Ludendorff 70 jaar DINSDAG 9 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2' )II BUITENLAND Duitsche „veroveringsplannen" NA DE VERKIEZING TE DANTZIG Alles rustig Poólsche beschouwing over den uitslag De hoofre commissaris van den Volken bond te Dan trig verklaarde, dat daar vol komen rust 'heensoht na de verkiezing van Zondag j.l. De speciale correspondenten der Poolscho bladen to Dantzig schrijven over den uit slag: Het met moeite verkregen percentage \an nauwelijks GO pCt. danken de nazi's aan verschillende misbruiken bij do verkie zingen en het uitoefenen van terreur, waar door zij het maken van propaganda aan hun tegenstanders onmogelijk hobben ge maakt. Ondanks de terreur is in vergelij king met de verkiezingen van 1933 het Pool- sche stemmenaantal gestegen van 6500 tol 7500. Als voorbeeld van nazi-terreur wijst de pers op het. incident van gisteren, waar bij drie ambtenaren van het conanissariaat- gerteraal van Polen te Dan trig door natio- n aal-socialisten werden mishandeld. De Poolsche regeering zal volgens do Pooisoho bladen een voorbeeldige bestraffing der schuldigen eischen. DE CONFERENTIE TE STRESA MacDonald en Flandin gaan Een verklaring van Baldwin Mac Donald gaat met Simon naar de conferentie te Stresa. Ook de Fransche minister-president Flandin gaat naar de Italiaansche confe rentie. Gemeld wordt, dat Eden voorloopig 't bed moet houden. Onder de velen, die hem tele grammen van sympathie hebben gezonden is ook Hitier. Het Eugelsche kabinet is gister bijeen geweest. Baldwin heeft gisteravond in een rede verklaard, dat hij de hoop op beper king der bewapening nog niet had opgege ven. Hij is ervan overtuigd, dat collectieve veiligheid de beste weg tot den vrede was en hij hoopte, dat Engeland in de komende CORRUPTIE IN RUSLAND Do kranten te Leningrad berichten, dat ernstige fraude heeft plaats gefhad bij do staatsbedrijven, welke reeds een bedrag van 2 millioen roebel heeft bereikt. Een aantal schuldigen is gearresteerd. MOSKOU, 9 April. De Prawda publiceert uit het juist verschenen boek van den nat.- soc. professor Banso „Volk und Territorium im Weltkriego", hot. Duitsche plan van de opmarsch in het Westen en de veroverings plannen in het Opsten tot vereeniging van alle Duitsche gebieden tot een machtigen staat, welks grenzen ver over die van 1914 zullen reiken. Zoowel Oostenrijk als N e d er 1 an d zou den moeten worden veroverd, terwijl van bijna alle Europeeschc landen, zooaïs Bel gië, Zwitserland, Italië. Joego-Slavië, Tsje- eho-Slowakije., Polen, Littauen en Denemar- ken.kejj stukken geannexeerd zouden moe ten worden, evenals vau Frankrijk een ge deelte ten Noorden van de lijn Calais Nanc.y, teneinde de Noordzeekust tegenover Engeland te beheersehen. De Prawda knoopt hier een waarschu wende beschouwing aan vast over het nat.- soc. oorlogsgevaar. Roosevelt teekent de werkverschaffingsplannen Uit New-York: Roosevelt heeft de wets voorstellen aangaande de werkverschaffing, waarvoor zooals bekend 4SS0 millioen wordt beschikbaar gesteld, onderteekend in den trein tusschen Miami en New-York. De wet was hem per marine-vliegtuig naar Miami gezonden. Typhoon teistert de Philippijnen Talrijke slachtoffers Uit Manilla: De provincies Samar en Al- bay zijn geteisterd door een hevigen typhoon, die zeer groote schade heeft aan gelicht Men vreest, dat talrijke personen om het leven zijn gekomen. Duizenden men- schen zijn dakloos. Te Borongan aan do Oostkust van Samar zijn minstens 33 personen gedood en bijna alle gebouwen vernield, zoodat de geheele bevolking, van 24.000 zielen, dakloos is. Te Catbalogas, de hoofdstad van Samar, zijn vier bewoners gedood en talrijke gewond. Alleen daar wordt de schade reeds op ver scheidene honderdduizenden dollars ge- WEER EEN TREINRAMP IN SOVJET-RUSLAND Tot dusver acht dooden Elf wagons en twee locomotieven vernield Uit Omsk wordt gemeld, dat bij het dorp Dsjemantoes een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad. Het aantal dooden be draagt tok dusverre acht Elf wagons en twee locomotieven zijn vernield. Uit het onderzoek is gebleken, dat de antwoordeljjke employe's zich nalatig hebben betoond. De betrokken ambtenaren zullen bin nen ^even dagen terecht staan. 'N BEKLAGENSWAARDIGE FIGUUR Volledige afstand van het Christendom kan, naar zijn meening, Duitschland slechts redden „General Quartiermeister" Ludendorff, thans generaal buiten dienst, wordt vandaag 70 jaar. In verband met het weer instellen van den dienstplicht in Duitschland is zijn naam den laatsten tijd weer op veler lippen ge- Het gerucht heeft geloopen, dat er een verzoening tusschen hem en Hitier heelt plaats gehad en in verband daarmee heeft men hier en daar gedacht, dat het wel in de bedoeling kon liggen den ouden leider uit den wereldoorlog weer voor het voet licht te halen, b.v. als chef van den genera- len staf. Tot dusver is daar evenwel niets verder over vernomen. Misschien wordt vandaag zijn benoeming tot generaal-veldmaarschalk békend, maar dat zou dan niets andere zijn dan een persoonlijk eerbewijs en goen dienstbenoeming. Zijn eigenaardige persoon lijkheid en zijn abnormale gedachtenwereld op goddienstgebicd maken hem nu juist niet begeerlijk als leider van de Rijksweer, die vóór alles populariteit noodig heeft, terwijl Ludendorff door zijn godsdienstige opvattingen alle populariteit verspeeld heeft. Toch is er tusschen de godsdienstige op vattingen van Ludendorff en de propagan disten der „bloed-en-bodem"-theorie veel overeenkomst. Alleen kan Ludendorff se zien worden als de exponent van die leer, want de felheid waarmee hij tegen het Christendom te keer gaat kent geen gren- zen. Wel bestrijdt hij, tesamen met zijn echt- genoote Mathilde, ook de vrijmetselarij, maar zijn streven om het Duitsche volk aan een „eigen God" te helpen, die dan te vin den zou zijn in ras en Duitsch erfgoed de redeneering is inderdaad moeilijk te vol gen is rechtstreeks tegen de kerk als zoo danig gekeerd. Het is dan ook wel teekenend, dat het nationaal-socialisme en Ludendorff elkander dezer dagen gevonden hebben. Minister von Blomberg heeft bij de dienst plichtafkondiging waardeerende woorden aan Ludendorff gewijd en Ludendorff heeft daarop in zijn blad „Aan heiligen Quelle deutscher Kraft" geantwoord, dat hij hoopte „dat het streven naar werkelijke eenheid van het Duitsche volk op den rassengrond- slag en naar erkenning van een eigen God een steeds groeiende waardeering moge vin den", terwijl hij geheel in overeenstem ming met het nationaaJ-socialistisch stre ven! den oorlog nog eens verklaarde aan de machten boven den staat, waarmee de kerk in de eerste plaats bedoeld is. Inderdaad pretendeert de Christelijke Kerk met haar „Gode meer gehoorzaam dan den menschen", dat haar sfeer boven die van den staat ligt en omdat zij daar nim mer van af kan zien, is het te verstaan, dat zulke heidenen als Ludendorff maar één op lossing zien en wel deze, dat godsdienst aan het staatkundig belang ondergeschikt moet worden gemaakt. De consequentie van deze leer kan natuurlijk niet anders zijn dan on derdrukking en vervolging. Nog aan den vooravond van zijn 70sten Verjaardag heeft de beklagenswaardige oud- generaal een bekentenis gedaan, die niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar is. Aan de verklaring dat wapeningsbeperking immoreel is, omdat ze een beleediging is voor de heilige en goddelijke wetten, voeg de hij toe „dat alleen door een volledig afstand doen van het Christendom Duitsohland de noodzakelijke eenheid zou verkrij gen, welke .het in 1918 zou hébben Op dit oogenblik weten we nog niet of Hitier inderdaad Ludendorff ter gelegen heid van zijn verjaardag tot generaal-veld maarschalk heeft benoemd. Zonder symbolische beteekenis zou zulk een benoeming niet zijn als we denken aan den gestorven generaal-veldmaarschalk die men verleden jaar in het Tannesnberg-mo- nument begraven heeft en die een eenvou dig en oprecht Christen was. Uit Berlijn: De Führer en Rijkskanselier heeft volgende verordening uitgevaardigd: Morgen, 9 April, vier generaal Ludendorff zijn TOsten verjaardag. Met een gevoel van diepe dankbaarheid herinnert het Duitsche volk zich bij die gelegenheid de onvergan kelijke. prestaties van zijn grootsten veld heer in den wereldoorlog. Onder den indruk van dit gevoel van nationalen dank beveel ik, dat op 9 April van alle openbare gebou wen moet worden gevlagd. w.g. ADOLF HITLER MiiNCHEN, 9 Aprli. Naar van wcl-Lnge- lichte zijde verluidt, zou Adolf Hitler den voormaligen Duitschen opperbevelhebber, generaal Ludendorff, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag den maarschalksstaf hebben willen aanbieden, dodh Ludendorff zou om onbekende redenen de benoeming tot veldmaarschalk hebben geweigerd. De Duitsche weermacht heeft vandaag Ludendorff gehuldigd. Rijksweerminisler Von Blomberg .ging hem persoonlijk geluk- wenschen te Tutzing, waar vandaag dubbel posten voor 's generaals woning waren op gesteld. Een eere-compagnie met vaandel3 van het vroegere regiment „General Luden dorff' vtelde zich om elf uur op. Een depu tatie van Ludendorff's vroegere regiment nam aan de huldiging deel. Ludendorff in specteerde met Von Blomberg tesamen do eerecompagnie. In het geheele land werden bij de troepen appèls gehouden om de pros taties van deai veldheer Ludendorff uiteen te zetten. De rijksbond van Duitsche officieren her denkt hem in zijn bondstijdschrift als den grooten soldaat, diens stimuleerende kracht bij het laatste legerontwerp vóór den oor log, den dapperen frontsoldaat en energie ken tactischen aanvoerder bij Luik, den or ganisator en strateeg van hoog initiatief en van bovenmensclielijke werk- en wils kracht in den heelen oorlog, DE SCHOONMAAK VAN ONZE TUD! De moderne hulsvrouw doei de schoonmaak op de snelste en doel matigste manier! Zij gebruikt Sunlight Zeep, Rinso en Vim! Gordijnen, beddegoed, glaswerk, porcelein, kastplanken, vloeren, overlopers, alles is met Sunlight en Rinso In een ommezien schoon, terwijl Vim beslist een uitkomst is in schoonmaaktijd voor. al het schilderwerk, linoleum, tegels, marmer, koper, ramen en deuren, van de zolder tot de kelder! De hulsvrouw van onze tijd doet alles op haar gemak en ziet het voorjaar met vreugde tegemoet! Wij wensen haar een prettige schoonmaak met Sunlight, Rinso en Vim! DE JODENHAAT IN DUITSCHLAND Niet-arische schrijvers van de Rijkskamer voor Duitsche auteurs uitgesloten Men sdhrijft ons uit Berlijnif Ruim duizend journalisten en letterkun digen zijn dezer dagen geschrapt als lid van bet „Reichsverband der deutschen Pres- se" en verliezen hiermee het recht nog lam ger in Duitschland hun beroep uit te oefe nen. Het gaat hierbij voorname lij Ik om niet- arische publicisten, waaronder velen, die tijdens den oorlog voor Duitschland hebben meegevochten. Men motiveert deze hande ling met de zonderlinge bewering, dat niet- ariëns niet in staat zijn, aan de eischen eener Duitsche pers te' voldoen, zooals die tegenwoordig worden gesteld! Aan de niet-arische leden van het pere genootschap zond men een brief van den volgenden inhoud: „Tot mijn leedwezen moet ik u mededeelen, dat uw aanblijven in het „Reichsverband Deutscher Schriftstel ler" en daarmee in de „Reichsschrifttums- kammer" niet toelaatbaar wordt geacht. Naar den wil van den Leider en Rijnskan selier moet bet beheer van cultureele goe deren worden overgelaten aan hiertoe ge schikte en betrouwbare volksgenooten. Slechts wie zich door rassengemeenschap mét zijn volk verbonden voelt, mag invloed uitoefenon op het cultureele leven. In uw eigenschap als niet-ariër bent u niet in staat zulk een verplichting in u op te nemen en te volbrengen. Ik ben derhalve verplicht, u als lid van genoemde organisaties te schrap pen. Voor liet afwikkelen van loopende ver dragen en verplichtingen zag ilk u een ter mijn toe tot den len April 1935". In opdracht onderteekend door Sudlïen- wirth. Wij hebben hier klaarblijkelijk niet met een afzonderlijk geval te maken, want uit verschillende venslagen en berichten valt af te leiden, dat er weer een sterke anti-semitische' strooming over de Duitsche landen gaat. Julius Streicher. wiens anti semitisch hetze-blaadje „De Stürmer" nog altijd getolereerd wordt, heeft in een voor dracht te Keulen verzekerd, dat er aan een compromis niet gedacht kan worden. Het Jodenvraagstuk moet tot een radicale oplos sing komen en tot in de uiterste consekwen- ties worden doorgevoerd. In verband hiermede moet herinnerd wor den aan een voorval, dat op den Helden- gedenkdag Unter den Linden algemeen do aandacht trek: ook het „rijksverband van Joodsche frontsoldaten" had aan het „Ehren- mal" een krans neergelegd, maar volgens een bericht in Joodséhe kranten bleek deze krans later verwijderd te zijn! Een Reuter-bericht meldt, dat alleen te Berlijn door den maatregel tegen de niet- airlsdhe auteurs 1800 schrijvers worden ge troffen. Verwacht wordt, dat een dergelijke maat regel onverwijld ook ten aanzien van do musici zal worden getroffen Men gelooft, dat dit een voorspel is voor de wet op de nationaliteit, welke Joden van de „nationalé gemeenschap" zou uitsluiten. NIEUWE GOUDFRFANKEN Uit Parijs: In welingelichte kringen ver luidt. dat het Fransche ministerie van Fi nanciën voornemens is reeds zeer spoedig over te laten gaan tot het slaan van gou den honderd-frankstukken, HET REN-AUTO-ONGELUK TE CHATEAU-THIERRY Alweer de gebrekkige organisatie Uit Parijs: Voorzoover uit het ingestelde onderzoek blijkt, is het ongeluk te Chateau —Thierry te wijten aan de gebrekkige or ganisatie en het ontbreken van alle vei ligheidsmaatregelen. Het staat bijvoorbeeld vast, dat de toeschouwers slechts door een langs de baan gespannen draad van die baan gescheiden waren. Het aantal dooden is inmiddels gestegen tot acht. POOLSCHE KUNST AAN DEN PARISER PLATZ (Van onzen Duitschen cox-responident). In de Kunstakademie aan den Pariser Platz, is thans een Poolscho Kunst-tentoon stelling te bezichtigen, die ook reeds door Hitler, Göring en andere vooraanstaande figuren bezocht werd. Wandelt men door de verschillende zalen rond, dan wordt men gewaar, dat de kunst dezer bohémiens, die in den moeiilijksten tijd der nationalo onderdrukking bleven zingen: „Nog is Polen niet verloren" ïiauw samenhangt met de geschiedenis en het vaak tragische lot der natie. Zelfs tihans, nu Polen wefcr een zelfstan dige republiek is geworden, krijgt men bij een persoonlijk bezoek aan dit eigenaardige landje, niet den indruk, met een gaaf en afgerond geheel kennis gemaakt te hebben. De vooral in Duitschlarji gebruikelijke dis kwalificatie „eine polnische Wirtschaft" (wij zeggen in zoo'n geval „een huishouden van Jan Steen") heeft werkelijk reden van bestaan, althans naar onze zienswijze want orde, zindelijkheid, cultureele ontwik keling en zooveel andere burgerlijke deug den zijn het zwakke punt bij dit eigenaar dige volkje gebleven. En toch biedt een be zoek aan de Poolsche steden een bijzondei-e charme, want bier beleeft men dc schilder achtige, sterk levenslustige werkelijkheid, welke door den kunstenaar in gestileenden vorm wordt weergegeven. Men komt hierbij tevens tot de ontdek king, dat er naast idealistische en romanti sche ook historische schilderkunst bestaat en dat is iets bijzonders, wanneer men be denkt, dat Polen allang had opgehouden, een zelfstandige staat te zijn. Hier is in den loop der jaren düs een kunst ontstaan, die als het ware door andere machten officieel verboden was! Uit de Poolsche geschiedenis wordt men gewaar, dat de boeken van groote dichters en denkers verbrand moesten worden, de intelligente jeugd werd door de Russische overheerschers naar Siberië verbannen, hel nationale museum werd naar Zwitserland overgebacht en „Polen's Adelsbrief onder de volken van Europa" werd in het Kreml te Moskou als een amusant museumstuk ten toongesteld! Machtig van kleur en opzet is Stephan Batory's Koning van Polen na den veldslag bij Pskow". Hier tixxrat de Poolsche koning, zijn sabel dwars over zijn knieën, do oogen verachtelijk gericht op de Russische leger- aanvoei'ders. die geknield voor 'hem liggen en hem smëeken, toch vooral'niet verder in Rusland door te dringen. Het doëk is af komstig van Polen's grootsten historischen schilder, den in 1893 overleden Jan Matejko. Ook de plastiek is sterk vei'tegenwoordigd en natuurlijk kijkt iedereen naar een groote buste van Pilsudski. Het valt op, dat de bij ons ook eens zoo beminde Paderewslci, die door zijn politieke activiteit in ongenade i; gevallen, nergens op deze tentoonstelling wordt weergegeven. Zoo schijnt dus ook ixi Polen de politiek niet zonder invloed ge bleven te zijn op de cultureele ontwikke ling van het volk en op zijn beoefening van de kunst. Kort Nieuws Laval zal 25 April te Moskou zijn. Volgende week proefvlucht Californië- Hawai met. het Trans-Pacific-vliegtuig „Oriëntal Clipper"; bemanning zes perso nen. Als alles goed gaat volgt in Mei de eei-ste groote vlucht naar Kanton (China). In Engeland waren in Maart 119,000 minder werkloozen dan een jaar tevorea. Adolph Ochs, uitgever van de New York Times, is op weg naar een gezondheidsoord in Tennessee, overleden. Te Weenen is het proces tegen den vroegeren (rooden) schutzbund begonnen. In de Oekraïne zijn 18 aanhangers van Trolzki gearresteerd; zij zullen vermoedelijk ter dood worden veroordeeld. Uit .het Sauerland wordt zware sneeuw val gemeld; op sommige plaatsen ligt de sneeuwlaag een meter dik, Gemengd Nieuws, Doodelijke auto-ongelukken Een zeer ernstig ongeluk met doodelijken afloop is op 't Mosplein te Amsterdam gebeurd. Een autobus vam lijn B stond aan de halte op het Mosplein. Achter deze auto bus kwam een andere bus aanrijden van lijn L. Deze laatste heeft op het Mosplein geen halte en reed dus langs den stilstaan- den wagön. Op het oogenblik, dat deze laatste wagen werd gepasseerd, schoot een jongen van elf jaar voor den stilstaanden langs en werd gegrepen door de L-bus. De zware wagen ging over hem heen en toon men hem opnam was hij reeds stervende. Weinige oogenblikken later was hij over leden. Onder Zeeland (N.-Br.) heeft op den Udenscheweg een ernstige aanrijding plaats gehad. De landbouwer A. Jacob was per rijwiel op weg naar de Udensohe markt, toen hij plotseling van achteren aangereden word door een vrachtwagen van den expe diteur P. Verhoeven uit Mill. De wielrijder werd doodelijk aan het hoofd verwond en is naar het Liefdesgesticht vervoerd, ahvaar hij spoedig overleed. Auto- en motor-ongelukken Te Amersfoort reed op den Hoogland- schenweg een auto met negen personen te water. Het gezelschap, bestaande uit zeven mannen en twee vrouwen, kwam uit Leersum en had te Amersfoort den avond vroolijk door gebracht. Bq het naar huis gaan reed men den verkeerden kant uit. Toen die vergissing werd ingezien, wilde de bestuurder op den smallen weg keeren. Daarbij reed de auto in een niet diepe sloot. Allen bleven ongedeerd. Toen de auto op het droge gebracht was, kon de reis worden voorgezet. Te Den Helder waren eenige ouderlingen van de Geref. Kerk op weg per auto naar Julianadorp. Daar de bestuurder, de heer P., blijkbaar niet goed met de wegen op de hoog- te was, reed hij een weg op, welke doodliep op de Doggersvaart. Voordat hij heit bemerkte vloog de auto, die gelukkig slechts met een snelheid van 80 K.M. reed op een betonnen paal en bleef daarop hangen, zoodat hij niet in de vaart schoot. Door de schok vlogen de inzittenden door de vooiTuit, waardoor de B. een rib brak en andere ribben ernstig kneusde. De heer K. kreeg een ernstige hoofd wond boven het oog. De auto werd geheel ver nield. De voorinzittenden en de chauffeur, de heer P., kwamen mét den schrik vrij. DE OPLICHTING VAN VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJEN In verband met het bericht betreffende dia groote opliohtingszaak ten nadeel e van ver zekeringsmaatschappijen te Groningen, wordt van politiezijde het volgende nog Inderdaad is da justitie een belangrijke oplichting op het spoor gekomen. Op haar last werd ongeveer drie weken geleden ge arresteerd een zekere J. B., dia als hoofd dader kan worden besohouwd. Bij het voort gezette onderzoek kwamen zeer veel géval len aan het lidht, waarbij met allerhande trucs veiTzekeringisrnaatsohappij en waren beetgenomen. Deze gevallen speelden zich niet in Groningen, maar in de omgeving en zelfs in Overijsel el. In verband hieimedie is dezer dagen aangehouden de 35-jarige T. S., die verdacht wordt van medeplichtigheid aan een diergelijke oplichting, die ter bc- soliikkiing van do justitie ia gesteld. DE DOODELIJKE DAMP Te Vlissiiigen verrichtte een werkman werk zaamheden in den kelder op het politiebureau, waar de centrale verwarming is gevestigd. Hy werd bedwelmd door kolendamp en is naar het St. Josephziekenhuis vervoerd, waar hij thans is overleden. HAGELSLAG IN HET WESTLAND Tijdens een hagelbui in het Westland is op verschillende kweekeryen nogal schade aange richt. Nabij 's-Gravenzande moest op kweekery een kas het ontgelden, terwijl op de kweekerij van den heer V. te Naaldwijk een tiental eennxiters werden vernield. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL De werkman Derksen, die de vorige week in de houtzagerij der firma Te Paske te Aal ten door drijfwerk werd gegrepen en met ge broken voeten naar het ziekenhuis te Winters wijk werd overgebracht, is aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden, INBRAKEN Het aantal inbraken te Almelo vermeerdert nog steeds, zonder dat het de politie gelukt, de dader(s) op te sporen. De laatste inbraken, Zondagnacht, geven echter eenige aanwijzingen, die, naar men hoopt, tot aanhouding zullen leiden. Twee ingezetenen zijn thans weer de dupe, 'nl. de heer G. B., aan de Beekluéclaan, 1 alles overhoop werd gehaald en de dieven een bedrag van f 20 wisten te bemachtigen. Erger waren de gevolgen voor den aannemer Schr., aan de Sluiskade, waar een bedrag van f 2100 werd gestolen. Eenigen tyd geleden zyn vier pensonen ge arresteerd in een woning aan den Ouden Waal te Amsterdam, die ervan worden verdacht ingebroken te hebben by de firma Levert en Co., gevestigd aan de Nieuwe Zijds Kolk. Al spoedig bleek, dat de gearresteerden meer op hun kerkstok hadden. De bekentenis sen kwamen druppelsgewijs los. Thans heeft een van de vier bekend, dale hy aan niet min der dan achttien heeft deelgenomen. Te Barneveld heefL de politie zekeren G. V., uit Colmschate by Deventer gearres teerd, die in het bezit was van twee geladen revolvers. Na zyn aanhouding bekende hy dien dag by H. J. v. M., te Loenen a. d. Vecht, terwijl de bewoners afwezig waren, te hebben ingebroken en ongeveer f 60 benevens een der in beslag genomen revolvers, te hebben ge stolen. Ook de andere revolver was van dief stal afkomstig. DOODELIJK MOTORONGELUK De 23-jarige G. J. H. Metelenkamp uit Borne, die Donderdag naby Almelo door een motorongeluk zeer ernstig werd verwond, is (Maandag in hei- Ziekenhuis te Almelo over leden. ERANDEN Te Berkel-Enschot (N. Br.) is de woning van den kaashandelaar de Groot door brand totaal vernield. Er kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Met moeite ge lukte het den brand tot dit perceel 'ie beperken U brandweer uit Tilburg, die ter assistentie wc geroepen, moest zich bepalen tot na- blusschen. Weerbericht Bet dunne pültje geeft den vorlgen suna nuU Hoogste stand te Toulouse 765.0. HjVfcL Laagste stand te Malinhead 738.4. Stand te Roterdam 753.2. WEERBERICHT Krachtige tot matige, Z.W. tot W. wind; betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nn en dan eenige regen, iets zachter 's nachts BUITEN LANDSCH WEERBERICHT Over het Z. van ons waarnemingsgebied en over Groenland blijft de hoo.ge drukking standhouden. Daartusschen bewegen zictt voortdurend depi'essies van W. naar O. De gisteren genoemde secundaire is 0.« waarts afgetrokken, terwijl zich thans wees een nieuw daalgebied bevindt over het mid* den van de Britsche eilanden en dc WM Noordzee. Het weer is onder invloed van de oceani sche luchtmassa over vrijwel het geheeld waarnemingsgebied zacht en regenachtig. Sinds gisteren is bijna overal de tempe ratuur weer gestegen uitgezonderd in N.O. IJsland, Z. Fx^ankiijk, Midden Duitschland en plaatselijk in Scandinavië. Rond het Ka naal en over de Z. Noordzee waait het krachtig. In het overige gebied meest matig. Er is ten onzent nog slechts weinig ver- andering in de heerschendo wcerstoestand! te venvachten. Waarschijnlijk zal do nacht wat zachter zijn. ij TEMPERATÜURSTAND j Temperatuur 11.2 C, 10 APRIL Zonsopgang 5.28 uur, ondergang 6.47 uur* Maan op voorm. 9.44 u., onder voorn. 2.03 u, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 APRIL Van 's avonds 7.17 uur tot 's morgens 4.45 M* Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2.51 2 21 Wegel 143 104 Breisach 140 132 Emmerik 2 56 2 28 KMhl 2.60 2.45 Loblth 1150 1123 Maxan 3.98 3.86 Nijmegen 9.05 8 62 Diedeshelm 1.84 1 47 St Andries 3.45 3 26 Mannheim 3.07 2 99 Arnhem 884 866 Lohr 1.91 1.66 Vreeswijk lw 000 0 00 Mainz 0.99 0 90 Wester voort 9 48 9-99 Blngen 2 09 1.97 Deventer 3.89 3 34 Caub 2 28 217 Kampen -013 014 Ems 1.98 151 Eysden 48 30 48.10 Coblens 2.71 2 39 Maastricht 43 28 42 85 Trier 1-73 1-52 Grevenblcht 3048 29 78 Keulen 286 2 34 Venlo 12 95 1217 Dusseldorf 1.20 1.73 Grave (sluis; 8 34 6 63 Khhrort 160 1.13 St Andries 2.36 2 01 Stuw Sambeek gesloten Stuw Borgharen geopend J Hoogwater Ned. Zeehavens i 10 April Delfzijl 3.49 16 02 HellevoetsL 738 20 09 Terschelling 0.59 13.15 Willemstad 837 2108 Rariingen 145 14.00 Brouwereh. 6 50 19 21 Den Helder 1135 Zierikzee 7.17 1939 iJmuiden 7.51 20.27 Wemeldinge 7.43 20.08 Hoek T.HolL 6 56 19.32 viissi- gen 6 03 18 27 Schevoningen 7.06 19 47 Temeuzen 6,36 1902 Kottcidam 9.04 21.22 Hansweert 7.10 1931 VERDRONKEN TeLiempde (N. Br.) is op de spoorbrug over den Dommel een man, die per ry'wiel de brug wilde oversteken, komen te vallen en in den Dommel terecht gekomen. Het lijk van den man, zekere van Boxtel, spoorwegarbeider te Boxtel, is nog niet gevonden. Rechtzaken. MOORDZAAK DE BIE Op 29 April voor den Hoogen Raad Naar wij vernemen, zal de Hooge Raad op 59 April behandelen het cassatieberoep van P. de B., die door het Gerechtshof te 's-Hertogenibasoh is veroordeeld tot 15 jaar, gevangenisstraf wegens doodslag cup zijn neef Ge r rit de Bie. BEEEDIGING EN MISHANDELING De poLltiierecihteT te Rotterdam heeft W. C< v. R. ter zake van eenvoudige beleediging en mianhain deling, veroordeeld tot 25 euibs. 10 da gen. Het Haagsche Hof legde, met verbetering vam gronden, dezelfde straf op. VERDUISTERING Ter zake van verduistering is J. S. door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 1 m, gevangenisstraf. Bij verstak werd dit vonmaia dioor hot Haagsche Hof bevestigd. MISHANDELING VAN FASCISTEN Straf door Gerechtshof verhoogd De vaensgezel S. W. L. de M.. on de chauf feurs J. G. en M H., die op 31 Mei van het vorig jaar gezamenlijk eenige fa&cleten nabij het stempellokaal aan de Vonder, aanvielen, zijn door de Rotterdamaebe rechtbank wegens mishandeling veroordeeld leder tot 2 maanden gevangenisstraf. Eerstgenoemde verd. is boven dien wegens beschadiging veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Conform het requi sitoir van den advocaat-generaai werd de straf voor C. W. L. de M. door het Haagech Ge. rechtshof verhoogd tot 3 maanden en bevestigd ten aanzien van de andere vej-dachten, terwijl voor het twceCi feit De M.'s straf werd ver hoogd tot 1 jaar. Het Hof overwoog daarbij. 'daohte's handelingen cn gedragingen tijden! "den aangemerkt als ernstige inbreuk op do maatschappelijke orde en een hoogst onduldbare handelwijze. VERDUISTERING Het Haogsche Hof bevestigde het vonnia yam de Rotterdomsohe rechtba.nk, waarbij C L. M. wegens verduistering tot 2 maanden en oórdc ?d t°l' maajlden £eva,ngenisötraf is ver- ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING Ontslagen vam .alle rechtsvervolging werd door het Haagvsoh Gerecht-hof de aardappel handelaar Frams de L,., die door den nnlritte. reohter te Rotterdam o v, do vordering niet voildioeu a.aui u- vul Kieming van een ambtenaar is ver» oondeeld bot f40 subs. 20 dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2