WOENSDAG 1 MEI 1935 DERDE BLAD PAG. 10 Kerknieuws. GEREF KERKEN Aangenomen: Naar Koog-Zaandijk, D JJrccr Jr. te Surhuisterveen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Becsd. P. G. Verweijs te Cothen (bij Utrecht). AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Op Zondag 9 Juni hoopt ds. A. d e Bruijn, beroepen predikant Li do Ned. Ilerv. Gemeente te Wcmcldinge, zijn intrede te doen. Zondagmiddag j.l. had voor de geheel ge vulde kerk te Bergharen de bevestiging en intree plaats van Ds. G J Eyber s. Bevestiger was Ds. J. Meeuwenbcrg. van Wychen, die als tekst hiervoor gekozen had 1 Cor. 4:1. Voor zijn intreeprediking had Ds. Eyberts als teksthoofdstuk genomen 2 Cor. 7 en meer in het bijzcoder 2 Cor. 7 10. Na het uit spreken van de gebruikelijke toespraken, riep Ds. Saraber, van Leeuwen, den nieuwen collega een welkomstwoord toe namens den Ring „Maas en Waal". Het koor onder leiding van den heer Na- huisen zong een wijdings- en dankzeggingslicd Ten siotte zong de Gemeente den nieuwen leeraar toe Psalm 134 3. Ds. H. Pestman is voornemens Zondag ■26 Mei afscheid te nemen van de-Geref. Kerk van .Grijpskerke (Z.) en Zondag 16 Juni intrede te doen te Rijswijk (Z.-H.), Bevestiger Dr. K. Dijk, van Den Haag-West. Ds. J. E. Klomp, nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Ede, die hij 6 jaar heeft gediend. Zijn laatste woord tot de gemeente was naar aanleiding van Deut. 33 27a. Aan het einde sprak hij verschillende colleges toe. Ds. Steenbeek. van Bennekom. sprak de vertrekkende collega toe namens den Ring Wageningen. per soonlijk als vriend. Ds. van der Graaf, van Éde. sprak een hartelijk woord namens den Kerkeraad en liet toezingen Psalm 121:4. Aanwezig was ook Ds. Mulder, van Hoevelaken en Dr. R. Steenbeck. uii Zetten. Een geweldig grootc schare 'vulde het ruime kerkgebouw. Zondagmorgen trad voor de Ned. Herv. Gemeenten te Waardhuiren en Uitwijk op Ds. Rasker. van Nieuw-Buinen. ter bevestiging van Cand H nkels voorheen hulpprediker te Assen. Hij had tot tekst gekozen 1 Cor. 3:21 —23 en overdacht ten 1ste een rijke belofte en ten 2de een ernstige waarschuwing Aan de hand oplegging werd mede deelgenomen door Ds. Beerenkamp. van Werkendam en Ds. Kan. van Assen Des middags verbond Ds. Henkels zien aan zijn Gemeente. naar aanleiding van 1 Joh. 5:5; waarvan hij tot thema had: een strijdende wereld: en overdacht dit ten 1ste naar hun strek ken en ten 2de naar hun stelling. De nieuwe leeraar werd toegesproken door Ds. Kan namens "de Kerk te Assen, door Ds de Bruin. var. Wou- drichem. namens de Ring. door Ds. Rasker als be vestiger. de heer Smid als theologisch student te Groningen en door Ds. Beerenkamp als waar nemend consulent, welke de gemeente verzocht den jongen leeraar met zijn echtgenootc staande toe te zingen Gezang 96. Ds. W. ZIJLSTRA Ds. W. Zijlstra. predikant der Ned. Herv. Gem. te Kootwijk heeft tegen 1 October emeritaat aangevraagd. Ds. Zijlstra is geboren in 1858 en werd candidaat in 1889. Zijn eerste Gemeente was Vuursche: voorts diende hij die van Wad- dinxveen. Kesteren. Bruchen. Groot-Ammers. Eemnes-Buiten. Neerlangbroek, en sedert 7 Oct- 192S Kootwijk. Hij heeft 45 jaren het ambt be diend. Ds. H. H. BARGER De bekende Utrechtsche - em.-predikant Ds. H. 'H. Bargcr. wordt morgen 80 jaar oud. Sedert 1 Oct. 193-1 is hij emeritus: te Utrecht stond hij 33 Ds. J. J. MIEDEMA Met emeritaat Met ingang van 1 September heeft Ds. J. J. Miedema, predikant der Geref. Kérk van Gro ningen, eervol emeritaat aangevraagd en ver kregen. Met Ds. Miedema. die de oudste der Geref. predikanten van Groningen is hij werd 11 Jan. 1869 geboren en is dus 66 jaar gaat een zeer bekend, hooggeacht en veelzijdig toegerust de- naar des Woords naar den rusttijd. Hij heeft be halve Groningen, slechts twee gemeenten gediend: Witmarsum (18931896) en Chariois (1S96 1907). Sidert 7 Juli 1907. derhalve 23 jaren, heeft Ds. Miedema de gemeente van Groningen gediend. Doch daarbuiten is zijn naam n:et minder be kend; men denke slechts aan zijn daadwerkelijke belangstelling in den Zendmgsarbeid. zoowel voor de Heidenen als voor de Joden: voor de Vr Uni versiteit: io het Evangelisatiewerk en in het Chr. Onderwijs, bijzonderlijk voor het Willem Lode- wijk-Gymnasium te Groningen. Er zal gelegen heid zijn op een en ander terug te komen. EVANGELIST Tot Evangelist bij de Ned. Herv. Evangelisa tie te Ambt-Vo11 enhoven is benoemd de heer H. Hogendooro te Doorn. BOND VAN NED. PREDIKANTEN In de te Utrecht gehouden 18e algömeene .vergadering van tien Bond van Ned. Pre dikanten is als redacteur van het Bonds orgaan herbenoemd Ds. D. Boer; tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen Ds. D. van der Morst van Spijk en tot lid van het dage- Jijksch bestuur Ds. A. J. Splinter. Het pro gramma voor 1935 is aanvaard. Het luidt: „De Bond van Ne'd. Predikanten enz. spreekt als zijn oordeel uit, dat het geen zin meer heeft over dc uitvoering van het reglement op de predikantstactementen te spreken; dat verdere uithouw der pensioe nen naast bewaring van het reeds verwor vene eerste plicht is voor zijn leden." De voorzitter van den Bond, Ds. M. v an Empel heeft een rede gehouden, waarin lüj herinnerde aan het vele dat de Bond dusver heeft kunnen doen. „Er is bijna geen jaar voorbij gegaan zonder dat een belang rijk deel gereed kwam van het gebouw dat wij te zanten wilden optrekken. En dat vol tooid zal zijn wanneer binnen niet al tö lan gen tijd ook de verzorging der predikants weduwen goed geregeld zal zijn." In het bijzonder sprak Ds. van Empel over de teleurstellende ervaringen met Ihet Reglement op de Predikantstractementen. ,.Er is weinig, misschien moet ik wel zeg gen: niets, van terecht gekomen." JUBILEUM J. KROON Men schrijft ons: De heer J. Kroon, Evangelist der Ned. Herv. Kerk in de Haarlemmermeer, afdeelrng Rijk, viert heden zijn 25-jarig ambtsjubileum. Hij werd 1 Mei 1910 door de Confessio neels Vereeniging uitgezonden als Evange list naar het eiland Voorne en Putten^ waar hij de gemeenten Hekelingen en Zuidland diende. Eenigen tijd later werd hij overge plaatst naar Nieuwersluis, waar zijn arbeid zich ook uitstrekte over Zwartewaal en omstreken, I-Ieenvliet, Abbenbroek en en kele andere buurtschappen. In Augustus 1913 werd hij benoemd tot evangelist in de Haarlemmermeer. In deze gemeente lieeft hij zich met groote toewijding aan zijn werk gegeven. Hij is de ppriebter .van de Meisjesyereeni- ging „Immanuel" en van de Chr. Knapen* voreeniging „Obadja". Hij geniet aller sympathie en deze kwam wel het beste tot uiting tijdens zijn lang durige ziekte welke hem ook thans nog be let zijn werkzaamheden te verrichten. Verwacht mag echter worden dat hij spoe dig weer geheel hersteld zal zrijiu JUBILEUM Dr. W. THOMSON De' be!;ende voorganger van de English Reformed Churoh te Amsterdam, Rev. Dr. W. Thomson, heeft Zondag j.l. onder groote belangstelling zijn 40-jarige ambts vervulling bij deze gemeente herdacht. Dr. Thomson, van Schotsche afkomst, heelt van 1895 af de' Engelsche kerk in de hoofdstad gediend en dat hij zich in al die jaren vele vrienden heeft verworven, bleek ook op de druk bezochte receptie van Za terdagmiddag in het American Hotel. Hier heeft do scriba van den Kerkeraad, de heer G. Kreijenbroek, woorden van sympa thie en waardeering gesproken en deze ver gezeld doen gaan van eenige geschenken, de foto van een plaquette, een album met handteekeningen van gemeenteleden en een enveloppe. De plaquette wordt aange bracht in de kerk op het Begijnhof, waar Dr. Thomson tal van jaren het Evangelie heeft bediend. Verder hebben dien middag nog onder scheidene belangstellenden het woord ge voerd, o.a. Ds. D. Boeke voor de AIle-Dag- Kerk die dagelijks in de Engelsche kerk hare bijeenkomsten houdt. Namens H. M. de Koningin was een gelukwensch binnen gekomen, terwijl de Ned. Her/. Gemeente door een deputatie van haar medeleven blijk gal'. D stemmige Presbvteriaansche Engel sche kerk op het stille Begijnhof was Zondag morgen smaakvol versievd voor den druk bezochte n dienst, waarin Dr. W. Thomson zijn jubileum wilde gedenken. Loopefs met tapijten waren gelegd, in het koor prijkten laurierboomen met witte seringen, terwijl do burgemeestersbank, waarin Dr. W. de Vlugt had plaats genomen, was voorzier. van paarse primula's. Ook de Engelsche con sul-generaal was aanwezig Prof. Dr. D. Ploov, hoogleeraar aan de Stedelijke Universiteit, geleidde Dr. Thom son naar den kansel. Naar aanleiding van Deut. S 1 heeft de jubilaris een gedachte nisrede uitgesproken. Daarna is de plaquet te van groen brons met zwart marmeren rand en in relief dc beeltenis van Dr. Thomson voorstellende, onthuld door mej. Traill, die de eerste doopelinge van den jubileerenden reverend is geweest. Prof. Dr. D. Ploov en Dr. J. Kooy, Ned. Herv. predi kant, hebben het woord gevoerd, meVr. Dhont zong toepasselijke liederen en tot slot hebben ook de kinderen van de Zondags school hun gelzang doen hooren en dominéé een cadeau aangeboden Dr. Thomson heeft Zaterdag zoowel als Zondag woorden van dank gesproken. Naar wij vernemen, is hij voornemens tegen het najaar emeritaat aan te vragen. BEGRAFENIS Ds. L BOO NE Onder enorme belangstelling heeft gister te St. Philipsland de teraardebestelling plaats ge vonden van het stoffelijk overschot van wijlen Ds. L. Boone, in leven oud-Geref. predikant. Van heiode en verre waren de belangstellenden opge komen en de 23 gemeenten, waarvan Ds. Boone vroeger voorganger was, hadden rich allen doen vertegenwoordigen. In de morgenuren vonden de belangstellenden gelegenheid te défileeren langs de baar en een laatste blik te werpen op het stoffelijk overschot Te 10 uur ving, terwijl de klokken luidden, een rouwdienst aan in het kerkgebouw, dat tot den ook gevuld was. De dienst werd geleid door Ds. W. Blaak, van A. J. Polder, die de bijeenkomst opende met het doen ringen van Psalm 682 en het leren van 2 Tim. 4. Spr. schetste aan de hand van dit Schriftgedeelte den levensloop van Ds. Boone. die veel strijd heeft gekend maar bet geloof behouden mocht. Met het ringen van Psabn S919 werd de dienst besloten. Om 12 uur werd de stoet opgesteld. De kist werd gedra gen door vier ouderlingen van de gemeente van St. Philipsland en vier van elders. In lange rijen \an vier volgden honderden belangstellenden den stoet naar het kerkhof. Nadat de kist boven de groeve -was geplaatst voerde eerst Ds Blaak het woord en wees op de vergankelijkheid van het leven en de roepstem ook van dit sterven. Voor de Kerkeraad van St. Philipsland sprak ouderling J. V e r 1 i n d e die wees op de bcteckenis van ac figuur van den overledene. Vervolgens sprak de heer P. Klein, voorganger van een Vrij- Geref. kring te Rotterdam. De heer J. de Gr al ter te Vlissingen, ouderling van de Oud-Geref. Gein. te Oostburg gewaagde hierna van een 20- jarige samenwerking met den ontslapene, waarna de burgemeester van St. Philipsland, de heer J. K1 e p p e, namens het gemeentebestuur het woord voerde. Met het zingen van Psalm 897 werd de droeve plechtigheid besloten. Hierna vend opnieuw een bijeenkomst In de kerk plaats. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 116-2 en 3 las ouderling J. C. van Har- melen, van Den Haag. Efeze 2. waarna Ds. Blaak naar aanleiding van eenige woorden uit dit Schrift gedeelte het woord voerde. Met het zingen van Psalm 103 8 werd de bijeenkomst besloten. De gemeenteraad van St. Philipsland was voltallig aanwezig. OECUMENISCHE RAAD Vrijdag 10 Mei a.s. zal de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland te Utrecht tvorden opgericht. In de voorgaande dagen, van 110 Mei, zullen verschillende conferenties o.p het kas teel te Hemmen plaats hebben. Van 18 Mei zal daar de intern, studieconferentie van de Onderzoek-afdeellng der Stock-hol m- beweging onder voorzitterschap van prof. Max Huber worden gehouden, terwij! van 910 Mei gelijktijdig eveneens to He:limen het voortzettingscomité van de Lausanne- beweging en een Nederlandsche studiecon ferentie zullen plaats hebben. JE UGDCON FEREN TTE S Aan het stukje van de hand van Ds. P. A. A. Klüsener over Jool hui in ons blad van 26 April j.l., verzoekt men ons nog Ihet volgende te willen toevoegen: de kampen worden gehouden voor jongens seniores 15—23 Juli: voor jongens juniores 2—10 Aug: voor meisjes 24 Juli—1 Aug. Nadere inlichtingen verstrekken gaarne: me). H Verdam. Stadhouderskade 125 Amsterdam-Z.; en de heer G. van der Kam. Sweelindkpkio 1, Den Haag. „ALLE KERKEN EEN VLAMMENZEE1' Wat in Duitschland gebeurt, is heel erg. Maar in Rusland gaat het nog even anders. Daar publiceert Jaroslawsky, de propagan dist. van de Russische Godloozen een op roep, waarin hij zegt: „Wij willen alle ker ken der gansche wereld tot één vlammen zee in brand steken. Onze atheïstenbewe ging is een ontzaglijke macht geworden, die elk religieus gevoel uitroeit. Deze beweging is een der gewichtigste takkei> van onzen klassenstrijd! Wij moeten ons anti-religieus werk, dat de fundamenten van de oude we reld ondermijnt, nog versterken. De Gods dienaars van alle confessies zullen fret we ten, dat geen God, geen heilige, geen gebed de kapitalistische wereld voor den onder gang bewaren". LUTHERSCHE PREDIKANTEN Bestaansrecht van een Theocentrisch Christendom Beschouwing over ,J)er Trost des Volkes'* Tc Amsterdam kwamen de Luthersche predikanten onder leiding van Ds Mr J. G. de Jongh (Amersfoort) in vergadering bijeen. Na afhandeling der gewone huishoudelijke zaken sprak Ds. Mr. D. G. Hoevers (A'dam) over: „Theocentrisch Christen dom". Aan de hand van vijf stellingen ontwik kelde referent zijn gedachten: 1. In het Christendom heeft, naast een Christo-centrischgerichte, ook een Theo centrisch gerichte vroomheid bestaansrecht. 2. Terwijl dogmcngeschiedenis en dogma tiek ons leeren, dat en hoe het Christen dom zich spoedig Christo-centrisch heeft georiënteerd, belemmeren bezwaren van religieuzen en wetenschappelijken aard ons. dc resultaten van dit proces, zooals deze vasten vorm hebben gekrogen in dog ma en terminologie, als basis voor onze vroomheid en prediking tc aanvaarden. 3. Het zwaartepunt der traditioneel Christocentrische vroomheid ligt toch in de historische incarnatie Gods in den mensch Jezus. Hierdoor werd de middelaars-gedach te, uit het gebied der vrome bespiegeling of der wijsgeerige speculatie, overgeplaatst naar het terrein van het zintuigelijk waar neembare, waardoor deze gedachte concrete, uiterlijke zekerheid biedende gestalte kreeg: „de Christus der traditie". 4. Waar wij dezen Christus niet zoo kun nen aanvaarden en prediken, heeft ook liet centraal stellen van eqn kosmischen Chris tus of Christus-idee groote bezwaren. Im mers deze Christus, waarbij niet alleen het feit der vleeschwording wordt losgelaten of genegeerd, maar veelal ook de band met den mensch Jezus wordt losgemaakt, mist juist die eigenschappen, waardoor de Chris tus der traditie voor het traditioneele Christendom zoo geheel eenige waarde heeft: de afdaling van het Eeuwige in het aardsche. Bij prediking van een kosmi schen Christus zal verwarring der Gemeen te van deze gestalte met de traditioneele Christus-gestalte schier onvermijdelijk zijn. 5. Daarom heeft, bij aanvaarding der we tenschappelijke en religieuse bezwaren tegen de traditioneele Christologie een Theocen- trisch-gèrichte vroomheid bestaansrecht In het Christendom, immers reeds in de synoptische Evangeliën wordt zulk een vroomheidstype in uitgesproken vorm aan getroffen. terwijl de meest waardevolle ele menten van het Christelijk geloofsleven er in tot hun recht komen. Zulk een Theo-centrisch Christendom neemt naast andere typen van Christelijke vroomheid een volkomen gelijkwaardige plaats in. Na deze inleiding ontspon zich een leven dige gedachte mvissel in g. Verschillende denkbeelden werden er geopperd en bedenkingen overwogen. Gewe zen werd op de gelijkwaardigheid van alle vroomheidstypen, en hoe het komt, dat het Christo-centrische zoo'n voorname rol is gaan spelen, wat zijn verklaring vindt in het Christendom als mysterie-gods- djenst. Evenals in de primitieve gods diensten komt ook in het Christendom de behoefte aan een Middelaar naar voren, waarbij God al meer en meer naar den ach tergrond wijkt. Ook mag het theocentrische en Christo centrische niet als antithese worden verstaan. Het gaat om den grooteu eindc- loozen strijd tusschen de twee beginselen. De min der-wijsgeerige voelt het Christen dom als een openbarings- en ver lossingsreligie. Ook het dogma is een hymne, een lied, een gebed, niet alleen een ver standszaak. Ten slotte gaat het niet om een weten, maar om een geloof, e€n gemoedservaring. Jezus heeft zichzelf reeds beschouwd als den Middelaar, die het Koninkrijk Gods zal brengen. Wanneer wij spreken van theocentrische vroomheid, dan dienen wij uiteen te zetten wat wij eigenlijk onder dien theos (god) hebben te verstaan. Niet ieder aanvaardt de tegenstelling tus schen wijsbegeerte en religie, waar denken, voelen en willen elkander doordringen. Er kan een verschillend accent wor den gelegd. Waar belandt de vrijzinnige als hij zingt: „Jezus de Formeerder van het heelal"? Voor hem wordt Christus nooit gelijk aan God» Daarna gaf Dr II. J. Toxopexjs (Breda) een referaat o«r; Schalom Asch „Der Trost des Volkes". Ref. noemde dit boek een roman van on- gemeene beteekenis. De werken van dezen voor velen nog onbekenden auteur verdie nen in alle opzichten onze bijzondere aan dacht, Juist, waar het Jodendom in onzen tijd zooveel van zich doet spreken en als 't ware tot nieuw leven ontwaakt, het naar allen schijn een nieuwe toekomst tegengaat, moeten dc romans van Schalom Asch en hoe vele zijn dat er reeds! worden gele zen. Van „Der Trost des Volkes" wordt ge zegd, dat 't is „der Höhepünkt seines Schaf- fens". Ref. noemt den roman in kwestie een ongemeen rijk en diep boek. We leeren hier zeer primitieve Joodsche1 toestanden kennen uit den tijd van Napo leon. We voelen mee met de Joodsche vrou wen, die den kost hebben te verdienen voor het gezin, terwijl haar man streeft naar Wetskennis en zich geheel geelt aan de studie van de vroomheid. Het zijn veelszins barbaarschc toestanden, die we hier leeren kennen: men denke aan de verhalen van den Poolschen landedelman en zijn verhou- ding tot zijn Joodsche en niet-Joodsche on- derhoorigen. Maar de hoofdzaak is de le vensgang van Jechiël, welke naam hier ver taald wordt als „lebendiger Gott", den hoofdpersoon van heel het wonderrijke ver haal. Van Jechiël zou kunnen gelden de zaligspreking van Mt. 5 6, inderdaad hon gert hij en dorst hij naar de gerechtigheid voor God. Zijn leven is een ononderbroken dienen van God, en van den naaste. Want J. is niet het type van den Joodschcn vrome, die enkel en alleen het eigen heil najaagt zonder te denken aan gezin en fa milie en medemenschen. Hij leeft met en werkt onder de eenvoudigen en misdcelden van de plaats zijner inwoning. Het is een bepaald type van Jodendom, dat hier in hoofdzaak geteekend wordt, het z.g. Chasidisme, waarvan de ooi-sprong eigenlijk al teruggaat tot den tijd der Mak- kabeesche vrijheidshelden. Dat chasidisme, in al zijn goede en ver heven eigenschappen, kweekt ontegenzegge lijk het egoïsme in de hand. De vader van Jechiël ontkomt daaraan niet, Jechiël zelf, de eenvoudige Jood, de „Psalmenjude" ge noemd, gelukkig wel. Hij is een heerlijk type van Jodendom èn van Christendom, een waarachtige Jood èn een waarachtig Christen tevens. Om zijn persoon vormen zich als vanzelf allerlei legenden, 'wonder verhalen, die ons onwillekeurig doen den ken aan de evangelische wonderverhalen. Hij kan pas het moede hoofd gerust neer leggen, als hij de stellige overtuiging heeft gekregen, dat God hem vrijspreekt van allo schuld en hem aanneemt in genade. Na onderlinge gedachtenwisseling over dit merkwaardige werk werd de vergadering omstreeks half vier gesloten. Ds. a M. DETHMERS Nu de Geref. Kerk van Paesens en Mod dergat door het vertrek van Ds. P. M. Veld- huyzen naar Monster weer vacant is, zal Ds. H. M. Dethmers. cm.-predikant tc Sneek, die aldaar voor ruim 40 jaar het predikambt aanvaardde, aan deze Kerk hulpdiensten gaan verleenen met ingang van Zondag 5 Mei a.s. KERKBOUW Dc architect B. W. Plooij te Amersfoort heeft den bouw van een Geref. Kerk met Pastorie te Monster, opgedragen aan de laagste inschrij ver L. van der Hoek en Zonen te Deo BrieL Kerk en Staat in Duitschland De kerkstrijd en het buitenland De Berlijnsche corresp. van de Morning Post meldt dat er in Duitschland thans 29 geestelijken gevangen zitten. Te Berlijn zijn drie dominé's aangehouden onder beschul diging de buitenlandsche pers te hebben in gelicht. Bij de huiszoeking bij ds. Niemöller te Dahlem is geen enkel bezwarend docu ment gevonden. De meeste geestelijken hebben trouwens alle bescheiden, die tegen hen zouden kunnen worden uitgespeeld ver nietigd en de fondsen der kerk, uit vrees voor in beslagneming, verdeeld. Berichtgeving belet Volgens een telegram van de Un. Press, is eind vorige week Ds. Harnisch, die belast is met de perszaken van den kerkraad in de provincie Brandenburg-Berlijn gearresteerd en naar het huis van bewaring van de ge heime staatspolitie overgebracht. Eenzelfde lot onderging Ds. Winkler in Witten a.d. Roer, die toegevoegd was aan de voorloopige rijkskerkregcering van bis schop Marahrens en leider was van een ker- kelijken berichtendienst. In de kringen der Belijdeniskerk gelooft men, dat het berichtenapparaat der Belijde niskerk zal worden stilgelegd, opdat de geestelijken bij het ingrijpen van den staat dat na den dag van den nationalen arbeid (1 Mei) wordt verwacht, zich niet met el kander in verbinding kunnen stellen. Het „nieuwe" heidendom Uit de berichten der laatste dagen wordt steeds meer duidelijk, dat de z.g. Duitsche Geloofsbeweging niet een achteraf gescho ven protestbeweging, maar een met groote kracht zich openbarende actie is, waarvan de spanwijdte de vroegere verwachtingen ver overtreft. De Tim es-co rresp. noemt en kele teekenende dingen uit den Paaschtijd, waarin tweemaal de radio op officieele pro- paganda-uren te barer beschikking gesteld is. Op Goeden Vrijdag was er een rede voor de Hitler-jeugd onder den suggestieven titel ..De dood van Baldur" en op tweeden Paasohdag was er een „Duitsch lentefeest" .uitgevoerd door leden van de Duitsche ge loofsbeweging. De rede was „geconcentreerd heidendom" van begin tot einde. Ook op het platteland, vooral in het noor den wint de beweging snel veld. In een dorpje in Meckelenburg sprak de dominee op Paaschmorgen geen woord over Christus, maar uitsluitend over Duitschland. Een hoogleeraar gearresteerd Naar Reuter uit Berlijn meldt, is Prof. Dr. Künzalmann, hoogleeraar te Chemnitz en een van de voornaamste leeken-leden van de confessioneele kerk in Saksen, gear resteerd, nadat hij de mededeeling had ont vangen, dat hij als hoogleeraar was afgezet. Er bevinden zich thans achttien Saksische predikanten in het concentratiekamp. ACCOUNTANTSKANTOOR ■WIELENGA MAL' R ITS WEG 5 ROTTERDAM t INRICHTINGEN Tcl.j R'dam 15600, D*n HnaC T16474 en 39425S ZENDING EN PHILANTHR0P1E Dr. J. RONDA Morgen gaat Dr. J. Ronda, geneesheer-di recteur van het Chr. krankzinnigengesticht „Wolfheze" te Wolfhezen den dienst met pensioen verlaten. Dr. Jan Ronda werd 8 Febr. 1874 te Zout kamp geboren. Hij studeerde aan de Gron. Universiteit medicijnen en beëindigde zijn studie 15 Mei 1902. Hij studeerde voorts nog iy2 jaar te Berlijn, v.n. in dc psychiatrie en neurologie. Dr. Ronda trad op 2 Oct. 1902 als geneesheer in dienst van de stichting ..Dennenoord" te Zuidlaren. Na een 5-tal jaren daar te hebben gearbeid werd hij ge- ueesheer-directeur van de in aanbouw zij ode stichting te Wolfhezen. De stichting, op 28 Nov. 1907 geopend, breidde zich onder zijn bekwame leiding steeds uit, zoodat zij thans een complex van pl.m. 70 gebouwen vormt. Als op 9 Mei a.s. de kliniek „Neder-Vel uwe" wordt geopend mag dit als een sluit stuk op zijn arbeid te Wolfhezen worden beschouwd. Dr. Ronda was voqrts vele ja ren lid van het curatorium van het Chr. Lyceum te Arnhem; lid van de examen-com missie van de Vereen, tot Chr. vera, van krank/., in Nederland en voorzitter van de plaatselijke commissie van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De Regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranj e-Nassau. DE HUIDIGE STAAT DER FINANCIEN Het Zendingdbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) .vraagt om plaats voor het volgende: Zooals bekend is kon er voor de eerste helft van het tweede kwartaal slechts f 28.000 van de voor die periode noodige f 68.000 naar Indië worden gezonden. Met. groote moeite is er in de verstreken maand f 40.000 bij eengespaard, het bedrag, dat er nog ontbrak om in de behoeften tot 15 Mei te voorzien. Deze f 40.000 worden nu naar Indië overgemaakt. Maar feitelijk moest ook het voor de tweede helft van het loo- pende kwartaal, dus van 15 Mei tot 30 Juni, noodige bedrag de eerstvolgende da gen aanwezig zijn, afgezien nog van de be talingen, die in Holland gedaan moeten wor den aan het eind van de maand zooals aan salarissen, pensioenen, verlofstractementen enzoovoort. Totaal is er voor dit alles, dus voor Indië en Holland in de eerstvolgende twee weken 50.000 noodig. waarbij opnieuw alleen het strikt noodzakelijke berekend is. Wij maken opnieuw dezen toestand be kend. Het genoemde bedrag van 50.000 is wanneer allen meehelpen zeker binnen den genoemden tijd bijeen te brengen. MILITIE EN MILIJIA CHRISTI Daar we bij den ambtelijken arbeid onder onze militairen steeds weer met droefheid moeten constateeren, dat lang niet alle jongens uit Christelijke gezinnen trouwe Tehuis-bezoekers zijn, en daarbij dan tot de ontdekking komen dat ook de ouders het groote nut en den steun daarvan niet be seffen, wil het mij voorkomen nuttig werk te doen door hierop nog eens speciaal de aandacht te vestigen. En hierbij gaat het nu niet om te gewa gen van den zegen die van de Christelijke Tehuizen voor militairen mag uitgaan, maar uitsluitend en alleen om u te wijzen op het eigen belang der ouders. Want zoo het u in het burgerleven niet onverschillig kan zijn, waar en hoe uw kin deren dc avonden doorbrengen, geldt dit zeker ook. en nog sterker gedurende het dienstleven. Bij het vertrek van uw zoon naar de gar nizoensplaats gevoelt ge uw groote verant woordelijkheid, cn toch: ge moet loslaten. Er kan bij zoon laatste handdruk voor het vertrek heel wat in u omgaan, maar ge moet achterblijven. Beseft ge nu iets van den zegen, dat er in het garnizoen een Tehuis voor Militairen met geopende deuren wacht, en een vader en moeder gereed staart 'om ook uw zoon in hun groot gezin te ontvangen en in Gods kracht tijdelijk uw taak over te nemen? Zorg er toch voor, dat voor het vertrek reeds een eigen band is gelegd met het Te huis (een klein briefje is al voldoende) en zendt gedurende den diensttijd alle corres pondentie voor uw zoon aan het adres van het Tehuis. Ge zijt er dan zeker van dat hij een trouw bezoeker zal worden en vol vertrouwen kun nen uw gebeden opgaan om Gods bewaren de genade, want ge zijt in den geordenden weg. GIFTEN EN LEGATEN Ds. A de Voogd te Delft Beeft een gift van f 1000 ontvangen ten behoeve van het Evange lisatiewerk in de omge\,ing van de Brasserskade aldaar. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Leeuwarden ontving onder bezwaar van vruchtgebruik een legaat groot f 7400 van wijlen Mevr. de Wed. E Bergs maJanusch al daar voor een fonds waarvan de renten moeten strekken tot onderhoud van de kerkgebouwen de zer gemeente. Schoolnieuws. S.SJL Ter derde Woudscholencocfereatie, die bepaald Is op 29—31 Aug. a.s., zullen o.a. als sprekers optreden Dr. L W. G. Schol ten van Utrecht. Dr. A. H u 11 e r van Loosduinen en Lr. Blan kenburg van IJmuiden. E. VAN DER VEEN De heer E. vao der Veen. hoofd der Hendrik de Cockschool te UI rum is vandaag 25 jaar bij het onderwijs werkzaam. DUITSCHE STUDENTEN Het aantal Evangelisch-theologische studenten in Duitschland daalt sinds 1932. Waren er in 1932 rog 7055 ingeschreven (onder wie 334 vrouwe lijke) het volgend jaar daalde het op 6873 314 vrouwelijke), in den cursus 1933—1934 op 6791 (312 vrouwelijke), in den cursus 1934—1935 op 6641 (273 vrouwelijke) en thans op 5634 (233 vrouwelijke). Het verschijnsel betreft trouwens niet alleen de theologen De hooge school statistiek wijst uit dat in hetzelfde tijdsverloop het totaal getalstudenten van 122847 inzonk tot S6S65, een daling die pro centueel ongeveer dezelfde is als bij de theologie. J. LENS Het drievoudig jubileum van den Haagschen paedagoog-schrljver heeft de medewerkers van „De School met deo Bijbel", waarvan hij eindredacteur is. aanleiding gegeven buiten hem om een geheel aan den jubilaris gewijd num mer uit te geven. Van diverse kanten wordt de persoon en het levenswerk van den heer Lens daarin belicht; eraan meegewerkt Hebben dc heeren iA. J. Drewcs. A. Kranendonk, C. van Dijl, D. Wouters. J. K. van Drunen. W. J. Visser, H. J. van Wijlen en W. G. van de Hulst. A. BRONS Vandaag was het 40 jaar geleden, dat dc heer A. Brons, inspecteur van het L.O. in de Inspectie Z u i d h o r n zijn loopbaan bij het onderwijs begon. Hij heeft als onderwijzer en hoofdonder wijzer tal van jaren het Chr. onderwijs gediend. Dr. H. A. WESTSTRATE Dr. H. A. Weststrate heeft tegen 1 November ontslag gevraagd als rector van het Chr. Lyceum P. WERKMAN f In den ouderdom van 84 jaar is overleden de heer P. Werkman, oud-lceraar in de Fraosche taal aan de gemeentelijke H.B.S. te Leiden. G. WIEGERS i Men meldt ons: In den nacht van Maandag op Dinsdag is, ten gevolge van een maagbloeding, die hem den vori- gen dag overviel, plotseling overleden, de heer G. Wiegers, hoofd van dc Chr. School te De He urne (Gem. Dinxperlo) De heer Wiegers. die slechts 34 jaar oud werd, is te Delfzijl geboren en ontving daar zijn oplei ding bij het Chr. Onderwijs Te Uithui ze rmeden en tc Rheden was hij onderwijzer en te Zaamslag (Z.-V1.) was hij hoofd van een Chr. School. In laatstgenoemde plaats was hij eerst hoofd aan de sdhool Otene en later in den Renzcnhoek. Op 1 Mei 1934 werd hij benoemd te De Heume en 17 Aug. d.a.v. volgde zijn installatie. Door zijn open en rood karakter wis: hij spoedig de harten van de bewoners te winnen en in hem openbaar den zich vele beloften voor de toekomst. Aan al lerlei Ghr. Actie ter plaatse gaf de heer Wiegers zich con-amore en zoo was hij in den laatsten verkiezingsstrijd, die eerst Vrijdag beëindigd werd, een ijverig propagandist voor de A.-R. „CHRYSOSTOMUS" Het Leidscb Theologisch Kanselgezelschap „Chrysostomus" hoopt Donderdag 9 Mei as. zijn 50-jarig bestaan te vieren. De oprichtingsdatum is 9 October 1884, maar ouder gewoonte wordt het lustrum in de e.v. lente gevierd en wel op 9 Mei. v EEN GYMNASIUM VAN 750 JAAR Het gymnasium tc Eisenach In Duitschland viert van 2229 Juni a.s. zijn 750-jarig bestaan. Ter eere van een 3-tal berccmde leerlingen der school nl. Maarten Luther. J. S. Bach en Walter Flex zullen das gedeokstceaen onthuld .worden. NIEUWE OPENBARE SCHOOL Te Drimmelen gemeente Made c.a. Is cte nieuwe openbare school gopend. Het oude ge» bouw voldeed sedert lang niet meer aan dn eischen. NOTARIEEL EXAMEN De Minister van Justitie heeft bepaald, dat het Notarieel examen zal aanvangen op 17 Juni 1935 en zal worden gehouden tc Den Haag. Examens ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. GftSJ.t Geneeskunde: doet. ex., de hoeren A. F. Deut" man, J. v. d. Bots en M. H. W. K. Dijkstra. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM, Goal.: Wis- en Natuurkunde: cand.ex. Aï do heefl D. de Vries te Hilversum. Raedagogriek M.O. A: de heer J. M. J. Brant-1 BEWAARSCHOOLONDERWIJS Gasl. voor het theor. ged. ex. hulpakto den Vereen, van Chr. Bewaareoh. ond.es.=on dc da/* mes: X. den Broeder. H. Lucking. P. J. BieSv meyer. A A. Arnold cn C. J. Nogarede, Rotter» dam; H. Berends en C. van Dalen. Dordrecht. Land- en Tuinbouw» Nederlandsche Tuinbouwraad Vergadering van het Centraal Bestunr Tn een te Haarlem gehouden vergadering van het Centraal Bestuur van den Neder» landschen Tuinbouwraad wees dc voorzitten de heer J. C. Mensing er in zijn opening.--.» woord op, dat al was een gedeelte van hef; werk van den Raad in het jaar 1934 ovei» gedragen aan de in het leven geroepen cri* sisinstellingen, toch bij herhaling door htL Dagelijksch Bestuur belangi'ijke beslissingen genomen moesten worden, meestentijds vasf spoedeischend karakter. Mededeeling werd gedaan van een verzon-* den edhaesie-betuiging op het schrijven van ac Algemeene Vereeniging voor Bloembol» lencultuur aan den Minister van EconomU sche Zaken, betreffende dc wateronttrek» king aan de bloembollengronden. D"e rekening en verantwoording over hc3 financieels beheer in 1934 werd goedge» keurd. Besloten werd een verzoek in te dae* nen om ontheven te worden van de bete» ling van Personeele Belasting. De ingedieli» de concept-begrooting 1935 werd, na enkeilg wijzigingen, goedgekeurd. Besloten werd te bedanken als lid voui het Instituutu tot Bevordering van het Han delsverkeer tusschen Nederland en andere landen aangezien enkele groepen uit den Raad reeds als zoodanig stonden ingeschres» ven als lid van dit Instituut. Door den Voorzitter werden zeer uitvoe rige mededeelingen verstrekt over de deel* neming aan de Wereldtentoonstelling tg -Brussel 1935. Op diens verzoek is aan deal Minister van Economische Zaken een voor dracht, verstrekt voor de afvaardiging naai} het 11e Internationaal T uinbouwcongres, hetwelk in September a.s. te Rome zal wor den gehouden. Deze voordracht vermeldt dt namen der heeren J. C. M. Mensing, J. Dijk* huis en Mr. L. Niemöller. Met voldoening werd gewezen op het feit^ dat bij de samenstelling der verschillend? crisis-centrales met den Tuinbouwraad reke ning is gehouden. Op een daartoe gedaan verzoek is aan den Minister van Economi» sche Zaken een voordracht ingediend voor) het zitting nemen in dc Commissie voor dg Crisis Tuchtrechtspraak. Voor de Centralcj Commissie werden aanbevolen de heeren E, H. Krelage en J. Lefeber, voor de Commis sie in Zuid-Holland Th. v. Rijn en W. A» Philippo en voor de Commissie in Noord- Holland J, Valkering en Jac, Nijs&en. Teeltregeling aardappels Fabrieks- en vroege aardappelen In aansluiting op hot vorig persheridhfi inzake de teelt regeling van fabrieksaareb» appelen" oogst 1935 kan nog worden medege deeld, dat voor hen, die zoowel fabrieks aardappelen als do hierna te noemen vroege aardappelen verbouwen, voor zoover zij val» doen aan de onder IV gestelde voorwaarden^ die volgendie regeling is vastgesteld: I. Onder vroege öardappelen worden irt deze regeling verstaan: a. Eerstelingen, Ideaal; b. Bintje, Frühmulder, Alberta. II. De voor den verbouw van falbriëka» aardappelen in 1935 toegewezen oppervlakte mag worden overschreden met een halvg H.A. van de hierboven genoemde vroeg* aardappelen, zoo dikwijls als men 1 H.A. van deze soorten verbouwt. III. Om voor de bovenvermelde regeling in aanmerking te komen moet de verbouwer; a. voor den verbouw van deze soorten ia 1935 gebruik maken van A-pootgoed; b. in 1934 reeds A-pootgoed aan den Na- derlandschen Algemeenen Keuringsdienst tcf goedkeuring hebben aangeboden; c. zich voor den verbouw van de onder Ia bedodlde soorten beperken tot 65 van dea verbouw in 1933 (Tuinbouwteeltregeling); d. het gewas ter keuring bij den Algemee nen Keuringsdienst, aangeven; e. voor 1 Mei 1935 een aanvrage riahten tot de Nederlandsche Aardappelmaaloentrei® te Veendam; f. er rekening mede houden dat op liet bedrijf in totaal nooit meer van de onder I bedoelde aardappelen mogen worden vei* bauwd dan in 1934 het geval is gewieest. Nieuwe verbouwers kunnen zich om in lichtingen wenden tot de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam. BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP Vijf en tachtig duizend bezoekers Maandagmiddag werden de ingezetenen van Boskoop en cle randgemeenten in de ge legenheid gestild gratis de tentoonstelling tc bezoeken, waarvan een dankbaar gebruik is gemaakt. De tentoonstelling is nu officieel gesloten. Ne*ir wij vernamen hebben 85.000 perso nen deze tentoonstelling bezocht, zoodat in derdaad van een succes mag worden ge sproken. VARKENSPRIJZEN De prijzen welke door de Nederlandsche Veehouderij centrale voor de aan haar ge leverde varkens betaald worden, zullen met ingang van 29 April a.s. met 2 cent per Kg. geslacht gewicht verhoogd worden-, met dien verstande dat deze prijsvenhooging geldt voor de varkens welke op of na dezen datum geleverd worden. Voor de varkens, welke bestemd zijn voor levenden uitvoer, bedraagt de prijs 37 cent per Kg. levend gewicht, zonder korting. De voorwaarden waaronder de levering plaats vintjt, zijn ongewijzigd gebleven»

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10