BINNENLAND. H. K. H. Prinses Juliana 1909 30 April 1935 MAANDAG 29 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE PRINSES VERJAART Het vorig jaar telde de kalender nog vier jaardagen van het Vorstelijk Huis, al mocht de Koningin-Moeder de hare niet vieren en al lag over die van Prins Hendrik de scha duw van haar dood. Twee jaardagen moesten voor 1935 uit de kalender worden geschrapt: twee dage ven er over; twee vrouwen bleven treurend achter. Wij menschen vergeten gauw; gelukkig vaak. Maar bij gedenkdagen herdenken wij onze dooden. Zoo ook nu. En toch; wij be- hooren blijde te zijn. Want God, die weg nam, liet ons nog veel. De Koningin haar dochter zijn ons een dierbaar bezit. Een gave Gods, welke wij na geleden ver lies en in de roering van deze tijden dubbel waardeeren en waarvoor we Hem hartelijk danken. Morgen verjaart onze Prinses. Zij gaat haar zes en twintigste levensjaar in. God spaarde haar, gaf haar een goede ge heid; levenslust, zooals het past bij haar leeftijd; ernst, gelijk het voegt in haar staat: liefde voor ons volk, zooals Nederland dat van Oranje verwacht» Al moeten wij dan ook aflaten van uit bundige feestvreugde, omdat de schaduwen niet weg te duwen zijn; in het hart van ons volk leeft iets van die ontroerende vreugde en blijdschap, welke van hooger orde is dan ruischend feestgedruisch en die zich oplost in de bede: „*t Zij vrede in Uw dagen En welvaart na 't klagen", vain God, die onzer en uwer vaderen God geweest is en zijn wil, indien wij de band met Hem maai- niet verbreken. Het bezuinigingsontwerp De tijd van verschijning. Er is hier en daar, vooral in onze krin gen, gerechte ontstemming over het feit, dat het Bezuinigingsontwerp Zaterdagavond verscheen, zoodat het in de ochtendbladen, welke op Zondagmorgen verschijnen, werd opgenomen. In de eerste plaats hadden hierdoor van de ruim 80 dagbladen 5 een primeur, maar erger is, dat in dit geval de Zondag hiervoor onnoodig is belast geworden, wat gelukkig een zeer groot deel onzer bevol king niet wenschL Naar wij vernemen is het niet de bedoe ling der Regeering geweest dit stuk op zulk ongelegen tijdstip te doen uitgaan, doch is zulks door een misverstand geschied. Officieele Berichten BURGEMEESTERS Bij K. B. is met i.ngiang vam 1 Me] t tot burgemeester der gemeente Somen C. Smulders CONSULAIRE DIENST De consul der Nederlanden, waann. oonoul- Seneraal, te» Lima (Peru), de heer H. van Glra- oven, is met verlof vam zijn post vertrokken. Met^ de wa belaist de heer G. B. C. Stomps. Bij beschikking van den minister va/n Defen- fcie ia met ingang van 25 April 1935 de luit. tei eee 2o kl. A. F. Wiederhold. dienende a.b. vam Hi Ma wachtschip te Vlisaingen. geplaatst a.b. vaa Hr Ma Medusa en is de officier van den Marine- etoomvaartdienat le kl. A. A. Roosa. dienende n.b. van Hr Ms Medusa, geplaats a.b, van Hr Ms (wachtschip te Vliasingen ia met ingang van 1 Mei 1935 de lult. £e kl. H. C. Besangon. dienende a.b. van Hr Ma Schorpioen, geplaatst bij den Onderzeedie nat Willemsoord; de kapitein der mariniers W. A. J. Eoelofsen. dieneride bij de Marinekazerne Willemsoord geplaatst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord: de kapitein der mariniers D. P. Ravelli. dienende a-b. van Hr Ma "wachtschip te Willemsoord, geplaatst bij de Marinekazerne te Willemsoord: de luit. ter 2e kl. G. E. H. Daane Bolier, dienende a.b. Hr Ms Hertog Hendrik, geplas (vachtschip te Wilier i Hr Ms d» luit ter Jcl. A. H. J. v. d. Schatte Olivier, dienende a-b. van Hr Ms wachtschip te Willemsoord, geplaatst bij de Marinekazerne to Willemsoord. Te Utrecht is opgericht de Vereeniging yan Fabrikanten van onderdeelen voor Rij wielen in Nederland. De Vereeniging heeft ten doel de bevordering van den handel in rijwiel- onderdeelen. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren: W. Bamberger te Schie dam; G. den Hertog te Mijdrecht, J. P. van Heyst tg 's Gravonhage; R. J. Kooy te Mij drecht; *Ir. H. de Lange te Hilversum; W. Roelofsen te Woudenberg en J. Warners te Oosterbeek. Wie onze Prinses is? Wel} allereerst: een Oranjespruit, een NassauHoe ontzaglijk veel zeggen ons die weinige woorden! Welk een allergewichtigst stuk wereldgeschiedenis ligt daarachter! Waar is een Vorstenhuis, welks geschiedenis zoo eng met die van zijn volk is saamgevlochten? Maar niet alleen om de titels en zelfs niet alleen om de afkomst, maar omdat zij zoo door en door Nederlandsch is, is zij geheel de onze. Wanneer wij als hoofdtrekken van het Nederlandsche volkskarakter mogen noemen: grooten, allen ophef en snoeverij hartgrondig ver- afschuwenden, eenvoud en natuurlijkheid, oprechtheid, plichtsbesef en degelijkheid, en een gezond nuchteren kijk op de wereldsche dingen, die waarachtige toewijding en geestdrift geenszins uitsluit, dan mogen wij met blijdschap constateeren: onze Prinses is een typisch Nederlandsche vrouw. Waarbij vooral in het oog springt de ongekunstelde natuurlijke en frissche spontaneïteit, die allen, die met Haar in aanraking komen, in Haar opmerken en die dan ook door allen, die over Haar geschreven hebben, op den voorqrond wordt gesteld. Die eenvoud en natuurlijkheid maken ook, dat de Prinses en het Nederlandsche volk mekaar o zoo goed begrijpen en waardeeren. Uit „Trouw aan Oranje". Prof. Dr. J. H. GUNNING Wzn. NED. VER. VANCHR. HANDELS REIZIGERS Zevende Algemeene Vergadering Te Utrecht werd Zaterdag de zevende algemeene jaarvergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging van Christe lijke Handelsreizigers en Handelsagenten. De vergadering werd geopend door den voorzitter den heer A. Graafland, uit Voorschoten, met Schriftlezing en gebed en een openingswoord, zijn vreugde te kennen gevende over de vooruitgang van het leden tal. Inmiddels bracht spr. hulde aan den ijve- gen secretaris, den heer W. v. W ij n g a a r- d en. Spr, wees vervolgens op de moeilijke toe standen Er wordt zwaar gezondigd tegen de economische wetten, maar ook als beroeps- en vakgenooten moeten wij ons aaneenslui ten en streven naar de kosmos met recht. Uit kracht van eigen beginsel moeten wij meewerken aan de ordening van 't bedrijfs leven. De voorzitter der afd. Utrecht, de heer A. J. M. Goote, sprak een welkomstwoord.' en gaf als zijn wenscli te kennen dat dezo vergadering zich zal kenmerken door col legialiteit en Christelijke gemeenschap. De secretaris kon vervolgens mededeelen dat liet ledental per 1 Januari 1935 187 be droeg doch dat het op dezen dag 199 be draagt Er zijn thans elf afdeelingen. Zooals reeds gemeld vierde de Chr. Kweekschool te Mtddclöurg haar io-jarig bestaan. Een foto van bestuur en leeraren. Van Ln.r. de heeren Calsman, Ir Rothuizen, Air Die- ioman, majoor Berghuys, v, d. Putte tn Da '«m Voorst Vader, Het Vereenigingsorgaan, de „N. C. H.- Ver. verscheen weer steeds op tijd en keurig verzorgd door drukkerij „Libei-tas". De propaganda wordt krachtig voortgezet. Financieel verslag Het verslag van den penningmeester, den heer A. P. van Pelt, meldde aan ontvang sten f 4394,75_ en aan uitgaven een bedrag f29 81 Er is 6611 batig saldo van Uitgekeerd werd uit de Rijkswerkloozen- kas f <0,£6, verdeeld over de volgende af deelingen: Leiden f 315, Rotterdam f 482,26 Uitgekeerd werd uit de Agentenkas f 392,10, verdeeld over de afdeelingen Rotterdam. Uud-Beijerland en Arnhem. Na enkele vragen en opmerkingen werd het financieel verslag goedgekeurd Bij de bespreking van de redactie van net orgaan werd de wenscli geuit om geen meditaties meer op te nemen, die steeds door Ds. J. C. Houtzagers, van Voor schoten, geschreven worden Er werd ech ter op gewezen, dat deze inedidaties zeer gewaardeerd worden. De heer .J van Eden-Petersman, van Velp, pracht velslag uit van de propaganda- commissie, die dit jaar op goede resultaten kon bogen. Bij de bespreking van het ver slag van de Contact-commissie kwam o.m. ter sprake de aansluiting van de Groninger Chr. Handelsreizigersvereen. De mededee- Jingen, die over dit punt gedaan werden, waren zeer gunstig. Bestuursverkiezing Aan de beurt van aftreding waren de hee- renA. Leeuwenburgh (Oud-Beijer- 1 en, A- P- v a n p e 11 JDen Haag) De ze aftredende hoofdbestuursleden werden herkozen. MIDDAGVERGADERING. Het lidmaatschap van de N.S.B. Tn de middagvergadering kwamen enkele voorstellen aan de orde. Het hoofdbestuur stelde voor, om het lidmaatschap van de N.S.B. of andere fascistische groep onver- ecnigbaar te verklaren met het lid zijn vau de vereeniging. Dordrecht kantte zich tegen het ne men van een besluit, vooral nu de Kerk zich spaarzamelijk over dit punt heeft uit gelaten. Breda ep Den Haag brachten het hoofdbestur dank voor het indienen van dit voorstel. De heer D ij k e n, van Dordrecht, acht dit toorstel te ver gaande. De gelegenheid tot overtuiging moet open blijven. Spr. diende een motie in, waarin de fascistische ideeën werden afgewezen. Deze motie werd niet ondersteund, waar op het voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen. Vervolgens kwamen enkele voorstellen an huishoudelijken aard aan de orde. Mr. T. van Woerden, van Sclievenin- gen sloot de middagbijeenkomst met een propagandarede, getiteld: „Troffel en Zwaard". NED. WERKLIEDENVERBOND „PATRIMONIUM" De Jaarvergadering te Apeldoorn Openingsrede van den heer C. Smeenk Hedenmiddag om één uur is in het ge bouw „Patrimonium" te Apeldoorn, de al gemeene jaarvergadering begonnen van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium". Aan de openingsrede van den voorzitter den heer C. Smeenk, van Arnhem, ont- leenen wij het volgende: Er is stellig na den grooten oorlog, zeidc spr., wei een en ander, vooral op bet sociaal terrein en met name in ons bevoorrecht land, tot stand gebracht, waaraan wij waardeering niet mogen onthouden. Maar van wezenlijke vernieuwing viel toch onder de volken weinig te bespeuren. Veeleer nam do decadentie toe. In woord en geschrift worden huwelijk en gezin als verouderde instellingen becritiseerd, vinden de z.g.n. „vrije liefde" en het „huwelijk in kameraad schap" openlijke verdediging, wordt de echtscheiding in vele landen vergemakke lijkt, vindt tegennatuurlijke geslachtszonde baar wetenschappelijke verdedigers en tracht rrrcn vooral, op verschillende manie ren de geboorte van kinderen te voorkomen. Hoe werden ook op ander gebied de illu sies wreed verstoord. Wij, die minder hooge' verwachtingen hadden van den Volken bond, van de niefuwe diplomatieke metho den, zijn ook minder teleurgesteld. Maar de verwachtingen van velen zijn op verre na niet vervuld. Een bewapeningswedstrijd schijnt weer een aanvang te nemen. Men kan dit niet alleen aan het nafionaal- socialistische Duitschland wijten; ook an dere' Staten gaan evenmin vrij uit. Hel tractaat van Versailles blijft steeds onge wijzigd voortbestaan. En wie durft er vast op rekenen, dat men in vriendschappelijk overleg, tot wijziging zal komen? Slechts met huivering kan men er aan denken, wat een nieuwe oorlog voor het verzwakte Europa zou beteekenen. Het rationalisme wordt do nig toege keerd. Er volgt niet een ootmoedig buigen voor het gezag van Gods Openbaring. Dc philosoof van het nationaal-socialisine. Ludwig Klages, ziet in den roes va oersentimenten en oer-instincten de opper ste levenswijsheid. Gebeurtenissen, als op 30 Juni 1934 in Duitschland plaats grepen, behoort men eveneens in dat licht te be- Zullen wij door een natuurlijke evolutie, straks weer tot een nieuwe, hooge re 1 evens- phase komen, vroeg spr. De historie geeft op deze vraae een verre van bemoedigend antwoord. Het was de „dwaasheid des Krui- ses", die alle menschelijke wijsheid be schaamde en waardoor redding werd ver kregen. F.n toen in dc laatste periode der Middeleeuwen opnieuw het zedelijk en maat schappelijke bankroet niet ver af scheen, is er toch weer nieuw leven gekomen bij de volken der Reformatie. Thans sitaat het zóó: óf de Dag van Jezus Christus is reeds aanstaande, óf er komt nog weer een kor tere of langere periode niet slechts van ma ten eele, maar ook van ware geestelijk- zedelijke verheffing. Maar daarop bestaat slechts uitzicht, wanneer het oude en toch eeuwig-jonge Evangelie weer beslag legt op de volken. Spr. wees vervolgens op de pogingen om het Christendom „aan te pasisen". Spr. wees deze af en zeide meer van Rome te verwachten. Van een anti-papisme, dat te gen Rome schreeuwt, maar inmiddels doojr ondermijning van do Schrift door gezinsbe perking het zoogenaamde „Protestantisme'' van alle kracht berooft, behooren wij vol strekt afkeerig te zijn. Maar Rome's invloe," in het huidige wereldleven worde toch niet overschat. In dezen tijd passen geen halfheden. Er is tegenwoordig in sommige kringen, die zich scharen bij het „Gereformeerd Pro testantisme", een neiging, om zóó te denken. over het „spreken Gods", dat gedoofd wordt het licht uit de Sdhxift voor het sociale en staatkundige leven. Spr. besloot met te wijzen op "den geeste lijk-zedelijken nood. Deze acht spc van het grootste gevaar voor den socialen welstand. Jaarverslagen. Aan het jaarverslag van den secretaris, den lieer W. J. Bossenbroek, van Amster dam, ontleenen we, dat het verbond 12.793 leden telt; vorig jaar 13.352. In 1934 werden 27.2S9 brochures verkocht. Het colportage- orgaan „Voor Vrijheid en Recht" verscheen dezen winter in een oplaag van 110.000 stuks. Verscheidene afdeelingen besteden aandacht aan nijverheidsonderwijs. In Am sterdam worden pogingen gedaan, om een Christelijke Dagambachtsschool te stichten. Het financieel verslag werd uitgebracht door den heer M. II. I.utter van Groningen. De ontvangsten bedroegen f -41.019.04; de uit gaven f 34.919.38. Het stempelen op i Mei In verband met van verschillende zijden daartoe tot den minister gerichte verzoeken heeft de minister van sociale zaken bepaald, dat weliswaar op 1 Mei de werkverschaffin gen op de gewone wijze moeten doorgaan en aan de ondersteunde werkloozen geen vrij stelling van stempelen kan worden ver leend, doch dat de minister er geen bezwaar tegen heeft, dat arbeiders, die daartoe uiter lijk den dag tevoren aan de werkleidins: van de werkverschaffing den wensch te ken nen geven, dat zij op 1 Mei willen verzui men, dat geheel voor eigen rekening doen. Een vergoecVLag wegens verzuim mag der halve niet worden toegekend. Voorts kan de minister zich ermede eenigen, dat de gemeentebesturen desge- wenscht het stempeluur voor de ondersteun, den vervroegen. Indien het gebruikelijk is, clat een of meer groepen tweemaal per dag stempelen, kan op 1 Mei mot eenmaal stem pelen worden volstaan. De Tweede Kamer Op 7 Mei bijeen Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 7 Mei te een uur. De voorzitter zal voorstellen hot wetsont werp ter verlaging van de openbare uitga ven te verzenden naar een commissie van voorbereiding. Voorts zal aan de orde worden gesteld de behandeling van het voorstel van den heer Aalberse tot wijziging van het Reglement van Orde der Kamer. EEN VLIEGVELD IN MIDDEN-UMBURG De K.L.M. heeft naar het schijnt plannen tot stichting van een vliegveld Midden-Lim burg Vermoedelijk zal men daartoe uit kiezen een terrein na het station te Her- kenbosch. ROFFELRIJMEN, NATIONAAL HERSTEL" Uit het verslag: van een rede v« den heer Westerman over: „De g meente, een wonde plek in on openbare huishouding" gehouden De heer Westerman betone-H# d hij hoopte dai op te heffen Mussert stelt geen candidaten Bij de raadsverkiezing, maar Tot bevordering der Eenheid Heeft hij zijn bevelen klaar Hij gelast zijn volgelingen: Stemt bij de gemeenteraad Op de splits- en splijtpartijen Kiest alzoo het gróótste kwaad. Ons en onze candidaten Doet de Fühfer in de ban, En hij biedt zijn kruiersdiensten De partij van Westerman. Westerman blijkt diep getroffen En hij doet den volke kond Van zijn plotseling ontbloeide Liefde voor het Eenheidsfront, ('t Is natuurlijk niet fatsoenlijk Maar als ik het zeggen dorst Schreef ik: Westerman heeft trek in Hollandscli-Duitsche EenheidsWorst! Westerman ontdekte plotsklaps Geen principieel verschil, Haast niet noemenswaard tenminste, En dezelfde sterke wil, En dezelfde drang tot daden, Tot eendrachtig samengaan Om straks de gemeenteraden Van hun rechten te ontslaan Zóó móét Nederland herstellen Het is machtig geniaal Dat Herstel door rechtsverkrachting Knap, maar weinig Nationaal! Mussert heeft het link bekeken: Via Nationaal ,JIerstel" En zijn vreemdbesmette aanhang Komt de N.S.B. er wel. LEO LENS. (Nadruk verboden.) Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bh I Het bezuinigingsplan door de Regeering in. gediend. Totale besparing f 77 millioen. Een bedrag van 15 millioen uit Rijkssalaris sen en -loonen, pensioenen en wachtgelden. Opheffing armenraden. Ponsionneering van 60-jarige onderwijzers. Beperking van het aantal leerstoelen aan hoogescholen; géén opheffing van een der universiteiten ol van lacnlteiten. Blz. 3 Duitsche duikbooten op stapel? Te Utrecht is de zevende algemeene ver gadering gehouden van de Ned. Vereen, van Chr. Handelsreizigers. Vandaag wordt te Apeldoorn de jaarver gadering van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" gehouden. Het Nederlandsche stoomschip .,Juno" is door de Japansche autoriteiten verbeurd verklaard. De heer J. W. Klein heeft Zaterdag al- scheid genomen als burgemeester van Ridderkerk. Te Haastrecht heelt in een meubelfabriek een groote brand gewoed. Jaarvergadering van de Federatie van Hervormd-Gereformeerde organisaties. De Utr. Chr. Wandelsportvereen. „VX).Pheeft Zaterdag een nationale wandelmarscK georgaiuseerd, Hierboven ziet men een der keurig geüniformeerde vereenigingen door Utrechts straten trekken. y HET CONFLICT IN HET MIJNBEDRIJF Staking op 6 Mei a.s. Zaterdagmiddag heeft onder leiding van den Rijksbennddelaar. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, eer bespreking plaats gevonden tussdneo partijen, be trokken bij het dreigende conflict in de mijnen. De regeermg bleek bereid onder bepaalde v waarden gedurende twee jaren f S00.00G te storten in het Algemeen Mijnwerkersfonds, waardoor de bijdragen van alle dee nemers in dat fonds met een zéker percentage zouden kunnen worden verlaagd. Ook na deze toezegging was geec overeenstem ming te bereiken. Ten slotte verklaarden de mijn- directies, dat zij baar aanvankelijke voorstellen wilden verlagen tot: met ingang van 1 Mei een< loonsverlaging bij vijf of zes dagen werk van vijf ent van de bestaande looneo; vermindering den kindertoeslag met vijfentwintig percent, net ingang van 1 Januari verlaging van de kos- der vacantieregeling met vijftig percent. Ten vierde verklaarden zij, tegen 1 Juli de individueele arbeidsovereenkomsten op te zeggen, ten einde vrij te komen van de verplichte toetreding tot het mijnwerkersfonds. Van arbeiderszijdc verklaarde men eenstemmig, dat men n i et bereid was deze voorwaarden te aanvaarden. De besturen der vier mijnwerkersbonden hebben vervolgens besloten, behoudens goed keuring der bondsinstanties, de staking op 6 Mei op de particuliere mijnen te doen ingaan. Hedenmorgen vergaderen de besturen der vier mijnwerkersbonden om hun maatrege len te nemen. De instelling van een bemiddelingsraad of van een scheidsgerecht vond bij beide partijen geen instemming^ Bond van Chr. Openbare Leeszalen Jaarvergadering te Utrecht De Bond van Chr. Openbare Leeszalen en Bibliotheken hield Zaterdag te L'trecht de jaarvergadering. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter, de heer W. Brouwer, van Vlaardingen, het verscheiden van Ds. J. E. Vonkenberg. De secretaris, de heer J. D. Lock, van Rotterdam, deed in zijn jaar verslag mededeeling van het instellen van een commissie tot bestudeering van het sub- sidievraagstuk. Dit college bestaat uit de heeren Mr. J. Terpstra, Dr. J. W. Notebooin en H. W. Tilanus. De meeste Leeszalen gin gen iets achteruit door de huidige tijd omstandigheden» De jaarrekening van den penningmeester, den heer Dr. J. Karsemeyer, van Dor drecht, sloot met een bedrag van f ISO; het saldo bedroeg f GO. Besloten werd de contributie op f 10 per jaar te -handhaven. In, -£e vacature wijlen Ds. Vonkenberg werd Dr. J. W. Noteboom uit Den Haag als voorzitter gekozen. De heer J. D. L o c k sprak vervolgens over de taak van den Bond in de toekomst. Spr. wees er op, dat op nieuw subsidie niet ge rekend moet worden. Voor de Leeszalen, die met ongeschoolde krachten moeten werken, zullen lectuurlijsten gezonden worden, waar op de boeken genoemd worden geschikt voo- den Chr. kring. Voorts zal Dr. J. Karse meyer voor de N.CR.V.-microfoon de aan dacht op het Chr. Leeszaalwezen vestigen, i Bij de bespreking kwam vooral het suib- sidievraagstuk naar voren. O. m. werd de viees geuit, dat door 't nieuwe bezuinigings plan ook de Leeszaalsubsidies verminderd zullen worden. Nadat de actie besproken was, werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. De „Juno" verbeurd verklaard Japan neemt scherpe maatregelen! De gezagvoerder van het Nederlandsdhe petroleum tankschip „Juno", dat eenigen tijd geleden door de Japansche autoriteiten is aangehouden en opgebracht, omdat liet zich in verboden wateren bevond, is giste ren door het gerechtshof te Takao op For mosa veroordeeld tot een boete van twee duizend yen, wegens het overtreden van de scheepvaartwet. Het schip zelf, dat 2315 tou groot is, is verbeurd verklaard. De open/bare aanklager had slechts een boete van 2000 yen geëischt en stond op het standpunt, dat verbeurdverklaring niet noodzakelijk was. Het .vonnis is dus strenger dan de eisch. Zooals bekend is het schip, dat onder Ne derlandsche vlag voer en eigendom was van de Anglo-Saxon Peiroleum Cv., op 9 April de versterkte zone van Mako op Formosa binnengevaren. De kapitein verklaarde, da; hij door slecht weer daartoe was ge- AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den miuU-ter v*o iSiti'hS-S 111 op 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5