Opklaring te Stresa ZATERDAG 13 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Duitschland redf de situatie door aanvaarding van non-agressie pact voor het Oosten zelfs als de anderen een bijstandspact teekenen Het Fransche beroep op den Volkenbond gematigd Naar een nieuwe conferentie te Londen over het Don au pact De conferentie te Stresa is gistermorgen te half 10 uur voor haar derde zifting bij eengekomen Het schijnt, dat het in die ochtendzitting scherp toegegaan is, waardoor de voorgeno men gemeenschappelijke maaltijd is ver vallen en de drie delegaties afzonderlijk de lunch hebben gebruikt. In de namiddagzitting, die te 1 uur 30 begon, is de lucht evenwel opgeklaard. In de eerste plaats is dit te danken ge weest aan oen mededeeling van Ptr John Simon, behelzende een aanvulling van bot den vorigen dag door hem uitgebracht rap port over de houding van Duitschland te gonover hot Oostelijk pact, zooals dat door de drie mogendheden ingevolge hun confe rentie van Februari was voorgesteld. Simon deelde n.l. mede dezen dag nieuwe inlichtingen uit Berlijn te hchbe.u ontvan gen. Freiherr Von Neurath had n.l. den Engels,c.hen ambassadeur te Berlijn medegedeeld dat Duitschland bereid is een niet-aanvalspact voor net Oos ten mede te onderteckenen, zelfs wan neer eenige andere onderteekenaars van dit pact onderling afzonderlijke overeenkomsten zouden aangaan be treffende weaerzijdschen bijstand. Na deze mededeeling zag men ter confe rp.ntie don toestand opeens mot veel meer optimisme in. De Duitsche concessje is geschikt om een dor allermoeilijkste problemen van het uogenblik op te lossen. Na de Duitsche concessie heeft ook de Fransche delegatie een gematigder houding aangenomen in verband met het beroep op den Volkenbond inzake de eenzijdige verloo chening van dv. ontwapeningsbepalingen in 't Yordrog van Versailles door Duitschland. De drie delegaties zijn in dezen tot over eenstemming gekomen over het Fransche beroep, waaraan alle scherpte ontnomen is door de overeenkomst. dat de door den Volkenbondsraad aan te nemen resolutie zonder Duitsch land met name aan te duiden, most voorzien in een diepgaand onderzoek naar de methoden om nieuwe eenzij dige opzeggingen van verdragen te beletten en deze met zekere sancties te treffen, waarover men het evenwel n.og niet eens is kunnen worden. De gedachtenwisselingen betroffen voerts de waarborging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Hierover gaf de Italiaan' sche regeerlngsleider Mussolini een uit-en- zetting en het slot van deze bespreking heet te zijn geweest, dat Italië en Frankrijk een verdrag hiervoor zullen voorbereiden, terwijl men van oordeel is, dat inzake Oostenrijk ten slotte een conferentie van alle belanghebbende mogendheden noodig zal zijn, die, vol gens de geruchten, dan te Londen zul bijeenkomen. Met een een ander had de conferentie van Stresa haar doel zoo goed als bereikt Van morgen te half tion zouden de besprekingen nog worden hervat, die heden officieel be ëindigd zouden worden. Mussolini biedt diner aan Mussolini heeft gisteravond in Grand Hotel Borromeo een diner aangeboden ter eere van de Engelsche en Fransche delega tie. De geheele omgeving van het hotel was scherp afgezet. De Duce voer mot een snel varende motorboot naar de achterzijde van het hotel. Tal van hccgwaardigheidsbekloe- ders zaten aan, hetzij in galacostuum dan wel in gala-uniform. STRESA, 13 April. Gisteravond laat ver luidde van ltaliaansche zijde, dat vandaag ook het plan voor ëen betere uitgebreider conferentie der aan de besprekingen te Stre sa deelnemende mogendheden aan de orde zou komen. LONDEN, 13 Apri. De mededeeling van Simon te Stresa, flat Duitschland tot onder teekening van een non-agressiepact voor hc» Oosten bereid is. wordt door de Engels.he bladen op opvallende wijze vermeld. De meeste bladen achten deze Duitsche bereidheid buitengewoon belangrijk en van de grootste beteekenis voor de verbetering van de atmosfeer. De speciale correspondent van de Daily Mail te Stresa schrijft, dat het Duitsche ant woord op de vraag van Simon het belang rijkste resultaat is dat de conferentie tot nog toe heeft gehad. Ook de diplomatieke medewerker van de oppositioneele Daily Herald schrijft, dat de medewerking van Duitschland een grooto vooruitgang is. Zij schijnt opnieuw de deur te openen tot een algemeene regeling op den grondslag van. het Londensche communiqué van 3 Februari. De diplomatieke medewerker vau de Daily Telegraph is daartegenover van mee ning, dat pet Duitsche antwoord geen grooto positieve vooruitgang beteckent. De Fransche pers verdeeld PARIJS, 13 April. Het Journal en ver- schillende andere bladen zien in de mede deeling inzake de houding van Duitschland slechts een nieuwe manoeuvre, aangezien Duitschland het denkbeeld van non-agres sie-pacten op zichzelf nooit heeft fgevvezen. De Figaro spreekt daarentegen van een merkbare opheldering van den toestand in Oost-Europa. De nieuwe houding van Duitschland kan de organisatie van de Europeesche veilig heid vergemakkelijken. Priester krijgt anderhalf jaar straf Verraden door drie studenten. Uit Rostock: Het te Rostock rittende spe ciale gerechtshof heeft gisteravond tegen 9 uur, na een behandeling van vier dagen, vonnis gewezen in de zaak tegen den pries ter der roomsch-kathojieke kerk te Rostock, prelaat Letter. Hij werd wegens een ver grijp tegen paragraaf 1 van de wet betref lende de bescherming tegen arglistige aan vallen op staat en partij en tot bescherming van de partij-uniform in overeenstemming met den eisch van den procureur-generaal veroordeeld tot 1V2 jaar gevanginisstraf en tot de kosten van het geding. Prelaat Leffer had tegenover drie studenten, die hem hadden opgezocht en die hem betrokken hadden in een gesprek over het boek van Rosenberg „De Mythe van de Twintigste Eeuw", in de veronderstelling, nat hij hun al i zieleherder advies moest geven, uitla- ti ngon gedaan, die onder de gonoemde wet vallen. De laaghartige daad der betrokken stu denten. die do „misdaad" hebben uitgelokt; zal overal laat ons hopen ook in Duitsch land zelf sléchts verachting vinden. Dit staaltje van provocatie en vrijhaidsbelemme- ring teekent ons inmiddels opnieuw wat. wij onder nationaal-socialistisch regiem te wach ten zouden hebben. De Graf Zeppelin loopt averij op Uit Rvife (Pernambuco): De lan ding van het luchtschip Graf Zeppe lin is gisteren, in verband met de slechte weersomstandigheden, met eenige moeilijkheden gepaard gegaan. Dé ,Zepp" dreef, toen het niet genoeg vaart meer had, af en kwam daarbij in aanraking mot een huis. Een propeller, een motorgondel en het onderste deel van het omhulsel, werden daarbij beschadigd. Vliegtuigbotsing bij Praag In de nabijheid van Praag zijn gistermid dag bij het invliegen van t,wee nieuwe vliegtuigen de beide machines tegen elkaar gebotst en omlaag gestort. Het eone vliegtuig viel direct op don grond en ging in vlammen op. Het andere kon nog 8 K.M. verder vliegen, doch stortte toon eveneens neer. Twee piloten en twee assistenten vonden hierbij den dood. De oorzaak van het onge val is nog niet opgehelderd. Een der gedoode piloten is do Tsjech Novotny, een zeer bekwaam deskundige, dezelfde vlieger, die de gasten uit Neder land, welke de lijn Amsterdam-Praag heb- Jjcn geopend, cle vorige week naar Neder land heeft teruggebracht en het door de Tsjechen gecharterde K.L.M.-vliegtuig Uil- heeft bestuurd. Groote brand in Yamagata Zestig huizen een prooi der vlammen Uit Tokio: In de stad Yamagata is door nog onbekmde oorzaak een brand uitge broken, die met ontzaglijke snelheid om zich heen greep, zoodat, ondanks het ingrij pen van de brandweer, binnen korten tijd 60 huizen waren aangetast, waaronder het districts-régeeringsbureau, het postkantoor en het gymnasium. Al deze huizen en ge bouwen werden in de asch gelegd. De zandstorm-catastrofe in Amerika Een groote natuurramp. De hevige zandstorm, waardoor acht Ame- rikaansche staten thans opnieuw geteisterd worden, blijkt een der grootste catastrofen te zijn, waardoor do V. S.. ooit getroffen werden. De orkaan verplaatst zich slechts lang zaam. Zoo worden in uitgestrekte, gebieden van Noord-Westelijk Texas de bovenste aard lagen door den orkaan geheel weggezogen. In de gebieden, die het zwaarst geteisterd worden, dreigt de bevolking te verstikken. Twee boeren, die sedert het begin van den storm vermist werden, zijn dood op het veld gevonden. In Colorado dragon-de bewoners gasmas kers. Honderden gezinnen in Oklahoma heb ben hun hoeven verlaten om niet van honger om te komen. Uit New-York wordt nader gemeld, dat de schade door de natuurramp veroorzaakt al leen voor de tarwe op 30 millioen dollars wordt geschat. Kinderen krijgen in vele gevallen long ontsteking door het stof, dat in sommige staten 15 cM. hoog ligt. In eenige streken is het stof tengevolge van do aanwezigheid van regenwolken in slik veranderd, dat als het ware van den hemel regent. Te Chicago komen de met stof bedekte treinen uit het Westen met, vele uren ver traging aan, daar de wissels en signalen niet meer automatisch werken en met de hand moeten worden bediend. Zeven en veertig Japansche zeesoldaten verdronken Officieel wordt to Tokio medegedeelci.dat een barkas van de Japansche torpedoboot Dsjindsjoe in aanvaring is geweest mot de torpedoboot Foeso, no bij het Marinestn.tlon De barkas zonk met alle 41 inzittenden. Tengevolge van den hoogen zeegang was redding onmogelijk. Nabij de kust van Kioesjoe liep de ma rine-motorboot Nakaizi-Maru op een rif. ten gevolge waarvan zes leden der uit tien koppen bestaande bemanning in de golven omkwamen. Fransch militair vliegtuig neergestort Drie dooden. Uit Bordeaux: In het departement Giron- de is een militair vliegtuig door een wer velstorm omlaag gestor.t Drie inzittenden werden gedood en twee gewond. De aangekondigde anti-oorlogsbetoogingen van Amerikaansche universiteils-studenten hebben gisteren plaa/ts gehad. Vijftigduizend studenten zwoeren nooit of te nimmer ge volg te zullen geven aan een oproep tot deelneming aan een oorlog, die niet recht streeks zou dienen ter verdediging van het vaderland. NA DE VERKIEZINGEN TE DANTZIG Rauschning naar Lausanne. De gewezen president van den Senaat van Dantzig, Rauschning, die, zooals men weot, eerst gevlucht is naar Polen, waar hxj zijn intrek had genomen bij familieleden, heeft zich heden van daar naar Lausanne bege ven. Polen heeft schadevergoeding gevraagd voor de Poolsche onderdanen, dio tijdens de verkiezingscampagne mishandeld zijn en verliezen geleden hebben. WERVELSTORM BIJ BORDEAUX Uit Parijs: Gisteren, omstreeks 12 uur, heeft zich in de omgeving van Bordoauv een wervelstorm voorgedaan, die groote schade heelt aangericht. Vele schoorsteewn werden vernield. Door talrijke op cte wegen neergekomen brokstukken, benevons door de geweldige, stofwolken heeft het autover keer groote belemmering ondervonden. Ook de scheepvaart op de rivier heeft te lijden gehad. Tot dusverre echter zijn geen be richten ontvangen over ongelukken Binnenland Officieele Berichten Kerk van ae Nodcr- duitsch-Hervormde Gemeen'te te Rotterdam. ia benoemd tot ridder ln de Orde van Oraoje- Noseau A. N. Middelburg Sr.. voorzitter van de Coöperatieve Boerenleenbank De Lier en Omstreken te De Lter. NOTARIAAT B. K.B. ia benoemd tot notaris te Harllngen H. IJpma, candldoat-notaris te Huizum; POSTERIJEN, ENZ. v. B. is met ingang van 1 Mei a/n den as bti don P. T. T.-dlonst J. Noordbeek, vezen al directeur van het P. T. T.-kan- Hardenberg. eervol ontslag verleend: STOOMWET B|J IC. B. is aan den heer dr. E. B. de Wolff o Bussum op zUn verzoek eervol ontBlag ver- DEPARTEMENT VAN FINANCIEN BijK..B, is met ingang van 1 Mep-oan den icer D. Beudeker op zün verzoek eervol ont leg verleend als hoofdcommies bU het LANDMACHT Bü K. B. ia met ingang van 15 April be noemd tot inspecteur - der militaire luchtvaart de res.-lultenant-generaal M. Raammakers, van het wapen der genie; Is een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan de reeerve-offlcleren van gezondheid der 'tweede klasse J. de Mol van P. M. Bakker, P. J. Buljze, J. E. Pralt- ihoöl' pagnie ven den mo'tordlenst de reserve-twee de-luitenant P. C. van Scherponberg van die sohoolnompagnie: b. bü het regiment wiélrö tiers de rosorve-tweode-lultenant J. M. D. Poierrié van dat regiment; e. bü het 3o rog. inrantorle de reservo-twoede-lui'tenaht A. van Ooü van dat regiment. Aanbesteding Gister heeft de hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat van Noord-Holland te Haarlem aanbesteed het verruimen van het Noordzeekanaal tusschen de kilometer- raaien 9700 cn 15950 met bijkomende werken. Laagste inschrijteter was de Baggcrmaat- schappij Bos en Kalis te Sliedrecht met f388,000. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in Noord-Holland heeft gisteren aanbesteed het maken van wegverhardingen op den Rijksweg nr. 4, gedeelte Amsterdam Sassenheim tussclhen den Slotenveg en do ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, met bijkomende Werken dienst 1935/38. Laagste inschrijfster was de N.V. De ge- ruischlooze weg te Heemstede met 1152.870. Vrijdag werd te Meerkerk aanbesteed het. leggen van huisleidingen en zinkers van getrokken stalen buizen, het stellen van af sluiters en brandkranen en verder hiermede in verband staande werken ten dienste van de drinkwaterleiding in de Alblasserwaard. Laagste inschrijver was Fa. Visser en Smit te Papendrecht voor 1137.030. MECHANISATIE DER SIGAREN- INDUSTRIE De Kamer van Koophandel voor de Gelder- sche Vallei heeft de leden der Staten-Generaal uitgenoodi gd om Maandag een bezoek aan de Sopia-fabrieken te Amersfoort en de Rit meestersigarenfabrieken te Veenendaal te brengen. Afdeellng „Zeeland" De algemeen e openbare vergadering va n cle Zeenwsche afdeeling van den Bond van Chr. Gorof. Jongelingsvene lenigingen 2al Maandag 22 April (2e Poasohdag) te Vlierin gen in de Chr. Geref. kerk gehouden wor den. In de mongonvengadering hoopt de heer Klaes uit Zierikzee te sn reken over het onderwerp: Schoone bloveem maar geen vrucht, terwijl des namiddags als sprekers zullen optreden do heeren D Meyer te Bbcizelinge over da „Buohrnanbeweging'' en L. Smith over „Karakterkunde", „aangegord ten STRIJDE Doch met welke wapenenP Men schrijft ons: Zóó is do titel van oen verkiezings brochure der S.G.P., die mij dezer dagen gewerd uit handen van een propagandist, die in mij misschien nog hoop stelde. Wat de inhoud betreft, zeer interessant. Het scheelt maar, hóé men leest. Subjectief dan komt men onder de indruk, is men ge neigd te zuchten: „Er toch nog een volkie, de S.G.P." Leest men critisch, dan verandert de zaak geheel. Eenige aanhalingen. „A.-R. en C.-I-I. spannen samen om hot be ginsel te hegraven, want (en dan volgt o.m.:) zij zijn in het kabinet saam.go.smol- ten met Liberalen en Vrijz.-Dcmocraten". Kan de heer Korsten een beter kabinet vormen? Medewerking van de voornaamste par tijen was immers noodzaak. „In de Prov. Staten helpen ze mee zelfs Socialisten op hot kussen te brengen". Hoe? Toch niet door ze te stemmen! De tweede bladzij is gewijd aan een bit tere klacht o-er do lasten, die de tegen woordige Regeering het volk oplegt. „Door de S.G.P. is bij herhaling en aan houdend geroepen om ontheffing van las ten". Ja, dat kunnen wij ook, aan de andere kant roept m enom meer steun. Heksen werk voor minister Oud. Als Kersten Oud was, en Oud Kerstendan was het land gered! „Wij moeten van de gehate zegolplakkerij en gehocle verzekeringsdwang af. Deze heeft ons volk te lang reeds het bloed afge- prest; het leven wordt er duur door; de. Werkloosheid vermeerdert er door". Het buskruit is uitgevonden. Hier ligt de oorzaak van crisis en werkloosheid; de ge hate sociale lasten! Stemt op de S.G.P. Spaarpotten der kinderen zijn ledig ge maakt om aan de vervolging van ambtena ren der verzekeringswetten te ontkomen". Gelooft U dit niet? Er zijn bewijzen: de Vrouwtjes van ds. Kersten zijn de wereld nóg niet uit! Na een vurig protest tegen cumulatio wordt georakeld: ,De S.G.P.-ers protesteren tegen de hooge salarissen. Ministers, Kamerleden en ambtenaren moeten op de helft gebracht van wat nu betaald wordt". Welk een offer! ds. K. staat de helft van zijn „Kamer-tractement" afals hij met de anderen gedwongen wordt! In een volgend artikel: Ter Stembus, wordt de huidige Regeering over de hekel gehaald. Geen goeds, niets aan kwaads valt er van te zeggen. De crisis-wetgeving, elke maatregel letterlijk was niet goed, het bracht alles jammer en ellende. Het was een heillooze politiek. Slotthema: Stemt S.G.P.! Die doen het beter. Van wat in de provincie is gedaan, staat onder de titel: Zuid-Holland in nood! een verhaal van twee droevige bladzijden. En 't steeds terugkeerend refrein: Wij zouden het anders en beter gedaan hebben! Stemt dus op ons! Eigenwijs? Wel nee. Groot spraak? Allesbehalve! Maarde beste stuurlui staan aan wal! Alleen maar jam mer, dat er wéér zooveel goedgeloovige, Kreymborg in 's-Hertogenbosch Verbouwde magazijnen heropend Dezer dagen is te 's-Hertogenbosch, in te- Ïenwoordigheid o.a. van burgemeester Van anschot en van de heeren F. en J. Kreym borg, het verbouwde en gemoderniseerde heeren- en kinderkleedingmagazijn der N.V. A. Kreymborg en Co. officieel heropend. Burgemeester mr. F. van Lanschot zoide in zijn toespraak o.mj, dat het. een goed Brabantsch gebruik is om bij geboorte, bij leven on sterven belangstelling te too- nen, en daarom was hij dan ook, als „over- büur" aanwezig. Ik hoop, dat Uw zaak moge blijven groeien en bloeien, en dat zij, als filiaal, een der parelen moge blijven aan de kroon der firma Kreymborg. De bedrijfsleider van het Bossche filiaal, do heer V o s, heeft daarna allen voor hun belangstelling dank gezegd. Als Jeider van huis Den Bosch, aldus de heer Vos tot de heeren Kreymborg, rust op mij de plicht U onze oprechte dank te betuigen, dat U in deze tijdsomstandigheden er toe hebt willen overgaan de zaak zoo te vergrooten. Dit zal voor ons een aansporing zijn om nog met meer ijver dan voorheen Uw zaak te beharti gen. Het is ongeveer twaalf jaar geleden, dat ik als leider hier in Den Bosch werk zaam ben en zeker, er zijn in dat tijdsbe stek up en downs geweest, maar neem LT deze verzekering aan, dat wij met Gods hulp Uw zaak, waar U van Uw kant alles aan gedaan hebt om haar aantrekkelijk te ma ken, nog meer zullen behartigen en ik ben er zeker van, dat al het personeel van klein tot groot daaraan zal medewerken. Na het aanbieden van ververschingen bleven de genoodigden nog geruimen tijd gezellig bijeen. Een teleurstelling Daarna een verrassing Men legde een schrijven naast mij neer. Het was een verzoek om eenige politieke voorlichting per brief. Ik was natuurlijk onmiddellijk bereid, al hoopte ik in mijn hart, dat. niet al de lezers èn lezeressen deze methode zouden invoeren. Want dan zou mechanisatie noodig zijn. Echter, ik vervulde mijn plicht met bij zondere opgewektheid, want ik las per abuis als onderteekening: N. N. te X. Y., onderwijzeres Chr. School. Dat gaf me vreugde. Vroeger deden de Chr. onderwijzers veel aan politiek, 't Schijnt hier en daar uit de mode te gaan, helaas. En nu was ik zoo blij, dat deze on derwijzeres een beschamend voorbeeld gaf. Helaas; de ontnuchtering kwam, Groeiend uit een P.S. onder een volgende brief om nog meer gegevens en luidend aldus: ,,'t Is niet Chr. Onderwijzeres, maar onder wijzer Ik was er dajiig van overstuur. Niet om 't geval zelf,, maar pipda.t jk nu weer een illusie armer geworden was. Dus ónze VroüWeri blijVeri koud voor de publieke zaak. Helaas, zuchtte ik; zooals ik vele jaren-geleden ook- al gezucht had toen ik een roerende toespraak tot vele jongedochters op een jaarvergadering besloten had mét de roerende peroratie om „niet alleen den jongeling, maar ook zijn organisatie lief te-hebben met al de liefde van het ondoorgrondelijk, vrouwenhart"; en daarvan later niets merkte. Zou eenzelfde teleurstelling nu nog mijn deel zijn? Allicht; 'ho'e 'ouder, 'hoe meer vervlogen wenschen.* Totdat ik daags daarna, in onze krant las, dat ergens u hebt het ook wel gezien mej. II. op de jaarvergadering van dn Arja- cltib een caleidoscoop van het politiek ge beuren der laatste maand vertoond had. Zulkej moeders hebben we noodig. Wat men durft Als rood* heeren op 't pad zijn Groöt-Ammers is voor de S.D.A.P. gewon nen. Na een onweerstaanbaar beleg onder aanvoering van den heer De Zeeuw van Rotterdam. De spanen vlogen er af. Van de anti-rev. partij natuurlijk. En Dr. Colijn moest het natuurlijk hevig ontgelden. Dat spreekt. Onze vrienden te Groot-Ammcrs stuurden ons een uitvoerig verslag. Veel nieuws stond er natuurt ijk niet in; omdat de spreker ook niets nieuws zei. In deze kapitalistische maatschappij werkt men voor winst; in do gesocialiseerde werkt men alleen voor de behoefte. En het zal eerlijk verdeeld worden. Goen kapitalisten, zooals er nu in de S.D.A.P. zijn; en ook geen armoelijders. Enfin, zóó zei de heer De Zeeuw het niet.; maar zulke gedachten komen licht bij iemand op. Wat de spreker editor durfde zoggen was zeerbedenkelijk. Dr. Colijn voert afbraak politiek. Goed, dat wordt ook wel buiten Groot Ammers ver teld. Maar de spreker daar veroorloofde zich hot volgende: De vraag, wie Nederland van de crisis zou verlossen, was oen moeilijke vraag. Twee jaar geleden was er een die in zijn hoogmoed sprak: Ik zal Nederland red den, dat was Colijn. Hij had vier punten U allen welbe kend. De Nieuwe Messias maakte een reis door Nederland. Ook in Krimpen sprak hij waar velen uit de omtrek naar toe stroomden. Hij wordt immers in A.R.-kringen De Sterke Man genoemd. Doch hij is leelijk gefaald in zijn be lofte dat zien wij nu. Niets is er boter geworden. Het spijt ons, dat wij het zoo kras moeten zeggen; maar dit is niets dan leugen taal en spotternij. Over dat laatste na tuurlijk geen woord meer. We moeten al leen met droefheid constateeren, dat de heer De Zeeuw zijn Bijbelkennis gruwelijk misbruikt. Pertinent onwaar is echter, dat Dr. Colijn ooit of ergens gezegd heeft: „ik zal Nederland redden"; en even pertinent onwaar is, dat er ooit in eenig anti-i blad of door eenlg anti-rev. spreker schreven of gezegd ls: Colijn is de sterke man, die ons land redden zal. Wij weten en belijden, dat de kracht van een mensch klein en gering is. Toen een der aanwezigen den spreker op de onwaarheid attent maakte, verwees dezo den vrager naar blz. 196 der Hande lingen Eerste Kamer van 8 Febr. 1935. Daar zou Dr. Colijn zich de redder van Nederland genoemd hebben. Er staat geen woord, geen letter van. Dr. Colijn heeft slechts ontkend, dat de toestand van de rijksfinanciën thans ongunstiger zou zijn als bij het optreden van dit Kabinet, zooals in do Kamer beweerd was. En hij wees er op, dat do toestand belangrijk ver beterd is hoewel we nog lang niet zijn, waar we wezen moeten. Ziedaar de waarheid. Doch aan welke de heer De Zeeuw liever geen herberg verleende in Groot Ammers. Merkwaardig was ook, dat deze spreker, hoewel daartoe bijna geprest, zich liever niet uitsprak over devaluatie. Doch over dat onderwerp spreken we nog wol. Een waar woord Over de verhouding van kerk en staat Naar aanleiding van een vraag over het verslag eener rede van den heer Peereboom, die tijdelijk de plaats bezette van den heer Lingbeek, maakte de heer Snoeck Henke- mans onlangs in het Chr.-H 1st. Wei blad de volgende juiste opmerkingen: „Indien de spreker zijn eigen politieke groep aandient als bizonder voortreffelijk, omdat zij scherp positie zou nemen tegen de C.-H. Unie, de Antirevolutionairen en de Kersten-groep, en omdat zij principieel „hervormde politiek" zou voorstaan, don bewijst de sp'reker daarmede, niet het minste begrip te hebben van het eigenlijke wezen der Christelijk Protestansche politiek Wij, Christelljk-Historischcn, mogen en willen ons niet stollen tegenover andere politieke groepen, die zeggen, met ons, de gehoorzaamheid aan Gods Geboden te aam- vaarden als grondslag van haa- politieke strijd dus zelfs niet tegenover de partij van den heer Peerehoom; omdat zoodanig stelling nemen in strijd zou zijn met het Christelijk karakter onzer Unie. Evenzeer is het ons onmogelijk ons in onze strijd te verbinden aan eenige be paalde kerk, omdat het voeren van kerke lijke politiek in strijd zou zijn met ons Protestantsoh beginsel. BEZOEK AAN DE FHILIPSFABRIEKEN Dezer dagen heeft de Oostenryksche zaak gelastigde, de heer G. Alexisch, een be zoek aan de Philipsfabrieken te Eindhoven ge bracht. Gemengd Nieuws De inbraak bij Wilton Een telepaath aan het werk De directie van Wilton te Schiedam, wat Februari werd ingebroken en een bedrag f 40.000 aan bankpapier is gestolen, hééft eenige weken geleden den telepaath Maloïtz verzocht zoo mogelijk klaarheid in deze nog steeds niet opgehelderde inbraak te brengen. De telepaath Maloïtz hreft thans aan de leden van het personeel van deze werf een circulaire gezonden met de vólgende inhoud: In verband met de ta Februari plaats gehad hebbende diefstal met inbraak, heb ik op dracht van de directie om mij te belasten met het ophelderen daarvan. Reeds heb ik eenig spoor in deze zaak, hetwelk mij de zekerheid geeft, dat de daders door omstandigheden nauwkeurig met de situatie op de hoogte moeten zijn. In overleg piet de directie heb ik weten te bereiken, dat indien de daders of medeplichtigen zich zelf mélden, zij onaangenaamheden zuilen zijn gevrijwaard, terwijl wie inlichtingen geven, de uitgeloofde belooning Zullen ontvangen. Bventueele bekentenissen of mededeelingen moe ten schriftelijk voor of uiterlijk op Dinsdag 16 April 1935 aan mij worden gericht, zender den naam van den afzender op de enveloppe te melden ,doch wel in den brief zelf. Anonieme brieven worden niet in behandeling genomen. Ieder die iets weef wordt in zijn eigen belang aangeraden mij alle nóodige ïn'icht'ngen te verstrekken Geheimhouding is verzekerd Reeds direct bij het politioneel onderzoek i bleken, dat de daders niet veraf gezocht moesten worden. Blijkens het aanplakbiljet zoekt ook de telepaath in die richting. Weerbericht Het dunne pültje seeft den vorigen stand asyï Hoogste stand te Biarritz 767.1. Laagste stand te Stockholm 744.0. Stand te Rotterdam Half 12 762.7 WEERVERWACHTING Matige tot zwakke N. tot W wind, meest half bewolkt, mogelijk lichte hagel of regen buitjes, kans op nachtvorst, weinig veran dering in temperatuur overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Do minima van de luchtdruk, die gis termorgen in W. Frankrijk lagen, trokken den nacht naar het O. nog gevolgd dooi; steke stijging van de baormeeter. Zij vorm* de zich een langgerekte N. Z. v?rlocpende van hoogen luchtdruk achter de sta* tiohaire depressie over Scandinavië en de Balti&che staten, waardoor de polaire stroo ming, die gister over geheel W. Europa tot stand kwam aanhoudt Ver in het w. ligt op den Oceaan een stationaire depressie metmet minima O. en W. van de Azoreru De koude hooge druk boven Groenland blijft onveranderd. Op IJsland en evenzoo op de Schotsche hooglanden komt nog ma tige vorst voor. In geheel Europa is de temperatuur ge daald, het meest in O. en Z. Frankrijk. Langs de baan van het minima viel veel regen, waarvan een deel viel in Limburg. Het is te oorzien, dat de polaire koude met helder weer en kans op kleine hagelbuitjea zal aanhouden. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt Vrijdagavond S u« „Wee'st op uw hoede". TEMPERATUURSTAND Temperatuur te R'dam half 12 7.4 C. 14 APRIL Zonsopgang 5.09 uur, ondergang 6.54 uur Maan op nam. 2.26 uur, onder v.m. 3.23 uuE 15 APRIL Zonsopgang 5.06 uur, ondergang 6.55 uur JVIaan op nam. 3.35 uur, onder v.m. 3.86 uue VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 APRIL Van *s avonds 7.24 u. tot 's morgens 4.36 ih Van Waterstanden Rivieren Heden Vnrtcr Rhetnfelden 315 2.96 Rrelench 9 29 2.23 K-hl Maxau Dledeshelm Mannheim Lohr Mainz Bi neen Cobleni Trier Keulen Dusaeldorf Kkhrort 3 43 3 45 519 5 37 198 291 4.77 5 04 2.79 2.80 9 31 "2 32 3 28 3 39 Emmerik Lobith Nijmegen St Andrles Arnhem Heden ^orig 3 90 3 73 4 84 4 A3 13 75 13 57 11.13 1092 6.56 5 27 10 71 10 51 218 2 70 4 70 4 53 4 08 8 85 3 88 3.70 Vreeswijk lw 000 1 79 Westervoort 11 85 1118 Deventer 4.74 4 50 Kampen -039 0 30 Eysden 4813 4809 Maastricht 48 05 42 97 Grevenbtcht 8011 30 21 Venlo 1810 1365 Grave (elulS; 9 28 0 58 St Andries 3.45 356 Hoogwater Ned. Zeehavens 14 April 15 April Delfzül 8-24 20.34 5.23 21.25 Torechelling 5.37 17.63 6.36 18.44 Harllngen 6.15 18.40 7.IS 10.35 Den Helder 4.05 16.05 5.10 17.00 IJmuidon 0.25 12.53 ".22 13.41 H. v. Holland 11.58 0.32 12.42 Scheveningen 12.08 0.42 12.5« Rotterdam 1.16 14.03 >etsluis Wllematad 2.12 14.5L 12.32 1.03 13.21 13.36 1.67 14.22 0.15 12.33 Land- en Tuinbouw* Bekroningen „Flora-Drie" Heemstede volgende inzondingen op de. Flora III be kroond: Eereprijzen: G. J. Bier en Zn.; F. W. Hugenholtz beide to Malle bij Gent; B. D. de Jong te Rijswijk, A. J. Stemerding te Den Haag; fa. J. Blaauw te Boskoop; K. Wezo- lenburg en Zn. Hazerswoude; II. den Ouden en Zn. Boskoop; W. Berender, Bloemendaal; fa. Felix on Dijkhuis; fa. D. A. Koster, J. Bqer Wz. en Zn.; G. de Ruiter, allon to Boskoop en een speciale eereprijs voor F. Rijneveld en Zonen te Hlllegom. Verder een groot, aantal gouden, rilveron en andere medailles. SLACHTAFVAL NAAR FRANKRIJK Invoer gedeeltelijk stopgezet Do Directie van den Landbouw deelt me de, dat, blijkens van den Rijkslandibouw con sulent. te Parijs ontvangen telefonisch be- richt," in het Journal Officiel van 12 dezer een invoerverbod voor vorsche of bevroren slacht afvallen in Frankrijk werd afgekondigd. Voor zoover diit bevroren afvallen betreft, zijn daarvan slechts uitgezonderd varkens levers, hersens, nieren en bepaalde soorten klieren voor de bereiding van geneesmid delen. DE TOEGELATEN ZWARE VARKENS Verdeeling over de provincies De minister van Econ. Zaken heeft voor 1935 bepaald, dat hot aantal toegelaten zware varkens als volgt is vastgesteld: voQtr Groningen 60.010, voor Friesland 100.610, voor Drenk- 107310, voor Overijssel 187.360, voor Noord-Holland 100.890, voor Zuid-Hol land 300.510, voor Zeeland 37.810, voor Gel derland ,118.250, voor Utrecht 345.770, voor Noord-Brabant 241.510, voor Limburg 152.940

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2