BINNENLAND. Bond voor Geref. Jeugdorganisatie DONDERDAG "25 APRIL" 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Belangrijke uitbreiding van werkverruiming gewenscht De besturen van het R. K. Werkliedenver hond en van het N. V. V. hebben zich met een adres gericht tot de regeering, betreffen de de werkloosheidsbestrijding. Zij zeggen, dat zij met ernstige bezorg 1- heid kennis hebben genomen van het feit, dat de werkloosheid in ons land zeer groot blijft en de laatste maanden zelfs een oio- vang heeft bereikt, die grooter is dan in ecnig voorafgaand jaar. Zij achten het daarom zeer te betreuren, Idat de door de regeering in 1934 voorgestelde en door het parlement aanvaarde voorstel len betreffende de financiering en uitvoe ring van werkverruiming als middel ter be strijding van de omvangrijke werkloosheid .tot nu toe zoo weinig gevolg hebben gehad. Volgens beschikbare gegevens is op dit oogenblik,' krachtens het 60 mil- lioenplan 20 millioen voor de uitvoe ring van werken toegezegd, doch van al deze werken is slechts een betrek kelijk klein aantal thans feitelijk in uitvoering. Adr verzoeken de regeering daarom dringend dë uitvoering van het 60 millioenplan te bespoedigen, maar bo vendien aan de werkverruiming be langrijke uitbreiding te geven. Dit klemt des te meer, omdat het aantal [werken, dat de laatste jaren voor rekofting \an particulieren en de overheid is uitge voerd, voortdurend kleiner is geworden, het Igecn o.a, blijkt uit dc bedragen, die voor luitbestedingen uitgegeven zijn. Adr. achten het zeer zeker verantwoord 5'ndien de regeering voor dit een groe ier bedrag beschikbaar zou stellen dan aan hankelijk in baar voornemen lag. Door de verminderde uitvoering van open- tare werken, die de laatste jaren door zier heel gemeenten wordt toegepast, blijven elk jaar meer objecten onuitgevoerd en ont staat een achterstand, die op den duur on- houdbaar wordt en die te eeniger tijd toch Kal moeten worden ingehaald. Adr. vinden bet daarom zeer wenschelijk, ïiu de prijzen van de materialen laag en de arbeidskrachten in overvloed aanwezig zijn de eventueele achterstand op dit gebied door werkverruiming in te halen. grijzen van levensmiddelen en huren dalen Aan Het driemaandelijksch overzicht van 'den stand der kosten van het levensonder houd bij arbeidersgezinnen en gezinnen van meergegoeden te 'Amsterdam, uitgegeven Idoor het Bureau van Statistiek der gemeente, pntlecnen wij het volgende: De indexcijfers der kosten van het levens onderhoud, berekend op de basis van het peil ider prijzen gedurende de periode 1923'24 ilOO en volgens de levenswijze in ditzelfde [tijdperk, waren over Maart 1935: voor arbeidersgezinnen 77.4 tegen 7S.6 in December j.l. en S0.1 in Maart 1934, en voor gezinnen van meergegoeden 74.4 te lgen 75.5 in Dec. jl. en 77.0 in Maart 193i Op de basis van het peil der prijzen vóór jflen oorlog 100 waren zij: voor arbeidersgezinnen 136.7 legen 138.8 ii December j.l. en 141.5 in Maart 1934 en voor gezinnen van meergegoeden 131.3 te gen 133.3 in December j.l. en 135.9 in Maart 5934. Voor de arbeidersgezinnen is er dus sedert December j.l. voor het geheele budget een daling van 1.5 pCt, voor de gezinnen van jneergegoeden een daling van 1.4 pCt. Voor ide voeding alleen is dc daling grooter en wel 3.3 pCt voor de arbeidersgezinnen en 2.7 pCt hoor de gezinnen van meergegoeden. Voor de gezinnen van meergegoeden is de daling der huishuren grooter dan voor de Arbeidersgezinnen. De gegevens omtrent de huishuur zijn we derom ontleend aan de resultaten van een speciaal onderzoek, ingesteld door de woning idienst. Dit onderzoek betrof ditmaal de huren [van een aantal woningen (2275 arbeiderswo ningen, waarvan 1812 oude en 463 nieuwe Sjouw en 27S middenstandswoningen, waar- rvan 154 oude en 124 nieuwe bouw), gelegen Sn verschillende stadsgedeelten en zoodanig uitgezocht, dat de cijfers als representatief [voor het peil en de beweging der huren in Ide geheele stad mogen worden beschouwd. Evenals het vorig jaar is wederom rekening gehouden niet alleen met de verandering in |de huren zelf, doch tevens met het werkelijke aandeel van de woningen van elke catego rie in den bestaanden woningvoorraad in de geheele stad. Volgens deze berekening is er sedert den aanvang van 1934 een geringe daling van de huren der arbeiderswonin gen en een niet onaanzienlijke vermindering han die der middenstandwoningen. Voor de middenstandswoningen is die daling zoowel hij de oude als bij de nieuwe woningen waar te nemen, doch zij is iets geringer bij de oude dan bij de nieuwe. Voor de arbei derswoningen is er bij de oude woningen zelfs een kleine toeneming, welke evenwel Idoor de daling bij de nieuwe woningen wordt overtroffen, 23e Jaarvergadering Deze Bond kwam onder voorzitterschap an den heer Joh. C. Francken Jaarvergadering bijeen in K. en .W, Utrecht. De groote zaal was geheel bezet met lei ders en leidsters en ouderbestuursleden van KV. en M.V. De belangstelling in deze samenkomsten neemt elk jaar toe, zoo was er nu een zeischap uit Friesland in 4 autobussen. De Voorzitter heette om goed half 11 de ergadering na de gebruikelijke opening welkom, wees op de toenemende belangstel ling in de Bondsvergadering, mede door den arbeid der provinciale G.J.L.O.'s, op den en van het jeugdwerk voor het opgroei end geslacht en op de beteekenis van hei jeugdwerk voor de toekomst, heette allen welkom en gaf daarna notulen en jaarver- Mag in bespreking. De hoofdmoot daarbij ormde de discussie over een voorstel tot contributieverlaging, dat door den Secr- Penn., den heer M. Gras h off van Der: Haag krachtig bestreden werd. Na eenige toezegging van soepele toepassing der be staande regeling werd het voorstel terug genomen. Voor 1936 werd wederom Utrecht als plaats van vergaderen aangewezen. Aan Prof. Dr. G. Ch. Aalders te Hil- H'sum. de tweede Voorzitter, werd een hartelijk telegram gezonden met de beste wenschen voor een volledig herstel. Bij de bestuursverkiezing werden Mej. A. van Oversteeg, Prof. Aalders en li r. de Bruin resp. van Amsterdam, ilversum en Middelburg met groote meer derheid herkozen. Na een korte rondvraag werd gepauzeerd tot 2 uur. Middagvergadering. Nadat de Voorzitter de vergadering her opend had, heette hij de afgevaardigden van den Bond van Meisjesvereen. op G. G., de dames de Vries en Hommes hartelijk wel kom, waarna Mej. de Vries de groeten ba rer organisatie overbracht. De Voorzitter dankte haar en wees op de beteekenis van het Geref. Jeugdwerk, dat thans rond 60.000 jonge menschen omvat. Daarna gaf hij het woord aan Dr. NV. H. ispen uit Delft, die in de plaats van Prof. Dr. G. Ch, Aalders sprak over: D e aarde van de kennis van het ude Testament. Spr. ving aan met te zeggen dat. er velen aren en zijn die een aanval deden en doen de waarde van het O. T. De waarde van het O. T. mag niet onder- en niet overschat •orden. Taxatie langs den weg van onder schatting voert 0. m. tot anti-semitisme en 'ie van overschatting tot chiliasme, ad- entisme e. a:. Spr. wees op de taxatie langs N. Testamentischen weg als de juiste en citeerde 0. m. Prof. Noordtzij. Overgaand: tot een beschouwing van het O. T. noemde spr. vervolgens de indeeling van het O. T. voor fle komst van Christus in: Wet, Profe ten en Psalmen. Jezus lieeft het O. T. als kanoniek aanvaard en Hij zag het als een eenheid waaraan Goddelijk gezag toegekend moet worden. Hij zag het als een program dat Hij kwam afwerken. Velen willen zich echter aan deze beschou wing ontworstelen en willen beweren liet iets incidenteels is, dat Christus zich alzoo over het. O. T. uitliet. De Apostelen en de Oud-Chr. Kerk hebben echter de waarde die Christus aan liet O. T. toekende gevolgd. Spr. wees erop dat Christus de goddelijke macht in het O. T. erkent en dat Hij de ge loften in het O. T. gesteld vervuld heeft. Meer uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij het Judaïsme en de historische kritiek die het O. T. een toevallig bijeenkomen van oude boeken noemt. Maar vond het Judaïsme de verzanding door het krachtig optreden ertegen dooi den Apostel Paulus, het kritische standpunt kreeg bovendien een geduchte tegenstand ster in de archeologische vondsten. De meeste opgravingen vroeger en in den Iaatsten tijd gedaan, sterken ons in het ge loof in den Bijbel als Gods Woord en de historische betrouwbaarheid van bet O eveneens. Men moet niet denken dat de mo derne wetenschap in strijd is met wat het O. T. verhaalt. Maar het is zoo. zooals het spreekwoord zegt „Als God een kerk bouwt, richt de duivel een kapelletje op". De Duitsche „Gcrmaansche theologie", het anti-semitisme en de verlossingsleer volgens den Bijbel verwerpen, bet is alles een po ging van den satan. Het O. T. moet be schouwd worden vanuit den gezichtskring der geschiedenis van de openbaring en oog heeft voor het organisch proces der openbaring, zal ook komen tot een juiste beoordeeling van het O. T. Spr. behandelde vervolgens nog enkele bijzonderheden uit het O. T. en feiten. Ten slotte zeide spr. dat liet N. T. zonder het Oude onbegrijpelijk is. Zonder het O. T'. zouden wij ook niet voldoende de driewerf heiligheid Gods kunnen beseffen. Met het pïteeren van den lofzang van Zacharias, waarin ook zoo duidelijk de onschatbare waarde van bet O. T. géteekend wordt ons, besloot spr. zijn referaat. Het slotwoord werd gesproken door Ds. J. 1. A. v. Loon van Purmèrend, over liet onderwerp: „Uw naam geschreven in de hemelen". Hij zette daarin uiteen hoe be moedigend, vertroostend en versterkend oor den Jeugdarbeid de wetenschap dei- •erkiezing Gods is. Na een kort slotwoord van den Voorzitter ging de vergadering na dankgebed door Dr. W. H. Gispen uiteen. Brugbouw bij Doesburg Oud geschil opgelost. De Doesiburgsche gemeenteraad beeft be sloten tot. het maken van een stalen dam- wand in de haven, waarvan de kosten zijn geraamd op 13.500. Een bedrag van 4500 werd gevoteerd voor een nieuwe brug over het Broekhuizer water, waarvan de kosten zijn geraamd op circa 20.000. Dit bedrag is thans met steur, van de Kamer van Koophandel bijeen Dit besluit beteekent het einde van een geschil van een eeuw tusschen rijk en ge meente, wie voor het. onderhoud van deze brug had te zorgen, hetgeen tot een totaio verwaarloozing ervan heeft, geleid. Het rijk draagt thans 14.000 in de nieu we brug bij, terwijl het onderhoud aan de gemeente komt. Officïeele Berichten ONDERSCHEIDING lemd is tót ridder in de Orde van 1 Ds H. W. Eldermans, te Curac: MONUMENTENZORG Bü bet Rijksbureau voor de Monun e Den Haag- is bevorderd tot hoo r M D Ozinga, tlians commies. RIJKSADVOCAAT Aan C. D. Asser, tudel. beiast met emïng der betrekking van Rijksa< Linsterdam. is op zijn verzoek met ii RIJKSARCHIEF vol ontslag 1 Mei tot hoofd- bij het Rijksarchief in Gelderland te mr A P v Schilfgaarde. thans com- is met ingang van 1 Aug. bevorderd commies bij he't Rijksarchief -in Gro- Groningen J A Brouwer, thans com- POSTERIJEN, ENZ. 11 commies bij den PTT-dienst O Ver-» ngewezen als beheerder van het bü- - ,n tPlP2-r.-kant.nor te Haarlem. Tem- zijn verzoek eer- RECHTERLIJKE MACHT Benoemd zijn tot kanton-rechter-plaat iet kanton Utrecht: mr H J Ferwerda. Ie te Laren (N.-H.): mr O L Eidering. P B Dijksterhu De luit. ter CDen" April gey :schip te "Willem! iS aan den off. der 2e kl. J G I dienst eervol ont ZEEDIENST :ee der Ie kl, A S Pinke i aatst bü den oilderzeediet Chr. Marine-Vereeniging De stichting van nieuwe afdeelingen Voor de Chr. Marine Ver., die de geestelijke belangen van het marine personeel behartigt wordt krachtig propaganda gemaakt. I11 liet laatste nummer van het Chr. Marineblad lezen we er dit van: „Zooals bekend, is de oprichting van de afdeeling Vlissingen een feit geworden en hebben zioh daar flinke mannen gegeven plaatselijk het werk van de C.M.V. voor hun rekening te nemen. Op 23 dezer is te Amsterdam, in het Tehuis voor Militairen vergadering gehouden teneinde aldaar een afdeeling te stichten. In Rotterdam en Den Haag mocht, on danks vele pogingen daartoe gedaan, nog geen positief resultaat worden verkregen. Moge God ons ook hier de juiste mannen doen vinden". En mogen zij, die deze zaak kunnen steu nen, zich melden; voegen wij er aan toe. Een propaganda-brochure zal binnenkort een goede handleiding zijn. PRINSES JULIANA NAAR ARNHEM Naar de „N. Arnh. Crt." verneemt, zal H. K. H. Prinses Juliana Vrijdag, streng cognito, een bezoek brengen aan Arnhem. H. K. H. zal des middags per auto uit Den Haag aldaar aankomen en zich begeven naar de ambtswoning van den Commissaris der Koningin. H. K. H. zal ten huize van den Commissaris der Koningin logeeren en den volgenden dag naar het Loo vertrekken. CHR.-HIST. GEMEENTE RAADSLEDEN BIJEEN Gemeentelijke ordening afgekeurd De Vereeniging van Christelijk-Historische leden van Gemeenteraden heeft gister te Utrecht haar jaarvergadering gehouden. In deze vergadering sprak mej, Mr C. F. K a t z yan Amsterdam, over het onderwerp: „De doorwerking der ge dachte van organisatie van het bedrijfsleven, ook in het gemeentelijk Het leven, zeide spr.. is groei. Daarom moei men ook bij de be schouwing van hel maatschappelijk gebeu ren acht geven op wat zich daar ontwikkelt Dit brengt mee, dat men met tot eiken prijs mag vasthouden aan vooropgezette „theorieën". Natuurlijk is er nog veel „tasten en zoeken", waar schijnlijk steeds meer noodzakelijke „or dening" precies zal moeten bestaan en is voorzich tigheid geboden. Dit te meer, omdat wie over „or dening" spreken, lang niet hetzelfde bedoelen. Het is namelijk op zichzelf weer een onder- het algemeenere der verhouding tusschen individu en gemeenschap. Organisatie van het bedrijfsleven kan onder scheiden worden in een interne en een meer orgaoisatie. De interne is de orga- het bedrijfsleven in het bedrijf zelf. dus bijv. rationalisatie en reorganisatie, maar ook: de organisatie van de verhouding tusschen werkge- werknemers. Daaronder valt bijv. dc questie der medezeggenschap, waaronder de meer derheid, die daarover spreekt, eigenlijk alleen „ad- /lseerende bevoegdheid" verstaat. Een stap in die •ichting werd gezet voor wat de Overheidsdien sten betreft door de instelling van het georga- -d overleg. Dit geschiedde ook wel gemeente lijk. Voor wat het particuliere bedrijfsleven be treft, werd het door den Rijkswetgever geregeld in wet op de bedrijfsraden. Onder dc meer externe organisatie van het bedrijfsleven verstond spreekster die, welke door de ondernemers onderling tot stand wordt ge bracht. Door de zich steeds meer voltrekkende structuurverandering der maatschappij, is een toe nemend verlangen naar samenwerking dat goeds en kwaads met zich kan brengen, mers meerdere „ordening" eenerzijds. 1 „machtsmisbruik" (bijv. door kartels) anderzijds. Vandaar, dat de Regeering meende hierbij een ze ker toezicht te moeten uitoefenen, vooral nu de concurrentie door de crisis hier en daar moordend dreigde' te worden. Spr. gaf daarop een uiteenzet ting van de wet op de algemeene verbindend- onverbindendverklaring van ondernemersover komsten, waarbij door de Overheid ingegrepen wordt in het vrije bedrijf. Echter slechts nadat hiertoe het initiatief is genomen in het bedrijf zelf. Thans zijn door B. en W. van Amsterdam twee verordeningen ingediend: de winkel- en broodbak kersverordening, waarbij een vergunningsstelsel wordt ingevoerd voor het houden van een winke' in schoenen, manufacturen of bepaalde levensmid delen. De vergunning kan worden ingetrokken o.a als sociale wetten of verordeningen niet worden [nageleefd. Spr. zette uiteen, waarom B. en W. hiertoe ge- 'komen zijn en gaf eenige sprekende voorbeelden de moeilijkheden, o.a. door het teveel aan win- ontstaan_ In feite .betreft deze ordening een externe organisatie van het bedrijfsleven, zij het gaande. Immers tot nu toe betroffen de. maatregelen meestal „belemmeringen" van het pedrijf, terwijl hier zelfs de-mogelijkheid-geopend wordt van. yerhod van vestiging. Bovendien wordt hier deze „ordening" van bo venaf opgelegd, terwijl, die bijv. bij de tevoren be- iproken wet uit het bedrijfsleven zelf moet zijn oortgekomen. Het meest hiermee te vergelijken is nog de Drankwet, die een regeling bracht voor den kleinhandel in sterken drank. Maar deze materies werden dan ook door den Rijkswetgever geregeld. Hierna behandelde spreekster nog dc argumen tatie ter aanbeveling dezer verordeniogen, nameiijk ingediend zijn om het algemeen be lang te dienen, gelegen in het voor den onder gang behoeden der betrokken bedrijfstakken. Ten eerste is nog niet bewezen, dat dit ingrijpen die ibedrijven waarlijk helpen zal. De oorzaken van |hun nood liggen niet alleen in het aantal winkels. zijn menigvuldig. Ten tweede zullen door een [dergelijke partieele maatregel andere branches nog sterker belast kunnen worden. Geen wonder ook, dat dan verschillende organi ses van winkeliers er tegen zijn. Daarnaast staan idan nog de gevaren voor de consumenten van prijsverhooging Spreekster eindigde haar betoog met te zeggen, dat ook zij de groote moeilijkheden ziet, waarin vele middenstandsbedrijven thans verkeeren. Maar dat zij dit soort ingrijpen voorshands zeer ingrij pend vindt, zeker als men dit niet slechts als crisis- itregel "bedoelt, en niet liggend op den weg der Overheid, Spr. werkte gaarne mee bij de wet op Verbindendverklaring van ondernemersovereenkom- 1. Daarin zag zij een doorwerking der gedachte organisatie van het bedrijfsleven, die een aanpassing kon brengen aan een groeiende ontwik keling. Daarentegen zag zij hier een doorwerking der gedachte van bedrijfsorganisatie, waarbij zulke gevaren dreigen, dat men daartegenover de uiter- voorzichtigheid moet betrachten. LANDMACHT Benoemd Is tot. res.-2e-luit. bü if. de vaandrig R W Reindersma VRIJDAG 26 APRIL 1935 HUIZEN 1875 M. Algemeen programma, ver- zorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en me ditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgen dienst olv. Ds. S. J. Dokter. 11.00 Gram.pl. 11.15 Pianorecital D. Grashoff. 12.15 Gram.pl. 130 G. de Knegt—Ter Haar (sopraan), H. Berghout (cello) en R. Beute (piano). 2 30 Chr. lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Orgelconcert L. Blaauw. 5.00 Ensemble Horst 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram pl. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Stafmuziek Vrijw. Burgerwacht Amsterdam, olv. F. v. Zanten. S.45 Declamatie P. v. d. Bijl. 9.15 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.0511.30 Gram. muziek. Gedurende het avondprogramma: ver kiezingsuitslagen (Provinciale Staten van Gel derland), HILVERSUM 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO- 5.00 VARA 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10 35 Trio Fav 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 Vervolg trio- concert. 11.45 Gram.pl. 12.Q0 Gram.pl. 12.15 Kovacs Lajós en zijn orkest. 1.45 Gram.pl. 2.00 Betuwsche novellen door G. J. Peters. 2.30 Gram.pl. 3.05 Zang door Carolina Segrera d. vleugel: G, Confalonieri. 3.15 Modepra; 5.35 Vervolg zangvoordracht. 5.30 Gram. ziek. 4.00 Kniples. 4.45 Gram.pl. 5.00 Kinder- uurtje. 5.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 6 30 E. Walis en zijn orkest. 7.00 E. Boekman: Het Belgische experiment. 7.20 „The Twink ling Three". 7.30 Vervolg orkestconcert. 7.40 Vervolg trioconcert. 7.47 Vervolg orkestcon cert. 7.57 SOS-berichten. 8.00 Prof. Dr. Seven- ster: Programma van de moderne theologen- vergadering 1935. 8.30 Henr. Bosmans (piano) en C. v. Leeuwen Boomkamp (cello). 9.00 Prof. Dr. L. J. v. Hölk: Natuur. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. Vaz Dias. 10.15 Declamatie. 11.00 Jazzconcert (gi pl.). 11.30-12.00 Gram.pl. Zorg toch voor Uzelf Ge voell U ellendig, Ge lijdl aan hoofd pijn en vermoeidheid, dat komt omdat Uw spijsvertering niet meer normaal werkt. Altijd gehaast, naamt Ge niet den tijd voor Uzelf te zórgen. Ge waart onregelmatig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang, dat wreekt zich nu. Vergiftige afval-stoffen hoopen zich in Uw darmen op en maken U zoo moe en mat, zoo hangerig en pafferig. Maak „Schoon Schip" met de nieuwe vinding van Apotheker Dumont„Laxeer-Akkertjes", wel ke naast laxeerende plantaardige stoffen bovendien bestanddeelen bevatten, die een gunstige king hebben op geheel U\ stel, zoodat Gij U weldra gezond en „verjongd" gevoelt. JSaxeor-OMkaiies TTlaken, Schoon Schip Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar De verkiezingsuitslag J)E N.S.B, ALS NIEUWE PARTIJ De losgeslagen vrijzinnigen hebben de N.S.B. aan winst geholpen, schrijft het Dagb lad van N. Brabant: „Deze laatste partij verwierf 8 pCt van het aantal stemmen, terwijl de geheele oppositie 42V2 pCt verkreeg. Hiermee is de N.S.B. pro portioneel juist geteekend en toont zij te zijn, wat wij van haar verwachtten, toen wij vóór de verkiezingen schreven: Wij zijn de meening toegedaan, dat dc N.S.B. op weg is, een belangrijke partij te. worden, een partij, waarmee men rekening zal moeten houden, maar dan ook in geen geval meer dan een nieuwe partij. Mén kan hieraan toevoegen, dat Ir Mussert zich zal moeten verzoenen met het denkbeeld dat ook de fortuinlijkste groei van zijn alles behalve evenwichtige beweging, begunstigd door een veel verdere afbraak van onze wel vaart, deze beweging niet kan uitbrengen bo. ven hetgeen zij op dit moment is: een partij naast andere partijen waaronder de traditio neel christelijke ook in de toekomst zullen blijven dienen als centrum en evenwichts- factor. Geen hoon en geen verguizing, hoe zeer de N.S.B. zich ook daarop toelegt, kan verhinderen, dat dc R.K. Staatspartij, de Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie, de spil blijven van ons staatkundig leven". DROITWICH 1500 M. - 9.35-9.50 Morgenwi*. ding. 10.20 Orgelspel R. New. 10.50 Alfred van Dam en zijn orkest. 11.50 BBC-dansorkei4 olv. H Hall. 12.35 Kamermuziek. 1.20 Het Birminghamsch Theater Royal orkest olv. Gor| don. 2.20 Schotsch Studio-orkest. 3.05 Gram!, pl. 3 35 E. Colombo's orkest. 4-35 BBC-dans- ockest olv. H. Hall. 5.20 Berichten. 5.50 en 6.05 Lezingen. 6.25 Bachconcert. 6.50 „Hit the Deck", comedie met muziek van Youmans. 8.05 Vioolrecital Z. Francescatti. 8.30 „Soft lights and sweet music". 8.50 Berichten. 9.20 Lezing. 9.40 Bridgewater kwintet mmv. E. Daniele (sopraan). 10.35—11.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 6.20 en 7.20 Gram.pl, 11.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 5.20 Zang, 7.20 Zang olv. Bonnaud. 9.50 Pascal-orkest. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijkorkest olv. Thyregod. 2.20—4iiÖ0 Omroep orkest olv. Mahler. 7.30 Omroeporkest olv. Gröndahl. 8-30 Gram.pl. 8.45 Hoorspel met muziek. 9.45 Viool en piano. 10.45—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 GramofoonpT. 635 Gram pl. 9.50 Zang en piano. 11.20 Orkest"» concert. 3.20 Zang en piano. 4.20 Omroepkleiu orkest uit Berlijn olv. W. Sterner, en Mando linekwartet. 7.00 Gram.pl. 7.35 Uit Stuttgart* „Der Meflsch zwischen Himmel und Erdc'*, spel van Morgener. 8 20 Stauch-trio. 10.20-*< 11.20 Omroepkleinorkest olv. E'ysoldt, BRUSSEL 322 en 4S4 M. 322 M.t 1L20 Gram pi. 11.50 Salonorkest olv. Walpot 12.50 1.20 en 4-20 Gram.pl .4.50 Vioolrecital. 5.20 Gram.pl. 5.35 Salonorkest olv. Walpot. 6.35 dito. 7.20 Kamermuziek. S.20 Salonorkest olv. Walpot. 9.30-10.20 Dansmuziek. 484 M.J 11 20 Gram.pl. 11.50 Omroeporkest olv. Ga- son. 1250 Zang. 1.00—1.20 en 4.20 Gram.pl> 4.50 Kwartetconcert. 5.35 Gram.pl. 5.50 Piano recital. 7.20 Voor oud-strijders. 8.45 Hoorspel, 9.30 Gram.pl. 9.45—10.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 735 ,Der Mensch zwischen Himmel en Erde'V hoorspel. 8.20 Operetteconcert uit Frankfort olv. H. Rosbaud. 9.20 en 10.05 Berichten. 10-20 11.50 Dansmuziek door Oskar Joost en zijn Drang naar links? Nu staat dit kabinet voor het feit, dat er is gekomen een opschuiving naar links en een opschuiving naar het nationaal-socialis- me; schrijft de (lib.) Nwe Arnhe msche Crt. „Wat wil dit zeggen voor het regeerïngs- beleid'? Dat zoowel bij de anti-revolutionai ren, die tot hun schrik hebben moeten mei> v'oor hen zoo lastige heer Veraart, de drang zal ontstaan naar links om te buigen. Naai' een politiek die dwars tegen de aanpassing van Dr Colijn ingaat, zelfs tegen de gave gulden". Een bestaansminimum DAT HET LAAGSTE PUNT BEREIKTE Er is, aldus schrijft de Nederlander, voor arbeiders, werkloozen, gepensionneer* den, kleine handelaren enz., een bestaans minimum, dat niet verder gedrukt kan war den en ook in ons land wordt soms plotse ling een sluier opgelicht, die doet huiveren voor de werkelijkheid in de gezinnen der velen, die niet weten hoe zij van de eene dag in de andere dag zullen komen. Het'tot elkaar brengen en houden van de beida eindjes in dc dienst van staat en gemeente is onvoorwaardelijk eisch m a a r d a a r m e heeft ons land nog geen werk en brood. Tragische brand te Hilversum Vrouw om het leven gekomen. Te Hilversum ontstond brand in een garage van een perceel aan de Johan Ge- radtsweg alhier, bewoond door Ir. J. van Berg. De 30-jarige echtgenoote van den heer van B. was in deze garage bezig met het wasschen van eenige kleedingstukkea in ■aschbenzine. Vermoedelijk heeft zij daarbij eeiï lucifer aangestoken om een petroleum- ibrander te ontsteken, waarbij de ben zine heeft vlam gevat. In minder dan geen tijd deelde het vuur zich mede aan de kleeren van mevr. van B. en aan eenige voorwerpen, die in de ga rage stonden. Mevr. van B. heeft niet meer uit de garage kunnen ontkomen. Toen Ir. van B. den brand zag, heeft hij onmiddellijk met een tuinslang op de waterleiding water gegeven en met behulp van eenige buren slaagde hij erin zijn vrouw naar buiten te bren gen. Het bleek toen, dat het slacht offer er zeer ernstig aan toe was. Dr. Planten van den Geneeskundigen Dienst verleende de eerste hulp en deed het slachtoffer opnemen in het Diaconessenhuis, waar mevr. B. spoedig is overleden. De K&tT* ^°01 ^randweer spoedig ge- FEUILLETON SAAMGEBRACHT Onder deze mannen verschenen nu oóK Wilibald en Drogo. Reeds den volgenden dag ara dien, waarop zij in Utredht waren aan gekomen, vervoegde de eerste' zich bij Al berik Drogo had verklaard, dat hij lie-; ver nog een dag van de vermoeienissen der reis wilde uitrusten en verzocht, dat de bisschop hem een werkkring zou aanwij zen, waarin hij van zijn ijver voor de goede zaak zou kunnen doen blijken. Zulk e'en {verzoek kon Alberilc niet onaangenaam zijn, en vooral niet, toen hij vernam, dat iWilibald reeds bij zijn voorganger was be kend geweest, en bereids onder de Friezen gepredikt had. „Gij komt thans van het Hof des Konings?" vroeg de bisschop. „Gij weet Idus niet alleen, dat de Koning reeds ler- stond maatregelen genomen heeft, om den ©vermoedigen Sakser te vervolgen, maar gij weet ook, welke maatregelen dit zijn. Ik heb daaromtrent wel reeds berichten ont vangen, maar ik zou tevens gaarne willen weten welke plannen de Koning heeft ge maakt, opdat ik ook daarnaar mijn. maat regelen kan nemen.' „Zulks was mij door den Koning zeiven Opgedragen en ik ben bereid aan uw be geerte te voldoen. Het leger, dat te Novio- magum verzameld is, is reeds aanzienlijk en wordt nog dagelijks versterkt. Op dezen Hag zou de Koning een oproeping doen aan hen, die een poging wilden aanwenden om Daventria te hernemen. Maar de Koning zelf zou dan aan het hoofd van het leger den Sakser nazetten, die reeds verder is doorgedrongen, en zijn overwinningen door verwoesting en vernieling viert. Op dezen tocht zullen ook Ludger en andere vrome mannen den Koning vergezellen, ten einde terstond aan de overwonnenen het Chris tendom te kunnen prediken." „De Koning is een vroom man en hij is ter rechtertijd door den Heere tot ver dediging der verdrukte Kerk gezonden. Wij mogen dus op een zekere overwinning hopen,, en wij kunnen intusschen in Fries land onze pogingen aanwenden, om heb, die door Wittekind tot den afval zijn ver leid en gedwongen, terecht te brengen. Zoo zal Willehad met Theodaard aan het hoofd van vijf zendelingen naar Stavoren ga'an, om daar de afgoderij te beteugelen. Maar Lebuinus zal met Marcellinus zich naar Daventria gegeven, waar de akker niet min der van het opgeschoten onkruid moet gezuiverd worden. Bij welk van deze twee gezantschappen wilt gij u het liefste voegen?" „Ik heb mij onbepaald aan- den dienst der Kerk verbonden, en zou dus overal gaan waar men mij zou verkiezen heen te zen den. Maar nu het mij in mijn keuze wordt gegeven, verlang ik niet vuriger dan naar Daventria te 'mogen gaan." „Ge hebt dan zeker een belangrijke rede» voor uwe keus?' „O ja. Ik zoek daar een jongeling, 'dien mijn ziel lief heeft. Hij kan afgedwaald zijn; hij is het, indien ik sommigen moet gelooven; maar, als i.k hem vind. dan hcop ik hem terecht te brengen." „En wie is die jongeling? Of wilt ge liever zijn naam verzwijgen?" „Ik durf hem te noemen, want hij heeft reeds goede diensten aan de Kerk bewezen. Angelbert is zijn naam. Ik heb hem op gevoed en ben voor hem verantwoordelijk." „Dus een wees?" „Neen, Hij is de zoon van den Sakser Wittekind, maar hij kent zijn vader niet. Toen deze, nu veertien jaren geleden, naar het Noorden week, heb ik mij van een list bediend, waardoor ik dit kind ben meester geworden, want ik betreurde het, dat dit veelbelovend kind in de gruwelen der heidenen zou worden opgevoed. Ik bereikte mijn doel, verborg mijn pleegzoon, voedde hem op tot eén vroom Christen en een dapper krijgsman. Op mijn vlucht nam ik hem mee. Hij werd eindelijk bij de Ko-, ninklijke lijfwacht geplaatst,, en deed den Koning in Spanje belangrijke diensten. Thans werd hij naar Daventria gezonden, om uit 's Konings naam met den Sakser te onderhandelen. Maar hij is niet terug gekeerd, en ftnen zegt, dat hij zich met de heidenen weer heeft verhonden.'' „Gij hebt niet goed gehandeld, broeder!" zei Alberik, het hoofd schuddende. „Gij had de oorzaak kunnen worden, dat een zoon zijn vader, of dat een vader zijn kind had vermoord. Zulke gruwelen mogen wij zelfs in de heidenen niet dulden." „Ik nam den zoon tot mij, alleen met het oogmerk om hem tot een Christen op te voeden.". „Maar waarom hebt gij hem dan nader hand niet gezegd, wie zijn vader was?" „Ik vreesde altijd, dat hij mij wegens mijn daad zou haten. Een heiden immers bemint even goed zijn kinderen als een Christen. En dat Angelbert mij zou kunnen haten, dit denkbeeld kon ik niet verdra Daarom zweeg ik en deelde slechts aan vromen Ludger mijn geheim in vertrouwen mee. Maar nu de jongeling verdwenen is, nu gevoel ik vooral, dat ik verkeerd heb gehandeld en ik wenschte daarom naar Daventria gezonden te worden, om te her stellen, wat er te herstellen is, of om een grooter kwaad te voorkomen." „Nu, mijn gebed zal u en uwe mede zendelingen vergezellen en de Heere moge uw pogingen zegenen!" zei Alberik met vromen ernst. Nu deelde hij Wilibald nog het een en ander mee. dat voor zijn volgende betrek king noodig was, en vermaande hem door vasten en gebeden en overdenkingen zich vóór te bereiden, en vooral met zijn ambt- genooten in eendracht en liefde de hand aan het werk te slaan, terwijl hij zei, „nog denzelfden avond allen te willen verzame len, om hen in sommige dingen en vooral in de Heilige Schrift te onderwijzen." Nadat Alberik dit alles breedvoerig bad meegedeeld, deed hij bij Wilibald 'on"ter- zoek naar Droga, die hem reels door een Koning aanbevolen was, en hij droeg hem op, den jongeling op te zoeken en tot hem te geleiden. Aan dit bevel voldeed Wilibald terstond en Alberik ontdekte spoedig, dat Drogo niet alleen de noodige kennis, maar ook den vromen ijver eens zendelings miste waarom hij besloot hem nog voort erst bij zich te houden, en volgens den wil des Konings zelf te onderwijzen, welk besluit jcchter Drogo slechts half beviel, Maar met des tc meer ijver legde Wili- bald zich er op toe, wel toegerust als zen deling, opnieuw de wereld te kunnen in treden. Hoe vele gevaren hem ook waren voorgesteld, hij bleef slechts reikhalzend verlangen naar den dag, waarop hij zou '-■.unnen vertrekken. Eindelijk was die dag aangebroken. Bij een plechtige godsdienstoefening in de St. Salvators Kerk werden de zendelingen tot hun werk afgevaardigd. Op den avond ran dien dag verzamelde de bisschoo allen nog eenmaal rondom zich en deelde hun zijn vermaningen mee, om noch ter rechter-, noch ter linkerzijde af te wijken, om moed te houden, in alle gevaren en om altijd de kroon der overwinning, die den martelaren was toegezegd, in het oog te houden. Aan het einde van deze vermaningen stelde hij aan elk der zendelingen eenige gedeelte lijke afschriften van het Evangelie ter hand', benevens de verklaringen daarop door Beda en hij besloot alles met het schenken van zijn Apostolischen zegen. Zoo toegerust togen den volgenden mor gen al de zendelingen op reis. Wilibald sloeg, met Theodaard, Marcellinus en Lebuinus, terstond den weg naar Deventer in, slechts van een weinig mondkost voor zien, gewapend met. een staf doch met harten vol geloovig vertrouwen op God. Jyist 46en de zendelingen Utrecht ver lieten, verliet ook Drogo langs een anderen weg de stad. Doch hij deed het als een vluchteling, die zich voor ieders oog moest verbergen. HOOFDSTUK V Do verzoeking Den dag nadien waarop Wilibald met de andere zendelingen Utrecht verlaten had- ♦«nv -aff er 111 de kaPel die lot het paleis te Nijmegen een jongeling geknield. Het was thans minder levendig op het koninklijk lustslot. Koning Karei was zelf tegen Wittekind opgetrokken en zooals 'ge woonlijk waren niet slechts alle Hof beambten den Koning en het leg'»- gevolgd maar ook 's Konings kinderen warén, naar zijn wenscli, meegereisd. Eenzaam was liet dus thans op het kasteel, eem-aam ook on dit oogenblik in de kapel. Slechts een en kele lamp huig van de zoldering af. Dach het schijnsel dat zij gaf, werd nauwelijks opgemerkt bij het schijnsel der ondergaan de zon, dat vroolijk en helder door de boog vensters drong. Maar vroolijk was de jongeling niet. die daar 111 eenzaamheid lag neergeknield, en die zijn hart voor God uitstortte. Hij scheen zelfs diep geroerd. Men kon het aan zijn uiterlijke gebaren zien. Het was Angelbert. In het vertrou- n op zijn onschuld, was ook hij eindelijk naar Nijmegen teruggekeerd, om den Koning een verslag zijner ondernemingen te doen, maar anderen waren hem voir geweest Ook Al dank had reeds het bericht van Deventecs verwoesting door Wittekind aan den Kon mg bekend gemaakt en was daarbij openlijk als de beschuldiger van Angelbert opgetreden. De afwezigheid van Angelbert scheen deze oeschuto'/^"'- - *-■ vwrnQt vemAtf)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9