imm £ViJi5d) t(tftutrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken E^delsh Koen k ■en-haag] abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5458 Bureau: Breestnat 123 Telefoon Z710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 24 APRIL 1935 15e Jaargang' 9bbertentieprp)tn: Van I tot 5 regels f I.177> Bke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/; I Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau v_ wordt berekend0.10 NA HET ROODE CONGRES Over de rede, welke de heer Albarda ten congresse van de S.D.A.P. hield, ware mach tig veel te zeggen. Het spijt ons, dat de ob jectiviteit hier en daar te wenschen over liet, Wij kunnen niet veronderstellen, dat de spreker opzettelijk een scheeve voorstel ling van zaken gaf; maar wij weten ook geen veklaring voor deze onjuistheid, welke in het verslag van de roode pers voor kwam, die den heer Albarda in de mond legdej Geen der regeeringspartijen is zonder schade uit deze verkiezingsstrijd geko men. Zelfs de katholieken niet. Het zwaarst leed de anti-revolutionaire partij. De christelij k-historischen brachten het er nog met het kleinste verlies af. Maar de Vrijheidsbond en de vrijzinnig-demo craten verloren elk een 30.000 stemmen. Ook de roode pers schreef daags na de verkiezingen, dat „de partij van Colijn bi) de teruggang vooraan gaat". Dit nu is alleen juist, wanneer men 1935 slechts vergelijkt niet 1933, het niet door Ons toedoen ongewone verkiezingsjaar; het is dubbel onjuist, wanneer men, zooals de roode pers bij alle verkiezingsuitslagen zelf deed, de uitslag van thans vergelijkt met de normale Statenverkiezing in 1931. Maar het beleid van Dr. Colijn moest nu eenmaal veroordeeld worden en men vergeet eenvou dig, dat de twee bestrijders, sociaal-demo cratie en fascisme in waardeering van Colijns beleid precies eikaars antipoden zijn. Onjuist was dan ook Albarda's verwijt, dat de „burgerlijke" partijen „probeerden do fascistisch gestemde Nederlanders tevreden te stellen". Precies het tegenovergestelde is juist Wanneer in onze kring ontevreden heid rees over het beleid, dan kwam het meestal hierop neer, dat „de S.D.A.P. ont zien en de N.S.B. kwalijk bejegend werd". Zonderling deed ook de bewering aan, dat „geen partij zich zóó duidelijk en beslist op het standpunt der democratie heeft gesteld als de S.D.A.P." Om dat te bewijzen ging de spreker slechts terug tot de congressen van 1932 en 1934. Die historie is wel wat kort; de S.D.A.P. is al over de veertig jaar en alle vroegere jaarrekeningen zijn nog niet vereffend- ï)e heer Albarda zelf viel in zijn rede nog terug in de oude misvatting, dat de S.D.A.P. eigenlijk alle verantwoordelijkheid voor wat er groeide in ons land van zich af kan schuiven. „Wij vragen, zoo zei hij, van de burgerlijke politici niet, dat zij ons beloonen voor onze toewijding aan de democratie Zelfs deze ontkenning had achterwege moe ten blijven; want de S.D.A.P. behoort tot het Nederlandsche volk en zelfvoldoening over trouw aan de democratie is de beste belooning. Men betoonde die trouw toch niet ten faveure van andere partijen? Het opmerkelijkste in het geheel was de met vette letter aangeduide bereidvaardig heid om met anderen (gedacht werd natuur lijk aan Roomsch-Katholieken) de regee- ringsverantwoordelijkheid te aanvaarden. Natuurlijk kan dat aanbod alleen waarde hebben, zoodra we althans iets vernemen Van „een democratisch regeeringsprogram". Maar zoolang de belangrijkste actueel6 vragen van politiek beleid in de S.Ü.A.P zelf nog slechts onderwerp van zeer geva rieerde discussie zijn, heeft de bereidwillig heid weinig waarde. We wachten dus o. m. op het „plan van de arbeid". TOEKOMSTPERSPECTIEVEN? Het plan van de Arbeid is op het rood congres eenigszins uit de windselen gedaar In September zal een buitengewoon congres de practische uitvoerbaarheid bekijken. Het is alles hoogst belangrijk. De S.D.A.P. zoekt, zoekt ernstig naar een economische oplossing. Ze zoekt in eigen kracht; ze wil, naar het woord van den in leider, Dr. H. Vos, „zich niet langer onder werpen aan de fatale wetten van tijdelijke Voorspoed en jarenlange ellende". Zij wil „eigen lot in handen nemen". Deze anti-godsdienstige tendens spoort ons tot waakzaamheid en bedachtzaamheid aan; maar belet ons niet het plan ernstig te bekijken en wellicht straks te erkennen, dat er motieven en mogelijkheden in liggen, welke zij het partieel toepassing wet tigen. Wil men een voorbeeld? Op meer in dustrialisatie wordt aangedrongen en vraagd werd: waarom maken we hier wel motoren, maar geen vrachtautomobielen? Zulke vragen eischen beantwoording. Overigens dienen we geen oogenblik de werkelijkheid uit het oog te verliezen. Het plan dringt aan °P de uitvoering van groote werken en het somt op: „verdere inpolde ring van de Zuiderzee, versnelde uitvoering Van het wegenplan, bouw van arbeiders woningen. Als blijvende maatregelen ver dient exploitatie van de kolen-, zout- en kali- mijnen.in Limburg, Gelderland en Overijssel overweging. Verdere industrialiseering is noodig. Hierbij kan worden gedacht aan uit breiding van de chemische industrie, aan een onderzoek naar de mogelijkheid van het verbinden van een walswerk aan het hoogovenbedrijf, als ook aan een uitbreiding Van de rubbernijverheid." Uitstekend! Wat men echter in het plan mist is de wijze van financiering. Blijkbaar wil men op groote schaal leenen. Ook b.v. om voor de land- en tuinbouw producten een behoorlijke prijs te be talen. En men hoopt, dat op deze wijze de welvaart dermate zal toenemen, dat de ge weldige uitzetting van leeningsschuld ver antwoord zal zijn. Daarover moet men dan toch eens even nadenken. Is die stelling economisch te ver dedigen? Is dit niet het bouwen van een toren zonder fundament? Groote werken uitvoeren met leenings- geld; het is waarlijk geen vondst, waarvoor men een studiecommissie aan het werk behoeft te zetten. En op deze wijze zal er gewis aanvankelijk eenige opleving komen. Alleen maar, zal het eind de last kunnen dragen? Geeft een kunstmatige opleving werkelijk winst? Men voelt, dat dit een kardinale kwestie is en de S.D.A.P. zal pas vertrouwen kun nen vragen, als ze dit probleem behoorlijk weet op te lossen. Binnenland H.M. de Koningin te Boskoop Dinsdagmiddag heeft H.M. de Koningin een'bezoek gebracht aan de Boskoop6cke ten toonstelling. Langs den Koninklijken weg ditmaal de Spoorweg hadden zich duizenden opgesteld om H.M., die per Dieseltrein het traject GoudaBoskoop aflegde, hartelijk toe te juichen. Op het station Boskoop, waar H.M. te 3 uur arriveerde, werd zij officieel door Burge meester Mr. E. P. Verkerk ontvangen en verwelkomd. Verschillende vereenigingen met hun vaan dels, en organisaties uit alle gezindten had den zich op het station opgesteld en demon streerden zoo de liefde van Boskoop voor onze Koningin. H.M. liet zich de namen der vereenigingen noemen, en bracht een groet in de vaandels. In de ontvangzaal, die door verschillende kweekens in een feestzaal was omgetooverd, maakte H.M. kennis roet de leden van het tenteonstellingsbestuur, om vervolgens met den Voorzitter der tentoonstellingscommissie, den heer J. H. van Straaten Van N e s de tentoonstelling te bezichtigen. Voor het rosarium van den heer G. de Ruiter, ufc cultuur-technisch oogpunt be zien een meesterwerk toonde H.M. buiten gewone belangstelling. Voor de expositie als geheel, en over de gedachte die ten grondslag ligt aan den aan leg gevoelde H.M. een sterke bewondering. Met welwillendheid onderhield zy zich met inzender®, die allen aan Haar werden voor gesteld. Zij toonde uitstekend op de hoogte te zijn met Boskoops moeilijkheden, en sprak haar waardeering uit over de Boskoopsdie kwee kers, die ondanks hun moeilijkheden een ten toonstelling durfden organiseeren, O oh: Hal B, met de stands der zakenlieden, werd bezocht, waarop H.M. om 4 uur, uitge leid door de officieele personen, per Diesel- trein via Gouda, onder luid gejuich der me nigte, vertrok. Va viel beurt, H.M. by haar komst met het „Wil helmus" te begroeten* en ook weer met mu ziek uitgeleide te doen. Het crediet van de H.IJ.S.M. aan Werkspoor Kamerleden stellen vragen. De heeren van Poll (R.-K.) en Suring (R.-K.) hebben aan den minister van water staat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat, krach tens acte van credietopening en hypotheek stelling van 30 December 1933, voor notaris L. G. van Roosendaal te Amsterdam verleden, de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij te Utrecht aan de te Amsterdam gevestigde naamlooze vennootschap: Werk spoor N.V. een crediet van drie millioen gulden voor den tijd van vijf jaren heeft verstrekt, welke som credietgeefster op haar beurt van de Coöperatieve Vereeniging O traal Beheer G.A. te Amsterdam heeft leend en dat Werkspoor N.V. daartegenover een hypotheek op haar fabrieksgebouwen enz. te Zuilen heeft gegeven? 2. Heeft deze credietverstrekking op verzoek of althans onder goedkeuring dan wel met medeweten van de regeering plaats gevonden 3. Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, op welke gronden het verantwoord werd ge acht, dat een met groote verliezen werkend semi-overheidsbedrjjf aan een eveneens met verliezen werkende particuliere onderneming een crediet van drie millioen gulden ver strekte PROV. STATEN VAN NOORD-BRABANT. In de plaats van den heer P. A. Kuylaars te Breda, die zijn benoeming niet heeft aan genomen, is benoemd tot lid der Prov. Staten van Noord-Brabant de heer 0". N. K r 0 0 n e te De dienst van het Papendrechtsche vee: vanaf Maandag 29 April te 12 uur tot en met Donderdag 2 Mei d.a.v. worden onderhouden door de reservebooten. •Gedurende dien tijd zal de volgende dienst regeling gelden: Van 4.407.30 uur en van 19.30—1 uur, 20 minutendienst; van 7.30—19.30 uur 10 minutendienst Maximum toelaatbaar gewicht 10 ton. Maximum lengte der voer tuigen 10 meter. Schiedams nieuwe burgemeester Mr. Dr. F. L. J, van Haaren Zooals wij reeds in een deel van onze op laag vermeldden, is Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, procureur-geeraal aan het Hof van Justitie te Paramaribo, benoemd tot burgemeester van Schiedam. De heer van Haaren, die 49 jaar oud is, is Roomsch- Katholiak. In November 1922 werd hij be noemd tot advocaat-generaal van het hof van justitie te Paramaribo. Op 14 Nov. '25 werd hij benoemd tot gouvernementssecreta ris en in Januari 1927 tot procureur-gene raal bij genoemd hof. Reeds tevoren was hij benoemd tot lid en onder-voorzitter van den Raad van Bestuur. Bij afwezigheid van den gouverneur van Suriname heeft hij enkele malen diens ambt waargenomen. Mr. van Haaren was tijdens zijn verblijf in Suriname om. voorzitter van de groep Suriname van het Algemeen Nederlandsch Verbond, voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, ondervoorzitter van de Ambachtsschool en penningmeester van de Gouverneur van Heemstrastichting. Mgr. Lorenzo Schioppa t De gisteren te Den Haag overleden pause lijke internuntius Mgr. Lorenzo Schiop- tvas sedert 1925 als zoodanig in Neder land werkzaam. Sedert 1905 was hij verbon den aan den diplomatieken dienst van het Vaticaan toen hij als gezantschapssecretaris lar Havanna ging. Het jaar daarop volgde rijn benoeming tot- eere-kamerheèr van den paus. In 1912 werd mgr. Schioppa secretaris van de apostolische nuntiatuur te München, in 1916 auditeur aan nuntiatuur te Brussel. Na in 1918 benoemd te zfjn tot huisprelaa't van den paus, volgde hij in 1920 zijn zending als apostolisch nun tius te Boedapest, in verband waarmee hij in datzelfde jaar tot bisschop werd gewijd met den titel van aartsbisschop. In verband met het overlijden van den Pau- selijken internuntius waren aan de verschil lende legatiegebouwen in Den Haag de vlag gen halfstok uitgestoken. Ook aan het departement van binnenland- sche zaken was in verband met het overlijden van den Pauselijken internuntius de halfstok uitgestoken. De auditeur van de Pauselijke nuntiatuur te Brussel, die ook reeds eerder eenigen tijd in Den Haag heeft vertoefd tijdens dé riekte van den internuntius, is uit Brussel naar Den Haag vertrokken. De teraardebestelling zal a.s. Vrijdag met militaire eer geschieden in het priertergraf van de R.-K. Begraafplaats aan de Kerkhof laan te Den Haag. Vooraf zal mgr. Aengenent een pontificale is van Requiem in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat opdragen. Deze vangt aan om 10 uur. Ook mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roer mond, zal by de plechtigheid tegenwoordig Het werk der stationsjuffrouwen Iets uit het Jaarverslag Aan het jaarverslag van het werk der Stationsjuffrouwen over het jaar 1934, uitgaande van de „Ned. Vereen, ter behar tiging van de belangen der Jonge Meisjes" ontleenen wij het volgende: De gepresteerde arbeid mag ook voor 1934, waarin in ruim 2LOOO gevallen hulp ge boden kon worden, niet onbelangrijk wor den genoemd. In 1934 werd 965 maal op ver zoek geholpen. 12259 maal met reizen, ge waarschuwd werd 945 maal, inlichtingen werden 4841 maal verstrekt, 293 meisjes werden aan vertrouwd onderdak geholpen, 21S maal verwezen naai' bemiddelingsbu- reaux, 828 maal werden adressen verstrekt, bijzondere hulp werd 251 maal verleend, met douane en passen werd 41 maal ge holpen. Het Rijkssubsidie werd wederom met 10 pcF verlaagd en van f 1700 op f 1525 ge bracht, Het is te hopen, dat dit bedrag nu gehandhaafd zal blijven, daar anders op heffing van één onzer posten overwogen zal moeten-worden. In verband met bovenge noemde vermindering moesten enkele be zuinigingen worden ingevoerd o.m. werd be sloten het jaarverslag wat beknopter uit te geven, terwijl de toeslag van de Nationale commissie aan de plaatselijke commissie werd verminderd. Het stationswerk is de meest vooruitsprin gende post van ons Unionwerk. Met tal van aardige gevallen zou te illustreeren zijn, hoe populair „de juffrouw met de band" is en welk een vertrouwen zij in breede krin gen geniet Het stemt dankbaar dit telkens op te merken. Ook haar, die dag in dag uit op onze stations haar lang niet altijd ge makkelijk werk hebben te verrichten, zal het goed doen, telkens te voelen, dat zij ge dragen worden door de sympathie van eer. groerten kling menschen, die gaarne van haar diensten gebruik maken. DE EX-KEIZER ONGESTELD? Volgens de „Köln. Volksztg." zou de ex- keizer van Duitschland ernstig ongesteld zijn. Bij informatie in Doorn werd dit gerucht echter tegen gesproken. SCHEPEN, DIE NAAR BUSLAND GAAN Het s.s. „Almelo" van de Kon. Ned. Stoom wij vernemen, BATAVIA, 23 April. (Aceta) Het verzoek on: gratie van den luitenant ter zee 2e klasse de K die 111 Indië vertoeft, Is afgewezen. Hij heeft daar op verzocht zijn straf te Bandoeng :e mogen onder gaan Dit verzoek is door den gouverneur-generaa! ingewilligd, zoodat de K. in de gevangenis Ban doeng zal worden gedetineerd. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER LAND- EN TUINBOUW De tuinbouwexport naar Duitschland De exporteurs durven het niet aan De Nederlandsche exporteurs moeten thans, zooals we reeds Zaterdag meldden, sla, spinazie en witlof op eigen risico naar Duitschland verzenden omdat het betalings- contingent, dat Duitschland beschikbaar had gesteld, is uitgeput. Dit is niet alleen voor de grensstreken, doch met name voor de omstreken van Rotterdam, Delft, Pijn- acker, Berkel enz. en natuurlijk ook voor het, West!and een groote teleurstelling. De exporteurs dragen nu uet volle risico voor de producten welke zij verzenden, en betaling via de clearing is niet meer mo* 3«-3i>k. Het bleek gister reeds dat de exporteurs dit risico niet ten volle aandurfden, en daarom wordt vrijwel niets voor Duitsch land gekocht. Enkele exporteurs in het Westland, die nog wat consenten „overgespaard" hadden, verzonden nog wat partijtjes sla, dodh van groote be teekenis was dit nog niet. De prijs- ihzioking is evenwel nog wel uitgebleven, en voor de sla werd in het Westland tot f 3 besteed, Intusschen wordt naar we vernemen van de zijde der exporteurs getracht een mogelijkheid voor den export naar Duitsch land te scheppen, daar het afzetgebied in de laatste dagen niet ongunstig was. Scheuring van grasland De directeur-generaal van den Landbouw Ir. Alph. L. H. Roebroak schrijft: De verminderde afzetmogelijkheden van Nederlandsche zuivelproducten naar het buitenland noodzaken de Regeering tot het nemen van maatregelen, die tot een beper king van de melkproductie moeten leiden. Ik moge deze maatregelen als bekend veronderstellen. Uiteraard zal deze beperking niet gelijk matig over de geheele lijn kunnen worden doorgevoerd, aangezien rekening moet wor den gehouden met den toestand, waarin do bedrijven ten aanzien vair de mogelijkheid tot een beperking verkeeren. Zoo zullen ver schillen in deze beperking voorkomen rieerend van 5 tot 40 pet. Een der factoren, die van grooten invloed zal zijn op dit beperkingspercentage is ge legen in de mogelijkheid tot het scheuren van grasland. Het kan geenszins worden ontkend, dat in vele streken van het land het grasland zich minder goed tot het om zetten in bouwland leent. Toch is reeds op vele plaatsen met deze omzetting een begin gemaakt en het feit, dat sinds 1910 een belangrijke oppervlakte bouwland in grasland werd veranderd wijst wel degelijk op de mogelijkheid tot exploi tatie in omgekeerden zin. In het algemeen geven de verpachters tot het scheuren van grasland zoo noo dig hun toestemming, omdat zij over tuigd zrijo. aldus een rationeele bedrijfsvoe ring in de hand te werken. Evenwel bereiken mij nu en dan mede deelingen, dat in sommige gevallen de medewerking van de zijde der verpachters tot het scheuren van grasland niet werd verleend. De hoogst ernstige toestand, waarin de Nederlandsche landbouw en speciaal het melkveehoudersbedrijf als gevolg van de diep ingrijpende veranderingen In de we reldstructuur is komen te verkeeren, heb ben mij er toe gebracht, om de medewer king uwer organisatie in te roepen, ten einde te bereiken, dat de grondeigenaars de verlangde toestemming, zoowel in hun belang als in dat van de pachters geheel vrijwillig zullen verleenen. worden bedreigd ;dat de steun aan hypotheek- boeren, waar die noodig is, moet drukken op de gemeenschap en niet enkel op een toeval lig crediteur, b.v. door oprichting van een staatshypotheekbank; de regeering verheh te de grondlasten en bevordere de aanpassing van de hypotheek-ente aan den lageren rente rtandaard; dat in deze tijden van economi sche onzekerheid de invoering van een nieuwe pachtwet in verpachterskringen de bestaande onrust zal vergrooten en daarom geen aan beveling verdient. Ook voor kruideniers verkrijgbaar De Crisis-Zuivel-Centrale heeft bepaald, dat kruideniers en andere bedrijven, voor welke de verkoop van melk en melkproducten een neven- bedrijf vormt op aanvrage een vergunning kan worden verleend, uitsluitend geldig voor den ver koop van gesteriliseerde, verpakte, als consumptie- melk aangewezen melkproducten, met uitzoodering evenwel van melk, waaronder ook flesschenmelk. Tot dusverre werd een dergelijke vergunning niet verleend, indien de melkverkoop niet het hoofdbedrijf vormde. Deze regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 April j.l. Formulieren voor het aanvragen van een ver gunning, als vorenbedoeld, worden op aanvrage door de Crisis-Zuivel-Centrale verstrekt. INNAME GEZOUTEN RUGSPEK De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 6 Mei tot en met 11 Mei a.s. de inneming van gezouten cugspek zal geschieden tegen dezelfde voorwaar den en prijzen als die welke zullen gelden in de week van 29 April tot en met 4 Mei. In verband met het feit, dat het nog steeds voorkomt, dat aan de Nederlandsche Veehouderij- centrale spek ter leveriog wordt aangeboden, het welk niet aan de gestelde eischen voldoet, word: de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat de Nederlandsche Veehouderijcentrale zich het recht voorbehoudt dit spek te weigeren en de leveranciers, die zich herhaaldelijk schuldig maken ran het aanbieden van spek, dat niet aan de lischen voldoet, voor korten of langen tijd van levering uit te sluiten. Gemengd Nieuws Aan de Rijksveldwacht ontsnapt Tijdens zitting van 't Haagsche Kantongerecht Toen gistermiddag voor den Haag- schen kantonrechter een autodiefstal behandeld werd, moest ook de 18- jarige gedetineerde J. R., die wegens medeplichtigheid in het Huis van Be waring was opgesloten, zich verant woorden. Zoover is 't echter tot dus* nog niet gekomen. R. heeft namelijk kans gezien gebruik te maken van een moment van onachtzaam heid van de rijksveldwachters, die hem moesten bewaken en is, alsof er geen vuiltje aan de lucht was, het kantongerecht uit gewandeld. Zoodra de politiemannen deze onaange name ontdekking deden is een onderzoek ingesteld door de Haagsche politie, maar tot op heden nog zonder resultaat Op uitge breide schaal wordt het opsporingswerk thans VH" gezet, in verband waarmee ook de po' m andere plaatsen gewaar- sohuw De viUi.ilteling is chauffeur van beroep en was in de Residentie woonachtig. Vergadering Nederlandsche Bond van Landverpachters De Ned. Bond van Landverpachters heeft te Groningen een algemeene ledenvergade ring gehouden. De secretaris van den Bond, Mr. Meijering, heeft tijdens de vergadering een lering gehouden over de beide Koninklijke Besluiten betreffende de niet- noodzakelijke executie van landelijke eigendommen. Door de vergadering werd een motie aangenomen, die telegrafisch ter kennis werd gebracht van den Minister van Economische Zaken. In de motie sprak de vergadering als haar oordeel uit, dat de nieuwe regeling ten on rechte zonder medewerking der volksverte genwoordiging is ingevoerd en op ongewensch1 te wijze de uitoefening van de wettelijke rech ten der hypotheekhouders tegenhoudt; dat de bonafide hypotheekhouder®, zoowel finait- cieele instellingen al3 vele kleine renteniers door de toepassing van gerorande 'uiten Ernstig auto-ongeluk bij Beverwijk Vier gewonden 's Nachts te ongeveer half drie heeft op oen Zeeweg te Beverwijk een ernstig auto- oogeluk plaats gehad. Een auto, waarin zich vier personen be vonden, is met groote snelheid tegen een boom gereden Alle vier inzittenden. Mej. Hilbers lit Wijk aan Duin, Mej. de Mug uit Beverwijk en de gebroeders Slok uit Velsen-Noord werden hierbij zoo zwaar gewond, dat opname in het Roode Kruis Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Doodelijke Auto-ongelukken Te Groningen is op den Keizerweg voor de ouderlyke woning het vyfjarige doch tertje van de familie van der Ley, dat daar aan het spelen was, door een passeerende auto overreden en op slag gedood. Den be stuurder van de auto treft geen schuld. Te Heerlen werd in de Geleènstraat een vierjarig ventje, toen hij den weg wilde over steken, gegrepen door een auto, bestuurd door den heer E. uit Schaesberg. Een der beide beentjes werd verbryzeld. In zorgwekkenderi toestand is het kmd naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht. Te Heerlen is de 50-jarige G. S. op den Meeuwenbroekerweg, toen hy per rijwiel den weg overstak, door een vrachtauto gegrepen en ernstig gewond naar het ziekenhuis ver voerd, alwaar hy is overleden. Te Bergeyk heeft een auto uit ValkenS' waard den 54-jarigen W. uit Bergeyk aan gereden. De man was op slag dood. De auto is in beslag genomen en de justitie onder zoekt de schuldvraag. Te Leens (Gr.) reden de gebr. S. Hoogkerk ieder met een kind achter op rywiel. Vermoedelijk is een der wielrijders met een passeerende auto in aanraking geko men met het gevolg, dat hij in de vry diepe sloot terecht kwam. De bestuurder van de auto reed eveneens ir. de sloot, zoodat S. er onder kwani te liggen. S. was spoedig opgehaald. Hy bleek vry ernstige wonden te hebben bekomen en is na verbonden te rijn naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overge- dochtertje bekwam ernstige hoofdwonden en werd eveneens naar Gronin gen vervoerd. De ir nden van de auto kermen zonder ernstige verwondingen vrij HtDAIUfSl 'KRANSEN TAKKEN Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES (DE OUDEREN LEZEN HET VANZELF WEL We weten 't: de meesten van jullie zijn over meneer Rotman niet al te best te spreken. Is dat ook laten wachten! Wanneer komt er nu eindelijk weer 's een nieuw plaatjes- verhaal Gedurig weer hadden wij op die ongeduldige vraag een ant woord te geven. Maar nu is aan 't wachten een eind. Vandaag begint de jongeheer Pieter Peuter zijn levenservarin gen te vertellen. Van baby tot knaap. 't Is in één woord geweldig. Eén ding moet je ons beloven: je mag er WEL hartelijk om lachen, maar je moet NIET probeeren Pieter Peuter na te doen Want we houden ook graag jullie Vader en Moeder te vriend. Afgesproken Daar gaat-ie dg.nl. Bk. 1 Gister heeft H.M. de Koningin een bezoek; gebracht aan Boskoop. Tot burgemeester van Schiedam is be* noemd Mr. Dr. F. L. J. van Haaren te Para maribo. Bij een auto-ongeval bij Beverwijk zijif vier personen gewond. De directeur-generaal van de landbouw; dringt aan op medewerking inzake scheu ring van grasland. De exporteurs durven geen uitvoer vaU tuinbouwproducten voor Duitschland aan. Bli J Een communistische samenzwering td Boedapest ontdekt, Ludendorff deelt mee, dat hij den maar schalksstaf heeft geweigerd. Staking in de Chevroletfabriek te Toledo (Ohio). Jaarvergadering van de Federatie vai* Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging. Bk. 3 De 57ste jaarvergadering van de Unie „Een School met den Bijbel" is gister te Utrecht gehouden. Te Utrecht is vandaag de algemeene ver gadering gehouden van de Schoolraad voot de Scholen met den Bijbel. De Jaarvergadering van de Bond van Ver eenigingen voor Chr. Nijverheidsonderwijs* Blz. 5 Een nabeschouwing over de Volkseenheids conferentie van studenten op Woudschoten. Op 4 Mei zal te Den Helder een borst beeld van Prins Hendrik worden onthuld. Bk 9 De bondsdagen van Mannenvereen., Jonae- llngsvereen. en Meisjesvereenigingen Een vierweeksche speurtocht door Amerika VI, door Mr. P. Borst. Biz. 10 De jaarvergadering van de Bond van Chr, Zang- en Oratorium-vereenigingen. De Nederlandsche Spoorwegen In het eerste kwartaal van 1935. ?e hoogleeraar ProL Dr. Machen vuur schorsing voorgedragen. De Jaarvergadering van de Ned. Chr. Vereen, van leeraren en onderwijzers ln de lichamelijke oefening. De algomccne vergadering van de Vereen, van Geref. Predikanten is heden le Dtrecht gehouden. De algemeene vergadering van de Vereen Tonden Paeda9°9ick 15 Utrecht R.ïto^heneu ,8Dh?' Jaarverslag van de N.V. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank. ribW ir""3 6 ue ^ad de 21-jarige motor- rijder M. Kryger het ongeluk met een eroote vaart in een langs den weg loopende sloot te TT1 10 minuten nadat het onge- L g 2' WGrd h" pas ftev°nden. Met een zware hersenschudding en diep4 vleeschwonden aan de beenen en armen werd 5aar, zÜn woning vervoerd. ïfiJS i met te 6T°°fce vaart gereden, terwyl de weg daar ter plaatse een flauwe bocht vertoont.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1