7 BLACK-BOy hl mi B0©§3Gü)iaei@<i] De strijd om de ziel van het Duitsche volk Piet peinst: <EQ= WOENSDAG 1 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND DE DUITSCHE VL00TB0UW Engelsch-Duitsche besprekingen uitgesteld Tol na een uiteenzetting van Hitier? Uit Londen: De Britsch-Duitsche vlootbe sprekingen (die bij Simons bezoek aan Ber lijn door Engeland zijn voorgesteld) zijn uit gesteld, tot na de uiteenzetting van de Duit sche buitenlandsche politiek door Adolf Hitler in den Rijksdag, die verwacht wordt op 15 Mei a.s. Hoewel nog geen datum is vastgesteld Vo' r de Britsch-Duitsche vlootbesprekingen, ve: wachtte men algemeen, dat zij dan toch reeds gaande zouden zijn. De besprekingen zijn dus thans uitgesteld tot de derde week van Mei. De diplomatieke correspondent van Reu ter zegt ten aanzien van den bouw van onderzeeërs door Duitschland, dat deze kwestie nog steeds door de Britsche minis ters wordt bestudeerd; de houding van En geland ten deze is nog niet bepaald. Dc kwesties van een mogelijke protest- nota aan Duitschland en overleg met de andero betrokken mogendheden zijn nog niet geregeld. Echter ook indien het nog tot Duitsch- Britsche besprekingen komt, is er geen spra ke van, dat Engeland de Duitsche vloot- tischen goedkeurt, zonder een algemeone overeenkomst met de overige mogendheden. Men weet, dat Duitschland te kennen heeft gegeven, dat van zijn kant een uitstel van de vlootbesprekingen tot na half-Mei gunstig zou worden ontvangen. Laval heeft gisteren den Engelschen ge zant ontvangen, vermoedelijk ter bespre-> king van de duikbootkwestie. De „Giomale d' Italia" zegt te weten, dat de Duitsche vloot in 1938 166.000 ton groot zal zijn. Er zullen, zegt het blad, twee slagschepen van 20.000 tons worden gebouwd, benevens twee kruisers van 9 a 10.000 tons en het aan tal onderzeeërs zal aanmerkelijk lioogerzijn dan twaalf. Het Koningsjubileum in Engeland Uit Londen; In verband met het ongun stige weer en de groote drukte voor de vie ring van het zilveren jubileum had de Koning het aangekondigde bezoek aan de Guineas-Race te Newmarket van gisteren af gezegd. Vergezeld door de Koningin is de Koning naar Londen teruggekeerd. Hij zal tot na dé 'viering van het jubileum in het Bucking ham Palace blijven. Thans is het volledig programma versche nen van de viering van het zilveren jubi leum van den Koning. Een groote menigte verdrong zich gisteravond opnieuw in de straten van West End, ter bezichtiging van -de versieringen en de verlichting. De voor naamste versieringen zijn thans gereed. De Fransch-Russïsche overeenkomst Nog steeds geen overeenstemming <r \M Parijs: Laval hoeft gistemamiddae Üen Russischen ambassadeur Potemkin ontvengen en zich meer dan een uur met hem onderhouden. Hel schijnt inderdaad, dat er nog steeds zekere redactie-moeilijkheden bestaan, zoo dat nieuwe onderhandelingen noodig zul len zijn vóór het verdrag zijn definitieve formuleering zal vinden. Men verwachtte, dat heden de besprekin gen zullen worden voortgezet. In Fransche kringen verluidt evenwel, dat de sovjet-am bassadeur eerst rapport moet uitbrengen aan zijn regeering en dat het verdere over leg tusschen beide regeeringen eerst na ont vangst van het antwoord uit Moskou kan worden hervat. Volgens een ander bericht zouden er nog fcteeds bezwaren bestaan tegen de formule Aan het z.g. automatisch in werking treden van den militairen bijstand, alsook tegen de door Rusland gevraagde financiering van den spoorwegaanleg in Rusland. Staatsminister Herriot, die een voorstan der is van een verdrag met Rusland, heeft gisteren ook een onderhoud gehad met Po temkin. Aan dit onderhoud wordt veel waarde gehecht De Sportpaleis-vergadering van Reventlow en Hauer ..Niet op een Christelijke maar op een Duitsche houding komt het aan Een weide met gras en bloemen zegt ons meer dan het Oude en het Nieuwe Testament" (Van onzen Duitschen Correspondent) De tegenstelling is frappant Uit verschil lende streken van Duitschland krijgt men te hooren, dat predikanten der kerkelijke oppo sitie gearresteerd, met hooge geldboete ge straft of zelfs naar een concentratiekamp worden vervoerd en terzelfder tijd wordt aan professor Hauer en graaf zu Reventlow het recht toegekend, in het Sportpaleis een propaganda-avond te organiseeren voor een „Duitsch Geloof", dat door zijn negatie van het christendom een door en door heiden- schen geest ademt! „Wij gelooven aan de „Gottunmittelbar- keit" van den mensch en dus hebben wc geen bemiddelaar noodig, om tot God te komen", aldus vatte prof. Wilhelm Hauer, dc leider der „Duitsche Geloofsbeweging" uit Tübingen, zijn geloofsrichting samen. Dat de publieke belangstelling voor zulk een samenkomst in het historisch geworden Sportpaleis enorm zou zijn, was te voorzien. Ik keek dan ook niet verbaasd, toen ik een uur voor het begin der voordrachten hoorde tneedeelen, dat niemand meer kon worden toegelaten. Even later werden de trappen en gangen door de politie ontruimd, zag ik het tooneel bestormen en zaten weldra de meest fanatieke belangstellenden op hun jassen en mantels eenvoudig op den grond! Stramme S.S. en S.A. bij wijze van incog nito met een wit sporthemd aan, trachtte zoo goed mogelijk de orde te handhaven en de toch al nerveuse stemming werd er niet bepaald beter op, toen een orkest op het tooneel begon te blazen: „Der Gott, der Eisen 'achsen liess, der konnt ja kiene Knechte!" Op groote witte doeken leest men in dikko zwarte letters de volgende spreuken: Ons heilig land is Duitschland! Door Duitsch geloof tot Duitsche eenheid! Voor het DuiU ;che kind de Duitsche volksschool! Als symbool van dit germaansch geloof heeft men een doek gespannen, welke een gestileerd hakenkruis in 't wit laat zien op een blauw veld. Terwijl ik een dame naast behulpzaam ben, haar klapstoeltje uit elkaar te krijgen, werp ik een blik over de dicht bezette zaal en galerijen en overal ontdek ik mannen en vrouwen, die me sterk aan de kerkelijke oppositie en aan de Duit sche Christenen herinneren. Hauer en graaf Reventlow worden met applaus begroet, de filmoDerateurs vervul len hun taa.k en men verzoekt aan alle jon gelui, die een zitplaats hebben veroverd, op te staan voor ouderen van dagen, hetgeen met hoera wordt beloond. Graaf Reventlow treedt in zijn grijs-blauw colbertje naar voren en vertelt ons, dat pas door een verordening van 13 October 1933 op initiatief van Rudolf Hess, den plaatsver vanger van Hitier., aan professor Hauer en hem de mogelijkheid ife geboden, een Duit sche Geloofsbeweging te organiseeren. Daar deze samenkomst nu „toevallig* samenvalt met den 41en geboortedag van Rudolf Hess, stelt hij voor, uit naam zijner organisatie een telegrafischen gelukwensch te zenden. Bij wijze van afwisseling zingen nu a ca- pella de weinigen, die klaarblijkelijk de molo die kennen het lied der Duitsche Geloofs beweging, drie weinig zeggende coupletten, waarvan de derde strofe luidt: Heilig vaderland, hef ter stonde Trotsch uw aanschijn in de rondel jns allen hier, zoon naast zonen staan, Gii zult blijven, land, wij vergaanl Graaf Reventlow vertelt ons daarna, dat hij met zijn geloofsgenootcn door de kerk is uitgeworpen. Niet het volk heeft zich vai Dominion-premiers bij Mac Donald Engelands eerste minister Mac Donald heeft gisteren een thee aangeboden aan do premiers van Canada, Australië en Zuid- Afrika. Verschillende collega's van Mac Do nald waren mede aanwezig. De Britsche premier maakte van de gele genheid gebruik om zijn gasten op niet- officieele wijze te onderhouden over de in ternationale situatie. Mac Donald en sir John Simon gaven een overzicht van de Fransch-Engelsche onderhandelingen van begin Fabruari, de daarop gevolgde bespre kingen te Berlijn en de conferentie met de Europeesche staten, te Stresa en te Genève. Uit Bern: In antwoord op een vraag de Zwitsersche legatie te Berlijn, in ver band met de arbitrage-procedure in de affai re-Jacob. werd door Berlijn geantwoord, dat het onderzoek in deze zaak nog wel eenige maanden in beslag zou nemen. MEVR. STAVISKY OP VRIJE VOETEN Uit Parijs: De kamer van in beschuldi ging stelling heeft besloten Arlette Simon, de weduwe van Stavisky en Boudribaud en Darius, die verwikkeld zijn in de Stavisky- affaire, voorloopig in vrijheid te stellen. VIER DOODEN DOOR EEN GRANAAT- ONTPLOFFING. Bij het vervaardigen van een granaat van groot kaliber zijn te Bcurges vier arbeiders door een ontploffing gedood. Twee van hun werden letterlijk in stukken gescheurd. De ontploffing was zóó hevig, dat de betonden onderstand, waarin het werk verricht werd, geheel werd verwoest. Slechts door rle ge- troffen voorzorgsmaatregelen kon een groo- lei ongeluk voorkomen worden. Prof. Wilhelm Hauer kerk, maar de kerk heeft zich van 't volk verwijderd. Tusschen kerk en yolk 13 een niet to overbruggen distantie ontstaan. Om deze duizenden uitgestootenen is het hem te doen. Met bloed en tranen heeft mén ze bij elkaar gebracht. Tientallen jaren zal het nog duren, voor de thans begonnen ger- maansche volksopvoeding is voltooid. Niét op een christelijke, maar op een Duitsche houding komt 't hierbij aan. Do door Hess uitgevaardigde verorderfïhg wordt volgens graaf Reventlow niet conse- kwent genoeg uitgevoerd en dit pretest ver oorzaakt in de zaal hevige protesten. Hij roept weliswaar luid: ,,\Vij zullen over nen", maar zijn volgelingen zijn slaags ge raakt met andersdenkenden en de zaal davert van opgewondenheid. Men laat het orkest spelen, maar ook dat helpt niet, zoo dat de politie zich met de zaak moet be moeien. Pas nadat meprdere protestanten de zaal uitgesmeten en aan de politie over geleverd zijn, kan Reventltnv zijn' inhoud- looze redevoering voleinden. Hij verk'aart nadrukkelijk, geen woord gezegd te hebben, voor het christendom als een beleediging opgevat kan worden begrijpt dus niel, dat in een rijk, dat totdusver onder de be schaafde christelijke mogendheden gerang schikt werd, zulke samenkomsten een ver grijp tegen cle verhouding tusschen staat en kerk beduidt. Om zich te verdedigen, leest hij artikel 24 van het partijprogramma voor: „Wij eischen vrijheid voor elke religieüse beweging, voorzoover niet tegen den slaat of het germaansche ras wordt ingegaan". Nog veel radicaler blijkt de in zijn uiter lijk sterk aan Nietzsche herinnerende stich- der der Duitsch geloofsbeweging, professor Hauer te zijn. Volgens hem ligt de goddelij ke wet der. menschelijke tragedie in de diep te onzer ziel. In religieuse aangelegenheden hebben wij geen tusschenpersonen, dus ook geen Heiland, geen sacramenten, geen bijbel noodig. Een weide in 't voorjaar, waar gras en bloemen de lente aankondigen, zegt ons heel wat meer dan het Oqde en het Nieuwe; Testament! (tTaveïèhcTap'plaus). Hauer geeft, de voorkeur aan~ecn ..Weltfrömmigkeit"-ert; wil van bovenaardsehe dingen niets wetenJ Voor hem komt 't op de werkelijkheid aan, waar we nu eenmaal in leven. „Onze eigen geschiedenis is ons heel wat waardevoller dan de bijbel en de Duitsche revolutie is voor ons een heilige aangelegenheid. Het bondgenootschap tusschen man en vrouw behoeft niet kerkelijk ingezegend te worden en ook zonder doop zullen onze kinderen wel sterk en gezond worden. Wij behoeven niet in den Bijbel te kijken, om Gods wil te vernemen!" Aan het eind van zijn godslasterlijke taal eischte Hauer school en universiteit op voor de opvoeding van een nationaal-socialisti- sche jeugd. Wij weten dus nu, wat we van hem en zijn aanhang mogen venvachten! AMNESTIE IN OOSTENRIJK AANGEKONDIGD Belangrijke verklaringen van Kolonel Adan Een arbeidersbeweging binnen het Vaderlandsche Front Uit Weenen: De bondscommissaris voor den binneolandschen dienst, tevens secreta ris-generaal van het Vaderlandsche Front, kolonel Adam, heeft gistermiddag een radio rede gehouden, waarin hij zeer belangrijke verklaringen aflegde. Men heeft, aldus verklaarde hij, de nood zakelijkheid ingezien, dat den arbeiders en anderen geëmployeerden de gelegenheid wordt gegeven naast de behartiging hunner sociale belangen ook hun politieken wil tol uiting te brengen. Daarom zal in het kader van het Vaderlandsche Front de „Sociale Ar beidsgemeenschap" als Oostenrijksche arbeidersbeweging worden geschapen. Voorzitter daarvan zal staatssecretaris Grossauer zijn. De bondsregeering heeft thans aanwijzing gegeven, den sport- en turngroepen der vakvereenigingen en den cultureelen arbeidersvereenigingen de be schikking te geven over de in beslag geno men bezittingen der ontbonden sociaal-de mocratische organisaties. Daarmede worden in de plaats dezer vroegere, organisaties nieuwe vereenigingen. gevormd, die de le den der ontbonden corporaties zullen om vatten. Verder deed kolonel Adam mede- deeling over amnestiemaatregelen der Bondsregeering. In totaal zullen daar onder vallen 600 personen, die op het oogenblik straffen ondergaan, van wie 195 veroordeeld zijn wegens politieke delicten. Van deze 195 personen zijn weer 135 veroordeeld in verband met de sociaal-democratische onlusten van Februari 1934. Van de 20 Schutzbundleiders, die veroor deeld zijn in het groote Schutzbundproccs, zullen heden reeds acht in vrijheid gesteld worden. Verder zal de regeering den presi dent nóg de begenadiging aanbevelen van een aantal socialisten, die wegens deelne ming aan den opstand zijn veroordeeld tot vijf jaar zware kerkerstraf. Van degenen, die gedetineerd zijn in het concentratiekamp Woellersdorf, in totaal 447, zullen heden een 52-tal op vrije voeten gesteld worden. Kolonel Adam deelde tenslotte nog mede, dat zich op het oogenblik in totaal 1445 per sonen in hechtenis bevinden. Door het sta ken van strafvervolgingen zijn overigens reeds 3000 deelnemers aan de Februari- revolutie bevoordeeld. Wordt vervolgd Stoere stuurman stuurt door stormen; Stuurboord, bakboord, keer op keer; In zijn mond doet BLACK BOY nèt zoo; Bakboord, stuurboord, heen en weer. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK Hongarije komt met zijn eischen Horthy opent het parlement. Bij de opening van het Hongaarsche par lement heeft Rijksregent llorthy gisteren gezegd, dat dé vredesverdragen de mensch- heid hebben uiteengerukt en dat gelijk gerechtigd naast elkander leven der volken eerst weder den werkelijken vrede kan ves tigen. De Hongaarsche natie is bereid aan de verwezenlijking van het groote werk van den Europeeschen vrede en samenwerking deel te nemen. De vrede verdient echter Rechts dan zijn naam. wanneer hij berust op de grondslagen van de gerechtigheid en het recht. Daarom meenen wij ook den waren vrede te dienen, door bij de a.s. onderhan delingen over de regeling dor midden-Euro- pecsche kwestie ook de gerechtvaardigde aanspraken van ons volk ter tafel te bren gen. De afzondering der Joden in Duitschland „Vreemde lichamen" bij een Duitsch onderwijs. Uit Berlijn: In een beschouwing over de nieuwe keuzeverordening wijst de referent van 't rijksopvoedingsministcrie Dr. Frercks. op 't woord van rijksminister Rust, dat 't de allereerste taaie moest zijn, nieuwe men- schen te scheppen. Aan de school is de taak opgedragen van nu af de opvoeding op te bouwen op de waarde der rassen. Joodsche scholieren, die bij een Duitsch-bewust on derwijs slechts als vreemde lichamen en tengevolge \an hun vroegrijpheid dikwijls ontbindend werkten, mogen op een Duitsche hoogere school geen bevoorrechting heb ben. Naar hun volledige afzondering moet derhalve worden gestreefd. Van de Duitsche jongens en meisjes, die later verantwoordelijke posten hebben te be- kleeden, wordt erf- en rassengeschiktheid verlangd, zooals deze in de gehecle persoon lijkheid en in het karakter tot uitdrukking komen. De nieuwe staat wil op deze wijze bevrijd blijven van de typen, die als „lei ders" van een verleden tijd medelijden op gewekt hebben en welker figuren men kent uit de carricatuurbladen, van welke Lagar- de gezegd lieeft, dat zij Duitschland rrfet een taai ontwikkelingsslijm omgeven hadden. De geëischte lichamelijke geschiktheid zal er voor zorgen, dat deze niel gewenschte typen van de hoogere scholen verwijderd blijven. Kort Nieuws De Amerikaan Clem Sohn heeft op nieuw „gevlogen". Na op 3000 M. van een vliegtuigvleugel te rijn gesprongen, zweef de hij met zijn „vleugels" drie minuten op een hoogte van 500 M. omlaag en opende dan zijn parachute, waarmee hij veilig daalde. Gebleken is, dat het groote Amerikaan- sche luchtschip „Macon" vergaan is, doordat de marine-autoriteiten zekere noodig geble- versterkingen van het bovenste kielvlak er. vin, hadden uitgesteld, teneinde het vaar- program te kunnen doorzetten. Toespraak tot de Hitlerjeugd afgezegd Uit Berlijn: Rijkskanselier Hitier heeft weer last van zijn keel. Hij heeft daarom een toe spraak. die hij vandaag zou houden op een demonstratie van de Hitlerjeugd, afgezegd. DUITSCHE BOEKEN IN POLEN IN BESLAG GENOMEN. Uit Berlijn: Nadat alhier uit Lodz en Kat- towitz berichten ontvangen waren over in beslag neming van „Mein Kampf" van Hit- Ier, zijn thans ook berichten ontvangen over huiszoekingen in Duitsche boekhandels in West-Polen. Daarbij werd in de eerste plaats alle literatuur, die met Schlageter in ver band staat, in beslag genomen. RAMSAY MAC DONALD OP DEN KANSEL Op Dinsdag 7 Mei a.S., in Engeland de ge denkdag van 's konings jubileum, zal de eerste minister Ramsay Mac Donald in dc beroemde Westminster Abdij een jubileum rede-houden over de beteekenls van een Christelijk monarch en 's konings regeeripg. Het zal de eerste maal in de geschiedenis zij iV-dat vanaf den kansel van deze abdij door een eersten minister gesproken wordt. gemeenten over de geheele linie te vergrootsn, zoowel voor ambtenaren en onderwijzers, als voor maand- en weeklooners. Uij verschuilt zich nu achterde geheim houding van hot G. O.! HIJ. de man. die wol vertelt wnt andoren hebben voorgesteld cn dat dan nog op leugcnaohlge wijze doot. zoodat den dezer een geheel verkeerde voorstelling wordt opsedrongen van wat dia andoren gedaan heb ben". ARBITRAGE IN DEN FRIESCHEN LANDBOUW De minister van Econ. Zaken heeft aan een aantal landbouwers te Cornjuro en Jeloum en Ferwerderadöel, die georganiseerd zijn bij de Vandbouw-Crisis-Organiss-tie voor Friesland, op grond van art. 3 der Crisls-Organlsatiebeschik- klng 1934 II arbitrage opgelegd Inzake de vast stelling van de arbeidsvoorwaarden der bij ben werkzame landarbeiders. Tot arbiter is benoemd Prof. Mr P. S. Gorbrandy te Amsterdam. Uit Oost-lndie UIT HET SOCIALE LEVEN Het conflict in het mijnbedrijf Wordt het enquêterecht toegepast? Wij vernemen, dat de Minister van Wa terstaat op zijn departement een langdurig onderhoud heeft gehad met den chef van het staatstoezicht op de mijnen, om alsnog tot middelen te geraken een conflict in het mijnbedrijf te voorkomen. Naar „De Maasb." verneemt, wordt in be voegde kringen toepassing van het enquête recht ex art. 45 der Arbeidsgeschiller.wei geenszins uitgesloten geacht Artikel 45 vau de Arbeidsgeschillenwet geeft de regeering in een geval als dit, waarbij een algemeen belang op het spel staat, de bevoegdheid om een enquête in te stellen naar den toe stand van de bedrijven met recht van boe kenonderzoek enz. om na te gaan, of de door de directies geöischte verlagingen van loonen enz. in verband met de positie dei bedrijven gemotiveerd zijn. Van de resulta ten van een zoodanige enquête zal dan a' hangen of en zoo ja welke, maatregelen door tie regeering zullen worden genomen. In verband met het conflict hebben de burgemeesters der mijnzetel-gemeenten op het stadhuis te Heerlen geconfereerd. I>c conferentie werd gister voortgezet Over het resultaat ervan is nog niets bekend. Maandag hield de Centrale van Werkue- tners in het mijnbedrijf te Kerkrnde en Heerlen een vergadering, waarop de stand van zaken werd besproken. Ook hier werci geadviseerd tot staking. Naar de „Limb. Koerier" meldt, bedraagt het vermogen van den R.K. Mijnwerkers- bond op het oogenblik rond f 850.000. Met dit kapitaaal alleen (dus zonder hulp *an elders, b.v. van het R.K. Werkliedenver bond) kan de R.K. Bond zijn stakenden leden rond 12 weken, of bijna 3 maanden epn uitkeering geven N.S.B. en Chr. Vakbeweging Ook de geestelijke vrijheid, aldus schrijft de Opbouw van de Chr. Bouwar beiders in een propagandanummer, „de geestelijke vrijheid van den christen-arbei der, van de christelijke vakbeweging wordt in deze tijd door de opkomende fascistische stroomingen bedreigd, maar niet minder de vrijheid van deze arbeidersgroep, om zich zelfstandig ook over de ni aatsch appel ijk t- vragen te beraden en naar eigen beginsel ook haar materieele belangen te dienen. Dc aloude doelstelling der christe'lijk- sociale beweging, in engere zin ook die onzer vakbeweging,, in haar beginstadium door onzen Talma aldus geformuleerd: „Voor heel -het volk, om Christus' wil" en om in 't bijzonder een schild voor de meest 'sch zwakken te zijn, moet ook thans het Leitmotiv van ons handelen zijn. RONDOM DE HERCLASSIFICATIE Voorlichting van een neutraal vakbestuurder In on-u blad schreef do heer L. Vermeulen, secretaris van het Chr. Permanent Comité een artikel, waarin hij wees op de absoluut on ware voorstelling, welke door dvn heer Perdok In het neutrale blad „De Centrale". Inzake de gang van zaken bij de herclassificatle werd S Op minder bezadigde, maar wat dc inhoud betreft op dezelfde v.-ijzo, straft ook de Politie bod» (algemeene bond) den heer Perdok af: ,;Hij schrikt er begrijpelijkerwijze voor terug, zijn lerief) er-van op de hoogte te brengen, dat vcn.t do aftrek voor de tweede on derde klaasac Indische begrooting 1936 Geen hooger schuldverplichtingen BATAVIA, 30 April (Aneta). De begroo- tingsvergadoring van den Raad van Ned.- Indië is heden gehouden. De Gouverneur- Generaal presideerde. In de vergadering zijn een aantal maat regelen besproken, welke zullen kunnen lei oen tot het samenstellen van de ontwerp- begrooting 1936 en welke maatregelen vol doen aan den eisch door den Gouverneur Generaal gesteld dat deze geen toeneming van de schuldverplichtingen van Ned.-Indië zullen aanwijzen.. De diverse mogelijkheden zullen thans door de directeuron der departementen cn door de tweede begrootingscommissle moe ten worden onderzocht. Het volgende sta dium in de behandeling der begrooting 1933 is dan een bijeenkomst ten Paleize, onder leiding van den Gouverneur-Generaal, met den geheelen Raad van Ned.-Indië en alle hoofden van departementen. Deze bijeenkomst is voorloopig va steld op 24 Mei a.s, DE WERKLOOSHEID IN INDIE BATAVIA, 29 April (Aneta). Op ultimo Februari 1935 waren bij de Arbeidsbeurzen ingeschreven 3827 Europeesche en 12.013 In- heemsche werkloozen, benevens 1068 Ooster lingen. Over Januari 1935 bedroegen deze cijfers resp. 3741, 11.582 en 1123. Over Febru ari werden door de Steuncomités op Java 5418 personen van alle landaarden gesteund met een totaal bedrag van 77.451,69. In Januari werden 6144 personen gesteund met een bedrag van 87.714,08. In Februari waren 842 personen in tehui zen opgenomen en in Januari 845. waarmede aan kosten resp. een som van 7267,25 en 7656 gemoeid waren. Het N Ï.V.A.S.-fonds keerde over de maand Maart een bedrag van 42.211 uit aan 73 Europeanen, uit dc suikerindustrie ontsla gen. en 12.024 aan 6013 Inheemschen. De Indische Maatschappij voor Individu- eele werkverschaffing gaf over de maand Maart een bedrag vart ƒ6569,48 aan cursus sen voor werkloozen tegenover 8143,29 over de maand Februari, en ten behoeve van de werkverschaffing over Maart 14.435 tegenover in Februari 20.279,17. EEN VERLAGING VAN POSTTARIEVEN BANDOENG, 29 April. (Aneta). De Com missie van Bijstand van de P.T.T. kwam tot het volgende eindadvies: invoering van post bladen voor den prijs van 7% cent. verlaging van de telograaftarieven naar Nederland, Europa en Amerika met 25 pet., herziening van de locale telefoontarieven, verlaging van het districtsabonn»ment. Deze maatregelen beteekenen bij doorvoering een inkomsten derving \an 1.128.000 voor het bedrijf der P. T. T. De vlootcommissie bezoekt een marinevliegkamp Het marinevliegkamp te Schellingwoude dat sinds kort tijdelijk is bezet door een vliegbrigade van het vliegkamp „De Mok" op Texel heeft vanmorgen bezoek gehad van de vlootcommissie, waarschijnlijk verband met de plannen tot onderbrenging van dit vliegkamp bij het Departement van Waterstaat Aan den anderen kant kan door dit be zoek ook de al of niet wenschelijkheid van de opheffing van het vliegkamp uit bezui nigingsoogpunt onder het oog zijn gezien. Schaakrubriek. Het tournooi te Marcate De vierde ronde In de vierde ronde werden op één na alle partijen afgebroken. Slechts de partij Mioses Fairhurst kwam ten einde doordien Miescs in verloren stelling de bedenktijd sbhrced. Reschewsky ontmoette Capablanca wist in de opening voordeel tc behalen, doch in het middenspel verspeelde hij zijn kansen grootendeels. In den afgebroken stand heeit hij nog een gering voordeel. Reschewsky heeft tegen 23 tegenstandel's simultaan gespeeld en er 22 van gewonnen. Eén partij werd remise; zijn tegenstandster in die partij was een 9-jarig meisje. Een paTtij Wij geven hieronder de partij Milner Barrv—Mioses uit de eerste ronde. Wit: MILNER BARRY. Zwart: MIESES 1. ei Pc6; 2. d4 dó; 3. Po3 JXei; 4. d5 Peö 5. f3 eXf3; 6. PXf3 PXf3t; 7. DXf3 Pffi; 8 Lfi a6; 9. ii3 gG; 10. g-4 Lg~; 11. 0—0—.0 Ld? Weerbericht Hoogste stand te Blaavandshoek 770.4. Laagste stand te Vestamör 755.4. Stand vanmorgen halftwqalf 769.2. WEERVERW^CHTING Zwakke tot matige N.O. tot Z.O. wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen neer slag, waarschijnlijk nachtvorst, overdag iets zachter. Het gebied van hoogen luchtdruk trok naar het Z. cn ligt thans op de Noordzee. Het is nog bezig zich naar het Z. uit te breiden. De depressie in O.-Duitschland verdween naar het O. en ligt nog over Polen. De de pressie in het W. geeft lichte regen om dc Iersclie zee en tot in Z.O. Engeland en dringt niet of slechts zeer langzaam naar het O. door. De N.O. koude luchtstroomingen, die gis teren aan de Oostzeekust en in O.-Duitsch land sneeuw brachten, transporteerden de koude naar het Z. en Z.W. De atmosfeer is over Duitschland en O.-Europa zeer koud, met temperaturen omstreeks 30 gr. C. op 5000 Meter hoogte. In de Alpen sneeuwt het mte temperaturen van 14 gr. op het Jung- fraujoch. Bij de opklarende luchten kwa men zware nachtvorsten voor. In het W. van IJsland is de temperatuur boven nor maal. In het binnenland van Zweden komt nog matige vorst voor; in O.-Duitschland ligt een gebied van lichte vorst Het is te verwachten, dat «te helderheid en de droge en koude atmosfeer aanleiding zal geven tot schadelijke nachtvorsten, doch dat het weer voorshands overdag zonnig en guur zal blijven. BUITENLANDSCH WEERBERICHT TEMPERATUURSTAND Stand vanmoïgen half twaalf 7.0 C Zonsopgang 4.31 uur. zonsondergang 7.24 uur Maan op v.m. 8.43 uur. onder nam. 7.32 uur Nieuwe maan 9.56 uur nam. Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhefnfolden 2,06 3,06 Brelsacb 2,39 o,69 Kehl 3.50 3.68 Maxau 0,00 6.22 Diedeshelm Mannheitn Mains Bin gen Canb Ems Coblens Trior Keolen Dosseldorf Ruhrort 0,00 2.' 5,89 6,33 3,50 3,94 3.40 3.56 0.00 4.42 5,36 6.54 0,00 1,67 5.27 5,41 1.99 2,71 5,79 5,86 Wesel Emmerik Lohltb Nijmegen St. Andries Arnhem Wostervoort Deventer Kampen Eysden Maastricht Grevenbicht Grave (slnls) St. Andries 14.54 14,23 11,80 11,18 6,24 5,80 11.35 10,99 2,44 1,94 11,98 11,65 4.97 4.67 0.32 0,34 47.40 47.53 42.30 4233 29.29 2939 11,76 11,95 7,62 7.67 2,20 2,30 Hoogwater Ned. Zeehavens Har!ineen 8,55 21,20 Brouwersh. 1,28 13,51 Den Helder 6,55 19,(JO Zterikzee 1,55 14,29 IJmniden 2,17 14,42 Wemeldlnge 2,19 14,49 Hoek v. Hol!. 1,30 13.48 Vliaslngen 0,23 12,52 Scheventngen 1,40 13,58 Ternenzen 0.59 13,27 Rotterdam 2,33 16,03 Hansweert 1,46 14,22 Toen de naam 1" „Bloeimaand" uit gevonden werd, bestonden de auto's nog niet. Anders zou men gezegd hebben: „Bloedmaand"! (Eerst bloeden voor de belasting en danals al die aftandsche vehikels op den weg komen 12. Dg3 Tac8; 13. Le2 0-0; 14. h4 c6; 15. h5 PXd5; 16. hXg6; LXc3; 17. Dh4 Pdf6; IS. g5 Daö; 19. gXf6 hö; 20. gXfTf KXf7; 21. LX hot. Zwart gaf het op. De 5de rondo. Afgebroken partijen. Reschewsky slaat Capablancal De hangpartijen uit de vierde ronde heb ben een eerste-Jilas verrassing gebracht, tenminste wanneer men tegenwoordig een nederlaag van Capablanca nog een verras sing wil noemen. Capablanca had remise kunnen maken, doch liet zich verleiden tot. een combinatie, waarvan hij winst ver wachtte. Reschewsky weerlegde de combi natie echter en stond toen na enkele zetten gewonnen. De resultaten van de overige afgebroken partijen uit de vierde ronde waren- fcr- geant slaat Milner Barry. Reilly slaat Klein, Thomas—Miss Menchik remise. De partij Reschewsky—Klein uit de drrdë ronde werd remise- De uitslagen van de 5de ronde waren: Capablanca—Reilly 1—0, Thomas—Mil ner Bat-ry 1—0, Fairhurst—Reschewsky 0—1, Miss Menchik—Mieses 0—1, KleinSer- De stand luidt thans: Reschewsky 4, Ca pablanca en Thomas 3V£, Fairhurst 3, Roll- ly 2y2. Klein 2 en eon hangpartij, Milner Barry 2, Sergeant 1V2 en een Mngpartij, Mieses l/>, Miss Menchik Yz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2