Gekozen A. R. en C. H. Statenleden in Gelderland ZATERDAG 27 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Persoonlijk geloof En christelijke staatkunde Uit verlies komt soms winst; we heb ben het deze en de vorige week ervarer en erkend. En het loont de moeite zulks nog nader te bezien in verband met een vraag, welke ons een lezer stelde over ons verweer tegen de beschuldiging (zonder schijn van bewijs), welke tel kens opnieuw tegen Dr. Kuyper wordt ingebracht, alsof hij de liberalen en vrijzinnig-democraten eertijds „paga- nisten" (heidenen) noemde. Wellicht zal een lezer van dit artikel straks van oordeel zijn, dat het eigen lijke onderwerp en de vraag elkaar slechts zijdelings raken en dat de laat ste domineert; doch dan verzoeken wij hem de materie maar eens verder door te denken. De vTaag, welke ons voorgelégd werd, luidde aldus: „Gij schrijft, dat Dr. Kuy per het zóó nooit heeft gezegd (precies andersom!), maar nu vond ik in het studieboek der Vaderlandsche Geschie denis van J. Kleijntjes S. J. en Prof. Dr. H. F. M. Huybers, „Van Voorouders en Tijdgenooten", deel II (uitgave A. J. Dieben, Wassenaar), het volgende over het verkiezingsjaar 1905: Het verkie zingsjaar 1905 naderde. De strijd- ging om één persoon: Kuyper, die de anti these als verkiezingsleus stelde, de tegenstelling tusschen de „christelijke" en de „paganistische" partijen. Feller stembus-strijd heeft in ons land nooit gewoed. De verhouding werd: Rechts 48, Links 52 leden, onder wie 7 socia listen. De regeering trad af." De lezers zullen wel begrijpen, dat onze briefschrijver in dit citaat onge veer dezelfde beschuldiging tegen Dr. Kuyper leest als welke wij zoo vaak afwezen. Nu zouden wij hierop kunnen ant woorden, dat schrijvers van geschiede nisboeken zich -ook kunnen vergissen. Het boek der historie van Groen van Prinsterer heeft met heel wat onhisto rische misvattingen korte metten ge maakt. En hoe gevaarlijk eenzijdig en sub jectief geschiedboeken kunnen zijn, kan de tot oordeelen bevoegde lezer consta- teeren in het gevaarlijke modeboek „De lage landen bij de zee" van'Dr. Jan Romein, zijn vrouw en zijn vrienden; dat één doorloopende poging is om het Christelijk geloof te ondermijnen en de communistische wereldbeschouwing te schuiven onder het historisch mate rialisme; zoodat de antithese van Dr. Kuyper hem feitelijk de bespreking niet waard is. Het ware dus mogelijk, dat ook de genoemde schrijvers eenigszins licht vaardig over Dr. Kuyper oordeelden. We mogen in dit verband herinneren aan het feit, dat wijlen het kamerlid Schaper, over dezelfde zaak door ons ter verantwoording geroepen, repli ceerde met de opmerking, dat hij toch wel eens zoo iets had gelezen en dat iedereen het immers zei; hoewel hij moest toegeven dat hij het zelf nooit van Kuyper gehoord of in zijn werken gevonden had. Te goeder trouw zouden deze 'schrij vers, die zeker niet vijandig tegenover ons staan, ook op soortgelijke wijze hebben kunnen dwalen. (Het is trou wens weinig nauwkeurig om te zeggen, dat Dr. Kuyper tegen 1905 de antithese als verkiezingsleus stelde.) En heele- maal, punctueel juist zijn ze o. i. ook niet. Ze handelen ten onrechte over „de tegenstelling tusschen de „Christelijke" en de „paganistische" partijen". In boek noch geschrift van Dr. Kuy- i per zijn wij, voorzoover we ons herin neren kunnen, ooit de uitdrukking „pa- I ganistische partijen" tegengekomen^ Het eenige dat we zeer sporadisch gelezen hebben is dit, dat in de poli tiek van de partijen ter linkerzijde „paganistische factoren" werken. Men ziet, dat we steeds verder af raken van de oorspronkelijke beschul diging, alsof de leden der vrijzinnige partijen voor „paganisten" gescholden werden. Dat moet ook, want juist Dr. Kuyper maakte een scherpe onder scheiding tusschen iemands persoonlijk geloof en godsdienstige overtuiging en zijn politieke belijdenis. Wat hij ver weet aan de vrijzinnige partijen was juist dit, dat zij wel de waarde van het persoonlijk Godsgeloof erkenden, maar in 't publieke en politieke leven hier mee geen rekening wenschten te hou den. Het staat er dus heel anders mee, dan zooals men elkaar maar stevig napraat. De vrijzinnigen werden niet voor „pa ganisten" gescholden, die deswege een „onchristelijke" politiek voerden; neen, Dr. Kuyper schreef meer dan eens: nooit zal ik ontkennen, dat meer dan een staatsman van liberalen of vrijzin nigen huize „Gods verborgen omgang zoekt", zooals Prof. v. d. Vlugt het om- schreef; maar mijn ernstig verwijt is. dat men Gods Woord en Wet van het publieke erf wil weren en dat men het staatkundig leven aan de macht des ongeloofs overlaat." In dat verband kan men dan ook zonder eenig bezwaar spreken van Christelijke en niet-christelijke par tijen; niet in die zin, dat men daarmee oordeelt over het hart en het persoon lijk geloof van de leden dier par tijen, doch over de beginselen, waardoor'de partijen zich laten leiden. Zooals Dr. Kuyper stond tegenover de liberalen, van wie bij zijn optreden niet weinigen kerksch en godsdienstig wafreri (al deed ,jde witte das" meer malen dienst als verkiezingsstrik) staan wij thans b.v. tegenover de N. S. B., welker blad van vrome termen overvloeit en wier leden wij niet graag hoofd voor hoofd ongeloovigen en paga nisten zouden noemen; doch die ir openhartige oogenblikken eerlijk be lijdt: als partij hebben we met geloof en godsdienst niet te maken. En wij spreken van verlies uit winst, wanneer de oude coalitie-partijen een parig de N. S. B. afwijzen; niet om allerlei praktische bedenkingen wel ke we ook niet gering achten maar omdat de N. S. B. ten principale een Onchristelijke beweging is, waarmee wij geen gemeenschap mogen hebben willen we het Paaschevangelie niet smaden en onzen Heiland niet in het publieke leven verloochenen. BINNENLAND. Officieele Berichten BURGEMEESTER J M Godschalx is op zijn verzoek met (lei- der gc-ra, Berlicum. onder dankbetuiging 'voor de langdurige ^diensten, door hem in die betrekkits bewezen. KANTONRECHTER-PLAATSVERV ANGER Aan H Sjóerdsma is op zijn verzoek mfft 1 Mei as. eervol ontslag verleend uit ziin be trekking van kanvonrochter-plaatsverv. in hef wijk. on beweze LANDMACHT Op hu lil. dio i Voüt< den staf der VIJe inf.-bri- i M H A: .Tuta van de Schoolcomp. vai tordienst. den res.-dirigeerend officiex :ondli. der 2e kl dr J A A Strucker ei -kap. J 1- Trap van het 13e reg. inf.. er >md hü den staf der Vile inf.-brlgadt tslagi Goedkoope binnenlandsche reizen De Ned. Spoorwegen zullen dit jaar voor gezelschappen volwassenen reizen organióee ren naar de mooiste streken van ons land. Deze reizen omvatten een volledig pro gram, b.v. spoorreis, sight-seeing, autotocht, koffietafel, enz. Het station van vertrek regelt de geheele reis, zoodat het gezelschap zich onderweg om niets behoeft te bekommeren.'Een keus uit 35 verschillende tochten kan gemaakt worden, welke opgenomen zijn in een hoekje, dat kosteloos aan de stations verkrijgbaar is De ramp van de „Uiver" Toch door bliksem veroorzaakt? Naar „Het Volk" zegt van welingelichte zijde te vernemen zou de conclusie van het Uiver-rapport betreffende de hoofdoorzaak van de ramp met. dit vliegtuig.toch terug voeren naar blikseminslag. 1-Iet rapport heeft den Minister van Wa terstaat bereikt, die nog niet beslist heeft of tot geheele of gedeeltelijke publicatie zal worden overgegaan. Indertijd werd medegedeeld, dat het rap port van Dr. Ir. van der Maas bliksem inslag als oorzaak der ramp uitsloot. De „permanente commissie", die thans toch tot blikseminslag zou hebben geconclu deerd, bestaat uit vice-admiraal Schorer, Prof. Dr. Ir Biezemo, majoor-vlieger Van Heyst en luitenant-vlieger Broesder Vereeniging „Spelling-vrede" Op Maandag 6 Mei houdt de Vereeniging „Spellingvrede" een groote propagandaver- gadering te Deventer in het hotel „De We- ■eld" aldaar. Achtereenvolgens zullen het woord voeren Mr Dr. E. W. C atz, voorzitter van „Spel lingvrede", Dr. J. B er lage, oud-rector van het gymnasium te Deventer, en Prof. Dr. N J. H. G er-lach Roy en, uit Utrecht. Laatstgenoemde heeft zich ook bereid ver klaard eventueele vragen te beantwoorden. Geref. Ver. voor Drankbestrijding Gister kwam het hoofdbestuur van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding onder pre sidium van ds. J. v. Herk sen te Utrecht bijeen. De vergadering verleende eervol ontslag aan dr. S. O. Los te 's-Gravenhage als lid van de Nat. Cotamissie tegen Alcoholisme en benoemde in zijn plaats den heer W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage. Als secundus werd gekozen in de plaats van den heer Scheps de heer J. Elshout te Apeldoorn. Besloten werd de algemeene vergadering op 31 Juli en 1 Aug. a.s. te Rotterdam te houden. In de wijdingssamenkomst aan den avond van 31 Juli zullen voorgaan een Geref. en een Chr. Geref. predikant. Beslo ten werd dit jaar op de middagvergadering geen referaat te doen houden, maar de be schikbare tijd te besteden aan het bespreken - vereenigings-aangelegenheden. De reis der K 18 Het Comité „Onze Marine", dat aan de bemanning van de K IS in verschillende havenplaatsen geschenken uit het moeder land zond, heeft thans het plan opgevat ook een blijvend huldeblijk aan te bieden, bestaande uit een aantal glas-in-lood-ramen in de marinekazerne te Den Helder en te Soerabaja. Het Kamerlid S c h al k e r heeft aan den Minister van Justitie vragen gesteld over de uitlevering van twee Duitsclie emigranten door de Enschedé'sche politie aan de Duit sclie autoriteiten te Gronau. DE STEUN AAN DE KUNSTENAARS Het Kamerlid Wij nkoop heeft aan den Minister "gevraagd, wanneer nu op grond van art. 117 van hoofdstuk X der Rijksbe- grooting voor 1935 aan werklooze kunste naars werkelijk steun zal worden verleend, aangezien deze in de meest schrikkelijke ellende beginnen te verkeeren. ROFFET,RIJMEN. Mr. A. v. d. Deure D. van de Brunt (A.R.) (A.R.) A. Fintelman Mr. M. Ch. de Jong Mr. Dr. C. O. Th. baron Jhr. Dr. J. M. v. (A.R.) (C.H.) Creutz (C.H.) Haersma de With (CH) H. de Liefde (C.H.) VERDWIJNENDE ROMANTIEK besproken tegen de gehoorigheid in We leven in de strakke tijd Van kubus, vlak en lijn, Van staal-, beton- en stapelbouw, Die zakelijk moet zijn, Van bordpapieren meubelen En zitgerei van staal, Dat eerlijk, sober heet van stijl; Prozaïsch heet dat: kaal. De vrouw werd gemoderniseerd; Helaas, de slanke lijn, De strijkplank in een mantelpak, Bleek niet bemind te zijn. 't Kubisme in de beeldhouwkunst Bracht ons het wangedrocht Dat zelfs den hoogst ontwikkelde Slechts kort bekoren mocht. De stijle meubelkunstenaar Komt ook tot zijn verstand En waagt zich reeds voorzichtig aan Het stroomlijnledïkant. Alleen de buitenarchitect Houdt ferm de blokbouw vast En projecteert het steenen fort Of bouwt de glazen kast. Hij blijft nog eerlijk, zakelijk, Bouwt waterpas, telood, En slaat het laatste stedenschoon Volkomen eerlijk dood. Hij liet ons weinig romantiek: Alleen zijn binnenmuur Vergunde ons intiem te zijn Met onze naaste buur. Vergunde, zeg ik, want helaas Het wordt verleden tijd: Men overweegt wat is te doen Aan de gehoorigheid; En ongetwijfeld slaagt dit plan, Naar stellig wordt beweerd. Zoo wordt het restje romantiek Prozaïsch geblokkeerd. HERVORMDE BONDEN OP GEREF. GRONDSLAG Eerste algemeene vergadering te Utrecht Referaat van Prof Dr. J. Severijn Hedenmiddag hield de Federatie van Herv. Bonden op Geref. Grondslag haar eer ste algemeene vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De voorzitter, Prof. Dr. H. V i s s c h e r. hield een openingsrede onder den titel:- „Sluit de gelederen". Prof. Dr. J. Severijn hield een refe raat over: Waartoe federatie! verbonden? Aan zijn referaat is het volgende ont- Het vereenigingsleven mag zich ook on der ons Hervormd Gereformeerden in groe ten bloei verheugen. Na de oprichting van den Gereformeerden Bond, ruim 30 jaar ge seden, zagen wij den Bond van Jongelings- vereenigingen steeds groeien, een Knapen- en Meisjesbond bleef niet achterwege, de Zondagssohoolarbeid werd vereonigd in een Bond van Zondagsscholen, de Bond van Mannenvereenigingen heeft de toenemende belangstelling van onze mannen en de Bond Godsdienstonderwijzers maakt 't getal vol Waarom federatief verbonden? Het is niet moeilijk deze vraag te beantwoorden en dp inmiddels tot stand gekomen federatie, waar bij schier alle bovengenoemde corporaties haar medewerking hebben verleend, te recht vaardigen. De taak, welke ieder der genoemde ver- eenigingen en bonden tracht te vervullen, is inderdaad vóór ieder een andere. Zondags schoolonderwijs is wat anders dan de studie en het onderzoek, welke Jongelings-, Kna pen- en Meisjesvereeniging bezig houden Weer anders is de taak van de Mannen bond, enz. Toch is er in beginsel en doel zooveel eenheid en gelijkheid, '/at een nau- amemverking niet alleen mogelijk, maar zelfs zeer gewen split-is. Voor zoover de genoemde vereenigingen zich een Christelijk paedagogisohe taak heb ben gesteld, die zich op de hoogste, geeste lijke belangen richt, heeft haar arbeid uit. den aard der zaak ook een voorbereidend karakter voor de toepassing dier hoogste beginselen in dit leven. Het jeugdwerk vindt zijn voortzetting alzoo in den arbeid der ouderen. Er is dus alle grond voor een 'Utraal organisch verband. Reeds uit practisch oogpunt verdient oen federatie aanbeveling. Gezien het feit b.v dat iedere bond zijn eigen orgaan heeft, hetgeen meerendeels het geval is, wijst Spr op de wensohelijkheid om tot één gezamen lijk orgaan te komen. Dit is niet alleen uit financieel oogpunt aan te bevelen, maar heeft ook uit principieel oogpunt voordee ten. De geestelijke aitbeid aan al die orga- besteed, kan beter tot zijn recht komen en een meer centrale leiding bevorderen Het gevaar is niet denkbeeldig, dat onze ar beid te veel stukwerk is. De kerkelijke omstandigheden, waaronder de Herv. Gereformeerden verkeeren, maken nu eenimaal, dat wij in de kerkelijke samen leving zulk een centrale leiding missen en 's een groep bestaan. De Gereformeerde Bond is aan dit gemis niet tegemoet gekomen op een -wijze als men had kunnen verwachten en het is ook de vraag of hij zijn taak in dien geest heeft opgevat. Het ligt echter voor de hand, dat een en ander de ontwikkeling van een krachtig gevoel van saamhoorigheid niet heeft kunnen bevorderen. Daaraan kan een nauwer verband tot onderlinge steun en samenwerking echter dienstbaar worden gemaakt. Een geestelijke band toch is er. De Her vormd Gereformeerden zijn door de belijde nis geboncleen ,dooh er is behoefte aan een principicele voorlichting, welke zich over de vraagstukken van onzen tijd uitstrekt, die zich op alle levensterrein voordoen. Een federatief verband kan niet alleen voor 'het kerkelijke leven, maar ook op sociaal en politiek terrein van beteekenis wezen. Vervolgens wijst spr. op de ernst der tij den. I-Iet geestelijk proces dat zich in het le ven der volkeren voltrekt kan niet zonder gevolgen blijven voor ons vaderland. Het is niet overdreven om te wijzen op de gevaren, die de hoogste goederen bedreigen. De vraag mag gesteld, of wij niet reeds te lang heb- Jjen gepraat over kerkelijke aangelegenheden De positie der partijen in het geheele land bij de twee laatste Kamer* en Statenverkiezingen Anti Rev. Partij Chr. Hist. Unie St. Geref. Partij Herv. Geref. St.Partij Chr. Dem. Unie R. K. Staalspartij Kath. Dem. Partij Vrijheidsbond Viijz. Dem. Partij... S.D.A.P Rev. Soc. Arb. Pari ij Comm. Part. Holl.**) N.S.B Div. kleine partijen 2e Kamer 1929 354548 76709 35931 12780 1001589 23804 249105 208979 804714 23968 59490 "329345 187241 749095 21659 76887 45179 10 05 5.71 22.75 Totaal 3.379.503 100.- 32SbBSi! 100.— 3721800 2e Kamer 1933 1037343 61.321 258732 1SS95( 79863; 75881 118236 51607 127577 294284 100.— ïderlfk zonder iets te doen. De tijden vermanen om niet langer in verbrokkeling en verdeeld heid de krachten te verspillen, maar om te verzamelen en waakzaam te zijn. Wij zijn betrekkelijk een kleine groep, doch dat heeft ons niet te weerhouden van de roeping des gcloofs. Voor de positie van het gereformeerde volk als geheel in ons volksleven zal hel ook van belang zijn, dat het Herv. Geref. volk zich bewust is van zijn roeping, en een eenheid vormt. Voorts rekent het geloof niet met. het getal, want het strijd niet zijn Het geldt de zaak des Koning die de we reld overwonnen heeft. Daarom, zoo wij in het geloof vergaderen, zal de uitkomst niet onzeker zijn. DE CITAX TE AMSTERDAM WEER IN BEDRIJF? Naar wij vernemen hebben de stakende chauffeurs van de N.V.Citax een voorstel aangenomen tot opheffing van de staking. Van de 102 stakers waren 51 aanwezig. De stemming was 31 vóór, 20 tegen. Een deel van de stakers, nl. die, welke niet op de vergadering aanwezig waren, had zich reeds van de staking losgemaakt. De directie overweegt nu het bedrijf op nieuw te beginnen. Chr. Harm.- en Fanfare-corpsen Op uitnoodiging van de Groninger Bond, werd in Utrecht de vergadering gehouden van Chr. Muziekbonden in Nederland. De vergadering stond onder leiding den heer Van der Wal, die bij de ope ning memoreerde, dat het doel dezer bij" komst was, te geraken tol oprichting van een Chr. Federatie. De discussies dienaangaande namen drie uur in beslag, hetwelk wel hoofdzake lijk zijn oorzaak vond in het huidige con cours-stelsel. Enkele bonden in het Noorden wenschten te komen tot een stelsel van Federatie-diploma's. Noord-IIolland, Zuid-Holland en Gelder land daarentegen betoogden, dat hun con cours-stelsel in alle opzichten voldeed. Een beslissing werd te dezer zake nog niet genomen. Aangaande het afsluiten van een tract met B.U.M.A. werd besloten dit nog een paar jaar te laten rusten, daar de mees te bonden reeds een contract hebben. Getracht zal worden zooveel mogelijk tegen te gaan het uitschrijven van concour sen door de corpsen, zonder goedvinden van den bond. Aan 't slot der vergadering spak de voor zitter den wensch uit, dat alle bonden op hun jaarvergadering het definitief besluit mogen nemen om toe te treden. Ds. Oosterzee sloot met (Nadruk verboden.) LEO LENS. Bijzondere Vrijwillige Landstorm Landstormdag te Barneveld Op 6 en 7 Juni a.s. hoopt men te Barne* veld een Veluwsche Landstormdag te hou den, waaraan verbonden zullen zijn schiet wedstrijden, benevens een interessant hip pisch programma. De opening zal geschie den door ds. Hoeneveld, voorzitter van de gewestelijke landstormcommissie „De Velu- we", terwijl door Minister De Wilde een opwekkende rede zal worden gehouden. Historische tafreelen, allegorische voor stelingen, zang en muziek staan verder op het programma, dat zeer vele vrienden van den B.V.L. naar Barneveld belooft te lokken. Te Hilversum De Landstormkorpsen „Stelling van Am sterdam", „Nieuwe Holandsche Waterlinie" en „Knctuerland", hebben het voornemen op Zaterdagmiddag IS Mei a.s. in het Gemeen telijk Sportpark te Hilversum een Interge- westelijken Landdag te houden. De kous op den kop N.S.B.-interpretatie Uit den verkiezingsstrijd, die thans weer achter ons ligt, willen we nog een voorval meedeelen, dat allerminst van humor ont bloot is. In het rustige Walcherensche dorp Serooskerke zou een der propagandisten van de N.S.B. trachten, de Zeeuwen voor Mussert te winnen. Nadat hij gezegd had, wat eens propagandisten van de N.S.B. is, nl. veel critiek op bestaande toestanden en niet al te veel positiefs, brak het moment aan. dat de verspreide biljetten niet ondui delijk aankondigden als: gelegenheid tot hot stellen van vragen. Echter, lang reeds voor de N.S.B.-heil- staat. was aangebroken hield men zijn be loften niet, want het „stellen van vragen", waaronder ieder tot nu terecht verstond het „mondeling vragen", heeft onder de diena ren van Mussert wel een meer overdrachte lijke beteekenis. Wie weet, welk een over drachtelijke beteekenis deze lieden nog eeng willen geven aan de bescherming van hét positieve christendom, dat ze beweren voor te staan? Intusschen, de pastor loci, Ds. W. F. M. Lindeboom, hield den spreker aan zijn woord, wilde vragen stellen, nu ja, zooals men vragen stelt, wanneer men zich tegen over een spreker bevindt, dus mondeling. Doch nu hield de spreker zich aan het breken van zijn belofte. Slechts schriftelijk mocht geïnformeerd. Waarmee Ds. Linde boom terecht geen genoegen nam, zoodat hem niets anders overbleef, dan de vergade ring uit te noodigen, met hem mee te gaan, opdat in een andere zaal een tegenbetoog tegen de N.S.B. leuzen kon worden gehou den. Met het gevolg, dat de spreker bijkan* eenzaam achter bleef. Wie geen vragun „hooren" wil, moet voelen! De nieuwe F 22 op ie plaats van bestemming. De „Roerdomp" wordt voor Schiphol vim de schuit geladen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5