MAGGTaroma DINSDAG 9 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG 5 De auto van Cattaneo die tijdens de rennen te Chateau-Thierry (Fr.) ongelukte; 7 personen werden gedood, 17 gewond. De Fransche gouverneur-generaal, die met zijn echtgenoote hij een vliegtuig-ongeluk in Afrika om het leven kwam, wordt te Brazzaville begraven. De gebouwen van 'X communistische dagblad „Humanité" te Parijs tijdens de huiszoeking De gepavoiseerde Fransche onderzeeër Venusklaar om op de werven van de „Seine et Marne" te Rouaan van stapel te loopen. De auto, waarmee de chef van de ontginningsmaatschappij ,T)e Grondmaatschappij" te Hoogeveen in een bocht slipte en in een sloot terecht kwam. BINNENLAND S.D.A.P. EN LIGA Opgeschroefde verontwaardiging Wat de heer Albarda niet publiceert In ue rubriek .„Binnenland" vermeldden we 9 Maart 1.1. iets uit het antwoord, dat ihet Liga-Signaal gaf op het verweer van den heer Albarda, dat de S.D.A.P. nooit een Arbeidersweer heeft gewild. Dit en hetgeen het „Dagblad van Noord- Brabant" schreef was voor den leider der I S.D.A.P. reden om eens weer verontwaardigd te doen over de nonsens, welke men over zijn partij vertelt Heel uit de hoogte heet T, I dat de „kleine rechtsche kranten smullen"; en het hoovaardige slot luidt letterlijk als volgt: Uit de graagte, waarmee sommige blaadjes al dat kwaadaardig geschrijf tegen de S.D.A.P. overnemen, zou men kunnen afleiden, dat het hun spijt, dat onze Partij zich niet door de „Liga" heeft laten brengen op wegen, die tot verzwak king onzer beweging, maar toch ook tot onheil voor het geheele volk zouden hebben geleid. Gaat bij die blaadjes hun partijbelang boven het landsbelang? Meent de heer Albarda nu werkelijk, dat wij voor dergelijke zelfverheffing op zij gaan? Laat hij en zijn partij en zijn pers maar eerst eens aan het landsbelang denken. En de heer Albarda beantwoordde eens de drie volgende vragen, waarmee we volstaan, omdat het hopeloos is te discussi eeren met iemand, die de hoofdzaken ont kent en meer dikke woorden dan argumen ten bezigt. Want het hoofdartikel, dat wij op 4 Febr. 1.1. opnamen, blijft geheel onbespro- 'ken. Dat hoofdartikel, we hebben het eerlijk gezegd, steunde pp mededeelingen in het I „Liga Signaal"; maar die mededeelingen waren facsimiles (fotografische afdrukken) van officieele brieven van het partijbestuur der S.D.A.P. Welnu, daarin hebben we gewezen op het teekenende feit, dat op 26 febr. 1934 het par tijbestuur officieel brak met de Liga; en dat op diezelfde dag de politie opdracht kreeg een onderzoek in te stellen naar de ^Nhirkwaardig samentreffen; doch eerst later hoorde de heer Albarda van dit on derzoek. Op 22 Febr. 1934 had het partijbestuur kennis gekregen van feiten, welke aantoon den, dat de Liga de overeenkomst van Oct, 1933 niet getrouw naleefde. Wat dit geweest is, heeft men nooit mee gedeeld. Wil de heer Albarda dat eens ver tellen? Men zou het dan dit in de tweede- plaats ook eens kunnen vergelijken met de brief van Mr. Duys van 16 Jan. 1934. 1 Thans schrijft de heer Albarda: Een afschrift van de brief van 16 Jan. 1934 van Duys aan het Partijbestuur ligt nu vóór mij. In de brief is geen enkele bedreiging I met openlijke of verborgen oppositie te vinden. De brief was een zeer welwillend gesteld verzoek om inlichtingen. Om de „welwillendheid" van deze brief demonstreeren, had de heer Albarda hem wel eens kunnen publiceeren. Waarom doet hij dat niet? Over welwillendheid of zoo Iets hebben wij niet gesproken; wij hebben wel gezegd, dat Mr. Duys op spoedige maat regelen aandrong. We herhalen nog eens het slot van de brief: „Zou waar zijn, wat hier wordt mede- medegedeeld, dan beteekent dit dus, dat hot P. B., nadat het wist, dat de doel stelling der Liga onder meer was: „Het vormen van straf georganiseerde groepen o.a. van dienstplichtigen, om eventueel een mobilisatie te kunnen saboteeren" toch deze Liga heeft goedgekeurd en de onvereenigbaarheid van het lidmaatschap van de Liga en S.D.A.P. heeft opgeheven. Ik behoef U niet te zeggen, dat ik niet weinig geschrokken ben, toen ik dit las Immers, wat zou het voor onze partij wel beteekenen, indien bij alles wat wij reeds hebben doorgemaakt, de regeering de wetenschap hiervan kreeg en-op grond daarvan natuurlijk maatregelen tegen de S.D.A.P. zou moeten "nemen!" Dat schreef Mr. Duys op 16 Jan. 1934. Op 26 Febr. greep de politie en even op dezelfde dag greep het partijbestuur in. Zegt dat soms allemaal niets? In de derde plaats zwijgt de heer Albarda hardnekkig over de bemoeiingen, welke de heer Oudegeest, in zijn kwaliteit van par tijvoorzitter met de samenstelling van de Statuten der Liga heeft gehad. Zijn ad viezen hebben we gepubliceerd. Een der op merkingen, welke hij maakte, luidde: Zesde alinea toe te voegen: „Eventueele bewapening zal niet geschieden dan in overleg met de Algemeene Raad van S.D. A.P. en N.V.V.". Eventueele bewapeifing onder leiding der S.D.A.F.Ü Toch is het allemaal „nonsens" wat over de „verhouding" van S.D.A.P. en Liga is meegedeeld. Waarom publiceert de heer Albarda deze brieven niet van den, na het bekend worden van de compromitteerende verhouding van S.D.A.P. en Liga zoo plotseling afgetreden voorzitter der S.Q.A.P., wiens naam nau welijks meer genoemd wordt? De heer Albarda laat al deze dingen rus ten. In tegenstelling met zijn goede gewoonte werkt hij niet met argumenten, maar met dikke, hoovaardige en schimpende woorden. Men behoeft dus niet te vragen, hoe wan kel dit zaakje staat. Enfin, wat wankelt er niet bij de S.D.A.P., die wegens vergevorderd seizoen stuk voor stuk opruiming van leuzen uit vroeger tijd houdt? Een ernstig maanwoord OM TROUW AAN HET BEGINSEL TE BLIJVEN Bij de N.V. Drukkerij Van Haeringen, Prinsegracht 126 den Haag, versoheen „Een woord van opwekking tot trouw aan mijn Anti-revolutionaire broeders en zusters", door Ds W. van 't Sant, eerst gesproken tot de leden der kicsvereeniging, daarna op ver zoek in druk verschenen, opdat het in bree- de kring zegen moge verspreiden. Dit is, wat men zou kunnen noemen, een woord van hart tot hart; het aanvullende en louterende woord, wellicht dat in de po litieke strijd wel eens te weinig gehoord wordt. Het kernpunt ligt misschien in deze zin: „Nu is het een der droeve verschijnselen des levens, dat menie Christen de trouw aan beginselen verwart met trouw aan menschen, en wel zoo, dat men z'n meer dere of mindere trouw laat beheerschen door meerdere of mindere instemming, sympathie met het optreden van menschen die met ons dezelfde beginselen aanhangen; als dat optreden niet hun goeckkeuring heeft op losse gronden, dan daalt de graad van trouw, of treedt zelfs ontrouw op, een geven van de scheidbrief aan de oude be ginselen en een gaan coquetteeren met an dere principes, die hun egoisme streelend tegemoet treden". Dit vermanend woord spreke tot aller hart in onze kring. Dan zal het goed zijn. P. T. T. Bij beschikking van den directeur-generaal van de P.T.T.. is met ingang van 16 Mei aan gewezen als directeur van het P.T T.-kantoor te Zuidhorn de commies bij den P.T.T.-dlenst 6. A. Doorlag, thans directeur van het P.T.T.- kaatoor te Ouyk. Juist voor Vrouwen! zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend £^"3 bij onbehaaglijkheid, bovendien °°k bij klachten op gezette lijden ©AKKERTJES lfcr Volgens recept van Apotheker Dumont Hoed u voor de humor Hier liggen voetangels en klemmen Een lezer, die met me meevoelt, en blijk baar geleerd heeft, dat da beste humor ge boren wordt in dagen van moeite en druk, spreekt me woqrden van troost toe in ver hand met het feit, dat humor of wat er voor door moet gaan tegenwoordig ner gens herberg vindt. Hij hoopt, dat die. cri- tiek niet zal beletten om zoo nu en dan de stijve, gekleede jas af te leggen en een ar tikeltje in sport-, desnoods spot- en maske- rade-costuum te doen verschijnen. De vriendelijke lezer moge weten, dat de kwestie voortdurend ernstiger wordt en dat men, ondanks opheldering, maar doorgaat violen van toorn over mijn onschuldig hoofd uit te gieten. Toen ik voor de zooveelste keer merkte» dat het onschuldige stukje over het pen sioen-jubileum van den spoorwegman weer misgevat werd, schreef ik direct een nade re verklaring. Maar, nu zendt een lezer mij een nummer van het Orgaan van den Bond van ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen toe, waaruit z.i. blijkt, dat men het eerste stukje ernstig opvat, doch het tweede als I niet serieus beschouwt. Bedoeld orgaan geeft een korte inleiding, neemt vervolgens het eerstgeschrevene over en voegt er dan aan toe- „Zou die mijnheer wel eenig benul heb ben van de grootte van het pensioen van iemand, die 25 jaar geleden gepensionneerd werd? Zoo hij het wist, zou hij zich mis schien de vraag voorleggen hoe ter wereld die man de 25 jaar is door gekomen. Maar dat schrijft maar raak en elke hatelijkheid aan het adres van de N. S. is welkom in de hedendaagsche pers". Nu. dat kan er zijn, zou ik zoo denken. En dan durft een kennis van mij in de r.k. Morgen nog het volgende te schrijven- „Er was een tijdperk, waarin de loszinnige bandiet, genaamd Humor, nog vrij in alle landen kon rondschuimon. Wie is geraakt door de nieuwe tuchtvolle tijd, wie de mach tige roep „Gleichschaltung musz sein!" heeft verstaan, begrijpt, dat hij zich zeer in acht moet nemen voor eenigerlei vriendschap met dezen luchthartigen kwant. Hier te lande is die opvatting nog geen gemeen goed geworden, maar bij onze Oosterburen leert men dat al aardig. En voor degenen, die het nog niet geleerd hebben, is het vol gende geval zeer stichtend. Een 45-jarige dokter uit Pforzheim ging het vorig jaar naar Zwitserland, om een artsencongres bij te wonen. Daar heeft een leutige Zwitsersche vriend hem een boekje in handen geduwd: „De nieuwste moppen over Duitschland". De dokter vermaakte er zich kostelijk mee en, thuisgekomen, leende hij het boekje aan een vriend. Die vriend werd verraden wegens zijn voorkeur voor deze demoraliseerende lectuur en hij moest voor acht maanden de gevangenis in. Intus- schen had hij het echter weer aan een jon gedame te leen gegeven, die er in de tram ter veraangenaming van de reis hardop uit ging voorlezen. Die jongedame gaat voor tien maanden de bak in. Haar moeder kreeg blijkbaar wegens slechte opvoeding van haar dochter drie paanden. Door het opsporen van deze misdrijven kwam de politie tevens bij de oorsprong van al dit kwaad: de 45- jarige dokter uit Pforzheim. En die moet nu twaalf maanden brommen. Cave Humorem. Hoed u voor den Humor! Hij hoort in een geordende Staat niet thuis!" Dat laatste is zeker als humor bedoeld, maar Let is zwart vaa ernst. Ik weet Let Het vlaggenverbod De landdag der nationaal-socialisten heett de vlaggenkwestie weer eens op het tapijt gebracht. De Amsterdamsche overheid had, ter bescherming van de openbare orde, in dit geval een demonstratieve optocht, met de uiterlijke kenteekenen daarvan, ver boden. Dat is het goed recht van de plaatse lijke overheid, die in laatste aanleg de mo gelijkheden van orderbewaring en eventueele orde-verstoring zelfstandig moet beoordee- len; schrijft het Ha n d e 1 s b 1 a d, doch ver volgt dan: Het standpunt echter, dat van de zijde van het Stadhuis is kenbaar ge maakt, hls zou het feit, dat de N.S.B. een voor ambtenaren verboden vereeniging is, hiermede richting hebben gegeven, is o.i. onhoudbaar. Hei blad betoogt dan verder, dat ambte naren geen lid van de N.S.B. mogen zijn, doch dat daarmee de N.S.B. nog geen ver boden vereeniging is. Een verbod kan alleen gelden op grond van de onlangs gewijzigde strafwet („Uniformverbod"), voor het in het openbaar dragen van poli tieke uniformen en opzichtige onderschei dingsteekenen die „symbool" zijn van een bepaald staatkundig streven, waartoe onze nationale driekleur niet behoort in den zin van deze gedachte. Het spreekt vanzelf, dat partij-politieke vlaggen daaronder vallen. Wij mogen dari ook verwachten, zoo be sluit het blad, dat onder het nieuwe strafwet artikel voortaan ook bijv. het symbolische rood der S.D.A.P. en verwante banieren en andere opzichtige onderscheidingsteekenen van de openbare weg in Nederland zuilen verdwijnen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederla.ndschen Leeuw Prof. Dr D. Ij. Bakker, rector-ma-g-nificus der Landbouwhooge- school te Wageningen; tot officier in de Orde van Oranje-Na^sau J. Pilaar te Goes voorzitter van den Raad van Bestuur der N.V. Waterleiding-Mij Zuid-Beve land en Prof. Dr Ir H. C. J. H. Gelissen. direc teur van de N.V. Prov. Limburgsche Electrici- teits-Mij, wonende te Maastricht; ia toegekend de eeremedaille deT Oranje- Nassau Orde: in goud aan G. A. L. van Delden. kluismeester bij de firma Van Eeghen Co te Amsterdam; ra zilver aan A. Tekke. chef van het monsterzaalpersoneel bij de firma Wagener en De Boer te Amsterdam. AANBEVELING RECHTER Door de arrondissementsrechtbank te Maas tricht is, ter vervulling van een vacature van rechter in haar college, opgemaakt de volgende alfabetische lijst van aanbeveling:. Mr W. A. Brouwei-s, substituut-griffier bij de aroijfd'issementsreohtbank te Maastricht; Mr C. J. J. M. Petit, advocaat en procureur, kantonrechter-plaatsvervanger te Rotterdam; Mr H. W. B. Thien, Oost-Indisch rechterlijk hoofdambtenaar op wachtgeld. RIJKSGEBOUWENDIENST Bij K. B. is met ingang van 1 Juli wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag ver leend aan J. de Koning bouwkundig ambtenaar le kl. bij den Rijksgebouwendienst, ter stand, plaat* Den Haag. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister van Ecom Zaken zal op Donderdag 11 April a.s. niet CONSULAIRE DIENST Bij K. B. Is de heer F. C. Aronstein erkend en toegelaten als consul van Polen te Batavia voor Ned. Indië. Naturalisatie Van ware, nare en rare Nederlanders Steriotiep komen op de agenda der Sta ten-Generaal voorstellen van deze aard voor „Naturalisatie van John Smith en 19 an deren". Dat John Smith of Heinrich Schraitt troep leider van 20 adspirant-Nederlanders zon zijn, is zuiver toeval. Hij kent zijn „volge lingen" niet eens. Wanneer U met enkele druppels MAGGIS AROMA de smaak van de spijzen verbetert, oogst U zeker bijval van Uw tafelgenoten. Het is een karakteristieke eigenschap van M AGGIS AROMA, dat zij niet alleen de smaak der gerechten verras send goed doet uitkomen, maar zij bevordert ook de spijsvertering, waardoor er meer profijt van het voedsel wordt getrokken. Het verhogen van de eigen smaak der gerechten. Voordelen voor de gezondheid. Spaarzaamheid in en door gebruik, zijn 3 factoren, die MAGGIS AROMA een groot overwicht geven. Verlangt daarom uitdrukkelijk In de laatste tijd komt het echter meer malen voor, dat naturalisatie-ontwerpen zijn van Jan Jansen, Piet Pieters en Klaas ClaassenWat zijn dat voor buitenlan ders, die gaarne tot de Nederlandsche stam willen behooren? Een voorloopig verslag der Eerste Tamer, die voor deze dingen vaak een bizonder oog heeft, spreekt ook over deze gevraagde na turalisaties van buitenlanders met namen uit Boerenkoolstronkeradeel en Dubbele pimpelmeesaohterdwarsstraat Z. Z. en zegt dan: „Het had enkele leden getroffen, dat een toenemend aantal Nederlanders, die het Nederlanderschap door onwillekeurig verzuim hebben verloren, zich voor natu ralisatie komt aanmelden. Onder hen zijn er, te wier opzichte inderdaad van onwil lekeurig verzuim sprake is, maar ook an deren, die reeds zeer geruime tijd in den vreemde vertoeven en vrijwel geen betrek kingen meer met het vaderland onder houden, doch bij wie de Nederlandsche gevoelens door veranderde politieke om standigheden plotseling zijn begonnen te spreken". Die laatste zin is alleen maar mogelijk in de fluweelen stijl van een college, dat voor de ruwste houding en de botste dam heid nog een zoetvloeiende kwalificatie weet te vinden. Veranderde politieke omstandig heden deden de Nederlandsche gevoelens plotseling weer spreken; het is eigeniijk droge humor, verpakt in een ulevel. Ha, ja, die Nederlandsche gevoelens, welke in guldens genoteerd en voor guldens te koon waren, toen men door het vaderland te ver- later het belastinggeld kon behouden; Ne derlandsche ge\oelens, welke trouwens <ian deze zijde der Ircmtiereu ook in belasting- ROFFELRIJMEN. BOSKOOP NOODT U Van 10—24 April wordt de Bos- koopsche Bloemententoonstelling gehouden. Boskoop is het wereldcentrum Van de bloemenkweèkèrïj: - Boskoops bloeitijd leek een wijle Absoluut voorgoed voorbij: In een jaar of wat van rampspoed Is het Boskoopsche product Door de klompen van de crisis Tot een fractie platgedrukt. Boskoop zou zijn naam niet waard zijn Als het niet was opgestaan En met nieuwe moed en ijver Aan de kweekerij gegaan. Boskoop stekte, Boskoop plantte. Boskoop snoeide veld na veld, En de schoonste resultaten Zijn daar thans tentoongesteld. Morgen zal voor veertien dagen Boskoops bloemhof open zijn. 't Wordt een extra Boskoopsch bloemig Bloeiend rozengeurfestijn. Boskoop noodt u, Nederlanders! Maakt dus van de nood een deugd: Werpt u spoorslags in de weelde Van vervroegde bloemenvreugd! (Nadruk verboden.) LEO LENS. ontduiking welig tieren als de eerste sla in de broeikas De Eerste Kamer is vaak „op de penning" en vraagt hier terecht: deze lieden en op- rechte vaderlanders hebben indertijd hun Nederlanderschap in guldens getaxeerd; zou de Regeering niet dezelfde methode vol gen? Zij bezorgen evengoed als John en Hem- rich werk, moeite en kosten aan d e ad ;.i- nistratie; waarom moeten dezen .\cl en Jan, Piet en Klaas niet betalen? Als leidraad voor de vaststelling va.:i het bedrag zou de vraag misschien kunnei. die nen: hoeveel belastinggeld hebt gij bespaard door eldersNederlander te zijn, gelijk gij u nu plotseling herinnert? De Oost-Europeanen in Nederland Mogen hier blijven De Regeering heeft bepaald, dat de thans nog in ons land verblijvende Poolsche of an dere Oost-Europeesche vreemdelingen - niet vallende onder de categorie vluchtelingen die zich hier te lande gevestigd hebben na zich eer visum voor toelating te hebben verschaft .onder invulling op de consulaire vragenlijst ter verkrijging van dit visum, van een anderen grond dan vestiging en ,ne deswege voor verblijfsontzegging in aanmer king zouden komen, ter zake niet meer zul- -en worden uitgewezen. Deze beslissing komt dus hierop neer, dat verdere uitwijzing van deze categorie Oost- Europeanen niet meer zal plaats vinden; aan de hier te lande nog aanwezigen zal' voorloopig verder verblijf toegestaan wor den Mochten in bepaalde gevallen de be trekkingen reeds een aanzegging om ons land te verlaten hebben gekregen, doch nog niet zijn vertrokken, dan zal deze aanzeg- ging worden teruggenomen en voorloopig verdei verblijf worden toegestaan Heeft vertrek uit ons l»n,1 euts sehad, dan blijft de verblijfsontzegging uiteraard gehandhaaid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5