WRIttEY Stresa wijst den weg MAANDAG 15 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Gemeenschappelijke houding tegen Duitschlands herbewapening Een spoedige conferentie over Midden-Europa Voortzetting der onderhande lingen over het Oostpact Verzet tegen eenzijdige verdragsopzeggingen Het slot-communiqué van Stresa houdt o.m. in, dat de vertegenwoordigers, nadat zij de recente politieke gebeurtenissen be sproken hadden, tot volledige overeenstem ming zijn gekomen. Ten eerste: Zij kwamen tot overeen stemming over een gemeenschappelij ke lijn, welke gevolgd zal worden, wanneer het Fransche beroep op den .Volkenbondsraad ter sprake zal ko men. Ten tweede: De informaties, welke zij hebben verkregen, hebben hen ver sterkt in de meening, dat de onder handelingen moeten worden voortge zet met het oog op de ontwikkeling, welke wordt nagestreefd nopens de [veiligheid van Oost Europa Ten derde: De vertegenwoordigers der drie mogendheden bestudeerden opnieuw den toestand van Oostenrijk. Zij bevestigden de noodzakelijkheid de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van Oostenrijk te handhaven, welke ook in de toekomst hun gemeenschappelijke politiek eai leiden, De in het protocol van Rome van 3 Febr. opgenoemde regeeringen zul len op een zoo spoedig mogelijk tijd stip moeten bijeen komen, met het doel de overeenkomsten voor Midden- Europa te sluiten. Ten vierde: De drie staten bevestigen de grondslagen van de procedure vervat in het op 3 Februari te Londen uitgegeven com muniqué en besluiten de studie der kwestie van het luchtpact actief voort te zetten met de bedoeling een pact te sluiten tusschen de vijf mogendheden, welke in het communiqué van Londen wor den opgenoemd, zoomede van alle bi laterale overeenkomsten, welke dit zou kunnen begeleiden. Ten vijfde: Bij de bespreking van de be- wapeningskwestie constateerden zij met leedwezen* dat de methode der eenzijdige opzeg ging, welke is toegepast door de Duitsche regeering op een oogenblik, dat juist stappen werden ondernomen om te geraken tot een overeenstem ming in de kwestie der bewapening, het publieke vertrouwen in de veilig heid van een vreedzame ordening heeft ondermijnd. Niettemin bevestigen de vertegen woordigers der drie mogendheden hun ernstigen wensch den vrede te handhaven door het herstellen van een gevoel van veiligheid en zij ver klaren voor zich zelf, dat zij er ernstig naar zullen blijven streven deel te nemen aan iedere practische poging, waarbij de internationale overeen stemming kan worden bevorderd door een beperking der bewapening. Ten zesde: De vertegenwoordigers der idrie mogendheden hebben voorts besproken den wenschwelke is gemotiveerd door ■ie 'staten, welker wapening is vastgesteld bij de vredesverdragen van St. Germain, Tria non en Neuilly, revisie van dezen stand van zaken te verkrijgen. Zij besloten, dat de andere staten, welke bij deze kwestie betrekken zijn, langs di- plomatieken weg hiervan op de hoogte zul len worden gesteld. Zij kwamen overeen deze andere Istaten de bestudeering van deze kwestie aan te bevelen, met het doel haar door weder zij dsche overeenstemming te regelen bin nen het kader van algemeene en regionale [veiligheidsgarantie. Een Engelsch-Italiaansche ver klaring is vervolgens in het communiqué ingelascht, waarin de beide regeeringen nog eens formeel hun verplichtingen volgens liet .Verdrag van Locarno bevestigen, welke ver klaring ook formeel wordt overhandigd aan de regeeringen van Duitschland en België, Ten slotte bevat 't slot-communiqué nog de volgende verklaring: ,De drie mogendheden, wier poli tiek doel is de gemeenschappelijke handhaving van den vrede binnen 't kader van den Volkenbond, zijn het er volkomen over eens, wanneer zij zich met alle practische middelen verzetten tegen een eenzijdige o'pzeg ging van verdragen, waardoor de vrede van Europa in gevaar kan kotnen en zij zullen derhalve te dien einde handelen in nauwe en vriend schappelijke samenwerking". HET FRANSCHE MEMORANDUM AAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Te Genève wordt de uitvoerige tekst van bet Fransche memorandum aan den Vol kenbondsraad gepubliceerd. Het zegt, dat door de bekendmaking der Duitsche regeering van 16 Maart, die reeds was voorafgegaan door de officieele aan kondiging van het herstel van een Duitsche militaire luchtvaart, de clausules van hc-t Vredesverdrag in twee van hun belangrijkste bepalin gen zijn verloochend. Het levert het bewijs van de beteokenis cler in Duitschland reeds volbrachte herbe wapening, nog geheel afgezien van het plan, dat verder zal worden gevolgd. Het is Nog op 20 December aldus het memorandum bestreed de Duitsche minister van luchtvaart, dat. het Rijk meer dan eenige oefentoestellen zou bezitten. Sinsdien zijn drie maanden verstreken en Rijkskanselier Hitler is in staat den Britschen staatssecretaris or van op de hoogte te stellen, dat. het Rijk op het gebied der luchtvaart reeds pariteit met Engeland heeft be reikt. Het zij veroorloofd te constateeren,, dat, teneinde een dergelijk resultaat te verkrijgen, een inspanning gedurende eenige weken, ja zelfs van eenige maanden, niet voldoende zal zijn ge- Aan het systematisch overtreden van de betreffende verdragsartikelen was reeds lang geen twijfel meer; doch deze over schrijdingen waren, zoo goed mogelijk, ver borgen. Thans is de schending openlijk, zij wordt niet bestreden. De Volkenbond Iieeft de taak zich er mede te bemoeien. De Volkenbond, die is gegrondvest op eerbied voor de internationale verplichtingen en hand haver is van 'n pact, welks preambu le erkent, dat de staten, die de samen werking tusschen de naties moeten ontwikkelen en hun den vrede en de veiligheid willen garandeeren, scru puleus alle verplichtingen der verdra gen in de wederzij dsche betrekkingen tusschen de georganiseerde volken moeten erkennen, kan niet onverschil lig blijven bij de handhaving van een politieke methode, die direct in strijd is met de grondslagen, waarop hij be rust en het doel, dat hij nastreeft. Het Duitsche standpunt inzake Oost-Locarno Door de Rijksregering gepreciseerd. Zooals bekend, heeft de Duitsche Rijks- regeering zich bij de besprekingen te Berbjn niet kunnen véreenigen met een Oost pact voor wederzijdschen hijstand, doch zich wel bereid verklaard te treden in le een alge meen non-agressiepact en 2e een onder linge raadpleging ingeval varstoring van den vrede, in welk laatste geval de Duit sche regeering bereid zou zijn zich aan te sluiten bij algemeene maatregelen van steunverleening. In meer of minder automatische verplichtingen ziet de regeering niet een element van vredeshandhaving maar eerder nog een edement van be dreiging van den vrede. In een Zaterdag te. Berlijn uitgegeven preciseering van het Duitsche standpunt wordt gezegd, dat de Duitsche regeering haar houding, die uit dit standpunt voort vloeit, handhaaft. Zij wil, daar zij zelf geen agressieve be ulingen heeft en zich niet betrokken voelt bij werkelijke defensieve accoorden, met de omliggende staten non-agressiepacten slui ten. Dit is de zin van het antwoord der Duit sche regeering op de vraag van den Brit schen ambassadeur, of Duitschland bereid is, een Oostpac-t op de door hem zelf aan gegeven grondslagen te sluiten, ook voor het geval, dat andere staten onderling nog speciale overeenkomsten zouden hebben ge troffen of nog zouden treffen. De Duitsche regeering wil echter in dit verband de volgende opmerkingen niet ver zwijgen: De door verschillende regeeringen noodig geachte aanvulling van non agressiepacten en pacten tot het uit sluiten van geweld door militaire hulpverplichtingen, berust op innerlij ke» tegenspraak. Of men gelooft aan vrijwillig aanvaarde erplichtingen, öf men gelooft er niet aan. Gelooft men er aan, dan is de noodzakelijk heid van dergelijke militaire accoorden niet in te zien. Twijfelt men echter aan het oprechte vervullen van een aanvaarde non- agressie verplichting, dan is die twijfel even gerechtvaardigd tegenover de vervulling der aanvullende militaire verplichtingen van dergelijke vredespacten. Wanneer het mogelijk is, dat uit non-agressiepacten oorlogen ontstaan dan is het evenzeer mogelijk, dat uit defensieve bijstandspacten offensieve aanvalshandelingen voortspruiten. Slechts schijnt het de Duitsche regee ring toe, dat de weg van. een pact tot het verhinderen van geweld naar ge- welddadigen vredebreuk, een langere is dan de weg van militaire verplich tingen van defensieven aard naar een militaire houding van offensief ka rakter. De Duitsche regeering ziet echter nog al tijd in deze ontwikkeling van militaire bondgenootschappen m Europa geen ele ment van een collectieve vreedzame ont wikkeling of zelfs van een vredes-garantie Zij is daarom ook niet in staat pac ten te onderteekenen, waarin derge lijke verplichtingen een integreerend bestanddeel zijn, onverschillig voor alle of voor enkele deelnemers. Dit standpunt is den Britschen minister van buitenlandsche zaken door bemiddeling van de Britscho ambassade officieel mede gedeeld. Vervolgens verklaart het memorandum, dat de Duitsche regeering door de bepalin gen welke haar militair statuut regelen voor nietig verklaren, met voorbedachten rade een der fac toren heeft vernietigd waarop haar medewerking aan het instituut te Ge nève berust en daardoor het resultaat, der onderhande lingen tot bespreking dér bewapeningen ern stig in gevaar gebracht. De Fransche regeering herinnert vervol gens aan de verkorting van den militairen diensttijd van drie jaarf tot een jaar en de vermindering van de Fransche legersterkte, zoomede andere maatregelen en voorstellen tot vermindering der bewapening. Het verlaten van den Volkenbond door Duitschland in October 1933 noemt de Fran sche regeering een geste, die door niets ge rechtvaardigd was. Zij zegt, dat de militaire maatregelen welke zij had genomen, noodzakelijk waren door de ontwikkeling van de Duitsche wa pening. Duitschland heeft 'n internationaal probleem een eenzijdige oplossing wil len geven. De methode van onderhan delen heeft het vervangen door de me thode van het fait accompli. Haar besluiten, die onvereenigbaar zijn met het geheele systeem der be wapeningsbeperking, hebben voor ge heel Europa de kwestie der algemeens horbewapening in vollen omvang op geworpen. De Volkenbondsraad heeft den pldht zich uit te spreken over de verant woordelijkheid van don alch>s gescha pen toestand en over de gevolgen, wel ke deze medebrengt. Een nog belangrijker vraag moet worden gesteld. In een Europa, waarin de methode van de eenzijdige opzegging van al gemeene verplichtingen algemeen zou worden, zou spoedig nog sleets plaats zijn voor 'n machtspolitiek.Een onder handeling is onmogelijk, wanneer in den loop van deze onderhandelingen een der deelnemers, datgene wille keurig behandelt, wat voorwerp der onderhandeling is. Bovendien is geen enkele onderhan deling nuttig, wanneer die resultaten, om het even van welken aard, door den wil van eeii der betrokken par tijen zou kunnen worden verstoord. Dan zu men bij de internationale be trekkingen bij voorbaat het begrip ver drag of verplichting moeten uitscha kelen. Is het de moeite waard deze po gingen voort te zetten, wanneer toe gegeven worclt, dat het vergrijp tegen een aangegane verplichting hoe plech tig ook, geen andere gevolgen mede brengt dan een moreele weigering en men geen risico op zich neemt, wan neer men zich van 'zijn verplichtin gen bevrijdt en de overtredende staat in de onstrafbaarheid een aanmoedi ging voor nieuwe schendingen vindt? De Volkenbondsraad kan niet onver- schi'Jig staan tegenover een derge lijke bedreiging van de internationa le ordening zonder in zijn taak tekort te schieten. Het heeft den plicht er tegenop te komen door gepaste maat regelen te nemen om den thans ge schapen toestand te verhielpen en eebi- herhaling te verhinderen. Het vliegongeluk te Praag Achteraf blijkt de bij het vliegongeluk te Praag omgekomen Tsjechische vlieger No- votny niet de collega van wijlen Soer te zijn maar een vlieger van denzelfden naam van de vliegtuigenfabriek Avia. LUITENANT-GENERAAL DE CEUNINCKf Te Brussel is Vrijdag op 77-jarigen leeftijd gestorven de Belgische luitenant-generaal De Ceuninck, die in 1914 het mobilisatie bevel uitvoerde, den aftocht van het Belgi sche leger naar den User aan den linker vleugel dekte on met zijn troepen, een ge mengde brigade, hoofdzakelijk van grena diers, een werkzaam aandeel nam aan de verdediging van den User, eerst te Diks- muiden, later te Steenstrate, toen hij reeds commandant was van de zesdke leger-divisie. Tijdens de bezetting is hij ook nog minister van oorlog geweest en in 1920 maakte hij deel uit van de Belgische delegatie ter ont- wapenings-conferentie te Genève. De Ceunincks naam als aanvoerder had bij allen, die onder hem aan den IJser heb ben gestreden, een legendarischen klank. Vele anecdoten over hem gaan rond. Door dat hij altijd in zijn vooroorlogsche groene uniform verscheen, werdhij in de wande ling „groene Pier" genoemd. ONGEREGELDHEDEN TE PARIJS Zondag is het te Parijs tot verschillende opstootjes gekomen in verband met com munistische betoogingen tegen den twee jarigen militairen diensttijd. Negen commu nisten moesten na vechtpartijen niet leden dér Action Franqaise in een ziekenhuis den opgenomen. DE ZAAK HAUPTMANN. Uit Trenton: Pinkas Fisch, de broer van Isidor Fisch, die volgens Bruna Hauptmann degene zou zijn geweest, die hem het losgeld voor do baby van Lindbergh in bewaring zou hebben gegeven, heeft vanuit Leipzig in Duitschland tot de staat New Jersey de eisch gericht tot schadevergoeding, tot een bedrag van 2800 dollar, aangezien zijn zaak in Duitschland te gronde is gegaan in den tijd, dien hij gedwongen in de V. S. heeft doorgebracht om als getuige op te treden in de zaak-Hauptmann. Het merkwaardige van de zaak is nu, dat Pinkas Fisch als ge tuige nooit aan het woord is gekomen. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK Op het station Marcheprime, 28 KAL Zuid van Bordeaux, is een eleetrische snel trein met 110 K M. vaart ontspoord. Tien' \va- gens reden op elkaar, waardoor drie per sonen werden gedood, tien zwaar- en velen licht gewond. De trein had slechts 60 rei zigers. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door stroomende regen en een buiten baar oevörs getreden beekje. De Duitsche communisten op Honswijk Kiezen de wijste partij De op Honswijk geïnterneerde Duitsche communisten hebben Zaterdag hun mis plaatste hongerstaking beëindigd. Tevens hebben zij hun lijdelijken weerstand opge geven en zijn aan liet werk gegaan. DE S.G.P. EN DE WAARHEID Mr. G. van Baren, lid der Prov. Staten ran Zuid-Holland, schrijft ons- Mag ik ter aanvulling van uw artiikcl dat Zaterdagavond in uw blad verscheen eenige aanvullingen geven? In het aangehaalde erkiezingsschrift van. de S. G. P. wordt een apart artikel gewijd aan de provin ciale aangelegenheden onden den titel „Zuid-Holland in nood". Dit geschrift beVat onjuistheden en. mis leidende voorstellingen. B.v.: le. Er staat in dit geschrift van de S. G. P. dat de belastingen zwaar zijn. De waar heid is dat de Provincie Zuid-Holland de laagste belastingen heft van alle provin cies. Z.-H. heft 13 opc., N.-H. 20 opc., Fries land b.v. 40 opc. 2e. Over de salarissen dieelt de S! G. P. mede dat pas in het voorjaar 1934 „iets" ge schiedde. Dit is in strijd met de waarheid. Reedis in 1932 stelden Ged. St, voor om een tijdelijke korting op de salarissen toe t° passen van 5 tot 8 pCt. Dit voorstel werd aangenomen. 3a De S. G. P. deelt in haar geschrift mee dat 9000 gulden door de 'hoogste ambtena ren wordt verdiend en dat daarop niet ge kort is geworden. Dit is ook niet waar. De griffier, de hoogste ambtenaar, heeft f 7500— f8500, en dam moet de pensioen-premie er nog af. Voorts wordt de gedachte gewekt dat de Regeering alles maar liet loopen. De waarheid is dat de Regeering juist met kracht tegen Z. H. is opgetreden. Waarom ëen andere gedachte gewekt? 4e. Het S. G. P.-geschrift zegt voorts dat de Provincie jaarlijks f 225.000 onverplichte subsidies verleent Hoe men aan dit cijfer komt. is een raadsel. Het bedrag is veel grooter, alleen al aan de gemeentebesturen wordt enkele malen dit bedrag uitgekeerd voor armlastige krankzinnigen. Ook onver plicht. Of heeft men alleen met de andere subsidies gerekend? Zeg er dan bij dat alleen voor tuberculose-lijders f122.000 iï uitgetrokken en voorts nog een groot bedra; voor zwakke kinderen, enz. 5e, Geklaagd wordt over de „dure" ver zorging der Qiirankzinnigen. De waarheid is dat geen provincie in ons land zulke lage tarieven betaalt als Z.-H. 6 .Eindelijk wordt ook nog gezegd: „de dienst 1934 zal met eem nadeelig saldo slui ten! Ziedaar in grove trekken de positie van de eens zoo welvarende provincie Zuid- Holland". Ja, wel in grove trekken! Hier is de misleiding zeer grof en moeilijk kan de gedachte aan kwade trouw worden on derdrukt. Feit toch is, dat inderdaad 1934 met een nadeelig saldo zal sluiten. Maar de schrijver verzuimt mede te deelen, dat een andere opzet van de begrooting oorzaak: is van dit tekort. Feit is dat sinds een paar jaar een netto begrooting wordt ingediend. De saldo's van eeh vorig jaar worden thans gereserveerd. Deze reserve nu bedraagt 2y<> millioen, gekweekt in de laatste jaren. Maar dat wordt verzwegen. Als de schrijver zijn financieele jere miaden eindigt, zegt hij met 't oog op de provincie: „Moet het ons geen leed doen?" Ik wenschte wel dat de S. G. P. wat meer smart droeg overi haar onjuiste en mislei dende voorstellingen. De afstand tusschen de waarheid en de S. G. P. wordt verbijsterend groot. PERMKJE tief. Op initiatief van Dr Kiewiet de Jonge onder zijn onmiddellijke leiding werd in ov leg met de vertegenwoordigers der beide Bóeren-Republieken te Dordrecht een Pers kantoor opgericht. Dit stelde zich 'ten doel, om over de geheele wereld gegevens te spreiden betreffende de ware aanleidingen tot den oorlog, aangaande de krijgsverrichtingen en vooral ook over den aard en de zeden der Boeren. Alle wetenswaardige en daarbij volko men betrouwbare gegevens, welke het zich op allerhande wijze wist te verschaffen, den met bekwamen spoed in het Franech, Duitsch en Engelsch vertaald en aan de bui- tenlandsche bladen toegezonden, aan elke cou rant hetgeen haar vermoedelijk het best paste. Daarnaast had Dr Kiewiet de Jonge met Dr W. J. Leyds, den vroegeren staatssecre taris van Transvaal en daarna gezant der Zuid Afrikaansche Republiek te 's Gravertha- ge, een inlichtin gendiien s's buitenlandsche gewonden en gesneuvelden in gericht, Vooral uit Duitschland kwamen veel aanvragen in en deze gaven heel wat werk. Wat heeft Dr Kiewiet de Jonge in die dagen geschreven, onderhandeld en gehandeld. Dor drecht had toen beteekenis voor de strijdende stamverwanten. Zelfs in Engeland waagde hun kampvechter met woord en geschrift zich. Doch 's morgens in z'n hotel te Londen kreeg de „staatsgevaarlijke" Dr Kiewiet de Jonge den stelligen wenk onder de deur doorgescho* ven: vandaag met de boot naar Nederland of De bloeiende groep Zuid Afrika van het A. N.V. bleek na den oorlog uiteengevallen het gebouw moest daar opnieuw van cfen grond af worden opgetrokken. In 1908 is Dr Kiewiet de Jonge er persoon lijk heen geweest. Was he1: wonder, dat de reis, ter behartiging van de belangen van het A.N.V. dus van den Nederlandschen stam on dernomen, een triomftocht der dankbaarheid Opening TwenteRijnkanaal Zaterdagmiddag had te Goor de officieele opening plaats van het Twente-Rijnkanaal. Tevens werd de los- en laadplaats te Goor geopend. Aan een en ander was een feestelijk karak ter gegeven. Des middags had in de Groote Sociëteit vanwege de gemeente een bijeen komst plaats van tal van genoodigden. Aan wezig waren o.a. de Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijsel Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst; Dr. Ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur van het Twente- Rijnkanaal te Zutphen en tal van afgevaar digden van gemeentebesturen uit den on» trek. Nadat de genoodigden zich in een groot aantal auto's naar de los- en laadplaatsen hadden begeven, had de officieele opening plaats door den commissiaris der Koningin. Ook de burgemeester van Goor, de heer W. van der Sluijs en Ir. Wentholt voerden het woord. Boskoopsche Bloemententoonstelling De tentoonstelling verlengd tot 1 Mei Vrijdagmiddag heeft Z.Exc. de Min. v Defen- dr L. N. Deckers, een bezoek gebracht itelllng te Boskoop, die i de bloementer.- als we reeds mededec i het dekzeil weer voo dat het bestuur besloo behoudens n W. 'te verlengen met eer ;eopend zal zijn tot 1 Mei Dr. H. J. Kiewiet de Jonge t Voorvechter voor de Nederlandsche stam Op 87- leeftijd is te Nijon (Zwitserland) waar hij de laatste jaren vertoefde, overleden Dr H. J. Kiewie': de Jonge. Behalve een uitnemend gymnasium-leeraar was de ontslapene de stuwkracht van het Alg. Nederlandsch Verbond, dat zooals men zich zal herinneren, in .1898 werd opgericht. Zoo geestdriftig als Dr Kieviet de Jonge vooi Nederlandsch rtambewustzijn de reveille had geblazen, zoo uitnemend heeft hij ook met de daad de wisselwerking tusschen Nederlanders binnen en buiten onze vaderlandsche grenzen weten tot stand te brengen en te onderhou- Hij was ook de man, die veel verricht heeft voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika. Toen den 9en October 1899 de Regeering der Zuid Afrikaansche Republiek haar vierledig ultimatum aan hrt groote Britsche rijk had gesteld en kort daarop de Boerenoorlog uitgebroken, bleeg het A.N.V. zeldzaam ac- Gemengd Nieuws DOOR EEN BEEK ONDERMIJND Te Twello bemerkte e'en voorbijganger dat een verzakking was ontstaan in het wegdek van den rijksweg DeventerApeldoorn in de onmid dellijke nabijheid van de overbrugging van de TweHosche beek. Terstond waarschuwde hij de politie, die er zorg voor droeg, dat het verkeer werd omgeleid door het dorp. Ben onderzoek werd ingesteld, waarbij aan het licht kwam, dat tenge volge van een verstopping in de beek het w de fundamenten van de brug omspoeld had onder het wegdek door was gedrongen, waar gat van naar schatting 40 M3 was ontstaan. In de gemetselde overbrugging vertoonden zidh bo vendien een aantal groote en gevaarlijke scheuren. Onder leiding van een opzichter van de Rijkswa terstaat heeft men onmiddellijk een aanvang ge maakt met het volgooien van het gat. Door de oplettendheid van den voorbijganger zijn zonder twijfel ernstige ongelukken voorkomen. DOODELIJK TRAMONGELUK Te Veur wandelde in de Schoorlaan de jarige C. v. V. De man, die doof is, zag niet; dat een tram van den sneldienst van de N.Z. H.T.M. naderde, met het gevolg, dat hij bij het oversteken van de rails werd gegrepen met het hoofd tegen een der koplampen t de tram terecht kwam. De man werd zoodanig gekwetst, dat hij bijna tenskond is overleden. DOOR EEN LOCOMOTIEF GEDOOD Op den spoorlijn Kaldenlcerken—Lobbench nabij Venlo is de Duitsche chef der spoorwe gen A. Schatten door een rangeermacliine ge grepen. Zwaar gewond werd het slachtoffer opgenomen. Hij is spoedig overleden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. DE EERSTE ASPERGES De heer W. van Rie't, bloenpstery, asperge- en fruitteelt te Gennep, verzond op 12 April de eerste asperges van den kouden grond aan H.M. de Koningin. VERDRONKEN. Sedert Donderdagochtend werd te Alphen aan den Rijn vermist de 26-jarige boom- kweeker C. v. Gr. Hij was 's morgens om half zes naar zyn werk te Boskoop gegaan, doch keerde des avonds niet terug, waarop spoedig aangifte van zyn vermissing werd gedaan. Dr. de Lange uit Teraar, die de vermissing las, deelde den ouders 'jongeman mede, dat hy v. Gr. Donderdag ochtend tegen zes uur op de Verlengde Aar kade was tegengekomen. Hy reed toen in zeer snelle vaart op de fiets in de richting van Teraar. Daar de Verlengde Aarkade uitkomt op den Westkanaahveg, welke vlak langs het Aarkanaal loopt, had Dr. de Lange bij zich zelf gedacht, dat van Gr., die den wmd in den rug had, by de Scheeve Jaagbrug zeer gemakkelijk te water kon rijden. Nadat de geheele omgeving was afgezocht is men op de bewuste plaats gaan dreggen. Na eenigen tijd werd de fiets van den jonge man opgehaald. De politie slaagde er ook in het lijk op te halen. Men vermoedt, dat van Gr. door den krach- tigen wind de scherpe bocht bij de Schee^ Jaagbrug niet heeft kunnen nemen f rechtuit het kanaal is ingereden. Udt de Coenhaven te Amsterdam is lijk opgehaald van een ongeveer 60-jarigcn man. Het lichaam verkeerde in verregaan den staat van ontbinding; de identiteit niet vastgesteld. WAARSCHUWING In een buitengewoon Politieblad waar schuwt de officier van Justitie te Rotterdam nogmaals tegen de Onderlinge Spaarinstelling de Spaar- en Credietverzekering Eigen Hulp, of de Ver. Spaar-Credietbank, alle te Seine- dam. (Houder M, van .Weerden), BAROMETERSTAND Hoogste stand te Toulouse en La Coyutfft 767.1. Laagste stand te Helsingfors 747.0. Stand te Rotterdam half twaalf 760.4. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z.W. tot Z., later wel licht Z.O. wind, meest half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets warmer ovordag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Hoewel in de algemeene drukverdeeling nog slechts weinig verandering kwam, kreeg het weer ten onzent een geheel ander karak ter omdat hot niet meer onder invloed stond de polaire luohtmassa, doch onder die van oceanische sub-tropische oorsprong. De depressie over.de Oostzee en de Both- nische Golf vulde op. Zij vertoont aan haar achterzijde nog harde, gure winden, welk» in Finland nog sneeuw en in Oost-Zweden eenige afkoeling brengen. De depressie ten Z. van IJsland is sedert Zaterdag in diepte en omvang wat toege nomen en brengt krachtige wind over N, Schotland en de Shetlands en regen over de Farocr. Een secundaipe van deze depressie bevindt zich over het Nauw van Calais. Onder invloed hiervan waaien in ons land Z.O. winden, welke aldaar ten Z.W. zal rui men, doch hoogstwaarschijnlijk daarna weer zal krimpen aangezien de hooge drukking over Z. Frankrijk zich sterk N.O.-waarts uit gaat breiden. In het hooge drukgébied daalde de och- tendtemperatuur. Overigens steeg de tempe ratuur of veranderde zij weinig, zooals bij Duitschland en ons land. Over Groenland handhaafde zich verder de hooge druk. Er moest ten onzent ibij Z. wind overdag eenige temperatuursstijgin.g worden verwacht. De regenkansen zijn ge ring. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 13 April 3.40 nam.- Attentiesein TEMPERATUURSTAND Temperatuurstancl te half twaalf 10.4 C, 16 APRIL. Zonsopgang 5.04 uur, zonsondergang 6.57 uur Maan op nam. 4.46 uur, onder v.m. 3.48 uufl Waterstanden Rivieren Heden Verier Heden Voflg Rhetnfelden 3.24 315 Wesel 3-55 3.90 Rreisach 2 63 2 29 Emmerik 4 70 4^4 K«hl 3 55 3 48 Lobith 13 61 13 75 u 5 22 5.19 Nijmegen 11.09 11.13 Diedeshelm 1 95 198 St An dries 5.72 5 56 Mannheim 4 62 7 77 Arnhem 10 69 10 71 Lohr 238 2.72 Vreeswijk lw 2 22 OGO Mainz 2.08 2 31 We9tervoort 11.33 1135 Ringen 3 06 3 28 Deventer 4.90 4 74 Caub 358 391 Kampen -0 36 0 39 1 76 2 01 Eysden 48.11 4813 Coblens 4.79 4 30 Maastricht 42 95 43 05 Trier 205 218 Grevenbicht 30 04 30.11 Keulen 4.20 4 70 Venlo 13 02 13 10 Dusseldorf 3.65 4.08 Grave (sluis! 8 98 9 28 Knbrort 3 40 3.88 St Andries 3.13 3.45 Stuw Borgharen gesloten Stuw Sambeek geopend Weerbericht .Ad Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 10 07 22 09 Hellevoetsl. 1,47 1403 Terschelling 7.20 19 28 Willemstad 2.39 15.02 Hnrilngen 8 00 20.20 Brouwersh. 0 59 13 15 Dod Hélder 5.55 17.50 Zierikzee 1.20 13 52 IJ muiden 2.00 14.13 Wemeldinge 1.47 1411 Hoek v. Holl. 1.12 13 20 Vlissi' gen 0 01 12 29 Scheveningen 1.22 13 30 Terneuzen 0 35 12.59 "tidam 2.52 15.30 Hansweert 1.06 13 40 VERSTOPPING wordt vlug verholpen door Leopillen. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plant aardig laxeermiddel, dat een milde en prompte uitwerking heeft. I Ff) Pil I FM In doosJ'es vanaf 20 cent< !LLLIi Bij allc apotht en dro?< De Nederlandsche Federatie van Transport arbeiders schrijft ons: In verband met het spoorloos verdwijnen van een lid der Ned. Federatie yan Transport arbeiders te Keulen, deden wij onderstaand telegram aan den minister van Buitenlandsche Zaken toekomen: Sedert 25 Maart is Jan Jacobus.Oudenaarde an „De Zaanland" te Keulen vermist. Onze ;egevens maken slechts conclusie mogelijk an arrestatie dan wel uitden weg ruiming door Duitsche Nazi's. Toenemende onrust familiebetrekkingen en veiligheid Nederland sche bemanning op Rijnschepen verplichten ons aandrang op Uwe Excellentie uit te oefenen tot treffen van maatregelen, die zekerheid ver schaffen. Is eenmaal arrestatie ontkend en heeft die toch plaats gevonden, dan wordt gevaar uit den weg ruiming des te grooter. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Te Teteringen is de personenauto van van Berkel uit Breda, die in de richting Oosterhout reed, door de gladheid van den weg ko-men te slippen. De wagen raakte een boom en kwam 'tegen een andere boom tot stilstand. De heer Jansen uit Oosterhout, die met zijn rijwiel op het fietspad reed, werd door de auto gegre pen en geraakte bekneld tusschen den wagen en den boom. Hy werd zwaar gewond en is naar het St Ignatius ziekenhuis te Breda ver voerd. De heer van der Pluim uit Breda, die naast den heer van Berkel was gezeten, kreeg een diepe wonde aan het dijbeen en is ook naar het ziekenhuis vervoerd. Van B. bleef ongedeerd. GRIEP IN EEN GARNIZOEN In het garnizoen te Venlo heerscht ouder de militairen griep. Er zyn ongeveer 25 patiën ten, die in de ziekenzalen worden verpleegd. Maatregelen zijn genomen om uitbreiding ta voorkomen. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN De eerste nieuwe aardappelen van dit jaar zijn Zaterdag in het Westland aan de groen ten- en fruitveiling te Honselersdijk aange voerd door den kweeker H. N. van Wingerden. Voor deze eerstelingen werd van 35 tot 49 ct per kilo betaald, VERDACHT VAN SPIONNAGE De politie te Vlissingen heeft een Amsterdammer aangehouden, verdacht van spionrage. De man is aan de Justitie te Middelburg voorgeleid. DOOR EEN DRIJFRIEM GEDOOD Te Wissekerke werd de landbouwer v, H. door een dryfriem gegrepen en zoo ern stig gewond, dat hij (spoedig overleed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2