Jüktutre £ciit5rl)f (ümirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken P A L T H E abonnemttttsprijtf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending.5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5459 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 'DONDERDAG 25 APRIL 1935 15e Jaargang 2trt)ertetTtieprij?en: Van I tot 5 regels f 1.17 Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelinge» IC va» 1-5 regels f 2.30 Elke regel meer 0-45 Handelsadvertentiëit per regel O.n'/j Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 'I bureau wordt berekendf 0.10 UIT VERLIES WINST Wij leven op de grenslijn van twee werelden. Links golft de zee weg in eindelooze deining; met zich meevoe rend wat was en nimmer terug zal keeren; rechts heffen de blanke dui nen zich op van het landschap, dat de menschheid zal betreden; maar ze zijn in wazige nevelen gehuld en ons oog tracht tevergeefs de contouren der toekomstgestalten te ontdekken. Toch weten wij, dat er nieuwe din gen komende zijn. We voelen het aan in de beroering, welke er door de we reld gaat. Wij weten het: een maat schappij is geen maakwerk, ze wordt niet door een stelsel of systeem gefa briceerd: ze groeit, ja, maar ze ver groeit ook, naar Gods bestel en met onze medewerking. Blijkbaar gaat de vergroei thans In sneller tempo dan anders; het schijnt om ons heen een gistingsproces; wij weten niet wat en hoe; wij vragen maar en staren in een wijd, doch ne velig verschiet. Dit echter weten wij, omdat de Schrift immer waarheid blijft, dat Jezus is opgestaan en dat Hij zal rich ten, oordeelen en regeeren. Dit weten wij, dat elk Paaschfeest ons voor een nieuwe opgave stelt om zijn banierdra gers te zijn. De „stille" week was de week dei- daverende Statenverkiezingen. In de politieke arena is een nieuwe strijder verschenen, die in eerste aanloop een sterke positie heeft ingenomen. De Christelijke partijen hebben dap per weerstand geboden en aan dezen belager zoo goed als geen terrein be hoeven af te staan. Een enkele groep, welke immer een vrij-breede halflibe- rale zelfkant had, werd wat afge schaafd; maar overigens kan men het zóó niet beredeneeren, dat het Christe lijk georganiseerd volksdeel aan de N. S.B. veel kiezers moest afstaan. Het verlies werd naar andere zijde geleden waar men principieel even afwijzend staat tegenover de N.S.B. als wij. Wel mag gezegd, dat wat deze aan val betreft, uit verlies winst werd ge boren. Immers, juist het optreden van de N.S.B. heeft ons genoopt om ons opnieuw te bezinnen over de geeste lijke achtergrond der dingen. - Er groeit wat nieuws, ja, dat kunnen we constateeren; maar het eischt ern stig zelfonderzoek, om de geestelijke machten te onderkennen, die werken' achter elke nieuwe beweging. En zulks vooral, als deze verschijnt als een engel des lichts en zich tooit in Chris telijk gewaad. Er is verschil tusschen liberalisms en N.S.B. en daarover spreken we nog wel eens; maar godsdienstig gesproken zijn zij èèn: uw belijdenis van den Hei land, die leed en stierf en uit het gra. verrees behoeft geen beletsel voor u te zijn om met ons mee te gaan; maar in de beweging is voor dat levend ge- tuigenis geen plaats, tenzij alleen als uiting van persoonlijk geloof; de par tij, de beweging, de organisatie houdt er geen rekening mee. Och, tegen het baarlijke materialis me, dat alleen met dit leven rekent, zijn wij nog wel gewapend; maar hier en daar, zij het sporadisch, leende men het oor aan de verleider, die vrome woorden sprak. En wij zijn er dank baar voor, dat we opnieuw gedwongen werden om ons geestelijk te bezinnen, cm te vragen, welke geestelijke moto ren de nieuwe beweging drijven. Dat zuivert en staalt. Het ware ons liever geweest, dat ons volk, ook in deze dagen van maatschap pelijke en geestelijke ontreddering im- Diuun ware gebleken voor allerlei „wind van leer"; doch er zal uit ver lies winst verkregen worden, wanneer we na dit Paaschfeest opnieuw do ba llier van Koning Jezus de wereld in dragen om ze te planten op elk terrein. MORGEN GELDERLAND De nieuwsgierigheid naar de uitslag der Verkiezingen is grootendeels bevredigd. Gel derland dat morgen de rij der provincies lluit, kan eigenlijk geen verrassingen meer brengen. Tenzij zeer onaangename. Echter, niemand denkt of gelooft, dat de Stevige rechtsche meerderheid in de Staten (38 leden: te weten: 20 r.k.: 10 c.h. en 8 a.r. Van de 62) tot een minderheid zal afbrok kelen. Neen, dat vreezen wij ook niet. Maar het ïs eerder gebeurd, dat al te groote zeker heid tot slap optreden en pijnlijk verlies leidde. De Ghristelijk-geöriënteerde kiezers in het Geldersclie mogen ons dat besparen, door te handelen en te werken, alsof er groote gevaren dreigen. Trouwens, die gevaren zijn op zich zelf groot genoeg. Hoe zuilen Arnhem en Nijmegen zich BINNENLAND ZOMERDIENST DER SPOORWEGEN RotterdamDen Hoek in 25 minuten Dieseltreinen vervangen door stoomtreinen De voornaamste wijzigingen Blijkens een mededeeling in „Spoor- en Tramwegen" zullen met ingang van 15 Mei &.S., als de zomerdienst der spoorwegen be gint, per dag 3000 reizigcrstreinkilometens minder worden gereden dan bij de thans nog geldige dienstregeling. Echter zullen de lange al'standsverbindingen door het verval len van deze treinen niet worden geschaad. Hoek van Holland—Rotterdam Geëlectrificeerd is het baanvak Hoek van HollandRotterdam D.P. Met uitzondering van de internationale treinen rijden op dit baanvak uitsluitend electrische treinen en wei een halfuursdienst tusschen Rotterdam D.P. en Maassluis v.v. en een uursdienst tusschen Rotterdam D.P. en Hoek van Hol land v.v. Ook. de boottrein Hoek van Holland—Am sterdam Cs. v.v. zal van 15 Mei af als elec trische trein worden gereden, de rei&duur wordt daardoor ongeveer een kwartier be kort. Ten behoeve van het strandbezoek te Hoek van Holland zal voor de heenreis bij gunstig weder naar behoefte d a g e 1 ij k s van 2 Juli tot en met 1 September tusschen 8 en 12 uur de halfuursdienst Rotterdam D.P.—Maassluis naar Hoek van Holland eindpunt worden doorgevoerd en voor de terugreis van 16 tot 23 uur de halfuurs dienst Maassluis—Rotterdam D.P. te Hoek- van Holland eindpunt aanvangen. Boven dien zullen in bovengenoemde periode bij gunstig weder en naar behoefte voor de heenreis van 7.45 tot 11.45 sneltreinetti 2e en 3e klasse worden ingelegd, vertrek kende 15 minuten vóór en né het heele uur van Rotterdam DP. naar Hoek van Holland Eindpunt. Voor de terugreis zullen dan op die dagen van 16.45 tot 21.45 (alsmede ten 23.15) sneltreinen „2e en 3e klasso van Hoek van Holland Eindpunt naar Rotter dam DP loopen vertrekkende 15 minuten vóór en na het heele-uur van Hoek van Hol land Eindpunt, ze sneltreinen zullen in beide richtin gen alléén stoppen te Hoeik van Holland Haven. Zij zullen het traject in bedde rich tingen afleggen in 25 minuten. Vervanging van Dieseltreinen. De bezetting van sommige EM (Dieselelec- trische) treinen is zoo groot, dat zij niet langer als zoodanig gereden kunnen wor den. Zij worden vervangen door snelle snel treinen met een over het geheele traject slechts enkele minuten langeren rijtijd dan de EM treinen. Zij blijven echter passen in 't Dieseltrein-systeem, zoodat ook voor deze treinen te Utrecht aansluiting bestaat, al is de overgang van den eenen trein op den anderen slechts 4 minuten. In de reisgidsen zijn deze treinen niet-gemerkt EM en zij zij zijn samengesteld uit le, 2e en 3e klasse materieel. Het inleggen van deze treinen is klaarblijkelijk, oorzaak, dat in verschillende bladen berichten zijn opgenomen, dat met ingang van de dienstregeling van 15 Mei 1935 in de Dieseü-electrische treinstellen ook afdeelingen lo klasse zouden worden inge richt, hetgeen niet juist is. De dienstregeling op het baanvak Hoorn -Medemblik is zoodanig vastgesteld, dat de dienst kan worden uitgevoerd met één mo torrijtuig 3e klasse. Ingaande de nieuwe dienstregeling wordt de exploitatie voor zoover het reizi- gensvervoer betreft gestaakt op de baanvak ken Dokkum-Aalsum-Anjum, Harlihgen- Tzummarum, StadskanaaleTr Apel en De- vneter-Ommen. De voornaamste wijzigingen De voornaamste wijzigingen t.o.v. de dienstregeling van 15 Mei 1934 zijn de vol gende: Trein 1061 te den Haag HS aankomende ten 12.50 wordt doorgevoerd naar Rotter dam DP (A. 13.12), waardoor aldaar een betere aansluiting ontstaat op trein 187 (V. 13.22) naar Eindhoven (Maastricht) De electrisdh gereden boottrein 400 zal van Amsterdam Cs vertrekken ten 21.38 (was 21.25) en trein 401 zal aldaar aanko men ten 7.50 (was 8-09). Op Zon- en Feestdagen vertrekt de eerste verbinding van Rotterdam DP naar Amster dam Cs ten 7.00 inplaats van ten 7.30, door dat trein 1013 ook op Z.F. is ingelegd. Trein 34 S stopt op Zon- en Feestdagen ook houden? Wat zal de Veluwe opleveren? Hoe zal het gaan in de Achterhoek? Gelderland is wat de werkloosheid betreft, een gezegende provincie. Het beleid van Ged. Staten mag gezien en geprezen wor den. Maar er zijn ook zwaar geteisterde streken. In de Betuwe verkeert men hier en daar in een wanhoopsstemming. In het land van Maas en Waal heerscht nijpende armoede, welke velen reeds tot vertwijfeling bracht Dat alles wreekt zich zoo licht op de par tijen, welke de verantwoordelijkheid durven en willen dragen. Daarom is alle sleurgang thans verboden En bovendien, nu Gelderland zoo achteraan komt is het moreel verplicht om naar een uitslag te streven, welke ons inet nieuwe moed voor de toekomst bezielt. te Delft en Leiden .waardoor te Leiden (A 22.17) ook op die dagen aansluiting wordt verkregen aan trein 3399 (V. 22.28), zoodat do Rijnstreek thans gebruik kan maken van de laatste sneltreinverbinding van Zee land en tevens een latere verbinding mét Brussel ontstaat. Trein 3378 Utrecht-Lelden (A 6.16) krijgt aansluiting op trein 1005 Leiden (V. 6.21) Rotterdam DP, waardoor voor dé Rijn streek een vroegverbinding met Rotterdam en verder tot stand komt. Geen stoptreinen Rotterdam—Gouda Op het baanvak Rotterdam M.Gouda zijni alle stoptreinen vervallen. Voor het forefr' senverkeer werden ingelegd trein 552 Gou da V. 7.45—Rotterdam M. A. 8.08 en treili 559 Rotterdam M. V. 18.0:3Gouda A. 18.25, terwijl jn verband met de geringe bezet ting de treinen 553 en 558 Rotterdam M.— Amsterdam Wp. v.v. van en tot Gouda zul len loopen, met directe aansluiting te Gou da van en naar Rotterdam M. De treinen 554 en 557 blijven tusschen Amsterdam WP en Rotterdam M. loopen. In de vertrek- en aankomsttijden dezer treinen is wijziging gebracht moeten wor den, omdat tusschen Harmeien en Breuke- len, in verband met noodzakelijke herstel lingen aan den weg gedurende de zomer periode, enkelspoor gereden moet worden. De bijzondere aandacht wordt er op ge vestigd, dat in verband met werkzaamheden aan den weg tusschen Gouda en Woerden (vernieuwing van duikers) op dit baaiivak eénige minuten meer rijtijd in alle treinen is gebracht, tengevolge waarvan de vertrek tijden van Rotterdam Maas en Den Haag SS van alle treinen 2minuten vroeger is, dan in de thans geldende dienstrege ling. De EM-treinen vertrekken dus als regel van Rotterdam Maas 13 minuten (in plaats van 15 min.) en van dén Haag SS 10 minuten (inplaats van 12 min.) over het heele uur. Trein 3SOO Amersfoort—Utrecht is 31 mi nuten later gesteld (Amersfoort V. 6.51, Utrecht A 7.20) waardoor op laatsgenoemd station een directe aansluiting wordt ver kregen op trein 84 naar Maastricht (Zee land en België). Trein 3801 Utrecht—Amers foort werd 23 minuten later gesteld (Utrecht V. 7.15, Amersfoort A. 7.46), waardoor te Amersfoort een kortere overgang ontstaat op do treinen 103 en 303. Verbinding met Twente. Ingelegd werd een nieuwe sneltrein S23 (des Zaterdags niet), Amsterdam Cs V. 15.52 Enschedé A. 18.42, waarmede aan de wen- schen van Twente is voldaan om de snel treinverbinding van omstreeks 16 uur uit Amsterdam te herstellen. Te Amersfoort krijgt deze trein aansluiting van een ver- A V A N O SCHOENEN NIEUWE MODELLEN VOOR VOORJAAR. EN ZOMERSEIZOEN „SCHUTTEVAER" De 72ste algemeene vergadering te Den Briel De vrachtverdeeling Te Den Briel heeft de Schippersvereeniging „Schuttevaêr" gisteren haar 72ste jaarver gadering gehouden onder leiding van Mr. H. Smeenge, nadat burgemeester Mr. F. J. C. Eg'cer bij het Noordpoort-monument de congressisten in de oude Geuzenveste had ver welkomd. Onder de genoodigden bevonden zich o.i mr. J. Draayer, directeur van den Rijkswater staat, als vertegenwoordiger van de minis ters van waterstaat en binnenlandsche zaken; kapt. ter zee H. H. Arntzenius, als vertegen woordiger van den minister van defensie; de heer Geraets, referendaris afdeeling Scheep vaart, als vertegenwoordiger van den minis ter van oeconomische zaken; dr. ir. J. A. Rin gers, directeur-generaal van den waterstaat D. Fock, lid der Barste Kamer der Staten- Generaal; C. Fock, inspecteur-generaal van de. scheepvaart; N. J. van Laer, inspecteur- generaal van het loodswezen; C. H. Zijlstra, inspecteur van de scheepvaart; jhr. ir. A. G. Beelaerts van Blokland, hoofd-ingendeur rijks waterrtaat, directie Zuid-Holland en Utrecht; Mr. Egter van Wissekerke, burgemeester van Brielle; baron Mackay, burgemeester van Enkhuizen; S. da Silva, burgemeester van Oostvoorne; K. van der Knoop en ir. P. van der Wallen, wethouders van Brielle; mr. L. Trouw te Brielle; mr. dr. H. P. Schaap te Brielle; G. van der Ban, gemeente-secretarie te Brielle; mr. H. van Riel te Rotterdam; A. Kortland, havenmeester van Rotterdam; de havenmeester van Dordrecht; J. Poortman, namens de Kamer van koophandel en fabrie- evi -v va v wvaia fVH_7ken voor de Beneden Maas, en H. van Steen- braStag'w"poHe?^''st'7v'j3A7 «r«*n> «J* vertegenwoordiger van de Kamer Haag SS (V. 13.10) en Utrecht (V. 16.12). Teraardebestelling G. Elhorst Onder zeer groote belangstelling is Woens- ag in de vroege middaguren het stoffelijk overschot ter aarle besteld van den heer G. Elhorst, een zeer vooraanstaande figuur in Anti-Rev. kringen, oud-lid der Tweede Kamer, oud-lid van Gedep. Staten van Over- 1 en oud-wethouder der gemeente En schedé. Aanwezig waren o.m. de leden van hrt gemeentebestuur van Enschede, de oud- burgemeester van Enschede, de heer Edo Bergsma, de gedeputeerden, de heeren Mr. Dr. J. W. Schneider, J. J. Beukenkamp en Mr. D. te Winkel, tal van leden en oud-leden der Prov. Staten, leden van den Gemeente raad, Mr. G. J. Svbrandy namens het Prov. Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen een groot aantal vertegenwoordigers van vele vereenigingen, corporaties en instellingen. Onder rtroomenden regen werd het stoffelijk omhulsel de rouwkapel binnengedragen en daar opgebaard Daarop trad Ds. J. v. Hen ten, Geref predikant te Enschede naar voren, die na mens de familie mededeelde, dat het de uit drukkelijke wensch van den ontslapene dat elechts enkele autoriteiten het woord zouden voeren. In alles zocht hij de eer Gods, ook voor hetgeen hij op zoo velerlei terrein des levens heeft mogen verrichten. Men kan de nagedachtenis van den heer Elhorst niet beter eeren, dan te wandelen op de wegen, waarop hij voorging. Nadat spr. woorden van troost had gericht tot mevr. Elhorst, besloot hij met het overbrengen van een boodschap van den ovenedene, bestaande uit gedeelten in 1 Thessalonicensen 4 en 5. Vervolgens hield de Burgemeester van En- Jiede, de heer J. J. G. E. Riickert eer korte toespraak. Buitengewoon veel is de ge meente Enschedé aan den heer Elhorst ver schuldigd. Met een helder verstand begiftigd, bracht hij zeer belangrijk werk tot stand voor de jonge, opwaarts strevende stad. Daar de Commissaris der Koningin in de Provincie Overijssel verhinderd was te ko men, sprak de waarn. Commissaris, Mr. Dr. J. W. Schneider namens het Prov. Be stuur. De Provincie treurt, aldus epr. om het verlies van een goeden en getrouwen dienaar, want hij gevoelde zich in den oppenrten Raad der provincie steeds de dienaar. Hij zocht niet zichzelf, maar het gei welks belangen Irij moest behartigen. Hij muntte uit door een helder oordeel, dat in den loop der jaren tot groot gezag was rijpt. Daarbij dwong hij eerhied af door zijn trouw aan zijn beginselen, waaraan hij tot ii het kleinste gehecht was. Spr. besloot aldus; Elhorst, de Provincie Overijssel dankt U alles, wat gij in lange jaren hebt gedaan. Onze dankbare herinnering zet U by in rij der groote zonen van dit oude gewest. Tenslotte hield de oud-Burgemeerter van Enschedé, de heer Edo Bergsma, een roerende toespraak, waarin hij herinnerde aan de groote vriendschap, welke hij steeds van den overledene heeft ondervonden en van diens grooten steun in moeilijke jaren. Wanneer het was om onze volkshuisvesting in g banen te leiden, aldus Spr., was Elhorst een der eersten om dat werk te verwezenlijken, overtuigd als hij was van de groote beteeke- nis van goede woningen voor de gezinnen de gemeenschap. De heer Bergsma herinnerde vervolgens oan. aan het hoogst belangrijke werk door den heer Elhorst in de moeilijke oorlogsjaren verricht, waarna hij besloot met het uitspreken van de hoop, dat de ont slapene thans heeft gevonden, waarop hij steeds zoo onwrikbaar heeft vertrouwd. Daarna werd het stoffelijk omhulsel graf-, waarts gedragen; vele honderden hadden zich van koophandel en fabrieken voor Den Haag. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter wijlen Prins Hendrik, en deelde hij mede, dat Prinses Juliana zich heeft bereid verklaard als beschermvrouwe op te treden. Besloten werd, haar een telegram te zenden. De voor zitter sprak daarbij de wensch uit, dat met het oogenblik dat een Vrouw de hooge be scherming van de vefeeniging op zich heeft willen nemen, een periode van verzachting der betrekkingen, verzoening der partyen, niet alleen onder de schippers, maar in het algemeen ook, is ingeluid. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het hoofdbestuur ervan overtuigd is, dat zonder de vrachtverdeeling de schipper nog dieper in het moeras zou zyn geraak*;. De mededinging van de auto, zoowel als de ontketende concurrentie van spoor en A.T.O. vestigde in zoo mogelijk nog toenemende mate de aandacht van de vereeniging op den druk der scheepvaartrechten, welke, aldus het verslag, door de hun eigen stelselloosheid de scheepvaart meer nog schaden, dan bij een meer juiste verdeeling wellicht noodzakelijk behoefde te zijn. Dat in de huidige omstan digheden goedkeuring werd verleend of voor stellen werden gedaan tot verzwaring van heffingen, als die, welke de aandacht van het hoofdbestuur eischten, mag weinig geschikt worden geacht om den moed bij den tegen den ondergang kampenden schipper aan te Ook de bevordering van het onderwijs aan schipperskinderen, welk onderwijs bij de nood zakelijk te achten vlucht uit de binnenvaart, volgens 't verslag, voor de betrokkenen steeds van urgenter beteekenis dreigt te worden, had de aandacht van het hoofdbestuur. Het ledental van de vereeniging daalde met 80. Het aantal bij de vereeniging aangesloten schippers bedraagt thans iets minder dan 2100, in 46 afdeelingen. De evenredige vrachtverdeeling. Omtrent de evenredige vrachtverdeeling bleken ter vergadering zeer tegenstrijdige meeningen te heerschen. Zoo was er een voor stel van de afdeeling Rotterdam, waarin er op aangedrongen werd, dat „Schuttevaêr" zich ditmaal zou onthouden van de behandeling der evenredige vrachtverdeeling, daar de kwestie op de jaarvergadering te Meppel reeds uitvoerig werd besproken. De afdeeling Maassluis daarentegen deed een voorstel, strekkende tot opheffing van de wet op de evenredige vrachtverdeeling. Het voorstel van Maassluis werd met sl 3 stemmen vóór verworpen. Een voorstel van de afdeeling Papendrecht om het daarheen te leiden, dat bij de a.s. bieten-campagne het vervoer van bieten, suiker en pulp niet meer in relatie zal plaats heb ben, doch over de beurtlyst, zal de aandacht hebben van het hoofdbestuur. Een voorstel van de afdeeling Breskens, om schippers aldaar de gelegenheid te ver schaffen om de beurtlyst te kunnen inzien en om inlichtingen te verkrijgen in verband met buitenlandsche betrekkingen, werd op voorstel van den voorzitter naar het hoofdbestuur verwezen. Hoofdbestuursleden, afgevaardigden er noodigden zijn officieel ten stadhuize ontvan gen door het gemeentebestuur. Daarna is er in De Doelen een ge» bijeenkomst geweest, die door de medewerking van plaatselijke vereenigingen is opgeluisterd. nog bij het graf verzameld. Een neef dankte hier voor de belangstelling, waarop Ds. H e n t e n de eenvoudige, indrukwekkende plechtigheid besloot met het uitspreken van de geloofsbelijdenis. DE EX-KEIZER ER VLOEIDE NOG GOUD WEG Een totaal bedrag van 19.3 millioen Dekkingspercentages practisch onveranderd gebleven De jongste weekstaat van de Nederland- sohö Bank werd opgesteld j.l. Dinsdag avond en heeft betrekking op een periode, waarin de geld- en beurshandel grooten deels was stilgelegd in verband met de feestdagen. In ons vorig overzicht hebben we reeds gemeld, dat de dollar nog steeds iets boven bet gouduitvoerpunt noteerde, zoodat ook deze weekstaat nog wel eenig goudverlies zou te zien geven. Blijkens den nieuwen weekstaat heeft de goudafgifte ongeveer ƒ19.3 millioen bedra gen, hetgeen overeenkomstig de verwachtin gen is. Dit goud is uitsluitend weggevloeid naar de V.S., omdat de Fransche franc zich gedurende de geheele week beneden het gouduitvoerpunt heeft bewogen. Inmiddels is er op de geldmarkt een vrij sterke ontspanning ingetreden. Op de selmarkt liep gister de noteering van den dollar verder terug tot 1.4715/16 (het goud uitvoerpunt ligt op 1.48Vs)i zoodat de goud export thans volledig tot staan is gekomen. De totale edelmetaal voorraad van de Neder landsche Bank bedraagt thans nog ƒ662.6 millioen (v. j. ƒ812 millioen). Intusschen geven zoowel de disconteerin gen aLs de beleeningen een verdere terug gang te zien. Eerstgenoemde daalden van 42.2 tot 41.4 millioen en de beleeningen van 187.6 tot 1841 millioen, in totaal dus ca. ƒ4.3 millioen. Tegelijkertijd toont de passiefzijde van da weekstaat een vermindering van de bank- biljettencirculatie met ƒ11.2 millioen tot ƒ845.5 millioen, terwijl de rekening-courant saldi van anderen een vermindering te zien geven met ƒ3.3 millioen tot ƒ44.6 millioen Het rekening-courantsaldo van het Rijk daalde met 9.3 millioen tot ƒ20.2 millioen Bijzondere aandacht verdient de post buitenlandsche wissels. Zooals bekend heeft de Nodieriiandsche Bank na de loslating van den gouden standaard in Engeland in Sep tember 1931 de gold-exchange politiek niet voortgezet, en vrijwel de geheele buiten landsche wisselportefeuilLe geliquideerd. De post buitenlandsche wissels was dan ook gedaald tot 376.000, doch paraisseerde leden week weer op den staat met 806.000, welk bedrag in de afgeloopen week onver anderd is gebleven. Hieruit kan men afleiden, dat de Bank haar bezit aan Fransche francs heeft ver groot, om, indien noodig, elk oogenblik te kunnen ingrijpen zoodra de aanval op den gulden zou worden hervat. Het is toch dui delijk gebleken, dat da meest efficiente wijze van verdediging is het spuien van groote bedragen Fransche francs, welk mid del de Nederlandsche Bank in de afgeloo- pen weken met groot succes hiaeft toegepast Vandaar dat ook de koers van do Fransche franc tusschen de goudpunten kon worden teruggedrongen, eBk gevaar van die zijde kon worden bezworen en goudexport naar Parijs niet meer voorkwam. Intusschen is de situatie op da Amster- damsohe geldmarkt volkomen gewijzigd sedert de jongste aanval op den gulden. De inschrijving op de schatkist emissie mag onder de huidige omstandigheden zeer be vredigend word an geacht, dooh de verhou dingen op de geldmarkt al is reeds eend- ge ontspanning ingetreden zijn toch nog verre van normaal. Terwijl gedurende 10 maanden achtereen prolongatie officieel 1 pet noteerde buiten de markt werd •zelfs op Yz pet afgesloten en de koersen van particulier disconto en call-geld fractie van 1 pet. waren, liep de noteering van prolongatie gisteren op tot 4% pet., terwijl particulier disconto ongeveer even hoog gold. De oorzaak van deze stijging van de geldrente moet natuurlijk grootendeels worden gezocht in de groote goud-afvloeiin gen van de vorige weken thans zijn zij geheel en al tot stilstand gekomen en het vastleggen van geld in transacties valutatermijnmarkt O vex- eenigen tijd zal een gedeelte van dit geld wel weer terugkomen, dooh els ge volg van de vermindering der goudvoorra den der Nederlandsche Bank zullen de rentetarieven waarschijnlijk niet tot het peil dalen, dat gold voor den aanval. Bo vendien mag niet over hot hoofd gezien worden, dat de banken de voorzichtigheid niet uit het oog mogen verliezen en dus zich niet van alle middelen kunnen ont- blooten, teneinde, indien wederom een druk op ons ruilmiddel zou plaats vinden, op alles voorbereid te zijn. De baisse-speculatie tegen den gulden heeft immers de laatste weken enorme ver liezen geleden en gezien de telkens her vatte leugencampagne in de Engelsche pers stelt zij alsnog alle pogingen in werk om te redden wat er te redden is. De speculatie zal zich echteer geplaatst zien tegenover een stelling, die onneembaar is, mits de verdedigers, in casu de Ned. Bank, niet in den rug worden aangevallen. Daar om is het .te hopen, dat het Nederlandsche publiek zich niet uit zijn evenwicht laat brengen en er geen vlucht- uit den gulden gaat plaats vinden. Intusschen zijn de dekkingspercen tages in de afgeloopen week, tenge volge van de bovenvermelde mutaties practisch onveranderd gebleven. De direct opeischbare verplichtingen be dragen thans f 910,4 millioen (v. w. f 934,3 mill.). Deze zijn voor 70,6 pet. door goud (v.w. 70,9 pot.) en voor 72,8 pet. (v. w. 73,0 pet) door goud en zil ver gedekt 10 pCt. KORTING op de prijzen van Chemisch reinigen van alle Schoonmaak-goederen als: GORDIJNEN, TAPIJTEN, TAFEL- en DIVANKLEEDEN Motecht maken. Gegarandeerd glijvrij maken van Tapijten ALMELO Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BIz. 1 In de afgeloopen week vloeide er uit dé kelders van de Nederlandsche Bank vooc 19.3 millioen aan goud weg naar de V.S, Op Woudschoten is een landdag gehou* den van de reünisten-organisatie N.D.DJ), an de Vrije Universiteit. De Algemeene vergadering van de Bond van Vereen, voor Chr. Nijverheidsonderwijs, Iz. 3 Op een onbewaakte overweg bij Hillegont is een 13-jarig meisje overreden en gedood* llz. 5 De algemeene vergadering van de Vereen* ran predikanten van de Geref. Kerken. De voortzetting van de te Utrecht gehou* den algemeene vergadering van de School* raad. Op de algemeene vergadering van del vereen, van Chr. historische ledei* van ge meentebesturen heeft mej. Mr. C. F. Katz een rede gehouden over de „ordening" in het winkelbedrijf te Amsterdam. Algemeene vergadering van de Bond van Geref, Jeugdorganisatie te Utrecht. Bij een brand te Hilversum is een vrouw, om het leven gekomen. Blr. 10 Rotterdam heeft een beroep gedaan op dé Landsregeering teneinde de gevolgen van de devaluatie van de Belga uit te schakelen, De te nemen maatregelen zullen 63/> mil* lioen uit 's lands schatkist vorderen De Stoomvaart Mij. Nederland in 1934. Damrubriek, Het conflict in de mijnen G©en overeenstemming bereikt. Woensdagmiddag heeft te Heerlen op Hst gemeentehuis een conferentie plaats gehad tusschen den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P, J. M. Aalberse en de partijen, betrokken bij het mijnconflicL In deze conferentie, welka drie uur duurde, werd geen overeenstem* ming bei'eikt. Beslaten werd de conferentiq a.s. Zaterdag in Den Haag voort te zetten. Een zeventigjarige Kiesvereen. Op 3 Mei a.s. zal te Goes het zeventig* jarig bestaan van de A.-R.' Kies vereeniging worden gevierd. In de jubileum-samenkomst zal o.m. het woord worden gevoerd door de heeren J, Schouten, voorzitter van het Centr. Comité van A.-R. Kiesvereanigingen, mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnenlandsche Zaken, oud-lid der vereeniging, en J. J. C. yaa Dijk, lid der Tweede Kamer. I Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Ui Lijfrenten tegen koopsom. ■I AGENTEN GEVRAAGD BRUSSEL ?0,S »0hienVert" Boor., (bij «T ,7 Bsurs> August Ortsslraal Nos. 38—40. Kamers vanaf 20 fr., str. water warm en koud. Ook gel, v, familién. JUr Dr F. L. J. van Haar en, die met ingang (va?i 1 Juni a.s. benoemd werd tot Burge meester van Schiedam

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1