BIACK-BOy Lavals resolutie tegen Duitschland W'^-NSDAG 17 APRIL 1935 *9i tns r EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Een vrij tam stuk Echter niet aanvaardbaar voor Berlijn Jiaga en de andere v ertegen woord igeis der kleinere staten moe, beJoten rijn resolutie tegen de eenzijdige vei loochening van do bewapeningsbepalingeu van het Verdrag van Versailles rechtstreeks bij den Volken- bondsraad in te dienen Hij heeft dat gisternamiddag direct bij Üen aanvang van ae uitgestelde vergadering gedaan, mede namens Engeland en Italië. Het is een wat langademig maar overi gens vrij tam stuk geworden. Op een zevental overwegingen volgt een verklaring in drie punten. In de overwegingen wordt in hoofdzaak betoogd, dat het Duitsche besluit van 16 Maart in tegenspraak is met net beginsel, dat nauwgezette eerbiediging van verdrags verplichtingen de grondregel is van hot in ternationale leven en een eerste voorwaarde voor de handhaving van den vrede en dat de Duitsche regeering door haar eenzijdige actie geen enkel recht heeft kunnen schep pen. Na er op gewezen te hebben dat de eenzijdige actio van Duitschland nog wel plaats gevonden heeft terwijl de onderhan delingen over de organisatie der veiligheid enz. daadwerkelijk begonnen waren, volgen dan de drie punten der verklaring. Hierin zegt de Volkenbondsraad, indien bij het Fransche ontwerp zou aanvaarden' I. dat Duitschland tekort ge- fechoten is in den plicht, dien alle leden der internationale gemeenschap hebben, om de verbintenissen, die zij hebben aangegaan, te eerbiedigen, en veroordeelt iedere eenzijdige verloochening van internationale verplichtingen. II. noodigt de regeeringen, die het initia tief tot haar programma van 3 Februari 1935 genomen hebben of die daaraan toe treding gegeven hebben, uit, om de aan gegane onderhandelingen voort te zetten en in het bijzonder te bevord ren het sluiten van verdragen binnen het kader van den Volkenbond, die rekening houdend met de verplichtingen van het iVolkenbondsverdrag, noodzakelijk mochten schijnen, om het in dit programma omschre ven doel voor de verzekering van de vredes handhaving te bereiken; III. overwegende, dat de eenzijdige ver loochening van internationale verplichtingen het bestaan zelf van den Volkenbond als in stelling ter verzekering van de handhaving van den vrede en van de organisatie van löe veiligheid in gevaar zou kunnen brengeij; besluit, dat een zoodanige verloochening. (Wanneer het gaan zou om verplichtingen, 'die de veiligheid der volkeren en de hand having van den vrede in Europa betreffen, alle geschikte maatregelen van de zijde der iVolkensbondsstraten en binnen het kader van het Volkenbondsverdrag zal moeten in -het leven roepen, zonder afbreuk te doen aan de toepassing der reeds in internatio nale overeenkomsten voorziene bepalingen en draagt aan een nader samen te stellon commissie op, voor dit doel bepalingen voor te stellen, die het Volkerihondsverdrag meer doeltreffend in de organisatie van de collectieve veiligheid zullen maken en in het bijzonder precies aan te (?even de eco nomische en financieele maat regelen, die zouden kunen worden toe wanneer voortaan een staat, al dan niet lid van den Volkenbond, den vre de in gevaar zou brengen door de een zijdige verloochening van de interna tionale verplichtingen. Men zal hebben opgemerkf, dat met het Woord „veroordeeld" in punt I de-r verkla ring handig is gemanoeuvreerd door het niet op Duitschland direct toe te passen Duitschland wordt slechts van een „te kort schieten in de plichten van alle leden der Volkerengemeenschap" beschuldigd. Inmiddels is niet te verwachten, dat de Duitschers ook dit op zich zullen laten zit ten. Zij mogen al met leugentjes zijn om gegaan terwijl ze druk aan het bewapenen waren, hunnerzijds kunnen ze er altijd met recht op wijzen, dat de andere siaten niet aan hun bij het Verdrag van Versailles aan gegane ontwapeningsverplichtingen hebben willen voldoen en daardoor Duitschland heben gedwongen voor zijn eigen veiligheid zorg te gaan dragen, legen de verdragsbe palingen in, die eenzijdig op Duitschland slaan. Laval heeft in zijn toelichting van de re solutie zeer gematigde woorden weten te kiezen, maar het was weer typisch Fransch dat hij er daarbij op wees, dat Frankrijk door daden heeft getoond den vrede te wil len. Dat het kabinet-Flandin en in het bij zonder Laval zélf met het initiatief van 3 Februari de beste bedoelingen heeft ge toond, is een andere zaak. Het slot van Lavals rede luidde: Frankrijk verlangt veiligheid voor allen. Frankrijk geeft het vredesideaal niet prijs. Frankrijk wil door dit beroep op den Vol kenbond het noodzakelijke werk van ver zoening tusschen de volken niet belemmeren Zooals het nuttig is, een oordeel over (het verleden uit te spreken, zoo is het niet minder nuttig, ja onontbeerlijk, t moeilijke, langzame en vaak ondank bare werk van de organisatie van den vrede niet te onderbreken. Sir John Simon wees in zijn redevoering tot verdediging van de resolutie, met na druk er op, dat de resolutie geen enkele deur voor de toekomst dicht maakt. De aanneming der resolutie zal loen blijken, dat de Volkenbond één is in de verdediging tier zaak, waarvoor hij is opgericht. Alle deuren zullen geopend blijven, om door nieuwe onderhandelingen te komen tot de onontbeerlijke regeling van de handhaving van den vrede en van de veiligheid in de wereld. Baron Aloïsi wees er op, dat de Italiaan- Sche regeering steeds voorstandster is ge weest van een herziening van deel V van het Verdrag van Versailles, maar steeAs» heeft zij er voor durven uitkomen, dat die herziening slechts langs wettigen weg kan tot stand komen door onderhandelingen tusschen de erbij betrokken regeeringen. Aloïsi eindigde met het uitspreken van zijn vertrouwen in een politiek van Europeesche samenwerking. Beek, de Poolsche minister van buiten- landsche zaken. zeid« niet uitdrukkelijk, hoe hij stemmen zal. Men kreeg uit zijn rede echter den indruk, dat Polen zich van Stemming zal onthouden. Hij bracht naar aanleiding van het 'wee 'de deel der resolutie nog even het voorge melde Oostpact ter sprake en zeide: De Pool sche openbare mcening heeft het verwon derd, dat er juist thans zooveel belangstel ling voor de veiligheid in Oost-Europa heerscht Men vraagt zich niet zonder angst af. of deze bemoeiingen niet juist tot gevolg zouden hebben een benadeeling van de goe- no betrekkingen, van Polen met zijn nabu ren en schadelijk zouden zijn voor den te genwoordigen toestand van vrede in Oost- Europa. Benes was zeer kort en verklaarde de Fransch-Engelsch-ltaliaansche resolutie te aanvaarden. De twee laatste sprekers van dezen dag. de Madariaga (Spanje) en Munch (Dene maken) gaven te kennen, dat zij bedenkin gen tegen bepaalde gedeelten van de voor gestelde resolutie hadden. Zij willen ech ter eerst instructies van hun regeeringnr. verkrijgen, alvorens zij een definitief oor deel zullen uitspreken. Men vernacht dat de Madariaga heden nog pogingen zal doen. om de resolutie hier en daar nog wat te verzachten, doch gister avond werd, naar de Msb. meldt, in de wan delgangen van het Voikenbondssecrefariaat verzekerd, dat de drie groote mogendheden zich tegen iedere wijziging zullen verzetten, daar de resolutie reeds thans met de groot ste moeite is tot stand gekomen uit een compromis van de Fransche en Engelscbe opvattingen. Met het oog hierop is het mogelijk, dat een vijftal gedelegeerden van den Volken bondsraad zich bij de stemming van steni ming zal onthouden. DUITSCH VERWEER TEGEN DE NIEUWE „SCHULDI.EUGEN". Inmddels worden, volgens het D. N. B., in politieke kringen te Berlijn betreffende de door Frankrijk in den Volkenbondsraad ingediende ontwerpresolutie verklaard, dat door dit ontwerp blijkbaar een nieuwe „schuldleugen'' in het leven moet worden geroepen, welke, evenals de „oorlogsschuid leugen", de basis moet vormen voor Frank- rijks hegemonie-politiek in Europa, aange zien het ontwerp neerkomt op een poging- tot ^een moreele veroordeeling van Duitsch- De Volkenbondsraad heeft evenwel noch aanleiding noch het recht tot een dergelijke veroordeeling. Indien hij in het newapeningsvraag- stuk als aanklager zou optreden, ma tigt zich de aangeklaagde gelijktijdig de rol van aanklager en rechter aan. Sedert jaren heeft de Volkenbond zijn plicht verzaakt ai Frankrijk heeft volgens de grondbeginselen, welke La- val als richtlijnen der Fransche poli tiek heeft uiteengezet, niet alleen niet gehandeld, doch sedert jaren juist het Ernstig mijnongeluk in Nieuw Schotland Zeven arbeiders om hel leven gel.omen Uit Stellarton (Nieuw-Schotland)Alhier hoeft, op een diepte van 500 meter, een mijninstorting plaats gohad, welke aan ze ven mijnwerkers het leven heeft gekost l)en overigen 189 mijnwerkers, die in do Albion-mijn, waar het ongeluk plaats vond, aan het werk waren, is het gelukt door de •puinon heen te dringen en de oppervlakte te bereiken. Naar de „Un. Press" verneemt, :s de in storting toe te schrijven aan het feit, dal. enkele steunbalken doormidden zijn gebro ken, tengevolge waarvan honderden tonnen koren naar omlaag stortten en den uitgang naar de hoofdschacht versperden Met de grootste moeite is het den mijn werkers gelukt tusschen (je kolen door, naar boven te komen. De zeven slachtoffers zul len waarschijnlijk op slag zijn gedood. Een reddingsexpeditie, welke de mijn is afge daald. heeft weinig kans hun lijken nog te De affaire Jacob Naar uit Bern gemeld wordt is do Eonds- raad van meening, dat een verdere discussie over de feiten van de ontvoering ran Jacob overbodig is. De chef van het politieke de partement zal den Bonasraad de volgende week zijn voorat ellen voorleggen. Het Volkenbondspacf heeft Frankrijk thans weder door de indiening van zijn aan klacht bij den raad geschonden, daar het in deze aanklacht weigert, zich door hoofd stuk V van het Verdrag van Versailles ge bonden te gevoelen. Indien de raad een resolutie zou aannemen, welke een nieuwe „schuld leugen" zou scheppen, zal jen duide lijk Duitsch antwoord niet uitb.ijven. Ontzettende onploffing in Tennessee Uit New-York: In Helenwood (Tenessee) heeft een ontzettende ontploffing plaats gehad. Een brand, die uitgebroken was in een particulier huis, breidde zich uit tot een spoorwegloods, waar twintig kisten dyna miet en tweehonderd kisten met kruit wa ren opgeslagen. De geheele voorraad ont plofte Behalve het plaatselijke spoorwegstatior werden 36 gebouwen vernield, respectieve lijk zwaar beschadigd. Honderd personen werden min of meer ernstig gewond. Tweehonderd personen zijn dakloos geworden. 1 Een aantal personen had zich kort voor de ontploffing nog in veiligheid kunnen brengen, daar de stationschef' dé inwoners van het plaatsje nog tijdig ad Kunnen waarschuwen. Dokters en eerste hulpbrigades zijn naar de plaats van de raran gezonden. Honderd vier en tachtig paarlvisschers omgekomen Verdronken of door haaien verscheurd Aan de Westkust van Australië.'ten Wes ten van Broom, zijn paralvisschers met hun booten in een zwaren sterm geraakt De booten sloegen om en de opvarenden geraakten te water. Als gevolg hiervan zijn 184 parelvisschers, waaronder 61 Japanners verdronken of door de haaien verslonden. HITLER ONTWERPT ZIJN 1IGEN STANDAARD. Hitier heeft, naar de „Dailv Telegraph" uit Berlijn verneemt, voo. zichzelf een per soonlijken standaard ontworpen. Deze stan daard zal in de plaats komen van de vlag, welke in de dagen van von Hindenburg boven het paleis van den rijkspresident wapperde. De nieuwe standaard is een vierkante roode vlag met een rand van zwart-wit- zwart. In het midden bevindt zich een witte cirkel, waarin een zwart hakenkruis met arten en witten rand, omringd door een krans van gouden eikeiLJaren. In de vier hoeken van de vlag zijn beur telings een arend op een hakenkruis, om kranst met eikelblaren en de adelaar van het rijksleger in goud, aangebracht. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK PARIJS, 17 April. Nabij Bayonne is een personentrein ontspoord. De locomotief in erscheidene wagons stortten om. De meeste passagiers liepen lichte kwetsuren op, DE STOFSTORM BREIDT ZICH UIT KANSAS' CITY. 17 April. De zandstof- storm breidt zich nog steeds verder uit in Westelijke richting. Thans worden ook de groene velden van Nebraska en Dakota, waar de voorjaars tarwe tot nog toe niet ddor de stofwolken werd bedreigd, met de grauwe zandlaag bedekt. Ook het Westen van Kansas heeft thans van den stofstorm, te lijden. Ridder Rosenberg tegen de „duisterlingen" Rosenberg, Hitlers rechterhand en de be kende ontwerper van de nationaal-socialisti- sche levens- en wereldbeschouwing in zijn „Mythe der 20ste eeuw", is den laat6ten tijd fel aangevallen door de Christelijke kerken In Duitsihland. Thans wordt bekend, dat hij binnenkort een nieuw boek in het licht zal geven, waarin hij wil afrekenen met zijn tegenstanders. Het bock zal tot titel dragen „Gegen die Dunkelmanner". In het Neder- landsch dus „Tegen de duisterlingen" of „Tegen de mannen van do nachtschuit". Welk een bekende klanken! DE S. A. VERDWIJNT NIET „De strijdvaardige verkondigster van de N. S.-wereldbeschouwing". De chef der S. A., Lutze, heeft in een interview meegedeeld, dat de S. A. in de weermacht zal worden inge schakeld, omdat de „Fuehrer" voor al le tijden aan zijn S. A. als de geschool de en strijdvaardige draagster en ver kondigster van het geloof m de natio- naal-socialistische wereldbeschouwing beslissende waarde hecht DE COMMUNISTISCHE DICHTER BIKOF VERMOORD MOSKOU, 17 April. Te Leningrad heeft men den communistischen dichter Bikof vermoord gevonden. Bikof was neergeschoten en van de da ders ontbreekt elk spoor. Bikof werkte vroeger in het roode leger en vervulde daarna werkzaamheden als vertrouwens man van de regeering in verschillende eco nomische instanties. Kort Nieuws De hertog en de hertogin van Kent (Prins George en Prinses Mary) zijn van hun huwelijksreis naar West-Indië te Lon den teruggekeerd. Zij brengen de Paasch- dagen op Windsor Castle door. In Engeland is pep. luchtweerafdeeling ingesteld, ressorteerende onder binnenland- schc zaken. Een storm van 115 K.M. per uur heeft te Calcutta en omgeving een geweldige ra vage veroorzaakt Boom ei vielen op stroom draden van de tram, zoodat het verkeer ernstig belemmerd werd. UIT HET SOCIALE LEVEN De Ned Vereen, van Chr Kantoor- en Han delsbedienden hoopt haar 40ste jaarlljksche alge- meene vergadering te houden op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Mei a.s. in het Centraal Gebouw der A.M.J.M, aan de Stadhouderskade te Aimster- Aan de orde komen o.a. voorstellen van het hoofdbestuur inzake wijzigingen in het huishou delijk' reglement en in het algemeen afdeelings- reglement, benevens een voorstel tot een wijzi ging in het reglement der werkloozenkas. Van verschillende afdeelingen zijn voorstellen, oa. om werklooze leden een minimum contributie van 75 cent per maand te laten betalen, om wij ziging van de financiering van de besturenbon den, om steunboos voor het crisissteunfods enz. Het hoofdbestuur adviseert tot verwerping dezer voorstellen. Alleen wordt overgenomen een afdee- lingsvoorstel, om ongehuwde leden, kostwinners zijnde, volgens hun salaris behoorende tot de eerste contributieklasse, een contributie te laten betalen van f 1 per maand inplaats van f 1.20. Aan de algemeene vergadering is ook een rechtspos;tiecoogres verbonden, waar de heeren F. P. Fuykschot en H. J. Vermeulen hopen te spreken ,resp. over: „Onze rechtspositie en de werkgevers", en: „Onze rechtspositie en de overheid". HET DREIGEND CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. D beide werkgeversorganisaties in de siga- renmdustrie zijn onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aalberse bijeengekomen met de beide arbeidersorgani saties (de roomsche en de Christelijke), die zich in beginsel voor arbitrage hadden uit gesproken, tot vaststelling van de acte van compromis. Bij deze zeer langdurige besprekingen bleek, dat de R.-K. arbeidersorganisatie met bereid wa6, ook de vaststelling van de loonen der sgarenmakers aan de arbitrage te onder werpen. Echter was arbitrage, waarin deze loonen niet betrikken zouden worden, voor de werkgeversorganisaties onaannemelijk. Nadat de vertegenwoordigers van de R.-K. arbeidersorganisatie de vergadering verlaten hadden, kwamen de beide werkgeversorgani saties en de Christelijke arbeidersorganisatie tot overeenstemming over de redactie van de acte van compromis. De arbitrage zal o.a. over de volgende vraag loopen: Indien beslist wordt, dat loonsverla ging noodzakelijk en gewettigd is, met hoeveel percent of met welk bedrag moet het be staande loon dan in d» verschillende groepen verlaagd worden, met dien verstande, dat de arbiters hun beslissingen omtrent de loonen woüL?,,, Pjef Peinst:^ Eén deel der menschheid kauwt op kauwgom Eén deel snoept uit een snoepgoedzak, Zen ander deel bijt op een houtje, Geef mij maar BLACK-BOY PRUIM-TABAK GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK van de sigarenmakers en de arbeiders or aan dj machine zullen aanhouden, tot nadat de regeering een beslissing heeft genomen omtrent de breideling van de mechanisatie in de sigarenindustrie HET NAS. Het ledental van de vakorganisaties, aange sloten bij het Nationaal arbeids secretariaat, be droeg op 1 Januari 1935 12,776 tegen 19,762 op 1 Januari 1934 Deze achteruitgang is het gevolg der afscheiding van den Ned. fed. bond van over heidspersoneel met 4845 leden en een verlies van 2141 leden van de andere 9 bonden. NED. CHR. WERKMEESTERSBOND (N.C.WJB.) De N C.W.B hoopt zijn negende algemeene vergadering Maandag 15 Juli e.k. te Utrecht te houden. De vergadering vangt te half elf morgens aan. De winst- en verliesrekening over 193.4 wijst een cijfer aan van f 11.929.54. Aan contributiën kwam f 10.282.04 in De balans wijst een cijfer aan van f 7452.80. De verlies- en winstrekening van de werkloozenkas wijst een cijfer aan van f 22 723.31; de balans van de werkloozenkas wijst een cijfer van f 6548.56 aan. Land- en Tuinbouw. Ruim 3 millioen aan arbeidsloon In de derde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor do Statistiek vinden we een vergelijkend over zicht van de werkgelegenheid iu bovenge noemde industrie gedurende de laatste ib jaren (perioden loopende van 1 Februari—1 Februari), waaruit blijkt, dat de werkgele genheid in 1934-1935 ongunstiger was dan in voorafgaande jaren, met uilzondering van 1931-1932, waarin tot dusver het laag ste punt bereikt werd. Vergeleken bij x333- 1934 is het aantal campagnedagen met 125 of bijna 15 pCt en het aantal „man-dagen" der losse arbeiders met 69.641 ot bij a 14 pCt gedaald; voorts nam het totaal aan tal vaste arbeiders met pl.m. 4 pCt af tot 1069 (d.i. ongeveer dezelfde sterkte als in 1932-1933). Gemiddeld per fabriek d .rde de campagne 55Vk dag, tegen 65 dagen in 1933-34. Volgens voorloopige cijfers was, in verband met de vermindering van den Re geert ngssteun de met bieten beteelde opper vlakte 11,7 pet kleiner dan in 1933, terwijl de bietenoogst slechts met 5,3 pet. afnam. In- en uitvoer van beetwortelen waren be langrijk grooter dan in 1933 en daar de eerste in iets sterker mate toenam dan de laatste was het invoersurplus, hoewel het betrekkelijk gering bleef, grooter dan in ge noemd jaar. Het invoersaldo van ruwe sui ker was in 1934 pl.m. 7y2 pet kleiner dan in 1933, doordat de stijging van den invoer door die van den uitvoer werd overtroffen. Ditmaal zijn voor het eerst o.a. ook ge gevens verzameld omtrent de loonen dei- vaste arbeiders en die van het v vaste en tij delijke) kantoor-personeel, leze loonen be liepen in de periode 1 Febr. 19341 Febr. 1935 in totaal resp. rond f 1.298.000 en f 202.000, zoodat aan het gezamenlijke per soneel der beetwortelsuikerfabrieken in die. periode een bedrag van rond f 3.096.000 werd uitgekeerd Voor verdere bijzonderheden zie men hot artikel in het Maanschrift zelve. GEZOUTEN RUGSPEK De Nederl. Veehouderijcentrale maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 29 April tot en met 4 Mei a s. de inneming van gezouten rugspek zal geschieden tegen de zelfde voorwaarden en prijzen als die, welke zullen gelden in de week van 22 tot en met 27 April. DE BOSKOOPSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING Het bezoek aan de Boskoopsche expositie is bevredigend. Er zijn dagen, waarop hel noodzakelijk is de deuren af en toe te slui ten om al te grootp opeenhooping van be langstellend publiek te voorkomen. Het dekzeil over de tent heeft door den storm van Dinsdag niets geleden, de repa ratie blijkt dus afdoende. Jammer was, dat de ex-keizer van Duitsch land, die voornemens was Dinsdag de ten toonstelling te bezoeken, om het minder gunstige weer van zijn plan afzag. Een voordeel van de temperatuur is, dat de schoonheid van het geëxposeerde langer blijft dan het geval zou zijn bij wanner weersgesteldheid. De Diesel treinen, die de reizigers op hel traject Alfen—Gouda vervoeren, zijn goed DE SLA-EXPORT NAAR DUITSCHLAND Grooter. percentage toegestaan Met ingang van gisteren is het percentage -oor den export van sla naar Duitschland •erhoogd van 40 tot 60 pCL Tengevolge hiervan heeft evenwel toch geen verhooging in de sla-prijzen aan de Westlandsche veilingen plaats gehad. Duitschland ontvangt nu wel meer sla, doch de betalingen cr voor zijn niet geste gen! Er wordt nl. door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale prijsregelend opgetreden, ten einde te voorkomen dat het totaal door Duitschland beschikbaar gestelde bedrag voor betalen van sla, niet wordt overschre den. Hierdoor zouden dan rle kweekers die later met sla aan de markt komen, gedu peerd kunnen worden. Daarom is bepaald, dat de exporteurs maximaal van de Ned. Groenten- en Fruit centrale, die de gelden vanuit Duitschland ontvangt, een prijs van 1.80 per 30 krop wordt uitgekeerd. Veel beter is de tuinder er dus nog niet van geworden, al is dan ook de kans van doordraaien wel wat verminderd. Gemengd Nieuws- De moord op Schiermonnikoog Op last van den burgemeester heeft de politie nieuwe onderzoekingen gedaan op het terrein, waar Zondag j.l. het lijk van den 63-jarigen H. J. K. op Schiermonnikoog gevonden is. Men heeft een deken opgegra ven, welke met bloed was bevlekt. Naar aanleiding van deze ontdekking werd hier bekend, dat de verdachte in deze moordzaak bekend zou hebben. Bevestiging hiervan konden wij echter nog niet verkrijgen. Door gas bedwelmd TWEE KINDEREN OVERLEDEN Men meldt ois uit Rotterdam: Gistermiddag heeft zich in een der houten noodwoningen in de Zaandijk straal: op Tuin dorpHeyplaat een ernntig geval van gas- bedwelming voorgedaan. In pand 4 van deze straat woont de heer Kleine, die werkzaam is bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Het gezin bestaat uit man, vrouw en 5 kinderen, waarvan i gistermorgen naar school waren gegaan. Toen K. gistermiddag van zijn werk thuis kwam vond hij het vreemd dal: de deur niet open was. Bij buren haalde hij een sleutel, die ook op zijn buitendeur past. Nauwelijks was hij binnengekomen of hij rook een sterke gaslucht. Toen hij de keukendeur opende, kwam K. tot de ontstellende ontdekking, dat zyn vrouw en de 2 thuisgebleven kinderen, een meisje van 10 jaar en een kleine van nog geen jaar, bewusteloos op den grond lagen. Onmiddellijk liep de heer K. weer naar bu ten en riep buren te hulp. Gezamenlijk heeft men de drie bedwelmde menschen naar bui ten gebracht. Dr Veenenbosch verleende de eerste hulp. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werden de slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar bleek, dat de beide kinderen reeds overleden waren. De moeder werd ter verpleging opgenomen. De drie kinderen die naar school waren ge gaan, zijn voorloopig bij buren ondergebracht. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oor- DE DOODELIJKE DAMP Oude man dood in bed gevonden Te Tilburg werd in een perceel in de Ste- venzandschestraat een sterke gaslucht waar genomen. De politie drong de woning binnen vond in de bedstede bet ljjk van den be ier, den 85-jarigen C. V., die door gas- werstikking ora het leven was gekomen. KINDJE LEVEND VERBRAND Te Koudekerke (Z.) heeft een 1% Jarig meisje een pan kokende melk over 't lichaamp je gekregen. Het kind werd in zeer ernstige toestand naar het gasthuis te Middelburg overgebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. BLOEDVERGIFTIGING Het 5-jarig zoontje van S. te Made (N.Br.) werd bij het spelen ^gen zyn beentje ge schopt. In het ziekenhuis te Raamsdonkveer is het ventje aan de bekomen bloedvergifti ging overleden EEN SIGARENFABRIEK IN VLAMMEN Te Eindhoven is door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in de sigarenfabriek van de firma Leenders en Reymen aan den Bosch dijk. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen tabak en sigaren. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte onmiddel lijk het vuur aan drie zijden met eenige ^:ra- lan. In korter tijd was men den brand meester en kon ae schade tot de fabriek be perkt blijven. De belendende perceelen, welke een oogenblik gevaar liepen, kregen groote waterschade. De nablussching nam nog -ilmen tijd in beelag. Het achterste gedeelte van de fabriek brandde geheel uit, het voorste kon groo-en- deels behouden blijven. Het bedrijf zal waar schijnlijk geer staanatie ondervinden. Een groote party sigaren en tabak werd een prooi der vlammen, evenals een party banderollen. Het fabrieksgebouw en de tabak en sigaren waren op beurspolis verzekerd, de banderolles niet. BRAND DOOR KINDERHAND Te Eindhoven werd brand ontdekt in de St. Petrusstraat in de woning van zekeren Quint. Op de bovenverdieping van het perceel was de brand ontstaan tengevolge van het spelen met lucifers door een 5-jarig jonge tje. Een bedje was in brand geraakt. Het jongetje kreeg brandwonden aan het gezicht. Deze zyn evenwel niet van emstigen aard. Het jongetje is naar een ziekenhuis vervoerd. Een 6-jarig meisje, dat eveneens op deze 'erdieping sliep, kreeg lichte brandwonden tan de armen. De brandweer bluschte het vuur met de motorspuit. De bovenverdieping is uit gebrand. De benedenverdieping kreeg nogal waterschade. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD 's Nachts is een grocte boederij op Am- sterdamsch gebied in de Grooten IJpolder gelegen, totaal in de asch gelegd. Het vuur, dat zijn oorsprong had gevon den in een stal achter de hofstede, werd het eerst ontdekt door een passeerende automobilist. Toen hij de bewoners, be staande uit het echtpaar Van der Bijl, vier kinderen en een dienstbode, wekte, waren de vlammen reeds naar het woonhuis over geslagen, zoorlat de benowers in allerijl moesten vluchten. Omtrent de oorzaak is niets met zeker heid bekend. Weerbericht Hoogste stand te Janmayen 768.2. Laagste stand te Aberdeen 735.4. Stand te Rotterdam half twaalf 747.3. WEERVERW^CHTING Matige tijdelijk toenemende Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op regenbuien, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kern van het depressiesyeteem bevindt zich nog steeds boven de Britsche eilanden. De depressie zelf breidde zich naar het O. uit, terwijl de daar aanwezige hooge druk king N.O. waarts aftrok. Een secundaire bevindt zich over N.W. Frankrijk. De hooge druk over Groenland heeft zich wat Z.-waarts uitgebreid, terwijl in het Z.W; de Azoren hooge druk eveneens terrein won. Rond de depressie waait het vrij krachtig Ook vielen hier groote hoeveelheden neer slag. terwijl de temperatuur over ons land, Frankrijk en W. Duitschland door den aan voer van oceanische luchtmassa's daalde. Ook thans melden vele stations op de Britsche eilanden en op het vasteland nog neerslag. Slechts over N. Scandinavië, Fin land en O. Polen is het rustig, drong weer terwijl de temperatuur er steeg. Er is voor onze omgeving in den weers- toestand nog geen groote verandering te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 18 APRIL. Zonsopgang 5.00 Maan op nam. 7.12 uur, onder v.m. 4.13 uur Volle maan 9.10 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERREN 18 APRIL. Van 's avonds 7.30 uur tot 's morgens 4.28 uur Waterstanden Rivieren Heden Vortz Heden fnrfg Rhetnfelden 3.26 318 Wesel 3-12 3.23 Rrelsnch 2 59 2.60 Emmerik 4 24 4."6 K-hl 3-68 3 68 Loblth 13 17 13 32 Maxau 5 44 5.40 Nijmegen 10.67 10 69 Diedesheim 2 00 208 St Andrles 5.25 5 47 Mannheim 4.82 4 74 Arnhem 1030 10-47 Binzen üaub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Knbrort 4.82 4 74 2.17 2.21 2.14 208 310 306 3.84 3 77 2.25 2.05 411 404 3.51 3 48 310 3.11 Vreeswijk Iw 199 2*4 Westervoort 10 96 11 11 Deventer 4.68 4 80 Kampen -033 0 30 Ejsdeu 48 20 48 01 Maastricht 43 10 42.98 Grevenbicht 3Q 16 30 18 Venk) 12 89 13 02 Grave (sluis/ 8 84 8 95 St Andries 3.05 3.02 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 1118 Terschelling 8 31 tlarungen 9 15 Den helder 7 00 iJmuiden 2 50 Hoek v. Uoll. 2 12 öchevtningeu 2.22 Kottel dam 3.55 18 April 2322 HellevoetsL 2 52 15 06 2040 Willemstad 3 43 16.00 2130 Brouw.tsLl 2 04 1418 19 05 Zierlkzee 2 32 j4 59 1513 Wemeldlnge iLfti ro 18 14 20 Vlisai'gen 104 13 26 1430 Terueuzen 136 13.55 16.29 Hans weert 215 1445 ECONOMIE EN FINANCIEN De Wisselkoersen Te Amsterdam noteerde heden om 12 uur; Londen 7.181/8, Berlijn 59.65, Parijs 9.77*4} Brussel Sö.O?1/^, Zwitserland 47.94 (vorig slot 48,00). EEN KRASSE OUDE Op een kwartier afstand van Dod;inchem bij het buiten Ruimzicht, staat een eik, welke naar beweerd wordt, meer dan tweehonderd jaar oud moet zijn. De boom is ongeveer 24 meter hoog. Zyn kroondoorsnede is eveneens 24 meter en zijn omvang is 4% meter. De boom vertoont geen ouderdomskwalen. FRAUDE OP EEN BANKIERSKANTOOR Te Middelburg werd bij de incaaso-afdee- ling van een bankierskantoor fraude ontdekt. Een onderzoek der politie leidde spoedig ':ot aanhouding van een 18-jarigen kantoorbedien de, die na verhoor een bekentenis aflegde, dat hy zich aan de verduistering van een belang rijk bedrag aan geld en aan valscheid in ge schrifte en vernietiging van bescheiden heeft schuldig gemaakt. VERDUISTERING DOOR RIJKSKLERK Bij de inspectie van de volksgezondheid in Den Bosch is verduistering gepleegd tot een bedrag van f 1300, hetgeen dezer dagen werd on':dekt In verband hiermede is ontslagen een, ryksklerk S. genaamd, die 't feit bekend heeft. Hy is gehuwd en vader van een kind. Een ge rechtelijke vervolging is tegen hem ingeeteld. DE GESTOLEN BRANDKAST Uit het kantoor van de firma gebr. Kam- pinga, oliën- en vettengroothandel aan de Lage der A te Groningen, hebben inbrekers 's nachts kans gezien de brandkast te stelen. De daders, die met groote brutaliteit zijn te werk gegaan, hebben de brandkast op een ge reedstaande auto geladen. De brandkast be vatte een aantal boeken der firma en f120. De inbrekers, die met een valsche sleutel zich toegang wtèren te verschaffen, hebben de auto in het pakhuis binnengereden en de deuren achter zich gesloten. Juist door deze wyze van optreden was het mogelijk, dat een dienstmeisje uit een der nabijgelegen wonin gen, die do mto zag binnenrijden, geen arg waan kreeg. De politie wist de brandkast by den 23-ja- rigen J. van A. op te sporen in een schuur tje achter diens huis. De brandkas!: had hij niet kunnen (openmaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2