JMettin? Criïtsrije (Courant ROL Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. PALTHE Wijs de N.S. B. als on=Nederlandsche Beweging af abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesiigd is 235 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5449 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 11 APRIL 1935 15e Jaargano gRtertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels1.177a Elke regel meer0.22 'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel OM'h Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Talrijke lezers zenden ons weer verkiezingsmateriaal. Wij zijn daar zeer dankbaar voor. De tijd laat niet toe eiken zender ont- vangstbericht te doen toekomen. Men zij er echter van verzekerd, dat alles nauwkeurig wordt nage gaan, en wij er menigmaal nut uit trekken voor ons redactiewerk. REDACTIE. GELOOFSMOED In het laatste nummer van „Nederland Waakzaam" komt een scherpe maar juiste teekening voor. Ir. Mussert noodigt een viertal mannen uit om tot zijn partij toe te treden. Blijkens meegedragen bagage zijn de nieuwelingen .voorstanders van het koningschap, een school met den Bijbel: een vrije Kerk en Christelijke politiek. Volgens verklaring van den leider kunnen ze gerust zijn; geesta- lijke vrijheid gewaarborgd, staat op de partij deur en hij zegt: „Komt er in menschen; jullie moogt bij je houden, wat je, hebt". Dan valt even het doek en de volgende plgat toont ons dezelfde personages. Maar Mussert dret nu de gevangenisdeur van de N.S.B.-staat open en noodigt met de revol ver in de hand de .misleiden", die „hands off" staan en van schrik hun attributen la ten vallen, uit om hier binnen te treden. Met grimmig gezicht snauwt hij ze toe- „Kameraden, leg hier je rommeltje maar neer!" Bij het bezien van deze platen gaat men al licht twijfelen of de nieuwe leider de moed zal toonen, welke hier bij hem ver ondersteld wordt, doch overigens is de tee kening snijdend juist. Gelukkig, dat geloofsmoed altijd hoogei noteert dan terreur-oefeuende overmoed. Zooals dezer dagen nog over onze gren zen bleek. In de Rijnprovincie, te Rheydt, hebben de „nieuwe heidenen" een vergadering ge houden, waarop een spreker een scherpe aanval richtte op het cnristendóm. Maar er waren in de zaal veel meer roomsch-katho- lieken en protestanten dan „nieuwe heide nen", en opophoudelijk werd de spreker in de rede gevallen. Toen de redenaar de godslasterlijke woor den sprak: „God en mensch zijn één", ver hieven zich meer dan duizend van de twaalfhonderd aanwezigen van hun zit plaatsen en hieven het „Grosser Gott, wir loben Dich" aan. De vergadering werd hier op ontbonden. Deze manifestatie van geloovigen getuigt in het tegenwoordige Duitschland van moed En moed legde ook de Niederrheini- sche Volkszeitung aan de dag toen ze schreef, dat de „Deutsche Glaubensbewe- gung" zoo noemt zich de propaganda voor het Duitsche heidendom „wel zal hebben gemerkt, dat de geloovige christenen yan het district Gladbach-Rheydt niet van plan zijn bun geloof straffeloos te laten be Komt het ooit zoo ver in het Nederland der geloofsvrijheid, dan zal God ook hier de moed des geloofs geven. Echter, nu reeds schenkt Hij ons de gelegenheid om tegen elke knechting van godsdienst en geweten te getuigen: een geloovig en gehoorzaam ge bruik van het stembiljet. Prinses Juliana te Amsterdam De „Stadswalle". de rijwiel- en wan delweg, die door jenge werkloozen op de ringspoorbaan om Amsterdam werd aangelegd, zal Maandag a.s. door Prin ses Juliana officieel worden geopend. De handelsbetrekkingen met Frankrijk Besprekingen te Parijs hervat Naar wij vernemen, is de heer Lam ping met enkele leden der Nederlandsche delegatie Dinsdag naar Parijs vertrokken, waar de besprekingen met de Fransche re geering over de regeling der handelsbetrek kingen gisteren hervat zijn. Men verwacht, dat over twee of drie da gen een overeenkomst kan worden getee- kend. Blijkens hij het departement van Defensie ontvangen mededeeling van den comman dant van de. „Arend" is door het stampen van het schip een reddingboei 'oren ge gaan. Het vinden van ileze boei beho'fl geen reden le geven lol ongerustheid. DE WEEKSTAAT VIEL TEGEN Gister is voor io millioen aan goud weggevloeid Voor velen is de nieuwe disconto verlhoo- ging van de Nederlandsche Bank tooh nog onverwacht gekomen, ondanks het feit, ge lijk we gister reeds opmerkten, dat het ver loop van de rente op de particuliere geld markt deze tweede disoontovei'hooging jl. Dinsdag reeds aankondigde. Ten onrechte leidde men uit de maat regel van de Bank af dat het haar moeilijk viel den gulden te verdedigen, omdat de weekstaat, naar men meent, een overdui delijk bewijs was van de zware druk, die er op de Bank wordt uitgeoefend. Vooral de binnenlandsche creciietuitzet- ting heeft de markt verontrust. Men was van oordeel, dat de verklaring van Mr Trip te Bazel te optimistisch was geweest, gezien het feit, dat de gouddekking in sterkere mate was gedaald, dan men op grond van daze med-edeeling had verwacht. De weekstaat viel dus tegen eii dit kwam tot uiting in een wat nerveusë stemming op de wisselmarkt. Van geachte zijde raakte men er ons gis ter op attent, of we t wel aan hadden ge dacht, dat binnen het tijdsverloop van een paar weken ruim 1/6 van de goudvoorraad in de Nederlandsche Bank is weggevloeid. Wij hebben in ons overzicht van gister zeker niet beweerd, dat diit een kleinigheid was. Gezien echter de goudsohat waarover de Nederlandsche Bank ook thans nog be schikt, is er geen enkele redién tot- ongerust heid en mag men aannemen, dat de Cen trale Bank in staat is ook een hernieuwde aanval op den gulden af te slaan. De toe komst zal dit bewijzen. Het zij ons in dit verband vergund er nog eens aan te herinneren, dat de goudschat de Nederlandsche Bank eerst na 31 Maart 1931 aanzienlijk is gaan oploópen. Da jaren daarvoor was het totaalbedrag steeds beneden d 480 m i 11 i o e n. En zelfs dit bedrag was voldoende om nog een aanmerkelijke ader lating te ondergaan voor de minimum-dek king zou zijn bereikt. D positie van onze Centrale Bank, we hebben er reeds meermalen op gewezen, krachtig genoog om,de vaiutastprmpjes. van de internationale speculatie te bezweren. Ook hert groote publiek blijkt er zoo over te denken. Want het is merkwaardig, met welk een kalmte en rust men in ons land d aanvallen op den gulden gadeslaat. Het verloop van de beurs was daarvan gister wel een duidelijk bewijs. Intusschen gaat de Bank onvermoeid voort met de verdediging van den gulden. Het feit, dat de Banque de France onbeperkte middelen ter beschikking van de Nederland sche Bank heeft gesteld, waardoor zij aan alle vraag naar Fransohe francs kon vol doen, bewijst, dat de Nederlandsche Bank op de hulp van haar bondgenoote kan re kenen. Dit is een reden te meer om het ver trouwen te beweren. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat jl. Maan dag geen goudexport heeft plaats gevonden. Dinsdag heeft echter weer eenige goudaf, plaats gehad, en gister moet, volgens zekere ehattingen, een bedrag van ongeveer ƒ10 millioen aan goud zijn weggevloeid, ook naar de V. S., omdat de bank nu eenmaal t.o.v. den dollar niet op dezelfde wijze in de markt direct kan opereeren als t.e.v. Parijs. De koersen hedenmorgen Op de wisselmarkt te Amsterdam stelden zich hedenmorgen bij opening de koersen ilgemeen lager niveau dan gister. De noteeringen luididen als volgt: Londen 7.17, Berlijn 59.65, Parijs 9.76%, Brussel 25.10, New-York 1.48 1/16. In dien loop van den morgen trokken de noteeringen ierts aan. Het pond tot 7.17%, Fransche francs tot 9.77%, Belga's tot ƒ25.11 en dollars tot 1.48.3/32. Om 12 uur noteerde Londen 7.18, Berlijn 59.65, Parijs 9.77%, Brussel 25.11, Zwitser1- land, 47.96% en New-York 1.48 7/32. DE BOSKOOPSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING Iets ongekend schoons Hoewel we op het gebied van bloemen tentoonstellingen wel eenigszins verwend zijn, moeten we getuigen, na ons bezoek aan de tentoonstelling te Boskoop, gisteren bij de opening, dat vye nog nimmer zoo iets schoons hebben gezien. Dat de Boskoopers tot groote dingen in staat zijn op het gebied van de kweekkunst, we wisten liet reeds lang. Dat de Boskoo pers heel wat mans zijn in het arrangeeren van hun kweekprodueten, we hebben het vele malen reeds opgeiherkt. Dat ze tot zóó iets in staat waren, als wat ze thans hebben gepresteerd, we hadden het, hoe hoog onze dunk ook was, daarin gesterkt door jarenlang nauw contact met hen, niet kunnen vermoeden. Wat de stille werker, de heer H. W. E. Struve tot stand heeft -ge bracht grenst aan het ongelooflijke. Men spreekt wel eens van sprookjesach tri, men mag graag het woord feëriek ge bruiken, als men het over een bloementenT toonstelling heeft. Dat zijn holle frasen woorden, bij de realiteit in het tentoonstel lingsgebouw te Boskoop. Wat Struve hier tot stand bracht in het aanleggen is iets buitengewoons, wat de kweekers voor moois kweekten is zeldzaam. Dat moét men zien. Daar gaat niets af, dat moet bezichtigd worden, want dat valt nief te beschrijven. Daar-wagen'we ons niet aan. Dat zou wanklank worden, evenals het weergeven van de verschillende speeches bij de ope ningsplechtigheden. Al betreuren we het, dat tegelijk met Heemstede deze tentoonstelling wordt houden, de herhaalde verontschuldigingen van den voorzitter op de personferenties en op den openingsdag ten spijt juist dat herhalen is bewijs te meer, dat het ook bij anderen gevoeld wordt niet in de haak te zijn nu deze er sen maal is in al deze schoonheid, zeggen we: vergeet vooral niet, als ge eens iets heel moois wilt zien, naat Bpskoop te gaan vóór 24 April, en zie wat dé Boskoopers in het algemeen en de heei H. W. E. Struve in het bijzonder vermogen. Zonder eenige humbug zeggen we: Ge'zult versteld staan. Wegens stormschade heden gesloten De bloemententoonstelling te Boskoop is heden gesloten. In den afgeloopen nacht is tengevol ge van den storm het groote zeil, dat het tentoonstellingsgebouw bedekt, Het zeil heeft belangrijke schade gekregen, zoodat het noodzakelijk was de tentoonsteling heden gesloten te houden. Zoodra de storm gaat liggen, zal de schade worden hersteld, waarna de tentoonstelling weer wordt geopend. Uit Oost-lndie DE PEST OP JAVA BATAVIA, 10 April (Aneta). In het eerste kwartaal van 1935 zijn in de residentie kalongan 697 personen tengevolge van pest overleden; in 1934 bedroeg dit aantal- 802 eu in 1933 135. In de regentschap Brebes is de ziekte sterk verminderd; gedurende het eerste kwartaal van 1935 zijn aldaar 15 menschen aan pest overleden tegen 116 over dezelfde periode van 1934. De Chapeüe dar te van vijf slachtoffers, de bemanning, van de Leeuwerik- ramp in de Aula van Zorgvliet te Amsterdam Een sterke toeneming, alhoewel niet ver ontrustend, valt te ccnstateeren voor het regentschap Pemalang, waar in de eerste drie maanden van 1935 232 menschen aan pest overleden tegen 98 over dezelfde pe riode van het vorige jaar. NACHTELIJK VUURGEVECHT Berucht internationaal misdadiger ..eergelegd 's Nachts is door de surveilleerende ge meentepolitie van Oss (N.-Br.) neergescho ten een berucht internationaal misdadiger, afkomstig uit Tsjecho-Slowakije thans ver toevende in een logement te Oss. Het ge beurde heeft zich als volgt toegedragen. Te ongeveer twaalf uur trachtte een tweetal misdadigers een inbraak te plegen in de pastorie te Tefelen bij Oss. Voor zij echter binnen waren gedrongen bemerkten zij ontdekt te zijn door de gemeentepolitie- agenten uit Oss en leden van de brigade der marechaussee. De inbrekers sloegen up de vlucht en werden achtervolgd, doch io het donker raakten de agenten het spoor kwijt Toen beide inbrekers zich naar hun logement wilden begeven, werden zij rast door een drietal surveilleerende poli- tie-agenten. Bemerkende, dat ontvluchten niet meer mogelijk was, haalde de misdadi gers hun revolvers voor den dag en vuur den op de agenten. Dezen schoten onmid dellijk terug, zoodat een schietpartij ont stond. Plotseling stortte één der misdadi gers neer. Door de verwarring, die hier door ontstond gelukte het den anderen in breker te ontkomen. De politie schoot ijlings toe en bemerkte, dat de man bloedend was gewond. De heer Stoltz, die spoedig ter plaatse was, consta teerde dat de man een schotwond in den rug had bekomen Hij werd naar het St Annaziekenhuis overgebracht Daarna werd hij voor operatief ingrijpen naar het zieken huis te Den Bosch overgebracht. Het wapen van dp gewonde, een Duitsche dienstrevolver, is door de marechaussee in beslag genomon. Men weet, dat dé gewonde inbreker af komstig is uit Tsjerho Slowakije, doch daar hij geen papieren bij zich had is zijn ver dere identiteit onbekend. Zijn toestand is op het ogenblik hoogst ernstig. ONTZETTEND DRAMA TE DEN HAAG Vrouw bedwelmt zich met gas Twee van haar kinderen gestikt Gisteravond heeft zich in Den Haag weer een ontzettend drama afgespeeld. Toen de bewoner van perceel Jacob Ma- risstraat 102. tweede etage, des avonds thuiskwam, vond hij de deur van de keu ken afgesloten, terwijl hij een sterke gas- lucht waarnam. Aangezien hij zijn vrouw en twee kin deren niet in één der andere vertrekken zag, vermoedde hij het ergste en met be hulp van de buren werd daarop de keuke.n- deur geforceerd. Hij ontdekte hier tot zijn groote ontsteltenis vrouw en kinderen door gas bedwelmd. F.en spoedig ingesteld onder zoek bracht aan h.et licht, dat het jongste kind van twee jaar inmiddels re'eds was overleden. De moeder en het andere kind gaven echter nog teekenen van leven en dezen werden in allerijl naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd, waar evenwel in den afgeloopen nacht ook het oudst- kind van zes jaar aan de gevolgen is over leden. De moeder is weder bijgekomen en heeft bij het eerste verhoor verklaard dat zij zich en de beide kinderen van hert leven heeft willen berooven aangezien zij zich steeds door onbekenden bedreigd gevoelde. De beide lijkjes zijn door de politie in beslag genomen. Doodelijk Auto-ongeluk Men meldt ons uit Langerak: Dinsdagavond omstreeks 7 uur, had alhier op den Lekdijk 'eer hoogte van de kolensehuirr een ernstige aanrijding plaats. De 57-jarige ÏL M. Gzn. kwam per. rijwiel van zijn woning, rijdende op den Lekdijk in de richting van Je gemeente Nieuwpoort. Getuigen verklaarden, dat hij geheel aan de linkerkant van den weg reed. Uit dezelfde richting naderde een vracht auto, bestuurd door den 28-jarigen J. V., wo nende te Groot Ammers. Deze moet venschil- lende signalen hebben gegeven welke door M. zeer waarschijnlijk niet zijn gehoord, temeer omdat 'n vrij sterke Zuid Westenwind waaide en hij daartegen in fietste. Op het moment, dat de auto-bestuurder den fietser passeerde, hoorde hij een hevige klap, waardoor veron dersteld wordt dat deze, op het laatste ment de auto heeft gehoord en 'toen rechts van den weg heeft willen oversteken met het gevolg'» dat hij met het achtergedeelte van de auto in aanraking is gekomen. V. stopte onmiddellijk en heeft terstond genees kundige hulp van Dr. W. N. van Straten te Nieuwpoort ingeroepen en tevens de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Het slacht offer is in zorgwekkenden toestand naar zijn woning vervoerd, waar hjj 's avonds is over leden. De politie stelde een onderzoek in maakte proces-vertaal op. DOOR EEN VALLENDE RUIT GETROFFEN EN GEDOOD Te Breda is op de Haven de 22-jarige Hen- drika Otten doei een vallende ruit getroffen. Het meisje werd ernstig aan de hals verwond en is bij pastoor Schrauwen binnengedragen, waar het een uui daarna overleed. IN BEHOUDEN HAVEN Men meldt ons uit Enkhuizen: De tweemast-klipper „Volkerak" is op het IJsselmeer, ter hoogte van de Kreupel in nood geraakt. De giek was gebroken en tengevolge daarvan was hei; grootzeil weggewaaid. Op de noodseinen door de bemanning gegeven, kwam het motorschip „Zwerver", uit Bruinisse te De „Zwerver" heeft verbinding weten te krijgen met de „Volkerak" en is erir, gesl na veel moeite de klipper dwars tegen (Ten heviger storm in naar Enkhuizen te sleepen. Hier is de „Volkerak" behouden binnen bracht. De „Volkerak" was met een lading grint op weg van Löbith naar ülrum (Gr.). Schip per ie I. Diepenveen Tragisch ongeval bij de fa. Penn Bauduin Gistermiddag kwart voor vijf waren de 24- jarige arbeider J. S. te Dordrecht en de 22- jarige arbeider P. K. uit Papendrecht, in dienst van de firma Penn Bauduin bezig door middel van een lier een ijzeren balk den wal te hijschen. Dit geschiedde op ee aanbouw zijnde spanning voor de Moerdijk- brug, waarvoo' deze balk bestemd werklieden stonden ter weerszijden lier. Zoodra evenwel de ijzeren balk vrijkwam i den grond en boven het water hing de aanbouw zijnde spanning is namelijk op gesteld boven de rivier sloegen de armer van de lier terug en plofte de balk in het water. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in het feit dat K. vermoedelijk vergeten heeft de pal op het palwiel te leggen. Door het vallen van de balk gingen de armen van de lier in razende vaart rond. S. moest dan ook de door hem bediende jierarm loslaten. K. zal waarschijnlijk nog getracht hebben zijn lierarm vast te houden, tengevolge waarvan hij te water werd geworpen. Zijn val werd evenwel terstond bemerkt door eenige arbeiders, die hem een reddingsboei, een trapje en eenige andere reddingsmiddelen toe wierpen. doch K. greep naar geen enkel vc~ werp. Hij dreef 5 h 6 meter af en verdw toen in de diepte. De Politie werd gewaar schuwd, waarna deze met een aantal burgers terstond begonnen is met dreggen, hetgeen aanvankelijk geen resultaat opleverde. Bij het hedenmorgen voortgezette dreggen is het lijk van K. te ongeveer half zes opgehaald overgebracht naar de Algemeene ';s. K. was ongehuwd. Men meldt ons uit Lekkerkerk: Woensdagmiddag moest het militair vlieg tuig 260, bestuurd door den 21-jarigen piloot H. Noomen, door een motordefect een nood landing maken op een weiland van den heer A. C. 9;reefland De landing slaagde goed, door den sterken wind raakte de machi ne het stuur kwijt en kwam daardoor gedeel telijk in een sloot terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. 10 pCt. KORTING op de prijzen van Chemisch reinigen van alle Schoonmaak-goederen als: GORDIJNEN, TAPIJTEN, TAFEL- en DIVANKLEEDEN Motecht maken. Gegarandeerd glijvrij- maken van Tapijten ALMELO Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen Er is gister voor 10 millioen goud uit de kelders van de Nederlandsche Bank wegge vloeid. Nachtelijk vuurgevecht te Oss Blz- 2 De conferentie te Stresa heden begonnen. Het vorstelijk huwelijk van Goering. Een belangrijke beslissing in Sovjet-Rus land: de ouders moeten weer voor hun kin deren zorgen. Ontzettende hagelstorm in Transvaal. Blz 9 Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan de Raad van Ministers een brief met toelichting toegezonden betreffende de broodprijzen. De begrafenis van Mr. W. de Vlugt, een der slachtoffers van de ramp van de Leeuwerik. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 - Rotterdam Concurrerende premiën iKNTICN GICVKAAGD EEN SEMINARIE DOOR GRIEP GESLOTEN Naar de N. Tilb. Crt verneemt is op medisch advies het Klein-seminarie Beekvliet te St Michiels-Gestel geslo'cen vanwege een overi gens niet kwaadaardige griepepidemie. Ruim 1Ü0 leerlingen, zes professoren en verscheide ne leden van het pei-soneel werden door deze ziekte aangetast. Om verdere uitbreiding te voorkomen zijn de gezonde leerlingen naar huis gestuurd. de Beurs) August Ortsstraat Nos. 38- 40. Kaniers vanaf 20 frstr. water warm en koud. Ook gel. v. familiën. Voor de eerste maal doet de N. S. B. mee aan de verkiezingen. De nieuwe .beweging" schijnt over schatten gelds te beschikken. Van crisis-ellende is daar nog geen sprake. Het blijkt, dat er hier en daat verwarring door gesticht wordt. Niet iedereen is in staat schijn var wezen te onderscheiden. En toch kan duidelijk aan- getoond worden, dat Nederland Neder land is en moet blijven. Het vlugschrift van H. DIEMER onder den titel van Geen buitenlandsche namaak aldus geen N. S. B. is reeds in duizenden bij duizenden exemplaren verspreid. Zelfs kwam er vraag naar buiten de eigen kringen Nu, dat is goed. De A.-R Partij is altijd de meest echt-Nederlandsche partij geweest. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld. 250 Ex. 2.25 500 Ex. 4.50 1000 Ex. 9, 2000 Ex. 17^_ 3000 Ex. v 24.— 4000 Ex. 30.— 5000 Ex.35. Alles zonder omzetbelasting Bij 6000 Ex.40 7000 Ex.45._ 8000 Ex. 50. 9000 Ex. 55.. 10.000 Ex. 60.- 20.000 Ex. 100.- Elke 1000 Ex. meer. Verzendingskosten worden bij elke levering afzonderlijk berekend 5.- Bestel spoedig. Van allen kant wordt getrokken aan onze kiezer,. Het Christelijk volk moet dicht naast elkaar staan. Opgave aa» Hel Comité voor Christelijke Volkslectuu Bureau: Talmastraal 13. Tel 90115. lot. erdatn-Zu'

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1