JMrttttrr $rihsct)t (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5463 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 30 APRIL 1935 15e Jaargang atfoertentieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 'l> ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau -wordt berekend 0.10 EEN ZAAK VAN DE EEGEE RING We zijn niet gewend, dat men aan sociaal- democratischen kant zich onthoudt van cri- tiek op een bepaalde zaak. laat staan dal men zulk eeji aangelegenheid tevens over laat aan de' prudentie der Regeering. Vooral ten aanzien van het cumulatie- vraagstuk zou men een dergelijke houding van de sociaal-democratie niet zoo gauw verwachten. Al zijn er na de wettelijke voorzieningen, die te dezen opzichte reods werden getrof fen, nog verschillende cumulatie-mogelijk hedén, welker bestrijding de Regeering be oogt', anderzijds k&n niet, worden ontkend, dat de cümulatié-kwestie door niet al te nauwgezette politicasters op onevenredige wijze wordt uitgebuit en een schoon arbeids veld biedt voor politieke slimmelingen. Ook op het pasgehouden Paaschcongre9 der S.D.A.P. werd dit onderwerp ter sprake gebracht en werd dienaangaande een Uit spraak gevraagd van het Partijbestuur. Merkwaardig is de zelfbeheersching en de reserve, waarmee dit vraagstuk werd be handeld. Want het moge een feit zijn;, dat in, het algemeen aan de leiding der S.D.A.P. be zwaarlijk de bekwaamheid kan worden ont zegd om in politiek opzicht uit een zaak te halen wat er in zit en soms meer dan dat! dit onderwerp werd in den geest eener nieuwe zakelijkheid behandeld. „De zaak der cumulatie", aldus de Partij- Voorzitter, „is te ingewikkeld om door de Kamerfractie te worden aangevat. Het is een zaak van de Regeering en het verheugt spreker te kunnen mededeelen, dat naar door hem verkregen inlichtingen een wets ontwerp tot regeling van "deze zaak is l? wachten". Te ingewikkeld om. door de Kamerfractie te worden aangevat uit deze verklaring zou spreken een benijdenswaardige eenvoud en bescheidenheid; ware het niet, dat tic Kamerfractie zich een oordeel pleegt aan te matigen over veel belangrijker e.n omvangrijker vraagstukken en met name het meest omvattende en ingewik kelde vraagstuk van het crisïsbeleid der Regeering 'aan epn scherpe en afbrekende beoordeeling onderwerpt. Het cumulatievraagstuk een zaak der Re geering deze uitspraak geeft blijk van merkwaardig zuivere staatsrechtelijke in zichten, die helaas in deze crisistijd bij menige ook groote pattij worden gemist Het cumulatievraagstuk een zaak der Re geering k hierin komt tot uiting een aan doenlijk en kinderlijk vertrouwen in de po sitie van dit Kabinet, een rustig beiden van de tijd, die dit Ministerie de juiste acht; terwijl de liberale partij het zelf wil aan pakken, als de Regeering nog langer treu zelt Is- het wonder, dat oen partijleiding, die Zóó zuiver de staatsrechtelijke verhoudingen peilt en zóó rustig afwachtend staat tegen over de noodmaatregelen der Regeering, haar verheuging uitspreekt over het feil, dat de Régeering door de indiening van een wetsontwerp wederom blijk geeft van haar idiligentie? Booze tongen mogen beweren, dat het cu mulatie-vraagstuk in de S.D.A.P. een ietwat delicate aangelegenheid is wij wenschcn melding te maken van dit sympathieke op treden, dat zoo weldadig aandoetl RADICALE OPLOSSING Omtrent de wenschelijkheid van behoud 'der Eerste Kamer wordt in ons land niet eenstemmig geoordeeld. Afschaffing van den Senaat werd op ver- Schillende gronden bepleit en óver de sa menstelling en deskundigheid der Eerste Kamer werd niet steeds op even welwillen-. de wijze geoordeeld, getuige het fèit, dat in 1918 de vrijzinnige Professor Visser van IJzendoom de gedenkwaardige woorden sprak, dat „alleen de boden haar verdwij ning zouden betreuren". Deze aanvallen op ons Hoogerhuis hebben intusschen niet kunnen tegenhouden, dat het aanzien der Eerste Kamer in den loop der laatste jaren niet onaanzienlijk is ge stegen en in meer dan één geval na de aan neming van een wetsontwerp in de Tweede Kamer veler hoop was gevestigd op een ai wijzend votum van de Senaat Dat overigens lang niet allen voor be houd der Eerste Kamer zijn gewonnen, spreekt wel vanzelf. Zelfs moet worden geconstateerd, dat sinds de Paaschdagen het aantal gronden voor opheffing van dit lichaam met één werd vermeerderd. Op het congres der S.D.A.P. werd name lijk geklaagd over gebrek aan contact tus- schen de socialistische fracties in Eerste en Tweede Kamer, wier beleid weieens uiteen loopt. Gewezen werd er daarbij op, dat zulk een verschil van inzicht niet altijd is te ver mijden en met name het uiteenloopend tijd stip van behandeling eener zaak soms oor zaak kan zijn, dat men op het onderwerp een andere kijk krijgt Verrassend was echter des Voorzitters mededeeling, dat de fractie der Tweede Ka mer de leden van die der Eerste Kamer dik- ALS 'T FEEST IS Als 't feeèt is van de Kroonprinses is 't of het land ontwaakt Dan is 't of al het groen geboomt voor Haar een buiging maakt, Dan is 't of al wat bloesem draagt van de partij wil zijn, Dan is het of mijn Neerland bidt in prille zonneschijn: Juliana, Juliana, Gods gunst zal met U zijn. Als 't feest is van de Kroonprinses weerklinkt' ons hoogste lied. Dan is 't of haar mijn mooie ïand éen bloemenhulde biedt, Dan is 't één zang van klank én kleur, eén voorjaarspraalfestijn, Dan is het of de hemel zelf meejubelt in 't refrein: Juliana, Juliana, Gods gunst zal met U zijn. (Nadruk verboden LEO LENS. wijls tot haar bijeenkomsten uitnoodigt, doch dat de socialistische Eerste Kamei leden aan die uitnoodigingen weinig gevolg geven. Blijkbaar „ligt" deze vorm van „georgani seerd overleg" de roode senatoren niet bijstet. Hoe nu uit deze impasse te geraken? Dat demonstreerde de Voorzitter met het (Paasch)ei van Columbus: Het beste mid del om de moeilijkheid opgeheven te krijgen 2bu zijn het opheffen van de Eer ste Kamer. Het nieuwste middel op het gebied der staatkundige „ordening", de partijpolitiek harmonie met de landspolitiek, of juister nog: de landspolitiek aan de partijpolitiek dienstbaar gemaakt In elk geval is hiermee het vraagstuk der Eerste Kamer weer een belangrijke schre< nader tot zijn oplossing gebracht Als dit, nieuwste motief niet de doorslag geeft, helpt niets meer! De antithese leeft En wordt door de linkerzijde aanvaard Hoe is Dr Kuyper er om gesmaad. Was hij niet de man, die, naar men zei en zegt, het volk in tweeën deelde, in geloovigen èn paganisten? Vond hij niet de leugen van de anithese uit, van de onverzoenlijke tegen stelling tusschen geloovigen en ongeloovi- gen, die zich ook op politiek gebied open baart? De antithese zou dood zijn. En wat zien wij? Laat ons, schrijft de „Maasbode", het woord geven aan het liberale „Handels blad"; Een sensationeele hoogleeraarsbenoer ming hebben wij in Amsterdam weer be leefd: in de vacature van prof. Hack- mann. die gewoon hoogleeraar was in de godsdienstgeschiedenis, hadden curatore' der universiteit, naar men weet, prof. dr H. Th. Obbink te Utrecht voorgedragen, die dan hier buitengewoon hoogleeraar zou worden en tevens te Utrecht in func tie zou blijven. Men had niet over het hoofd gezien, dat prof. Obbink 66 jaar oud is en dus nog maar vier jaar in func tie kan blijven; maar in zekeren zin, zoo redeneerde men, als wij welingelicht zijn, kon men dan na verloop van vier jaar overwegen den dan te benoemen function- naris weer als gewoon hoogleeraar aan te stellen, gezien de tijdsomstandigheden. De gemeenteraad heeft deze zienswijze echter niet gevolgd. Dat dit alles op grond van den leeftijd van den voorgedragene was, is niet aan te nemen; de kwestie van de richting zat er achter. Prof. Obbink is een rechtzinnige en men had twee andere can didates van wie dat niet kon worden ge zegd: dr A. de Buck, lector in de egypto- logie te Leiden en prof. dr G. A. v d Bergh van Eysinga, Ned. Herv. predikant te Santpoort en bijzonder hoogleeraar (van wege het Haagsch Genootschap tot Ver dediging van den Chr. Godsdienst) te Utrecht, den uiterst radicalen Schriftver klaarder, aanhanger van de school, die cle historiciteit van Jezus ontkent en de Evangeliën als allegorische vertellingen ziet 't Is nu zoo gegaan, dat natuurlijk de rechtsche raadsleden op prof. Ob bink stemden, de linksche deels op prof. v. d. Bergh Eysinga en deels op dr De Buck. Wat hebben wij nog getuigenissen noodig? vraagt de Maasbode en vervolgt: „Natuurlijk", zegt het „Handelsblad" zoo langs den neus weg, de rechtsche raads leden steraden op den geloovigen prof. Ob bink, die, evenals wij, Katholieken. Jezus Christus aanbidt als den Zoon van God. De linsche raadsleden stemden op den Hege- liaanschen prof. van den Bergh, die zelfs 't geschiedkundig bestaan van onzen Heere Jezus Christus loochent. Wil men duidelijker bewijs voor het goed recht van de christelijke politiek? Wil men pakkenclei- illustratie van Mgr. Aengenents rede over „Christus' Koningschap op poli tiek terrein?". Kuypers antithese blijkt telkens spring levend. Laten de Nederlandsche Christenen, pro testanten en katholieken, de Amsterdam- scbe les yerstaanl NA DERTIG JAREN BEDRIJFS- VREDE De Mijnstaking Men schrijft ons uit Maastricht: De mijnwerkersorganisaties hebben het verwachte woord gesproken; met de door de particuliere mijnen opgelegde loonsverlagra gen kan geen genoegen worden genomen En nu het langdurig onderhandelen van den Rijksbemiddelaar niet heeft mogen ba ten, nu alles wat mogelijk was is beproefd en vruchteloos gebleken om de directies der mijnen en de werknemers tot elkander te brengen, is de staking niet meer te-vermij den, tenzij er alsnog van regeeringszijde iets bijzondere gebeure, waardoor de strijd nog kan voorkomén worden. Dertig jaren was er bedrijfsvrede in de mijnindustrie. De moeilijkheden van de laatste jaren hebben zich voortdurend hooger opgestapeld en het gevolg is geweest, dat de arbeids voorwaarden al veel slechter zijn geworden. De nieuwste eisch van de particuliere mij nen was onaanvaardbaar en hierover be stond bij de vier arbeidersbonden volledige instemming. Ja zélfs wisten de directies dier mijnen heel goed, dat hun eischen onmoge lijk konden worden ingewilligd maar zü zien zich door den sterk toegenomen druk van de critici wel genoodzaakt tot al te krasse maatregelen. De rijksbemiddelaar had hier dan ook een heel moeilijke taak. Hij vond de erkenning van werkgever en werknemer, dat dé aan gekondigde loonsverlaging niet is te dragen, na alle voorgaande verslechteringen in de positie der arbeiders. Hij vond tevens een energieke overeenstemming bij partijen, dat uit de knellende economische omstandig heden zonder zeer i n g r ij p e n d e r e- geeringsmaatregelen niet is los te komen. Professor Aalberse kon, na herhaaldelijk overleg met de regeering, niet die bemoedi gende woorden spreken, waarop de heele mijnstreek wachtte; de Regeering zegde wel het een en ander, nog niet nader bekende, toe; maar dat bleek op de gehouden con ferenties niet in staat te zijn, de perspec tieven gunstiger te maken. De bereidver klaring van de Regeering gedurende twee jaren f 800.000 te storten in het Algemeen Mijnwerkersfonds, waardoor de bijdragen voor dat fonds door de arbeiders een verla ging kunnen ondergaan, lijkt op het eerste gezicht voor niet ingewijden heel wat. Maar zij is ten eenemale onvoldoende om de moeilijkheden van de mijnwerkers cn van de mijnen eenigermate te verlichten. De rijksbemiddelaar kon niet meer aan bieden dan de Regeering had veroorloofd, terwijl de partijen niet bevredigd konden zijn. Eindelijk klonk het bange woord, dat nU: vooral zoo'n triesten klank heeft, sta king! Deze zal reeds volgende week Maandag ingaan. De weerstaan dskassen der organisatièi maken geen slechten indruk. Maar zij kun nen toch geen wonderen doen en een lange staking zou zeker niet zonder groote steun- acties volgehouden kunnen worden. Be langrijk is daarbij dat de geheele bevolking van de mijnstreek sympathiek staat tegen over de werknemers, die tot een rechtvaar digen strijd worden gedwongen. Algemeen wordt hier nu verwacht dat dn rijksbemiddelaar een voorstel bij de Regee- ring zal doen om nu een onderzoek naai den toestand van het Particulier Mijnbe drijf te doen instellen; een regeerings- enquête dus, welke zal kunnen bewijzen dat de particuliere mijnen inderdaad door verschillende omstandigheden in veel slechter economische condities verkeeren dan de Staatsmijnen. De Regeering zou bij het nemen van het resultaat tot het inzicht komen, dat par ti e el e hulp aan de zes particuliere mij nen niet alleen gerechtvaardigd is, maar ook volkomen verantwoord. Wat thans door den Rijksbemiddelaar ten opzichte van het Mijnwerkerefonds wordt voorge steld, komt hoewel niet zeer belangrijk zoowel den arbeiders der staats- als die der particuliere mijnen ten goede, alsmede de mijnen zelf, dip ook mede zouden deelen van de rijksbijdrage, welke in het vooruit zicht werd gesteld. Protestantsch Christelijke Schippersbond Te Amsterdam kwam de Nederlandsche Protestantsch-Christelijke Schippersbond in buitengewone algemeene ledenvergadering bijeen. Van deze vergadering hopen we, wegens gebrek aan de plaatsruimte, morgen een uitvoerig verslag te geven, ONZE JARIGE PRINSES met Grootvorstin Kyra van Rusland. Een aardige foto van Prinses Juliana tijdens haar jongste bezoek aan Engeland. Eerst rui werd deze foto ter publicatie vrijgegeven. Het conflict in de sigarenindustrie De organisaties van werkgevers en werk nemers in de sigarenindustrie, welke ziju overeengekomen het loongeschil aan arbi trage tc onderwerpen, hebben gezamenlijk tot arbiters in het te vormen scheidsge recht benoemd prof. mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit en Dr. J. H. van'Zanten, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor de Statistiek, beiden te Amsterdam. Deze heeren hebben hun benoeming aan genomen en zullen nu een derde lid, teven: voorzitter van het-scheidsgerecht aanwijzen Contingenteering van de invoer van versche- en pekelharing De Nederlandsche Visscherij-Centrale maakt hekend, dat voor het tijdvak van .6 maanden, -aanvangende-1 Mei en eindigen de 31 October 1935, de invoer van versche harjng en van pekel- en steurharïng,als mede de aanvoer van versche haring is vet boden, voorzoo ver deze meer bedrqagt da,n 40 ten hpndei-ci van hét netto gewicht, het welk gemiddeld in de maanden Mei tot e.n met October 1932, 1933 en: 1984. is in- ol aangevoerd. (Sloeharing is tevens onder deze contingenteering bqgrepen). De mv is slechts toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een door of vanwege den nister van economische zaken afgegeven vergunning. Aanvragen voor het verkrijgen van toewij zingen en nadere inlichtingen worden door le Kamers van Koophandel en Fabrieken erstrekt De aanvragen-moeten vóór 15 Mei .s. bij de Kamers weer zijn ingediend. Invoer kan alleen te IJmuiden geschie den. Veerdienst Ooltgensplaat-Dintelsas Datum van opening nog niet vastgesteld Naar wij vernemen zal de officieele ope ning van de nieuwe veerverbinding Goerea en Overflakkee—Noord-Brabant, dus van 't veer Ooltgensplaat-Dintelsas. niet op S Mei a.s. plaats hebben. De definitieve datum kan nog niet wor den vastgesteld. Algemeen Nederlandsch Persbureau Aan het Algemeen Nederl. Persbureau Stichting van de Vereen, van Uitgevers van Dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" zijn met ingang van 1 Juni 1935 benoemd: tot redacteur-verslaggever de heeren mr W A M v d Kallen, chef-redacteur van 't Dag blad van Arnhem; F J H M Muller, oud- redacteur van De Maasbode; tot redacteur buitenland de heer J L Rodrigues, lid van de redactie van het perebureau Vaz Dias; tot verslaggever de heer J C Posch, thans als zoodanig werkzaam aan het persbureau Vaz Dias; tot financleel-redacteur de heer T. Douwes, oud-financieel-redacteur va persbureau Vaz Dias. A.N.W.B. en K.N.A.C. De samenwerking geëindigd Op 1 Mei 1935 eindigt de samenwerking, welke sinds 1 Januari 1924 bestaan heeft tusschen den A.N.W.B. en de K.N.A.C., aangezien door de K.N.A.G wijzigingen der overeenkomst werden gevraagd, waarin de A.N.W.B. wel voor een groot deel, maai niet volledig meende te mogen toestemmen. Dientengevolge zal de A.N.W.B., evenals vóór 1924, dit werk voortaan weder onder eigen naam en voor eigen rekening ver richten. De plaatsing van de verschillende borden en het werk op wegengebied zal de A.N.W.B. op de oude wijze voortzetten; de weggebruiker zal van het ophouden der samenwerking geen nadeelige gevolgen ondervinden. BOOTTREIN m.s. „BALOERAN" De trein in aansluiting op het 30 April te Marseille verwacht wordend ms. Baloe- ran, zal den len Mei om 6.14 te Roosen daal, 7.11 te Rotterdam D.P, en 7.38 Den Haag H.S. aankomen. Aankomst Amster dam 8.44. Het Belgische Koningspaar in ons land Zooals wij reeds in een deel van onze op laag vermeldden, heeft Koningin Astrid van België een bezoek aan de bloementenloon- ste ling te Xoordwijk gebracht. Het Belgi sche koningspaar was nj. Zaterdagavond per auto streng incognito te Noordwijk aange komen. alwaar het gelogeerd heeft bij bur gemeester J. B. V. M..J. van de Mortel. De villa van den burgemeester ligt voor het grootste deel achter eenige dichte rijen .van hoog opgaande sparren verborgen, zoodat de gasten voor het oog van wandelaars en voorbijgangers beschut zijn. Gistermi-d-dag omstreeks" 2 uur heeft het koningspaar, vanuit Noordwijk een auto tocht gemaakt naar Den Haag en omgeving. Hier werd gereden langs het Huis ten Bosch en vervolgens naar Scheveningén. Op dén terugweg werden verschillende bezienswaar digheden van Den Haag in oogenschouw genomen. Aan de Ridderzaal werd uitgestapt. Hier heeft het koningspaar de ontwerpen voor het monument van Hare Majesteit de Koriingin-MoederA^cWjgd.JNa dit bezoek heeft de koning nog een "tochtje gemaakt naar de bollep&treek en .heeft de koningin' haar tocht door Den Haag voortgezet. De reden van het bezoek Omtrent het bezoek van het Belgische koningspaar aan ons land vernémen wii nog "het vo'.gende: De Koning en de. Koningin wenschen, dat hun kinderen. Prinses Charlotte en Kroon prins Boudewijn dé Nederlandsche taal zul len leeren beheerschen. Zij hadden daarom besloten, dat him kinderen eenigen tijd ra Nederland verblijf zouden houden. "De burgemeestér van Noordwijk, v. d. Mortel, bij wien het Belgische koningspaar verblijf houdt, die gehuwd is met freule Michiels van Kessenich, had relaties in de kringen van het Belgische Hof en op deze wijze kwam Koning Leopold met hom in contact Thans is vastgesteld, dat de beide Belgi sche koningskinderen dezen zomer bij bur gemeester v. d. Mortel op Noordwijk zullen Iogeeren. Zij zullen tegen het einde van Juni in Noordwijk aankomen en dan onge veer twee maanden aldaar verblijven. Burgemeester v. d. Mortel heeft zelf twee kinderen van ongeveer lenzelfden leeftijd als Prinses Charlotte en Prins Boudewijn. Koning Leopold en Koningin Astrid heb ben thans pensoonlijk de schoonheid der omgeving kunnen bewonderen, waar hun kinderen dezen,zomer zullen vertoeven. In den loop van vandaag zul'en de Ko ning èn de Köningra van België per auto weer naar Brussel, vertrekken. Mobilisatie-slachtoffers De regeling hunner ondersteuning Dat het gewenscht Was een eenvoudige uiteenzetting te geven van de bedoeling en de toepa'ssing van de Wet en het Koninklijk besluit, welke het verleenen van gelÜèlijke uitkeeringen aan de zg. mobilisatieslacht offers en hun weduwen en weezen regelen; stond sedert lang voor ons' vast; gezien de talrijke verzoeken om voorlichting. Dat deze toelichting geschreven diende t< wordendoor den heer G R. Kraayen brink, hoofdcommies bij het Departement van Defensie, is voor ieder duidelijk, die weet, boe uitnemend deze 'ambtenaar niet deze materie op de hoogte is hoe precies hij de persoonlijke omstandigheden van vele slachtoffers kent en hoezeer hij met her meeleeft. Dat de uitgever N. Samsom N.V. te Alfer: aan de Rijn, de verzorging van deze toe lichting op. zich zou nemen en bijpassend materiaal voor aanvragen beschikbaar zou stellen, stond evenzeer als een paal boven "'at er. Summa summarum: voor allen, die vol gens deze regeling reeds uitkeering genie ten of die meenen daarvoor' in aanmerking te kunnen worden gebracht, is de lezing van dit eenvoudig? boekje zéér raadzaam. Zij vinden daarin niet alleen hun verplich tingen, maar ook hun rechten duidelijk om- on reven. Over die rechten en verplichtingen zelf spreken wc hier natuurlijk niet ONGEMERKTE BIGGEN De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat na 11 Mei a^s. door haar géén ongemerkte biggen meer zullen wor den ingenomen. van JcrmJuwvtaax. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Koning Leopold en Koningin Astrid van België hebben de Flora te Heemstede be zocht. De staking in de mijnen. Dnitschland gaat duikbooten bouwen. Do Duitsche herbewapening in het Engelsche Lagerhuis besproken. Oostenrijk zal, naar Schuschnigg mede deelde, geen politiek voeren buiten het Va- derlandsche Front. Patrimonium houdt te Apeldoorn de i en-vijftigste algemeene vergadering. JOH. A. RIENKS BELASTINGCONSULENT Berekening aangifte Inkomsten-, Vermogens- en Omzetbelasting. BOEKHOUDINGBALANS Zwaerdecroonstraat 43. Tel, 34834, R'dam Hét libéralisme Dat zich nog rijk rekent We zeiden reeds het onze over de naïeve redeneering van Mr. Wendelaar, voorzitter der liberale Staatspartij, die de onnoozelo stelling, verdedigde, dat niet de liberalen het meest aan de N.S.B. verloren. Verschillende .vrijzinnige bladen geven dat echter volmondig toe en meenen, dat de voorzitter al te optimist en het hoofdbestuur ongeschikt is. Zoo schrijft o.a. de Nwe. Arnh. Crt: „Van meer inzicht getuigt o.i. wat de -liberale Prov Groninger- Crt," heeft ge schreven: de leidere van den Vrijheids bond zijn in organisatorische en propa gandistische zin voor den arbeid in d i l tijdsgewricht ondeugdelijk. Het partijbe stuur telt te veel deftige heeren, is te groot en te log De Vrijheidsbond verstaat niet de kunst leuzen, die zoo niet d e, dan toch een massa in beweging kunnen brengen, aan te heffen. Er moeten heilige huisjes gesloopt wor den, keurige reputaties los gelaten. Er is dringend behoefte aan een klein, jeugdig en krachtig bestuur. Dat werke lijk leiding geeft En dat de teekenen des tijds verstaat. Er zal veel moeten veranderen dus. Dit.is na het artikel van den voorzitter mr. Wendèlaar duidelijker geworden dan - ooit tevoren Al heeft hij dit artikel niet met die be doeling geschreven." Dat laatste is satiriek. UIT HET SOCIALE LEVEN Het conflict in het mijnbedrijf De staking op 6 Mei Het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Mijn- werkersbend heeft vergaderd. Eenstemmig was men ven oordeel, dat thans noodgedwon gen moest worden overgegaan tot het procla im eeren van een staking bij de particuliere mijnen. .In den loop van dé week zal onder de arbeiders, die bij het conflict betrokken zijn, een referendum worden gehouden. Za terdag.as. vindt een buitengewone algemee ne vergadering plaats. In den loop van de week zullen met het Chr. Nat. Vakverbond L>sprekingen worden gevoerd. In de vergadering van den Alg. N-xl. Mijnwerkersbond werd verslag uitgebracht van de besprekingen met den rijksbemidde laar. De bondsraad keurde de houding van de bondsleiding goed en kon zich -rmede vereenigrn, dat, wanneer de aangezegde loonsverlaging niet teruggen-men wérd. de staking op Maandag 6 Mei zal worden ge proclameerd. Er zullen in den loop san da week nog ledenvergaderingen worden be legd, waar de leden tot staking geadviseerd zal worden, waarna op een op Zondag 5 Mei a.s. te houden buitengewoon congres de eindbeslissing zal worden genomen. De bondsraad betreurde het. dat de regeering nog niet aan den eisch had voldaan, had een regeeringsenquète in te stellen on sprak de verwachting uit. dat de regeering nu ein delijk tot dien maatregel zal overgaan rlaar hieruit onafwijsbaar zal blijken, dat van de mijnwerkers zelf geen enkel offe meer *e- vraagd mag worden. De bondsraad werd bijgewoond d or den bestuurder van het N.V.V., den heer v. d. Lende, die .namens het N.V.V.. alle noodza kelijke steun toezegde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1