DE IN DE PIJP BUITENLAND. DOÜWE EGBERTS MAANDAG 29 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 piorking dienen te Ik omen om na een zéke ren, beperkten, diensttijd als zoodanig te worden werkzaam gesteld in een op pen sioen uitzicht gevende andere functie. Van dat zestal vormt uiteraard van de eerste de voornaamste: dienstplichtige onderofficieren die krachtens vergunning van den minister van Defensie gedurende een tijdvak van £es jaren vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest. Dé overige categorieën, van piilitairen, die onder de werking van het reglement worden gebracht zijn: korporaals der politietroepen, marechaussees, remonte rijders en gewezen korporaals en fuseliers jyan het Kon. NecL-Ind. leger. Specificatie Afschaffing soldijveéhooging van dienst plichtigen na zes maanden diénst f 40.000; afschaffing reëngagementspremiën f 35.000; afschaffing gratis verstrekken van kleeding bij indiensttreding van vrijwilligers f70.000; diverse hesparingen f 400.000; onvoorziene uitgaven f 20.000; subsidies Philantrop. ver- eenigintren voor reclasseering van ontslagen eanatoriumpatiënten (gewezen militairen) f 1000: idem hoofdbestuur der Ver. Volks weerbaarheid f 1000; doorvoering capitulan- tenstelsel uiteindelijk pl.m. f 5.000.000, WATERSTAAT Coördinatie van verkeer Teneinde een doeltreffende coördinatie Van het verkeer met den vereischten spoed te kunnen voorbereiden en geleidelijk in te voeren is voor de Begeering een zekere be wegingsvrijheid onmisbaar. Thans vraagt de Regeering de machtiging, teneinde deze be wegingsvrijheid te verkrijgen, waarbij zij, blijkens de algemeene toelichting ernaar gestreefd heeft deze zooveel doenlijk te be- P De reeds vroeger medegedeelde hoofdlij nen waarlangs de Regeering zich voorstelt tot deze coördinatie te geraken, worden .ver volgens opnieuw uiteengezet. Specificatie Onheffing Geologische dienst f90.000; uit- gaven voof diverse ma-terieele behoefte,, 1 35.000; Dienst der Sche.epsmet.mg f B00O, subsidiën (Gooi. Bur. te! Heerlen t 20.000, diverse besparingen t 14.000.000 gespecifi ceerd in de Memorie van Toelichting). Economische Zaken De Regeering wil door wetswijziging ver an Sering brengen in de regeling betreffende het storten van gelden, voor behandeling eener octrooi-aanvrage verschuldigd. Het wettelijk maximum van het bedrag, Voor de indiening eener aanvrage te storten wordt teruggebracht op 50. Gedeeltelijke teruggave geschiedt niet meer. De financieele consequentie der nieuwe Vegeling is, dat zij gedurende den eersten tijd na haar inwerkingtreding een vermindering Van inkomsten voor de schatkist zal geven. In de daarop volgende jaren is echter bij de onderstelde toeneming van het aantal aan vragen een verhoogd bedrag aan jaarlijksche inkomsten uit de jaaraccijnzen te verwach ten. Handelsregister De tijdsomstandigheden maken het noodig ook de ingevolge de Handelsregisterwet 1918 op handel en nijverheid drukkende geldelijke lasten te verlagen. In overeenstemming met de zienswijze van den Nijverheidsraad is de regeering van gevoelen, dat, zal een bezuini ging van eenige beteekenis worden bereikt, bedoelde jaarlijksche bijdragen dienen te worden gehalveerd. Een en ander zou 1 Jan. 1936 ingaan. Specificatie Overbrenging salaris Regeeringscommissa- Hs voor de melkveehouderij naar het Land bouw Crisisfonds .f 6000; Bezuiniging Depar- tementspersoneel 4140; Bezuiniging, aan te brengen op de onderafdeelingen I tot en met VII van de afdeeling II, Handel en Nijver heid 115.000; Bezuiniging op het ijkwezen 3000; Besparing op de overige uitgaven van Handel en Nijverheid (bijdrage aan het ge zantschap te Pretoria) f 7000; Personeelsbe- izuiniging en bezuiniging op drukwerk bij den Octrooiraad 14.000; Diverse bezuini gingen bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek 41.000; Verlaging nieuwbouw Land bouw Hoogschool 22.000; Verlaging mate- rieele uitgaven Landbouwhoogschool en Middelbare Landbouwscholen 25.000; Ver mindering van belooning aan onderwijzers aan cursussen 15.000; Intrekking toelagen Ivoor de akten Land- en Tuinbouw L.O. 65.000; Bezuiniging (eventueel te verkrij gen door verhooging aan inkomsten van den PJantenziektenkundigen Dienst 10.000; verlaging miaterieele uitgaven van den vee- artsenij kundi gen dienst 39.560; Verlaging kosten: paardenwet 1500; Staatsboschbe- heer 12.000; Zuivelinspectie 5000; Land bouwonderwijs en voorlichting' van den Landbouw 20.000; kosten van verslagen en statistiek (Landbouw) 1493; Algemeene Landbouwbelangen 3300; Bestrijding vee' iziekten 2250; Diverse kleine besparingen op de yisscherijen 7001. Subsidies De volgende subsidies worden ingetrok ken: „Zuid-Afrika Handel" 4000; „Kamer van Koophandel San Francisco" 2000; „Staal industrie" 1000; „Middenstandsraad" 2000; „Vreemdelingenverkeer", „Tentoon- stellingsbelangen", „Hoofdcommissie Nor malisatie", „Bureau voor efficiency" 1000; Honingcontrole 2000; Veefokkerijen en proefboerderijen f 25.000; Kosten uitvoering ©ptwateringswerken 39.000; Permanente Internationale Raad voor het onderzoek der zee 983; „Heidemaatschappij" (binnenvis- scherij) 2080; „Heidemaatschappij (losla ten zalmpjes) 1400; uitrusten hospitaal kerkschip 1528; kosten bevorderen yis- scherij 1420, Koloniën Bezuinigd wordt: Onvoorziene uitgaven f 10.000; subsidiën; „Kon. Verg. Koloniaal Instituut" te Amster dam 700, Algemeen Besparing op de Rijkssalarissen en loo- pep 10.000.000.besparing op pensioenen en wachtgelden f 5.000.000; vermindering Van uitgaven voor nieuwbouw en verbouw pp diverse Departementen 400.000.—, HOE SOCIALE ZAKEN BEZUINIGT Samenstelling van 't Invaliditeits- en Ouderdomsfonds Warenwet buiten werking Bij de wet van 29 September 1932, Staats blad no. 681, werd o.a. bepaald, dat de kos ten, voortvloeiende uit het toezicht op de er kende bedrijfsverenigingen voor de jaren 1933 t/m 1936 te haren ilaste zouden komen. De blijvende ongunstige toestand van 's lands financiën maakt het wenschelijk, dezen tijdelijken maatregel in een blijven- den om te zetten. Ziekte- en Ongevallenwetten Deze paragraaf beoogt verlichting van lasten, welke uit de sociale verzekering voor het bedrijfsleven voortvloeien. Het totaal der lasten, voortvloeiende uit de verplichte ongevallenverzekering, ziekte verzekering en invaliditeitsverzekering kan worden gesteld op een bedrag van rond 77 Minister SlotemaJcer de Bruine millioen per jaar, waarvan: a. uit de in- dustrieele ongevallenverzekering rond f 18.5 ■millioen; b. uit de /landlbouwongevallen ver zekering rond f 1.5 millioen; c. uit de ziekte erzekering rond f20 millioen; d. uit de in- aliditeits- en ouderdomsverzekeriing rond f37 millioen, te zamen f77 millioen. Verlichting van deze lasten kan op de betrokken groepen van verzekerden minst gevoelige wijze worden verkregen, door het percentage van het loon, dat als geldelijke uitikeering wordt genoten in geval van ziek te en in geval van ongeval over de eerste Izes weken, thans bedragende 80, te veria- jgeni tot 70. In totaal eou de hierdoor ver kregen lastenvermindering bedragen: a. (ziektewet 11.875.000; b. ongevallenwet 1921 If 500.000; c. land- en tuimbouwongev allen wet 11922 f 50.000, totaal f2.475.000. De lastenvermindering voor de ziektever zekering zou, aangezien de normale premie K'oor deze verzekering voor de helft op het iloon van de arbeiders mag worden ver haald, voor ongeveer de helft, derhalve voor rond f900.000, ten bate komen van de .ver zekerden ingevolge de Ziektewet. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering Bij de invoering van de Invaliditeits- en (van de Ouderdomswet 1919 heeft de Staat (financieele verplichtingen op zich genomen, verband houdende met door den wetgever dn die wetten gegeven overgangs- en invoe- Irirugsregel en. Al deze lasten van den Staat zouden wor- 'den gedekt door annuiteiten, bedragende 'thans voor de invaliditeitswet f 17.600.000 en voor de Ouderdomswet 1919 f 27.600.000. Deze last van in totaal rond f45 millioen per jaar kan door de huidige generatie niet in vollen omvang worden opgebracht. Daarom is de noodzakelijkheid geboden van een andere wijze van overbrenging van 'de lasten, die de Staat op aioh heeft ge nomen. Deze andere wijze van opbrengen van las ten houdt het tot dusver gevormde kapitaal intact ep doet het ook in deze tijden nog een weiinig aangroeien, terwijl, mochten de tijden middelerwijl verbeteren, meer kapi taal zal kunnen worden gevormd. Voorgesteld wordt, het Invaliditeits? (fonds en het Ouderdomsfonds A te ivereeniigen tot een nieuw gemeen schappelijk fonds, aangeduid als „In- (valicBiteits- en Ouderdomsfonds". Reeds thams is de financieele positie van het •eerie fonds in sterke mate hij die van het andere betrokken en een samen voeging van beide fondsen geeft een veel duidelijker inricht in wat de re geling van het ontwerp wil. Het Rijk zal ieder jaar in het invaliditeits- en Ouderdomsfonds een bedrag storten, gelijk aan het nadeelig saldo, dat de tbedrij fsrekening van genoemd fonds •over het voorafgaande kalenderjaar heeft opgeleverd. Over 1932 bedroeg •dit nadeelig saldo f8.6 millioen. Een voorloopige berekening heeft aange toond, dat in de eerstvolgende jaren •in dit cijfer geen verandering van be teekenis is te verwachten. De samen voeging brengt voorts mede, dat de schuld van het Ouderdomsfonds A aan het Invaliditeitsfonds, zoolang deze ■regeling geldt, niet verder wordt af gelost. Het voorloopig nog batig saldo van de jaarlijksche bedrijfsrekeniing van het laatste fonds strekt tot gedeel telijke dekking van het nadeelig saldo van het Ouderdomsfonds A. Aangeteekend zij nog, dat de vrij willige ouderdomsverzekering geheel buiten de regeling valt, daar deze ver- Bekering zich zelf geheel bedruipt. Het Ouderdomsfonds B blijft dan ook zelf standig bestaan. Warenwet buiten werking Bij het onderzoek naar objecten van be zuiniging is ook de Warenwet in overwe ging genomen met het resultaat, dat het Rijk het dwingende voorschrift in die wet tot het instellen van keuringsdiensten en ■den Rijksplicht, de helft van de kosten van die diensten te dragen, moet terugnemen. De kosten voor het Rijk bedragen, volgens de begrooting voor 1935, f 660 000, terwijl de gezamenlijke gemeenten een gelijk bedrag betalen. Dit doel kan bereikt worden door de Wa renwet geheel buiten werking te stellen. Het aangeboden ontwerp zal, wet geworden, aan de Kroon de bevoegdheid geven om hetzij de geheele wet, hetzij een deel van de wet buiten werking te stellen. Voorzoover de Warenwet in beperkten vorm verplachtin gen aan de Overheid zou blijven opleggen, zullen uiteraard de kosten daarvan op ge lijke wijze als tot dusver over het Rijk de gemeenten verdeeld moeten blijven. Met dit tweeledig voorstel wordt beoogd nader te overwegen of het andere deel van de Warenwet in werking zal worden gela ten. Dat andere deel omvat de bevoegdheid van de Kroon, omschreven in de artt. 1416 om eischen te stellen met betrekking tot wa ren en andere artikelen. Gezondheidsraad Voorgesteld wordt, het ambt van voorzit ter van den Gezondheidsraad in den ver volge niet. te bezoldigen en ook de wettelijke verplichting tot toekenning van vergoeding aan de leden van dien raad te doen Specificatie Technische herziening en scherper raming werkloosheidsverzekering 375.000; Bespa ring bij afdeeling Arbeid 5000; Verlenging laatste termijnen annuïteit invoeringskosten Landbouwongevallenwet 19.000; Intrekking Warenwet en opheffing Pharmaceutische In spectie 723.300; Vermindering bijdragen aan gemeenten in verband met 7 der Wo ningwet en huisvesting krotbewoners en krotopruiming door scherper raming en on derhoudskosten 160.000; Besparing Gezond heidsraad 15.000; Rijksbureau Drinkwater voorziening 60.000; Reorganisatie Inspectie Werkverschaffing 25.000; Subsidiën „Ne derlandsche Werkloosheidsraad 6500; Be vordering van pogingen strekkende om de voorlichting bij beroepskeuze in algemecnen zin te verbeteren 2400; Stichting Lan.dv er- huiziiig Nederland 3000; Emigratie naar Overzeesehe gewesten 19.000; Bevordering hygiëne in de Drentsche Veenstreek 4000; Nederlandsch Instituut voor Volkshuisves ting 5000; Rheumatiekbestrijding 4250; Internationaal Gezondheidöbureau te Parijs 4500; Centrale Vereeniging voor den op bouw van Drente 4000; Gewijzigde finan ciering Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke ring 16.000.000. Drie dagen gebed voor den vrede Zeventig aartsbisschoppen, 3000 geestelij ken en meer dan 200.000 bedevaartgangers hebben te Lourdes drie dagen achtereen on ophoudelijk voor den vrede gebeden. Aan 't einde heeft de Paus hen voor de radio toe gesproken en zijn zegen aan de pelgri gegeven. Kardinaal Paeelli, die onder de pelgrims was, hield de slotpredikatie, waarin hij het woord van de verlossing door 't bloed van Christus verheerlijkte als een eenig-lfinden- de waarheid voor de Kerk en haar geloo- Wij zijn verloren temidden van den storm, welke de oceaan der menschelijke maatschappij en der volken opzweept, maar onze hoop en ons vertrouwen putten wij uit het kruis van Christus, dat te midden van alle omwentelingen der wereld rechtop blijft staan. Burgers eerste en tweede soort in Duitschland De wet in voorbereiding. De Duitsche minister van binncnlandsche zaken Dr. Frick heeft in een interview een wet aangekondigd, die het Duitsche staats burgerschap zal regelen ongeveer in dien zin, dat aan Duitschers die daarvoor in aan merking komen, een „staatsburgerbrief" wordt uitgereikt als de kostbaarste oor konde die iemand in zijn leven kan verwer ven. Alle „onwaardigen" en niet tot hot Duitsche ras behoorenden, zooals Joden, zullen dezen staatsburgerbrief nimmer kun nen ontvangen. Voor bezitters van de oor konde staat de weg tot alle openbare amb ten in de nat.-soc. partij en den staat open. Zij alleen kunnen ook het kiesrecht uitoe- Bouwt Duitschland duikbooten? Men gelooft de tegenspraak niet meer Toen enkele dagen vóór 16 Maart (den dag van de werder-invoering van den Duit- schen dienstplicht) het reeds bestaan van een Duitsche luchtvloot officieel door de regeering te Berlijn werd bekend gemaakt, werd er in buitenlandsche bladen aan her innerd, dat slechts enkele maanden terug door een der Duitsche ministers het bericht, dat er een luchtvloot werd gebouwd, vier kant was ontkend. Thans duiken in de Engelsche pers ruchten op, dat Duitschland een twaalftal duikbooten op stapel wil zetten en dit be richt heeft in Engeland vooral, dat zich den duikbooten-oorlog nog goed herinnert, grijpelijke consternatie veroorzaakt. Door het Rijksweerministerie wordt ook dit gerucht met nadruk tegengesprok Maar men gelooft de tegenspraak nu niet en naar het N. v. d. D. te Berlijn verneemt, bestaat er in goed-ingelichte buitenlandsche kringen niet de minste twijfel, dat de Duit sche admiraliteit in haar uitbreidingsplan ook den bouw van een duikbootvloot Leeft opgenomen. Verwacht wordt, dat de- verschillende te Berlijn geaccrediteerde marine-attaché's nog deze week een rapport aan hun regeeringen zullen uitbrengen, over hetgeen zij over de ze kwestie op grond van de inlichtingen, welke zij hebben ingewonnen, konden con stateeren. Men verwacht, dat de Duitsche regeering. die blijkens Hitlers mededeeling in het on derhoud met Sir John Simon een vloot- sterkte van 48 h 60 procent van de Britsche vloot wil, binnenkort op haar dementi zal ternügkomen in een nadere uiteenzetting over haar vlootbouwplannen, die zeker ook wel duikbooten zullen omvatten. PRESIDENT CARMONA WEIGERT DEN MAARSCHALKSSTAF. Uit Lissabon: President Carmona heeft de waardigheid van maarschalk, hem door het parlement aangeboden, van de hand ge wezen. ERNSTIGE AARDBEVING OP DE AZOREN Uit Lissabon: Een ernstige aardbeving heeft Zaterdagavond het eiland Sao Miguel (Azoren) geteisterd. Een persoon is gedood. Er zijn verscheidene gewonden. Tal van huizen zijn verwoest. Kort Nieuws Twee Britsche zendelingen zijn in China door bandieten ontvoerd, welke hen dreigen te dooden indien binnen '14 dagen het losgeld niet is betaald. De poststakers te Nice zijn gestraft, deels met berisping, deels met ontslag. De leider van het postkantfpr zal voor een dis ciplinaire rechtbank worden gedaagd. OPENING DER BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING De Koning houdt de openingsrede „Er bestaat een tegenstrijdigheid tusschen de afsluiting der verschillende volken eg den ijver waarmede zij trachten hun welvaart te vergrooten". Onder vroolijk feestbetoon en groote be langstelling is Zaterdagmorgen de Brussel- sche wereldtentoonstelling door Koning Leopold geopend. De drukte in de stad zelf, waar tallooze treinen vol passagiers aankwamen, ver plaatste zich gaandeweg naar de voorstad Ossegem, waar de paviljoenen der tentoon stelling hun koepels verheffen. Prachtig lenteweer begunstigde den groo- ten dag en het overzicht van het tentoon- stellingterrein met zijn spuitende fonteinen in velerlei vorm, zijn mooie vijverpartijen, de schilderachtige huisjes van oud-Brussel en de machtige paviljoens maakte een over weldigenden indruk. Vliegtuigen ronkten boven het terrein, stil en statig zweefde een ballon boven het hoofdgebouw. Om ongeveer 11 uur kondigden saluut schoten de komst van den Koninklijken stoet aan. Burgemeester Max ontving de Koninklij ke familie bij de ingang der groote feest- Redevoeringcn werden gehouden door den burgemeester en minister Van Isacker. Daarna nam de Koning het woord. Hij sprak de hoop uit, dat dit werk tot nieuwe welvaart zal mogen leiden. Het doel dezer tentoonstelling is waardeerihg af te dwin gen, voor de resultaten van den mensche* lijken geest en het menschelijk vernuft. „Wat kan men echter als de naties door tolmuren en willekeurige belem meringen een evenredige verdeeling der producten onmogelijk maken? Er bestaat een tegenstrijdigheid tusschen. de afsluiting der verschillende volken en den ijver, waarmee zij trachten hun welvaart te vergrooten. Ook wat het economisch leven betreft kan men niet vrij ademen in een huis waarvan de ramen en deuren gesloten zijn. Ook op economisch gebied is een frisschf wind noodig. Na zijn rede in hot Fransch tè hebban uitgesproken herhaalde de Koning haar in het Vlaamsch en sprak aan het einde van deze herhaling in het Vlaamsch en in het Fransch de woorden: „Hiermede verklaar ik de Brusselsche Wereldtentoonstelling voor geopend". De menigte in de zaal barst uit in luid gejuich, dat door duizenden buiten wordt overgenomen, terwijl klokken beginnen te luiden en vliegtuigen laag over de feestzaal snorren. De kapel zet een triomfmarsch in, terwijl de Koninklijke familie met gevolg zich naar den uitgang begeeft en plaats neemt in de rijtuigen, waarmee een korte rondgang over het tentoonstellingterrein wordt gemaakt alvorens de Koninklijke stoet naar Brussel terugkeert. Toen de Koning en de Koningin met hun beide kinderen en hun gevolg na afloop van de openingsplechtigheid de groote feestzaal verliéten, werden zij toegezongen door een koor van 1500 Brusselsche schoolkinderen, die ten gehoore brachten „Oü peut-on etre mieux" van Pétri en „Dan zal de beiaard luiden" van den Vlaamschen componist Pe ter Benoit. Op het moment, dat de Koning en de Ko ningin het hoofdgebouw verlieten, werden honderden postduiven, uit alle deelen van België, losgelaten om de blijde boodschap van de opening der tentoonstelling door het land te verspreiden. Tegelijkertijd wierp de ballon „Belgica" met den ballonvaarder De Muyter aan boord de laatste kabels los en teeg op, met millioenen strooibiljetten aan boordj die De Muyter over verschillende deelen van het land zou uitwerpen en die eens de boodschap bevatten: „De We reldtentoonstelling te Brussel is geopend". Te 13 uur precies werd de stad Oud-Brus sel officieel geopend en gingen de hekken der verschillende ingangen naar het ten toonstellingsterrein open, dat thans ook voor het gewone publiek toegankelijk was. MAAR. HEEREN-BAAI A 15 ct per ons HEEREN-BAAI Paars 10 ct per ons ECHTE FRIESCHE HEEREN BAAI BAAI-TABAK Ongeluk bij de wereld tentoonstelling Twee arbeiders geëlectrocuteerd. Uit Brussel: In den betonkelder onder een lichtfontein $er wereldtentoonstelling is een ernstig ongeluk geschied. In deze ruimte, waar zich een deel der electrische installa tie bevindt en waar in den afgeloopen nacht nog hard werd gewerkt, vond men twee ar beiders liggen. Een hunner was reeds dood, terwijl bij den ander de levensgeesten weer konden worden opgewekt. Deze man heeft echter ernstige brandwonden aan handen gezicht opgeloopen. Men vermoedt, dat de beide slachtoffers in aanraking zijn ge komen met een hoogspanningsdraad. Het parket te Brussel stelt een onderzoek in. De Amerikaansche vloot- manoeuvres begonnen NEW YORK, 29 April. Bij het aanbreken an den dag zijn hedenmorgen de zomer- manoeuvres van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan begonnen. De manoeuvres zullen zich uitstrekken over een oppervlakte van 5 millioen vier kante mijl. Ongeveer 160 oorlogsschepen van alle klas sen en bijna 500 vliegtuigen hebben de ma rinehavens aan de Amerikaansche West kust verlaten. Op 3 Mei zullen zij zich hebben verdeeld in twee vijandelijke vloten die dan in den driehoek tusschen Hawaii, Midway-Island en de Aleoetischc eilanden oefeningen zul len houden, welker karakter zorgvuldig wordt geheimgehouden. Zelfs niet de namen van de eenheden die tegenover elkaar zullen staan, zijn bekend gemaakt. De correspondenten, die de ma noeuvres meemaken hebben plechtig moeten beloven hun berichten aan een censor voor te leggen. De luchtbewaking van Fr ankrijks Oostgrens PARIJS, 29 April. Naar wordt vernomen, heeft het ministerie van Luchtvaart tot be waking van de verboden zóne aan de oost grens van Frankrijk een zestal jachtvlieg tuigen van Reims naar Straatsburg gediri geerd. Deze toestellen zijn van het niéuwste type en hebben een snelheid van ongeveer 400 K.M. per uur. PERS EN VOLKSOPVOEDING Het doel Van Amanns perswet volgens Rosenberg In de „Völkischer Beobachter" zet Alfred Rosenberg het doel van de perswet van Max Amann, den voorzitter der Rijksperskainer, uiteen. Hij vangt aan met er op te wijzen, dat de tendëntieuse beschouwingen daarover in de buitenlandsche pers, met name in de Fran- sche bladen, geen grond hebben. In Frank rijk zelf is van werkelijke persvrijheid geen sprake, omdat de pers in dat land vrijwel uitsluitend in de macht van belangengroe pen verkeert, zoodat daar de politiek, de economie en de levensbeschouwing door on derscheidene belanghebbenden betaald worden. De nat.-socialisten vinden dat de pers nimmer een aangelegenheid van zuiver pro fijt mag zijn en willen daarom ook een einde maken aan die Duitsche pers welke naar zuiver individualistisch zaken-principe ge dreven wordt en nauwelijks dieper gaande plichten vervult, meestal naar een kritiek- looze uitbreiding van het aantal adverten ties streeft, om zoo hoog mogelijk dividen den uit Je kunnen keeren. De nationaal- socïalisiische pers staat hiertegenover steeds in economisch nadeel. De maatrege len van Amann zijn er op berekend daar een einde aan te maken en de kansen der bladen, die in de eerste plaats het volksbe lang op het oog hebben, gunstiger temaken. De zuiver kerkelijke pers zal door Amanns maatregelen, volgens Rosenberg, niet getrof fen worden, wel echter de confessio- iiee.le dagbladpers, die er op uit is zekere verdwenen politieke groepen nieuw leven in te blazen. Dat er tevens een verdere beperking van het Jodendom op dit gebied is ingetreden, moet, volgens Rosenberg, eveneens begroet worden, omdat voor de taak der volksop voeding, die aan de pers is toebedeeld, de vertegenwoordigers van hot Jodendom niet geschikt zijn, daar hun principe steeds in stinctieve en bewuste ondermijning van het Duitsche karakter is geweest. Amanns wet is dus een verdere schrede voorwaarts naar de waarborging van de na.t.-soc. wereldbeschouwing. R00SEVELTS NEW DEAL Aarzeling van het Congres Felle oppositie van Huy Long ."il nog „.note hi velt Uit Washington wordt gemeld, dat de President heeft besloten zich weer recht streeks tot het Amerikaansche publiek te wenden, teneinde zijn wetgevende program, dat thans lamgelegd wordt door de aarze lende en twijfelende houding van een groot gedeelte van het Congres, door te drijven. Het geweldige werkverschaffingsprogram is ook nog steeds niet in werking, hetgeen duidelijk wordt uit een ander telegram uit Washington, meldende, dat de „machine rie" voor het uitgeven van 4.880.000.000 dol lar voor het algemeen herstel Zaterdag aan den gang is gebracht, doordat de administra teur van openbare werken, Harold L. Ickes, aankondigde, dat de organisatie gereed was aanvragen te ontvangen voor bouwplannen onder het herstelprogram. Inmiddels worden de openlijke aanvallen op Roosevelts politiek steeds heftiger Een der felse opposanten is Senator Huev Long van Louisiana. Deze begint thans de trom to roeren voor een politieke rebellie in 1936. In het kader van die campagne heeft hij een rede gehouden voor 18.000 farmers uit de door droogte en stofstormen geteis terde streken, waarin hij uiteenzette, dat „de politiek van de New Deal het volk drijft naar een financieele slavernij, waaruit men niet zal kunnen te voorschijn komen dan door een wijziging". „Het bezit van ons land aldus schreeuwde Long uit gaat over in handen van hen, die niet slooven, die niet zwoegen". Spr. noemde Roosevelt pn Herbert Hoover „vogels met één veer". „Bei den wilden het volk een „new deal" waar borgen, maar het program van Roosevelt wil niet werken; het heeft bewezen, dat t niet kan werken en ik heb mijn respect ver loren voor den president. Ik heb niets dan verachting voor die bende professoren die hij om zich heen heeft". Hoogste stand te Scillv 772.1. Laagste stand te Heleingfors 757.2. Stand vanmorgen halftwaalf 768.7. WEERVERWüCHTING Matige tot zwakke, N. tot W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sedert Zaterdag krwaim er slechts weinig verandering in den weerstoestand. In het W. blijft de luchtdruk hoog; in het O. laag, zoodat een koude luchtstroom uit het Pool gebied over geheel W. Europa de tempera tuur laag houdt hij allerwege betrokken luchten. Over geheel Europa breidt zich er nage noeg ononderbroken wolkendek uit, dat alle zonnestraling afsluit en 's nachts alle uit straling tegenhoudt en alle toppen van de Duitsche middelgebergten inhult. Hier en daar vallen zeer lichte regens. Ver in het W. ligt een vrij diepe oceaandepressie In Scandinavië stijgt de luchtdruk. Het is te verwachten dat het koele weer nog zal aanhouden met plaatselijke opklaringen, waardoor eenige kans op nachtvorst eal ont staan, doch de temperatuur overdag iets hooger zal worden. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 28 April 8 uur nam. Attentiesein neer- TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.Ü C. 30 APRIL. Zonsopgang 4.35 uur, zonsondergang 3.07 uur Maan op v.m. 3.07 uur, onder nam. 4.38 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rheinfelden 3,14 3,21 Breisach DE KARAKORUM-EXPEDITIE VAN Dr. VISSER Uit Srinagar in Kashmir wordt gemeld, dat de Karakorum-expeditie van dr. Visset' Vrijdag 23 April van Srinagar is vertrok ken om haar onde'rzoekingsarbeid in bet Ka- rakorum .gebergte te beginnen, Kehl Maxan Diedesheim Mannheim Mains Bingen Caub Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort Stuw Bor, 2,64 2,8 3.92 3,82 6,44 5,89 3,54 4,55 6,51 4,70 Wesel Emmerik Lobith [eden Vorig ■3,90 2,47 4,74 3,41 13,65 12,49 10,90 9,95 6,16 4,43 10,49 9,65 5,50 4,18 Kampen St. Andries Arnhem Vreeswijk lw Westervoort 11,15 10,29 Deventer 1,25 5,37 3,98 3,20 1,92 5,49 3,97 4,67 2,24 4,09 2,5S Evsden Maastricht Grevenhicht Grave (sluis) St. Andries 4,31 4,21 0,28 0,26 47.50 00,00 42,20 42,72 29,27 29,77 00,00 12,77 8,22 8,36 Hoogwater Ned. Zeehavens 30 April Delfzijl 9,12 21,21 Hellevoetsl. 0,36 12,59 Terschelling 6 23 18,38 Willemstad 1,29 13,56 Harlingen 7,15 19,40 Brouwersh. 12,11 -, Den Helder 5,10 17,10 Zierikzee 0,04 12,44 IJmuiden 0,42 13,OS Wemeldinge 0,31 13,06 Hoékv. Holl. 0,01 12,13 Vlissingen 11,21 23,40 Scheveningen 0,11 12,23 Terneuzen 11,53 Rotterdam 1,46 14,30 Hansweert 12,38 UIT HET SOCIALE LEVEN STAKING IN DE BOUWBEDRIJVEN Te K a t w ij k aan Zee fli ebben de bouwvakarbeiders vergaderd en de staking geproclameerd. De ooiv.aak is gelegen in het feit, dat het uurloon van 55 op 50 cent is ge bracht, de vacantiebonnen zijn ingetrokken en regenverzuim niet meer werd uitgekeerd. Hedenmorgen is op de timmerfabriek „Vios" te Lange Ruige Weide een staking uitgebroken, welke 67 man omvat. De arbei ders hadden een eisch tot loonsverhooging ingediend. Zaterdag hebben hierover bespre kingen plaats gehad tusschen* vertegenwoor digers van het personeel en den directeur der fabriek, den heer J. Kastelein. De arbeiders namen echter geen genoegen met de toezeg gingen van den directeur en zijn hedenmor gen niet meer aan den arbeid gegaan. VEREENIGING VAN DEN CHR. HANDEL- DRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND Boveng-enoemde vereeniging hoopt 2 en 3 Juli Ar_r de beurt "van aftreding a s hoofdbestuurs leden zijn de heeren A. Bootsma Jr, A. Bos. J. F. G. Furda en K. Meima, door de algemeene ■rgaderins voor één jaar gekozen tot ge dele- TIJDSCHRIFTEN Het voorgevoel In „R e f a j" ah", het Chr. maandblad voor Ziekenverpleging, wordt melding gemaakt van een zeer merkwaardige gebeurtenis op het terrein der voorgevoelens. Zij is verteld door Ds J. Bootsma, (die geestelijk verzorger op „Bloemendaal" is geweest) en als pre dikant in Den Helder bezoek ontving van een bijna 70-jarigen broeder. Deze deelde hem opgewekt mede, dat hij ging verhuizen cn nog wel op dezen zélfden dag: „Ik ga van daag naar het Vaderhuis, naar mijn Heiland Ik heb dit vanmorgen ook al tegen mijn "rouw gezegd, die er zeer bedroefd over vas. Ik heb u nog enkele dingen te zeggen en zal mij haasten dat te doen, want de tijd is kort J Ik wierp hem tegen, dat Izaak gezegd heeft, dat hij den dag zijns doods niet wist en vraagde: hoe zoudt gij dat dan weten. Het nieV^'m'd WaS' r dat W'st S'steren ook De bezoeker is inderdaad dien dag gestor ven. Het geschiedde nog in de kamer bij Ds Bootsma tijdens het beschreven bezoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3