Hf De ramp van de „Leeuwerik" LAND- EN TUINBOUW .Aspirin DINSDAG 9 APRIL 1935 DERDE BLAD PAG 9 Rouwdienst te Brilon Het transport der slachtoffers In de stad Brilon, waar overal de vlaggen halfstok hangen als hulde aan de nagedach tenis der slachtoffers van de Leeuwenk ramp, is hedenochtend oin 10 uur een rouwdienst gehouden. Hierbij waren behal ve de vertegenwoordigers der KJL.M. aan wezig de Oberregierungsprasident van het district, de burgemeesters van örilon en omliggende plaatsen, de Nederlandsche con sul uit Dortmund en een afdeeling zweef vliegers. Er werden bloemen gezonden door de stad Brilon, door den consul te Dortmund en door de KX.M. Na afloop van den rouwdienst vertrok de stoet naar Nederland. De begrafenis der slachtoffers De auto's, waarmede het stoffelijk schot der slachtoffers naar ons land zullen worden overgebracht, zullen, naar verwacht wordt, hedenavond omstreeks zes uur tc Amsterdam aankomen. Het stoffelijk overschot van den heer Mr W. de Vlugt wordt naar de ouderlijke wo ning op de Heerengracht vervoerd; dat van de overige slachtoffers wordt overgebracht naar de begraafplaats Zorgvlied. De begrafenis van den heer De Vlugt zal Woensdagmiddag om 12 uur plaats hebben op de Oostenbegraafplaats te Amsterdam De vijf leden der bemanning worden Don derdagmiddag om half twee op Zorgvlied ter aarde besteld. Het lijk van den heer H. v. Riel, dat men intusschen heeft kunnen identificeeren, wordt eveneens afzonderlijk ter aarde be steld; dit zal in Ginneken geschieden; het tijdstip is echter momenteel nog niet vast gesteld. Betuigingen van deelneming De Tsjechische gezant, Dr. L K r n o, heeft naar aanleiding van het ongeluk met ae „Leeuwerik" een schrijven aan den heer Plesman gericht, waarin hij allereerst uiting geeft aan zijn deelneming met den slag. welke de KX.M. getroffen heeft. „Eenigen van Uwe beste medewerkers", zoo schrijft de gezant, „zijn gebleven in den dienst voor onze gemeenschappelijke zaak. De vooruitgang der menschheid eischt dik wijls harde offers, maar de herinnering aan hen, die zich daaraan gewiid hebben, zal eerbiedig bewaard blijven, ook in mijn land en zal niet nalaten de banden, die ons ver eenigen, te versterken". Tenslotte verzocht de gezant den heer Plesman aan de geheele K.L.M. zijn innig leedwezen en groote sympathie te willen betuigen. De Minister van Waterstaat, Jhr. ir. van Lióth de Jeude, heeft gisterochtend een bezoek aan den heer Plesman gebracht on de deelneming van de regeering aan de K.L.M. over te brengen. Voorts ontving de heer Plesman nog cin- doleancebezoeken van den directeur van den "Luchtvaartdienst en namens den direc teur-generaal der P., T. en T. Een onderhoud met Smirnoff Het Hbld. heeft een onderhoud gehad met Iwan Smirnoff, die commandant is geweest van de Pelikaan bij de zoo roemrijke snelle retourvlucht naar Batavia in Dec. 1933, Smirnoff, die in die acht of negen dagen van spannende werkzaamheid altijd teza men heeft gezeten met Soer, met dezen „braven goeien Piet", zooals hij zegt, spreekt zich over het ongeluk niet, of alleen maai in vage bewoordingen uit Maar wat hij zegt, is toch wel heel mar kant. 't Is een antwoord op een onuitge sproken vraag. Och man, wij vliegers van de K.L.M wij denken, wij kunnen alles! Wij vliegen door beesten-weer, door mist, door sheeuw. Wij vliegen en denken maai" 't gaat wel. Kijk en dat denken wij nu wel, maar 't is niet waar! Onze kleine kennis is waar lijk niet toereikend om alle gebeurtenissen ,Van de natuur te doorgronden. Daar is een voudig niet tegen te vechten. Maar het is verschrikkelijk! En dat kan je overal treffen, net zoo goed boven zee bijvoorbeeld als daar boven Sauerland. Zou het misschien ijsafzetting geweest kunnen zijn? Kan, kan. Ja natuurlijk kan het. Maar weten! Weten zullen wij het eigenlijk nooit wat het precies geweest is, nu ze alle maal dood zijn! Er weidt zooveel gezegd van waarom heeft hij niet hooger gevlogen of wat deed hij daar Smirnoff onderbreekt ons abrupt, valt clan uit: Wat dit gedaan of dat gedaan. Weet ïk niet. Kan ik niet weten. Kan niemand weten. Piet Soer wist heel goed wat-ie deed. Altijd. Er zal heusch wel een reden ge- week zijn om zoo te vliegen als hij deed. Achterna wordt altijd te veel gepraat! Kijk eens hier. De Leeuwerik was een prima toestel, de motoren waren onberispe lijk, Soer was een prachtvliegerwaar achtig het zijn daar omstandigheden ge weest, waar de beste van ons waarschijnlijk machteloos tegenover zou hehben gestaan... Moet je vandaag nog? Ja vanavond den dienst op Londen. Zoo is het. Het verkeer eischt deze men schen op in z'n regelmatigen gang: daar is geen stagnatie Mr. W. de Vlugt Praag' sche reis Mr. W. de Vlugt, de zoon van den burge meester van Amsterdam, die bij de ramp van de Leeuwerik om het leven is gekomen, was 31 jaar oud. Hij heeft in de rechten ge studeerd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en is in 1926 gepromoveerd. Daarna is hij aan de Ned. Indische Handelsbank werkzaam geweest, eerst aan het hoofdkan toor te Amsterdam, vervolgens in China, waarna hij als procuratiehouder van deze bankinstelling naar Ned.-Indië is gegaan. Einde 1933 'fhoest hij met ziekteverlof repa- trieeren. Na zijn herstel besloot hij "niet naar Indië terug te gaan en is hij lid ge worden van de firma Ingwersen en Co., commissionnairs in effecten te Amsterdam. I-Iet plan van Mr. de Vlugt, om de terug- keerende officieele persoonlijkheden naar Praag te vergezellen, zoo meldt de Praag- sche correspondent der N.R.C., was onver wacht opgekomen en wel aan het banket, dat de burgemeester te zijnen huize den gasten aanbood en waarbij ook de heer Ples man, de Tsjechische gezant Kmo en de Tsjechische consul-generaal Kokesj aan* urgemeester de Vlugt zeide aan dit ban ket schertsend, dat, wanneer men zijn vrouw zou vragen mee te gaan, zij stellig r.iet „neen" zou zeggen. Zij maakte echter eenig bezwaar, doch zeide dat haar zoon zeker graag van de partij zou willen zijn. Uit aanvankelijk als scherts bedoelde gesprek werd ernst: de jonge de Vlugt greep het denkbeeld met beide handen aan. Hij wilde Praag, waar hij nog nooit geweest was, dolgraag zien. Het eenige bezwaar was dat hij zijn pas niet in orde had. Dit werd rlou volgenden dag, Woensdag, spoedig geregeld en zoo kon 's burgemeesters zoon met de Leeuwerik en Soer vertrekken, samen nift primator Baxa en de andere heeren. onder wie ook de Tsjechische consul-generaal en zijn echtgenoote. De jonge de Vlugt voelde zich zeer tot Soer aangetrokken. De jaren die de een in Indië had doorgebracht en de andere op Indië had gevlogen, droegen hiertoe ze ker het hunne bij. Den volgenden dag. Donderdag, vloog Soe»- terug naar Amsterdam. Dr. Fleissig, een ambtenaar, liet den jongen de Vlugt de stad zien. Een en ander beviel hem zoo goed, dat hij afsprak tot Dinsdag te blijven en dan met den heer en mevr. Kokesj terug to vliegen. Doch toen Vrijdag Soer uit Am sterdam terug kwam, bleek deze er aan te twijfelen of hij het wel zou zijn die de vol gende week de Leeuwerik zou besturen. Hij dacht eerder dat het programma, dat. steeds Vrijdagsmiddags wordt opgemaakt, hem naar Italië zou dirigeeren. Dit deed den zoon van den burgemeester besluiten, de reeds gemaakte afspraak te laten vervallen. VOORDRACHT VOORZITTER VOLKSRAAD BATAVIA. 8 April (Aneta). De voordracht voor voorzitter van den Volksraad is 3 April per luchtmail naar Nederland ver zonden in verband waarmede de benoeming niet voor de laatste helft van April hier te lande kan worden verwacht Bloembollensteun Onder verwijzing naar de Crisis-Steun beschikking 1934 XXVIII (bloembollen) het Reglement Steun bloembollen 1934, wordt aan belanghebbende bloembollen- kweekers, die krachtens bovengenoemde be schikking in aanmerking komen voor uit betaling van steun in verband met de door hen in de maand December j.l. bij de Ne derlandsche Sierteeltcentrale ingeleverde bloembollen, kennis gegeven, dat met de uitbetaling van de steunbedragen met in gang van 1 Mei a.s. een aanvang zal wor den gemaakt.' De uitbetaling zal geschieden naar gelang het ter dekking hiervan te in nen fonds, als hieronder vermeld, aanwezig is. Voor de eerste uitkeering een bedrag van f 400.000.uitslui tend als voorschot uit het Land bouw-Crisisfonds worden ver strekt. Teneinde bovengenoemd fonds te kunnen vormen, zal den georganiseerden bloembol lenkweekers bij de Nederlandsche Sierteelt- centrale naar rato van het door hen beteel de oppervlak per groep bloembollen Lw. Hyacinthen, Vroege Tulpen, Late Tulpen en Narcissen, door hen beteeld in het oogst jaar 1934/1935, in de eerste helft van April a.s. een schuldbekentenis ter teekening wor den aangeboden, resp. op basis van f 12. f 4.f 4.en f 4.per are, waartegen over hun de betrekkelijke teeltvergunning zal worden uitgereikt. Van deze volgens art. 5 der Teelt beschikking Bloembollensaneeringsplan 1934 verschuldigde heffingen zal voor iedere groep een nader door het Bestuur der Nederlandsche Sierteeltcentrale be kend te stellen bedrag per are als eer ste heffing worden ingevorderd, als be- noodigd is tot het vormen van de gel den, welke beschikbaar moeten zijn, ten einde over te kunnen gaan tot de uit keering over het ingeleverde surplus krachtens hoogergenoemde Crisis-Steun beschikking. Bij deze invordering zullen de invorde ringsbedragen, waar mogelijk, worden ver rekend met de steunbedragen. Mochten de nader bekend te maken hef fingsbedragen per are een overschot opleve ren, zoo zal restitutie van het te veel ge- hevene ponds-ponds gewijze plaats vinden. Mocht daarentegen blijken, dat de binneu gekomen gelden ontoereikend zijn, dan zal tot een tweede invordering worden over- Een ieder wordt derhalve aangeraden in de eerste helft van de maand April a.s. ter teekening aangeboden schuldbekentenissen, welke zijn gebaseerd op de maximum hef fingsbedragen van resp. 12,4,—, f 4.—, f 4.— te teekenen, daar anders de teeltvergunningen niet zullen worden uit gereikt en men zich derhalve bij de daarna te houden contróle te velde bloot stelt aan een vervolging wegens het telen van bloem bollen zonder teeltvergunning. Het ligt in het voornemen aan diege nen, die nalatig mochten zijn in het be talen van de heffingen, voor het teelt jaar 1935/1936 een teeltvergunning te onthouden, waarmede voornamelijk be oogd wordt die kweekers te treffen, die onwillig mochten zijn hun verplichtin gen na te komen. Voorts ligt het in de bedoeling de z.g. roe- belasting ad f 0.35 per are, welke in hooger genoemde heffingsbedragen is inbegrepen, voor het teeltjaar 1934/1935 terug te brengen De Grieksche rebellen-officieren worden te Athene voor het front van de traepen gedegradeerd. De distinctieven worden van de uniformen verwijderd. tot f 0.30 per are en de exportheffing ad 3 ten honderd, vide art 9 van de Export beschikking 193-4, per 1 Mei 1935 te heffen op basis van 2'/2 ten honderd. Ook deze exportheffing zal zooveel mogelijk met bo venbedoelde steunbedragen worden gecoru- Bloemententoonstelling Boskoop Belooft iets buitengewoons te worden In een Maandagmiddag gehouden pers conferentie werden mededeelingen gedaan over den stand der voorbereidingen voor de komende expositie. De heer J. H. v. Straaten van Nes heette i vele persvertegenwoordigers welkom, waarna de heer H. W. E. Struve nog eens het doel der tentoonstelling uiteenzette. Dat is: groot-grondbezitters, gemeentebesturen etc. te toonen, hoe buitengewoon goed het Boskoopsche plantenmateriaal als onder beplanting in bosschen voldoet Hiermede wordt een geheel nieuwe richting gewezen, tón geheel eigen schoonheidseffect kan wor den gesorteerd. We kregen de gelegenheid een kijkje te nemen in de tentoonstellingstent, waar men met man en macht werkt om de zaak tijdig gereed te hebben. De geheele aanleg is bedoeld als slot-tuin, kasteeltuin. Verondersteld wordt, dat de slotheer vanuit zijn burcht (het restaurant) een kijkje heeft op zijn tuin, aangelegd in de tentoonstellingstent Deze doorkijk is overweldigend schoon. Zelfs een Rembrandt zou verlegen worden met de opdracht, een kleurenschildering van het geheel te geven. Allereerst is daar het voorname rosarium, rustig van opzet, door de Taxus Baccate tegen den wand en de gazons in het mid den, streng in styl, met kleuraspecten, die we in rozen niet eerder hebben gezien. Ue aanlegger, de bekende rozenkweeker G. de Ruiter, stalt daar voor het oog van den be- wonderenden bezoeker de wondere pracht van de „Prinses van Oranje" ten toon. Deze nieuwe roos is zuiver vermiljoen met oranje weerschijn, en heeft prachtig gevulde kel ken. In het rosarium zijn twee poorten van 1.25 M. hoog aangebracht, waarvan de oran je rozen in menigte afhangen. Een dergelijke beplanting is uniek! Men krijgt een indruk van de buitengewone zorg en ook van de liefde tot de cultuur als w»» hier verklappen, dat de poorten in de ka" zelf zijn begroeid, en dat om de zaak onbt» schadigd over te brengen het afbreken van een kaswand en het doorzagen van de ver warmingsbuizen noodzakelijk was. En dan komen na het rosarium, de inzen dingen van Azalea's, Rhododendrons, in variëteiten van de laatste vijftien jaar in Boskoop gewonnen soorten: Genista's (Brem), Japansche Acers (Eschdoorn), Gou den Regen, Hortensia's in de nieuwste soor ten, (bijzonder fijn) Prunus, Malus (sier- appel), Cerasus, Magnolia's, Wistaria Chi- nensis (Blauwe regen), Andromeda etc. etc. De kleuren? Alle nuanceeringen, van hard geel tot de diepe oker-gele kleur, tot oran ie, licht tot donkerrood, blauw, naars, helder wit enz. enz. Kortom een kleuren weelde, die zich niet in drukletters laat vastleggen. Het is geweldig mooi. Van de fa. M. Koster en Zn. zagen we b.v. een Azalea mollis, met de nuchtere aanduiding F 485. Deze nieuwe Azalea is Oranje. Oran je met een hoofdletter, want bij geen en kele bloem, op geen enkele schilderij, noch in het spel der wolken, of waar ook, zagen we ooit zulk een diepe, warme oranie- kleur, zoo vol leven, dat slechts ontzag blijft voor den Schepper, die op onze aarde in een betrekkelijk nietige bloem zooveel heerlijks legde, dat als 't ware een glimp gegeven wordt van de eeuwige schoonheid die bij God is, die God-zelf is. Hier zwijgt ds mensoh in aanbidding voor den Schep per van den hemel, maar ook van de aarde die zwarte massa, die ondanks onze zonde tot het geven van goddelijke giften gedwon gen wordt. We kunnen de kleurenpracht niet beschrijven, hoewel onze onmacht ons niet tot schande behoeft te worden. Er zijn pl.m. 1213000 planten in de tentoonstelling De geheele kleuren-rijkdom is in een kunstmatig aangelegd bosch ondergebracht Aan het einde van het bosch is een rustige vijver aangebracht, waarover een rustiek brugje, dat toegang geeft naar een wit ge houden arbeiderswoning. Een door den schilder J. Bikkers geschilderd panorama geeft de idee van uitzicht over bloeiende velden. U wilt het zelf zien? Goed. U wordt ver wacht. Vanuit Gouda loopen den geheelen dag tot 11 uur 's avonds negen Dieseltrei- nen naar Alphen vice versa. Autohusdienst Leiden—Boskoop kwartierdienst! Komt II met eigen wagen? Schitterende weg DeD HaagZoetermeerBenthuizenBoskoop. Den van Utrecht komenden automobilis ten wordt aangeraden via AlphenHazers- woude te rijden, dit in verband met hel feit, dat twee tollen worden ontweken en moeilijkheden in het dorp Boskoop, dat on derstboven ligt in verband met de Gouwe verbreeding worden voorkomen. Woensdag 10 April is de openingsdag. Tr. A. Roebroek, dir.-gen. van het Departe ment van Economische Zaken hoopt namens den Minister de tentoonstelling te openen WOENSDAG 10 APRIL HUIZEN 1875 M. NCRV-iiitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—930 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. A. Schaefsna. 11.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaanz, mmv. mej- D. Meyofaout (sopraan). 12.15 Gram.pl. 1.30 Vioolredtal OUy Follge Ponden. A. d. vleugel: H Jalink. 230 Gram.pl. 3.00—3.45 Orgelspel R. Pariker. 4.00 Jo Aldag (alt-mezzo) en G. v. d. Burg (piano). 5.00 Kinderurn*. 6.00 Laodixjuwhalfuur. 6.30 Afgestaan 7.00 Ned Chr. Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Techni sche causerie. 8.00 Vaz Dias. 8-05 NCRV- orkest olv P. v. d. Hurk. 9.00 Causerie Joh. Visser. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Vaz Dias). 10.45- 1130 Gram.pL HILVERSUM 301 M. VARA-uitzending. 8 00 Gram.pl. 8.05 Strijkorkest olv E. Walis. 830 Gram.pl. 9 00 Pianorecital D. Wins. 9.15 Gr. pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Mor genwijding VPRO 10.15 Voor arb. in de con- tinubedr.: Schalmei, olv. P Renes. De Fliere fluiters olv. E. Wafis, Mr. Dr. G. v d. Bergh (lezing), Lien de Joog (voordracht) en het Vara-toorteel olv. W. van Caippellen. 12 00 B. Blez (ihobo) en W. Ciere (piano). 12.10 De Zonnekloppers olv. G Steyn. 12.45 Gnam.pl. 1 00 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. mmv. Gaby Ehrhardt (zang). 1.20 F. v. d. Heide (klari net) en W. Gere (piano). 1.301.45 Vervolg Orvitropia. 2.00 Voor de vrouwen. 2 15 Knip- les. 3.00 Voor de kinderen. 530 De Notenkra kers olv. D. Wins. 6.00 E. Walas_en zijn or kest 6.30 Sportuitzending. 6.45 R. Br esse r (cello) co R. Schoute (piano). 6.55 Voor het platteland. 7.15 Pianorecital J. Hunt 7.45 Uitz. v. d. Centr. Bond v Transportarb. 8.00 Herh SOS-ber. 8.03 Fra^n. „Dreigroschenooer" van Weill. Mmv. Vara-orkest olv. H. de Groot. Vara-tooneel. Eva Busch en Eirosf Busch. 8.50 Uit Londen: BBC-Symp kest olv. A. Boult, mmv. A. Sdhnabel 10.05 Vas Dias en Vara-varia. 10.15 Saxo foonconcert S. Rascher. 10.45 Orgelspel G Steyn. 11.15 Gram.pL 1130 Dubbel X-Ensem- ble olv. C. Steyn. 11.55—12.00 Gram.pL DROITW1CH 1500 M. 10.35-10 50 Morgen wijding. 11.20 Gram.pL 1205 Orgelspel Q. Maclean. 12.50 Ch. Mannin >s orke t 1.50 Or gelconcert C. H. Trevor 2 35 Grim.pl. 3-10 Pianorecital E. Lush. 335 Sted. orkest Bour nemouth olv. R_ Aus'n. Mmv. H. Coh-tj (piano) 5.05 Western S*id;o Orkest olv Fr. Thomas. 535 BBC-Dansorkest o!v. H Hall. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 7 25 Cen- balorecdtal door B Ord 7.50 Reg. K.ng en zijn orkest 835 Causerie. 8.50 BBC-Symphocie- orkest olv. Adr. Boult, mmv. A. Schabel (piano). 10.05 Berichten. 1020 Vervolg con cert 11.15*12.20 De Grosvenor House Band olv. S. Lipton. RADIO PARIS 1648 M. - 6.20 en 7.20 Gram.pl. 11.35 Orkestconcert olv. Touche. 7 20 Concert mmv. orkest, koor en solisten. 9.50 Dansmu- KEUI.EN 456 M. 5 20 Gramofoonpl 6 35 Concert uit Bceslau oh- Wappaus. 11.20 Fer- dy Kaufmann en zijn orkest. 1235 Schrammel- muziek. 135 Orgelconcert W. A. Harnisch. 3.20 Cembalorecital. 4.280 Gevar. concert uit Frankfort 6 20 Cabaretprogramma. 7.35 Zie Deutschlandsender. 8.05 Concert mmv. solisten, koor en orkest 10.00—11.20 Concert door Ge- mens Spindlers orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pL 12.30—1.20 J Ruttens orkest 430 Zang en piano. 4.50. 5.50 en 6.35 Gram.pl. 7.20 Trioconcert. 7 50 Concert olv F. Afpaer^s 930-10.20 Gram.pl. - 484 M.: 11.20 J. Rut tens orkest. 12.30—1 20 Gram pl. 4 20 Het Pro Arte Kwartet. 5.50 Waalsche muziek. 635 Zang. 7.20 .Pellëas et Métisande". spel van Maeterlinck, muziek van Fauré. 9.30—10.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 735 „Stunde der jungen Nation": „Der Soldaten- könig". 8.05 Concert uit Hamburg, mmv. solis ten en orkest olv. G. Maasz. 9.20 en 10.05 Be richten Verdere bijzonderheden over deze tentoon stelling, die werkelijk bijzonder is, vindt men in ons extra nummer van Donderdag aanstaande. De Melkhandel Vergunning is noodlg De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt bekend, dat binnenkort op grond van de Landbouw-Crisiswet 1933 bijzondere maatre gelen zullen worden getroffen betreffende het verhandelen, afleveren, vervoeren en voorhanden hebben van consumptiemelk, mede in verband met de inwerking treden de regeling tot beperking van den melk- steun. Deze regeling zal o.m. inhouden, dat iedere handelaar in consumptiemelk, en ook in industriemelk, dat zijn dus: girissiers in melk; melkslijters; melkinrichtingen; z.g. parlevinkers en melkrijders; vervolgens ook zij, die het verhandelen van melkproducten als nevenbedrijf uitoefenen, zooals b.v. krui deniers; ;melkveehouders, die zelf melk venten of op hun boerderij verkoopen, ge organiseerd zullen moeten zijn bij de Stich ting Nederlandsche Zuivelcentrale, geves tigd te 's-Gravenhage, Laan van Meerder- vóort 84. Belanghebbenden wordt in hun eigen be lang aangeraden, zich vóór den 15en van deze maand te wenden tot voren genoemde Centrale onder nauwkeurige op gave van adres en functie, die in den melk handel wordt vervuld, met verzoek om toe zending van een aanvraagformulier voor toelating als georganiseerde bij de Centrale voornoemd. Aanvragen worden in volgorde behandeld. Zij, die reeds in het bezit zijn van een vergunning voor het verkoopen, vervoeren en afleveren van consumptiemelk, afgege ven door dc C.ZC., behoeven geen verzoek in te dienen. Aan hen wordt binnenkort aanvraagformulier voor erkenning toe gezonden. Flora-drie Vrijdag 12 April zal „Flora-drie" geopend worden. Dit wordt oen tentoonstelling met 'en sterk afwisselend karakter en geheel verschillend van de vorige: groote groepeD van de bekende Gentsche azalea's, door eenige vooraanstaande Belgische firma's op gesteld; een uitgebreide manifestatie van de Boskoopsche cultures, door een groep kweekers uit die plaats, onder leiding van de Vereen, voor Boskoopsche culturen; een internationale keuring van afgesneden bloe men van nieuwe narcissen; voorts nieuwe rozen, amaryllis en andere snijbloemen. DE DEVALUATIE DER BELGISCHE FRANC EN ONZE TUINBOUW De Tuinderij, het orgaan vkn het Centraal Bureau dor veilingvereenigingen in Neder land, stelt vast dat de devaluatie van de Belgische franc voor den Nederlandischen tuinbouw export weer belangrijke verliezen oeken goeft, daar de voderingen op ië 28% van haar waarde verloren heb- Of het in de toekomst mogelijk zal zijn op reëele basis handel te drijven met België zal geitoael afhangen van het al of niet ge lukken van de pogingen tot directe stabili satie en van de verdere ontwikkeling van den ecomomischen toestand. De groote ge makkelijkheid waarmede België da gouden standaard heeft verlaten, komt in het licht van de vaste afspraak inzake bijdrage tot de waarde-vastheid van de valuta, bijna on gelooflijk voor. Vijf maanden na het afslui ten van de overeenkomst is plotseling d>e wil tot handhaving der valuta verdwenen. Dit is wel de zwaarste moreele slag, die de goudibloklaaiden treft. Als het de Belgi sche regeering gelukken zou de Belga in derdaad een vaste waarde te geven en zij verder van zins is die maatregelen te ne men, waardoor onze export kan blijven in overeenstemming met. het onlangs afgeslo ten handelsverdrag, is dit ook voor onzen tuinbouw van het hoogste belang, aange zien België de derde is in de rij van afzet gebieden voor onze producten. BIETENGARANTIE Opgave vóór 13 April De Nederlandsche Akkerbouwcentrale be richt ons, dat de telers, dde geen of slechts een gedeeltelijk gebruik van de hun toege wezen bietengarantie wensohen te maken, dit tot uiterlijk 13 April as. aan de Land- bcnjw-Crisis-Organisatie kunnen opgeven. Tabetrs, die na dien datum eerst opgave verstrekken, verliezen hun reohten bij de toewijzing in 1936. van Aspirin-tabletten berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaak- producfen, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. Hef product van vertrouwen. nburs chais FEUILLETON SAAMGEBRACHT HOOFDSTUK I Het geheim De lente van het jaar 782 leverde ^an de toen reeds bestaande stad Nijmegen een schouwspel, dat eenig was in zijn soort, en waarnaar rijken zoowel als armen, edelen zoowel als geringen, geestelijken zoowel els wereldlijken steeds verlangden. Op den zoogenaamden Hunerberg. aan de Waalzijde der stad, verheft zich thans een hooge toren onder den naam van Belvedère bekend. Die toren is het overblijfsel van een oud en sterk kasteel, welks stichting door sommigen aan Julius Caesar wordt toege schreven en dat althans reeds in de 8ste eeuw aanwezig was. Dit kasteel was uit tuf si een opgetrokken, met wallen omringd en bevatte, behalve een zoogenaamden reuzen toren, die een vierkanten vorm had, een achtkantige kapel, van binnen met alieilei vreemde figuren beschilderd. Een breedo trap leidde tot het hoofdgebouw, en dit had een ruime voorzaal, onderscheiden groote en kleine vertrekken en diep ge* welfde kelders, terwijl het muurwerk niets te wenschen overliet En dit hoofdgebouw was omringd door een groote menigte van kieJnere getimmerten, waarvan sommige tot huisvesting van bedienden, andere tot stallen waren ingericht. Dit kasteel, vooral om dc ligging in zulk een verrukkelijk oord, was het lievelings- verblijf van den held zijner eeuw, Karei den Groote, den machtigsten vorst van zijn tijd, den beheerscher van het Westen, waarom het reeds door een der levens beschrijvers van Karei een paleis genoemd Behalve zijn vele kinderen, die ook weer hun bedienden hadden, was het Hof van Karei buitengewoon talrijk. Hij had een groot getal hovelingen bij zich, die in hof- en rijksbeambten onderscheiden waren. Dan was er een mansionarius, die het op zicht over de bedienden had, een camera- rius, die over de koninklijke inkomsten was gesteld, een senechal, aan wien het beheer over keuken en kelder was op gedragen, terwijl de maarschalk het beheer had over de koninklijke stoeterijen. Verder vond men aan Kareis hof valkeniers, jager- meesters en houtvesters. En daar in zijn tijd niemand zonder gewapend gevolg reisde, was de Koning altijd en overal door een lijfwacht omringd, die zelfs bijzonder door Karei onderscheiden werd, hoewel zij dikwijls bestond uit gelukzoekers en uit dezulken, die niets te verliezen hadden. Karei de Groote had de grootste achting voor ware geleerdheid. Was hij steeds door veldoversten en geestelijken omringd, hij zocht toch vooral mannen van smaak en van kennis, en deze vonden aan zijn T-Iof steeds een gul onthaal. Maar f.an dai Hof van den wetenschap- en godsdienstlieven den Vorst, vond men ook vele andore per sonen en onder hen, die Karei als zijn schaduw volgden behoorden ook doorgaans m'nnezangers en goochelaars. Dat nu de komst van zulk een menigte volks veel beweging veroorzaakte, is ge- gemakkelijk te begrijpen. Het behoeft niet gezegd dat dit thans ook het geval was te Nijmegen, waar Karei gaarne, gedurende de lente, vertoefde en er alsdan het Paasch" feest vierde. Er was echter thans voor Kareis komst te Nijmegen een bijzondere reden. De Saksers een oorlogszuchtig volk, oor spronkelijk in streken beneden Nijmegen woonachtig, hadden op hun beurt andere volken verdreven, maar werden daarom ook weer door anderen bestreden. Reeds vroeg geraakten zij onder de Frankische heerschappij. Maar hadden sommigen zich deze vernedering niet kunnen getroosten en hadden zij daarom liever een ander vader, land, het naburige Engeland, opgezocht, anderen hadden zich ook, van tijd tot tijd, tegen hun overheerschers verzet en ge tracht de aloude vrijheid te herwinnen. Dit zochten zij ook overal te doen, na den dood van Karoloman, zoon van Pipijn. Deze had namelijk bij den dood zijns vaders het bestuur over Oost"Frankrijk verkregen, waartoe ook ons Vaderland behoorde. Doch Karoloman regeerde kort en liet het ge heele rijk aan zijn broeder Karei over. De Saksers evenwel, meenende, dat de dood van hun heer hun kans gaf, de vorige vrijheid te herwinnen, besloten van dezp omstandigheid gebruik te maken. Ten ein de des te zekerder van hun overwinning te zijn, spoorden zij ook de Friezen tof gelijken onstand aan. Dit evenwel gelukte hun minder, maar daarom richtten zii hun wapenen zoowel tegen de Friezen als tegen de Franken ën vooral was hun woede tegen het Christendom gekeerd. Deszelfs belijders werden te vuur en» te zwaard vervolgd, met geweld tot het Heidendom teruggebracht, de kapellen en bedehuizen verwoest en in derzelver plaatsen verrezen weer de altaren der afgoden. In dezen op stand der Saksers, heeft zich nu vooral Wittekind, die den titel van Hertog droeg, beroemd gemaakt. Hij was een man van ondernemenden aard, daarbij wreed en heerschzuchtig. Hij was gehuwd met een dochter van den Noorschen Koning Sieg fried, door wie hij tevens aan den afgoden dienst gekluisterd bleef. Nadat Wittekind nu den opstand der Saksers voorbereid had, week hij naar Denemarken, om van zijn schoonvader hulp en ondersteuning te vragen Eindelijk keert hij genoegzaam versterkt terug en de kans tot het welslagen zijner plannen scheen voordelig. Karei was met een aan zienlijk leger naar Spanje vertrokken. In dit leger voerde ook de toenmalige heer der Friezen, Gundebold een bende van zevenduizend manschappen aan. Maar juist hierdoor had Wittekind do handen ruim. Hij liep Friesland af, stichtte overal moord en brand, en verschoonde heidenen noch Christenen. Nauwelijks ontving Karei kennis van dezen opstand, of hii zond daarom een leger af, om hem te beteugelen Maar toen hij den oorlog in Spanje gelukkig vol eindigd had. besloot hijzelf naar het nieuwe tooneel van den oorlog te trekken pn hii vestigde nu, volgens gewoonte zijn hoofd kwartier op zijn kasteel te Nijmegen. Wat Kareis uiterlijke gestalte aangaat. as hij groot van daad. hij had ook een athletische gestalte, die goed geëvenredigd was. De trekken van zijn gelaat waren scherp en verhoogden de deftigheid, die men in zijn houding opmerkte. Doch des niettemin verraadde de opslag zijner oogen een opgeruimd en goed hart. Zijn stem was alleen minder aangenaam, vooral wanneer hij in drift geraakte. Een vorst, die zooveel voor zijn rekening had als Ivarel de Groote, kon alleen door het wèl verdeelen van zijn tijd zijn taak ten uitvoer brengen. Daartoe nam hij dan ook bij zijn werkzaamheden een geregelde orde in acht Geen dag kwam er die niet met gebeden begonnen en besloten werd. En zoodra des morgens het gebed geëindigd was, liet hij, zelfs onder het kleeden, dezul ken komen, die zich op den Koning be roepen hadden, of hij ontbood zijn eerste Staatsdienaren en gaf hun zijn bevelen. Dit gebeurde dan ook thans weer en wel daags na zijn komst te Nijmegen. De Koning had in zijn bijzonder kabinet slechts één persoon uit zijn talrijk gevolg tot zich ontboden, een persoon, die zich nog slechts korten tijd onder 's Konings gevolg bevonden had, en die hem inlichten moest over een zaak die Karei na aan het harte lag en die hij dus vóór alle andere dingen wilde afgedaan hebben. Deze persoon was Ludger, een Fries van afkomst, vroom van gemoed en ijverend voor het Qiristendom. Hij had vroeger onderwijs en opleiding genoten van Gre- gorius, abt van Utrecht. In Engeland had hij zijn kennis volmaakt. In Rome had hij een menigte reliouien ontvangen, en alzoo toegerust was hij naar Friesland getrokken Bi» Dokkum had hij zich vooral met de prediking des Evangelies l>ezig gehouden, omdat hij van ijver brandde, daar, waar Bonifacius bezweken was, en waar het bijgeloof over het Christendom gezegevierd had, andermaal de leer des kruises te ver kondigen, om alzoo den dood van zijn voorganger te wreken. Ludger was niet zonder zegen werkzaam geweest. Velen hadden op zijn prediking reeds hun nietige afgoden verlaten, en hij zou zeker door zijn vromen ijver nog meer hebber gedaan, indien Wittekind niet on verwachts in Friesland gevallen ware, die het ontluikend Christendom door 't ver woesten der kerken, door het vervolgen en dooden van deszelfs verkondigers en belij ders, een gevoeligen slag toebracht. Maar Ludger was gelukkig de vervolging on'ko men en hij had zich toen tot den Koning gewend, die bereids een leger, tot beteuge ling van Wittekind, had vooruit gezonden. De Koning ontving den Fries op zijn ge wone minzame wijze. Hij was slechts een voudig gekleed, en daar hij geen vreemde stoffen begeerde, was zijn lijnwaad steeds van ïnlandseh maaksel, want zijde of bont werk droeg hij slechts bij buitengewone plechtigheden. „Ik heb begeerd u te spreken", zei Karei „ten einde van u eenige bijzonderheden, aangaande den Sakser, in te winnen, om dan met mijn raadslieden te overleggen, wat de beste wijze zou zijn, om de oproe- ngen tot hun plicht te brengen". „Ik acht mij gelukkig", antwoordde Lud ger, „den Koning in een zaak van zooveel gewicht te kunnen dienen. Als Fries be treur ik don ongelukkigen toe^and van mijn ^derland en als Christen beween ik den ondergang het Christendom nu deszelfs zaad zulk een heerlijken wasdom beloofde. Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9