Utettsw £Vi&5ilK dLmrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. Nederland op de Brusselsche tentoonstelling abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dageiijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5464 WOENSDAG 1 MEI 1935 &Dt)trttntieprij?tn: Van 1 tot 5 regels f f.171/* Elke regel meer 0.22 V* Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 V» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 WAT ARMENZORG VERMAG Terloops wezen we dezer dagen op het Christelijk stempel, dat op onze Armenwet gedrukt is. Het bewijs daarvan wordt gele verd door het verslag van het Armwezen ,(het Armbestuur) dat rijkelijk laat thans over het jaar 1932 wordt uitgebracht. Men leert uit dat verslag allereerst welke geweldige sommen door de Burgerlijke Armbesturen, d.w.z. door de gemeenten, worden uitgekeerd. Vóór 1901 bleef dit bedrag beneden de millioen en zelfs in 1919 kwam men nog niet hooger dan 16 millioen. Een belangrijk bedrag, maar dat onnoozel klein lijkt als men het plaatst naast de sommen, welke daarna gevorderd werden: in 1929 al 32 mil lioen in 1931 bijna 49 millioen; in 1932 zelfs 89 millioen. Voor 1933 was geraamd ruim 75 millioen. Zij, die iets van gemeenterek. ningen uit dat jaar afweten, zullen ons toe geven, dat het hoogstwaarschijnlijk niet bij dat bedrag is gebleven, dat 1931 er al licht bóven uit ging en dat men in 1935 pogingen doet om onder de uitgaven van 1934 te blij ven. Dat 4,per hoofd der bevolking burgerlijke armenzorg geraamd wordt, is geen uitzondering en hoezeer dit op do belastingbetalers drukt, is duidelijk. Echter, dit geld komt er; min of meer ge dwongen, min of meer uit plichtsbesef of met een dankbaar hart, dit men nog hel pen kan. Naast deze burgerlijko armenzorg staat de diaconale. Nog zijn er kerken, wier leden niet alleen hun aandeel betalen voor d« burgerlijke armenzorg, doch die bovendien hun eigen armen geheel onderhouden. Dat geschiedt vrijwillig en de opsteller Van hét bovengenoemd verslag, die grijpelijk zoo objectief mogelijk blijft, kan toch blijkbaar niet nalaten, daarvoor zijn verrassing en vreugde uit te spreken. Hij schrijft nJ.: „Dat het verleenen van directe onder stand, in cijfers uitgedrukt, een vooruit gang vertoont, welke niémand ooit had kunnen vermoeden behoeft thans niet een meer te verbazen, waar het openbar armenzorg betreft; dat echter de Kerkelijke weldadigheid tot een sprongsgewijze verhoo ging der ondersteuningsbedragen in staat bleek, legt getuigenis af van wat de Chris telijke liefde obk in onzo tijd vermag.' Als voorbeeld wordt de ondersteuning te Vlaardingen aangehaald, waar hét Burger lijk Armbestuur van 1930 tot 1932 kwam van 45 op 140, de kerkelijke instellingen van rond 50 op ruim 80 duizend. Te zamen steeg de ondersteuning in een paar jaar van één ton op ongeveer f 220.000 en dit voor een plaats van nog geen 30.000'inwo ners! Dat is dus in totaal ruim f 7.per hoofd voor burgerlijke en diaconale armen zorg; ongeacht wat er bij crisis- en andere collecten wordt ingezameld en wat in stilte door particulieren wordt gedaan. De ontzaglijke en steeds stijgende noo<i stemt uitermate somber; maar er is ook reden tot dank, dat liefdadigheid en barm hartigheid in ons land zoo veel vermogen. „ANTI-GODSDIENSTIGE TENDENS'1 Meermalen gebeurt het, dat we oen pole miek met de roode pers staken, omdat elke grond voor discussie ontbreekt: er is geen enkel podium, waarop we samen kunnen staan en daarom is elke gedachtenwisseling onvruchtbaar. Zoo'n geval doet zich weer voor en alleen om te zeggen, dat we de conclusie van de roode pers ten eenenmale en nadrukkelijk afwijzen, komen we er op terug. Op het congres van S.D.A.P. en N.V.V. heeft ir. Vos bij zijn uiteenzetting der hoofd lijnen van het Plan van de Arbeid gezegd, dat de arbeidersbeweging zich niet langer onderwerpen wil aan het noodlot der perio dieke economische crisissen, doch „eigen lot in eigen handen nemen" wiL Wij bestempelden dit als een „anti-g dienstige tendens'" en spoorden daarom tot waakzaamheid en bedachtzaamheid tegen over het Plan aan. Daaruit concludeert de roode pers nu: „Menschelijk ingrijpen in de economie is dus anti-godsdienstig. De godsdienst zal diensvolgens moeten leiden tot berustend aanvaarden van al wat is. De huidige (ka pitalistische) economie zou de van God ge- gevene zijn, waaraan de mensch niet mag tornen. De opvatting staat op hetzelfde peil als de Kerstiaansche godsdienst, die de blik semafleider tegen het hemelvuur en de so ciale verzekering tegen de slagen van ziekte en ongeval verwerpt," „De uiting van ons blad, schrijft de roode redactie, is een klassiek voorbeeld van de wijze, waarop de godsdienst misbruikt wordt tot de verdediging van het starste behoud." Hoe principieel onjuist deze beschouwing is, zou de schrijver zelf moeten erkennen, als hij b.v. kennis nam van het vele wat Dr Kuyper hierover heeft geschreven. Maar het schijnt, dat men het versrhil niet kan inzien tusschen: „eigen l"t in handen ne men" en staan in de roeping, waarin God ons stelt". Praktisch is de kwestie nog veel eenvou 'diger. Dat de S.G.P. zich van ons afkeert, is Juist, omdat wij „assurantie", .sociale verzekering" e. d. als goede gaven Gods aanvaarden. (Trouwens, men spreekt ook van de S.G.P. kwaad, indien men wil be weren, dat zij alles wat is, berustend wil aanvaarden en in lijdelijkheid heil zoekt. Eer zou men haar het omgekeerde ten laste kunnen leggen.) Indien de roode pers werkelijk meende, dat wij deze beschouwing huldigden en pre dikers der (fatale) berusting waren dan zou zij ons dagelijks van inconsekwentie moeten beschuldigen. Nochtans speuren wij een anti-godsdien stige tendens in uitspraken als van Ir. Vos en b.v. van den voorzitter der S.D.A.P., die in zijn Kerstrede o. m. zei: „De stoffelijke basis moet het fundament zijn, waarop de geest zich ontplooien kan. Opdat de mensch 'n welbehagen scheppe in den mensch. Dat is onze strijd om de menschelijke waardig heid." Wanneer de redactie van Het Volk hierin niet de geestelijke tegenstelling ziet, dan kunnen wij niet anders dan geestelijke blindheid constateeren. Maar het oordeel der blinden over kleuren is niet beslissend. Werkloosheid iets gedaald Sinds 30 Maart met ongeveer 1 procent De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat de werkloosheid der de 555.500 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gsubsidieerde vereenigingen in de week van 8 t/m 13 April 1935 heeft bedragen 28,0%, dat is 0,4% minder dan in de vorige verslagweeK (25 t/m 30 Maart 1935), toen de werkloosheid In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onder scheidenlijk 24,3 en 27%. Bij 1061 organen der openbare arbeids bemiddeling -stonden op 13 April in totaal 33 (vorig jaar 344.919) werkzoekenden ingeschreven, waaronder 377.544 mannen. Hiervan waren werkloos 368.659 personen, waaronder 364.712 mannen. Op 30 Maait be droeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 400.606, onder wie 52.683 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 30 Maart j.I. verminderd met 4653, het aantal werkloozen daaronder met 4.024. Prinsessedag in de hoofdstad Koraalmuziek op den Dam en op het Pe- ristylium van den Stadsschouwburg ten ge hoore gebracht, luidde in de hoofdstad de viering in van den verjaardag van Prinses Juliana. Tot half tien duurde deze gewijde muziek en velen, die op weg waren hun werk, bleven, ondanks het vrij gure weer, enkele oogenblikken toeven bij deze vroege klanken. In de stad werd, behalve van de openbare gebouwen, druk gevlagd. Vooral ook in de buitenwijken was de drie kleur of het oranje blanje bleu naar ons voorkwam talrijker dan in vorige jaren vertegenwoordigd. Het was voorts wederom de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak, die, in overeenstemming met de tijdsomstandig heden, eenige feestelijkheden had georsani- seerd. Behalve de koraalmuziek waarvoor zij eveneens had zorggedragen, was er des middags een concert op den Dam, dat veel belangstelling trok, terwijl verder enkele muziekcorpsen, die hadden plaatsgenomen op een vrachtauto, op verschillende punten van de stad het publiek een muzikaal ont haal bereidden. Wat de avond betreft stonden op het pro gramma een muziekuitvoering in het Von delpark en een carillonbespeling in den koepel van het Koninklijk Paleis door den heer J. Vincent met medewerking van het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria". De „Oranje Jeugdbond" bereidde tenslotte aan bijna duizend kinderen een feestmiddag in den Stadsschouwburg, welke voor een gelijk aantal kinderen in „Krasnapolsky" zal worden herhaald. Bij de opening van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel, waarvan wij in ons blad van gis teren reeds verslag gaven, fungeerden als gastheeren de Nederlandsohe commissaris- generaal, oud-minister Mr. Dr. T.-J. Ver schuur, adjunct-commissaris Mr. H. van Romburgh, consul-generaAl -dér Nederlan den te Brussel en handelsattaché bij de Ne- derlandsche Regeering. Onder de officieele persoonlijkheden merk ten wij op. behalve Mevrouw Steenberghe en Minister Steenberghe, den Nederlandschen gezant te Brussel, Jhr. Tjarda van Starken- burgh Stachouwer en echtgeuoote, den ge zant van België te Den Haag Z.Exc. Ch. Mnskens, den Belgischen Minister van Bin- nenlandsche Zaken Van Isacker, den Belgi schen Minister van Defensie Devèze, den Minister van Koloniën Rubbens, den Minis ter van Onderwijs Bovesse, den Minister van Landbouw De Schrijver, de Ministers van Staat Hijmans en Francqui, de secretarissen generaal van de meeste Belgische Departe menten, den Burgemeester van Brussel Adolphe Max, de Brusselsche Wethouders Van de Meulebroek, Huisman van der Nest en Verbrueghc de Nayer, en voorts bijna het voltallige tentoonstellingsbestuur, o.a. den commissaris-generaal Graaf A. van der Burch, den waarnemenden commissaris- generaal Caspers, en den Directeur-generaal van het Uitvoerend Comité Fonck; voorts waren aanwezig alle commissarissen-gene raal der deelnemende landen, en vele leden in de uitvoerende comité's. Onze commissaris-generaal, die allen ter plaatse verwelkomde, zeide ra zijn begroe tingsrede o.m.: Dat allen, die hebben samengewerkt aan het tot stand brengen van onze tentoonstel ling bij dezen de uitdrukking aanvaarden in onzen diep gevoelden dank. Wij hebben bij voortduring voor oogen ge houden, dat wij zijn uitgezonden door een land met een groot verleden, een hoogen trap van geestelijke ontwikkeling en een verantwoordelijke roeping voor de toekomst van ons wereldrijk Bij den aanblik van onze groote openbare werken, van onze radio en vliegverbindin gen, van enkele schetsen over ons Rijk ver over zee, bij den aanblik van de technische volmaking van onzen landbouw en van onze industrie moge het U mijne heeren, zeer .ge waardeerde gasten bij deze feestelijke opening, blijken, d%t wij in ons streven Ne derland in het kader van deze welgeslaagde omvangrijke wereldtentoonstelling in zijn beteekenis te doen kennen, eenigermate zijn Poppententoonstelling De afdeeling Amsterdam van de Vereeni ging voor Chr. Gezondh. en Vac. Koloniën in Nederland Beschermvrouwe H. K. H. Prinses Juliana zal. naar wij eerder ver meldden, medio Mei een poppententoonstel ling organiseeren in enkele zalen van Arti et Amicitiae Rokin 112 te Amsterdam. Van verschillende zijden, in de eerste plaats zij hier vermeld die van H.M. de Ko ningin, mocht voornoemde afdeeling kracht dadige medewerking ondervinden. Vele particulieren en firma's hebben reeds toezeggingen gedaan hetzij in den vorm van giften, hetzij in den vorm van inzendingen de tentoonstelling betreffende. Toch doet het bestuur der afdeeling een dringend beroep op allen die hiertoe in staat zijn, alsnog hun inzendingen of giften te doen, welke in ontvangst zullen worden ge nomen aan het Bureau Quellijnstraat 47, Amsterdam, telef. 93781 Gem. Giro V 1225. Onnoodig hebben wij hier uit te weiden over het doel der Vereeniging, n.I. het uitr zenden van zwakke prae-tuberculose kinde ren van alle gezindien naar Christelijke Ko loniehuizen, een doel dat ino dezen tijd aller sympathie en medewerking verdiend. Na de openingsrede van onzen Minister Steenberghe, (zie ons nummer van gis teren), gaf de heer Adolphe Max, burge meester van Brussel, zijn vreugde te kennen over de wijze, waaroD Nederland aan deze tentoonstelling had meegewekrt en wees op de resultaten van de vriendschappelijke sa menwerking tusschen .ie buurlanden Neder land en België. Aan het slot van de openingsplechtigheid noodigde de commissaris-generaal de aan- czigen uit tot een rondgang door het Paviljoen en de daarnaast gelegen Wierin- germeer-boerderijonderwijl hoorde men hel luiden van het carillon in den toren, maar slechts de ingewij den wisten waar de klepel hing, terwijl niet-ingewijden daar vergeefs zochten. Zij konden niet weten, dat het de verborgen luidsprekers in de toren waren, die do op platen opgenomen carillon- spelen van onze Hol land se ha torens over het Brusselsche tentoonstellingsterrein de den galmen. Terwijl in het tentoonstellingpaviljoen ver verschingen werden rondgediend, namen do aanwezigen het geëxposeerde in oogen- schouw. Pas nadat de stoelenrijen waren opgeruimd werd het publiek toegelaten. Vrijaf op 1 Mei? Niet al te voortvarend zijn Het bestuur der afd. Amsterdam van het Nat. Jongeren Verbond verzocht ons op name van deze mededeeling: „Een onzer leden, leerling van een open bare handelsschool hier ter stede, deelde ons het volgende mede: „Op deze school, waar de lessen na dé Paaschvacantie weer beginnen op 30(April, kunnen de scholieren desgewenscht 1 Mei vrij-af krijgen. Ditzelfde verlof-werd echter geweigerd ten aanzien van den verj^prdag onzer Prinses." Bij informatie bij den wethouder van Onderwijs bleek ons, dat voor 30 April geen rij was gevraagd; hetgeen begrijpelijk is, omdat tot heden de verjaardag van de Prin ses niet zóó gevierd werd, dat het aanbeve ling verdiende de scholen te sluiten. Voor 1 Mei, zoo deelde wethouder Vos mee, hebben leerlingen van bedoelde scholen wèl vrij gevraagd en hoewel directeuren de voegdheid hebben zoodanig verlof zonder overleg met B. en W. te verleenen, heeft het college de directeuren doen weten, dat de verzoeken niet ingewilligd behoorden te worden. Het Nat Jongeren Verbond is dus wel wat hard van stal geloopen; een gevaar, waarte gen het in meer gevallen moet waken. Eerst informeeren en dan protesteeren; niet omgekeerd; en voorts iets overlaten aan het wijs beleid der overheid en niet direct wantrouwen zaaien. kan maar de beste zijn TWENTOL" DEVENTfcR Uitzending van Prinsessedag naar Indië Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, heeft do Phohi een speciaal feestprogramma voor Indië uitgezonden. Na een inleiding van den omroeper wer den nationale liederen uit vroegeren en Ia- teren tijd ten gchoore gebracht, waarna de heer D Hans een toespraak hield over het onderwerp Van Juliana van Stolberg tot Juliana van Oranje. Het muzikale gedeelte werd verder nog afgewisseld door het verslag van den Zon dag gespeelden hockey-wedstrijd Nederland- Duitschland. Na een slotwoord werd de uitzending met het Wilhelmus besloten. INSTANDHOUDING VAN ONS INDUSTRIEEL PRODUCTIE APPARAAT Rapport van de Rijkscommissie voor Werkverruiming Een dezer dagen verscheen bij de lands drukkerij het derde verslag van de Rijks commissie van Advies voor werkverrui ming over het tijdvak van 1 Juli 1930 tot 1 November 1934. Aan dit verslag is toege voegd het thans ook officieel gepubliceerde rapport inzake .de reorganisatie van het vissoherijbedrijf te IJmuiden. Deze commissie timmert niet aan den weg en houdt zich bezig onder leiding van haar voorzitter, de heer Ch a r 1 e s J. I. M. W e 1- ter met prartische uitvoerbare projecten. Het verstrekkendst en mischien het minst uogenblikkclijk te verwezenlijken plan was dat voor de IJmuider visscherij. Tot een van de voornaamste terreinen waarop de activiteit van de commissie zich kon richten, behoort in de eerste plaats de bevordering van het gebruik van producten der Neder landsohe nijverheid. In het algemeen wordt deze activiteit gedragen door de idee, dat de ontwikkeling van de inr dustrieele bedrijven voor onze volks huishouding in hooge mate noodzake lijk is. In den loop der laatste jaren heeft de opvatting om eigen industrie, indien het mogelijk en juist is, boven buitenland- sche te verkiezen tengevolge van de econo misch omstandigheden, aan beteekenis ge wonnen. Immers niet meer beteekent zij nagenoeg uitsluitend het bevorderen vein het betrekken van producten der Nederland- sche industrie ter vergrooting van de werk gelegenheid, maar vaak is thans van het al of niet verleenen van opdrachten het voortbestaan van belangrijke takken nijverheid in groote mate afhankelijk. De talrijke maatregelen, in het buitenland ge nomen, ten gunste van de eigen industrie hebben aan de Nederlandsche nijverheid een belangrijk deel van den afzet ontnomen: de vermindering van het aantal bestellin gen door Nederlandsche bedrijven en instel lingen hebben den toestand nog verergerd. Zoo heeft de commissie deze jaren niet zel den haar bemiddeling verleend voor het verkrijgen van opdrachten voor onderne mingen, voor welker voortbestaan deze op drachten van het grootste belang waren. Mede onder den druik van de economische omstandigheden heeft het streven der com missie van verschillende zijden meer en meer steun ondervonden. Het derde hoofdstuk van het rapport, dat handelt over maatregelen tot instand houding, uitbreiding en oprichting van in dustrieën is o.i. het meest interessante deel. De commissie ging n.I. over tot overleg tus schen bepaalde ondernemingen als opdracht gevers eenerzijds en de producenten van be paalde voortbrengselen, welke voor die on dernemingen noodig zijn, anderzijds. Het doel van dit overleg is, zooveel mogelijk vast te stellen hoeveel van bepaalde pro ducten over een zekere periode benoodigd is, teneinde de producenten hiervan in staat te stellen hun productie hierop beter in te richten en de gelegenheid hierdoor te verkrijgen hun productiekosten te verlagen. Aan de doorvoering van verschillende maatregelen, die voor onze industrie van belang zijn, zooals credietverstrekking, ex- portcredietgarantie, subsidieverstrekkingen, en beschermende maatregelen heeft men blijkens het rapport met meer en minder succes medegewerkt Verscheiden takken van industrie zullen echter slechts kunnen blijven bestaan, door het tot stand brengen van een samenwer king tusschen de verschillende ondernemin gen in denzelfden tak van bedrijf, waarbij regelingen worden getroffen aangaande do verdeel ing van de productie en de bepa ling van de prijzen van het product; uiter aard zal hiermede vaak een rationalisatie in de afzonderlijke ondernemingen gepaard moeten gaan. Bovendien zullen verscheiden ondernemingen zich op de productie voor de binnenlandsche markt, in plaats van op die voor den export moeten gaan instellen en daftrtoe eventueel de noodige veranderin gen in haar technische uilrusting moeten aanbrengen. Op grond van vorenstaande heeft de commissie nadat zij uit enkele takken van bedrijf verzoeken om bijstand had ontvangen, gemeend te moeten bevordo- ren, dat tot zulk een reorganisatie zou worden overgegaan. Van enkele dezer bemoeiingen geeft het rapport een over zicht. Zij strekken zich uit over de draadnagelindustire® schroefboutenin dustrie, gieterijen, glasindustrie, teer- verwerkende indus'rie, scheepsbouw, IJmuider visscherij bed rijf en houten kistjes voor groenten- en vruchtenvei- •veilingen Ook heeft men aandacht besteed aan het verkrijgen van nieuwe producten In het slotwoord schrijft men: Het stemt de commissie tot groote genoegdoening, dat DE UIVER-RAMP Een zeer belangrijk rapport betreffende de mogelijke oorzaken van de ramp van de Uiver is uitgebracht aan de permanente commissie van het onderzoek naar ongeval len met burgerluchtvaartlijnen. In dit rap port komt de deskundige dr. P. G. J. Duker tot de conclusie, dat met zekerheid moet worden vastgesteld, dat blikseminslag de ramp van de Uiver heeft veroorzaakt. In een onderhoud dat een tweetal journa listen van Tel. en N.R.C. met Dr. Duker hadden, heeft deze eenige belangrijke mede deelingen gedaan. Hij merkte o.a. op: De Arabische doctoren, die 50 uur na den dood pas de slachtoffers konden onderzoe ken, hebben dood door bliksem uitgescha keld. Maar deze doctoren hebben geen studie gemaakt van dood door bliksem, en na het lange tijdsverloop konden zij niet meer de juiste conclusie trekken. Het rapport van dr. Smith, die in gezel schap van den heer Peters, vertegenwoordi ger der K.L.M. te Bagdad, 12 uur na den dood onderzoekingen instelde, is voor mij van veel meer belang. Dr. Smith ti-ekt geen conclusies, maar zijn observaties laten geen twijfel mogelijk. Er is echter meer: Wat het materiaal betreft wil ik u één tref fend voorbeeld slechts noemen: dat is het automatische pistool (merk F.N.), dat ik onderzocht. Ik vond een letsel op de slee, bovenaan. Het fotografisch vastgelegde mi croscopisch beeld, sterk vergroot liet radiair uiteenloopende veranderingen in het metaal zien een beeld als de bliksem zelf ook doet Dit is een typisch beeld dat bij bliksem inslag optreedt Op den greep onder de letters F. N. vond ik nog een letsel, weer met die radiaire uitstraling. In verband met die revolver •wilde Ik nog wel even dit met nadruk opmerken: het is een van de vier revolvers, die in het vlieg tuig waren en deze revolvers worden met elk vliegtuig, dat voor Indië is bestemd, aan de bemanning mee gegeven. Nu zijn er ge ruchten geweest over schietpartijen aan boord dat is nonsens. Ik heb met abso lute zekerheid vast kunnen stellen dat geen van de omgekomenen gedood is door een revolverschot Er is een model „Uiver" gebouwd, geheel uitgerust met het scherpe kielvlak omhoog en de vaste antenne boven het vliegtuig, zooals de „Uiver" hezat toen het in den noodlottigen Decembernacht getroffen werd. Boven dit model was een „wolk" in den 1 van een metalen plaat met scherpe punten, waarlangs de ontlading plaats kon vinden, evenals dit bij een geladen wolk ge schiedt Langs die wolk heeft men een stroom van 250.000 volt geleid. Toen is een merkwaardige ontdekking gedaan. Zij is fotografisch vastgelegd en buitengewoon leerzaam. Want wat zag men? De ontlading had plaats in het scherpe kiel vlak, dat omhoog staat, in de tweede plaats in de vaste antenne. Daarlangs bereikte het de bestuursruimte en de radio-cabine, daar- a langs de passagiersruimte het bagage- De brand zal nog nader gereconstrueerd worden, want Dr. Duker hoopt afweermidde len tegen het inslaan van den bliksem te vinden. Den Helder's nieuwe gemeente secretaris Gistermiddag Is in een speciale raadsver gadering de nieuwe gemeentesecretaris van Den Helder, Mr. Dr. E. v a n B o 1 h u y s, ge- instaJJeerd. Daarna had het afscheid plaats van den scheidenden secretaris, den heer J Kamman. Na afloop van de officieele raadszitting de oud-secretaris prof. mr. van Poelje was ook aanwezig had een drukbezochte ceptie plaats. Namens het gemeentebestuur werd den heer Kamman een schrijfbureau aangebo den, terwijl verder nog een aantal geschen ken werd overhandigd. Roode Kruis-onderscheidingen Ter gelegenheid yan den Verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden, voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, zijn du navolgende Roode Krui son- derscheidingen verleend: Het kruis van ver dienste aan Dr A. H. P. Augustijn te Delft; M. van der Beke-Callenfels te Vlissingen, Mr. Dr F. W Donker Curtius te 's-Graven hage, C. S. Gorsira, mevr. M. J. v. Hattera- Dekker te Beverwijk, Dr. J. J. L. van der Horn van .den Bos, te Nijmegen, A. J. B. M. Ides te 's-Graver.hage, kolonel b. d. W. J. Lucardis te 's-G ra ven hage, K. H. Mindeshoud te Enschedé, Mej. L. A. Ruzette te Breda, Mr J. G. A. ter Siefhoff te Batavia. Jhr W. K von Weiier te Wassenaar. B. Wil'on te Voorburg en C. van Zonneveld te 's-Graven- hage. Een busdienst Den Heider- Rotterdam? Voor de commissie voor het vervoer uit Ged. Staten van Noord-Holland is gisteren tc Haarlem behandeld de aanvraag van Gebr Koningsbruggen. te Den Helder, om vergun ning voor een autobusdienst van Den Haag over Alkmaar, Haarlem, Den Haag naar Rotterdam. De heer Kraak Steeman bracht be zwaren tegen deze aanvraag in namens den vergunninghouder van den busdienst Alk maarDen Helder, die srhade door de nieu we vergunning zou lijden Mr. Van '.eeuwen, optredende namens de aanvragers, zei dat de dienst Den Helder —Rotterdam van groot belang was voor Den Helder. De exploitant heeft een proef geno men met een wilden dienst en er groot suc ces mee gehad. De beslissing van Ged. Staten volgt later. haar uitsluitend op nationaal belang gericht streven meer en meer erkenning begint te "inden en dat vooral de direct belangheb benden hij de Nederlandsche industrie, werk gevers als werknemers haar in ruime mate vtrouwen hebban geschonken. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Instandhouding van het industrieel pro ductie-apparaat. Rapport van do werkver ruimingscommissie. Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen uit gesteld tot na een verwachte uiteenzetting van HiUer. Hitier heeft een rede voor de Hitlerjeugü wegens keelpijn afgezegd. De tweede dag van de vergadering van Nederlandsch Hervormde predikanten t« Utrecht Onthulling Koningin Emmabank In den laten middag is gisteren te Schie dam door oud-burgemeester H. Stulemeyer namens het bestuur van de Oranje vereeni ging en dat van de Princevlag in het Julianapark een monumentale bank ont huld onder de naam „Koningin Emma Bank". De bank werd opgedragen aan den waar nemend burgemeester Ir. Houtman in te genwoordigheid van Jhr. A. C Sickinge, ka merheer van H. M. de Koningin. Eenige wet houders en een aantal autoriteiten waren aanwezig. De bank is ontworpen door den architect C. E. Alexander, terwijl de pla- kette mei de beeltenis van H.M. de Ko ningin-Moeder van de hand van diens vader; den heer A. Alexander is. „Nozema" Deze naam zi] geen voorteeken Gelijk men weet is door den Minister van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp in gediend tot het in het leven roepen van een NaamJooze Vennootschap „Nederlandsche Omróep Zender Maatschappij". Een heelo mond vol! En daarom nam de regeering, ge lijk te doen gebruikelijk is. haar toevlucht tot de zoo geliefde afkortingen en noemde deze vennootschap „Nozema". Echter wordt nu in het voorloopig verslag der Tweede Kamer opgemerkt, dat de naam Nozema voor hen, die Grieksch kennen, steeds een eigenaardigen klank zal hebben door de overeenkomst tusschen deze naam en het Grieksohe woord, dat ongeveer gelijklui dend is en hetwelk ziekte beteekent en ie overdrachtelijke zin de beteekenis heeft vanwaanzin. De Minister trooste zich met de gedachte, dat het Grieksch niet de voertaal in Neder land is. De Bondsdag der Ned. Herv. J.V. op G.G. Op 29 en 30 Mei te Utrecht De Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. is voornemens op Woensdag 29 Mei en Donder dag (Hemelvaartsdag) 30 Mei in het Ge bouw van K. en W. te Utrecht zijn 25ste Bondsdag te houden. Woensdagavond om 7 uur begint de huishoudelijke vergadering gewijd aan de jaarverslagen en een be stuursverkiezing, wegens het periodieke af treden van Ds. R. Bartlema, Ds. H. A. do Geus en Prof. Dr. J. Severijn. Op den eigenlijken Bondsdag, op den He melvaartsdag zullen referaten worden ge houden door Ds. W. J. van Lokhorst van Hilversum en door Burgemeester A. Smit. van Sprang-Capelle. De nieuwe Statendam MEDEDEELINGEN VAN DEN HEER DB MONCBY IN DE V. S. De heer W H. de Monchy, een der direc teuren van de Heiland -Amerikalyn, heeft on langs een bezoek aan New-York gebracht en aan enkele Amerikaansche bladen een inter view toegestaan. Volgens deze bladen heeft de heer de Mon- oÏLwrÖL381*' dat de tweede ..Statendam» dO.OOO bruto tons groot zal z«n. Het schip zal voor het toeristenseizoen 1937 in bedrijf moeten komen en de „Statendam" in afme tingen en ook in snelheid overtreffen. Het zal plaats bieden aan meer dan 400 eerste klasse passagiers, meer dan 600 passagiers in de toensten-klasse en meer dan 400 derde klasse passagiers. Het schip zal niet met steun der Regeering, doch met behulp van Kegeennoserediot worden gebouwd en voor zien worden van alle nieuwste verbeteringen voor Oceaan-scheien, zooals bad- en douche- installaties m alle eerste klasse-hutten, tele foon, overdekte en onoverdekte zwembaden, turnzaal, een openlucht-sporcdek en de nieuw ste vindingen voot machinerieën en navigatie- instrumenten. De heer de Monchy verklaarde in de naaste toekomst een staging van het toeristenver keer te verwachten. Hangarbouw op Curagao Aan de Ned Maatschappij voor Houtcon structies te Doetinchem is de houw opgedra gen van de nieuwe vliegtuighangars op

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1