VRIJDAG 26 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND MAC DONALD LAAKT DUITSCHLAND Maar wordt van antwoord gediend Uit Londen: In de „Nowlettor", hot offi- tieuse orgaan van de regeeringsgetrouwe Labour-partij, schrijft Ramsay Mac Donald: „Duitschland heeft den weg naar den vrede vernietigd. Deze is thans omgeven door ter reur. Duitschland eischt een machtig leger, waardoor de meeste landen van Europa aan zijn genade zijn overgeleverd. De Duitsche politiek heeft meer onrust dan vrede ver oorzaakt. Het land, dat zich verheugde in de grootste veiligheid in Europa tot den dag, dat het zelf wantrouwen wekte, was Duitsch land. Duitschland heeft niet de sympathie gevonden welke het zocht, doch het heeft in alle landen van Europa wantrouwendoen ontstaan". Naar aanleiding hiervan schrijft do „Vól- kische Beobachter": Mac Donald maakt Duitschland het ven wijt weder den weg van het militarisme te hebben betreden en het tegenwoordige ver trouwen in Europa te hebben verstoord. Mac Donald heeft naar het schijnt nimmer den politieken toestand in Europa in de 16 jaren sedert Versaillles in haar werkelijk heid erkend. Berliner Boersenzeiting noemt Mac Do nald een vredesstichter. die op den verkeer den weg is en van wien men bijna deii in druk zou kunnen krijgen als leefde hij in „Klausur", waarin geen lieden van hot open bare leven doordringen. Hij spreekt slechts van blind Berlijn, en vermijdt de vraag te richten tot Parijs en Moskou, hoe men daar blind kan zijn tegen over do werking, die de kolossale bewape ning van deze beide landen moet, hebben op het gevoel van veiligheid van andere naties De „Diplomatisch-politische Korrespon- öenz" herinnert Mac Donald in een com mentaar o.a. zijn eigen ontwapeningsfiasco dat. hem beter dan de gebeurtenissen van 16 Maart op het historische spoor der objec tieve geschiedbeschrijving inzake de wape- ningskwestie kan brengen. Dat Duitschland 'de Europeesche naties heeft gedwongen haar bewapeningen weder uit te breiden is histo risch onhoudbaar. Aan het eind van een uitvoerig betoog wordt met teleurstelling geconstateerd, dat 'de Britsche premier niet in staat is geweest zich in te denken in de situatie en de men taliteit van Duitschland, nu hij nog altijd twijfelt aan den Duitschen vredeswil Het Duitsche volk moet zich tegen het gevaar van zwaar gewapende mo gendheden beschermen, maar Duitsch land heeft nooit zijn aanbod ingetrok ken om elke bewapeningsbeperking te aanvaarden, waartoe ook andere lan den in dezelfde mate bereid zijn. Mac Donald kan zich verzekerd achten' van Duitschlands loyalen steun voor alle werkelijke vredes- en ontwape ningsonderhandelingen. ALLE NIET NAT.-SOC. PERS VERBODEN Slechts nazi's kunnen uitgever en journalist zijn Ook geen confessloneelc bladen meer Nadat de autoriteiten van het Derde Rijk door allerlei beperkende maatregelen ge tracht hebben de nationaal-socialistische partij-pers in do plaats van de bestaande Duitsche dagbladen met groote oplagen te schuiven, is gaandeweg gebleken, dat dit gelijkschakelingsproces te langzaam ging en dat zelfs mislukking dreigde wanneer niel krachtiger en dwingerder werd ingegrepen. De nieuwe nazi-partijbladen, die zeer kost- baai' van opzet waren, gingen den laatsten tijd zelfs hard achteruit en begonnen nood kreten te slaken, dat zij het zoo niet tegen de oude burgerlijke pers konden uithouden. De president van do Rijksperskamer. Am man, die reeds in Februari j.l. beeft aange kondigd, dat „overgangstijd" voor de uiet- nationaal-socialistische pers weldra verstre ken zou zijn, heeft thans drie verordeningen uitgevaardigd waarin het dagbladwezen nader wordt geregeld. In de eerste verordening wordt o.a. be paald, dat uitgevers ile Arische afstamming van de financieele deelhebbers aan de uit geverij moeten kunnen aantoonen, terug gaande tot hot jaar 1800. De verordening bepaalt verder, wie geen dagbladuitgever kan zijn. Practisch kunnen alleen het Rijk en de N.S.D.A.P. dit zijn. De verordening schrijft ook voor, dat bla den niet op een confessioneelen, in beroeps- of belangen-opzicht beperkten personenkring „afgesteld" mogen zijn en belast den Rijks- bond der Duitsche dagbladuitgevers met de uitvoering der verordening. Voor de nauwkeurig voorgeschreven af zonderlijke bepalingen worden overgangs termijnen van 3, 6 en 12 maanden toege staan en de voorwaarden voor deze over gangstermijnen vastgesteld. De tweede verordening bepaalt, dat in een plaats, waarin meerdere uitgaven ver schijnen, die op den afzet van een hoogere oplage zijn aangewezen dan naar de plaat selijke omstandigheden en gezonde uitgo- versbeginselen in totaal aan den man ge bracht kan worden, sommige uitgeversba drijven gesloten kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat reeds deze be paling voldoende kan zijn om de heele bur gerlijke pers ten doode te doemen. In de derde verordening wordt vastgelegd dat die uitgeverijen van de werkzaamheid als dagbladuitgevers zijn uitgesloten, wier bladen hun karakter en hun afzet hierdoor verkrijgen, dat. zij berichten geven in een vorm, die geëigend is aanstoot te geven, of de waardigheid der pers to schaden. Deze verordeningen, die er zuiver op be rekend zijn de Duitsche pers het weinigje vrijheid, dat zij nog over had, te benemen, hebben klaarblijkelijk ten doel den niet nationaal-socialistische bladen den levens adem af te snijden, teneinde aan de nood lijdende nazi-bladen levensmogelijkheid te verschaffen. Dat men de confessioneele pers tevens wil gaan verbieden, bedoelt ongetwijfeld tevens beslissing van den kerkstrijd in den t van de „leiding" te bevorderen. HEEFT DUITSCHLAND DE RIJNZONE REEDS VERSTERKT Mededeeling van een Amerikaansch journalist Uit New-York wordt door het Fransche persbureau Havas gemeld: „Duitschland versterkt intensief de gedemilitariseerde zóne aan den Rijn en hoopt er geweldige hoe veelheden oorlogsmateriaal op", aldus ver klaart Philipp Sims, specialist in kwesties van buitenlandsche politiek, in een artikel in „World Telegram" te New-York. Steunend op inlichtingen, die hij zegt ge kregen te hebben uit zeer zekere bronnen, verklaart Sims, dat de gedemilitariseerde Rijn-zóne reeds geheel versterkt is en dat de Hitler-militie in deze streek in 't geheim in een permanent leger is omgezet. Volgens Sims bedragen de gemilitariseer de politiemachten 60.000 man en 36.000 man elitetroepen zijn in kazernes ondergebracht Neergeschoten in een concentratiekamp? Uit Londen: Het lot van Friedrich Huse- mann, den vroegeren voorzitter van den Duitschen mijnwerkersbond, die vijf weken geleden is gearresteerd, is in een geheim zinnig waas gehuld. Zijn vrienden meenen op grond van blijk baar betrouwbare berichten te mogen aan nemen, dat hij eenige dagen geleden door een wacht van het concentratiekamp te Pe tersburg, waar hij was opgesloten, is neer geschoten. Duitsche officieele Instanties verklaren, Üat zij niet in staat zijn inlichtingen om trent Husemann's lot te verstrekken. Litauer in Duitschland neergeschoten Kowno protesteert *e Berlijn, Uit Londen: Een Litauer, Macelis gehee- ten, is te Hannover door een Duitsoh poli tiebeambte doodgeschoten. De Litausche regeering heeft te Berlijn tegen dezen „moordaanslag" geprotesteerd en bestraffing van den schuldigen politie agent alsmede schadeloosstelling geëischt.. Volgens verklaringen van de Duitsche politie is Macelis, tegen wien een uitwij zingsbevel was uitgevaardigd, bij .verzet te gen de politie neergeschoten FURTWANGLER DIRIGEERT PHILHARMONISCH ORKEST. Uit Berlijn: Furtwangler heeft Donder dagavond een concert van het Philharmu' nisch Orkest gedirigeerd. DE WERKLOOSHEID IN JAPAN. Uit Tokio: De officieele cijfers betreffende de werkloosheid in Japan geven een totaai aantal van 360.750, d.w.z een vermindering ten opzichte van verleden jaar met 1S.000. DE WERKLOOSHEID IN ZWEDEN. Uit Stockholm: De Zweedsche regeenng beeft voor het volgend jaar op haar begroo ting voor werkloosheidsuitkeeringen een be drag uitgetrokken van 39.5 millioen kroon. De Minister van Sociale Zaken schat het aantal werkloozen op een gemiddelde van 45.000 per maand, terwijl 30.000 werkzaam ziin in instellingen, welke met behulp van da peering georganiseerd zijn. KON DIKWIJLS NIET LOOPEN. Nu van pijn verlost. Een dankbare patiënte schreef ons: „Twee jaren had ik zulke vreeselijke rheu matische pijnen in mijn knieën, dat het dik wijls voorkwam, dat ik niet kon loopen. Alles wat ik probeerde was vruchteloos, ik vond nergens baat bij. Tenslotte sprak ik er met een vriendin over, die mij raadde een proef met Kruschen Salts te nemen. Eerst twijfelde ik. maar do resultaten hebber mij overtuigd ik ben nu dankbaar en vol lof over Kru schen. Ik neem het. iederen morgen in en van rheumatische pijn heb ik nimmer meer last gehad. Ik zou het alle menschen willen aan raden, die last van rheumatiek hebben, het is het eenige goede middel. Ik voel mij als her leefd nu ik van de pijn in mijn knie verlost ben." Mej. G. de K. to R. De verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stoffen als urinezuur, dat de oor zaak kan zijn van jicht, rheumatiek en ischias, uit het lichaam worden verwijderd en voorkomen tevens, dat deze giftige stoffen zich ooit weer kunnen vormen. Zoo verdwij nen door Kruschen Salts niet alleen de pijnen, maar het zorgt ook, dat de oorzaak der rheumatische aanS^ening voorgoed wordt weggenomen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) Reeds 60.000 soldaten en 1000 vliegtuigen in Erythrea Wil Italië den regentijd afwachten? LONDEN, 26 April. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Addis Abeba meldt: Betrouwbare berichten, die hier uit de Ita- liaansohe kolonie Erythrea zijn ontvangen, geven opheldering over den omvang van de militaire voorbereidingen aldaar Tot dusver zijn reeds ruim 60.000 solda ten en 1000 vliegtuigen uit Italië in Erythrea geland. Hierbij voegen zich nog omvangrijke hoeveelheden materiaal en middelen van vervoer van allerlei soort, van vrachtauto's tot muildieren. Te Addis Abeba gelooft men algemeen dat de Italianen voornemens zijn de huidi ge onderhandelingen tpt einde Mei, dat is tot begin van de regenperiode, te rekken. Tijdens deze periode, die ongeveer 4 maan den duurt, zullen de Abessvnische troepen zich bijna onmogelijk op de Abessynisc.he hoogvlakte kunnen bewegen. Gruwelijke oudermoord in Texas De 22-jarige sergeant Howard Pierson beeft zijn vader, die raadsheer van het hooggerechtshof van Texas was en zijn moe der, naai- een eenzame plaats gelokt en hen daar, naar hij later bekende, uit wraak doodgeschoten. Waarom hij zich wilde wre ken heeft de onverlaat nog niet willen zeg gen. Aanvankelijk had hij verteld, dat zijn ouders en hij door bandieten waren aange vallen. Herstel van de Monarchie in Griekenland Es-koning George weer op den troon? Naar de United Press verneemt, heeft te Parijs een geheime ontmoeting plaats gehad van Grieksche royalistische uitgewekenen met vertegenwoordigers, der Grieksche re geering, waarbij besloten is, dat ex-koning George nog vóór het midden van den zomer den troon weder zal bestijgen. De nieuwe nationale vergaderig zou in Mei of begin Juni in dien zin beslissen, waarna ook nog een volksstemming over het herstel der monarchie zou volgen. Men verwacht, dat de ex-koning zijn nieuw regime naar Engelsch voorbeeld zal vormen en zich in de buitenlandsche poli tiek naar Engeland zal oriënteeren. De Donau-conferentie Duitschland en de „niet-inmenglng' In officieele kringen te Rome verklaart men, dat de uitnoodigingen tot bijwoning van de Donau-conferentie gisteren aan de regeeringen der buurstaten van Oostenrijk, benevens aan Polen en Roemenië zijn ver zonden. Bulgarije zal worden uitgenoodigd. indien bewapeningskwesties ter sprake komen. Men verwacht, dat de conferentie inder daad op 3 Juni zal beginnen. Havas meldt uit Parijs: De diplomatieke, onderhandelingen ter voorbereiding van de Donauconferentie be oogen met name tegemoet te komen aan de bedenkingen van Duitschland ten aanzien van de definitie van „niet-inmenging" in Oostenrijkscho aangelegenheden. Deze be denkingen zijn te Rome geformuleerd door Von Kassei, die o.a. moet hebben gevraagd of een beroep van Oostenrijk op militairen steun uit het buitenland, ten einde zijn eigen positie ingeval van moeilijkheden te kunnen handhaven, in strijd zou zijn met het beginsel van „niet inmenging". Een massa-vergiftiging in New-York Te New-York zijn tal van personen ver giftigd tengevolge van het gebruik van be dorven taartjes, die met room waren opge maakt. Hot geval dreigt een epidemisch ka rakter aan te nemen. De vergiftiging werd 't eerst geconstateerd in Westchester County, in het noorden van New-York. Thans blijkt, dat zich ook op 50 andere plaatsen .soortgelijke gevallen heb ben voorgedaan. In totaal 479 personen zijn onder vergif tigingsverschijnselen ziek geworden. De autoriteiten! vermoeden echter, dat het aan tal nqg aanmerkelijk hoogcr is Men vreest, dat de „epidemie" zich no; verder zal uitbreiden, wijl men denkt, dat de taartjes geïnfecteerd zijn dooi' streptococ- cen, welke longontsteking verwekken. DE TROEPENVERSCHEPINGEN NAAR OOST AFRIKA. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat 60.000 man blanke troepen en 1000 vliegtuigen uit Italië te Eritrea zijn aangekomen, zoomede groote voorraden en gemechaniseerde trans portmiddelen. De wegenaanleg maakt snel vooruitgang. De regeering van Ethiopië ontkent, dat overvallen zouden gepleegd zijn op kara- vanen. Ernstig verkeersongeval Twee gewonden Te Rosmalen heeft op den Rijksweg Den BoschNijmegen een ongeval plaats ge had, waarbij twee personen gewond werden. Het ongeveer 12-jarig zoontje van den heer Wygersgangw, ui'; Rosmalen, die per rijwiel in de richting Den Bosch reed, stak plotseling den weg over toen terzelfdertijd ëen personen auto met als aanhangwagen een kiepkarretje, uit de richting Den Bosch naderde. De cauf- feur, de heer Pulles, uit Oss, probeerde door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen evenwel zonder resultaat. De jongen kwam met de wagen in botsing en werd een eind meegesleurd. De wagen begon vervolgens te slingeren en kwam met kracht tegen een langs den weg staanden boom terecht. De mede passagier, de heer I. van den Berg, uit Oas, sloeg met zyn hoofd door de voorruit. Zoowel de heer Van den Berg, die bloeden de wonden aan het hoofd opliep, als de Jon gen, die eveneens licht gewond werd, zijn in naastbij zijnde woningen binnengedragen. Bei den konden na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Begrafenis slachtoffers Van het auto-ongeval te Hoogezand Donderdagmiddag vond onder de deelnemen de belangstelling van honderden te Ferwerd (Fr.) de begrafenis plaats van de slachtoffers van het droevig auto-ongeval te Hoogezand, waarbij Paaschmaandag drie personen uit één familie, de heer J. Meester en diens echtge- noote Mevr. Mee&erMuneterman benevens in zoon, de heer G. Meester, het leven lieten. Vlak bij de zy-ingang van de prachtig ge restaureerde Hervormde kerk was een groot graf gedolven, waarin het stoffelijk overschot van vader, moeder en zoon tegelijkertijd aan de schoot der aarde zou worden toevertrouwd. In het kerkgebouw was een groote schare aanwezig. Vóór den kansel &ond het stoffe lijk overschot der slachtoffers opgebaard. De rouwdienst werd geleid door Ds. P. M. J. Krop, predikant der Ned. Herv. Gem, te Ferwerd, door wien gesproken werd naar aan leiding van Psalm 89 10: „Ik ben verstomd, ik zal mijn mond niet opendoen, want Gij hebt het gedaan". Na de predikatie sprak Ds. Krop het Ónze Vader, waarna de burgemeester van Ferwerderadeel, de heer G. W. H. Esselink, eèn toespraak hield. De heer Esselink vertolkte het medegevoe len van alle inwoners der gemeerfce in de diepe smart der familie. Gewezen werd op het tragische van den Paaschmaandag, doch tevens op het troostende van dien dag, waar op de opstanding van Jezus Christus is her dacht; moge Hij, Die den dood heeft overwon nen, balfinn gieten in de geslagen wonden. Hierna sprak De. S. Ybema, Herv. predi kant te Doorn, vroeger te Ferwerd, als oud vriend der familie Meester, woorden van her innering en vertroosting. Ds. Krop besloot met het uitspreken van de Apostolische Geloofsbelijdenis. Een zwager van den heer Meester Sr., dank te namens de familie. Nadat de familie zich van het graf had verwijderd, verlieten de honderden belangstel lenden diep onder den indruk de doodenakker. Russische handelsdelegatie naar Japan.! Uit Tokio: Er is ëen delegatie van het Volkscommissariaat voor den buitenland- schen handel van de Sovjet-Unie te Tokio aangekomen in -verband met de aankoopen welke zullen worden gedaan naar aanlci' ding van den verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg. - De leider der delegatie heeft een onder' houd toegestaan aan een vertegenwoordiger van Sjimboen Rengoe, tegenover wien hij verklaarde, dat de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Japan sedert den verkoop van den spoonveg aanmerkelijk verbeterd zijn. Uit Oost-lndie De Zeven Provinciën-affaire Alle gratie-verzoeken afgewezenl BUITENZORG, 26 April (Aneta). De ver zoeken om gratie, in verband met de opge legde straffen, inzake de Zeven Provinciën- affaire, ingediend door den luitenant ter zee le klasse W. F. J. Feltz, de luitenants ter zee 2e klasse E- W. Hornfeld en L. IJ. de Kroon, de officieren van de marine stoomvaartdienst 2e klasse L. de Wilde, C. M. W. van Balkom en G. Smits, zijn afge wezen. ASSISTENT-RESIDENTS BENOEMINGEN BUITENZORG, 25 April (Aneta). Tot assis tent-resident titulair zijn benoemd de hec- ren J. W. de Vos, J. J. M. F. Simons, mr. J. M. Swart, allen fungeerend controleur bij het Binnenlandsch Bestuur. DE „SUMATRA" HERSTELD SOERABAJA, 25 April (Aneta). De krui ser „Sumatra" verliet heden het dok en zal deze week, voor zoover betreft de herstel lingen aan machines en de moderniseerin gen van de vuurleiding en het luchtafweer geschut, gereed zijn. De volgende week zal eon reods proefvaarten aanvangen waarvoor de état major en de bemanning van Hr. Ms. „Java" op de „Sumatra" zullen overgaan. Met deze proefvaarten zullen ongeveer drie weken gemoeid zijn. Worden meerdere vervolgingen ingesteld? BATAVIA, 26 April (Aneta). De uitvoe rige verhooren betreffende de zaak der adrenalinc-inspuitingen, waardoor twee tiënten overleden, leveren het bewijs, dat in het tijdsverloop tusschen het eerste en het tweede sterfgeval een reeks van mis verstanden heeft plaats gegrepen. De aanvankelijke twijfel over de juiste samenstelling der adrenaline werd opgehe ven doordat een zuster verklaarde van den apotheker bericht te hebben ontvangen, dat de samenstelling onderzocht en goed bevofi- den was. In werkelijkheid was dit niet het geval. Na het eerste sterfgeval was samenstelling en kleur van de injectie-stof meermalen In debat geweest, doch door evienbedoeld mis verstand werd de injectie toch aan den tweeden patiënt toegediend. In verband hiermede bestaat de mogelijk heid, dat niet alleen de apotheker, die de adrenaline samenstelde, doch ook anderen zullen worden vervolgd. Dit kan eerst worden uitgemaakt, indien de verhooren zullen zijn afgeloopen, GEMENGD NIEUWS neerhing tot Inspecteur van den land- en van den tuinbouw. Bij dit afscheid werd eerst het woord ge- ■oerd door den voorzitter der Zeeuwsche Mij. van Landbouw Mr. P. Dieleman, die de groote verdiensten der vertrekkende con sulenten soh etste Nog andere Zeeuwsche land- en tuin- bouwautorlteiten voerden het woord, als mede de Directeur-Generaal van de Land bouw Ir. Alph. L. H. Roebroek, die zeide verheugd te zijn twee zulke medewerkers te krijgen. Door de Zeeuwsche Maatsch. van Land bouw werden den vertrokkenden consulenten schilderijen aangeboden als herinnering aan Zeeland. brand in een houtopslagplaats "Te Den Bosch werd brand ontdekt in de houtloodsen van de firma B. Werten, te Cuyk. 'In de loodsen lagen groote voorraden hout lagen en net vuur vond hierin gretig el. De brandweer, die met een motor- 'spuit spoedig ter olaatse was, gaf met twee stralen water en wist de belendende meubel fabrieken voor het vuur te vrijwaren, In kor ten tijd. waren de loodsen één geweldige vuur zee. Deze loodsen brandden totaal uit. De brand, welke een fantastisch schouwspel op leverde, werd door een groot aantal menschen gadegeslagen. De schade welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. 10 Cf. p. IJ, on.. THÉODORUS NIEMEIJEM - GRONINGEN. VALSCHE MUNTERS De rechtbank te Amsterdam veroordeel de de gebroeders W., wegens valsche munte- ry, ieder tot een gevangenisstraf van viei jaar. Het O.M. had vier jaar en zes maanden gerequireerd. Het vorige jaar had het twee tal een aantal rijksdaalders nagemaakt met behulp van een installatie in een perceel aan de Goudsbloemstraat te Amsterdam. DOODELIJKE AUTO- EN MOTOR ONGELUKKEN Op den rijksweg NijmegenVenlo onder de gemeente Malden heeft een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad. Het 5-jarig zoontje den heer J. van Dreumel, te Malden, stak juist den weg over, toen een auto naderde. Het ventje werd gegrepen en was terstond dood. Te Voerendaal is een motorist bij het uitwijken voor een kat met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden en aan de bekomen verwondingen overleden. Te Helmond is in de Molensteeg bi café Kusters de G0-Jarige vrouw v. R., bi, het oversteken van de straat, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Land- en Tuinbouw De Zeeuwsche Rijksland- en tuinbouwconsulenten Afscheid van Ir. Stevens en Ir. v. d. Plasscbe Donderdag nam de Zeeuwsche land- en tuinbouw afscheid van de vertrekkende Rijksland- en tuinbouwconsulenten Ir. G. Stevens en Ir. A. W. v. d. Plassch die naar den Haag gaan wegens hun be- Weerbericht Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Schraard (Fr.), cand. M. A. Visser te Santpoort. Aangenomen: Naar Dinteloord, G. J. Koldewijn te Hattem. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. G. J. van der Burgt is voor nemens 5 Mei a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Sellingen en 12 Mei d.a.v. intrede te doen te Loenen o. d. Veluwe. Bevestiger Ds. G. Boersma te Silvolde. Ds. H. SCHOLING. Ds. H. Scholing, predikant der Geref. Kerk m Arnemuiden, mocht na de ernstige ope ratie van 18 Maart j.l. Zondag j.l. weer éénmaal voor zijn gemeente optreden. Na een persoonlijk inleidend woord bediende de herstelde predikant het Woord na leiding van 2 Tim. 2 8a. RE VEIL-ARCHIEF Wij ontvingen het 5e jaarverslag vat* de stich ting „Réveil-Archief", waarbij gevoegd zijn een erslag van de Jaarvergadering te Den Haag op 13 Febr. J.l. en een schets van de tentoonstelling met foto's. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ In het gebouw voor Runsten en Wetenschappen te Utrecht heeft gisteren de Evangelische Maat schappij haar jaarlljksche algemcenc vergadering gehouden onder leiding van ds. D. A. 1 velen van Delnum. De secretaris-penningmeester, de heer Paul Hugenholtz van Voorthuizen, ge waagde in zijn Jaarverslag van een achteruitgang van het ledenaantal. Een 500 leden bedankten u het afgeloopen jaar. Aan giften werd een bedrag ontvangen van f 2468,86: het kapitaal van de ver- eenigiog bedraagt f 26755,15. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren: i. W. D. M. Baar te Alkmaar, ds. D. A. Krevelen te Deinum en G. Voet te IJmuiden den herkozen. In de middagvergadering sprak de heer M. Scholten van Aschat, uit Vught, hoofdbestuurslid de maatschappij „Welstand" en penningmees- van de stichting „Fonds tot behartiging van Protestantsdh economische belangen" over ge noemde instellingen. De maatschappij „Welstand", zeide spr., heeft thans een kapitaal van \A mil lioen. De 8 a 900 boerderijen van deze instelling Brabant en Zuid Gelderland zijn bevolkt protestantsche boeren, die het voor 99 procent thans goed maken. De bedoeling van de mij. Is, ln deze Roomsche streken protestantsche kernen te vormen. De stichjjng „Fonds tot behartiging van Proestaotsche economische belangen" telt een 200 leden en zal langzamerhand zijn arbeid slechts kunnen uitbreiden. Beide genoemde instellingen heb ben een dienend karakter en de kapitalen moeten gevormd worden uit giften. Ds. R. J. van der Meulen, Ned. Hervormd predikant te Someren (N.B.) hield een betoog over het Protestantisme in Oost Brabant en Zuid-Lim burg. Spr. schetste de 'groote moeilijkheden voor de protestanten in deze streken. De kerkelijke ge- zijn vier maal zoo groot als in andere streken van ons land. Het predikantstractement hoofdelijk omgeslagen in ons land bedraagt f 2.- Maar ln plaateen als Grave, Ravenstijn f 50.- cn zelfs meer. De Roomschen beschouwen de Protestanten in deze streken als een inlander den zendeling. Zij erkennen een hoogere ontwikkeling achten de protestantsche beschaving d.w.z. de levensstijl en karakterstijl Iagerstaand. Spr. besloot met te wijzen op de eigene cultuur mentaliteit in deze streken. JEUGDCONFERENTIES Ds P. A. A. Klüsener te Vinkeveen schrijft ons: „De Calvinistische Studenten Beweging (C.S.B.) organiseert telken jare niet enkel een studenten-congres te Lunteren, doch ook Jeugd con ferent'ies" op „Joolhul", het ideale kampeerterrein bij Kootwijk, Deze zijn be stemd voor leerlingen van Middelbare e. d. Scholen. Vooral met a.s. studenten van Ge reformeerden huize zoekt de C.S.B. op deze wijze vroeg contact te krijgen. Nadrukkelijk worde hier vermeld, dat „Gereformeerd" hier niet in lterkelijken zin bedoeld is. Het zij mij vergund deze kampen hartelijk aan te beve len bij ouders en jongeren. In het bijzonder ook bij die ouders, die bezwaren hebben te gen „kampeeren" in het algemeen; die be zwaren drukken „Joolhul" waarschijnlijk in 't geheel met; immers onder goede leiding zijn onze jonge menschen daar bijeen; met speciale wenschen van oudere wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. „En waarom bevelen wij deze kampen nu zoo gaarne aan? Omdat hier naast prettige en gezonde vacantie-ontspanning iets van oneindig grooter belang wordt geboden: vra gen, die vooral jonge menschen soms beroe ren worden er besproken; een oplossing wordt gezocht bij het licht der Geref. levens beginselen. Onder Gods zegen kan deze ar beid van groote beteekenis zijn, zooals dat wel reeds gebleken is. Deze regelen richt ik in het bijzonder tot de Herv. Geref. oudere en studeerenden: laten ook onze jongeren hun plaats innemen in de C.S.B.!"' KERK EN PERS Het ook door ons vermelde besluit van de classis Haarlem der Geref. Kerken be treffende het lezen van Ghr. dagbladen in de gezinnen, wordt in het Weekbericht der Geref. Kerk van Zandvoort (waar bijna eiken Zondag ambtelijk voor de Chr. pers gebeden wordt) toegejuicht. Eveneens heeft Ds Oege- ma in het Geref. Kerkbl. voor Drenthe en Overijssel er met groote instemming over geschreven. Reeds vroeger, in Mei 1933, heeft de Ned. aandacht aan dit onderwerp gewijd, toen zij schreef: „Wij verbazen voor en na ons er over, dat da predikanten zoo weinig inzien, van hoe uitnemend belang de vraag is wat de ge meenteleden lezen. De courant oefent een veel meer gesiadigen invloed uit dan boeken, kansels en vergaderingen samen. Men leest tusschen vinger en duim onopzettelijk, men drinkt onbewust voorstellingen in en ideeën. Men gelooft zijn courant. „De verwoestende werking van een blad, de gestadige uitholling van principieel be sef door een krant, die nimmer achter het gebeuren de principes zietdat ziet im mers dagelijk iedere predikant die herder Hoogste stand te Stornaway 770.8 Laagste stand te Dresden 752.9. Stand vanmorgen half-twaalf: 760.2 WEERVERW ACHTING Matige N.O. tot N. wind, toenemende be wolking, weinig of geen regen in het W., in et O. meer kans op regen, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De nieuwe depressie in N. Scandinavië neemt minder snel toe dan gisteren, maar een eerste daalgebied vertoont zich reeds aan de Duitscho Oostzeekust en veroorzaakt tar vrij veel regen. Overigens is de toestand weinig- veran derd. De hooge drukking bij Schotland nam nog toe. De depressie in Duitschland ligt iets oostelijker en bracht zware regen in Z. Duitschland en Zwitserland (26 mM, te Karlsruhe en 22 mM. te Zürich). In Scandinavië is de bewolking toegeno men en de vorst in het N. tot matig gena derd. Er valt op verschillende plaatsen sneeuw. In Denemarken en de randstaten heerscht' nog fraai weer met vrij hooge temperatu- Op de Britsche eilan,den blijft het guur; ip O. Engeland viel regen. Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht met veel regen in het midden en O. Door het naderen van de depressie uit hef N. is eenige afkoeling met toenemende be wolking en kans op regen vooral in het O. te wachten. RADIO-NACHTVORSTBERICHTEN 27 APRIL. Zonsopgang '4.41 uur, zonsondergang 7.16 uur "laan op v.m. 2.19 uur, onder nam. 0.19 uur TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halt-twaalf: 16.2 C. Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 3,05 2,78 Breieach 2,33 2,08 Kehl 3.25 3,12 Ma san 5,22 4,79 Diedeshclm Mannheim Blngen Coblene Trier Keulen Duseeldorf Eulirort 3,88 1,52 4,48 4,17 2,76 2,05 1.93 1,65 2.90 2,66 3,30 3,05 1.94 1,72 3,.10 3,14 1,37 1,28 3 97 3,31 2,82 2,78 2,15 2,25 Wesel Emmerik Lobith' Nijmegen 12,17 2,32 P.,2.4. -3.59 12,34 12,54 9(91 '16,11 4,504,72 St. Andries Arnhem Vreeswijk lw 1,92 O.OO Westervoort 10,28 10,44 Deventer 4,39 4,41 Kampen 0,25 0,29 Eysden 00,00 00,00 Maastricht 42,80 42*52 Greveubicht 29,84 29,61 Venlo 12,37 12,07 Grave (sluis) 7,99 7,85 St. Andries 2,23 2,23 Hoogwater Ned. Zeehavens 27 April Delfzijl 5,22 17,41 Helievoetsl. 9,23 22,06 Terschelling 2,33 14,57 Willemstad 10,23 23,05 Harlingen 3,15 15,40 Brouwersh. 8,35 21,18 Den Helder 1,00 13,15 Zierikzee 9,01 21,33 IJmuiden 9,39 22,26 Wemeldingo 9,25 22,02 Hoek v. Holl. 8,4121,30 Vlissingen 7,62 20,26 Schevenlngen 8,51 21,10 Temeuzen 8,24 20,58 Botterdam 10,60 23,17 Hansweert 8,58 21,27 Kerk en Staat in Duitschland De Gereformeerde Kerken Uit de kringen van de Gereformeerde Ker ken in Duitschland, gelijk die te Sie-gen in «ynode onlangs vereengd waren, en toen zeer gewichtige besluiten namen ter bijeenverga- dering van de Geratormeerde gezindheid in Duitschland in een het geheele rijk omvat tend eigen kerkverband, vernemen wij, dat het stichten van een eigen vrij kerkverband toch niet de bedoeling heeft om tot de vorming van vrije kerken over te gaan en tot zulk een stap eerst zou worden overge gaan indien het on mogel ij k anders De Siegensche synode sticht een eigen kerkverband, maar wil meit en door dit eigen, kerkverband de gemeenschap met de Duit sche Evangelische kerk blijven houden en Ln deze kerk aan de kerkvergaderingen blijven doelnemen, zoodat de Gereformeerden dus, behalve hun samenkomsten in eigen kerk verband ook deel houden in het samenkomen der kerkelijke synoden en besturen van de Duitsche Evangelische kerk. Slechts dan, indien de Duitsche Evangeli sche kerk zich van de Belijdenisbeweging afwendde, of aan de Gereformeerden' een lé ven naar hun eigen belijdenis "onmogelijk zouden maken, zouden de Gereformeerden hun eigen kerkverband tot een kerkverband van vrije kerken willen omvormen, niet eerder. Practisch komt dit hierop neer, dat de Ge reformeerden in verband met de rijkskerk blijven, indien de belijdenisboweging de zege behaalt, maar zich van haar losmaken, in dien de zege aan deze beweging ontging of Indien een compromis tot stand kwam, dat aan de Gereformeerden geen belijdemsvrij- heid zou geven. Het vasthouden van dit verbant! komt ook uit in het project der stichting van de vrije theologische reformatorische hoogeschool, ge lijk do Siegensche synode deze besloot. Ook in deze school zullen de belijdeniskringen der Lutherschen in samenwerking met de Gereformeerden optreden. WAAROM GEZANGEN Om het inricht in ons Kerkgezang te ver helderen, vooral voor zulken, die nog om trent de wettigheid en noodzakelijkheid der bedoelde Uitbreiding in liet onzekere zijn, schreef Ds. A. H. van Minnen,. Geref. Pfrèd. een boekje. De Uitbreiding onzer Kerkgezan gen. Stort 0.35 op postrek. 1850 van N.V. W. D. MEINEMA, Delft en U ontvangt hét franco. Prijs bij 50 ex. 0.25. Ook in den boekhandel verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2