DONDERDAG 11 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG T BUITEN LAN U STRESA Hedenmorgen half elf is de conferentie ïn het paleis Borromeo op het Isola Bella bij Stresa begonnen. Mussolini en Suvich waren er gistermid dag al. l-'landin en Laval zijn gisteravond half elf aangekomen. Vanmorgen half negen eerst zouden Mac Donald en Simon, die gistermiddag per vliegtuig uit Londen naar Parijs zijn gevlogen en vandaar de reis per trein hebben voortgezet in de confercntie- stad arriveoren. Voor do ongeveer vijfhonderd journalisten, die zich gisteren reeds te Stresa verzameld hadden, zal er vermoedelijk weinig nieuws' 'bij deze conferentie tc halen zijn. Men kon zich gisteren alleen maar ver diepen in veronderstellingen. Kén daarvan was, dat de Engelsche dele gatie zal komen met een voorstel om Londensche conferentie met deelneming Duitschland op touw te zeten. Dat is zeer goed mogelijk, hoewel de Engelsche m ters met stelligheid gezegd hebben, dat ook Stresa slechts in-formatorische Jjeteeken: had. Met een nieuwe conferentie in uitzicht te stellen legt men zijn politiek bovendien niet voor de toekomst vast. Men weet, dat de Engelschen daar altijd een heilzame vrees voor koesteren. Wat de Fransche delegatie betreft, deze beeft ook al niet gezegd waar zij te Stresa op wil aansturen. Dat zij zonder bepaalde plannen komen is echter niet aan te nemen. Ook al missen Flandin en Laval de felheid ijn wijlen Bartliou, zij zullen den stelregel: -Frankrijks veiligheid voorop" niet kunnen verloochenen. Zij hebben trouwens nog pas blijk gegeven van een doelbewuste politiek die daarop gericht is. Nu zij er zeker zijn, dat er van het Oostpact niets komt en dat het Donaupact een harden dobber zal hebben, omdat Duitschland daar niet van gediend is, hebben zij al vast een afzonder lijke afspraak met Rusland gemaakt, om het Volkenbondshandvest in de artikelen 10, 16 en 17 te versterken, door de onschendbaar heid der grenzen en het gemeenschappelijk ■verweer tegen den aanvaller daarin van facultatief verplichtend te maken. Men be denke wel, dat Oostpact en Donaupact twee zeer belangrijke punten van het programma van Stresa vormden, omdat zij deel uitmaak ten van het algemeen veiligheidssysteem, dat Frankrijk en Italië in het hoofd hadden. De Fransche diplomatie heeft weer eens ge toond, dat zij zich niet gemakkelijk laat Mussolini zal waarschijnlijk wel met grootsche ideeën voor den dag komen, maar daar de Duce met zijn internationale ge- noesmiddelen tot dusver niet zeer gelukkig is geweest, zullen wij ook ditmaal maar niet veel hoop op zijn vindingrijken geest 6tellen. Veel verwachting van deze conferentie hebben wij dus niet en wij denken zoo, dat er pas weer iets van eenige beteekenis zal gebeuren op de buitengewone vergadering van den Volkenbondsraad, die spoedig na de conferentie van Stresa zal volgen en waar in de eerste plaats aan de orde zal zijn het door Frankrijk gewenschte protest tegen de eigenmachtige weder-invoering van den dienstplicht door Duitschland. De „leider" heeft steeds gelijk (Van onzen Duitschen correspondent) üp een bijeenkomst van het „Duitsche (Arbeidsfront", districtsafdeeling Westfalen, voerde dr. Ley in Hotel Römischer Kaiser liet woord en zeide hieitbij sommige dingen, welke typeerend zijn voor de tegenwoordi ge verhouding tusschen volk en staat. Hij zeide onder meer: „De Führer en ilc zijn cr trotsch op, dat we arbeidnemers en arbeidgevers in een organisatie hebben ondergebracht. Verbeeld u echter niet, dat we u dc verantwoordelijkheid willen afne men. Jullie moet allen leeren zwemmen! Mij willen slechts toezien, of alles ordelijk toegaut, de richting aanduiden, het doel aangeven. Wij zullen u nooit meer aan uw lot overlaten." Wat verderop beweerde dr. Ley: .Alles is ineengestort, omdat de vroegere vakorga nisaties een macht beteekenden. Ik roep jullie thans samenvattend toe: „Wanneer er nog ergens één procent van zulke hcerschzuchtigen mocht zijn overgebleven, dan zal ook dat eene procent worden ver nietigd, opdat de macht van Adolf Hitler volkomen worde!" En tenslotte: „Kijk, mijne heeren, ik weet, dat menigeen van u zegt: Let eens op Ley, wat die voor een maent bezit! Wij hebben allen slechts zooveel macht, als ons door het vertrouwen van den Leider wordt toegekend. Hier ligt de mythos van onzen tijd, hier ligt dat, wat geen buitenlander kan begrijpen! „Toen kortelings de weermacht in Duitsch land werd uitgebreid, vroeg men mij in Portugal, wat ik daarover dacht. Ik gaf ten antwoord: De „Führer" heeft altijd gelijk en ook de wereld zal zich daaraan moeten wennen. Het is deze eenheid van denkeu en handelen, welke ons vooruit brengt en ons kracht verleent. Sommigen kunnen dit klaarblijkelijk nog altijd niet snappen. Zij zeggen met' een Ibreede borst: wij waren toch reads in den keizerlijken tijd een sterke macht, waarom zouden we dan ook nu niet een macht beteekenen? Maar ik wijs erop, dat deze gansche macht is ineengestort! Deze machtgroepen konden hun hand steeds aan het strot van den staaf, leggen. Dat. was een misdaad: in een peror^ n staat mag slechts één macht 'be staan, dat is de Staat!" 300.000 DOLLAR LOSGELD BETAALD Uit Havanna: De politie heeft deeld.dat Eutimio FalJa Bonnet, een van den bekenden bankier, op 6 Api. was ontvoerd en korten tijd later door de gang sters werd losgelaten, nadat zij 300.000 dol lar losgeld hadden ontvangen. DE DOOD DER UITGEWEKEN DUITSCHE VROUWEN. Uit Londen: De dood van de twee Duit sche emigranten is te wijten aan het inne men van een bedwelmend gif. Het .is geble ken, dat de wanhoopsdaad van Dr. Fahian aan een ongelukkige liefde moet worden toegeschreven. MIJNGASONTPLOFFING Tien mijnwerkers gedood, vijftig gewond Uit Dairen: Tengevolge van een mijngas- ontploffing in de Foesjoen-mijnen nabij Moekden zijn gistermorgen 10 mijnwerkers gedood, waarbij 2 Japanners, en 50 gewond. GOERINGS VORSTELIJKE HUWELIJKSFEESTEN Geweldige belangstelling en groot enthousiasme Tegen 10 uur reeds waren te Berlijn dui zenden op de been. om getuige te zijn van de aubade, die Goering ter gelegenheid van zijn huwelijk werd gebracht. Later concentreerde zich een geweldige belangstelling voor het raadhuis, dat geheel was versierd, 'n Groote hakenkruisvlag was gehésehen en de stoepen waren met zwart en rood fluweel belegd en met bloemen ver sierd Voor. dc zaal, waarin de echtverbin tenis zou geschieden, stonden vier herauten opgesteld in middelecu wsche kleedij mot liet wapen van dc stad Berlijn Tegen halt twaalf verscheen do Oberbürgevmeister Dr Salini, terwijl weldra ook Hi tier verscheen, die het corps veld jagers voor liet stadhuis inspecteerde. Ongeveer tegelijkertijd verliet Goering, vergezeld van een drietal hooge ambtenaren en zijn adjudant zijn ambtswoninsr in d<j Leipzigerstras.se en begaf zich via de Pots dam erst rasse naar de Bendlerstrasse, om zijn bruid, F.mmj Sonneinnjin; van haarwo ning af te halen. Toen de bruid liet huis verliet, vloog het eskader Riqhthofen en an dere vliegtiiigeskaders, die reeds den go heel en ochtend boven de stad kruisten, laag over liet huis. Luide toegejuicht door de menigte reed het bruidspaar naar de Rijks kanselarij, waar Hitier werd afgehaald Voorafgegaan door de auto van I-IitJer, waar in zich o.a. ook de Rijksminister Kerrl pp- vond, ging liet door de Wilhemshasse- langs Unter den Linden door de nieuwe KÖnigsstrasse naar liet raadhuis, waar up eerewacht liet geweer presenteerde toen ue stoet, onder luid gejuich arriveerde. Hier werd liet bruidspaar verwelkomd dour staatscomm issaris Dr. Lippert en door bur gem oester Sahm. Nadat de plechtige inzegening van het huwelijk was geschied, hield Dr. Sahm e mi korte toespraak en feliciteerden de a-inwp zigen liet bruidspaar. Bij liet verlaten veil het stadhuis werden zij wederom luide toe gejuicht Daarna begaf alles zich van de omgeving van het stadhuis naar den Dom, waai" dc kerkelijke voltrekking van het huwelijk z:.u plaats hebben. Verschillende troepen had den zich voor den Dom opgesteld met vlag gen en vaandels, terwijl in de kerk zelf een zee van vlaggen van allerlei formaties op gesteld waren. Het hoofdportaal van de Dom was geheel met groen versierd. Te een uur werden in de omgeving alle vlaggen §eheschen en tegen half twee arriveerden e gasten, waarvan zeer velen in uniform en waaronder vele bekende figuren, dip lulde werden toegejuicht Enkele minuten voor tweeën klinken commando's, worden de geweren gepresenteerd en zet de muziek een marsch in. Adolf Hitler verschijnt in gezelschap van zijn adjudant. Even na twee uur klinken wederom com mando's en gaat een daverend gejuich op als minister Goering verschijnt in gezel schap van Olga Sonnemann, terwijl tegelij kertijd van den anderen kant de bruid arri veert, begeleid door staatssecretaris Koemei- Goering begroet zijn bruid voor de Dom en beiden betreden-met hun gevolg het kerk gebouw, waar de kerkelijke plechtigheid plaats vindt, onder leiding van Rijksbis schop Müller. Deze hield een preek over 1 Cor. 13 1: „Al ware het, dat ik de talen der menschea en der engelen sprak en de liefde niet had, zoo ware ik een klinkend metaal of luidende schel geworden". De ge meente zong o.a. „Groote God wij loven U". Bij het verlaten der kerk werd buiten „Deutschland iiber alles" gespeeld. De on afzienbare menigte juichte het bruidspaar toe. Mevrouw Goering dankte naar alle kanten. Goering bracht het militaire saluut. Hitier schuade Goering de hand en wenschte mevr. met een buiging geluk, al les onder onbeschrijfelijk gejuich der toe schouwers In het hotel Kaisershof werd voorts het pompeuse feestmaal gehouden. De verkiezingen in Hongarije De groote meerderheid voor Gömbös. Uit Boedapest: Het definitieve resultaat an de palementsverkiezingen is thans be kend. Het toont, dat de legeering Gömbös de vernachte groote meerderheid in het nieuwe parlement heeft behaald. De cijfers luiden: Het totaal aantal dor afgevaardigden be draagt 245. Daarvan krijgen de: partij der nationale eenheid (regeeringspartij) 169 ze tels; onafhankelijke partij van kleine boe ren (Tibor-Eckhardt) 24; Christelijke eco nomische partij (Wolffpartij) 14; sociaal democraten 11; liberale oppositie 6, terwijl 12 zetels aan z.g. partijlooze candidaten ten deel vallen. In het nieuwe parlement heeft de partij der nationale eenheid hiermede reeds al leen de 2/3 meerderheid. Ingeval van samenwerking tusschen oc regeeringspartij, de partij der kleine boe ren, de Chr. economische partij en de beide afgevaardigden der „hervormmgsgeneratia" welke samenwerking waarschijnlijk is zal de regeering-Gömbös in het nieuwe par lement over een stemmenaantal van 209 van de 245 beschikken. Van 9 zetels in het nieuwe Hongaarsche parlement, waarvan nog geen „bezetting" werd aangegeven, valt te melden, dat ze aan 7 kleine partijtjes zijn ten deel gevallen. Ontzettende hagelstorm in Transvaal Vele dieren gedood. Groote verwoestingen Uit Pietersburg (Transvaal): Over het ge bied tussdhen de Zandrivier en de Njelels- rivier heeft een hagelstorrn gewoed, zooals men sinds menschenheugenis niet heeft meegemaakt Vele huizen werden totaal verwoest en al lerlei huishoudelijke voorwerpen, als potten en pannen en ook kleedingstukken werden 'er het veld verspreid. Vele vogels, springbokken en zelfs koe does (antilopen) en zebra's werden gedood. Toen de storm badaard was, lag de hagel bijna een meter hoog. Uit Garden City: Tengevolge van een nieuwen zandstorm is de laatste hoop van de farmers in West-Kansas om hun graan oogst nog te redden, verdwenen. De farmers verzekeren, dat de nieuwe storm, waardoor ook het Westen van den staa' Oklahoma en groote deelen van Texas geteisterd worden, heviger is dan alle voor gaande. Zij kunnen zich zelfs niet op hun velden begeven, daar de sedert verscheiden uren voortjagende dichte stofwolken zuJks onmogelijk maken. Op sommige plaatsen heerscht ook over dag een dichte duisternis. DE MISDADIGE JEUGD IN RUSLAND Terug naar de ouderzorg I Een geweldige stap. Uit Moskou wordt gemeld: In ver band met de publicatie van de nieuwe wet ter bestrijding van de misdaad onder jeugdige personen is door de be- trokken instantie 'n speciale zitting ge houden, waai-besloten werd 'in beroep to richten lot de ouders om hun geheele zorg te wijden aan dc opvoeding hun ner kinderen. In totaal bezoeken 15 millioen kinderen de school, waar zij niet alleen onderwijs, maar vaak ook verzorging ontvangen. Dit feit neemt echter niet de verantwoordelijkheid van de ouders weg, in materieleen noch in moreelen zin, tegenover de kin- Wij vestigen de bijzondere aandacht op dit bericht uit Moskou. De bolsjewistische regeering heeft reeds op velerlei gebied haar practijk moeten veranderen en moeten te- rugkeeren naar z.g. „kapitalistische" me thoden. De z e capitulatie voor den dwong der feiten is evenwel van zeer ingrijpende beteekenis, want ze houdt de erkenning in, dat de individualistische beschouwing in zake de opvoeding van het kind in het ge zin heeft gefaald en men te Moskou nu gaat inzien, dat ouders en kinderen bij elkaar behooren en de gemeenschap dus niet on gestraft de zorg voor het kind aan zijn ouders kan ontnemen. In den grond van de zaak wordt hiermee natuurlijk ook het sovjet-systeem van de „gelijkheid" van man en vrouw aangetast. Immers wanneer het gezin als noodwendig voor de opvoeding wordt erkend, kan men de gehuwde vrouw niet meer exploiteeren voor den „opbouw" an het bolsjewistische staatssysteem. De natuur druischt wel zeer klaarblijke lijk in tegen het sovjet-svsteem, dat allerlei dwaze mensclielijke bedenksels in de plaats van Goddelijke wetten trachtte te stellen. Bioscoop te Kanton ingestort Groot aantal dooden en gewonden Uit Kanton: Woensdag heeft zioh alhier een ontzettend ongeluk voorgedaan. Tijdens een voorstelling stortte nl. plotseling het Chineesohe filmtheater in en bedolf de toe schouwers. Uit de puinen zijn tot dusverre 12 dooden en 50 gewonden geborgen. Ongelooflijke gruwelen Bij het smokkelen van immigranten Uit Washington: De immigratiecommisssa- ris Mac Corraaek heeft voor de immigratie commissie van het Representantenhuis een opzienbarende schildering gedaan van tie gruwelijke toestanden, welke ontstaan zijn bij het binnensmokkelen van immigranten, die geen vergunning hebben om de Veregn. Staten binnen te komen. De smokkelarij van immigranten, aldus Mac Cormack, wordt gedreven door niets ontziende misdadigers, die in geval van nood er niet voor terugschrikken hun slachtof fers van het leven te berooven. Zoo werden de het eiland Cuba binnen gesmokkelde immigranten vaak in zakken genaaid, om aldus den schijn te wekken, dat do smokkelschepen een lading groenten ~an boord hadden. Bij het naderen van een douanevaartuig werden de ongelukkigen dan eenvoudig le vend en wel over boord geworpen In andere gevallen zijn immigranten de tapdeji uit den mond geslagen, om hun gouden vullingen en tanden te bemachtigen. Ook zijn de slachtoffers op eenzame eilan den nabij de kust van Florida aan land ge zet, waar zij een ellendigen hongerdood moesten sterven. Nader wordt gemeld: In opdracht van de justitie ie de New- Yorksche advocaat Kaufman begonnen met een onderzoek naar een vermoedelijke frau de, die bij immigratie- en naturalisatiedien sten in het district New-York is gepleegd, als gevolg waarvan een bedrag van in to taal ongeveer een millioen dollar zou zijn verduisterd. Er bestaat verdenking tegen ongeveer 25 ambtenaren en naar thans bekend wordt, zou de immigratie-commissaris Daniel W. Mac Cormack reeds sedert 15 maanden in het geheim de zaak onderzocht hebben. Het moderne heidendom „Hoe lang nog veldgodsdienst- oefeningen?" Men schrijft ons uit Bei-lijn: Zekere dr Friedrich Bubendey, indertijd werkzaam in de pers af deeling der „Oberste Heerësleitung", die in de „Reichswart", het orgaan van graaf Revenslow, de vraag stelt: „Hoelang nog veldgodsdienstoefeningen?" Hij vindt klaarblijkelijk, dat die in onzen tijd geen reden van liestaan meer hebben en zegt: „De God der Christenen kon cn wilde door dc oorlogvoerende partijen niet als scheidsrechter, laat staan als helper in den nood of als aanvoerder der veldslagen aan geroepen worden, want Christengod, chris tendom en Christenkerk zijn volgens het ge tuigenis van den lieiligen Bijbel, het Woord van God, en volgens de apostolische geloofs belijdenis, met volle bewustheid en met vas ten wil anli-volksch, vijandig ten opzichte van het rassenvraagstuk en internationaal". Dr Friedrich Bubenley belijdt, dat hij als frontsoldaat nooit innerlijk is geraaVt door een Christelijken veldgodsdienstoefening en stelt derhalve de vraag, hoelang men nog aan dit overwonnen standpunt denkt vast te houden? De liftkooi daalde in ijskoud water Uit Kalgoorlie (West Australië): Acht mijnwerkers zijn ternauwernood aan den dood ontsnapt, toen de liftkooi, waarin zij afdaalden niet by den ondersten myngang werd gestopt, en de mannen daardoor terecht kwamen in het yskoude en vuile water op den bodem der schacht, waarin zij volkomen wer den ondergedompeld. Zy slaagden erin, de kooi door het boven- luik te -'erla':en, doch hun lampen waren uit gegaan, en slechts met de grootste moeite konden zy aan den liftkabel blyven hangen. Na eenigen tijd bemerkte de man, die de liftmachine boven had bediend, zijn vergis sing, waarna hy de lift weer ophaalde. Eenige der mijmveikers hadden veel van het vuile water naar binnen gekregen, doch allen hebben zy inmiddels hun werk weer kunnen hervatten. ALUMINIUM PROFIELEN vooz de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM De Vrijstaat Dantzig (Van onzen Duitschen correspondent). Men heeft zich hier te Berlijn deerlijk vergist in Dantzig. Noch het centrum, noch de socialisten zijn verslagen. Zij hebben beide slechts een enkelen zetel in den „Volksdag" ingeboet. Polen heeft zijn -beide zetels gehandhaafd, de communisten zijn van 5 op 2 vertegen woordigers teruggebracht en de nazi's zijn van 38 tot 44 met zes zetels gestegen. Van een glansrijke overwinning of van een smadelijke nederlaag kan dus eigenlijk door niemand worden gesproken. iDe teleurstelling in Duitschland kun worden afgeleid uit de formuleering dei- op elkaar volgende berichten omtrent het eindresultaat der verkiezingen. Dc eerste edities der Maandagochtendbladen zongen in hoogdravende woorden van een „gewel dige overwinning/" en een „jammerlijken □edcrlaag van het marxisme". Deze eerste editie wordt reeds in den nacht van Zondag op Maandag gedrukt en van lü uur 's avonds af in de straten van Berlijn ver kocht. In de tweede oplage, welke Maandag in de huizen der vaste lezers wordt bezorgd, kon men nog slechts van een „Sieg" lozen en in de avondbladen wordt deze formu- leering zorgvuldig weggelaten! Deze morcele teleurstelling komt het best tot uiting in een hoofdartikel van dr. Goèbbels' „Angriff', waar we onder het weinig zeggend opschrift: „Danzig schlögt sicli gut", het volgende moeten slikken: „In Dantzig heeft de Volkenbond vaste klanten, 't Ziju een stelletje mannen, die vanuit het politieke mausoleum hunner overleden partijen zoo nu en dan met griezelig aandoende grafstem aan het ge weten der wereld appelleeron. Zij 'verschij nen bij den Hoogen Commissaris van den Volkenbond, zoodra zij vreezen, dat een bepaalde kwestie een papieroorlog kan ontketenen. Dit recht is hun door Ver. sail les gegarandeerd. Daarom is 't in Dantzig ook nooit heelemaal rustig ge worden, daarom heeft eich hier dan ook een internationaal gegarandeerd .Queru lant entum" vastgenesteld." Omtrent den vroegeren senaatspresident dr. Rauschling, die wegeus misbruik van verf rouwen uit zijn ambt ls ontzet en als lid der N.S.D.A.P. werd uitgestooten, schrijft de „Angriff'Nin ditzelfde hoofdartikel: „Deze voormalige senaatspresident ging naar de pers van de S.PJD„.en de centrum partij met. een aanval op <fè N.S.D.A.P. en vluchtte toen over de grens naar Polen. Thans blijkt, dat hij allang beproefd heeft de verkiezing te beinvloeden. In het katho lieke Weensche dagblad „Reichspost" ver scheen een artikel van Rauschning, die voornemens was, een eigen partij op te richten. Zijn weg liep naar de evangelisch- kePkelijke reactie, maar tevens naar het katholieke centrum en tenslotte zelfs naai de S.P.D. Rauschling heeft zichzelf •onnist." Het orgaan van dr. Goebbels geeft, ten" slotte toe, dat het onzinnig zou zijn, het Saar-plebisciet te vergelijken met de kiezingen in Dantzig en 1o dien opzichte ®ijn we het volmaakt met de redactie van den. „Angriff" eens! ONDERZOEK NAAR DE BELGISCHE DEVALUATIE-MANOEUVRES. Het parket neemt boeken in beslag. Het parket van Brussel zet het onderzoek naar de manoeuvres, welke do devaluatie van de franc in de hand hebben gewerkt Er werden gisteren huiszoekingen gedaan bij een twaalftal banken, twee financieele instellingen en in de kaaloren van enkele financieele bladen Anderzijds werden een aantal voor den val van het kabinet Theunis uitgegeven boeken, waarin dc devaluatie, van de franc- wordt aangeraden en verdedigd, in beslag genomea, daar het parket, van oordeel ln, dat dc verspreiding dier boeken een tactiek kan geweest zijn om het overdreven op- eischen der deposito's en de kapitaalvlucht naar het buitenland ten doel hebbende, de. devaluatie tenslotte onvermijdelijk te ma ken. NEDERLANDSCH TANKSCHIP OFGEBRACHT. Door de Japansche vloot'autoriteiicn Uit Tokio: De Nederlandsche olietanker „Juno", metende 2345 ton en gecharterd door een Britsche firma, is naar Tokio op gebracht voor het instellen van een juri disch onderzoek, aangezien het schip bij de Pescadore-eilanuen in de versterkte zóne van Mako was gevaren, zonder daartoe ver gunning te hebben,aldus melden berich ten uit Taihokoe op Formosa. De kapitein van de „Juno" bracht te zijner verdediging naar voren, dat een taifoen het schip ge dwongen had beschutting te zoeken te Ma ko, doch van andere zijde wordt er op ge wezen, dat de snelheid van den -vind op dien tijd niet meer bedroeg dan zes meter per seconde. De „Juno" is sedert verleden jaar het vierde buitenlandsche schip dat in moeilijk heden geraakt met de vlootautoriteiten wegens ongeoorloofd hinnenvax-en van de versterkte zóne van Mako. HET NATJONAAL-SOCIALISME IN OOSTENRIJK Massa-arrestaties te wachten? Uit Weenen: De politie heeft een volledi- lijst van nationaal-socialistische leden van stormtroepen, die in dienst waren bij dp bondsspoorvvegen, in beslag genomen. Men gelooft, dat hiervan massa-arrestaties van nazi's het gevolg zullen zijn. De lijst werd gevonden, toen de politie twee brigade leiders en zes plaatsvervan gende leiders der nazi-stormtroepen arres teerde, die allen bij de spoorwegen in dienst waren. SPANJE'S MONETAIRE POLITIEK MADRID, 10 April. De nieuwe Spaansche minister vnn financiën Alfredo Znbala, dis tot voor kort gouverneur van de Bank van Spanje was verklaarde gisteren, dat hij zou streven naar uitbreiding van de politiek vnn goedkoop geld die door ziin voorganger was Hij wenschte echter niet te antwoorden op de vraag of de Spaansche regeering eenigen vorm .van inflatie overwoog. Ludendorff zeventig jaar (Van onzen Duitschen correspondent) De beroemde legeraanvoerder en strateeg tijdens den laatsten wereldoorlog, generaal filer infanterie, Erich Ludendorff, beleefde den 9en April zijn 70e. geboortedag Te zijner cere zullen alle dienstgebouwen dc vlag uithangen en in verschillende gar nizoensteden zullen redevoeringen worden gehouden over zijn militaire beteekenis. Het wacht regiment der stad Berlijn is Dinsdagochtend 11 uur in de Ratheno straat bijeen gekomen en de commandeur van dit regiment, majoor Von Keizer, heeft het woord gevoerd. Soldaat van geboorte, geldt zijn levens taak niet in de eerste plaats den keizer, aan wlcn hij zijn militaire carrière voor een belangrijk deel te danken had, maar volk en vaderland, het belang van den staat, ook na de omwenteling, toen hij tijdens den Kapp-putsch een rol speelde, welke door velen van zijn vroegere bewonderaars niet begrepen werd. Met den man, met wien hij schouder aan schouder de moeilijkste jaren van den oorlog samenwerkte, generaal- veldmaarschalk von Hindenburg, stond hij in de moeilijke jaren, welke op den mis lukten oorlog volgden, vrijwel op voet van oorlog en het tragische hierbij blijft, dat ook de herleving van het nationale volksleven geen verzoening tusschen beiden tengevolge had. Zijn orooten Kameraad heeft Luden dorff zelfs niet de laatste eer bewezen 1 Den 29 Augustus 1916 werd Hindenburg als opvolger van generaal von FaLkcnhayn tot chef van den generalcn staf benoemd en Ludendorff bevorderd tot generaal der infanterie, werd zijn eerste generaal-kwar- tiermeester. In deze positie groeide hij tot den organisator der militaire verdediging, tegenover een wereld van vijanden. Twee moeilijke jaren hield hij dezen verdedigings oorlog vol en na de ineenstorting van Rus land beproefde hij, ook in het Westen een definitieve overwinning te behalen. Bij Amiens en later bij Chemin des Dames wer den weliswaar strategische overwinningen behaald, maar na een viertal moeilijke oor logsjaren was de kracht der troepen niet meer toereikend en de overmacht van den vijand te sterk. Onder invloed der partijen en der toenmalige rijksregcering werd Lu dendorff 24 October 1918 door den keizer teruggeroepen. Na de revolutie stelde hij zich al net eender als Hindenburg aan de nieuwe regeering ter beschikking, maar men gaf hem den raad, Duitschland voorloopig te verlaten. In Zweden heeft hij zijn oor logsherinneringen uitgewerkt, en pas in hel voorjaar 1919 keerde hij naar Duitschland terug. Onder den invloed zijner tweede echtge- noote, Mathilde, is hij zich met religieuse aangelegenheden gaan bemoeien eu zijn propaganda voor de Duitsche religie heeft hem een tijdlang ook bij het tegenwoordig bewind in ongenade gebracht. Thans schijnt in dezen een wending gekomen te zijn, want men hoort beweren, dat Hitier voor nemens is, hem door hooge onderscheidin gen een bewijs van zijn persoonlijke waar deering te schenken. Dit wordt begrijpelijk, wanneer men bedenkt, dat Ludendorff een maal een bondgenoot van Hitler was. t ™ili4ire kringen gelooft men niet, dat Ludendorff thans nog een vooraanstaande positie in den generalen staf zal worden toegekend, want Blomberg en zijn omge ving voelen er weinig voor, het religieuse vraagstuk ook in de ïijksweer als een pro bleem van onzen toch al gecompliceerden tijd ter sprake gebracht to zien. Aan bewijzen van welverdiende vereering van zijn militaire prestaties zal het Luden dorff stellig niet ontbreken. Duitschland eert Ludendorff (Van onzen Duitschen correspondent). Het doet eenigszins zonderling aan, dat generaal Ludendorff, die aan de door Lodewijk II van Wittelsbach historisch ge worden Starnberger See een teruggetrok ken leven leidde en alleen nog door zijn religieuse actie voor een Duitsch geloof in samenwerking met zijn tweede vrouw zoo nu en dan op den voorgrond trad plot seling op officieel initiatief een huldiging moet ondwgaan, welke met do hoogste onderscheidingen, namelijk generaal-veld- maarschalk op één lijn staan. Gaat het hier om een militaire rehabilitatie, of meent "1on hierdoor het teleurstellend effect van verkiezingen te Danteig te kunnen ver zwakken? Van de tallooze gelukwenschen uit de Wilhelmstrasse valt het telegram op, dat door rijksminister dr. Goebbels naar Tut- zing is verzonden: „Den grooten veldheer uit den wereldoorlog, die vier jaar lang de zwaarste verantwoordelijkheid droeg, welke ooit op menschenschouders lastte, den moedigen belijder van een nieuwe volksche wereldbeschouwing, den onverbiddelijken strijder tegen elke macht, welke boven het staats begrip uitgaat zend ik op zijn 70ste geboortedag mijn zeer oprechte gelukwenschen." Wij kunnen hieruit afleiden, 'dat 'dus niet slechts dr. Frick maar ook dr. Goeb bels een waardeerend standpunt innemen ten opzichte van een geloofsbeweging. welke principieel vijandig staat toge.nover het geloof, dat in de katholieke cn de evangelische kerk wordt verkondigd. Het sovjet-vandalisme Afbraak van de Kathedraal van Kief Dc Oekraïnsche bladen in Polen publicee- ren een schrijven van prof. Smal Stocky, een Slavist van internationale vermaard heid, die de wetenschappelijke, cultureele en artistieke vereenigingen der geheele we reld uitnoodigt, om bij de sovjet -regeering te protesteeren tegen de voorgenomen af braak van de kathedraal der Heilige Sophia te Kief. Prof. Stocky wijst erop ,dat déze kerk niet alleen hej nationaal heiligdom is der Oekrainers, maar ook het. kostbaarste mo nument van de Oekrainsch-Byzantijnsche kunst, uit de Xle eeuw. De Poolsche en Baltische bladen hebben dezen oproep van prof. Stocky overgeno men en hun adhaesie betuigd aan het pro test tegen hot vandalisme der sovjot-regeo- ring, die onder het motief van „moderni seering van hot oude Kief" een kathedraal van onberekenbare waarde uit godsdienst haat wil vernietigen. GRATIE VOOR „NALATIGE" POLITIE MANNEN LENINGRAD, 10 Apr 1. De leider van dc politietroepen te Leningrad Medwed en tien zijner medewerkers, die wegens nalatig heid in de bescherming van Kirof. die op 1 December van het vorig jaar te Leningrad word vermoord, waren veroordeeld tot tien jaar verbanning, zullen binnenkort gratie krijgen. 1 alrijke organisaties en pe'itsonen, waar-I Weerbericht Hoogste stand te Toulouse 7564.7. Laagste stand te Kirrn 731.2. Stand te Rotterdam halftwaalf 755.7. WEERVERWACHTING Verwachting: Krachtige tot matige, lateB afnemende, Z.W. tot W.-wind, half tot zwaar bewolkt, of betrokken, nog kans op enkele regenbuien en iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de toestand kwam weinig verandering. De diepe depressie in het N. beweegt zich nic<: snel en ligt thans voor de Noorsche kust. Het luchtdrukverval blyft van Ierland tot diep in het binnenland van groote kracht, zoodat zoodat het tusschen de 50ste en 60ste breedte graad overal stormt uit W. De depressie breid de zich isterk naar he<; O. uit en omvat thans geheel Scandinavië. Ver in het W. ligt een nieuw minimum, met uitloopers tot ver in het Z. In de Middellandsche Zee-landen blyft de luchtdruk hoog evenzoo boven Groenland. Aan de Oostkust van Groenland worden nog temperaturen gemeld beneden 80 gr. Celsius. Terwyl de groote warmte doordrong tot in Polen, daalde de temperatuur in het W. weer tot normale verhoudingen. Op IJsland heerscht nog steeds vorst e» valt sneeuw. De veranderingen in de luchtdrukverdeéling wijzen op langzaam afnemen van de krachtige winden met geleidelijk dalen der temperatuur# TEMPERATUURSTAND Temperatuur 12.0 C. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen 7.30 uun aan alle posten: Wordt verwacht storm uif het Z.W. 12 APRIL Zonsopgang 5.13 uur, ondergang 6.50 uur. Maan op nam. 0.06 uur, onder voorm. 2.53 uur Waterstanden Rivieren FTedeii Voric Heden Vorfs Rhe!nfelden 298 3 28 Wese! 3°4 13* Bretsach 935 2 88 F.mmerik 4 08 23» Rihl 3 65 3 48 Lobith 13 00 12.28 Maxan 5 61 4.84 Nijmegen 3035 0 65 Diedeshelm 2.82 3 70 St Andrles 4 60 3 86 Mannheim 4.85 3 85 Arnhem 1000 9 37 Lohr 2 62 2.30 Vreeswijk lw 128 0 00 Matnz 2.04 1 52 Westervoort 10 67 10 03 Bincen 2 97 235 Deventer 414 3 60 Caub 335 2 61 Kampen -038 0 20 Ems 2 50 1 48 Eysden 4131 00.00 Coblens 3.75 315 Maastricht 43 35 43 55 Trier 2 56 2 24 Grevenbicht 30 64 30 84 Keulen 407 3 48 Venlo 13 92 13 50 Dusseldorf 343 2 85 Grave (slulsj 9 44 902 Knhrort 3.33 2.51 8t Andries 330 2,90 Stuw Borgharen geopend Stuw Sambeok geopend Hoogwater Ned. Zeehavens 12 April Delfzijl 5.50 18 08 HellevoetsL 9 58 22 44 Terschelling 3 01 15 25 Willemstad 1102 23 44 Harüngen 3.40 16.05 Brouwersh. 9.10 2156 Den nelder 130 13 40 Zierikzee 9 34 22-09 IJmuiden 10 19 23 07 Wemeldinge 9.59 2238 tloek v. Holl. 923 2216 VlissJ* gen S 34 2108 scbeveningen 9.33 22 26 Terneuzen 904 2140 Uotteidatn 11.27 23.55 Hansweerc 9 29 2201 onder ook leden van het politiek bureau en der partij hebben bij liet presidium van 't Centraal Executief Comité gratieverzoeken ingediend, aangezien Medwed een dor me dewerkers was van Dsjersjinski en wegens zijn dapperheid tal .van onderscheidingen lieeft gekregen. Kort Nieuws Sven Hedin is te Moskou en keert Maandag te Stockholm terug. Wegens verduistering van 100.000 roe ten nadeele van den staat is de leider, van den radio-omroep in diet Wolga-gebied gearresteerd. Te Berlijn is een bootenhuis met 42 roei-, zeil- cn motorbooten verbrand. Het spoorwegverkeer tusschen Roeme nië en Rusland, dat sinds 1918 niet meer kon plaats vinden, omdat het Roodo Legen de bruggen had opgeblazen, is thans hervat Koningin Astrid is licht ongesteld door. haar reizen gedurende de laatste dagen in verband met hulpverleening aail de armen, Op New Foundland kon het treinver keer, dat een week geleden door sneeuw stormen werd gestremd, eerst gisteren wor den hervat. De „Society of Friends" te Philadelphia heeft een open brief tot president Roosevelt gericht, waarin verzocht wordt, om „als een riendelijk gebaar jegens Japan" af te zien van het plan in bet voorjaar groote ma noeuvres in den Stillen Oceaan te houden. Te Ploesti (Roemenië) zijn 16 petroleum tanks ontploft. Schade wordt op millioenen geschat. Do Darmstadtor Zeitung is opgeheven, Het, blad was in zijn 159ste jaar. Op last van minister Goebbels is eert bureau voor het tentoonstelüngs- en Meese- wezen opgericht, o. 1. v. Steinecker, loider van het Instituut voor Duitsche economi sche propaganda. Turkije zet dén strijd tegen de malaria door droogleggen van moerassen en kinine- behandeling op groote schaal voort. Nog slechts 5 pCf. van de bevolking is door de ziekte, die vroeger zooveel slachtoffers eisc'h" te, aangetast. Nabij Marburg reed een auto tegen een boom. Dc chauffeur was ongedeerd, doch toen hij zag, dut één der inzittende drie da mes dood was en dc andere gewond waren, wierp hij zich voor den trein, waardoor hij" op slag gedood werd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2