Jliruuir geii&cife (ünurant De „Leeuwerik" in sneeuwstorm te pletter gevlogen Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Alle zeven inzittenden gedood -» Een slag voor de K. L. M. abonnementsprijs: Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct iet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang NO. 5446 MAANDAG 8 APRIL 1935 gjbtotrtettttepritfen: Van 1 tot 5 regels 1.1-77» 0.22'/, Ingezonden Mededeelingen 2.30 0.45 Handelsadverlenliën per regel f O.Wh Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau 0.10 Piloot Soer en een zoon van Burgemeester de Vlugt onder de slachtoffers Zaterdagmiddag is het KXM.-vliegtuig de ,JLeeuwerik", van Praag onderweg naar Amsterdam, in een zware sneeuw- storm beland en tegen een berg in dé nabijheid van Kassei (Westfalen) te pletter gevlogen. Ijsafzetting op de vleugels is vermoedelijk de oorzaak van het ongeluk geweestwaardoor men verhinderd werdtot veilige hoogte te stijgen. Het toestel ging in vlammen op De zeven inzittenden zijn allen om het leven gekomen, en geheel verkooldHet zijn de heer en Soer, eerste bestuur* der; Prillewitz, tweede bestuurder; Van der Kléin, marco nist; Weimanmecanicien; Wingelaar, mecanicien; en de passagiers II. van Piel, Arnhem en Mr. W. de Vlugt, Am sterdam, een zoon van den burgemeester Als een geweldige scliok is ongetwijfeld het bovenstaande bericht in den vroegen Zaterdagavond door den lande gegaan. Nog ligt de ondergang van de „Uiver" in den nacht van 19 op 20 Dec. j.l. versch en diep in het geheugen. En thans een nieuwe ramp, waarvan de zoo bekende machine •de „Leeuwerik" die ook in December naar Rutbah Wells was geweest het slachtoffer is geworden, een ramp waarbij alle opvarenden: 5 man K.L.M.-personeel en twee passagiers het leven hebben gelaten. Het ongeluk is gebeurd op de lijn Praag Rotterdam, de jongste, eerst verleden week Maandag geopende lijn van de K.L.M. Het aantal passagiers is echter in de eerstp dagen nooit zoo groot als bij lijnen, die reeds jaren in exploitatie zijn. Daarom pleegt de K.L.M. veel personeel aan boord te geven van deze machines, omdat men de plaatsruimte op de drukke verbindingen niet missen kan en het personeel toch ook een zeker© oefeningsperioie mee moet maken. Om 12 xl. 34 A.T. was het vliegtuig uit Halle vertrokken. Om 1 u. 35 be vond het zich 10 K.M. ten Noorden van Kassei, dus juist op de route Halle LeipzigEssen en 4 minuien later meldde het aan Keulen, dat de antenne werd ingehaald wegens onweer. Om on geveer 2 u. 20 A.T. werd het gevonden. De slachtoffers Nader vernemen wij dat de bemanning van de verongelukte „Leeuwerik" niet uit vier, doch uit vijf personen bestond, name lijk de heeren P. Soer, eerste bestuurder. Prillewitz, tweede bestuurder, T. van der Klein, marconist, P. Welrnan, mecanicien, en H. W i n g e 1 a a r, werktuig kundige. Als passagiers waren aan boord de heeren Mr. W. de Vlugt, van Amsterdam, en II. van R i e 1, van Arnhem. Mr. W. de Vlugt, een zoon van den Burgemeester van Amsterdam, was lid van de firma Jngwersen Co., aldaar. De heer H. van R i e 1, uit Arnhem, die chef was van de afdeeling verkoop van de Algemeene Kunstzijde Unie, en die uithoof de van zijn beroep zeer veel reisde, maakte daarbij veelvuldig van de K.L.M.-toestellcn gebruik. Dezer dagen vertoefde hij in Wee- nen, en via Praag was hij op de thuisreis. Hij was ongeveer 50 jaar oud, gehuwd, en vader van drie kinderen. PiJoot Piet Soer was 4 Januari 1903 te Havelte geboren. Voordat hij in dienst trad hij de K.L.M. was hij militair vlieger op Soest erberg. Sinds 10 Mei 1927 was hij aan de K.L.M. verbonden, in wier dienst hij ruim 7000 vlieguren maakte, w.o. zeventien Mr. W. de Vlugt, zoon van Amsterdams Burgemeester reizen naar Indië. Hij was een der meest bekende K.L.M.-piloten, vooral vermaard door de befaamde Kerstvlucht in December 1933, die hij tezamen met Smirnoff had on dernomen. De eerste bestuurder P. Soer, comman dant van de „Leeuwerik", vooral bekend door de vermaarde Pelikaan-tocht. De spanning, welke er op dien gedenk- waardigen avond van 30 December in heel Nederland heerschte, toen zij met de .Peli kaan" bij nacht en ontij op Schiphol land den, ligt nog versch in ons geheugen. Deze koene luchtvaarder is thans aan ons vaderland ontvallen. Hij laat een vrouw en een dochtertje achter. Piloot Prillewitz, die omstreeks <40 jaar oud was, stond in dienst der K.N.I.L.M. doch was uit Indië overgekomen om een zomerseizoen bij de K.L.M. te vliegen. Het lag in het voornemen, dat hij na afloop daarvan met een voor de K.N.I.L.M. be stemd toestel naar Indië zou terugkeeren. De marconist T. van der Klein was een Rotterdammer van geboorte. Hij genoot zijn opleiding als dienstplichtig sergeant- mitraillist, en was iu het bezit van een cer tificaat eerste klasse telegrafist en lucht vaart-telegrafist. Op 1 Juni 1934 bij de K. L. M. in dienst getreden, maakte hij vervol gens ongeveer 500 vlieguren, waarbij een reis naar Indië inbegrepen. Hij was geboren op 5 October 1910 en dus 24 jaar oud. De mecanicien Pieter Weiman werd 20 Maart 1910 te Brielle geboren en trad in 1930 in den K.L.M.-dienst. De werktuigkundige Hendrik Winge laar, geboren 26 Juni 1904, die gehuwd was doch geen kinderen had, was voorheen sergeant-monteur bij den militairen vlieg- dienst. Sedert 1 Maart 1934 was hij aan de K.L.M. verbonden. Hij had eenige dagen op het vliegveld Praag vertoefd, in verband met zijn werkzaamheden, en was eergiste ren per „Leeuwerik" naar Nederland ver trokken. Daar hij aan boord niet in functie was, vermoedde men aanvankelijk niet, dat ook hij tot de inzittenden van het veronge lukte toestel behoorde. Eerst later werd be kend, dat Wingelaar eveneens bij deze ramp het leven had gelaten. De familieleden van de slachtoffers zijn op de hoogte gesteld. Twee broers van den heer de Vlugt zijn reeds Zaterdagavond nog naar Dortmund vertrokken. De K.L.M. heeft opdracht gegeven de lijken naar ons land over te brengen. Soer was een der bekendste piloten der K.L.M. Groote bekendheid verwierf hij zich vooral met zijn Pelikaanvlucht in Decem ber 1933. Hij was gehuwd. Prillewitz, die vroeger ook bij de K.L.M. heeft gediend en v. d. Klein waren ongehuwd. Wingelaar, die pas kort bij de maatschappij in dienst, was, was eerst enkele weken geleden ge trouwd. De „Leeuwerik" was de machine, die ook de luchtlijn op Praag heeft geopend. Het was een 3-motorige Fokker F XII, met Wasp-motoren en heeft in 1931 de eerste reis naar Indië gemaakt. Thans vloog de „Leeuwerik'* uitsluitend op het Europee- sche luchtnet, doch binnen korten tijd zou de machine toch weer tijdelijk op de 'Indië- route ingelegd zijn. Hoe het toestel gevonden is Het toestel is gevonden door een wacht meester van de politie van Rosenbeck. Het lag op 400 M. hoogte tegen een helling op een open plek vlak bij de boschrand. De route was voor de Indië-vliegers niet onbe kend, aangezien de vlieglijn Amsterdam- Budapest over Halle-Lcipzig voert. De ma chine was dan ook niet afgeweken. Wel staat vast, dat Soer in een sneeuwstorm te recht gekomen is, waardoor hem elk zicht benomen is. Dientengevolge schijnt de machine tegen een berg gevlogen te zijn, is toen over den kop geslagen en in brand geraakt, met als gevolg, dat zeven verkoolde lijken te midden van de overblijfstelen der machine gevonden werden. De plaats des onheils Brilon, in de nabijheid waarvan het on heil is geschied, is halverwege gelegen tus- schen Dortmund en Kassei op "n boschrijke hoogvlakte. Het is een stad van ongeveer 6000 inwoners Het plateau ligt midden in de Briloner bergen, eveneens met groote bosschen bedekt, door akkers afgewisseld. Aan deze omstreken dankt de stad een zekere vermaardheid wegens het heilzame klimaat. De bergen sluiten aan bij hel noord-oostelijke gedeelte van het Saucrland en verheffen zich in ronde koppen van 450 tot 500 M hoogte. Ten Zuiden van Bri'on bereiken de bergen een hoogte van meer dan 700 Meter. Bekend zijn in de buurt de Bruchhauser Steenen, vier groote steile rotsen, die een uitzicht bieden tot ver in het land van Munster. Een ooggetuige op de van het ongeluk Toestel tijdens sneeuwstorm tegen een berg gevlogen Een correspondent van het persbureau Vaz Dias in Westfalen is een half uur na het ongeluk van de „Leeuwerik" op de plaats des onheils aangekomen. Zooals reeds werd gemeld, zoo telefonee! de hij, is de ramp Zaterdag even voc. drie uur gebeurd Op dat oogenblik woedde boven de streek een zeer zware sneeuw storm, die in dichtheid zeer ongelijk was, maar toch in de .minst hevige momenten niet meer dan ten hoogste 200 meter zicht maakte. Waarschijnlijk is liet aan deze omstandigheid toe te shrijven, dat de „Leeuwerik" midden in de vlucht tegen berg is aangevlogen. Het ongeluk is gebeurd op een afstand van naar schatting 25 K.M. van het plaatsje Brilon, van waar de plaats van de ramp per auto in een half uur rijden bereikbaar is. De berg, waartegen de „Leeuwerik" js opgevlogen, is de Burgberg nabij het ge hucht Roesenbeck in het Sauerland. De streek daar is buitengewoon eenzaam, zoo dat het ongeveer een kwartier duurde al vorens degenen, die het vreeselijke onge luk zagen gebeuren, ter plaatse konden zijn. Het was een afschuwelijk schouwspel, dat zich daar aan hen voordeed. De „Leeuwe rik" was na de botsing over den kop gesla gen en in brand gevolgen. Dichtbij het bosch Het K.L.M.-vliegtuig Leeuwerik aan den voet van den berg was het ge vaarte neergestort en geheel uitgebrand. Van de prachtige F XII was niets over dan het kromgetrokken ijzeren geraamte en verkoolde resten van het houtwerk en de bekieedipgsstoffen. De drie motoren zaten nog in het geraamte, doch waren geheel vernield. Ook de bagage was zoo goed als geheel door het vuur verteerd, met uitzondering van een aantal sieraden, die in een dei- koffers .hadden gezeten en het vuur hadden weerstaan. De sieraden hadden echter geen buitengewoon groote waarde. Merkwaardigerwijze werden midden tus- schen de verbrande resten nog een aantal vrijwel geheel gespaarde papieren gevonden waaruit de identiteit van bet toestel kon worden opgemaakt. Een deerniswekkend schouwspel boderi de lijken der inzittenden. Geen hunner had kans gezien uit het brandende vliegtuig te ontsnappen, waarschijnlijk doordat het reeds voor het in brand vloog over den kop was geslagen. De lijken waren geheel ver koold en volkomen onherkenbaar. De eerst aankomenden waarschuwden on middellijk de pol'tie te Brilon, die ruim een half uur na de ramp ter plaatse verscheen, onder leiding van den Landrat van het district Brilon. den heer Heinrich Tanson. Deze constateerde, dat geen hulp meer ge boden kon worden en liet de nog rookende puinhoop onder politiebewaking stellen. Onmiddellijk waarschuwde hij de „Fh'g- wache" van Dortmund, die in den loop van den avond personeel naar de plaats van de ramp zoud terwijl ook onderzoekingsambte naren zich van Dortmund nar de plaats van het ongeluk begaven, waar zij omstreeks zeven uur arriveerden. In afwachting van hun komst liet men zoowel de lijken van de slachtoffers als de puinhoop van het toe <tel onaangeroerd. A'leen werden nog bij daglicht de neodig» foto's gemaakt 's Avonds om zeven uur waren nog geen orders ontvangen., wat er met de .ijken der slachtoffers zou gebeuren. Nadere berichten uit Brilon Uit Brilon wordt nader gemeld' Hoewel de plaats, waar het vliegtuig op den terugweg van Praag is neergestort, tamelijk ver van het stadje Brilon verwij derd is, heeft de ramp daar grooten indruk gemaakt, aangezien de plaats van het on geluk in het district is gelegen, waarvan Brilon de hoofdstad is Behalve de Landrat Janson begaf zich een kleine politiemacht, voornamelijk manschappen van de te Bri lon gedetacheerde gendarmerie, naar de plaats van de ramp. Onder leiding van den gendarmerie-obermeister Niedrig werden de eerste maatregelen genomen. Zooals reeds gemeld werd. waren de lijken geheel verkoold en onherkenbaar. Enkere voorwerpen, als sleutels en horloges, werden van labels voorzien. Enkele door het vuur slechts gedeeltelijk aangetaste papieren werdén op de slachtoffers gevonden. De lijken zijn met wagens naar net dorpje Rosenbeck overgebracht. Tegen acht uur arriveerden per trein uit Dortmund ae leden van de Flugwache al daar, die het eerste deskundigenonderzoek zouden instellen, aan het station Messing hausen, vanwaar zij zich per auto naar de plaats van de ramp begaven. Zoodra het licht werd, zou de omgeving worden afgezocht naar eventueel verspreid liggende deelen van het vliegtuig. Op het bureau van de KXdll, We hadden een onderhoud met den direc teur der K.L'M.. den- heer' PJesm.an, die, toen de eerste berichten kwamen, buiten de stad was. Hij kon ons-omtrent hét.ongèval met de „Leeuwerik" de volgende inlichtingen geven: De „Leeuwerik" is Zaterdagochtend op den gewonen tijd uit Praag vertrokken, om elf uur. Na een vlotte landing in Halle- Leipzig is het vliegtuig op het vastgestelde uur vandaar vertrekken om via Essen- Mfilheim, Rotterdam te bereiken. Op dit traject, in de omgeving van 'Cas- sel, ls het vliegtuig verongelukt. Het is bij Rosenbeck, 8 K.M. ten Noord- Oosten van Brilon. tegen een heuvel gevlo gen, over den kop geslagen en in brand gevlogen. De 7 opvarenden werden allen gedood. Van hen was de piloot Prillewitz, die bii de K.N.I L M. behoort met verlof én maakte van cte gelegenheid gebruik om op de Euro- peescke lijnen te vliegen. Begrijpelijkerwijs heerschte op het bu reau der K.L.M. groote verslagenheid. De eerste berichten kwamen er omstreeks half zeven binnen van den vertegen woordiger der Mij voor Duitschland, de heer Laponder. De K.L.M heeft dezen opdracht gegeven zich zoo spoedig mogelijk naar de plaats van het ongeluk te begeven. Voorts zijn er vanwege den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart reeds heengegaan de inspecteurs van der Heiden en Dr. van der Maas. Ook de K.L.M. heeft eenige experts naar Brilon gezonden: de heeren Pattist, assistent-chef van den vliegdienst, Beijnen, werktuigkun dige en van der Meulen, dief van den motordienst. Met groote snelheid is het droevig bericht In de stad bekend geworden. Het verwekte aliervvege groote ontroering. Velen begaven zich weer naar den Hofweg, zoodat al spoe dig een talrijke menigte er voor de groote ruiten samendromde, het gebeurde besprak en er commentaar op leverde. Velen bleven tot laat in den avond, in afwachting van nadere berichten, die echter niet kwamen. Een stroom van telegrammen werd in den loop van den avond bezorgd, waarin tal van autoriteiten hun deelneming be tuigden met deze nieuwe ramp, welke de Nederlandsche luchtvaart treft. Er was weinig post aan boord. Men vénvachtte, dat men gisteren door middel van de personen, die zich naar de plaats van de ramp hebben begeven, ver dere bijzonderheden zou vernemen. Om twaalf uur waren ze er echter nog niet. Ijsafzetting de oorzaak?, In een kort onderhoud, dat wij nog met den heer Plesman hadden, deelde deze ons nog mede, dat naar zijn mee ning de waarschijnlijkheid groot is, dat het ongeluk aan ijsafzetting op de vleugels moet worden geweten. 1-Iet ge wicht van het vliegtuig zou daardoor zoo zijn toegenomen, dat het voor den piloot niet mogelijk was. dó machine boven de gevaarlijke zóne uit te krijgen. In dit verband herinnerde de heer pies' man aan een noodlanding, welke Duimc- a a r jaren geleden in dezelfde omgeving heeft moeten maken. Hij constateerde toen ook ijsafzetting en zakte al lager en lager. Duimelaar slaagde er echter in zijn machi ne wonder boven wonder veilig op den grond te krijgen. Toen de nacht, waarin dit gebeurde, veratreken was en de piloot zag, waar hij terecht was gekomen en waar hij overal langs was gevlogen, kreeg hij eerst recht een denkbeeld van het risico, dat hij geloopen had. Soer heeft echter zooveel veine niet gé- had. Een van de vele heuvels is hem nood lottig geworden. De dienst op Praag zal door het droevige gebeuren geen oponthoud hebben. Op Schiphol Halfstok hangen stil de vlaggen van het stationsgebouw Schiphol. Het groote plat form ligt verlaten. Donkere^volken jagen laag langs een grijze lucht. In het gebouw is het stil; een enkele K.L.M.-employé doet zwijgend zijn werk; piloten zijn er weinig en zij die er zijn bespreken met gedempte stem het vreeseüjk ongeluk, dat de K.L.M. in rouw dompelde. In het restaurant komen Tsjechische pi loten binnen met hun technischen directeur ir. Oldrich Ruzicka. We hebben een oogenblik gepraat met de zen leider van de Tsjechische luchtvaart maatschappij, die in samenwerking met de K.L.M. de diensten op Praag onderhoudt. Ook hij was vanzelfsprekend diep getrof fen door het vreeselijk nieuws, dat hij Za terdag in den vooravond van den heer Guil- lonard te Rotterdam hoorde. Het is een harde slag, die de K.L.M. heeft getroffen, maar wij weten, dat zij onver saagd voort zullen gaan, dat zij de tanden op elkaar zullen zetten. Het vertrouwen zal volkomen ongeschokt blijven. Misschien zal het passagiersvervoer de eerste dagen wat geringer zijn, maar weldra zal dit zich her stellen. De Hollandsche maatschappij heeft vliegers, die in heel de wereld terecht be roemd zijn om hun kunde en voorzichtig heid. „Het heeft zoo moeten zijn", zeide de heer Ruzicka, „dat Soer, een uwer bekwaamste piloten, die nog geen week geleden met do Hollandsche autoriteiten de openingsvlucht met dezelfde Leeuwerik naar Praag maakte, thans is omgekomen. Wat het weer betreft, is het traject tamelijk ongunstig; het is lang geen gemakkelijk werk in dezen tijd het toestel veilig over te brengen. Ik zelf ben een paar dagen geleden met de „Uil" naar Nederland gekomen om de „Kwartel" over te nemen. Ook toen was het zwaar vliegweer. Tussehen Kbely (het vliegveld van Praag) en Leipzig-HaHe ziju we op 2000 m. hoogte gebleven, van Leipzig af op 1500 m. Bijna op dezelfde plaats, waar de ramp met de Leeuwerik heeft plaats ge had, hebben we toen blikseminslag gehad. Toen is gelukkig alles goed afgeloopen, of schoon het toestel jp verschillende plaatsen is beschadigd. Geen van de inzittenden werd gewond. Merkwaardig was het, dat radio-telegrafist Mika zoowel in zijn linker als in zijn rechterjaszak glassplinters aan trof na het gebeurde. In de cockpit hing een lichte rook en de koker van de antenna was b.v. beschadigd. Ook het kompas ver toonde ernstige afwijkingen. Toen we op 't vliegveld Leipzig landden, hoorden we, dat ook een toestel van de Lufthansa door de bliksem was getroffen.** Een analoog geval „Wat denkt U, dat de oorzaak van de Leeuwerik-ramp is geweest?" „Dat is heel moeilijk te zeggen; we be- schikken nog slechts over zeer oppervlak- Zie vervolg blz. 2 Smh!LaEd7?p%%»e£VZ% £Tm5ar-Jm UnkS nMr reChU: Hvan Riellid der directie van de A K U te Arnhem, E. A. J. Prülewitz, tweede bestuurden Th. van der Klein, marconist; de werktuigkundigen H. Wingelaar'en P. Weiman

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1