o Over opbrengst gesproken! NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 283 DONDERDAG II APRIL 1935 Wend uw aangezicht naar de zon, dan vallen de schaduwen achter U. Opheffing van den Nederlandschen landbouw ui. Een goede bedrijfsboekhouding absoluut noodig. x Samenwerking der boekhoudbureaux is eisch. N et alleen op steun van de regeering vertrouwen, doch ook op eigen middelen. Een paard slaat nooit meer vonken, dan wanneer het struikelt. In het vorge artikel is erop gewezen dat de Nederlandsche landbouw in deze uiterst moeilijke tijden niet beschikt over de ge gevens eener bedrijfsboekhouding ter ver krijging van betere resultaten en om minder afhankelijk te worden van steun. Velen zullen met mij overtuigd zijn van het groote nut dier boekhouding, doch de meesten twijfelen aan de mo gelijkheid van invoering er van in het groot. Doch waar een wil is, moet ook de weg gevonden worden. Als nu- ieder maar ervan overtuigd is, dat de landbouw niet langer het eenigste bedrijf mag zijn, dat het zonder een bedrijfsboekhou ding moet stellen, is reeds veel bereikt. Het is zoo eenvoudig. Den landbouwer behoeft het niet meer te kosten dan thans wordt besteed aan een eenvoudige boek houding. Alleen zal hij zich de moeite moe ten getroosten de daarvoor benoodigde ge gevens dagelijks op te sohrijven.' Welke gegevens aangeteekend moeten worden en hoe deze verder verwerkt wor den is-natuurlijk een zaak van nader over leg. De bureau's verwerken deze gegevens en verstrekken de berekende gespecificeerde kostprijzen aan de belanghebbenden. Daarnaast - worden dan voor soortgelijke bedrijven vergelijkende staten der kostprij zen opgemaakt en zonder nummer of naam ter kennis gebracht van belanghebbenden (b.v. de aangeslotenen), zoodat niemand kan nagaan op welke bedrijven die gegevens betrekking hebben. Indien dan alle bureau's onderling samenwerken betreffende de wijze van kostprijsberekening en onderlinge uit wisseling der gegevens, zou men hier te lande kunnen bereiken, dat jaarlijks een vergelijkende staat der kostprijzen voor ieder product, gesplitst naar de grondsoorten, kan worden gepubliceerd De^zqnderlijke landbouwers kunnen hun eigen bedrijf toetsen aan de gegevens dezer staten. Doch herhaaldelijk zullen ze alleen maar kunnen constateeren, dat elders goed- koopër wordt geproduceerd zonder het .waarom'' te weten. Ze kunnen daarom pas volle nut afwerpen, indien de afdeeling informaties en voorlichting der administratie kantoren, zich er op instellen antwoord te geven op dat „waarom". Bovendien zijn dergelijke staten van onberekenbaar nut den voorlichtingsdienst, omdat ze de consulenten in staat stellen de verschillende geïnteresseerden zoowel technisch als finan- lieel de juiste voorlichting te geven. En op die wijze zou hier in Holland het zelfde bereikt kunnen worden als in Indië, indien de groote massa der landbouwers maar een goede bedrijfsboekhouding zou willen invoeren, hetzij zelf, hetzij door de administratiekantoren. Hoe is dat te berei ken, waar zelfs het meerendeel der land bouwers nog niets voelen voor de meest een voudige boekhouding. „Onbekend maaki onbemind!" Het onbekende heeft men in de hand, het kan en moet worden weggenomen. Er rust hier een groote verantwoordelijkheid op allen, die de bestaanszekerheid van den Nederlandschen landbouw willen helpen bevorderen en bekend zijn met de groote mogelijkheden van een bedrijfsboekhouding voor den landbouw. Slechts door aaneensluiting en samen werking zal het mogelijk zijn hier iets te bereiken en het onbekende bij de landbou wers weg te nemen. De mensch in 't algemeen is alleen maar geneigd een uitgave, hoe klein ook, te doen, zich extra in te spannen, iets nieuws te be ginnen, indien het hem direct geldelijk voordeel brengt. En zeer zeker bestaat, onder de tegen woordige omstandigheden, deze neiging ook bij den landbouwer. Laten daarom allen, die daartoe in staat zijn, zich er toe zetten uit hun rijke erva ring de talrijke voorbeelden te publiceeren, die het groote finantieeel nut eener bedrijfs boekhouding ten duidelijkste aantoonen. Waarom heeft het door de „Combinatie Westerwolde" ontwikkelde mooie initiatief zoo'n geweldig succes gehad en waarom is daarop zooveel aansluiting gevolgd? Alleen en uitsluitend, omdat men het geldelijk voor deel direct voor zich had. Het is daarom zoo toe te juichen, omdat deze combinatie het bewijs heeft geleverd, dat ook in deze tijden nog wat te bereiken valt om door aan eensluiting het initiatief van den enkeling ten goede te doen komen aan de gemeen schap. De groote verbetering van de Finsche en Duitsche inkuilmethode door Ir. Lie- nesch zal ongetwijfeld algemeen ingang vinden, omdat de vervanging van de dure en gevaarlijke minerale zuren door de goedkoope zure wei een direct voordeel oplevert. Maar zou de veel verbeterde ensilee- ring van groenvoedergewassen niet spoediger en algemeener Ingevoerd zijn geworden, indien het finantieele voordeel door kostprijsberekening aan getoond was geworden. Met deze schitterende voorbeelden voor oogen mag toch zeker wel een beroep ge daan worden op de gemeenschapszin van hen, die goede bedrijfsboekhouding voeren en daaruit talrijke voorbeelden kunnen putten van het directe finantieele voordeel van een zoodanige boekhouding. Dan kunnen de verschillende landbouwtijdschriften 'n vaste rubriek voor het opnemen van die voor beelden openen. Op die wijze moet op den duur iedere landbouwer overtuigd worden. Indien dan de landbouwers overtuigd zijn geworden van het nut eener bedrijfs boekhouding, wordt' het dan niet de hoog ste tijd bij bevoegden raad in te winnen op welke wijze op de dagelijks voorkomende vragen het juiste antwoord gegeven kan worden en het bedrijf te laten profiteeren van alle verbeteringen in den lande. In deze slechte tijden kan niet genoeg er op gewezen worden, dat nog menig noodlijdend landbouwbedrijf door invoe ring van een goede bedrijfsboekhouding op de been gehouden kan worden. Het is een primair Nederlandsch belang, dat de noodlijdende landbouw iiiet alleen in de regeering de reddende engel ziet, maar ook de hand in eigen boezem steekt en datgene doet, wat Overal ter wereld een voornaam middel is, tot aanpassing aan de veranderde omstandigheden: invoering van een goede bedrijfsboekhouding. H. J. VAN HASSELT. Qnze agrarische export naar Engeland Boter en kaas nog goed gevraagd Eieren en spek ondervonden moeilijkheden Onze tuinbouw- artikelen liepen sterk terug Door onzen consul Wertheim te Manches ter wordt in Handelsberichten het navol gende medegedeeld over onze agrarische export naar Engeland: Boter Gedurende het jaar 1934 is de handel in Nederlandsche boter hier goed vooruit ge gaan. Nederlandsche boter kan thans beter concurreereji met het product van andere landen, zoowel van het vaste land als van de Koloniën, en niettegenstaande dal een groote hoeveelheid boter van andere landen hier binnen kwam, zijn de importeurs er toch ingeslaagd om den handel in Neder landsche boter, waarop veel geld \Vas ver loren, weer te doen opleven. De importeurs hopen dat de Nederland sche hotel-producenten deze politiek zullen blijven volgen, en hun in staat blijven hou den om te concurreeren met andere landen, en daardoor den omzet verder uit te brei den. Het komt er zeer veel ook op aan, dat de kwaliteit van de boter hoog gehouden De verkoop van Goudsche en Edamsche kaas blijft vrijwel gehandhaafd, niettegen staande deze artikelen een betrekkelijken kleinen afzet hadden. Omtrent 30 „Dutch Cheshires" wordt gerapporteerd, dat de verkoop bevredigend was, niettegenstaande den zeer lagen prijs van Engelsche fabrieks-Cheshires, en de zeer scherpe concurrentie van inheemscho en koloniale Cheddar kaas. De verkoop van „full cream Cheshire shape cheese" was onbevredigend, doordat de prijs van het Hollandsche fabrikaat te hoog was om te concurreeren met Engelsche „Full cream Cheshires". Het debiet van korstlooze kaas is nu van zeer kleinen omvang, daar dit artikel thans als een weelde wordt beschouwd. Eieren. De kwaliteit van de eieren, die Nederland gedurende 1934 heeft gezonden, is even goed geweest als vroeger. De kwantiteit evenwel is belangrijk minder geweest, en dit is ver oorzaakt door die lage prijzen, diie hier heerschen en de groote hoeveelhadien, dia hder zijn geïmporteerd uit de Koloniën. Een specialiteit in de markt hier is ge weest het versdhe Ned-crtandsche eendenea. Spek Gedurende het jaar 1934 heeft die handwl in Nederlandsch sipek belangrijke moeilijk heden ondervonden door de contingentee- ringsmaatregelen. De hier aangevoerde zendingen zijn in zeer goeden toestand gearriveerd en zijn altijd van bijzonder goede kwaliteit ge weest. De reputatie van Nederlandsch spek is zieer goed, en tengevolge daarvan is het prijsverschil tussohen Nederlandsch en Deensch spek klein geworden. Een groot voordeel voor den handel in spek is ge weest, dat de twee stoomvaartlijnen, die een directen dienst onderhouden tusschen Amsterdam en Manchester, goede koelka^ mers hebben ingericht op haar booten, waar door de conditie van het spek, dat hier in gevoerd is, zeer bevorderd werd. Er wordt over geklaagd, dat de dag van aankomst, van de Amsterdiamschie boot niet gesohikt is voor den spekhandel. De bcot komt Woensdag aan, terwijl de beste mankt dag Dinsdag is. Aardappelmeel en dextrine De totale import van aardappelmeel in 1934 is 1673 tons hooger dan in 1933, doch die invoer was toen abnormaal gering. Ten aanzien van dextrine heeft het gemiddeld cijfer zich ongeveer gehandhaafd, en ver geleken met 1933 is de invoer slechts 519 ton lager. Gedurende 1933 ging een groot gedeelte van den Nederlandschen handel te Man chester in aardappelmeel verloren, doordat Rusland zeer lage prijzen stelde, welke ver leidelijk waren voor de gebruikers, dia in de laatste jaren acer verlangend waren om hun productiekosten zooveel mogelijk te beperken, om aldus beter te kunnen con curreeren met de landen, die een lageren levensstandaard hebben dan Engeland. De verbruikers hebben evenwel ervaren, dat de minderwaardige en onregelmatige kwa liteiten van Russische aardappel;«reel de besparing in prijs teniet deden. Derhalve zijn velen weer teruggekeerd naar de Ne derlandsche leveranciers, omdat zij weten, dat de welbekende Nederlandsche merken betrouwbaar zijn en geacht kunnen worden bij verwerking steeds dezelfde regelmatige resultaten te go ven. Het blijkt, dat fabrikanten van glucose gedurende 1934 mee.- Nederlandsche aard appelmeel gehruikt hbeben, en het schijnt dat groote hoeveelheden reeds besteld zijn door deze fabrikanten voor 1935. Ock hier sohijnt men naar het Nederlandsch fabri kaat te zijn teruggekeerd, omdat het zoo veel beter is dan and.ire fabrikaten. Dexrine is zeer duur geweest gedurende het laatste jaar, vooral in verband met den ongunstigen wisselkoers tusschen Engeland en Nederland. Nochtans bkef de vraag aan houden, en de omzet is slechts zeer weinig verminderd. De hoofdzaak zoowel ten aanzien van aardappelmeel als dextrine is, dat het Ne derlandse!) artikel zeer goed is, en venge- laken met andere fabrikaten verreweg de voorkeur verdient. Groenten en vrachten De handel alhier in Nederlamdsohe groen ten en vruchten is zeer achteruitgegaan gedurende het afgeloopen jaar. Dit is toe te sohrijven aan de inkomende rechten, den ongunst.igen wisselkoers en de over het algemeen lage prijzen, die hier behaald zijn Vele exportierurs van groenten en vruchten hebben hun verzendingen naar Manchester Bollen en heesters De handel in deze artikelen is sterk achteruitgegaan. Twice oorzaken zijn daar voor te vinden. In de eerste plaats de in komende rechten, en in de tweede plaats het feit, dat de NedorlancLsohe leveranciers hun waren limiteeren op bepaalde prijzen, welke hier niet te behalen zijn. Ddt geldt vooral voor bloembollen. De kleine hoeveelheden, die hier ver kocht werden, waren van de gewone uit muntende kwaliteit, en ook de verpakking was over het algemeen zeer goad. Daarvoor moet U bij Hilleshog zijn. Hilles* hög suikerbietenzaad geeft het minsts aantal schieters en een maximale suiker* opbrengst per bunder. En dan het groote voordeel, dat de mooie bietvorm geeft bij het rooien: geweldige tijds- en kosten* besparing. Wat wilt U meer. En Hilleshog is een Nederlandsch product door Nederlandsche landbouwers op Nederlandschen bodem geteeld. Hilleshog koopen beteekent dus den Nederland schen landbouw daadwerkelijk steunen! Een dringende reden te meer om voortaan bij Uw inkoopvereeniging of suikerfabriek Hilleshog te bestellen. Dit artikel bleef van zeer groot belang, en die Nederlanidsohe kwaliteiten geven al gemeen voldoening. Juist op iijd Onder de advertenties in dit nummer vindt men een aanbieding van nieuw ge taand netwerk, dat bij uitnemendheid ge schikt is ter bescherming van de bedden peulen, erwten, aardbeien, bessenstruiken, kerseboomen enz. tegen de fruit- en peul vrucht riieven: de vogels. De 'I Iiriek, die deze netten reeds jaren in den handel brengt, ziet haar omzet tel ken jare in dit artikel stijgen. Een onom- stootclijk bewijs dat de clientele tevreden is. Geen wonder! Wat is onprettiger dan na ingespannen arbeid zich de vruchten te zien De netten, Welke beslist nieuw zijn en getaand kunnen bij goede behandeling (na het gebruik droog bewaren!) meerdere ja ren dienst doen. In verhouding van de voor- deelen zijn dan ook de kosten zeer gering te noemen. De fabriek in kwestie vraagt thans we- derverkoopers, zaadhandelaren e. a., risico voor hen is uitgesloten. Zij behoeven n.l. niet te vreezen „te blijven zitten" met restpartijen aan het eind van het seizoen (Augustus) aangezien daarvoor speciale be palingen worden gemaakt. Wij kunnen een proef met dit netwerkl gaarne aanbevelen. DORDRECHT HET adres voor Tuinders, Landbouwers Particulieren en Oost, Wast, thuis is het ook niet alles, i Dat was het slot van mijn vorig praatje. Maar 't was het slot niet. Dat kwam ik pas 's avonds te hooren en te proeven. Enfin! 'k heb maar gauw bakzeil ge-1 laidin schoonmaaktijd is de helft ruim de helft) en wat voor helft! de )este, zeggen zejuistzéggen ze dus, goed gezegd: in schoonmaaktijd is m de beste helftof de beste op- ruimihelft der Nederlandsche bevolking niet feheel toerekenbaar en je zou witkalk in )laats van suiker in de thee krijgen en >ersil of soda in je koffie. Dus ik herriep. Dat mag je nu flauw of af vinden. Galileï deed het ook toen hij de aarde had laten draaien en toch kreeg hij at er gelijk. Ik ook. 't Is maar, hoe men de zaak bekijkt. Wa- :er is een nuttige substantie, doch bij Gouda net die doorbraak, vinden ze het water mo menteel heel niet nuttig. En ik moest wel zeggen: Oost, West, thuis best, waait ik las in een blad Reizen en Trekken heette het van iemand, die de schoonheden van het eiland Madeira be schrijft Maar één product van eigen bodem hebben wij in Madeara pas leeren waardeeren: onze Wat wij ook voor heerlijks en onover troffens in Madeira vonden niet onze appels, peren, perziken, kersen. Al dien rijkdom van onze desserttafel hebben wij zeer leeren beschouwen als de natuur lijkste zaak van de wereld. Men heeft ze hier wel, maar bij verre na niet in onze kwaliteiten! Zelfs de druiven, waarvan het vleesch zoo substantieel is dat men het kauwen moet, hebben ons (op de grootste muskadellen na) niet kunnen bekoren. Zij mogen dan smaken naar Madeira, waarvan ij de natuurlijke grondstof leveren, zij Leg gen het te eenenmale af tegen onze kas druiven. Ons dagelijksch hoteldessert wekte aan vankelijk onze nieuwsgierigheid. De bana nen, die in htm ongesloomden staat een zoetig limonadesmaakje bezitten en door velen heel lekker wolrden gevonden, de versche vijgen, die alle pittigheid ontberen en waarmee je zoo lekker kan knoeien voor dat de Portugeesche kellner je heeft ge leerd hoe je ze moet aanpakken oon niet al je tien vingers er mee te beonorsen, de eivormige vruchten waarvan mij de naam ontschoten is, maar die geheel bestaat uit. flauwsmakemde krakende pitjes, de cactus vijg, sappig, maar vol kiezel dat alles legt het smadelijk af tegen Westlaoid en Betuwe!" O, zoo, Koos! Wat zei ik laatst ook weer? Geef mij maar een HciMamdsohe goudireiinet, of. belle fleur. Of de Westlandsche druif. Daar be hoef je niet de kramp in je kaakspieren op te kauwen, zooals met die Madeira-druiven hert geva] was. Voor lekker fruit behoef je heuscli niet naar het warme Zuiden te trekkèn. En voor het inkuilen van groenvoedi. op de nieuwe wijze behoef je niet zuur uit Duitschland of uit Finland afkomstig te nomen. Dat zegt Ir. G. J. Lienesdh in Mededeelingen van -het, Landbouwkundig: INKUILEN MET ZURE WEI. Dat is een heele goede ofschoon een nieu we ontdekking. '.t zuur volgens de Finsche, de (A.I.V.-) methode is nogal prijzig, in elk geval duur dier dan zure wei en men behoeft geen extra kleeren en laarzen aan te schaffen zooals bij de Duitsche methodic, die zout- met suiker gebruikt. Bovendien stijgt, zegt D. in Schakels terecht, het voeder in waardie, vanuit voedertcchnisch 'oogpunt bekeken. Ook wij achten met hem het go- wenscht, dat een nauwkeurig onderzoek naar de rentabiliteit van deze conservee- rings-methode wordt ingesteld. In hoeverre cLoza methode nu nieuw is, dh laten we i.n het midden. Ir Jacques Timmermans vestigde in de „R.K. Boeren stand" van 28 Maart reeds de aandacht op het feit, dat Völtz ruim 15 jaar geleden van karnemelk, gezuurde ondermelk of gezuurde wei gebruik maakte, terwijl Timmermans zelf in zijn methode hetzelfde principe toepaste, maar nu niat met een war terdichte silo werkte, maar met een gewone kuil. Ook ons is het bekend, dat in het buiten land reeds voor jaren bij het inkuilen van zure wei of karnemelk gebruik werd ge maakt. In elk geval lijkt het cms van groot be lang, deze zure wei- en kamemelkmethode. Dan blijft het kuilvoeder, dat vooral nu een groote rol begioit te spelen in de veevoede- ring, geheel Nederlandsch fabrikaat. Wij hebben toch al veel tegen het buiten- laaiid te strijden. Zoo wordt b.v. ONZE KAAS IN VENEZUELA BECONCURREERD DOOR AR GENTINIË. Kaas is een belangrijk Nederlandsch in voerartikel] in Venezuela. Bij een totalen in voer van 295.944 kg ter waarde van Bs 531.051 komt voor rekening van Nederland 213.205 kg ter waarde van Bs 339 439 (in 1932 125.794 kg). De ingevoerde Edammer- en Goudsche kaas leveren bij den verkoop geen moeilijk heden op. Zij vinden gereeden afzet. Andere groote importeurs zijn er niet. Slechts Italië voert neg een hoeveelheid van oenig be lang in (Parmesaansohe kaas). Intusschen komt thans een niet te onderschatten con current, zoowel voor Nederland als Italië op, te weten Argentinië, dat zoowel Hol landsche (Patagres) als Parmesaansche kaas ven niet slechte kwaliteit is begonnen te importeeren in kleine kwantiteiten. Daar ga je heen, Ktlbus! Argentinië ligt dichtbij en tovert goedkooper en ook een goede kwaliteit. En kwaliteit doet het hem tooh maar steeds. Dat is ook het geval met de tabak. Als de kwaliteit niet good is, is de teler van zoon partij „de sigaar". Nu willen ze op da wijze van het marge rinemenggebod ook Er is een werkcomité tot herleving van de tabaksteicilt, dat daarvoor ijvert en reeds her haalde malen getracht hoeft de regeering te bewegen een menggebod voor te schrijven, om zoo de Nederlandsche tabaksteelt te .steunen. „Met slechts 2 binnenlandsche tabak door de buitenlandsche heen, zouden we ai geholpen zijn", zoo luidde kort geleden een uitspraak vam een der comitéleden. De auto riteiten en de tabaksplanters in Maas en Waai meenen, dat er wei degelijk een mo gelijkheid is om de tabaksteelt te doen her leven en wel door de kwaliteit te verbeteren. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat de weinige tabak, die nog in Maas en Waal verbouwd wordt, (in 1934 nog geen 10 H.A.) alleen geschikt is als dekblad. Vcor de si- gai'enindustrie moet dus altijd buitenland sche tabak er bij genomen worden. Dat komt, zoo betoogen deskundigen, omdat ta bak, die op grond met stalbemesting geteeld is, te veel chloor bevat. Volgens velen zou bij een bepaalde kali-bemesting de tabak chloorvrij zijn. Maar dan alleen met zoo goed als chloorvrije kali, dat is met zwavel zure kali. Genomen proeven lieten zien, da: de tabak meit deze bemesting van zulk een goede kwaliteit is, dat zij ook voor het bin nenwerk van sigaren geschikt zou zijn. In een dezer dagen te Druten gehouden vergadering is besloten tien proefvelden aan te leggen. Bovendien zal de Ver Kali- maatsoheippij apart een proefveld aanleggen te Leeuwen-Boven. 'k Mag lijden, dat ik straks een echt Hol landsche sigaar kaïn rooken. Misschien, dat ze dan ook nog wat goedkooper worden. Hoewel dat \ervelende bandje bande- rohe noemen ze het geheel on-Hollandsch altijd gedachten aan belasting bij je wakker roept. En dan wioet ge het wei wat goedkoop aangaat. Denk maar eens aan sui ker en boter. Maar ik gun de Hollandsche tabaksverbouwers wel hun menggebod, de oh alstublieft geen van het merk: stinka-bokka- Dus eerst. de kwaliteit verbeteren, lui: en clan een Hollandsche sigaar. Maar dan ook eendraohtig samen won-ken. Van die eendrachtigheid bleek een poosje geleden niet veel in clie tabaksstreek. In een van de laatsen waar ook een der bovenbe doelde proefvelden zal aangelegd worden, was het, dat kortgeleden EEN BOERENVERGADERING ONTAARDDE IN EEN KNOK PARTIJ. Dat was een vergadering, die zéér druk hezocht was, omdat men wist, dat er wat broeide. Nauwelijks was de vergadering ge opend, of een der aanwezigen begon zijn grieven te uiten en toe ti lichten. Hij be schuldigde daarna den voorzitter, dat deze als leider van de plaatselijke commissie van zijn functie misbruik maakte om zich zelf, zijn familieleden en vrienden met big- genmeiken en kalverschetsen te bevoordee- len. De vergadering werd daarop zeer ru moerig, waarop de voorzitter zeide geen discussie over deze aangelegenheid meer tce te laten. Daarop werd uit de' veigaidering geëdscht, dat de uitvoering van de crisis maatregelen aan de plaatselijke commissie ontnomen zou worden, dlat het bestuur i.i zijn geheel zou aftredêh. eh een nieuw be stuur zou worden gekozen, waarvoor ca nidi-" diaten wenden gesteld. Toen de voorzitter daarop verklaarde, dat deze oandlidaten niet geaccepteerd zouden worden, ontstond een geweldig kabaal. Hier en daar geraakte men reeds hand gemeen, maar de wanorde bereikte het hoogtepunt, toen plotseling het licht werd uitgedraaid. Er werd in de duisternis hevig gevochten. Stoelen vlogen d or de zaal, de kachel werd omver geworpen en rake klap pen werden uitgedeeld. De politie werd te lefonisch gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse versoheen, was cle zaal reeds loegge- slag-en. Verscheidene personen liepen antv>:iHiingen en builen op. Toen de politie de zaal binnen kwam, was het daar een volslagen chaos. Zij vond slechts een der bestuursleden, die zich onder een tafel had verborgen, en zich met moeite uit de op en over elkaar gesmeten stoelen kon bevrijden. Wat een knusse boel daar, vindt ge niet. Over enkele dagen zal opnieuw een verga dering bijeengeroepen worden. Of het dan weer zoo gezellig zal toegaan, weet ik niet. Wel hcor ik dat er in da Roemeensche ha ven Canstenza een gezellige drukte hesrscht door de GROOTE UITVOER VAN TEEL AARDE NAAR PALESTINA. Er worden uit die haven nl. niet minder dan 30.000 wagons, dat is 300.000.000 K.G. Roem ensche teelaarde in sohepen geladen en naar Palestina vervoerd. Een lö ndbouwonderaemang, welke dia ar is gevestigd, heeft deze reusaohtiee hoeveel heid grond opgekocht om er den ix dem van het Heilige Land mee te verbeteren. Als dat de kosten loont!? Maar zij moeten het weten, en de Roeme nen zijn er goed mee, tenzij ze daar de kip slachten, die de gouden eieren kan leggen. Dat gehoiurt ook wel eens. Zooals het eiken keer gebeurt, dot, als het lang genoeg geweest is naai" mijn zin ik zeg, gelijk ik nu zeg.... Tot de vólgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13