«da» Iferfi Een vierweeksche speurtocht door Amerika Er is angst' zel WOENSDAG 1 MEI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" „Huwelijk en Kinderzegen' De heer Smeenk bespreekt de crisis-maatregelen Na een autotocht naar Berg en Bosch en bezichtiging van de fraaie omstreken van ••Het Loo" hebben in de heropende zitting Dr K. Dij It, Geref. pred. te Den Haiag-West en Dr C. J". Honig, arts te Amsterdam, ge sproken over het onderwerp: Huwelijk en kinderzegen Dr K D ij k, die het eerst hot woord voerde Eeide, dat met voorzidhtigheid over deze zaak moet gesproken worden, maar tegelijk met grootc ernst en dat hier tal van gevaren het Christelijk leven bedreigen. Die gevaren zijn in de eerste plaats hierin te zoeken, dat het geestelijk karakter van liet huiwelijk te weinig verstaan wordt; man cn vrouw leven te veel naast elkaar; er is gebrek aan ziele- eenheid; men ziet te weinig op Christus cn de Gemeente en zoo komt er verwijdering Maar een tweede gevaar is, den kinder zegen niet meer als een zegen te bezien en het groote gezin als een last te beschouwen. Daartegen moet gesteld worden de leer der H. Schrift, die ihet kinderbezit als een zegen beschouwt en het huwelijk wel niet laat opgaan in een voortplantings-instituut of de eenheid tusschen man en vrouw al leen van uit dien gezichtshoek kent, maar dan toch het huwelijk predikt als het door God gegeven middel tot ontplooiing van het menschel ijk geslacht en tot opbouwen van de Gemeente des Heeren. De beperking van het kindertal komt, al- this spr., meestal voort uit zondige bereke ning, uit gebrek aan Godsvertrouwen, aan verkeerde gemakzucht; aan vergrijp tegen Gods voorzienigheid en uit de weigering om de verantwoordelijkheid te dragen. Tegen al die kwaden moet de strijd worden aange bonden en tegelijk de strijd tegen het Neo- Malthirsianisme en zijn praktijken. Dit Neo Malth. is in zijn stellingen onwaar en in z'n middelen, generaal gesproken, immoreel: 't breekt de huwekjksèer: het ontheiligt het zevende gebod, het slaat het gezinsleven kapot en haalt èn mannen èn vrouwenlevens naar omlaag. Voor den Christen is in gevallen, dat er Voor het leven gevaar bestaat, indien het gezin zou worden uitgebreid, de zedelijke onthouding het aangewezen middel, al moet dit middel met voorzichtigheid geraden en toegepast worden. Spr. behandelt daarna nog de methode- Ogino-Knaus, waartegen ook bezwaren zijn in te brengen van het standpunt der ethiek, hier is echter het terrein der individueele behandeling door den medicus. Tenslotte wijst hij er op, dat de wortel Van het besproken kwaad is te zoeken in de afwijking van het Woord Gods. Dr G J. Honig, die vervolgens het on derwerp als medicus aansneed, zeide o.a., dat de mensch thans heeft te veel eerbied voor zichzelf en dfi genieting van zijn eigen leven. Vandaar, dat de moderne mensdh veelal ontkent, dat het huwelijk de eenige ïnensohelijke oplossing is voor de sexueele liefde onder dc menschen. Daarom is liet goed, dat we ons inleven ook in de ziels- lichamelijke verhouding van het huwelijk. Eerste doel van het huwelijk is toch ook naar Gereformeerd belijden, dat den mensch een hnlpe wordt gemaakt, die als tegenover hem zij (Genesis 2 18). Het ontvangen van .kinderen is een zegen, die aan het huwe lijksgeluk verbonden kdn zijn. Het gaat daarom niet aan, om het geslachtsleven van den mensch als eeji eenvoudig natuur- biojogisch proces op te vatten. Het sexueele levensgebied is van zeer bijzondere belang rijkheid, het treft den mensch in zijn diep ste wezen, lichamelijk en geestelijk. De ge slachtsdaad is daarom bij den mensch een vorm van zintuigelijklheid, dio een uitge- isproken symbolisch karakter draagt De -geslachtsdrift ontvangt in het liefdeshuwe- lijk haar bevestiging op de basis van ge- 6lachtsliefde. Er zijn vele en g-roote moeilijkheden in liet huwelijk, die een gevolg zijn van een niet ernstig en diep genoeg opgevat licha melijk samenleven. Komend tot de kinderzegen, betreurt spr. het dat de zegen, de groote zegen van het verkrijgen van kinderen, niet voldoende meer in Christelijke kringen wordt beleefd. Hier op te wijzen is in onzen tijd m i n- stens zoo belangrijk als het beantwoorden van vragen, die het probleem der kinderbe perking ons stelt In veel gezinnen bestaat ten dien opzichte geen nood en toch worden er uit ontoelaatbare motieven geen kinde ren meer geboren Dit is een der droevigste versohijnselen onder het orthodox protestan tisme. Het vraagstuk der kinderbeperking wordt in christelijke kringen niet ernstig genoeg beleefd. Wat betreft do geweldige moeilijkheden, die het vraagstuk der kinderbeperking voor al in deze zoo crisisvolle tijd met zich brengt, wil de spreker onderscheiden tus schen Neo-Malthusianisme en individueele prophylaxe. Bij dit laatste staat men voor gevallen, waarin Godvreezende ouders om redenen van redelijk-zedelijk-roligieusen aard van het verkrijgen van kinderen in hun huwelijk tijdelijk of voor altijd moeten afzien. Gezien al de verkeerdheden, welke zioh in onzen tijd op dit gebied openbaren, is het niet goed over deze dingen mot té groote openbaarheid te spreken. Trouwens wie het ernstig neemt gevoelt, dat de echt- genooten dan niet meer souverein kunnen blijven in de intieme sfeer van hun huwe lijk. Er zijn dan zeer moeilijke vragen, waar bij de zielzorger, de medicus en de echtge- nooten naar den eisch der liefde en van een zuiver geweten hebben te handelen. Er dreigt een verschrikkelijk gevaar: het offe ren van ons redelijk-zedelijk bewustzijn aan de driftige drang van „het leven", het geen de mensch omlaag haalt en zijn reli gieus leven bedreigt en vervalscht. Dan is er geen veredelende invloed meer te vindon van de verhouding der sexen in het huwe lijk, geen bijbelsoh gevoelen meer van het huwelijk als geheimenis en gebod! God geve dat wij aan het hier geldend heilig gebod mogen gehoorzaam zijn. Op deze beide referaren volgde een drukke bespreking. In de laatste zitting leidde de Vo orzit- ter de verschillende crisismaatregelen in. Deze zitting werd bijgewoond door den burgemeester van Apeldoorn, jbr Q u a r 1 e s van U f f o r d, en geopend met het zingen van „Zij zullen het niet hebben". Na een woord van welkom tot den burge meester, waarin de voorzitter het hoofd der gemeente toebad, dat hij van God ontvan gen zal de kraoht, om zijn zware taak te ver vullen, nam de afwerking der agenda een aanvang. De Voorzitter deelde mede, dat er ge legenheid zou zijn tot het stellen van crisis- vragen, die hij dan samenvattend zou be antwoorden. Barendrecht stelde de vraag of er van regeeringswege voldoende maatregelen zijn getroffen ten opzichte van de hypotheek boeren. De afdeeling S n e e k informeerde naar de mogelijkheid om de ouderen in de bedrij ven te doen vervangen door jeugdige werk- loozen. Amsterdam vroeg of het juist is, dat zooals ergens is geschied, b op het trac- tement der predikanten wordt gekort cn op dat van den koster 25 Hengelo wilde een deel der groote winsten, die sommige maatschappijen ma ken, in de schatkist doen vloeien. Enschede vraagt naar de bezuini gingsmaatregelen der regeering. Purmerend informeerde of de regee ring geen krasser maatregelen kan nemen, waardoor het scheuren van grasland bevor derd wordt, teneinde het veebedrijf in te krimpen. Noor d-H o 11 a n id bracht hetzelfde als Sneek ter sprake. IJ m.u i d en meende, dat de baten voor b.v.:, het visschersbedrijf bedoeld terecht ko men in de zakken der ambtenaren. De heer Bossenbroek wilde weten, wat er gebeurt als de regeering de land bouw loslaat en of er geen mogelijkheid i: tot korteren werktijd te komen. Al deze vragen werden door den heer Smeenk in een lange rede, waaraan we het volgende ontleenen beantwoord. Spr. begon met de opmerking, dat de vraag dient beantwoord, waardoor we in deze moeilijkheden zijn gekomen. Het landbouwbedrijf heeft zich veelal ont wikkeld in een bedrijf van zuivelproducten en fijnere tuinbouw; Voor deze artikelen is binnen eigen grenzen geen afzetgebied te vinden. Voor den landbouw is Nederland aange wezen op den export, die afgesneden is. Ook de industrie heeft zich zoodanig ontwikkeld dat 38 der arbeiders werken in de in dustrie. De grondstoffen voor de industrie moeten worden betrokken voor een groot deel uit het buitenland. Alleen bij een af zetgebied op de wereldmarkt die iets beter is dan voor den landbouw, kon ook zij zich ten volle ontwikkelen. Evenwel komt daar bij de concurrentie met het buitenland met zijn lagere looncn en lagere levensstandaard Verder is er het stilliggen van de scheep vaart Ook wordt onze welvaart beïnvloed door die v&n Indië, waar het ook niet gun stig is. Dit alles heeft voor 1»H welvaarts leven funeste gevolgen. Wat zou er gebeurd zijn als de regeering voor den landbouw geen steunmaatregelen had ingevoerd. Eenvoudig zou het bedrijf geen voortgang hebben kunnen hebben. Deze steun maakt 't mogelijk, dat de landbouw' 80 ontvangt van den vooroorlogschen prijs der producten. Hierdoor is ook de werkloosheid niet zoo groot als ze wezeh zou zonder steunmaatregelen. Verder zijn deze maatregelen gericht op aanpassing bij den nieuwen toestand. Kan de export va<n landbouwproducten niet meer den vroege ren omvang krijgeh voor de zuivelproducten geldt dit in nog hoogere mate. Daar Nederland niet meer dan 45 pet. broodkoren kan teelen vodr biruienlandsch gebruik is scheuren van grasland gebiedend, al stuit dit op moei lijkheden, omdat niet alle grasland gé- schikt is voor landbouw. Wel kan nog veel grasland geschikt zijn voor de teelt van vecvoedergraan. In dit verband beperkt de regeering het veebedrijf en stuurt aan op verbouw van veevoedcif. Ook daaruit vloeien moeilijkheden voor^. Dit is weer in het nadeel van de vrachtj- vaart. Ten opzichte van de hypotheekren te merkte spreker op, dat er reeds is een aanpassing van de rentestandaard bij dp publieke lichamen. Tegen het ingrijpen vaii de regeering in de burgerrechtelijke over eenkomsten had spreker geen principieelé, maar wel practische en economische be- zwp*ren, omdat de ervaring daarmee ih andere landen tot voorzichtigheid noopt. De regeering tracht te normaliseeren. Dat, wat bestemd is voor de visscherij, terecht zou komen in de zakken der amb tenaren, ontkende spreker. Kleine salariskorting op een groot trakte ment en groote korting op een klein salaris, kan volgens spreker gemotiveerd zijn. Voo-r al voor leidende functies, waarvoor de ge schikte menschen maar zuinig te vinden zijn, geldt, dat niet al te schraal beloond moet worden: Een winstbelasting ontraadde spreker, omdat daardoor groote bedrijven, die heel gemakkelijk verplaatst kunnen worden, b.v. margarinebedrijf, zeepfabrie ken, naar het buitenland zouden verhuizer). Ten opzichte van de hooge dividendeh maakte spreker dezelfde opmerking als over de winstbelasting. Verplaatsing der bedrijven zou de werkloosheid doen loené- Het vervangen van ouderen door jonge ren achtte spreker op groote schaal niet uitvoerbaar, heel wat ouderen worden in dienst gehouden wegens een zekere ver plichting; hun uitstooten uit het bedrijf zou niet leiden tot aanstelling van andere;). Bovendien hebben jongeren niet die noo- dige ervaring, welke voor het bedrijf nood zakelijk is. Bovendien is er een groot finan cieel bezwaar. Inkorting van den werktiid zou leiden tot verhooging der productie kosten. Toepassing hiervan zou funeste gevolgen hebben voor het economisch leven. Na de rondvraag bracht de voorzitter zijn dank aan de vergadering voor de aangè- name samenwerking, aan de afd. Apél doom voor de goede ontvangst en wekte hij on om door het geloof aangewakkerd, voort te gaan op den1 ingeslagen weg. we tende dat God ook in deze moeilijke tij dén Zijn "raad volbrengt. Tenslotte stelde hij; voor de volgende verklaring uit te spreken. Do Vcnbondsvergadering van „Patrimo nium" op 29 en 30 April te Apeldoorifi bij een, gedenkt met hartelijk medeleven hen, die met name in Rusland en Duitschlaud om de prediking en de beleving van het Christelijk geloof schade en schande moe ten lijden; bidt hun Gods ondersteunende genade toe om staande te blijven in den zwaren strijd; en roept de Christenen van Nederland op, met haar deze broeders en zusters te gedenken en God te vragen of Hij de harten der regeerders leide, opdat, zoo als het door Gods gunst in ons Nederland mag zijn, het Evangelie ook daar weer zijn vrijen loop kan hebben tot heil van de volkeren der wereld. Nadat de tweede voorzitter, de heer Hol lander den voorzitter dank gebracht liad voor zijn goede leiding der vergadering en deze hem de zegenbede uit Psalm 134 bad toegezongen, werd na 't zingen van Psalm 84 6 en dankgebed de bijeenkomst ge sloten. PROT.-CHR. SCHIPPERSBOND Buitengewone algemeene vergadering De Protestantsch-Christelijke Schippers- bond hield in Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewone algemeene ledenvergade ring, waarop alle afdeclingen behalve Sneek en Smilde vertegenwoordigd varen. Deze vergadering was belegd in verband met de ter vergadering van 16 Januari ge rezen moeilijkheden als gevolg waan an de heer Duymaer van Twist als voorzitter af trad en bovendien nog twee vacatures in het hoofdbestuur ontstonden. De vergadering werd door den tweeden voorzitter, den heer W. Kleine van Amster dam, geopend met gebed en het lezen van Lucas 5. Spreker heette allen welkom en deelde mede, dat de heer J. M. Krijger, lid der Tweede Kamer, ter vergadering aanwe zig was; tegen zijn aanwezigheid rezen geen bezwaren. Daarna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Met algemeene stemmen werd de heer Krijger tot voorzitter benoemd, welke be noeming werd aangenomen. De heer Kleine heette den nieuwen voor zitter welkom, den wensch uitsprekend, dat het hem gegeven moge worden een lange reeks van jaren in den bond werkzaam te zijn. De omstandigheden zijn voor de bin nenschippers zwaar; vele klachten worden geuit, meer wordt gevraagd dan ingewilligd kan worden. Met het uitspreken van de hoop, dat ook in de Tweede Kamer voor de belangen der schipperij krachtig zal worden opgekomen, overhandigt spr. daarna den heer Krijger den voorzittershamer. De nieuwe praeses, de vergadering toe sprekend, wees er op, dat bijzonder in moei lijke tijden als wij beleven, het oog moet ge slagen zijn op God. Men hebbe óók als organisatie een open oog voor de komen de structuurverandering in het economisch leven. Spr. zal geen program geven, de richtlijnen voor het werk zullen de omstan digheden ons wel aan de hand doen. Met een beroep op alle leden tot samenwerking Desloot spr. zijn toespraak. Tot bestuursleden werden daarna gekozen de heer H. Veuger van Hoogeveen en dc heer W. Kuiper van Zwolle. De secretaris, de heer T. A. Cornet, deed daarna mededeeling van de met het minis- terie van econ. zaken gevoerde correspon dentie en de resultaten daarvan. Daarop volgde het financieel verslag. Het bleek, dat in twee maanden dertig nieuwe leden zijn ingeschreven. Bij de rondvraag werd teleurstelling uit gesproken over het feit, dat in de commis sie de Vries, tot advies inzake de verkeers- ordening, geen practicus uit den kring der binnenschipperij zitting kreeg. Besloten werd den Minister te verzoeken alsnog in deze leemte te voorzien. Voorts werd besloten den Minister een adres te zenden betreffende de bezwaren tegen het laden en lossen van suikerbieten op Zondag. De bond zal in dit adres uiteen zetten, dat de bezwaren die al haar leden hebben tegen het laden en lossen op Zondag van strikt principieelen aard zijn. Mon is niet geneigd contracten te teekenen, waarin een clausule voorkomt, die Zondagsarbeid In de bietencampagne verplichtend stelt. Geconstateerd werd ten slotte, dat uit de besprekingen duidelijk gebleken was, dat de bond geenszins de bedoeling heeft zich op illegale wegen te begeven, gelijk daarvoor vrees werd uitgesproken in een weekblad na de vergadering van 16 Januari J.l. De vergadering word door den voorzit ter met dankgebed gesloten. DE ZOMERHUISJES OP AMELAND Het bestuur van de vereeniging van eige naren van zomerhuisjes Ons Belang te Ame land heeft tot den raad van die gemeente e-en adres gericht in verband met het bevel tot afbraak van een zestig zomerhuisjes iu het zoogenaamde tentenkamp op Ameland. Het adres verzoekt, de aan de bestaande zomerhuisjes te stellen welstandseischen in zooverre te matigen, dat althans een groot gedeelte, zij het na eenige voorzieningen, kan blijven bestaan. Dc raad der gemeente Ameland heeft be sloten, de kwestie van de afbraak, die voor 1 April 1936 zou moeten plaats hebben, door een commissie te doen onderzoeken, waarna deze commissie in overleg zal treden met Ged. Staten om tot een oplossing te komen, HONIG'S SOEP/ DONDERDAG 2 MEI HUIZEN 1875 M. 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11-00 KRO. 2.00-11.30 NCRV. 8.00—9 15 co 10.00 Gram.pl 10.15_ Morgen dienst olv. Ds. J. v. d. Woude. 10.45 Gram.pl. 11.30-12.00 Godsd halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.00 Handwcrkcursus. 3.00 Voer cje vrouw. 3.30—3.45 Grara.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. G. v. Veldhuizen Azn., mmv. bantco cn orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gram.pl. 6.00 Hoborecital B. de Vries, mmv. A. Tump (piano). 6.45 Causerie A Stapel kamp 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7 15 Gram. pl. 7.30 Joura. weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8 05 Oratorium „Elia". Mende 1 ssohr-Bartholdy Mmv. de Ghr. Zangverecn. „Excelsior", olv. J. Couvée, solisten en de Haarleraschc Orkest- vereen. Opening door Ds. W. M. A. Kalkman. (Om 9.20 Ouderuurtje). 10.35 Vaz Dlas. 10.40—11.30 Gram .muziek. HILVERSUM 301 M. - AVRO-uitzending. 8.0C Gram pl. 9.00 Omroeporkest olv. N, Gerharz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Vioolrecital B. Lensky, mmv. E. Veen (plano), 11.00 Knipcursus kinderkleeding. 1130 Gram. pl. 12.00 Ensemble Francis Keth, en gram.pl. I.30 Omroeporkest olv. N Gerharz en piano recital mej. C. Moolenaar. 3 003.45 Naailes. 4.00 Voor rieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Radiotocoee! voor de jeugd. 5 30 AVRÖ-octet olv. L Schmidt. 6.30 Sportpraatje H, Hollander. 7.00 Orgelspel Pierre Palla. 7.30 Louis van Gasteren: Sophocles' Elektra. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gram.pl. 815 Concertgebouw orkest olv. Prof. Dr. W. Mengelberg, het Toon kunstkoor. Jo Vincent (sopraan). L. v. Tulder (tenor) en W. Ravelli (bas). 9 30 Lichte mu ziek. door het Renova-kwintet. 10.10 Gram.pl II.00 Vaz Dias. 11.10-12.00 Uit „Atlanta", Rotterdam: José Rosenberg en zijn orkest. DROITWICH 1500 M. 9.35-9.50 Morgenwij ding. 10 25 Orgelspel S. Gustard. 10.50 Voor de scholen. 11.10 Rutland Square en New Vic- toria-orkest olv. N. Austin. 12 20 Gram.pl. I.35 Voor de scholen. 2.20 Vesper. 3 10 Gram. pl. 4.05 Orgelconcert T. W. North. 4-35 S. Kyte en zijn Band. 5.20 Berichten 5 50 Bach- concert. 6.10 Duitsche les. 640 Gram.pl 6 50 Causerie. 7.20 Radio-Militair Orkest olv. B VV. O Donnell. 7.50 Variété-programma S.50 Be richten. 9.20 Korte Kerkdienst. 9.35 Piacoreci- tal A. Hallis. 10.05 Tweegesprek. 10.35—11.20 BBC-Dansorkest oiv. H. Hall. RADIO PARIS 1648 M. 6 20 en 7 20 Gram pl. II.35 Kamermuziek olv. Doyen. 4.05 Radio- tooneel. 8.05 Nat. orkest olv. Atterberg. 9.55 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 1120-1.20 Concert uit rest. „Ritz" 2.05—4.05 L. Preils orkest. 7.30 Lunvbye-herdenking mmv. orkest en solisten. 10.30—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5 20 Gramofoonpl. 6 35 Orkestccocert. 11.20 Uit Leipzig: Omroeporkest olv. Schroeder. 1.35 Pianoduettcn. 3 20 Zang en piaoo. 4.20 Omroeporkest olv. Buschkötter. 6.20 Viool en piano. 8.20 Peter-kwartet. 9 50— 11.20 Omroepkleinorkest olv Eysoidt, mando line-orkest en vocaal sextet. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.i 11 20 Gram.pl. 11.50 Salonorkest olv. Walpot. 12.50 1.20, 4 20 en 5.35 Gram.pl. 5.45 Hoorspel. 6.10 en 6 35 Gram.pl. 7.20 Salcnorkest olv. Walpot. 8.20 Bach-concert olv. M Baesberg. 9.30 Vervolg Bach-coocert. - 484 M.: 11.20 Gram.pl. 12 30—1.20 dito. 4 20 Het Pro-Arte kwartet. 6.05 Gram.pl. 6.35 dito. 7.20 Omroep orkest olv Gason. 8.20 Hoorspel. 8 45 Vervolg concert. 9J0—10.20 Populaire muziek. DEUTSCHLAND SENDER 1571 M. 730 „Wille schafft das Neue". gevar. programma. 8 20 Politiek cabaret „Der Mai ist gekommen". 9.20 en 10 05 Berichten. 10.20-11.20 Skandi- navische muziek olv. Thierfelder. WIE GOED OP Z'N GEZONDHEID LET OP 'T ETIKET „Nationaal Herstel" en de verkiezingen Het dagelijksch bestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel deelt in verband met desbetreffende berichten mee, dat er geen verkiezingsafspraak noch gentleman's agree ment met eenigerlei partij of beweging door het Verbond is gesloten, noch wordt over wogen, zich aan eenigerlei partij of bewe ging te binden. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Bij K. B. ia benoemd tot officier in de Ordo ■aji Oranje Nasaau de majoor der Intendance ran het Kon. Ned Ind. leger J. Kooy. leeraar an de Hoogere Krijgsschool, het ve.reier.sel te Iragen met de zwaarden. NOTARIAAT vamgend lid de.r K/u De Levensloop van Pieter Peuter Door G. TH. ROTMAN Toen Pietertje nu in zijn eentje zat. En zoo heelemaal niets om handen had, Besloot hij zich maar wat te vermaken Met trekken aan het tafellaken Van lieverlee. Als 'n schip op zee, Schoof de taart Met het laken mee. Je snapt het al: zoo langzaam aan Kwam de lekkere taart vlak bij te staan Hij greep met allebei z'n handen En deed de taart in zijn maag he'anden; O. wat 'n fuif! Dat was me een kluif! Van louter genoegen Krulde z'n kuif! De strijd tusschen twee symbolen door Mr P. BORST yin De nagloeling De bloeitijd van het positieve Calvinisme was toen al voorbij. AVat wij op het oogenblik in het staatsleven -van het Christelijk beginsel zien, is meer vorm dan inhoud. In het dagelijksch leven heb ik er op mijn reis weinig van kunnen ontdekken. Misschien was dit zoo, omdat ik den kort toegemeten tijd hoofdzakelijk doorbracht in de groote handelscentra- Men ziet er niet veel meer van. Er zijn nog een groot aantal wetten met principieele strekking, vooral ook ter bevordering van de Zondagsrust. Zij worden echter al meer afgeschaft en als zij nog niet verdwenen zijn, slecht gehandhaafd. Vele Christelijke wetten zijn een doode leer geworden. En de strijd van hen die het oude willen bewa ren of opnieuw invoeren, is heel moeilijk. Grootsche pogingen in deze richting ontbreken niet. Toch staat het geheele Amerikaansche leven in het teeken van den strijd voor het oude volkskarakter. Maar deze strijd is er een geworden tot bescherming van het blanke ras, tot verdediging van het Angelsaksische type, tot strijd .voor het Protestantisme als uiterlijke vorm. yi. DE STRIJD OM HET VOLKSKARAKTER Hollandsche en Engelsche Calvinisten de kern. De echte Amerikanen zijn bang geworden voor de toekomst van hun eigen volk. Wij dreigen ons oude volkskarakter te ver liezen, zeggen ze, en dat komt door de emigranten. De toevloed van vreemdelingen naar Amerika is in drie perio den te onderscheiden. De oude emigratie viel vóór 1800. Dat was de tijd van de Pilgrimfathers en Puriteinen. Het volkskarakter VII stond in ons nummer van 20 April. Eenvoudigheidshalve spreek ik van emigranten, van Ame- a ikaansch standpunt bezien zijn het natuurlijk immigranten, heeft zich toen gezetl Met twee keiunerkeni Angelsaksisch en Protestant. Hollanders en vooral Engelsehen van Calvinistische afkomst vormden bijkans de totaliteit van het volk. Da tweede emigratie Omstreeks 1840 kwam een nieuwe toevloed. Duitschers en Ieren. Ten deele bestonden zij uit Katholieken. Dat was iets geheel vreemds voor Amerika. Dat was niet „nationaal". Een goede Amerikaan was immers Protestant. En nu kwamen, eerst bij duizenden, toen bij tienduizenden, uitgroeiend tot millioenen, de Katholieken. Wat het ras betreft bestond er minder bezwaar. Die Duitschers en Ieren waren ten minste West- en Noord- Europeesch. Maar zij waren Katholiek en dat was de eerste in breuk op het oorspronkelijke, historische Amerikanisme. De Latijnsch-Slavische emigratie Toen kwam echter de derde periode, de emigratievloed van 1880—1914. Ik herinner mij nog heel goed, dat ik als kleine jongen de emigranten uit deze derde periode op de Wilhelminakado te Rotterdam heb aangestaard. Aangestaard, zeg ik, want het waren voor mijn infantiel begrip heel vreemde menschen. Heel anders dan de Hollanders. Dat waren Polen en Russen, Czechen en Bulgaren, Italianen en Grieken. Men kan het probleem in één zin stellen: van 1880—1894 zijn 22 millioen vreemdelingen uit Latijnsch en Slavisch Europa naar Amerika vertrokken. De chef-maohinist van de boot heeft mij op de terugreis er iets van verteld. Hij herinnerde zich nog, hoe die emigranten heel vroeger werden vervoerd. Tenminste op de Engelsche en Fransche booten. De overtocht kostte één Engelsch pond, zegge 12.—. Als vee werden ze in de derde klasse opgepakt. Ze waren dood-arm. Het eenige personeel, dat voor hun verzorging beschik baar was, bestond uit één opzichter en één opzichteres. Zij kre gen een eetketel en een drinkkan en stonden dagelijks in de rij om die te vullen. Overigens werden zij aan zichzelf overgelaten. En ze vonden, dat ze het nog best hadden. „Thuis" was het slechter. Dat is het type-menschen, die het jongste deel vormen van het Amerikaansche volk. Niet Britsch, zelfs niet West- of Noord-Europeesch, maar Slavisch of Latijnsch. Niet Protestant, maar Katholiek. In 40 jaar ii het Amerikaansche volk veranderd! Bezien wij nu eens, hoe het Amerikaansche volk is samenge steld. In 1920 telde het 105 millioen inwoners. Trekken we er de IQ millioen negers af, dan blijven 95 millioen blanken over. Van die 95 millioen werden er 5S millioen geboren uit Ameri kaansche ouders. De overige 36 millioen waren vreemdelingen of geboren uit vreemdelingen. (Gegevens, ontleend aan Siegfried, „les Etats Unis"). 58 millioen, geboren uit Amerikaansche ouders. Dat wil na tuurlijk nog niet zeggen, dat deze allen volledig waren verame rikaniseerd. Niet ieder had zich aangepast aan het historisch Angelsaksisch volkskarakter. En tegenover deze 58 millioen staan 48 millioen, die eigenlijk geen Amerikanen zijn, d.w.z. 10 millioen zwarten en 36 millioen vreemdelingen, hoofdzakelijk Latijnen en Slaven. Een andere cijfergroepeering. Dultsch, Britsch en Scandina visch Europa vormde in 1880 83.3 pet. der Amerikaansche be volking. In 1920 was dit geslonken tot 40 pet. Een totale ver andering van het volk in 40 jaaxl Do grootste Jodenstad ter wereld. In de groote steden is deze verandering sterker dan op het platte land. De oude Protcstantsche emigratie richtte zich hoofd zakelijk op het landelijk leven. De nieuwe Latijnsche en Sla vische vooral op de groote steden. Deze krijgen daardoor een exotisch aanzien, zooals wij reeds bij ons eerste kijkje in New Y]ork hebben gemerkt. Ik was daar in „Italië" en .Afrika" Men ziet er geen Amerikanen, maar Russen, Polen, Italianen en ixS'DIr? NCW Y°rk Wonen 480000 Russen' 391 000 Italianen, 146.000 Polen, meer dan 200.000 Negers. New York is de grootste Katholieke stad ter wereld. Er wonen meer Katholieken dan in Rome, New York is de grootste Jodenstad ter wereld. Van de 7 millioen inwoners vindt men er 2 millioen Joden, hoofdzakelijk afkomstig uit Oost-Europa. Passen de emigranten zich niet aan? Maar worden nu deze emigranten niet in den loop van een of twee geslachten tot „normale" Amerikanen? Zullen zij zich niet „assimileeren", dat wil dus zeggen, zich aanpassen aan het oorspronkelijke Angelsaksische-Protestantsche tvpe? Mijn ant woord luidt ontkennend. Zeker, er is assimilatie. Als een Engelschman, een Hollander, een Schot, een Scandinaviër, een Du,!Scher, ot een Zwitser naar Amerika gaat, dan is hij na 10 of -vO jaar volbloed Amerikaan geworden, vooral als hij van Calvinistische of althans Protestantsche afkomst is. Voor on« Nederlanders, schijnt het vrij gemakkelijk om het oude histori sche Amerikaansche type te benaderen. Daarom ook zijn wii in het algemeen aan de Overzijde in groot aanzien. Moeilijker is het b.v. voor dc Ieren, die Katholiek zijn en die ondanks een 90 jaar oude emigratie toch altijd nog aparte groepen blijven vor men. Maar Italianen, Grieken, etc. assimileeren beslist zeer slecht. Hun volksaard is totaal anders en hun sterk solidari teitsgevoel doet hen leven in blijvend afzonderlijke groepen. Er Is angst bij de oude groep Welnu, het oudo Amerika koestert een groote vrees, dat de nieuwe emigratie het oorspronkelijke Amerikaansche volkska rakter zal vernietigen. Het blanke Angclsaksisch-Protestantsche type is in gevaar. Men voelt zich on dermijnd en rea geert daarop door zicli vast te klam pen aan de bron nen van zijn his torisch bestaan. Dat is de strijd om het volkska rakter, die wij goed moeten be grijpen, willen wij het streven naar maatschappe lijke ordening, die p-■ toch al die groc- jggMBEg* pen moet omvat- flPWrT tcn iulsl bcoor- Ib <lce'en- ik, oude 0?**^ Kroep. De nieu- we emigranten zijn Volgens liet on- derzoek Davenport den 1000 gegradu- eerden de Harvard Monroe-strerk In Chicago. Men lelie op de „Elevated", de luehttpoorwea inde slechts 50 na- iwarsstToat. komelingen, ter- wijl 1000 Roeme nen uit Boston tot 100.000 waren gegroeid. Dat zijn angstwekkende cijfers. Als dat zoo doorgaat, wordt de oorspronkelijke Amerikaanscho kern verstikt en Amerika een product van Latijnsch en Slavisch Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9