VAN RIJN S WEKELIJKSCHE B IJ L A G E DRINKT BETERE THEE Vraagt dus uitsluitend het merk: GOENOENG MAS prijs: 28 en 34 cent per ons PRIMA JAVA DESSERT KOFFIE Zeer geurig vol en krachtig! prijs: 35 en 50 cent per half pond JAVA THEE IMPORT J. H. NIEHORSTER Rotterdam, v. Weelstraat 52c,TeI. 34511 VRAAGT UW WINKELIER I Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1836 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEiD Zijn wij te dik Hoe dikwijls hoort de dokter ndet de klacht: Maar dokter, ik eet minder dan iemand anders in huis en toch word ik al maar dikker. liet eerste, wat de arts dan moet uitmaken is in hoeverre de patiënt werkelijk dik, te dik kan werden genoemd. Een grove regel is, dat een mensch evenveel kilogrammen moet wegen als hij centimeters grooter is dan een meter. Voor grootere zekerheid moet men gebruikmaken van tabellen.waar in met den leeftijd jbet geslacht en de leng te rekening wordt gehouden. Overdreven vetvorming moet veroorzaakt worden door een verstoring van het even wicht tusschen de aanvoer en het verbruik van voedsel In normale gevallen wordt dit evenwicht door den eetlust geregeld, maar deze regeling wordt vaak door de ingewik kelde levensgewoonten van den ..beschaaf den" mensch in de war gestuurd. Het eerste, wat moet worden vastgesteld is, of de patiënt verkeerde gewoonten heeft. Aan den eenen kant zal een zittend leven het verbruik verminderen, dat weer kan worden verhoogd, door sport, wandeltochten of anderen lichamelijken aibeid. Aan den anderen kant kan de eetlust tot over zijn normale grenzen worden geprikkeld door lekker eten met een sterk geconcentreerde voedingswaarde. Het gevaarlijkst in dit op zicht zijn de vele kleine tusschenmaaltijden. waarmee men peen rekening pleegt te hou den. Zoo helpt het al heel weinig, wanneer men zich bij het middagmaal met één plak je vleesch tevreden stelt, als men bij de thee zijn maag met roomsoezen gevuld heeft Het is niet zonder reden, dat de keuken meid de reputatie heeft „dik te worden zon der te eten". Zij proeft de gerechten, maar blijft bij den maaltijd in gebreke. Deze klei ne hapjes echter worden bij elkaar meer dan het zwaarste diner. Het gevaarlijkst onder de voedingsmiddelen zijn die, welke niet veel plaats innemen, maar bij een ge ringe massa groote verbrand ingswaarde be zitten. Een van de eenste dieetvoorschriften voor zware menschen is dan ook zich te onthouden van olie en room, koek, boter, visch in blik, chocolade en toespijzen en in plaats van suiker saccharine te gebruiken. Zoowel suiker als vet wordt, wanneer zij overvloedig pepeten worden als vet afgezet. Ook bier heeft een groote voedingswaarde en moet door mensclien met aanleg voor dikte worden vermeden. De zuivere vleesch- soefpen bestaan intussdhen voor het grootste deel uit water, zout en afvalstoffen, terwijl de groenten de maag vullen, maar weinig voedingswaarde hebben. (Een uitzondering maken de aardappelen en andere veel zet meel bevattende wortelknollen). Ook mager vleesch en visch zijn weinig dikmakende spijzen, die tevens het voordeel hebben een goede en duurzame verzadigheid teweeg te brengen leder dieet tegen vetziekte' heeft ten doel een ondervoeding te bewerken, die den pa tiënt dwingt zijn overvloedig vet op te ge bruiken. Het voedsel moet liefst worden ge wogen en map maar een beduidend gerin gere verbrandingswaarde dan normaal heb ben. Hot door den Duitseher Voit aangege ven normale rantsoen van 118 gram eiwit, SO gram vet en 500 gram koolhydraten, moet zoo worden veranderd, dat de eiwitten worden gehandhaafd of verhoogd, terwijl de vetten en de koolhydraten of beide tot een minimum worden verlaagd. Soms he'.pt een dergelijke dieet- en levens regel uitstekend en dan heeft men waar schijnlijk te doen met een vetziekte van wat men noemt „uitwendige oorzaken". Hier is eigenlijk niet van een ziekte sprake, doch alleen van de hinderlijke. maar natuurlijke gevolgen van een onvoorzichtige levenswijze In vele gevallen heeft men echter met iets anders en p.rnstigers te doen, zoodat men van ren werkelijke stofwisselingsstoring kan spreken. Op dit punt echter is onze kennis nog zeer onvolledig. Langen tijd heeft men gedacht, dat deze „vetziekte van inwendige ooi-zaak" te wijten ivas aan een verminderde stofwisseling, maar de moderne onderzoekingen over d? stofwisseling van rustende menschen hebben dit eigenlijk niet bevestigd beihoud.nis in de gevallen, waar de vetvorming veroorzaakt wordt door een eenigszins verminderde func tie van de schildklier. Behalve de schild klier kunnen ook andere klieren met in wendige secretie de oorzaak zijn van zieke lijke dikte. Wanneer eunuchen en vrouwen na den leeftijd waarop de menstruatie op houdt. neiging hebben dik te worden, komt dit door het ontbreken van de door de ge- slachtsklieren aan het hlo»d afgestane stof fen. Het is nog niet met zekerheid uitge maakt of dikte een gevolg is van een ver andering in de stofwisseling dan wel van het rustige en zittende leven, dat deze men schen plegen te leiden. Intusschen is het een feit, dat bepaalde menschen ondanks licha melijken arbeid en spaarzame voeding, dik worden, terwijl anderen zooveel eten kun nen als zij willen en toch mager blijven. Men zou kunnen veronderstellen, dat de stofwisseling bij deze menschen zuiniger dan normaal plaats heeft of dat hun vetcel- len een grooter vermogen hebben om vet tot zich te nemen en het aan de dagelijk- sche stofwisseling te onttrekken; dit alles zijn echter maar hypothesen, die nog allen wetenscliappebjken grond missen, om op voort te houwen. Toch moet hier even aan herinnerd wor den, dat vele kleine bewegingen, die niet als inspanning worden aangemerkt, bij el kaar toch een met geringe hoeveelheid voed sel kunnen verbruiken. De nerveuze men schen, die onophoudelijk armen en beenen bewegen en hun spieren spannen, hebben veel minder kans om dik te worden dan de stilzittende flegmatici. Naast het voornaamste middel, bet dieet, kan men in bepaalde gevallen ook Thyrcoi- dine toepassen een stof, welke uit de schild klier gewonnen wordt. Zij kan echter niet dan met groote voorzichtigheid en onder voortdurende controle van den dokter wor den gebruikt daar zij gemakkelijk nervosi teit en andere ernstige verschijnselen kan vei oorzaken. Daartegenover staat dat de meeste gepatenteerde vermageringsmidde len zuiver oplichterij zijn; zij zullen de patiënten geen stap nader tot hun doel brengen. Wil men slank zijn zonder daartoe den aanleg te hebben dan moet men werken en de vreugden des tafels verzaken. Het is bekend, dat overdreven dikte ge vaarlijk is. De lever.sverzekeringsmaatschap pijen brengen dergelijke menschen bij de .slechte" levens -onder. Maar niet minder moet worden gewaarschuwd tegen gefor ceerde vermageringskuren, die permanente verzwakking van het weerstandsvermogen kunnen veroorzaken. I-Iet is ongemakkelijk en onaesthetisch om te dik te zijn, maar het is belachelijk om zich tenville van een mod? benetien het normale gewicht te vermage ren, temeer daar mode immers zoo iets heel wisselvalligs is! HET MEISJE VAN VEERTIEN JAAR Een persoonlijkheid-in wotding. Met de uitdrukking; persoonlij kheid-in- wording karakteriseert C. J. Sick esz-Snijder in het April-nummer van het Leidstereblad van de Fed. van Chr. Ver. van en voorvrou wen en meisjes, het veertien-jarig meisje, dal. midden in de zoogenaamde overgangs jaren verkeert. Het meisje van 14 jaar, zoo zegt schrijfster, leeft nog gedeeltelijk in haar kinderjaren. Hoe dikwijls zien we ze nog niet stilletjes met poppen spelen, of onder het voorwendsel een jonger zusje bezig te houden, zelf, meer dan het zusje, verdiept in poppenspel. Ze fantaseert sterk, leest graag en veel en is dan totaal weg in haar lectuur. Ze scheipt zich een wereldje, waarin zij hoofdpersoon is en de aanraking met de harde werkelijkheid van groote en kleine plichten op school en thuis doet haar vluchten in de fantasie; de leugen ligt daar vlak naast. Immers, ze voelt zich de. heldiin, de be langrijke persoon uit de dag-droomen en de omgeving thuis en op school behandelt haar niet dienovereenkomstig. Dan komt zij er toe fouten te verbergen, zich anders voor le doen, om de dingen heen te draaien. Ten zij een wederzijdsch vertrouwen het inner lijk doet ontsluiten, wordt het leugenach tige gevoed door een zich-niet begrepen voe len en de weg tot zelf-kennis afgesneden. Bij enkele meisjes komt hier het dag- hoek te hulp dit kan uiting geven aan al datgene wat ze voor anderen verborgen houdt. Niet altijd is het een zuivere weer gave, maar het voorkomt dikwijls een op kroppen van echte en gefantaseerde moei lijkheden. Het is nu eenmaal een perioüe waarin ze zich eenzaam voelt, de huilbuien lijken zoo ongemotiveerd, maar de stem ming. die érachter ligt Is voor het meisje zelf zeer reëel en wordt maar al te vaak door de omgeving niet begrepen. Her Is lang niet voldoende In de keuken zoo maar „gewoon" zout te gebruiken. JOZO moet het zijn, het gezonde keukenzout, dat U tegen Krop beschermt. 8 ets. per pondspakl Aan tafelDaar heeft het buitenlandsch zout afgedaan, nu er beter en zelfs goedkooper zout van eigen bodem is: Boekelo's Tafelzout. 20 ct. per bus van 340 gr. (12 ct.'n gevulde strooier.) HANDWERKEN Een gehaakt rond kussen. Voor dit kussen heeft men noodig, 60 gr. geel Everlasting en 70 gr. zwart. Middellijn van het kussen is pl.m. 56 c.M. Voor de ach terkant 60 c.M. zwart flanel of van garen- resten een lap haken, donker katoen voor de binnenzak en een half pond kapok voor de vulling. Ter controle of men de juiste afmetingen krijgt meet men na de 10e toer of dit stukje een middelijn heeft van negen en een halve centimeter. Werkwijze. Vaste steken, afwisselend in-" steken 1 st in de voorste en 1 st in de ach terste lus. De rand is gemaakt van vasten afwisselend over 1 en 2 t. Daar de rand in twee kleuren gehaakt moet worden is het noodzakelijk, dat men de inlegdraad mee neenit, bv. als men 10 vasten moet haken van geel. haakt men over een zwarte inleg draad 9 steken en de 10 gele steken maakt men af met zwart; vervolgens haakt men het aantal zwarte steken zooals de gele Het kussen is vanuit het midden begon nen. Men zet 5 fcettst op en verbindt deze. Hierin haakt men 9 vasten. Verder haakt men zoo 29 toeren. De vaste steken worden gehaakt zooals het boven is aangegeven. Meerderingen moeten om de andere toer gemaakt worden, later om de 2 toeren, zoo dit noodig blijkt Men moet er voor zorgen, dat het haakwerk vlak blijft en geen gol vende omtrek krijgt De motieven worden gemaakt van zwart. Men heeft nu ongeveer 216 steken in het rond. Eerste en tweede toer: 31 v. st. zwart 5 v. st. geel, 3e, 4e en 5e toer- 5 zwart, de rest geel. 6e toer: zwart 6 .steken insteken als voorgaande, rest af wisselend 1 sl in achtërste lus, 1 steek over 2 toeren heen. 7e en 8e toer: zwart. Afwis selend voorste en achterste lus opnamen. 9e toer: 13 zwart, rest geel, afwisselend in- stpken in de achterste lus en over 2 toeren. 10e toer- zwart, 14 insteken gewoon, de rest insteken als in de 9e toer. 11e toer: 15 zwart insteken gewoon, rest geel, insteken als in de 9e toer. 12e toer; geheel zwart, gewoon insteken. 13e toer: geel, insteken afwisse lend achterste lus, over 2 toeren. 14e en 15e toer: geel, insteken gewoon. 16e toer: zwart, insteken a:s in de 13e toer. Nu nog 12 toeren gewoon zwart insteken. Als het bovendek getnaakt is, knipt men 't onderdek 2 c.M. grooter en wordt het aange naaid. Het binnenkussen wordt gemaakt van katoen en gevuld met kapok. De af werking van de omtrek geschiedt met twee ronden fesronsteek, 1 geel, 1 zwart. Gezonde afleiding (ook afleiden de aan dacht, die ze aan zichzelf geeft) door om gang met jongens en meisjes van gelijke leeftijd door sport en vele andere mogelijk heden, die onze tijd ruimschoots biedt, is naast ha^r werk noodig om tot een harmo nisch mensch uii te groeien. Een stukje van die wereld van fantasie en leugen opent zich voor zulk een kind in boeken, in de bioscoop, soms alleen al door de platen buiten de bioscoop. Het is daar om van het grootste belang te weten, wat zij leest of zij de bioscoop bezoekt en wat zij daar te zien krijgt. Afgezien van alle verschil in inzicht ten opzichte van bioscoop-invloed op volwasse nen, past het hier een waarschuwend woord te doen hooren. Hoe is dc reactie van binnen uit op de wereld, de werkelijkheid rondom? Welke waarden leert het meisje kennen in de groote levens-werkelijkheden van: arbeid en ontspanning, van huwelijk, van geboorte en dood, van trouw, eer, van zelfopoffering en zelfhandhaving? Üp deze leeftijd beginnen de dweperijen met boekenhelden en heldinnen, met een onderwijzeres of een kampcheffie. Daarin schuilt niets verkeerds, een goede ver trouwde onder de volwassenen kan een meisje door een moeilijke levensperiode h-eenhelpen. F.r ligt hier echter het gevaar van een overdreven genegenheid en het is de volwassene die de grenzen moet kennen en bepalen en ook een te plotseling afbre ken van de verhouding moet weten te voor komen. Het is de bedoeling, dat we onze meisjes tot zelfstandige menschen opvoe den, maar op deze leeftijd hebben ze extra behoefte aan wat hartelijkheid, en dat er wat notitie van hen wordt genomen. Laksdhoenen mogen niet op een te warms plaats worden opgeborgen. Den eersten tijd moet men geen creme voor het onderhoud gebruiken, alleen een flanellen lap. Wil men ze mooi glanzend houden, dan van tijd tot tijd afwrijven met rauwe ui. Voorwerpen van rubber mogen niet wor den bewaard op vochtige of op zeer droge plaatsen. Ook mogen zij niet in contact komen met petroleum of olie. Wil men voorkomen, dat ze spoedig barsten, leg ze dan van tijd tot tijd eens in koud water. KEUKENTERMEN EN HUN BETEEKENIS Elk vak en elke kunst, ook elke weten schap heeft een eigen terminologie, in den loop der ontwikkeling als het ware vanzelf ontstaan Het zijn die vaak terugkeerende uitdrukkingen, die een vaste beteekenis hebben gekregen, en waarover verder mei meer uitgewijd wordt Juist daardoor zijn zij vaak lung niet voor iedereen duidelijk. Zoo'n woord is bijvoorbeeld 'het veelgebruik te „fruiten". Fruiten beteekent zachtjes ver warmen in boter of vet, zoodat de kleur slechts weinig veranderd, op zijn hoogst lichtbruin wordt Men moet daarvoor dus een klein pitje gebruiken. Bij het fruiten van brood, kleine dobbel steentjes in een steelpannetje bijv., gaat de bewerking vrij veel op bakken lijken. B'j het fruiten van uien, peterselie, foelie, sel derij enz., mag het echter nóóit bakken worden. Dc zachte verwarming van de krui den in de boter moet juist de boter geurig maken, en meer niet Lardeeren, dat is ook weer zoo'n term, die zeggen wil: doorrijgen van betrekkelijk mager of droog vleesch met. dunne reepjes vensch, vet spek Bijossenhaas paste men het vroeger veel toe, in de meening, dat 't vleesch er sappiger en vetter van zou wor den. DiG reepies spek staan bovendien heel aardig. Maar door al die prikgaatjes dringt de warmte door tot binnen in het vleesch, en heel wat vleeschnat gaat op deze ma nier weer verloren. F.en andere bewerking met spek is bar- beeren. d.w z. het bedekken van het vleesch met dunne plakken versch, vet spek. Men past het veel toe bij wild en gevogelte. Bij de haas bijvoorbeeld bedekt men zoo den geheelen rug, waardoor het uitdrogen in de pan goed wordt tegengegaan. „Tranchcaren" is het in nette stuk'ker. voorsnijden van o.a. wild en gevogelte. Bij een kip, als Jiet hier meest voorkomende voorbeeld, zoekt men daartoe het verstan digste al bij het rauwe dier de plaats van de gewrichten op. Het is nl. precies tusschen gewrichten, waar men later het gebraden kippetje zal moeten snijden. De eenige en afdoende reden daarvoor is, dat het bind weefsel, dat de gewrichten aan elkaar houdt, hij het braden is opgelost en zacht geworden. Daar kan dus nu met een mes worden gesneden, zonder veel moeite, maar dwars door een poot, door de vleugel, been tjes enz. heen snijden, dat valt niet mee. Het is dus in ieder geval noodig, om te weten, waar de gewrichten zitten, wil men bij het trancheeren een nette snede maken en niet hij het zoeken rafels snijden in vel en vleesch. De gebraden kip moet dan in ieder geval eerst worden bevrijd van de touwtjes en 't houtje, dat er in te vinden is. Pas daarna kan men met voorsnijmes en -vork en op de vleeschplan de kip eerst aan de ééne zijde en dan aan de andere zijde van poot en vleugels ontdoen. Nu rest nog het borst- vleesch van het karkas te snijden, war voor men. van het midden uitgaande na links en naar rechts in één plak het vleesch van bet borstbeen snijdt. Van deze twee mooie plakken blank vleesch kan men vier kleinere plakken snij den en zoo wat betere en gelijkere verdee ling van de mooiste stukjes kip bewerken. Bij een groote vogel is dat vanzelfsprekend gemakkelijker. Heeft het trancheeren lang geduurd, dan kan men de stukken kip weer even in de jus warmen, alvorens ze op een warme schotel opgedaan en met wat j overgoten worden opgediend. SIGG Aluminium Diverse SOORTEN en MATEN PANNEN enz., enz., worden tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN opgeruimdl Zie* etalage! J. VAN DER TOORN Co MATHENESSERWEG 77—79 E WEG NAAR '1 HART SINAASAPPELPUDDING (4 pers.). Halve liter koude gekookte melk het sap van 3 sinaasappelen, schil van een halve sinaasappel, sap van 1 citroen, 125 gr. suiker. 20 gr gelatine. Week de gelatine ecnigen tijd in koud water. Wasch één der sinaasappelen goed of en neem er zeer dun een gedeelte van de schil af. Pers de sinaasappels en citroen ui», zet hef sap op met suiker en de sinaas appel-schil en breng dit aan de kook, neem de schil er uit. Knijp de gelatine goed uit, doe haar in het sap en roer tot ze heele- maal is opgelost. Voeg, als het sap niet meer dampt, di> lic-el goed roerende lang zaam bij de koude gekookte niplk. Doe de massa in een puddingvorm, die met koud water is omgespoeld, als ze stijf begint te worden. ROEREIEREN MET TOMATEN (4 pers.). Bak een fijngesneden ui in een paar eetlepels boter gaar en lichtbruin, doe er 4 uitgeklopte eieren bij, die met wat peper en zout ziin uitgeme d ,.n la-u alles al roerende zachtjes stollen Doe ei 2 ge schilde en in stukjes gesneden tomaten hij en wat gehakte peterselie en laat de iiui-.-a nog tien minuten zachtjes stoven. MILAANSCHE RIJST (4 pers Fruit een fijngehakte ui in half ons boter, doe er 2 ons gewasschen gedroogde rijst bij en laat alles samen zacht jes bruin kleuren Doe er na een kwartier 2 kopjes bouillon bij en laat alles zachtjes gaar worden. Roer er even voor het opdoen een half ons geraspte kaas door. GEVULDE WITTE OF SAVOYE KOOL 1 groote ltoo', anderhalf pond aangemaakt gehakt, zout, paneermeel, boter. (6 pers.) Wasch de kool, maak de blaadjes los kook dit in kokend water 10 min. Maak van gehakt kleine rolletjes, vouw om ieder rolletje een koolblad, schik ze naast elkaar in een vuurvast schaaltje (of stoofpan), waarvan de bodem ingesmeerd is met boter. Bestrooi alies met paneermeel en leg hier en daar een klontje boter en laat alles in de oven (of op een asbest plaat je) in ander half uur gaar stoven. GRUTJES IN MELK (4 pers.). 1 liter melk, 150 gr. boekweit grutjes, wat zout. Breng de melk aan de kook met het zout, stroo hierin a! roerende de grutjes en laat alles, nu en dan roerende, nog 15 minuten gaar koken. Geef er stroop bij. Laat MORAAL Uw slager zijn Fe-sfe kwaliteit - Lage prijzen, d e zich aanslu ten aan de tijdsoms'andigheden. Vraagt prijscourant Vergelijkt kwaliteit en prijs. °luvierstraat 273-DEN HAAG-Tel.554297 RIJSTPUDDING MET ABRIKOZEN (4 pers.). 1 liter melk, 100 gr. rijst, 80 gr suiker, stukje vanille, 10 gr gelatine, 100 gr. gedroogde abrikozen, 50 gr. suiker, wat maïzena. Kook op de gewone wijze met de vanille dunne rijstebrij, voeg de geweekte en goed uitgeknepen gelatine en suiker toe, laat de massa zoover bekoelen tot ze stijf begint te worden. Kook de gewasschen abrikozen in kokend water met 50 gr. suiker gaar en laat ze koud worden. Leg de rijstmassa en de. abrikozen, laag om laag in een omge spoelde puddingvorm en laat de pudding stijf worden. Bind het vocht van de abri kozen met wat maizena. ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: Baklapje, andijvie, sinaasappel pudding. MAANDAG: Roereieren met tomaat, Mi- laansche rijst, watergruel. DINSDAG: Kerrysoep, gevulde wittekool WOENSDAG: Gebakken sansijsjes, spina zie, grutjes in melk. DONDERDAG: Gestoofde schelvisch, wortel tjes, rijstpudding met abrikozen. VRIJDAG: Zunrkool met spek, havermout. ZATERDAG: Varkenslapjes, schorseneeren, griesmeelpap. MOEDERS MOLENAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! WEKELIJKSCH KNIPPATROON Hier volgen weer een paar modellen voor het voorjaar. No 540: mooie japon van donkere zjjde of stcf, gegarneerd met een rand van geplis- seerde crêpe satin of georgette. Het model is zeer slank kleedend. Benoodigd mate riaal: 4 nieter stof van 100 c.M. breed. Prijs van dit patroon is 50 cent per stuk. No. 541: elegant voorjaarscomplèt van diagonaal .gestreepte wollen stof. De rok is nauw aangesloten, terwijl de mantel ruim valt. Benoodigd materiaal: voor da i rok 1 maal de hoogte Voor de mantel: 2 meter van 130 c.M. breedte. Prijs van het patroon van rok en mantel apart, 38 ct per stuk. Prijs van rok en mantel samen 70 ct Bij dit bedrag moet nog 6 cent extra voor portokosten gevoegd worden. Deze patronen zijn in alle maten te ver krijgen tegen de aangegeven prijzen bij da „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij „Dc Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat kan worden voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro no 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het nummer van het verlangde patroon en tevens de gewenschte maat d.w.z boven-, heup-, taillewijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duideliji J te vermelden; men voorkomt daardoor on-j noodige vertraging in de toesturing. GEZ PROVENIERSSTRAAT 54 RUIME SORTEERING: Ecru en witte Marquisette en Voile met bijpassende galons en franjes E,® STALEN OP AANVRAAG Telefoon 44148 PEDICURE MANICURE S. C. DALMAYER-Koo! Oudedijk 104,Tel. 56624, R'dam KOLEN noodig BEL op No. 4200 2 Specialiteit in alle soorten Anthraci I Gebrs. HEUS' Kolenhande l Rechter Rottckade 135 TELEFOON 42002

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8