BLACK BOY Morgen begint de conferentie te Stresa WOENSDAG 10 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Simon over de Engelsche informatie-reizen Wat Hitier afwijst, wat hij eischt en waartoe hij bereid is Vandaag zijn. indien alles volgens pro gramma verloopen is, Mac Donald en Sir John Simon naar Parijs vertrokken. Zij zouden vandaar om 19.40 doorreizen naar Stresa, waar de drio-mogendhedenconlo- rentie morgen begint Ook Flandin en Laval vertrekken heden naar de Italiaansche conferentie-stad. Mac Donald en Simon zullen van Stresa naar Genève reizen om daar aan de Volken bondsvergadering deel te nemen. Te Stresa zijn reeds alle noodige veilig heidsmaatregelen genomen. Meer dan 3000 politie-agentcn zijn in en om de stad gecon centreerd. Alle hotels staan onder bewaking. .Gendarmen patrouilleeren door de straten De spoorlijnen zijn, telkens op afstanden Van 500 meter, met carabinieri bezet Nabij Stresa wordt ook een aantal politie- hrliegtuigen jn gereedheid gehouden. Motorbooten liggen voorts gereed ter be waking van het gedeelte tusschen de kust er> Isola Bella, het eiland waarop de confe rentie bijeen zal komen. Als eerste deelnemer aan de conferentie zou Mussolini heden aankomen, terwijl de gedelegeerden van Frankrijk en Engeland pas Donderdag arriveeren. Beeds gisteren was Stresa vol bezoekers. Het hotel „Regina", dat voor de pers gereser veerd is, was reeds halfvol.' Mussolini zal verblijf houden in het Borro- meo-paleis. het Op den vooravond van het vertrek 'der Britsche delegatie naar Stresa heeft Sir John Simon in het Lager- huis een verklaring afgelegd, speciaal over Hitiers standpunt. Er was gespannen aandacht voor 'deze mededeelingen. Sir John Simon zeide, dat het op prijs ge kleid zou worden, dat, evenals de bezoeken aan Berlijn, Moskou, Warschau en Praag voortvloeien uit de verklaring van Londen Van 3 Februari, deze bezoeken, die ten doel hadden materiaal te verschaffen betreffen de de standpunten der andere regeeringen; zelve weer verbonden worden aan de bij eenkomst te Stresa van de Fransche, Kn- gel6che en Italiaansche regeeringen, welk» Donderdag zal aanvangen. Onder deze omstandigheden kon spr. ech ter niet meer dan een samenvattende ver klaring afleggen met betrekking tot datgene, wat was vastgesteld inzake de opvattingen van andere staten en was het niet mogelijk, een uiteenzetting te geven .van de politiek der Britsche regeering. r Wat het z.g. Oostpact betreft, heeft Hitier Uiteengezet, dat Duitschland niet bereid was dit te onderteekenen, daar Duitschland er door verplicht zou worden tot wederzijdsclie assistentie. In het bijzonder was Duitsch land niet bereid toe te treden tot een pact van wederzijdschen bijstand tusschen Duitschland en Rusland. Aan den anderen kant was vei* klaard, dat Duitschland gunstig ge stemd was t o. v. een niet-aan- v a 1 s p a c t tusschen de mogendheden, die belang hebben bij Oost-Europee- sche problemen, gepaard gaande met voorzieningen voor raadpleging wan neer een aanval dreigde. Hitler was onder de tegenwoordige om standigheden niet bereid, een opnemen van Litauen in eenigerlei pact .van non-agressie te overwegen. Duitschland stelde ook Voor, dat, wanneer ondanks dit niet-aanvalspact eii deze raadpleging vijandelijkheden mochten uitbreken tusschen twee der verdragsluitende mogendheden, de andere landen zich zouden verplich ten den aanvaller op geen enkele wij ze te helpen, In verband met andere onderwerpen weid de Hitier uit over de moeilijkheid, den aan valler te bepalen. Gevraagd naar mijn mee ning betreffende de kwestie, dat eenige der andere deelgenooten van een zoodanig niet- aanvalspact onderling een overeenkomst zouden aangaan inzake wederzijdschen bij stand, zeide Hitier, dat hij deze gedachte gevaarlijk achtte en bezwaarlijk, aangezien, naar zijn opvatting, dit een streven betee ken de naar het scheppen van speciale, ge groepeerde belangen, binnen het wijdere 6ysteem. Wat Eden te Moskou en Praag In Moskou vernam Iord-grootzegelbewaar- der Eden, dat de sovjet-regeering van mee- ning was. dat de huidige internationale si tuatie het meer dan ooit noodzakelijk maak te. voort te gaan met het streven naar be vordering van den opbouw van een veilig heidssysteem in Europa, gelijk dit in de Londensche verklaring entworpen was en in overeenstemming met de principes yaD den Volkenbond. De sovjet-regeering legde er den nadruk op, dat naar hun meening het voorgestelde Oostpact niet streefde naar isoleering of omsingeling van eenigen staat, maar naar het in het leven .roepen van een gelijke veilig heid voor alle deelnemers en zij had den indruk, dat deelneming, zoowel van Polen als van Duitschland aan het pact de beste oplossing zou bieden voor het probleem. In Warschau vernam Eden dc opvattin gen van de Poolsche regeering t. a. v. dit probleem. De Poolsche minister van buiten- landsche zaken, Beek, zette uiteen, dat Prv len door zijn bestaande overeenkomsten met Rusland en Duitschland rustige toe standen had geschapen langs de beide gren zen en dat de vraag, die Polen zichzelf moest 6tellen, was, of een of ander nieuw voorstel de goede sfeer, die geschapen was, zou ver beteren of niet De kwestie van het Oostpact is ook in het kort besproken tijdens het onderhoud, dat Eden te Praag heeft gehad met minister Ecnesj, Het pact voor Midden-Europa Wat de gedachte betreft inzake een cen- traal-Europeesch pact, dat meer in 't tijzon der het onderwerp van gesprek was van de Fransch-Italiaansche gedachtenwissoling te. Rome, vernamen de Britsche ministers le Berlijn, dat de Duitsche regeering de ge dachte aan een zoodanige regeling niet ver wierp op prineipieele motieven, doch dat zij de noodzakelijkheid er van niet inzagen groot moeilijkheid zag in het definieeren van de ..niet-inmenging" met betrekking tot Oostenrijk. Hitier gaf echter te kennen, dat wanneer de andere regeeringen, die een middon- Europcesch pact zouden willen sluiten, het eens zouden kunnen worden over een tekst, de Duitsche regeering dezen tekst in over weging zou nemen. Te Warschau zette minister Beek tegen over Eden uiteen, dat Polen bereid was een vriendschappelijke houding aan te nemen jegens een m'idden-Europeesch pact en van meening was, dat de voorgestelde regeling zou kunnen leiden tot pacificeering en .tot het grooter worden van het vertrouwen in die streken. Te Praag gaf minister Benesj uiting aan de hoop, dat verdere vooruitgang gemaakt zou gorden te Stresa in dit opzicht Daitschlands btwapeningselschen Betreffende de bewapeningen te 'and ver klaarde Hitier, dat Duitschland 36 isies eischte met eenmaxi- m u m van 550.000 soldaten van alle /apenen en met inbegrip van een divisie, bestaande uit S.S. en de gemilitariseerde politietroepen. De verzekering werd gegeven, dat er in Duitschland geen para-militaire formaties bestonden. Duitschland eischte, naar Hitier uiteenzet te. alle typen wapenen voor zich op, welke in het bezit waren van andere lan den en was niet bereid af te zien van den bouw van zekere types, voordat andere landen ze niet meer in hun bezit hadden. Wanneer andere landen bepaalde types zouden afschaffen, zou Duitschland hetzelf de doen. Betreffende de vlootbe wapening eischte Duitschland met zekere reserves, voor zich 35 pet. van de Britsche tonnage, terwijl Duitschland in de lucht pariteit eischte met Groot-Brittannië en Frankrijk, mits de ontwikkeling van de Russische strijdkrachten niet van dien aard zou ziju dat een herziening van deze cijfers nood zakelijk zou worden. Wanneer een accoord omtrent be perking van de bewapening mocht tot stand komen, zal Duitsch land het ten uitvoer brengen onder een voortdurende automatische con trole, wanneer dezé ook op andere landen toegepast wordt. De Duitsche regeering staat een lucht- p a c t voor tusschen de Locarao-mogend- heden. In zake den Volkenbond her innerde Hitier aan zinverklaring van Mei 1933, dat Duitschland zou voort gaan geen deel uit te maken van den Volkenbond, zoolang het een mogend heid van de tweede rang moest blijven. Als voorbeeld van Duitseh- lands inferieure positie noemde Hitier het niet bezit ten van koloniën. Voortgaande zette Simon uiteen, dat hij zich bij zijn uiteenzettingen gehouden had aan wat door de anderen verklaard was doch dat dit niet den indruk moest wekken, dat de Britsche ministers niet hebben doen uit komen, dat er groote verschillen van mee ning bestonden op zekere punten. Zoo heeft hij tegen het einde van de besprekingen van Berlijn uiting gegeven aan zijn teleur stelling over het feit, dat er zooveel moei lijkheden aan den dag gebracht waren op "ïn weg naar overeenstemming. De Engelsche houding te Stresa De Britsche regeering aldus Simon getrouw aan haar verzekering, dat zij deel zal nemen aan de conferentie van Stresa zonder tevoren tot definitieve conclusies te zijn gekomen, heeft haar houding nog niet vastgelegd met betrekking tot deze bespre kingen en spr. hoopt, dat de openbare mee ning in het buitenland de officieele verkla ringen zal afwachten alvorens conclusies te trekken uit niet-geautoriseerde commenta ren van den een of ander, DUcunsIe Bij de op Simons verklaring volgende dis cussie zeide Lansbury namens de Labour- partij, te hopen, dat de regeering zich zal houden aan de politiek van collectieve vei ligheid door tusschenkomst van den Vol kenbond, dus steunend op ontwapening. Namens de liberalen vroeg Herbert Sa muel dat er te Stresa geen defnitiev® ver plichting zal worden aangegaan zonder voorafgaande bespreking in het Parlement John Simon antwoordde, dat deze verzekering kon worden gegeven zon der eenige waag en dat de vrijheid van Engeland op geen enkele wijze zal worden belemmerd door hetgeen te Stresa zal gebeuren. Hij deed op merken, dat er na Stresa een bijeen komst te Genève gehouden zal worden. Op de vraag van Maxton of de bijeenkomst te Stresa zuiver van informatieven aard zou zijn, antwoordde Simon bevestigend. Simon kon nog geen verklaring geven over de houding der Fransche en Italiaan sche regeeringen inzake de Memel- Ten slotte antwoordde hij Austen Cham berlain nog, dat hij niet verwachtte, dat de kwesties te Genève in het eindstadium zul len komey. Aan Maxton antwoordend, stelde Simon dezen gerust, dat niemand venvacht, dat verplichtingen aange gaan zullen worden te Genève. Hij voegde er aan toe: „Het is juist, dat er een bijeenkomst is van den Volken- bondsraad, maar ik veronderstel, dat er geen enkele vertegenwoordiger zal zijn, die in staat is verplichtingen aan te gaan namens zijn land". De Duitsche meening over Stresa BERLIJN, 10 April. De „Völkische Beo bachter" schrijft over de a.s. conferentie DE HULDIGING VAN LUDENDORFF De 70ste verjaardag van den grooten veldheer in heel Duitschland gevierd Men heeft gisteren op het „an höchster Stelle" te Berlijn gegeven sein, den vroege- ren genoraal-kwartiermeester Ludendorff in zijn Beiersche woonplaats Tutzing met hul de en eerbewijzen overstelpt. Het leek veel op verafgoding, wat trouwens in het reli gieus systeem van den ouden veldheer aar- dip past In een felicitatie-telegram zegt Goering dat de luchtstrijdkrachten zich eerbiedig buigen voor de vroegere grootheid van den genialen en onoverwonnen veldheer. De Jodenvervolger, Gouwleider Julius Streicher, was natuurlijk ook onder d lukwenschers. Alle officieele gebouwen hebben op last van Hitier gevlagd en vele particulieren hebben dat voorbeeld gevolgd. Het „Wachtregiment" te Berlijn heeft een indrukwekkende parade gehouden en de kolonel hield daarbij een toespraak over den „grooten veldheer Ludendorff". In Tutzing zelf was het een en al feeste lijkheid. Alle huizen vlagden. 1700 personen van buiten waren door extra treinen aange voerd. Auto na auto reed het plaatsje nen. De S. A. en de gendarmerie handhaaf den slechts» met moeite de orde. Ludendorff droeg bij de ontvangst van de deputaties de groote generaalsuniform met alle ordeteekenen en onderscheidingen. Een luchteskader vloog over de woning en het laatste vliegtuig wierp een bos rozen omlaag. Toen Ludendorff voor het publiek ver scheen, werd hij met donderende toejui chingen ontvangen. Hij begroette diepbe wogen de vaandels van zijn oud regiment en tot de soldaten richtte hij een krachtig „Heil Kameraden!" Na de inspectie en het «défilé, waarhij rijksminister generaal von Blomberg aan de zijde van Ludendorff was. keerde de ge neraal onder toejuichingen van de menigte naar zijn huis terug. Bij de toespraak, die Ludendorff van het terras van zijn huis hield, bracht hij allen dank voor het hem gebrachte huldebetoon. Hij herdacht dan het oude leger, zijn toe wijding. zijn dapperheid en zijn heldengeest en wees op de innige verbondenheid van de oude weermacht met de nieuwe. „De invoe ring van den algemeenen dienstplicht heeft het ware zijn van het DuitsChe volk beves tigd", aldus Ludendorff. Met het oude lied „Ich hab' mich ergeben'' en het „Deutschlandlied" eindigde de mani festatie voor het huis van den generaal. Uit Moskou: Twee Russische militaire bal- lonvaarders die by Moskou waren opgestegen daalden na 15 uur in de lucht te zyn geweest met hun ballon op een steppe in de nabijheid van Stalingrad, midden tusschen een troep wolven. Met hun revolvers wisten zij zich dé hongerige dieren yoor korten «tyd van het ïyf te hoüdérr, wat vOor hen echter voldoènde'was om veilig een boerenwoning in de nabyheid te bereiken. ontvoering te detroit John Gillepsie, de vroegere commissaris politie van Detroit, die eens zeer welgesteld is geweest, wordt sedert Woensdag vermist. Men vreest dat Gillepsie ontvoerd is. Er zyn evenwel nog geen verzoeken om losgeld ont vangen. Nadat de familie de eerste dagen een onderzoek had la^r. instellen, heeft zy pas gisteren, nadat het haar niet gelukt was Gillepsie te laten opsporen, de politie in de zaak gekend. roosevelt van verlof terug Uit Jacksonville (Florida): President Roo- velt heeft zyn verlof beëindigd en is hier met zyn jacht aangekomen. Hij is onmiddel lijk doorgevaren in de richting van New York. een verstoorde bruiloft Uit Warschau: Gedurende een bniiloftsvie- ring «ie Lodz, is een balcon, waarop zich het gezelschap bevond, van de derde verdieping neergestort, zoodat ook de balcons der belde lager liegende verdiepingen werden vernield. Een der bezoekers kwam om het leven, ter wijl vyftien personen, deels zwaar gewond, naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. Het bruidspaar was slechts licht ge- NOODWEER IN YUCATAN Trein uit de rails geworpen Naar uit Merida gemeld wordt, is het schiereiland Yucatan geteisterd door een he- vigen orkaan. Door den storm werd een per sonentrein uit de rails geworpen, zoodat de wagens omkantelden. Drie personen werden daarbij gedood en 20 gewond. In eenige minuten tijd vernielde de orkaan de telefoon- en lichtleidingen van Merida, ter wijl ernstige schade aan de huizen werd toe gebracht Uit Moskou: De raad van volkscommissa- ssen heeft een crediet van 12 millioen roe bel goedgekeurd voor de uitbreiding van het spoorwegnet in de sovjet-unie. Er zal thans onmiddellijk begonnen wed den met den aanleg van een spoorlijn van Magnitogorsk naar Oefa, over een afstand van 250 K.M. Tot nog toe ging 't geheele spoorwegverkeer van Magnitogorsk, dat het centrum is geworden der Russische zware industrie, via Tsjeljabinsk naar Oefa, wat een omweg beteekende van 550 K.M., terwijl hierdoor bovendien groote opstoppingen in liet treinverkeer ontstonden. De nieuwe spoor lijn wordt ook van groote strategische waar de geacht. /an Stresa dat het struisvogelpolitiek zou zijn wanneer men niet zou wjllen zien, dat de huidige stemming in Frankrijk tegenover Duitschland in langen tijd niet zoo slecht is geweest als in deze dagen van voorberei ding voor de conferentie van Stresa. Wat Frankrijk in Stresa wil, is het art- ./oord op de Duitsche stap van 16 Maart te gebruiken om naast het reusachtige bewa penings-program de insluitingspolitiH- te genover Duitschland, waarmee Beth u reeds is begonnen, te voltooien door slui ten van zoo veel mogelijk daarin passende diplomatieke en militaire bijstandspactcn» PRAAL BIJ GOERINGS HUWELIJK Heden de plechtigheid Als bij een vorstenpaar, Hedenmiddag 12 uur is, wanneer alles volgens program verloopen is, het burgerlijk huwelijk van den Duitschen rijksminister Goering op het stadhuis te Berlijn voltrok ken. Om 2 uur begon in den Dom het ker kelijk huwelyk, dat ook per radio werd uitgezonden. Zooals bekend, is dit het tweede huwelijk van Goering. Zijn eerste vrouw overleed en zijn bruid is thans de tooneelspeelster Emmy Sonnemann. Het huwelijk wordt met ongekende praal en pracht gesloten. Gister is reeds een uit gebreide receptie gehouden en daarbij heeft het paar tal van geschenken gekregen uit alle geledingen der bevolking. De officieren van d<* weermacht hebben Goering een le vensgroot bronzen afgietsel van den solda- tenkoning Friedrich Wilhelm I geschonken en Hamburg, de gehoortestad van mej. Sonnomann, heeft een groot zilveren kog geschip gezonden. Ook de Duitsche Landen, steden en tal van organisaties hebben kost bare geschenken gestuurd. De Reichsnahrstand heeft een prachtig zilveren servies geschonken, een meester stuk van Duitsche handwerkkunst en leiders van den boerenstand hebben schenken uit hun gouwen aangeboden. Ter beschikking van Goering en zijn ge malin zal ook een fonds van 40.000 mark worden gesteld. De geschenken van Goering aan zijn bruid zijn groot in aantal. Er behoort toe een diadeem, samengesteld uit 35 brillianten, waarvan aan iedere zijde veertien zijn aan gebracht, terwijl zeven kleinere het milieu vormen, hetwelk wordt bekroond door een hakenkruis van saffieren. Een dergelijke diadeem (maar zonder hakenkruis) heeft de bruid gedragen in een van haar rollen, en de bruidegom vond, dat zij er bijzonder goed mee uitzag. Bij dit diadeem behooren oorringen, een collier, een armband cn een ring. Dit heele stel heeft circa 78.000 mark gekost. De samenstelling heeft drie weken gevergd. Volgens een gerucht zouden de zusters van generaal Goering, die natuurlijk aan de bruiloft deelnemen, bij deze gelegenheid dergelijke, maar minder kostbare diademen dragen Rijksluchtvaartminister Goering krijgt van leger en marine dus van de rijksweer een jacht, hetwelk wordt gebouwd op de Howalfwerf te Kiel. Het zal in het geheel enkclo honderdduizenden marken kosten,, en o.a. een „Dcutsches Volksschlafzimmer" bevatten, aangeboden door de Deutsche Hdndwerkkammer en' kostende 1600 mark. De Lufthansa en Luftsportverhand schen ken den minister-president bij gelegenheid van zijn huwelijk een nieuw vliegtuig, uit gerust met rood saffian leder, waarvan de kosten op 125.000 mark worden geraamd. Gistermiddag werd in de winkels Unter den Linden door kinderen gecollecteerd voor een bijdrage in de versiering van de straat. Ook de arbeiders van de staatsbedrij ven en de A.F.U.-arbeiders hebben inzame lingen gehouden voor versiering. Een aantal vooraanstaanden onder de ge- «oodigden voor den .feestmaaltijd in hotel Kaiserhof heeft een bijzonder fraaie ujtnoo- diging ontvangen en wel één uit leder, met gedreven gouden letters. DE MOORD OP HORST WESSEL Medeplichtigen heden terechtgesteld HERLIJN, 10 April. Officieel wordt mede gedeeld. dat vanmorgen om zes uur in de staatsgevangenis BegijnPlötzensee, de op 3 Februari 1907 geboren Sally Epstein en de op 15 Juni 1901 geboren Hans Ziegler, die door de juryrechtbank te Berlijn ter dood waren veroordeeld, als medeplichtig aan de moord op de S A. Stormleider Horst Wes- sel, zijn terechtgesteld. Hitier heeft geen gebruik gemaakt Van zijn recht tot gratieverleening. RUSLAND EN HET INT. ARBEIDSBUREAU Naar uit Moskou verluidt, heeft de sovjet- regeering zich in principe bereid verklaard toe te treden tot het Internationaal Arheids bureau, onder voorwaarde, dat het bureau de arbeidswetgeving van de Sovjet-Unie goed keurt OP HET MEER VAN CONSTANZ GEZONKEN Ter hoogte van Lindau is gisteren op het meer van Constanz he1: Zwitsersche vracht schip „Rhein" gekapseisd en gezonken. Van de vier opvarenden zyn twee om het leven ge komen. Gemengd Nieuws. BOOTTREIN m.s. „JOH. VAN OLDENBARNEVELT" De trein in aansluiting op het d.d. 12 April a.s. van Genua vertrekkend m.s. „Joh v. Oldenbarnevelt" zal Donderdagmorgen 11 April, om 7.53 van Den Haag S.S. vertrek ken. Vertrek van Utrecht C.S. 8.56; van Arnhem 9.54; van Nijmegen 10.31. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam (C.S.) 7.38; van Amsterdam (W.P.) 7.53 of 8.15. De aansluitende trein van Rotterdam (Maas) vertrekt om 7.15. Aan komst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 7.31. AI ET DE WAPENEN DER BARBAREN Te IJmuiden waren eenige N.S.B.-ers bezig met het verspreiden van een extra-nummer van „Volk en Vaderland", in de arbeiderswijk IJmuiden-Oost. Plotseling werden zij overval len door een groep van 50 a 60 man, meest werkloozen. Een van de colporteurs werd ern stig aan het gelaat gewond; een ander werden '•erscheidene tanden uit den mond geslagen, n daar hy viel, werd hy getrapt en geslagen, zoodat hy zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Een van de aanvallers moest op last van de politie kalkletters van een schutting verwy deren. Hij sloeg een van de colporteurs met een groote teerkwast op het hoofd, terwijl zyn kleeren overgoten wer den met carbol ineum. Toen de politie verscheen heeft zy de aan vallers met de blanke sabel uiteen gejaagd, waarbij menig rake klap is gevallen. De aanvallers zijn bekend. DE R.A.I.-RELLETJES TE AMSTERDAM Een doode De juffrouw, die tijdens de R.A.I.-relletjes op 1 April 1.1. op de Hobbemakade te Amster- door een revolverschot van een politie ruiter verwond werd, is aan de gevolgen over leden Het slachtoffer was een communiste, :z. Piet Peinst: Pruimen Is niet Ieders wsrk hoor, t Is een kunst, bi]na een vak; Wie een goede vakman zijn wil Die pruimt BLACK-BOY PRUIM-TABAJC GESAUSDE ZWARE/f|V\ PRUI M-TABAKVity Weerbericht HET DRAMA TE PUTBROEK De familie Kersten te Diergaarde (L.) ont ving, naar de „Limb. Koerier" meldt, vanuit de strafgevangenis te Leeuwarden een brief van een zoon van den Elzen. Deze vraagt hy is er eindelijk toe gekomen, ofschoon hy reeds lang dit plan heeft gehad vergeving voor zoover hy schuld heeft gehad aan den dood van hun beide zoons Willem en Matheus. Hy besluit zyn schrijven met op te nierken dat van vriendschap natuurlijk geen sprake meer kan zyn daar heeft hij geen reent meer op maar dat zyn bede om vergiffenis hem van harte gemeend is. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN Door de Centrale Recherche te Amsterdam zijn twee Duitschers aangehouden, die hier te lande zonder geldige papieren vertoefden. Zy zijn op het hoofdbureau van politie opgeslo- DE DOODELIJKE DAMP Te Amsterdam waren eenige werklieden op den Amsteldijk bezig aan de reparatie van gas buizen. Een der arbeiders werd door ontsnap pende gassen zoodanig bedwelmd, dat hy be wusteloos werd. Een juist passeerend agent in burger paste toen met goed gevolg kunstma tige ademhaling toe, terwyl de Geneeskundige Dienst al spoedig met een zuurstofapparaat ter plaatse was. Daarna is de man, die vrij snel uit zyn bewusteloosheid was ontwaakt, voor nader onderzoek naar 't Tesselschadezie- kenhuis gebracht. overtredingen van de drankwet De politie te Enschede heeft de laatste we ken een zeer scherpe controle uitgeoefend op de naleving der drankwet. Het resultaat is ge weest, dat groote partijen sterken drank tot een gezamenlijke waarde van meer dan 3000 gulden onder meer by winkeliers in beslag zijn genomen. Tegen achttien personen pro- cesverbaal opgemaakt. EEN LENTEBODE Hedenmorgen werden we opgebeld door iemand, die ons mededeelde, dat hij aan de Kralingsche weg te Rotterdam reeds een zwa luw had gezien. Bij de gure weersgesteldheid van thans is dit wel een verheugend teeken, dat de Lente heusch in aantocht is. EEN GRIEP-EPIDEMIE Te Kerkwijk (Gld.) is de Chr. School voor- loopig voor een week gesloten wegens een griep-epidemie, welke over het algemeen niet van ernstigen aard is. Het onderwijzend per soneel kan geen dienst doen. NEKKRAMP Te Oosterbeek is een knaapje van 5 jaar aan nekkramp overleden. DOOR DEN TREIN MEEGESLEURD Te Eerbeek (Gld.) begaf zich de heer Th. Schut naar het Nation. Hij volgde de spoor rails en is door een passeerenden trein gegre pen en een eind meegesleurd. Met vijf gebro ken ribben en een lichte hersenschudding is hy opgenomen. BRANDSTICHTING In een perceel aan den Bulsweg te Glaner- brug (Ov.) is brand ontdekt, terwijl de bewo ner afwezig was. Toen de deur was openge broken, vond men in het huis een hoop bran dende kleeren, bovendien bleek het bij onder zoek, dat overal petroleum was gegoten. De bewoner, een zekere van der S., is later ge arresteerd en als verdacht van brandstichting ter beschikking van de justitie gesteld. Auto- en motor-ongelukken Bij Dorst (N.-Br.) slipte de auto van C. N., uit Breda, tengevolge van de gladheid van den weg. De auto maakte hierbij een geheele wending en sloeg met groote kracht zijwaarts tegen een boom. De aanrijding was zóó hevig, dat de auto vrywel in tweeën werd gesneden. N„ die zich alleen in den wagen bevond, werd bewusteloos en uit de ooren bloedend uit he1: wrak van den wagen bevrijd en per zieken auto naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. N. was met verlof uit Indië cn zou over eenige dagen daarheen terugkeeren. Bij Leiden kwam de heer J. Iesberts, motor- en rijwielhandelaar te Huizen (N.-H.), met zyn motor in aanrijding met een au':o. Het motorrijwiel sloeg 0111. De heer Iesberts werd zoo ernstig gewond, dat vermoedelijk een been geamputeerd zal moeten worden. Hy is naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Zyn vrouw, die op de duo zat, bekwam een lichte hersenschudding en een vleeschwonde boven de knie. Zy is per auto naar haar wo ning te Huizen vervoerd. By Soesterberg werd een taxi door een drietal auto's tegemoet gereden. Op een gegeven moment ging de tweede auto uit de file en passeerde nummer één. Dit wilde ook de derde doen. Er bleek echter geen plaats meer te zijn en deze auto, welke bestuurd werd door Mr. Coops uit Apeldoorn, reed tegen de taxi op. De taxi werd geheel vernield, doch de bestuurder, de heer .Van Mus, ';wam met Hoogste stand te Toulouse 764.2. 1 Laagste stand te Malinhead 725.1. Stand te Rotterdam 751.4. WEERBERICHT Krachtige tot matige Z.W. tót W. of N.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, waanschijnlijk regenbuien, vooral later kouder. B UITEN LANDSCH WEERBERICHT Nog steeds bleef de algemeene drukver- deeling ongeveer dezelfde. Het gisteren ge noemde daaLgebied is O.-waarts afgetrokken. Thans bevindt zich weer een nieuwe krach tige daling over Schotland, welke over W.* Ierland reeds door stijgingen wordt gevolgd. Secundairen bewogen zich voortdurend- om de hoofddepressie. Over de Britsche eilanden rondom het Kanaal en de Noordzee waait het krachtig en stormachtig uit Z.W., Z. en Z.O. Boven dien viel er plaatselijk zware regen (Black- sod had 27, Valentia 14 en Stornoway 11 mM.) Over het vasteland is het weer wat rusti ger. Wel werd hier en daar nog veel regen afgetapt (Dresden 32 mM.). Behalve in N. IJsland en N. Scandinavië, waar het iets kouder werd, steeg overal de temperatuur. Het is echter waanschijnlijk, dat morgen weer afkoeling zal optreden. De depressie zal zich O.-waarts bewegen en bij ruimende wind zal onze omgeving weer onder invloed komen van luchtmassa's van polairen oorsprong, welke tevens buiig tveec zullen Veroorzaken. TEMPERATUURSTAND Temperatuur halftwaalf 16.4 C. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind 9 April te 19.45 u. aan de posteit van IJmuiden tot de Belgische grens: At- tensiesein blijft. 11 APRIL Zonsopgang 5.15 uur, ondergang 6.48 uur# Maan op voorra. 10.54 u., onder voorm. 2.32 u# VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 APRIL Van s avonds 7.18 uur tot 's morgens 4.43 urn! Waterstanden Rivieren Heden Vnrisr Rhelnfelden 3 28 2.51 Brelaach Kfbl Diedeshelm Mannheim Mainz Bincen Caub Ems Coblena Trier Keulen Dusseldorf Hührort 2 88 1.40 3 48 860 4 84 3 98 3.70 184 3.85 307 2 30 1.91 1.52 0 99 2 35 2 0! 2 61 2 21 2 48 1 91 345 9 37 8 84 Emmerik Loblth Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk Iw 000 0 00 Wester voort 1003 9,48 Deventer 3.60 3 89 Kampen -020 Al3 Ejsden 0000 4880 Maastricht 43.55 4323 Grevenblcht 30 84 3048 Venlo 13 50 1295 Grave fslulu 9 02 8 34 St Andries 2 90 2 36 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 4 38 Terschelling 1.48 Haningen 2.30 Den helder 015 IJmuiden 8 56 Hoek v.Hol!.' 8 02 Scbeveningen 8.12 Rotterdam 10 Uö Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldlnge Viissl' gen Terneuzen Hansweert 841 2120 9 43 22 21 7.53 20 32 8 19 20.4? 8.43 KlWr' 713 19-43- 7.44 20.13. 813 2033 den schrik vry. Mr. Coops, die vermoedelijk een kaakfractuur opgeloopen heeft, is tot Amersfoort doorgereden, waar hy zich on der geneeskundige behandeling stelde. Te Schijinde 1 (N.-Br.) is A. v. d. V-meti zyn motorfiets geslipt en over den kop ge slagen. Met ernstige verwondingen aan het hoofd en inwendige kneuzingen is hy opgeno men en bij een dokter binnengebracht. Zijn motorfiets werd zwaar beschadigd. de dijkdoorbraak bij gouda Volgens deskundigen moet de oorzaak van de dijkdoorbraak bij Gouda niet liggen in dó constructie van den dijk; deze zou zijn houd baarheid voldoende hebben bewezen. Of de slechte ondergrond, die reeds herhaaldelijk de uitvoerders van het werk verrassingen be reidde, ook dezen tegenslag heeft teweeg gebracht, zal het onderzoek moeten uitwijzen. Hoogstwaarschijnlijk zal binnen afzienbaren tyd een tweede proef worden genomen ten einde te toetsen of de maximale waterstand kan worden doorstaan. Officieele Berichten NOTARIAAT BU K. B. ia aan J. A. Molenaar op zün ver zoek met ingang van 14 April 1935 ontslag ver- loon uit zün betrekking van notaris te Bot terdam. 33Ü beschikking van den Minister van Juati- tio is le. aan Mr. L. J. M. Nelissen. te Breda, op ziin verzoek eervol ontslag verleenduit ztin betrekking van lid der Kamer van Toe-:' oen te 's-Hertogenbos voor de als zoodanig l noemd tot lid der Kamer van roezicni over ae notarissen en candldaat-notarissen te 's-Her- togenbosch: Mr. B. 1* A. A. ter Veer, Kau- ichtei RECHTERLIJKE MACHT Bü K. B. is aan mr. I. A. H 0 f e lt in verband met het bereiken van de wettelijke leeftüds- grens met ingang van 1 Mei 1935 eervol out-" slag verleend uit zün betrekking van kan- -dam, onder dankbetuiging diensten. rechterlijke betrekkingen bewezen VOOGDIJRAAD TE WINSCHOTEN By K. B. is benoemd tot lid van den Voog dijraad te Winschoten H. Tuin. secretaris doe gemeente Flnsterwolde wonende aldaar, LANDMACHT ^Bü Kon. bfs'.ult zijn benoemd tot reserve gezondheid der tweede klasse bü it de dienstplichtige vaandr' .ïgnle hospitaalsoldaten R. nenbos en J. J. Alberts. belden arts: is benoemd tot reaervo-tweode-luitenajit voor speciale diensten bü het Vrijwillig landstorm- r°Vr3 "1?t°rdlenflt de dienstpllohtige sergeant &Ln8*Hi H- Sprongers van het 21e regiment ment fnfant" J Donkcr van hot lc regl- ,C- J- M- de Bie van het 9e regiment infanterie en C. A. van de Velde van het 14e regiment infanterie. WATERSCHAPPEN. Bü K. B. zün benoemd: le. in de provincie Zuld-Holland: ,„?v dlikraad van het waterschap de Boa- schendlik T. de Jongh te Westmaaa; djikraad van het waterschap De DHk- ring Fiakkee D. D. Kastelein, te Herkingen; achan no v^n hot Hc,°sheemraad- rf* Aiblpseerwaard met Arkel beneden de Zouwe A. T. Kloek, te Gorinchem; •cli.p ao de Zoawj. j. Smit Cen., te AlblaMerdam" 2e in de provincie Zeeland: v»n d-0^.7iiotle«r.„Van der waterkeu? d" ca'^-miteuze polders Oud-Ivompenbof- IfavecTI'se, ""3 J" C" ta

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2