lliruiur ^ciitsdje Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden m Omstreken Wijs de N.S.B. als on°Nederlandsche Beweging af abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5447 DINSDAG 9 APRIL 1935 15e Jaargang 9trt)trttntieprij?en: Van 1 tot 5 regels1.177a Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 WAT MEN DURFT Het schijnt noodzakelijk te worden een rubriek te openen onder de titel: Wal men durft Want de lectuur, welke van i dan een zijde en voornamelijk door de meest linksche revolutionairen verspreid wordt, gaat alle perken te buiten. Onlangs wezen we op een circulaire, waarin op schandelijke wijze geageerd werd tegen de beschikbaarstelling van groenten, blikvleesch en margarine. Bleef het bij, des noods overdreven, critiek, het ware te ge- doogen; maar het is niets dan schimp en Thans vestigt men onze aandacht op een vuil pamflet dat van dezelfde zijde (dc R.S.A.P.) verspreid wordt uitsluitend onder de jonge werkloozen te Sliedrecht. Het is in één woord verschrikkelijk, wat daarin te lezen staat De gemeente Sliedrecht was niet achter lijk in haar zorg voor jeugdige werkloozen. Terwijl in andere plaatsen nog gestudeerd wordt over plannen, is men daar reeds aan de uitvoering bezig. De voornaamste bedoeling is om de werk- looze jeugd voor inzinking te bewaren en aan geregelde arbeid te wennen. Hoe noo- dig dat is, blijkt in andere plaatsen uit het minieme bezoek aan ontwikkelingscursus sen voor deze groep jongeren. Vele groeicD in tuchteloosheid op. Ieder rechtschapen burger juicht daarom onvoorwaardelijk toe, dat het gemeente bestuur van Sliedrecht poogt deze .jeugd in nood" te helpen door ze aan 't werk te zetten. Deze arbeid mag natuurlijk noch nutteloos noch strikt noodig zijn. Niet nutte loos, want dat is geestdoodend; niet direci noodig, want dan ontneemt men arbeid aan aildere werkloozen. Het is een moeilijk vraagstuk en men maakt licht fouten. Voorzoover wij kunnen oordeelen, deed Sliedrecht een goede keuze. Het laat werk doen, waaraan geen behoefte bestaat erf" dat zelfs in werkverschaffing niet zou geschieden en het is toch arbeid, jvelke voldoening en bevrediging schenkt Het Jeugdverbond van de revolutionair socialistische beweging oordeelt gansch an ders. Het stelt zich niet tevreden met on redelijke critiek op de hoogte van het zak geld, dat de jeugdige werkloozen ontvangen (f 1.— f 1.50 per week), maar het ver spreidt zoo vergaande laster over doel en bedoeling van het gemeentebestuur, dat de vraag rijst of de grens der toelaatbaarheid niet overschreden wordt. Dat de man, die het gestencilde pamflet schreef van begin tot eind met stijl, taal en spelling overhoop ligt, is bijzaak, al bewijst het wel, dat elke contróle van een verant woordelijke instantie ontbreekt. Erger, vee) erger is; dat men het voorstelt, alsof deze hulpverleening aan jeugdige werkloozen het begin is naar vrijwillige, straks verplichte arbeidsdienst en dat de verborgen bedoeling is om op deze wijze het loon te drukken en (volwaardige arbeiders straks ook voor deze „fooi" te laten werken of althans de jonge ren straks te werk te stellen bij allerlei productieve arbeid voor „dezelfde fooi", ge lijk thans reeds in Rotterdam gebeurt." Dit is in sobere omschrijving wat het pamflet in grove, ongekuischte taal ten beste geeft met als slotconclusie: „Laat je niet gebruiken voor onderkruiper. Laat je ook niet drillen tot een gehoorzaam sol daat" In Nederland mag veel. Als ook dit ge oorloofd geacht wordt, dan hebben we Blechts de ouders te vermanen: Denkt om uw kinderen! De vijand loert op hun ziel. EEN VERMOMD PROPAGANDIST „Een ernstig woord aan de Christenen Van Nederland" staat er boven een verkie- zingskrantje, dat ons door een lezer werd toegezonden en die op de vierde pagina ge schreven had: „Hoe vindt u deze politiek?" Welnu, we begonnen te lezen en we dach- -ten onder de lezing telkens: Welk bezwaar kan onze lezer toch hebben tegen deze ruimhartige, niet-schreeuwerige verkiezings- piupcugoj-i"".* Beslist pakkend is deze lectuur niet; het Is een lange beschouwing zonder vette tus schenzinnen, zware koppen of opdringerige regels; op neutraal papier, zonder illustra ties, vlak en egaal bijna; zoo geheel an ders, dan we van zekere zijde gewend zijn. „Hoe de oprechte Christenen in Duitsch- ïand verdrukt worden", zou men boven de eerste pagina's kunnen schrijven; feit na feit wordt opgesomd, zooals ze de laatste weken gepubliceerd werden en dan komen de conclusies. „De Duitsche Christenen staan gevaarlijk dicht naast allerlei nieuw- heidensche bewegingen, welke in het Derde Rijk als paddestoelen omhoog schieten". Met groote sympathie volgen de Nederland- sche Christenen de moedige 'beweging der Belijdeniskerk: „zuiver herlevend Christen dom tegenover aardsche machtswaan"; hier, zoowel als in Duitschland. „Laat u, zoo roepen wij de Christenen van Nederland toe, niet misleiden door het feit, dat het nationaal-socialisme van den heer Mussert zich tooit met Christelijke siersels. Wolven, die zich in schaapsvacht steken blijven mar liet T'.ijbi'lwout d... «n'vn.' .Synii/'riiiieke woorden, voorwaar. Eu gc- leest verder. „O, men heeft vaak gespot over de „versplintering" van het Nederland- sche godsdienstige leven, maar per slot van rekening is dan toch de keerzijde van die versplintering deze: dat het in deze lage landen een ieder vrij staat om God te zoe ken en God te vinden en God te dienen op zijn wijze". Go gaat met vergrootte waakzaamheid verder en leest, dat uit de afzonderlijke ge meenten de „onzichtbare, algemeene Keik wordt gebouwd". Geen kerk, welke ver trouwt op wereldlijke macht, maar die leeit „bij de gratie Gods". Tijdens de lezing kwam zoo nu en dan argwaan bij u op, maar er was toch veei sympathieks in de beschouwing en ge ziel verlangend uit naar de slotbeschouwing. Of, is het geen verkiezingstractaat? Dan plotseling komt de ontnuchtering, „Tallooze Christenen zijn tevens sociaa democraat. En zij kunnen het zijn, omd het partijprogram de godsdienst „privaa zaak" noemt Daarmee haalt men de goc dienst niet omlaag, integendeel. Er zijn ve schillende levensgebieden, en de part laat aan de godsdienstige ove tuiging de vrijheid om op haa levensgebied dat dieper èn hoogi ligt dan dat van het openhaar-politieke han delen zich uit te leven." Steeds meer Christenen begrijpen dat, zot- heet het verder, want „de sociaal-democra tie speelt geen doorzichtig spel met de woorden Christendom en Christelijk, gelijk Musserts N.S.B. dat doet. Immers, de ge loofsovertuiging der menschen is voor haar een te heilige, respectafdwingende zaak. dan dat zij haar omlaag zou willen halen om te dienen als lokmiddel op het terrein van de politieke strijd." Wij citeeren niet meer. Het is genoeg. Zóó kan men het woordelijk in de pers der N.S.B. lezen. S.D.A.P. en N.S.B. sluiten de godsdienst gelijkelijk uit. Hoe vindt u deze politiek, vroeg onze lezer. Er is maar één antwoord op: Dit on scNuldige traktaat van het „bureau van actie en propaganda tegen communisme cr» fascisme" is een roode propagandist, doch. vermomd! (Nadat het bovenstaande gezet was, be reikten ons exemplaren van dit pamflet op het rose papier van de roode pers.) BINNENLAND. Geen animo voor den gemeenteraad Bij de a.s. raadsverkiezing zullen vijf of zes der thans zittende raadsleden van Drei- schor geen nieuwe candidatuur aanvaarden. De raadsleden wenschen in hoofdzaak geen nieuwe candidatuur vanwege de zeer onaangename betrekkingen met den bur gemeester-secretaris. De gemeenteraad bestaat uit 4 liberalen, 2 s. d. en één lid dat bij geen partij is aan gesloten. Dit laatste lid heeft zijn besluit nog niet bekend gemaakt. De besturen van de liberale kiesvereeniging en die van de S. D. A. P. stellen voor, bij de a.s. gemeen teraadsverkiezing geen candidaten te stellen. De R.-K. Universiteit en de N.S.B. Spreekverbod voor studenten Het bestuur van de r.k. universiteit te Nijmegen, heeft naar de Res. Bode meldt, aan den student van O., uit Nijmegen, die een spreekbeurt had vervuld op den N.S.B.- landdag te Amsterdam, verboden in het openbaar voor de N.S.B. en dergelijke be wegingen op te treden. Dat .verbod geldt voor alle studenten. Het hoofdbestuur vajn de vareeniging „Sp'eillingvrede" brengt ter algemeene ken nis, dat thans de actie tot invoering van de nieuwe schrijfwijze over de geheele linie met kracht zal worden voortgezet. Er is be- iangsteliling -aan alle zijden, overal in Nedetr- lamd. Een dezer dagen gehouden propaganda bijeenkomst te Zaandam slaagde uitmuntend en vergaderingen zijn elders in voorbe reiding. Die verdubbelde activiteit houdt verband met het feit, dat de gepubliceerde briefwis seling tussohen den voorzitter Mr Dr E. W. C a t z en Prof. Mr B M. Taverne, geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Moge nu elk onbevooroordeeld taalgebruiker uit die correspondentie zijn eigen conclusie trek ken. Ook met betrekking tot de vraag, of de huidige, zorgelijke tijdsomstandigheden voortzetting van de noodelooze en naar zal blijken, hopelooze, strijd gedoogen. Met nadruk verklaart de voorzitter van „Spelhngvrede" daartoe van bevoegde zijde gemachtigd dat „concessies" aan tegenstander an de moderne spelling niet te verwacht' rijn. Het accent moet vallen op dit onloc are feit: zelfs aanhangers van het De en Te Winkel-systeem be- hooren de vereenvoudiging te aanvaarden, omdat een andere oplossing om tot eenheid te geraken, ni-et mogelijk is. Gister- dom v Tils" fa:..ek van en Tilanüs TILANUS t 'o Almelo in den ouder- rlcden de i eer J. L. L. nr>t van de bekende n o.deigoede>-on Jansen VERGADERING ANTIREVOLUTIONAIR FLAKKEE Redevoeringen van de heeren J. Schouten, J. C. Diepenhorst en Ds. J. Fokkema Maandagavond werd in het Zondagsschool gebouw te Sommelsdijk een groote openbare vergadering gehouden vanwege de Hulp centrale van A.R. Kiesvereenigingen op Goeree en Overflakkee. De toeloop van belangstellenden was zoo groot, dat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen of niet in staat waren binnen te komen en weer terugkeer den op hun schreden. Uit alle plaatsen van ons eiland waren anti-revolutionairen opge komen. ook vele vrouwen waren aanwezig. Een drietal sprekers stonden op het pro gramma. De heer C A. Potter, de voor zitter, sprak enkele korte welkomstwoorden, waarna de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der- Staten Generaal Voorzitter van het Centraal Comité, het woord kreeg. Hoe kwamen wij onder de indruk van het sombere beeld, dat de heer Schouten ons schetste van heden en toekomst. De heer Schouten beeldde in enkele for- sche trekken onze positie in het wereld leven uit. Onze centrale positie te midden van de vol ken der wereld, is oorzaak, dat wij de we reldcrisis, in ontzettende mate ondervinden en nog zullen ondervinden. Landbouw, tuinbouw, handel en industrie al deze takken van Nederlandsche welvaart zijn door de maatregelen der andere regee ringen weggesneden. Op de hem eigen wijze liet spr. zien welk een leugenachtig werk die menschen ver richten, die de tegenwoordige toestand van ons land verwijten aan het kabinet-Colijn. Scherp vestigde hij de nadruk erop, dat geen enkele andere regeering den toestand kan verbeteren, wel verslechteren. Spr. stond even stil bij Mussert, Ds. Kersten, de socia listen en Van Houten en wees er tenslotte op, dat wij Calvinisten de uitkomst van alle ellende over moeten laten in vertrouwen op God- In een machtige peroratie, vuurde hij allen aan de kracht in alle slagen te weten in 't geloof en hij besloot met de bede uit te spreken: Dat als God het leven bestrijdt, zij die Zijn Naam belijden, daardoór steeds dichter bij God mogen komen. Dat is het licht in deze donkere tijd, dat het dichter leven bij God in staat stelt te handhaven en te beschermen wat God ons in dit leven nog geeft. Spr. wekte op te strijden voor het gezag, do vrijheid en tot de in spanning van alle bouwende arbeid in bet geloof, dat God ook in gehoorzaamheid zege nen zal. Na de rede van den heer Schouten hield de voorzitter van de A.-R. Statenfractie, de heer J. C. Diepenhorst een toespraak over het werk van de Prov. Staten. Op hel dere en eenvoudige wijze gaf hij aan wat het groote belang van de Statenverkiezin gen is voor de Regeering des lands, vooral in verband met het feit, dat de Eerste Kamer door de Provinciale Staten gekozen wordt. Spr. wekte ook op tot trouw aan de be ginselen. Ds. J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Amstelveen, hield de slotrede, waarin hij vooral het streven van Hervormde zijde op ons eiland, in vurige woorden gispte. Elk één die de eenheid van onze partij nu dreigt te fnuiken, nu Regeering en volk tot het uiter ste zich hebben in te spannen: hij is in mijn oogen een beroerder Israëls. Elk goed Hervormd Gereformeerde kan niet anders zijn dan anti-revolutionair. In een prachtige rede zette spr. dit uiteen. Amsterdam en het Werkfonds Nieuwe aanbesteding Gisteren hebben B. en W. van Amsterdam opnieuw een werk aanbesteed, dat deel uit maakt van het 60-millioen-plan, n.l. het maken van een riool met zinkingen tus- schen het Rokin en het J. D. Meijerplein. Er waren 19 biljetten ingekomen. De laagste inschrijfster was de firma A. M. Assendorp en J- Akas te Amsterdam met f78.577, hoogste de fa. Westerveld en van der Heide te Amsterdam met f 129.000. LEEUW ARDEN'S 500-JARIG BESTAAN Het hoofdcomité voor de herdenking van het 500-jarig bestaan van groot-Leeuwarden heeft beslottn de herdenking te doen plaats vinden in de week van 2 tot 8 Sept a.s. HET BEZOEK VAN MACROBERTSON UITGESTELD Naai- men ons meldt, is 't bezoek van deu organisator van de Melbourne-race, Mac- Robertson, aan ons land eenigen tijd uitge steld. De heer MacRobertson zal eerst in den loop van Mei in Nederland komen. MUTATIES BIJ DE MARINESTAF De kapitein-luitenant ter zee G. I-I. Pool man, sous-chef van den Marinestaf, zal om gezondheidsredenen met ingang van 1 Mei 1 Mei as. den zeedienst verlaten. Hij wordt opgevolgd door den kapiteinluitenant ter zee L G. L. van der Kun. Naar we vernemen, zal het nieuwe bu reau van politie te Leeuwarden, Maandag 15 April aanstaande officieel door den min- nister van Justitie worden geopend in te genwoordigheid van tal van genoodigden. DE „OEHOE" NAAR DE WEST De „Oehoe" zal waarschijnlijk in Juni a.s. naar West-Indië gaan. voor de exploitatie van de nieuwe luchtlijn. Nog niet bekend is of deze machine naar de West zal vliegen, of verscheept zal worden. BOOTTREIN M. S. „INDRAPOERA" De trein in aansluiting op het 9 dezer te Marseille verwacht wordend m. s. „Indra- poera". zal den lOen April om 10.49 te ftoo sendaal, 11.43 te Rotterdam D. P. en 1209 te Den Haag H.S. aankomen. Aankomst Amsterdam 18.14; i DE OMZETBELASTING Aanmerkelijke verlichting voor gemeentebedrijven Naar wij vernemen staat het thans defi nitief vast, dat de Minister van Financiën een gunstiger regeling zal treffen inzake de heffing der omzetbelasting van gas en electriciteiL Aanvankelijk eischte de Minister 4 pet van de bruto-verkoop, de detailprijs voor de afnemers. Na veel verzet van belanghebben den werd voor 1934 genoegen genomen met ongeveer 2 2/3 pet. Dit bleef een zware last voor de bedrijven, die het toch al slecht maken; of voor de burgers, op wie het ver haald werd en die toch al zwaar belast Thans heeft de Minister erkend, dat de distributie van electriciteit en gas gelijk staat met transport en dat dus deze pro ducten ook bij de bron belast moeten wor den, zooals de wet uitdrukkelijk voor schrijft Het gevolg daarvan is, dat vanaf 1 Jan. 1935 de 4 pet omzetbelasting geheven wordt van de (gefixeerde) kostprijs bij aflevering door de fabriek. Voor de electriciteit zal deze 2.2 ct bedragen en voor gas waar schijnlijk 5 6 ct Wanneer men bedenkt, dat volgens de eerste interpretatie van den Minister 4 pet betaald zou moeten worden voor electrici teit van 20 ct of meer (in sommige ge meenten is het nog 25 (t 30 ct.) en voor gas van 10 a 12 ct, dan begrijpt men, dat de nieuwe wetsuitleg voor de gemeentelijke bedrijven van zeer groote beteekenis is. Voor de distributiebedrijven (dat zijn die, welke bij een groote centrale electriciteit en/of gas mkoopen) wordt de zaak wel zeer eenvoudig. De centrale brengt de 4 pet. van de kostprijs zonder meer op de reke ning. De laatste zending voor de bemanning van Hr. Ms. K XVIII Het Comité „Onze Marine" deelt mede dat er voor de bemanning van Hr. Ms. K IS nog één zending zal worden verscheept waardoor het Nederlandsche volik op daad werkelijke en rechkstreeksche wijze contact heeft met en belangstelling toonen kan voor de opvarenden van de K XVIII op hun .wereldreis; Deze laaste zending wordt op 26 April verscheept en verzonden naar Fremantle in Australië. Het is dus de laatste gelegenheid om tijdens deze reis nog iets voor dè be manning te doen. H»et comité Onze Marine (gironummer 42883 Postbus 6 Den Helder) verwacht dat velen in den lande deze laat ste gelegenheid zullen aangrijpen om van hun daadwerkelijke belangsteiling en sym pathie te doen blijken. Betreffende het aanbieden van gedenik- raaxn en herinneringsboek volgen nadere UIT HET SOCIALE LEVEN 'T CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE De besturen der beide werkgevers-organi saties in de sigarenindustrie hebben, naar aanleiding van de houding der vier werk- leden-organisaties, die iedere loonsverlaging afwijzen, te Amsterdam vergaderd teneinde hun definitief standpunt te bepalen. Met algemeene stemmen werd besloten het besluit tot invoering der gewijzigde loonen op 22 April a.s. onveranderd te handhaven, aangezien de starre houding der werklie den-organisaties geen enkel aanknoopings- punt biedt en de slechte economische toe stand van het bedrijf geen verdere tegemoet koming wettigt. De Rijksbemiddelaar Prof. Dr Josephus Jitta heeft inlichtingen gevraagd aan par tijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de nettenweverij der N.V. vh. Jainnink en Co te Goor. De Rijksbemiddelaar Prof. Aalberse, heeft inlichtingen gevraagd aan de pariijen be trokken bij het dreigend conflict aan de N.V. Swinkels weverijen te Deuime. DREIGEND CONFLICT IN DE BAKSTEENINDUSTRIE In de Groningsche baksteenindustrie, om vattende een 30-tal fabrieken, dreigt een conflict in verband met moeilijkheden over continuatie van het collectief arbeidscon tract. Loonsverlagingen van 10 pet. en meer zijn aangekondigd. De personeelen staan echter op het standpunt, dat, gezien het lage loonpeil en de reeds toegepaste verlagingen verdere verlagingen niet te aanvaarden zijn. OPLEVING IN DE LEDERINDUSTRIE In verband met veLe orders laat de Kon. ldderfabriek te Oistervvijk (N.-Br.) haar uit circa 800 man bestaand personeel weer 47% urn- per week werken. Ruim een jaar geleden was een 40-urenweek ingevoerd. UIT HET STUCADOORSBEDRIJF De Chir. en R.K. organisaties hebben het landelijk collectief contract voor het stuca- doorsbedrijf met den Ned. Stucadoorspa- troonsbond en den R.K. bond van stucadoors patroons aanvaard. De Alg. Ned. stucadoors- bond wil zich het recht voorbehouden om plaatselijk een overeenkomst aan te gaan ten opziohte van het aangenomen werk. De patroonsbond wenscht daar niet in te tre den, zOjrfat AIe Ned. stneadoorsbond 7oork»*égt tfeen partij is l>»j hel contract. Gemengd Nieuws. Geweldige brand te Nijmegen In den afgeloopen nacht te ongeveer één uur is de brandweer gealarmeerd voor een zware brand, ontstaan in een perceel aan de Lange Hezelstraat te Nijmegen, waarin gevestigd is een zaak in kruideniers- en koloniale waren van P. Burgers. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. Het perceel is onbewoond. Burgers heeft in de stad verscheiden filialen. Het onderzoek van de brandweer wees uit dat het vuur reeds tot de achterzijde was doorgedrongen tot de belendende perceelen. in gebruik als slagerij bij Benning en als banketbakkerij bij Wijers. Via den magirusladder werd nu eerst een aanval op de uit het huis van Burgers-filiaal uitslaande vlammen geopend. Tevens werden door de brandweer, die met veel materiaal ter plaatse was, slangen gelegd door de belendende perceelen ten einde het vooral in de benedenachtervertrek- ken van de bakkerij woedende vuur te be- Eerst na langdurigen arbeid slaagde de brandweer er in het vuur te lokaliseeren. Het duurde nog geruimen tijd, voor men met het nablusschingswerk gereed was. De schade is zeer aanzienlijk. Het pand van Burgers is vrijwel uitge- Van de bakkerij van Wijers werd het be- nedenachtergedeelto verwoest, terwijl het perceel van Benning vooral aanzienlijke wa terschade kreeg. De rosse gloed der vlammen was in ver ren omtrek zichtbaar. Verzekering dekt de schade. HOLLANDSCH SCHIP DOOR JAPANNERS AANGEHOUDEN De „Juno", een tankboot van de Anglo Saxon Petroleum Cy., die onder Nederlandsche vlag vaart, en 29 Maart van Hongkong ver trokken was met bestemming naar de Japan- sche haven Swatow, is bij het eiland Formo sa door de Japan sche autoriteiten aangehou den. Het werd den kapitein verboden zyn reis voort te zetten. Als reden van dezen maatre gel geven de Japanners op, dat de „Juno" zich tegen het ^staande verbod in, in de militair versterkte zone ophield. De kapitein van het schip verklaart dat een hevig onweer hem ge dwongen had beschutting te zoeken in de nabij heid van de kust. Hierbij is hij blijkbaar in verboden gebied terecht gekomen. DE DIJKDOORBRAAK BIJ GOUDA Na de dijkdoorbraak by Gouda is men be gonnen met het storten van zand in het in den dijk geslagen gat, om dit gat voorgoed te dichten tot steun van den keerdyk langs den IJssel, welke gescheurd is. Door de dijkdoor braak zal van doorgraving van den IJsseldyk voorloopig wel niets komen. Ook is men in het ondergeloopen land tusschen het scheep vaartkanaal en het stroomkanaal naar de ver dwenen materialen gaan baggeren. AUTO-ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP Men meldt ons uit Delft: Zaterdagmiddag omstreeks half vijf reed v .V. uit de Harmenkokslaan met een hand wagen, komende uit de richting Den Haag, op den Oostsingel even voor de brug over de Tweemolentjesvaart. Naast hem liep zijn 23- jarigen zoon. Uit dezelfde richting kwam een vrachtauto aan, bestuurd door den 46-jarigen v. d. H. uit Rotterdam, die achter den hand wagen moest blijven, omdat uit de andere rich ting een onbekend gebleven auto kwam. v. d. H. kon niet tijdig genoeg stoppen, greep met zijn auto de handwagen, die in het kanaal te recht kwam, sleepte de beide personen mee, reed naar links den weg over en botste tegen het daar staande transformatorenhuisje, v. V. kreeg enkele lichte verwondingen aan zijn beenen, maar zyn zoon was er erger aan toe. Deze bekwam ernstige hoofdwonden. Beiden Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Amsterdam besteedt werken aan in sa* menwerking met het Werkfonds. Blz. 2 De 70ste verjaardag van Ludendorff. Mac Donald en Flandin naar Stresa. Na de verkiezing te Dantzig. Blz- 3 De Nederlandsche Handelsbalans en onze uitvoercijfers over de maand Maart. Met de uitbetaling van de steunbedragen voor bloembollen zal per 1 Mei een aan vang worden gemaakt. Voor de verkoop van melk en melkpro ducten is voortaan het geheele land door een vergunning noodig. NIEUW FEUILLETON Vandaag beginnen wij met een nieuw feuilleton, 't Is een verhaal uit den tijd, nat het Christendohi in ons land zijn intrede deed. .De schrijver van zulk een verhaal moet eenst een historische omlijs ting geven, maar die is in dit geval al even boeiend en intere^ant als 't verhaal.zelf. Dit nieuwe feuilleton zal dan ook wel in den smaak vallen. zyn per Packard naar het Gasthuis vervoerd, waar v. V. werd verbonden. Zyn zoon over leed een uur later. De handwagen met poets middelen wérd beschadigd. De auto kreeg aan de voorzijde flinke schade. De Commissaris van Politie verzoekt den onbekend gebleven autobestuurder en even- tueele getuigen zich aan zijn bureau afd. recherche te willen vervoegen. Door de tram doodgereden Men meldt ons uit Rotterdam: Zaterdagavond kwart voor tien werd do 35-jarige J. J. Rutten, wonende Eleonora- straat, op den Oostzeedijk bij het Bosland bij het achteloos oversteken van de straat aan gereden door een motorwagen van lijn 1, be stuurd door W. H. R., wonende Galjoen straat. Rutten werd tegen de straat gesmakt en moest met een schedelbasisfractuur in emstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Gistermorgen is hij aan de bekomen verwondingen over leden. Voor de eerste maal doet de N. S. B. mee aan de verkiezingen. De nieuwe „beweging" schijnt over schatten gelds te beschikken. Van crisis-ellende is daar nog geen sprake. Het blijkt, dat er hier en daar verwarring door gesticht wordt. Niet iedereen is in staat schijn van wezen te onderscheiden. En «och kan duidelijk aan getoond worden, dat Nederland Neder land is en moet blijven. Het vlugschrift van H. DIEJV1ER onder den titel van Geen buitenlandsche namaak aldus geen N.S.B. is reeds in duizenden bij duizenden exemplaren verspreid. Zelfs kwam er vraag naar buiten de eigen kringen. Nil, dat is goed. De A.-R. Partij is altijd de meest echt-Nederlandsche partij geweest. De prijs is zoo leag mogelijk gesteld. Bij 250 Ex. 2.25 Bij 6000 Ex. 40.- !>Ult 45.- f 1000 9— 50.- n 2UU0 Ex. ƒ17— 9000 Ex, *»5.- - 3000 24— 60.- 40 DU ƒ30— 100.- 5900 35— Elke 1000 Ex. meer 5.- Alles zonder Verzendingskosten worden bij elke levering afzonderlijk berekend Bestel spoedig. Van allen kant wordt getrokken aan onze kiezers Het Christelijk volk moet dicht naast elkaar staan. Opgave aan Hel Comité voor Christelijke Volkslectuur Bureau: Talmastraat 13. Tel. 90115, Amsierdam-Zuid

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1