Engelands DE STERRENHEMEL Koningsfeest Heel het Britsche wereldrijk viert het zilveren regeerings- jubilee van Koning GeorgeV. Van Kind tot Koning. Links de kleine vierjarige Hooglander in 1869. Daarnaast de kinderen van koning Edward met links den lateren koning George in 1874. Vervolgens de jonggehuwden in 1893 bij koningin Victoria. Dan een foto van drie generaties: koning Edward Vil, kroonprins George en de toekomstige prins van Wales, een huwelijksfoto van koning George en koningin Mary en -r ten slotte een foto van den koning in Schotsch uniform. Nog enkele dagen en dan ral Engeland weer een zijner groote nationale herdenkin gen aanvangen, met alle luister en pracht, die de traditie in het land der Britten voor- schrijft. Het zilveren regeeringsjubilee van Koning George de Vijfde en Koningin Mary zal ge vierd worden gedurende agenoeg anderhalve maand, n.l. van 6 Mei tot en met 20 Juni. Er bestaat geen schijn van twijfel of heel het EngelschQ volk zal dit zilveren regee ringsjubilee van harte meevieren. En heel het Britsche wereldrijk zal er zijn bijdrage toe leveren. Want Koning George V is een vorst wiens persoon geliefd is en zijn echtgenoote deelt in die gevoelens, evenals het gansche ko ninklijke gezin. Niet voor den troon bestemd Met een Engelsche prinses getrouwd De jubileerende Koning getooid met de kostbare Keizerskroon. na rijn troonsbestijging uitbrak, stonden en zijn gezin reeds zóózeer in het middel punt der natie, dat het leek alsof hij toen reeds veel langer aan de regeering was. En toen de oorlog eenmaal aan den gang was en alles zich daartoe om den koning schaarde, die met de koningin het voorbeeld gaf: hijzelf door herhaald bezoek aan front en de koningin als leidster van de hulp .verleening aan de door de oorlogsellende getroffenen, was de aanvankelijke houding van voorziohtig afwachten geheel geweken. Bij het opgroeien der vier prinsen tot mannen, die alle een deel van de taak huns vaders overnamen bij het binden van het groote imperium aan de kroon en daardoor aaneen, steeg de waardeering voor het koningshuis zelfs tot een ongekende hoogte. Achteraf gezien was het voornaamste ele ment voor deze groote sympathie reeds aanwezig bij de troonsbestijging. Maar men kreeg er eerst later oog voor. Zeeman-Koning Iïnmers, een meer Engelsche Koning dan George V kan men zich nauwelijks denken en een meer van de eenheid des rijks overtuigd vorst evenmin. Was hij niet door zijn vader, Ko ning Edward, voor den zeedienst bestemd en had hij zich aan dat karakteristiek Britsche beroep niet met hart en ziel overgegeven? Bekend van hem is, dat hy in zijn jeugd op de eerste zeereis die hij te samen met zijn ouderen broer, den troonopvolger Albert Victor, later hertog van Clarence, op het opleidingsschip „Brittannia" maakte, gewoon was zijn instruc teurs er aan te herinneren, dat zijn broer tóch niet ging varen en ze dus hun volle attentie beter aan hèm konden geven. En toen zijn broer zich te land aan de plichten van den toekomsti ge n troonopvolger ging wijden, zet te George met volle toewijding zijn zeereizen voort en bracht het in 1891 zelfs tot de positie van kapi tein-luitenant ter zee, in welke hoe danigheid hij zich ook als een be kwaam zeeman onderscheidde. Een andere waarborg voor verbondenheid tusschen vorstenhuis en volk werd gelegd toen Koning George in 1893 met een Engel sche prinses in het huwelijk trad, n.l. met Victoria Mary of Teek. In zekere Engelsche kringen is het inder tijd wel in Prinses Victoria Mary veroor deeld, dat zij, die de verloofde was geweest, van George's overleden broer, zich een jaar later met den nieuwen troonopvolger in het huwelijk begaf. Maar die gevoelens zijn reeds lang gesleten en algemeen heeft men de karaktersterkte en de wilskracht van de koninklijke gade van George V erkend als benijdenswaardige eigenschappen van een vrouw wier levensweg haar tot een zóó hooge en verantwoordelijke positie heeft ge voerd. Na een rustig huwelijksleven gedurende acht jaren te hebben gesleten, kreeg de .reis lust. den aanstaanden koning opnieuw te pakken en zelfs nadat zijn grootmoeder, Koningin Victoria, was gestorven en hij bij de troonsbestijging van zijn vader den tra- ditioneelen titel van Prins van Wales had geërfd, is hij nog door Koning Edward naar Australië afgevaardigd om daar in diens naam het eerste parlement van het pas ont stane gemenebest te openen. Plichtsgetrouw vorst Begin Mei stierf Koning Edward eri de Souverein, die zich bemind had gemaakt door zijn druk deelnemen aan het Engel sche openbare leven; werd opgevolgd door zijn zoon, van wien men niet veel meer wist, dan dat hij een gelukkig vader van een voortoeeldig gezin was, zich in zijn sym pathieën voor de uiterlijkheden de6 levens vrij gematigd betoonde en het liefst op zijn jacht „Brittannia" met de matrozen meetrok aan een kabel, bij de laatste krachtsinspanning om een race te winnen. Koning George heeft zich echter van den beginne aan met alle macht en volle plichts- bewustzijn op zijn groote taak gericht en De Koning-zeeman in zijn element Tijdens een vacantietochl op zijn aloude yacht „Brittannia" it de Koning, blijkbaar in goede stemming, in een gesprek met een der opvarende offi cieren gewikkeld. het is daaraan zeker wel te danken, dat hij in de vijf-en-twintig jaren van zijn regee ring een der meest geliefde en geachte En gelsche koningen is geworden. Een groote periode Groote veranderingen hebben zich gedu rende zijn regeering op elk gebied voltrok ken. Op buitenlandsch terrein, onder sleede ac tieve deelneming van zijn regeering, in de eerste plaats. Reeds ruina een jaar na zijn troonsbestij ging spitsten zich de internationale verhou dingen, die ten slotte in den gruwelijken wereldoorlog hun hoogtepunt vonden, toe. In Juli 1911 n.l. vond het incident va$ Aga- Tot de zeer belangrijke beslissingen, welke tijdens zijn regeering vielen, behoorden staatkundige wijzigingen, die zich in en ten opzichte van Ierland voltrokken, de zijdige zelfstandigverklaring van Zuid-Ier- land, de langdurige troebelen in Indië, de onafhankelijk-verklaring van Egypte. Voorts zag Koning George's regeerings-periode voor de eerste maal een Labonr-regeering, de mis lukking van een algemeene staking van po litiek karakter en, onder den indruk van de economische wereldcrisis, het ontstaan van het nationale kabinet oDder leiding van den oud-Labour-man MacDonald, doch steunend op een groote conservatieve meerderheid in het parlement Een geliefd vorst In den winter van 1928 en 1929 bleek op onmiskenbare wijze hoezeer de Konirg de liefde des volks had verworven. Als een donkere wolk hing over de Engelsche natie de ernstige riekte, die zijn leven bedreigde, waarvan de Koning echter gelukkig her stelde, al moet hij zich, met het oog op zija leeftijd, sindsdien voor guur weder steed* bijzonder in acht nemen. Het koninklijk gezin, tonale dat bij de ra- geerings-aanvaarding ww samengesteld, la niet door verliezen getroffen. Prinses Mary is in 1922 gehuwd met burggraaf Lasceiieg au uit dit huwelijk zijn twee zonen geboren. De hertog van York huwde in 1923 met lady Elizabeth £swes- Japlter in oppositie. Mercurias zichtbaar als avondster. De sterrenhemel vertoont zich als den koepelvormig gewelf, waaraan de sterren evenals de zon en de maan, in het Ooster. opkomen en in het Westen ondergaan. De circumpolairsterren die men op het Noordkaartje binnen de gebogen lijn vindt, gaan op oizr breedte niet onder. De sterrenkaartjes De kaartjes stellen elk het halve hemel gewelf voor, boven den Noordelijken en den Zuidelijken horizon, In den 6tand van 15 Mei, 's avonds te negen uur. Hetzelfde aspect vindt men begin Mei te tien uur en aan het einde der maand te acht uur. De Poolster, in de Kleine Beer, het eenigs hemellicht, dat altijd op dezelfde plaats staat, geeft het Noorden aan. lichten, nog aangevuld met de sterren der eerste grootte: Spica en Regulus (in Maagd en Leeuw), markeeren zeer fraai de ligging van de ecliptica aan den avondhemel. Het snijpunt van ecliptica met hetnelequa- in de Maagd, Is het Herfst-nacht- eveningspunt. Dit punt is het begin van het „teeken" Weegschaal en de plaats der zon op 23 September. De Melkweg staat laag boven den Noor delijken horizon. A1 g o 1 m i n i m a zijn wegens den on- gunetigen stand van Perseus, in de avond uren, niet waarneembaar. De Zon en de Maan De zon treedt 22 Mei in het teeken Twee lingen. Het eerste kwartier der maan van 10 Mei staat in de Leeuw, de volle maan van 18 Mei in de Sdhorpioen. Dat George V na 25 jaren zulk een groote plaats in het hart zijner onderdanen zou in nemen was nauwelijks te verwachten toen hij in Mei 1910 als 45-jarige tot de moeilijke taak geroepen werd zijn zeer populairen vader, Edward VII, op te volgen. Edward VII was reeds tijdens de regee- ring van zijn moeder, Kopingin Victoria, als Prins van Wales, een figuur, die zich èn in Engeland èn in het buitenland wist te presenteeren en zich ook in staatszaken en buitenlandsche aangelegenheden wist te doen gelden. George, de hertog van York, die eerst Prins van Wales en werkelijk troonopvolger kon worden toen zijn grootmoeder op hoogen leeftijd, na een meer dan 60-jarige regeering iten grave daalde, was daarentegen een man, die zich eerder wat schuchter op den achtergrond hield en in elk geval heel an dere eigenschappen had dan zijn vader. Spoedig populair Toch is George V reeds heel spoedig na rijn troonsbestijging in de gunst des volks gekomen. Toen de groote oorlog, ruim vier Jaren Men kan zich dan ook wel een voorstel ling vormen van de gevoelens waarmee Prins George in 1892, gedurende een infuen- za-«pidemie. de plotselinge ziekte en dood van zijn broeder moet vernomen hebben. Niet alleen verloor hij zijn geliefden broer en makker, maar hij moest nu ook afscheid nemen van de zee, terwijl de zwaar druk kende taak van de troonopvolging op zijn schouders kwam te rusten. Het zeemanschap van den toekomst igen koning had echter een grondslag gelegd, die vooral in Engeland niet in beteekenis onderschat moet worden, want zee en zee vaart hebben altijd in het eilandenrijk een eerste rol gespeeld. De Koninklijke familie, zooals ze was in 1923: de Koning en de Koningin, voorts Prinses Mary en staande achter deze: de Prins van Wales, de Hertog van Gloucester, de Hertog van York en de Hertog van Kent. dir plaats, toen de Duitsche kanonneerboot Panther voor de reede van die Marokkaan- sche stad het anker liet vallen, teneinde Duitschlands ontevredenheid met de Fran- sche activiteit in Marokko te demonstree- De verhouding tusschen Engeland en, Duitschland was destijds nog heel vriend schappelijk. Keizer Wilhelm II had nog in 1910 op zijn witte paard naast Koning/ George V achter de doodsbaar van Edward VII gereden. Men had er nog geen notie var., dat vier jaren later Engeland naast Frankl rijk in oorlog zou zijn met Duitschland e» dat die oorlog zich over vrijwel de geheel, wereld zou uitstrekken. Lyon en uit dit huwelijk zijn twee prinses jes geboren. De hertog van Kent huwde het vorig jaar met Prinses Marma van Grieken land. Nog twee prinsen: de Prips van Wales en de hertog van Gloucester bleven tot dus ver in den ongehuwden staat volharden. Het Britsche volk en het geheêle conglo meraat van volken, die samen het Britsche keizerrijk vormen, kunnen met dankbaarheid op het 25-jarig koningschap van George V terugzien. In Engeland zelf en over heel de wereld waar Engelschen wonen gaat die dankbaarheid bovendien gepaard met een innige vereeniging voor de eenvoudige en mensohelijke persoonlijkheid van den jubi leerenden vorst. Da sterrenbeelden De Groote Beer staat in het zenltJh. In het Oosten komen de Lier, de Zwaan en de Arend op De witte ster Wega, alfa van de Lier, is een der helderste 6tcrren. Androme- da gedeeltelijk circumpolair Cassio peia en Perseus staan laag in het Noordea De Stier (waarin twee planeten staan) gaai in het Westen onder. Hoog in het Z.O. staat Boötes met de heldere ster Arcturus, lager het weinig opvallende sterrenbeeld Weeg schaal, waarin de planeet Jupiter. Juist in het Zuiden zien wij de Maagd, waarin Mars nabij de ster gamma tot stilstand is ge komen. In het Z.W. staat de Leeuw met de heldere Regulus en ihet kleine sterren beeld Kreeft Dit kleine en onaanzienlijke sterrenbeeld bevat een merkwaardige ster renhoop, de Krib, die onder gunstige om standigheden, voor het bloote oog als een wazig vlekje ziahtbaar is. Reeds in kleinen kijker blijkt de schijnbare nevel een groote en uitgebreide sterrenhoop. Laag in het N.W. ongeveer, is deze maand in het sterrenbeeld Stier, Mercurim zichtbaar. De kleinste en vlugste der pla neten is deze maand onder bijzonder gun stige omstandigheden als avondster waar te nemen. Voor de goede zichtbaarheid van Mercu- rius, die op het Noordkaartje in de positie van 15 Mei is aangegeven, moeten verschil lende omstandigheden meewerken. Zoo neemt b.v. in den loop der maand de zons afstand der planeet toe, maar de helder heid vermindert, zoodat hoewel de groot ste oostelijke elongatie op 26 Mei valt, de derde week in Mei als de beste tijd voor waarneming kan geacht worden. Ruim ge nomen is M. echter ditmaal ongeveer een maand, van de eerste week in Mei tot de eerste week in Juni, zichtbaar. Er zij op gewezen, dat het kruisje op het kaartje met den datum 1 Mei geldt voor de positie van Venus. Er staan dus vier heldere planeten boven den horizon en deze lange rij van hemel De Planeten De planeten voor het bloote oog zicht* baar zijn: Mercurius, Venus, Mars, Jupi ter en Saturnus De planeten stralen zelve geen licht uit, maar weerkaatsen het zon licht. Mercurius is zichtbaar als avondster, onder gunstige omstandigheden (zie boven). De planeet gaat in de tweede helft der maand meer dan twee uren na de zon onder. Mercurius is van groote helderheid, aanvankelijk hélderder dan Wega b.v., en zal met behulp van het kaartje, bij helde ren horizon, kort na zonsondergang in het N.W. wel te vinden zijn. De planeet is 26 Mei in grootste oostelijke elongatie (zons afstand). Venus straalt in grooten glans aan den avondhemel en is, zoo men de plaats der planeet eenigszins weet, reeds voor zons ondergang zichtbaar. Men ziet op het kaart je met stippellijn den weg aangegeven die de planeet in Mei in de sterrenbeelden Stier en Tweelingen aflegt. (De streep-stip- pellijn stelt de ecliptica voor). Venus gaat in de tweede helft van Mei te half twaalf onder. Mars komt in Mei, in het sterrenbeeld Maagd nabij de ster gamma, tot stilstand om in het laatst der maand reehtloopend te worden. De helderheid der planeet is dan afnemend. Jupiter, terugloopend in de Weeg schaal de verplaatsing is echter gering en nie.t te vergelijken met de snelheden waarmede Venus en Mars door de sterren beelden loopen komt 10 Mei in oppositie met de zon. Jup:ter-aarde-zon staan dan op één lijn en de planeet gaat dus dan te middernacht door het Zuiden. Saturnus, in de Waterman, komt in het midden van Mei te 2 uur, aan het einde reeds te 1 uur, op. Alle heldere planeten zijn dus, omstreeks midden Mei, in den loop van den nacht zichtbaar. Veel binnenlandsche veran' deringen Maar voorloopig had Koning George nog vooral te doen met belangrijke binnenland sche aangelegenheden, als de reeds in 1910 na veel strijd tot een besluit gekomen her vorming van het Hoogerhuis, waardoor dc macht van de Lords werd beperkt. Al dade lijk bleek bij dit conflict, dat de nieuwe koning zich van de bijzondere plichten van zijn positie goed bewust was. Hij wist zich nauwgezet buiten de politiek te houden. Een der hoofdlijnen van zijn regeering: saambinding van de onderscheidene deelen van het Britsche keizerrijk, was reeds op het einde van 1911 t£ zien, toen hij als eer ste Engelsche Koning zich te Delhi in Indië tot keizer liet kronen, met alle Oostersche praal, die daarbij behoort. Een der opmerkelijke en veel beroering brengende gebeurtenissen uit de eerste pe riode van zijn regeering was de revolutio naire agitatie der zoogenaamde suffragettes voor het vrouwenkiesrecht. Arrestaties van militante strijdsters was aan de orde van den dag en het teekont wel de gewijzigde omstandigheden, dat in Maart van dit jaar voor de bekende aanvoerster van die bewe ging, mrs. Pankhurst, door don plaatsver- vangenden eerste-mi nister Baldwin, een standbeeld is onthuld. Deze en andere veranderingen van ziens wijze hangen nauw samen met den grooten oorlog en den nasleep daarvan. Dat Koning George de oorlogsgebeurte nissen als een zware last op zich heeft voe len drukken is duidelijk te zien aan de foto's, die in dien tijd van hem zijn ge maakt. Hij is gedurende die vreeselijke pe riode snel verouderd. f4 APRIL II U> 30 101). 15 MEI 9U. 30 8U. 3TERREN- *15. 2? .3! OR-' O*" D« »- VEI1US -ï- I-MR5 JUPITER 4-SATURNU&

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10