radOü MANNBORG ORGELS W, A. HOUTMAN Co.'s PIANO- en ORGELHANDEL PRIJZEN LAGER DAN OOIT! ASPIRIN1 De Levensloop van Pieter Peuter MAANDAG 29 APRIL 1935 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND FEDERATIE VAN HERV. GEREF. ORGANISATIES Eerste Algemeene Vergadering te Utrecht Prof. Dr. IP. Visscher schetst de gang van de Geref. beweging in de IPerv. Kerk Tc Utrecht werd Zaterdag de eerste alge- fcneenë vergadering gehouden van de Fede ratie van Herv. Bonden op Geref. Grondslag. Do bijeenkomst die zeer druk bezocht, was, "werd geopend door den Voorz. der-Federatie Prof. Dr. H. Visscher die deed zingen Psalm £5 2, las een gedeelte van Joh. ló en v iging in gebed. Daarna hield hij een ope ningsrede onder don t ie! ..Sluit de gelede ren.' Wij Hollanders, aldus spr., onderschei den ons somtijds door 'n zeer groote ,van voorzichtigheid. Daardoor heeft 't thoei wat voeten in de aarde gehad voordat alle „maren' 'waren beantwoord en alle „ziet ïi's" bezworen waren en alleen maar het Jawoord na een lange aarzeling was gege ten. Moge dit jawoord in de' toekomst zich ontwikkelen tot een heilige en heerlijke al- liantoe waarin alle Geref. bonden in vaste', banen naar de door onze vaderen overgele verde beginselen tien strijd kunnen aanbin den, elk op eigen wijze, het Hervormde volk aan te kweeken. dat levend uit het allerhei ligst geloot in gehoorzaamheid aan Gods .Woord, den moed heeft om op elk terrein te Worstelen om de beginselen, welke eenmaal Waren de zenuw van de nationale kracht. Jn de Herv. Kerk was in de voorgaande peuw een opleving geboren die zich ondanks !tle haar wederrechtelijk opgelegde organisa tie ontwikkeld heeft; niet alle organisaties Waren kerkelijk maar steeds dienden ze tot bevordering van hc-t kerkelijk leven. Reeds in de vorige eeuw werd gevoeld, dat de ituchtelooze Kerk een gevaar werd door de ontkerstening, welke zij niet alleen tolereer- Üe, maar systematisch nastreefde. Een tegen- Wicht te'geu de groote nadeden werd ge- izoclit en zoo ontstonden allerlei vereenigin- feen voor Chr. belangen, die niet alleen aan Zondagsscholen en Evangelisatie gewijd waren, maar ook Jongelingsvereenigingen, Uongedochtersvereen igingen ondeithlèlden. Wat de Kerk naliet, werd aangevat door .vrije organisatie. Dit kwam voort uit den lelvenskring, waarin wij allereerst Groen .Van Prinsterer mogen noemen. Wij kunnen niet nagaan hoe de ontwik keling der dingen anders zou zijn gegaan Sn wij hebben te aanvaarden de dingen, die Ibnder Gods bestel zoo zijn geworden, maar 'toch vragen we. ons wel eens af, of, indien gij, die geloofden, toen minder haastig wa ren geweest, de afdoende oplossing van liet kerkelijke vraagstuk niet nabij geweest •zijn door de groote spankracht in dien ikring. Scheiding en Doleantie ontsloten andere hanen en maakten zich, dikwijls niet zon der hooghartigheid, af van de zonde en Deed der Kerk. Wat er in de Herv, Kerk door rfeu Geref. kring was gegroeid, geraakte zeer in den druk; er bleef sledhts weinig [van over en dat ging de ethische richting Hit. Toen spr. als predikant optrad, was van een actie der Gereformeerden niets te be speuren. Als ecu verdooviug was over alle; gekomen" en spr. lieeft dep indruk,-dat; aari- idic narcose men zelfs hu'nog niet geheel is lontkomen. Als de' roep van Delila: de Fi listijnen over u, zoo werden de Gereformeer den in de 1-Ierv. Kerk telkens opgeschrikt door de kreet: Doleantie! Doleantie' Door idit alles lièen werkte! de Heere echter door ien als uit een verdorden wortel heeft I-Iij nieuw leven onder ons gewekt. Toch weer werd een actie geboren, die weer leeft uit de Gereformeerde beginselen en liet Geref. Volk in de Hervormde Kerk begint te be grijpen, dat een geslacht gekweekt m,oet (worden, dat in de toekomst in de Kerk de vrijmaking kan verkrijgen van de Kerk van alle onschriftuurlijke handen. In de Federatie is thans nog niet alles feaamgebracht, wat aan Gereformeerd orga- misatieleven in de Hen'. Kerk wordt gevon den. Nog zijn er o zoo voorzichtige Gerefor meerden, die afwijzend staan. Maar er is veel, dat ons grond geeft van een begin te spreken. De zelfstandigheid der vereenigfn- gen en bonden blijft bestaan. Maar omdat ave verwantschap aan elkaar hebben, zijn we voor elkaar verantwoordelijk. Het is van Diet grootste gewicht, om met elkaar voeling jte houden, om de Gereformeerde beginselen zuiver en rein en hoog te houden, om ons piet te laten terugdringen door de stroomin gen, welke zijn binnengedrongen in de Her vormde Ketrk. Wij streven niet naar een partijwezen, maar moeten zijn de eene, in. de Gereformeerde belijdenis gewortelde be weging, welke opeisóht het ééne Gerefor- aneerde k'elrkelijke leven, dat haar toekomt. Niet in den weg van scheuring en scheiding ipaar in den weg van ,de .vrijheid der Kerk; der .vaderen om te leven naar de leer, die1 AFSCHEID BURGEMEESTER KLEIN Na 12 jarige ambtsperiode te Ridderkerk De heer J. W. Klein, aan wien met in gang von 1 Mei a.s. op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als burgemeester van Rid derkerk, heeft Zaterdagmiddag in een spe ciaal daartoe bijeengeroepen Raadsvergade ring officieel afscheid genomen. Behalve de voltallige gemeenteraad hadden in de 'raad zaal tal van loden van liet ambtenarencorps en enkele notabelen plaats genomen; de bur gemeester was vergezeld van zijn eohtgenoo- te en kinderen. In zijn afscheidsrede heeft- burgemeester Klein gezegd, dat er in zijn haft groote dank baarheid was jegens Hem, van Wien hij in zijn laven alles had verwacht en Die hem ook op wonderlijke wijze naar Ridderkerk had geleid, waar hij wel moeilijke jaren Ine eft gehad, maar dat hij nu toch kan verlaten, dankbaar terugziende op een periode van 12 jaar en zonder wrok tegen wien of wat ook. Met bijzondere waardeering getuigde spr. van de prettige verstandhouding, die er in 't dagelijksdh bestuur heersohte, waar onafhan kelijke mannen cle vraagstukken elk van eigen gezichtspunt bekeken, maar we ar men toch vrijwel zonder uitzondering tot over eenstemming kwaim. Do beide wethouders gaven zioli geheel aan die gemeente en het college werd bijgestaan door een secretari: wiens bekwaainlhèfd ver uitgaat boven het -middelmatige. Iii de Raad-was het verschil van .meening groot er, omdat niet ieder dib studie va vraagstukken kon maken als in het dage- lijksoh bestuur geschiedde en als de laatste jaren schijnbaar een belangrijk gedeelte van de raad tegenover B. en W. stond, schreef spr. dit toe aan hbt feit, dat de laatste aller lei besprekingen voerden met hoogere autori teiten, welke op hun gedragslijn van invloed waren, terwijl de raad alleen de belangen van Ridderkerk op het oog had. Ontzaglijk moeilijke jaren voor dlstze gemeente liggen achter den anig en het was ook spr„ perT soonlijk heel-jtnoeilijlÉ veel af te b'spken, wat moeizaam was opgej6ouwd. ",r.. zegde de raad1 en alien die die ge meenschap hadden geclienid,'dank .voor hup aibéid,; ook het personeel, dat in moeilijk* jaren meer dan zijn plicht deed. Dit gold in. het bijzonder ook het politiepersoneel, elks moeilijke taak niet altijd voldoende ordt gewaardeerd. Spr. zegde dank aan het armbestuur, die crisiscomdté's en het personeel, waarmee hij onvervreemdbaar eigendom is van de Hervormde Kerk. Wij behoeven aaneenslui ting om als één man te staan midden in de dreigende nooden om ons volk. Zóó zal de Gereformeerde beweging een levende kracht in .de Kerk en daarmee in ons volk kunnen zijn. Eendracht maakt macht, Laat ons Her- and Gereformeerden, in deze sombere dagen hooren naar de roepstem: sluit de gelederen, opdat we in de ure des gevaars samen staan, in de wetenschap, dat de Heere is onze Banier. (Applaus). De secretaris Ds. P. A. Klüsenë'r van Vin- keveen deed vervolgens enkele mededeelin- gen, een verslag van de werkzaamheden ,van het voorloopig bestuur. Op .voorstel van D s Ivlusener besloot de vergadering, onder luid applaus, prof. dr H. Visscher, die tijdelijk voorzitter was, te benoemen tot definitief voorzitter. Na de pauze hield prof. dr J. Severijn een referaat over het onderwerp: „Waartoe federatief verbonden?" Van dit referaat ga- yen .wij reecis Zaterdag verslag. mooht samenwerken. De laatste weken zijn voor spr. een openbaring geweest, nu hij zooveel blijken van belangstelling en mede leven mocht ontvangen. Vooral die van dc zijde dor vereenigingen had spr. getroffen. Voor ieder komt de tijd van afscheid en' spr. had gemeend, dat die thans voor hcan was gekomen en dat, nadat zooveel he was ontvallen, ook van zijn idealen, het beter was, dat er een andbr kwam, die fiis- scher tegenover de nieuwe moeilijkheden zou staan. De druk der belasting op de be volking zou weinig of niet meer kunnen worden opgevoerd en wellicht dlat juist nu> een basis gevonden was waarcip weer heef langzaam naar boven zou kunnen worden geklommen. Met de beste wensohen voo; aller welzijn besloot spr. zijn afscheids woord. Wethouder A. van Vliet heeft "vervol gens namens de geheele raact den scheiden den burgemeester dank gezegd voor wat i in mci-iilijke jaren voor de gemeente was geweest, een gemeente die als bijna geen andere door de crisis geslagen is, w door de financiën zoodanig zijn ontwricht, dat de gemeente niet meer zelfstandig wo te financieren. Veel moeilijkhleiden zijn opgelost dloor het persoonlijk contact van den burgemeester met de hoogeije autoriteiten, wat de ger mieen-tiö ten gioecle kwam. Uit een 12-jarige persoonlijke ervaring kon spr. getuigen, dat de sameniwieuking in het 'dagelijksch bestuur uitstekend was. Al wenden den burgemeester van Ridder kerk de zorgen des levens niet gespaard, spr, hoopte, dat li ij toch zou blijven geden ken aan da vriendschappelijke samen king die hier was gewisast en wemschte den scheidenden burgemeester Go.ds zegen toe op zijn verderen levensweg. Wetlbouder J. G co en e nb owm, zich hierbij aansluitende, roemde de groote on partijdigheid, die de burgemeester steeds had betracht en zijn werkzaamheid in.''het belang van het land- en tuinibouwoude; wijs, idat de liefde van zijn hart heeft ge had en dat hij gelukkig nog zal blijven dienen. Spr.. wenschtè dien burgemeester nog veel geiz/omde jaren. Het oudste raadislid, de heer A. R. van Nes Gzn, herinnerde er aan, dat van zijn eerste optreden af het oog van den burge meester is geweest op uitbouw van de ge meente en heel wat is nog in de eerste jaren tot stand gekomen; spr. denkt aan de uitbreiding van Slikkerveer, de w eg- verf) etering etc. Veel plannen moesten eohter door dc economische crisis blijven rusten en kwamen voor eten burgemeester jaren van dubbele zorgen. In 1928 bracht een zware krankheid hem als op den rand van het graf, waarin zijn trouwe echtgenoote beah eohter na de verpleging voorging. De zor gen, waarmee de gemeente te worstelen had, maakten ook het burgemeesterlijk bestuur moeilijk. Menige gang beeft die heer Klein naar Den Haag gemaakt om voor die Ridd'er- kerksche werkloozen te pleiten en men mag hem hiervoor dankbaar zijn. Nog meer moeilijke jaren zijn te wachten en het is te verstaan, dat de burgemeester, wiens gezondheid niet meer was zooals bij zijn optreden en die na zijn tweede huwelijk de gezinsverantwoordelijkheid ook sterker moet zijn gaan gevoelen, gevraagd hoeft van zijn functie te mogen worden ontheven. Spr. wenschte den burgemeester volledige beter schap toe en het aanbreken van betere tijden, opdat hij. nog mocht zien, dat hetgeen tlojr hènt in Ridderkerk is geplant, ook "nog >tdt meerderen wasdom mocht komen. Nadat de gemeentesecretaris, de he er'Me B-, teir, nog een opsomming had" gegeven vajn hetgeen onder bet bestuur van burgemeester Klein was tot stand gekomen en hem had gehuldigd als een humaan chef, heeft wet houder Van Vliet met enkele woorden een groote foto van den scheidenden burge meester in de Raadzaal onthuld, welke heel Klein gaarne aanvaardde en weer aan Ridderkerk schonk, om daarna nog met en kele hartelijke woorden dank te zeggen voor alle goede woorden. Daarmee was de plech tigheid tern einde; velen kwamen nog per soonlijk afscheid nemen. Gemengd Nieuws» De filmbrand te Hilversum De rechtbank te Amsterdam deed heden uitspraak in de strafzaak tegen Pater B. en broeder U., verdacht van dood door schuid van twee kinderen, omgekomen bij deri filmbrand op 24 September j.l. te Hilver- Beide verdachten werden van het hun hen laste gelegde vrijgesproken, aangezien de rechtbank het wettig en overtuigend be wijs niet geleverd achtte. Beide verdachten waren bij de uitspraa]; niet aanwezig. ZEER GROOTE KEUZE bij: SINGEL 114—116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 elütte/pt/struU: het product van vertrouwen. Brand in een meubelfabriek Vrijwel geheel uitgebrand Te Haastrecht is Zaterdagmiddag te ruim 3 uur brand uitgebroken in de muebelfabriek De Nijverheid annex lijs meubelfabriek De Nijverheid annex lijs- aan de Hoogsti-aat is eigendom van den heer C. Hoogendooi-n. De brand liet zich. ernstig aanzien. Weldra sloeg het "vuur dat on'cstaan is op de droogzolder, hoog op. De vlammen vonden gretig voedsel in het vele brandbare materiaal. De motorbrandspuit uit Haastrecht was-wel dra ter plaatse doch intusschen waren ook de beide belendende perceelen, de graancoöpe- ratie van de Samenwerking en de electri- cienswerkplaats van den heer Verkroost door het vuur aangetast. De burgemeester zocht assistentie aan Gouda en binnen half uur arriveerde vandaar een tweede spuit Uitbreiding wist men te voorkomen en tegen half vijf was men den brand vrijwel meester. De 48 meter lange fabriek is vrijwel geheel uitgebrand. Het dak stortte in, waardoor de 12 machines, die zich in het gébouw bevon den, werden vernield. De schade bedraagt naar schatting ongeveer een halve ton. Het bedrijf is op beurspolis verzekerd. Ook het woonhuis, dat aan de fabriek was vastge- bouwd, is ernstig beschadigd. De beide be lendende perceelen kregen eenige brandscha de en veel waterschade. In het bedrijf van den heer Hoogendoorn waren ongeveer tien arbeiders werkzaam. Over een hond gereden Twee ernstig gewonden Te R a a 11 e heefli op de Almeloschestraat- weg een ernstig motorongeluk plaats gehad, tengevolge waarvan twee. personen ernstig werden gewond. De heer J. Biemans, café houder te Raai te, reed op genoemden weg met zijn motorrijwiel over een hond, tenge volge waarvan hij de macht over zijn stuur kwijt raakte en tegen den grond werd geslin gerd. Zoowel hij als zijn huishoudster, die op de duo gezéten was, werden ernstig gewond en in bewusteloozen toestand naar het Zie kenhuis vervoerd. Hun toestand is zorgwek kend. VERDRONKEN Te 35uidw-pl.de. (Dr.) is de ongeveer 40-jarige koopman J. S., op weg- naar zijn werk, -in een sloot geraakt. Toen hij korten .tijd later door voorbijgangers werd gevon den bleken de levensgeesten te zijn gewe ken. S. was gehuwd ep vader van, eenige kindei'en. Het twee-jarig dochtertje van den arbei der van Zanten te O pijnen is in een beer put gevallen en verdronken. KIND LEVEND VERBRAND Te Vianen moest bij het jongste kind van de familie Bloks gestoomd worden. Door tot nog toe onbekende oorzaak vatte het wiegje, waarin de kleine lag, vlam. Het kindje liep dusdanige brandwonden op, dat het ongeveer één uur later overleed. KIND DOOR HERDERSHOND GEWOND Te Maasbree (L.) is het vier-jarig dochtertje van den heer J. D., door een her dershond bij liét haar gegrepen en deerlijk gewond. Het meisje, dat nagenoeg gescal peerd werd, moest in zorgwekkenden toe stand naar het Ziekenhuis te Venlo worden vergebracht. DE DIEFSTAL BIJ LAMERIS Te Amsterdam zijn wederom twee mannen gearresteerd die er van worden verdacht den diefstal van horloges uit een etalage van de firma Lameris in de Leidschestraat te hebben :egd. Ook de vorige week zijn twee mannen gearresteerd. Zij legden reeds een gedeeltelijke bekentenis af en een deel van de buit kon in beslag worden genomen. DOOD DOOR SCHULD De Almelosche Rechtbank heelt H. D., bakker te Nijvérdal, die 15 Jan. 1.1. aldaar met de door hem bestuurde auto H. Volkert heeft aangereden, die tengevolge' van de verwondingen is overleden, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. DINSDAG 30 APRIL HUIZEN 1875 M. - KRO-uitzending. 8.C0-9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.50 Reportage. 11.30 12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00—4.00|' Mo decursus, 4.15 Gram.pl 4.30 Koorconcert. 5.00 Orkestconcert en gram pi. 7.15 Reportage. S.15 Orkest-' en koorconcert. 9.55 Lezing. 10.10 Gram.pl. 10.15 Sport. 10*30 Vaz Dias. 1035 Gram.pl. (orkest en carillon). 11.05—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM 301 M. AVRO-uitzending. 5.30 —6.00 VPRO. 8.00 Carillon-bespeling J. W. «Meyll. 8.20 Gram.pl. 9.00 Piano-variaties door Dina Appeldoorn. 9.20 Kovacs Lajos en zijn orkest 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Gram.pl. 1.30 Causerie mevr. R LotgeringiHillebrand. 11.30 Orgelconcert P- v. Egmond Jr., mmv P. Herman (cello)12.30 Omroeporkest olv. N. Treep en gram.pl. 2.00 Voordracht Kommer Kleyn. 2.20 Vervolg Om roeporkest. 3.00—4 00 Knipcursus 415 Gram. pl. 4.30 Radio-kindericoorzang olv. J. Hamel. 5 00 Verhalen voor kleine kinderen. 5.30Je'ugd- halfuur v. d VPRO. olv. Ds. B. J. Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 Koorzang olv. W. Hespe. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 De AVRO-Deabels olv, Eddy Meenk. S.50 Reportage. 9-00 „Het Koningschap van ons Vorstenhuis spel van W. G. de Bas. 10,00 Concert door Egb. Vëen Sr. en Jr. (piano en viool). 10.20 Omroeporkest olv. N Treep 1100 Vaz Dias. 11.10—12.00 Cantabile-orkest olv. E. Beeckman (uit „Stadtschanke" te Am sterdam) DROITWICH 1500 M. 9.35—9.50 Morgenwij ding. 10.20 Orgelspel S. Torch. 10 50 Voor de scholen 11.10 Gram.pl. 11.35 E. Pini's orkest TENGEVOLGE VAN AANRIJDING OVERLEDEN. De ongeveer 80-jarige J. de B. werd in de Nijverstraat te Tilburg, bij het overste ken van den rijweg, door een auto aangere den. Hij bekwam slechts een schijnbaar onbe duidende hoofdwonde doch is overleden. KOEKOEK EN NACHTEGAAL Een lezer uit Enschede schrijft ons, dat hij nu ;al enkele malen berichten over cle koekoek heeft gelezen. Hij vraagt zich echter af, of dan niemand naar de nachte gaal luistert. Toen onze lezer op 23 April liep te wandelen hoorde hij niet één maar verschillende nachtegalen. Het waren, zoo schertst hij, inderdaad gevederde en geen hoerennachtegalen oftewel kikkers! GEZOUTEN SPEK De Nederlandsche Veehouderijcentr, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 13 Mei tot en méc 18 Mei a.s. de inneming van gezouten spek zal geschieden tegen dezelfde voorwaarden en prijzen als die welke zullen gelden in de week van 6 Mei tot en met 11 Mei. GEVAARLIJKE STOEIPARTIJ Bij een stoeipartij van jongens te A m - terdam in de Gerard Doustraat, die ont aardde in een vechtpartij, heefk een 12-jarige jóngen "een jóngen van 10 jaar'mét een ""zak mesje in de rug onder het linkerschouderblad gestoken. De jongen werd eerst binnenge bracht bij een apotheker op de Ceintuurbaan. Deze ontbood echter de Geneeskundige Dienst die den jongen overbracht naar het Tessel- schade-Ziekenhuis. Tegen den jeugdigen da der is proces-verbaal opgemaakt. 12.20 J. Muscant en zijo orkest. 1.25 Voor da scholen. 2.50 Gram.pl. 3 20 Causerie. 3.40 Kwartetconcert mmv. F Collins (zang). 4.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 5.20 Berichten. 5.50 Bach-ccncert. 6.10 Fransche les. 6.40 Gram.pl 6.50 Lezing. 7.20 The Air-Do-Wells, revue-programma. 8.20 Gram.pl. 8.50 Berich ten. 9.10 en 9.20 Lezingen. 9 40 Het Parking» ton Kwintet mmv. W Bury (zang). 1035—» 11.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. - 6.20 en 7.20 Gram.pl, 11.35 Orkestconcert olv. Krettly. 2 50 Solisten- concert. 6.50 Zang, cello en orgel. 8.05 „La bo.nlheur du jour", spel van Guirad, 9.55 Po» pulair concert. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert uit rest. „Ritz". 2.50—4 50 Omroepor» kest olv. Mahler. 7.20 Harmonicamuziek. 8.20 Volksliederen. 8.40 Hoorspel. 9.25 Symphonic. Leiding: Reesen. 10.20—11.50 Dans» ziek. KEULEN 456 M. 5.20. Gramofoonpl. 635 Gevar. concert. 10.20 C?llo en piano. 11.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt en Schrammel. ensemble 135 Pianoduetten. 3.20 Trio en so* listen. 4 20 en 6.50 Gram.pl. 7.30 Omroeporkest: olv. Buschkötter, mmv. Kulenkampff (viool). Hierna: Berichten. BRUSSEL 322 en 4S4 M. 322 M.: 11.2(1 cn 12 30-1.20 Max Alexys orkest. 4.20 Pt* pulair concert. 5.20 Omroeporkest olv. Gason. 6.35 Gram.pl 7.20 Salonorkest olv. Walpot. 9.20—10.20 Populair concert. 484 M.t 1130 Gram.pl. 11.50 Omroeporkest olv. Gasorr. 12.50—1.20 en 4.20 Grara.pl. 5.35 dito. 5.50 Oude muziek. 635 Gram.pl 7.20 Symphonic- olv. André. S.35 Dito. 9.3010.15 Grac e:e k DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 730 Uit Hamburg: „Welehafen". 9 20 en 10.05 Be richten. 10.20—11.20 Concert uit Koningsberg gen olv. E. Wilcken. inbraak Iir- de nacht is ingebroken in Tiet kantooi* der N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te' Bolnes. Door middel van het inslaan vai< een ruit in de achterzijde van hés kantoor zijn de daders binnengekomen. Zij hebben alle kasten opengebroken. De deur van de kluis, waarin de loongelden voor het personeel wa ren geborgen, is zoodanig geforceerd, dati deze niet meer te openen is. Pas als de deur door deskundige hand is geopend, kan worden nagegaan wat wordt vermist. Wel is een sleutel gevonden bij de kluis, welke er nie6 op paste, doch vermoedelijk gebruikt iis voor1 het forceeren van de deur. door EEN trein gegrepen Op dgn onbewaakten overweg in de "Wip-* strikker allee nabij Zwolle is een traéior! met aanhangwagen van den houthandel Cra mer uit Kampen door den sneltrein, die oni 8 uur uit Zwolle vertrekt, gegrepen. Aan het feit, dat de chauffeur op het laatste oogen- blik het stuur omgooide is te danken, da'd alleen het voorstuk van den tractor werd ver nield en persoonlijke ongelukken niet voor kwamen. 'een cocaine-affaire Omtrent de te Geleen in beslag genomen drie flèssehenpöedep-göcaine,vernemen wij] thans, dat men hier te doen heeft met een surrogaat.Tegen den betrokken S. te Sittard en G. te Geleen zal een vervolging wegens oplichting worden ingeéield. Voor het waar deloos goedje was bij het totstandkomen den transactie 700 gulden in bankbiljetten neergeteld. De betrokken daders bevinden zich allen nog op vrije voeten. Door G. TH. ROTMAN 5. Wel, wel, wat 'n schrik! Het was te dol! 6. Daar Pieter Peuters Pa verjaart, De tafel en heel het behang zat vol! De tantes gingen er nijdig vandoor, „O, foei, wat 'n bengel!" riepen z in koor. Hun h'vele kleedij Zat onder de brij, Zoon aap van 't jongen, Hoe kjvani hij er bij!I Bakte Moeder een fijne taart; Ze zette hem ver bij Piet vandaan, Want anders kwam hij er zeker aan. Vlug ter been Snelde ze heen En Pieter bleef Met de taart alleen.... FEUILLETON SAAMGEBRACHT .(15 „Terwijl gij dan naar Friesland trekt,, zal fTheodorik zich naar Daventria begeven, teneinde daar het oog op de menigte te houden", hernam Pipijn, „om haar weer met die yan Rinfrid te vereenigen. Alzoo kan ons plan gelukken, terwijl ikzelf mij intusschen het moeilijkste voorbehoud. Want in dien tusschentijd dring ik tot den Koning door. En ontvang ik dan door mid del van Dxogo, het bericht dat de opstand gelukt is, dan zal ik terstond mijn doel Weten te treffen." „En den Koning tot inwilliging uwer be geerten noodzaken?" vroeg Theodorik. „Neen! bij de geschonden eer mijner (moeder!, geen onderhandelingen met den /dwingeland meer!" riep Pipijn, en sloeg met zijn hand zóó vreeselijk up een .bank, dat zij bij minder stevigheid zeker, zou zijn bezweken, want de kracht van Pipijns [vuisten was buitengewoon. „De tijd van Onderhandelen is voorbij. Ik heb altijd de heleedigingen mijner broeders verdragen len den Koning dikwijls gebeden, dat hij mijn arme moeder niet langer van al haar rechten zou befooven. Beloften, niets dan beloften heb ik gekregen. Thans moeten, .wijzeiven handelen. Ik zweer het., bij de wonden van den Gekruiste!" en hier hief hij de gebalde vuist tot liet Kruisbeeld om hoog. „Ja! ik zweer wraak, bloedige wfaak aan ,clc geschonden êêc niijaec moeder, Welaan! wie met mij is. die zwera mij hier trouw tot in den dood!" ..Wij zweren!" riep Rinfrid. Maar tegelijk wisselde Drogo met Theodorik een blik, die van zijn inwendige vrees getuigde. „En wat is dan .verder uw plan?" .vroeg Theodorik. „Hoor!" antwoordde Pipijn. .,Ik zal des nachts in het slaapvertrek des Konings binnendringen, hem op zijn leger met eigen hand) vermoorden, en gijlieden roept mij terstond tot Koning uit." Drogo verbleekte. Ook Theodorik wist niet wat hij hoorde, en Rinfrids mond vertrok zich een spottenden glimlach. Pipijn bemerkte dit en, zijn oog vooral op Drogo en Theodorik slaande, riep hij uit: „Wat? boezemt u de Koning vrees in? Welaan, treedt terug! Ik zal alleen mijn doel weten te bereiken." „Maar zijn uw krachten tegen die- van den Koning berekend?" vroeg Drogo. „Mij dunkt de kans staat niet gelijl; en is voor u al te gewaagd." „Zoo spreken lafaards alleen", antwoord de Pipijn, meer en meer in drift gerakende. „Verwon David Goliath niet en zóu ook mijn hand den Koning niet kunnen vellen? Zoo zeker als*ik dit hout voor uw oogen verbrijzel, vernietig ik ook den Kening, al was hij nog sterker dan hij is!" Dit zeggende sloeg hij met gesloten vuist zóó hevig tegen de deur der sakristie dat zij openvloog en Angelbert voor aller oog zichtbaar werd. Waren nu de drie saam- gezworenen erbaasd over de buitengewone kracht van Pipijns aim, niet minder ver wonderd waren allen zóó onvënvachts iemand ie ontdekken, die getuige^van al het gesprokene kon zijn geweest. Niet het minste Theodorik, die terstond Angelbert herkende, was verschrikt en zei op hetzelfde oogenblik: „Ziedaar een vern rader, die zeker kennis van onze samen komst verkregen heeft en zich hier heeft verscholen, om alzoo getuige onzer gesprei: ken te zijn. De dood aan dien verrader!" riep hij, op Angelbert toedringende. „Bedaar!" zei! Rinfrid, Theodoriks aim weerhoudende- „Wie is hij? Mogelijk kan zijn leven ons meer voordeel doen clan zijn dood. Laat ons dus eerst hooren. Want wij moeten ten minste deze Heilige plaats ont zien. Is hij schuldig, dan zal hij toch niet ontsnappen. Kent gij hem. Theo'orik?" „Zeker ken ik hem. Hij is dezelfde die in de armen eener heidin zijn plicht kon ver geten en die mijn broeder verlaten heeft, toen het gevaar nabij was. Hij is een lafaard en een Bafaard is een verrader." „Zoo is hij althans geen koningsvriend" zei Pipijn. „En hij is mogelijk evenmin als- wij genegen om den dwingeland te dienen." „Hij liegt!" riep Angelbert. op Theodorik wijzende cn een leugenaar kan gemakkelijk een verrader worden „Bedenk dat jiw leven in gevaar is!" fluisterde Rinfrid Angelbert in. „Dat zij zoo!" antwoordde de jongeling luid. „Ik wil mijn leven zoo min door een leugen als van Theodorik koopen -,Lafaard!" bulderde deze en drong met het bloote zwaard op Angelbert toe. „Hier niet!" zei Rinfrid en hield Theo dorik andermaal tegen. „Antwoord mij!" sprak nu Pipijn, nader tredende. „Zijt gij onwillens of mot opzet dê getuige onzer gesprekken geweest?," „Onwillens!" verzekerde Angelbert, „Zoo! En weet gij wat wij hier besproken hebben?" „Omdat ik uw toeleg ken, kan ik gemak-; kelijk hét doel uwer samenkomst uit uw woorden raden." •jWilt gij dit doel verraden?'* „Zulks is nog niet bij mij opgekomen. Pilaar als ik gevoel dat imijn plicht dit ge biedt, dan zal ik mijn Koning waarschu wen" zei Angelbert op bedaarden toon. „.Dat hij dus sterve!" schreeuwde Theodo rik, van woede tandenknarsend- „Nog niet!" hernam Pipijn. „Wilt gij", vroeg hij aan Angelbert. „op het Heilig Evangelie zweren, dat gij nooit iets van hetgeen gij hier gehoord hebt, zult open baren?" ,-Ik heb eenmaal trouw aan don Ivonïng en aan de Kerk gezworen verzekerde Angelbert. „Dezen eed zal ik houden en ik doe dus geen eeden die daarmee strijden." „Ellendige! dan is uw toeleg gemakkelijk te raden", riep Pipijn. „Dank het aan deze heilige plaats, dat ik u niet terstond voor eeuwig doe zwijgen. Theodorik! zorg in tusschen dat hij u niet ontsnap pet" Theodorik begreep echter spoedig, hoe moeilijk liet voor hem zou zijn dezen last te volvoeren, te meer daar hij op het kasteel geen geschikte plaats kende. waar hij Angelbert in bewaring zou kunnen zetten. Hij gaf dus aan Rinfrid een wenk om hem bij te staan en deze eou dit zeker gedaan hebben, indien niet onvënvachts buiten de kapel zich vele stemmen hadden doen hooren. „Wij zijn verraden!" riep toen Drogo- en sloop onderwijl in de sakristie. Thans trad er inderdaad een vreemd per soon de kapel binnen. Angelbert herkende hein. 't Was de waarzegger die clan ook zijn moed deedherleven. En nu zijn zwaard trekkende, eer dat iemand zulks kon ver moeden, sprong hij over een bank, in de nabijheid der deur, waarachter hij zich verschanste en riep: „Wie thans durft nade-i ren is een kind des doods!" Maar Angelbert zou toch zijn te kort ge schoten, indien de waarzegger hem niet nabij gekomen was en gewaarschuwd had- Want nu zag Angelmbert ook inderdaad Rinfrid een beweging maken, om hem van achteren aan te vallen. Gewaarschuwd zijn de. kqji hij dus den aanval ontwijken. Hij zag de deur der kapel geopend. Nu nam hij zijn kans waar en wist ijlings te ontsnap pen, waarop hij terstond het kasteel ver liet en zich op weg naar het leger des Konings begaf. HOOFDSTUK VI De bekeering „Hola! Hola! wat zou uw vader Mei zeg gen, wanneer hij wist. dat ook gij u door die Christenen verleiden liet- en dat gij al meer en meer onverschillig geworden zijt jegens de goden, die uw vader met ziin eigen leven verdedigt?" Zij die dit eei, was een vrouw van ruim vijftig jaren, met een ingevallen mond, grijze oogen en vergeelde haren, die meest al onordelijk om den hals hingen en slechts bij de feesten, ter eere der goden gevierd, waren saamgebonden. Zij heette Radigis cn was alleen met dc zorg yoor de dochter yan Wittekind heiast, wanneer deze niet in de mogelijkheid was zijn dochter met zich te voeren. Dit was ook thans het geval. Na- de verwoesting van Deventer, en da herstelling van den afgodendienst aldaar, was Wittekind e erder oostelijk opgetrokken- en reeds tot Verden in het tegenwoordiga Hannover doorgedrongen,, overal de Chris tenen vervolgend, en, geholpen door da „zwarte bende", moord cn verwoesting dreigende. Op deze tochten had hij zijn dochter niet' hij zich kunnen hóuden- want weldra trad gelijk hij verwacht- had, Karei de Grooto zelf hem in den weg en er moest, naar alle waarschijnlijkheid, een beslissend® veldslag geleverd worden. Wittekind' had daarom zijn dochter aan het opzicht der Oude Radigis, een bijgeloovige vereerster der afgoden toevertrouwd en haar onder bedreigingen en beloften bevolen te Devon- ter te blijven totdat hij haar zelf zou komen afhalen, of totdat hij een vertrouwd per soon van zijnentwege zenden zou. Radigis w-as overtuigd aan den last van haar mees- ter te moeten voldoen, waarom rij dan ook op zekeren dag meende, Hola ernstig to moeten waarschuwen. „Verontrust u niet. oude Radigisf wan neer mijn vader dc Christenen zóó goed kende als ik ze ken, dan zou hij ook minder vijandig tegen hen zijn"- „Odin behoede u, meisje! Gij kent do Christenen'? Waar hebt gij die lecren kennen?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9