I11S SHAG S lobbelmann lebber... mem! De mechanisatie in de sigaren- industrie VRIJDAG 5 APRIL 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND MUSSOLINI'S INVLOED Op de conferentie van Stresa In een voo rbesohou wing over de sonfeivn- trentie van Slresa schrijft de „Deutsche All- gemeine Zetiug" o.a. h;,t volgende: .Alen heeft in Duitschland niet vergeten dat de leider van Italië de eerste onder de staatslieden is geweest, die van een breeden blik blijk gaf en zich in het gareel legde voor de Duitsche rehtsgelijkheid. Mussolini heeft voorts, eerder dan de and-eren, ingezien, dat dit doel niet meer te bereiken was door de ontwapening der andere mogendheden. Zijn verdienste was het bovendien, ten slotte ook de Engelschen daarvan te hebben oveituigd. Mussolini heeft derhalve het verstandige voorstel ge daan, de beraadslagingen niet meer voort te zetten met het doel te komen tot ontwar pening, maar tot beperking der bewape ning, Zooals men weet, bestond over dit Italieansohe plan tussclien Engeland, Italië en Duitschland practisch overeenstemming, toen h-cit beroemde „Neen" van Bart-hou op 17 April 193i het werk den grondslag ont nam. Mussolini zal voorzitter van de conferentie ven Stresa zijn. Wij gelooven, dat hert zijn energie gelukken zal het in .een artikel van de „Popoio d'Italia' uiteengezette doel, af te zien van de gevaarlijke ontwapenings utopieën, te bereiken.. Hieroan is verbonden het nieuwe Italiaansche plan, dat het dkior allen gewenschte dool der bewi enings- beperking mogelijk zal maken. Daarmede opent zioh hot vooruitzicht, dat de confe rentie van Stresa een politiek en persoonlijk succes van haar voorzitter Mussolini zal .worden'-' Mac Donald en Stresa Volgens officieele kringen te bcaaden zal Mac Donald slechts dan besluiten zich naar Stresa of Genèvfl te begeven, indien de ont wikkeling van den toestand zijn tegenwoor digheid nuttig maakt. Daar Eden op zijn terugreis per vliegtuig uit Praag ta Keulen oponthoud heeft gehad door de weersomstandigheden en daar heeft moeten overnachten, zou de Britsche mi nisterraad, die op heden was bepaald, ver moedelijk tot Maandag uitgesteld worden. De kabinetscommissie zou in elk geval vergaderen om van gedachten te wisselen over Simons rapport. Zou Eden nog op tijd aankomen, dan zou ook zijn rapport bespro ken worden. Edens verblijf te Praag Uit hort over Edens bezoek te Praag uit gegeven communiqué blijkt, dat hij met Benesj, den Tsjcho-Sloweakschcn minister van buitenlandsche zaken op vriendschap pelijke wijze van gedachten heeft gewisseld en dat beide ministers een volledige over eenstemming constateerden tusschen de po- •Jitiok van hun landen inzake de handha ving van den algemeenen vrede en hun op rechten steun en trouw aan da politiek van den Volkenbond. Tijdens een dejeuner, dat den Britsdhen gast voor zijn vertrek naar Londen door de Tsjecho-Slowaaksche regeering word aangeboden, zei de Eden, in antwoord op een van vrede en samenwerking sprekende tafelrede van Benesj o.a „dat zijn verschil lende. visites geen ander doel hebben gehad, dan den vrede te verzekeren. De tijd is voorbij, dat de volken zouden denken, dat hun ontwikkeling en him welvaart bij een oorlog baat zouen vinden. In de tegenwoor dige wereld kan geen wik gedijen pp de ruïnen van een ander. Dat is de voornaamste les, die de wereld oorlog ons gegeven heeft, dat is het prin cipe, waarop de Volkenbond berust, dat is ook het beginsel, waarvan, naar mijn vaste overtuiging, Engeland en Tsjecho-Slowakije doordrongen zijn. Het nauwe contact onzer beide staten ter verzekering van het gemeenschappelijk doel is derhalve zeker van buitengewoon groot belang". Reeds op 13 u. 25 vertrok Eden per vlieg tuig per eewoon lijntoestel. Om 14.25 uur werd te Halle geland, te vijf uur te Keulen, waar de nacht moest worden doorgebracht. GOERING TE DANTZIG TOEGEJUICHT De verkiezingsleuze „Terug naar Duitschland" Poolsche bezorgdheid voor de DuitschPoolsche betrekkingen De vrijstaat Dantzig verkeert door de nationaal-socialistische verkiezings-propa- ganda in een staat van de grootste opwin ding. De stad is letterlijk bedolven onder de aanplakbiljetten, vlaggen en vlugschriften, waartegenover de geringe, sterk belemmer de propaganda der andere partijen in het niet verzinkt. In de tallooze redevoeringen, welke de uit het Derde Rijk gekomen nazileiders houden, keert steeds weer de eisch .terugkeer van Dantzig naar Duitschland" terug. Boven de straten hangen reusachtige af beeldingen van Goering. Goebbels en Strcicher. Generaal Goering is in Dantzig aangeko men en daar door den senaatspresident, Greiser, met een toespraak begroet. Goering antwoordde hierop met een rede, waarin hij uiteenzette, dat hij altijd geweten heeft dat Dantzig Duitsch was, maar dat zijn reis van vandaag hem ook getoond heeft dat Dantzig nationaal-sociaJitsisch is. Het Duitsche rijk zal steeds den innerlij- ken band met het Dantzigsche Duitsche we zen in stand houden, want Duitsche mei- schen kunnen niet vaii Duitsche menschèn gescheiden worden. Op een wandeling door de oude straten der stad werd Goering luide toegejuicht In het hoofdkwartier der nazi's voorspelt men. dat de nationaal-socialistische partij 75 pet. van het aantal stemmen op zich zal verecnigen. Neutrale waarnemers verwachten, dat het. centrum zich op zijn vroeger niveau zal handhaven, maar dat de sociaal-democra ten op een lichten en de communisten op een grooteren teruggang van hun 6tammen- aantal moeten rekenen. In den laatsten volksdag beschikten de. nazi's over 38 zetels. De 2/3 meerderheid, welke voor de grondwetswijziging noodig i3 en welke de nazi's hopen te bereiken, be draagt 4S mandaten. Echter, voor de uitvoe ring van een grondwetswijziging is de goed keuring van den Volkenbond noodzakelijk. Uit Warschau wordt gemeld: De anti-Poolsche en revisionistische ten- denzen der nationaal-socialistische verkie- ngspropagunda hebben ook in de Poolsche pers en in Poolsche regeeringskringen on- ïst verwekt. De Poolsche commissaris-generaal voor Dantzig, Papee, heeft in de afgeloopen week tot zesmaal toe een démarche gedaan oij den Dantzigschen senaat Zijn protesteu richtten zich vooral tegen het deelnemen van leden der Duitsche regeering aan den verkiezingsstrijd, tegen de verkiezingsrede- voeringen van Rust, en thans, tegen de aan wezigheid van Goering, die vandaag in triomf Dantzig binnenreed en tegen Goeb- bels, Buerckel en Streicher. Papee protesteerde bovendien tegen de verkiezingsleuzen der nazi's, zooals bijvoor beeld: .Dantzig moet terug naar het rijk. Deze verkiezingen dienen voor hetzelfde doel als de Saarstemnnng". DUITSCHE TERREUR TEGEN DE UITGEWEKENEN Twee geheimzinnige sterfgevallen te Londen De instructie tegen Jacob geopend Twee te Londen verblijvende Duitsche uitgeweken vrouwen: Dora Fabian (een be kende feministe) en Mathilda Wurm, zijn op haar kamers dood gevonden, waarschijn lijk vergiftigd doop Duitsche nazi-terro- Dora Fabian had zich den laatsten tijd zeer ingespannen om hulp te krijgen tegen den Duitsch-Joodschen emigrant Jacob, die over de Zwitsersche grens is gelokt om hem in Duitschland te kunnen arresteeren. Men meent, dat de verrader Wesemann tot haar in betrekking stond. Enkele maanden ge leden is bij ju/fr. Fabian ingebroken en zijn er alleen papieren uit haar kamer ont- reomd. Zij is secretaresse van het gewezen Rijksdaglid Rosenfeldt geweest. Op een socialistische interpellatie in de Zwitsersche Kamer heeft bondspresident Motta geantwoord, dut hij over den persoon van Jacob hoegenaamd geen oordeel wilde uitspreken. Het is hior niet om den persoon van Jacob te doen, zeide hij, onder bijval van de Kamerleden, doch om de eerbiedi ging van Zwitsersche souverciniteit over zijn grondgebied. Motta eindigde met de verzekering, dat de Zwiltsersche regeering de moreele gelijk heid in de internationale politiek zonder schuchterheid nog zwakte zal handhaven. De socialistische interpellant betuigde zich door Motta's antwoord volkomen bevredigd De Volkenbondsjournalisten hebben Motta met zijn energieke actie voor de invrijheid stelling van Jacob gelukgewenscht. Inmiddels is in Duitschland de instructie tegen Jacob (Berthold Jacob Salomon is zijn werkelijke naam) geopend. Hij wordt vervolgd wegens landverraad (het verraden van militaire geheimen), waarop slechts één straf staat: onthoofding. Door het ope- nen van de instructie wordt aan de inwil liging van het Zwitsersche verzoek om uit levering natuurlijk een formeele moeilijk heid in den weg gelegd, afgezien van do vraag of de Geslapo (geheime staatspolitie;) niet elk contact met Wesemann, Manz en andere medeplichtigen aan de ontvoering, zal loochenen en zal zeggen^ dat zij Jacob eenvoudig op Duitsch gebied heeft aange troffen en dus gearresteerd. Wat Wesemann nl.l ook bekend heeft, van een opdracht der Gestapo heeft hij niet gerept Verwacht wordt in elk geval niet, dat de energieke actie van de Zwitsersche regee ring binnen enkele dagen met succes be kroond zal worden. DE VOORWAARDEN VAN DUITSCHLAND Voor terugkeer naar Genève Een telegram uit Berlijn aan de „Gazeta Polska" geeft nog eenige bijzonderheden over de zgn. Duitsche zienswijze inzake de oplossing der hangend egeschillen en de Berlijnsche compromis-voorstel len. De Duitsche voorstellen, aldus het blad, zijn: le. Een Eumpeesoh accoord moet tot stand komen over de beperking der bewapening; dit eccoord moet de Duitsche paroiteit intact laten. 2o. Een Oost-Europeesch veiligheidspact zou de verplichtingen moeten regelen inzake non-agressie, non-interventie, het niet ver- leenen van steun aan een aanvaller en de consultatie dor mogendheden bij dreigend gevaar. 3e. Een Donaupact, dat nauwkeurig het begrip van non-interventie omschrijft. 4a Een West-Euiropeesch luchtpect. Duitschland, zoo heet hot in het tolie- gram verder, is bereid, al doze documenten te onderteekenen en in den Volkenbond terug te keeren, indien het Volkenbonds pact wordt öcegemaakt van de vredesver dragen en alle sporen van Duitsohlands degradatie verdenen zijn. Erkend moet du.' ook worden Duitschlands recht op kolo niale mandaten en opgeheven moot wor- oen de internationalisatie van de Oder en van den Duitschen Donau-sectxar. Kort Nieuws Naar uit het voorloopig resultaat van het Duitsche Winterhulpwerk 1934-'35 blijkt, heeft men in 5 maanden 362 millioen Mark opgebracht, terwij] in den winter 1933-'34 dp totaalopbrengst 358 millioen bedroeg. Het Winterhulpwerk is per 31 Maart beëindigd. Te New York is het verkeer in de buurt van een restaurant aan Brood een uur lang gestremd geweest doordat duizenden burgemeester La Guardia en zijn gezin, die er de lunch gebruikten, stonden aan te gapen. Ook de Fransche juridische studenten hebben een actie ingezet tot bestrijding van buitenlandsche mededinging: in hun beroep. De medische studenten krijgen hulp van alle andere fnculteiten voor de universiteit van Straatsburg. Hongarije maakt zich op den 200-jarl- gen sterfdag van den vrijheidsheld Rakoczi te herdenken. Het laatste nr. van het offi cieel protestantsche orgaan is geheel Rakoczi gewijd. De malaria-epidemie op Ceylon heoft tot dusver 54 000 slachtoffers geëischt In Februari alleen stierven 16.000 personen. Het nieuwe Oostenrijksche leger De Oostenrijksche ministerraad heeft zooals reeds in het kort werd gemeld, prin cipieel de invaaring van den algemeenen dienstplicht godgekeurd en besloten, stap pen te ondernemen, pm zich de toestem ming van den Volkenbond te verzekeren. Naar van wolingelichte zijde verluidt, wordt overwogen, een permanent leger, bestaand* uit 4000 officieren, 4000 onder- officieren en 12.000 man te vormen, behalve de twee lichtingen van elk 35.000 man. Uit het „Schutzcorps" zullen 400 officieren en 7000 man naar het leger overgaan. Betreffende de opheffing van de rest van he t,.Schutzcorps" kcai nog geen overeen stemming worden bereikt. De diensttijd zal twee jaar bedragen. Er zullen twee permanente legeroommando's worden ingesteld, het eene in Weenen met drie divisies (Weenen, Wiener-Neustadt, St Poelten), het tweede in Salzburg met vier divisies (SaLzburg, Graz, Klagenfürth en een Alpendivisie in Innsbruck). Gemengd Nieuws Branden Te Hoofddorp is Is nachts door onbekende oorzaak afgebrand de arbeiderswoning van H.r 6taande aan de Vijfhuizerdijk. Eenige kip pen konden door de buren worden gered. De motorspuit van Hoofddorp behoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt gedeeltelik de schade. ERNSTIG MOTORONGELUK Op den straatweg Almelo—Zenderen is de 23-jarige Mekelenkamp, woonachtig te Zen- dereru, met zyn motorrijwiel tegen een boom gereden by zyn poging om een botsing met een vrachtwagen, welke een zyweg wilde inslaan, te ontwyken. De motorrijder werd zwaar gewond. Zyn linkerbeen werd op verschillende plaatsen ge broken. Het slachtoffer is vervoerd naar het Alg. Ziekenhuis te Almelo, waar het been is Na is hij veel beter en slaapt weer heerlijk. Wat Kruschen Salts kan doen voor lijders aan rheumatiek, ziet go uit onderstaand schrijven uit Alkmaar: „Sinds jaren was ik lijdende aan rheuma- tische pijnen van alles geprobeerd, en tot wanhoop gedreven. Ik kwam hij een mijner kennissen, die mij Kruschen Salts aanraad de. Ik heb direct een flacon gehaald en ben er mee begonnen. Ik heb nu mijn derde flacon en kan tot mijn groote vreugde mee deden, dat ik zoo goed als geheel verlost hen van mijn pijn. Ik voel me weer jong, heb weer lust tot uitgaan en slaap weer heer lijk." T. B. te A. Kruschen Salts bevat zes verschillende minerale zouten. Deze zouten sporen de af- voerorganen aan tot krachtige werking: Uw lichaam wordt bevrijd van overtollig urine zuur en andere schadelijke afvalstoffen, die meestal oorzaak zijn van rheumatiek. Wan neer U trouw blijft aan de kleine dagelijk- sche dosis, zullen deze 6toffen zich niet weer ophoopen. Rheumatiek komt niet terug; frisch bloed zal L'w lichaam doorstroomen, ge voelt U jeugdig cu energiek als nooit te voren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt (Adv.) MAN EN VROUW VERGIFTIGD De 22-jarige koopman A. H. en zijn 32-ja rige echtgenoote, wonende in de Koolstraat te Groningen, zyn 'b morgens ernstig ziek aan getroffen, vermoedelyk door het nuttigen van vergiftigd voedsel. De vrouw is in het Aca demisch ziekenhuis opgenomen. Haar toe stand is niet levensgevaarlijk. De man wordt thuis verpleegd. Naar dit vergiftigingsgeval wordt een nader onderzoek ingesteld. AUTO-CNGELUK DOOR APRIL-SNEEUW Sneeuwaanslag op de voorruit van een auto is de oorzaak geweest van een ongeval, dat Kamerleden bezoeken Eindhoven en Valkenswaard De strijd om de machine Zooals wij reeds meldden heeft een groot aantal rcgceringsvcrtogenwoordigers een bezoek gébracht aan de sigarenfabrieken te Eindhoven en Valkenswaard, in verband met het streven tot beperking van de me chanisatie in de sigarenindustrie. Onder de genoodigden waren een dertigtal leden dor Tweede Kamer, zes leden van de Eerste Kamer, verder het voltallige gemeentebe stuur van Eindhoven, het-bureau van de Kamer van Koophandel, de burgemeesters, vanValkenswaard en Veldihaven, evenals een vertegenwoordiging van den tabaksbe- verkersbond. De inspecteur van de invoer rechten en belastingen te EiiicLhöVcn, ver tegenwoordigde de minister van financiën, dr. J. K. Mercx was namens den minister van oeconomische zaken aanwezig, mr. ir. Quint, secretaris van den hoogen raad van arbeid was eveneens tegenwoordig. Na de ontvangst ten gemoentehuize bracht het gezelschap allereerst een bezoek aan de Karei I fabrieken en na zich van den gang van zaken op deze fabriek overtuigd te heb ben, begaf men zich naar hotel Royal, waar de heer v. d. Putt, voorzitter van de i.k. ver- eeniging van sigarenfabrikanten, lid van de Tweede Kamer, die het geheele bezoek had georganiseerd, een rede hield. In deze rede drong hij aan op beschermende maatregelen voor de sigaren-Industrie. Spr. keerde zich tegen de mechani satie. Onder de duizenden betrokke nen bij de sigarenfabrieken, zeide hij, is een angstige spanning ontstaan, omdat men langzaam uit de sigaren- Industrie, die ruim een eeuw lang een ruime werkgelegenheid heeft geboden, wordt verdrongen door de machines. De machine bracht alleen arbeids besparing, maar geen grooter verbruik. De machine heeft in sneller tempo dan de hevigste concurrentie had kunnen doen. de prijzen naar beneden gedrukt. Lager kan het niet, de grens ls bereikt In enkele maanden tijds zijn er 25 millioen drie cents sigaren gemaakt en ten minste 15 millioen daarvan waren gemaakt met do hand. Een meer technische uiteenzetting gaf daarna de heer W. v. d. Hoeven, secretaris van den algemeene tabaksbewerkersbond te Amsterdam. Hij toonde met cijfers aan, welk noodlottige invloed van de mechanisa tie op de sociale toestand in de industrie uitgaat. In 1930 bedroeg het sigarenverbruik in Nederland 1369 millioen, in 1934 1428 millioen, doch ondanks deze toeneming steeg de index van de werkloosheid van 6 tot 24.2 pet. Hot middel om de werkloosheid in de si garenindustrie te doen afnemen door stij ging van de consumptie zou een schrome lijke overbelasting van het menschelijk or ganisme tot gevolg hebben. De consumptie van 74 millioen gulden te doen stijgen tot 2500 millioen zou noodig zijn om alle siga renmakers werk te geven. Men bedenke in dit verband, dat twee njcisjes aan een com pleetmachine dezelfde productie als twaalf geschoolde vakmenschen hebben. Spr. noem de de mechaniseering een ramp voor de si garen-industrie. Verdeeldheid in de sigaren-indastrle Het comité voor beperking van de mecha nisatie in de sigarenindustrie en de com missie tegen beperking hebben in een uit voerig adres aan de regeering hun stand punten ontvouwd. Zij hebben deze naast elkaar doen afdrukken, teneinde het over zicht te vergemakkelijken. Het Comité voor Beperking schrijft o. m. dat de regeling dienaangaande liet best zou kunnen worden opgenomen in de Tabakswet, die daartoe als volgt zou moeten worden gewijzigd: 1. De bestaande onderscheidingen tus schen cigarillos, sigaren etc. kunnen ver vallen. 2. Daarvoor kunnen in de plaats bomen 3 andere categorieën, n.l.: a) geheel met de hand verv garen. h) half-machinaal vervaardigde sigaren, r) geheel machinaal vervaardigde sigaren 3. Tusschen elk van de sub 2 genoemde categorieën zal een verschil in accijnshei fing dienen te bestaan van 7^ pet., zoodat de heffing zal zijn voor de categorie sub a) 12pet, voor die sub b) 20 pet en voor die sub c) 27Vfe pet Dit verschil zou eventueel voldoende zijn om zoowel de bosjes- als de sigarenmachine overbodig te maken. Geen enkele fabrikant tenzij misschien iemand die het aller goedkoopste product vervaardigt zal er voordeel in zien bij een dergelijke accij heffing nog een machine te houden. Deze maatregel biedt verscheidene voor deel en. Ie. Hij geeft den betrokken minister de volle vrijheid om aan ondernemingen, die bereid zijn zich langzamerhand aan te pas sen, een tijdlang vrijstelling te geven van het verhoogde recht. 2e. Bovendien vindt de minister in dez< vrijstelling een behoorlijken grondslag voo compensatie, en voor onderhandelingen met de betrokken ondernemingen. Daardoor wor den groote kosten vermeden. De overgangstijd kan afwijkend zijn voor de verschillende ondernemingen en zal af hankelijk gesteld moeten worden van de mate waarin aanpassing mogelijk ia In deze spelen vanzelf fabrieksruimte, arbeidsreser ve ter plaatse e. d. een rol. Ook over een eventueele schadevergoeding zal overleg dienen te worden Het comité schrijft verder: Wij staan op het standpunt, dat het de regeering iets waard is om de lasten van de werkloosheid op deze wijze belangrijk verminderd te zien en al zou de opbrengst van den tabaksaccijns door de voorgestelde heffing ook al iets verminderen, (n.l. door de gelijkstelling van sigaren en cigarillos). dan nog zou het voordeel groot zijn. Trou wens wij twijfelen er ernstig aan of de ac cijnsopbrengst wel lager zal worden. Ter voorkoming van misverstand willen wij gaarne nog eens onderstrepen, dat ons \oorstel om den machinalen arbeid te be perken via de Tabakswet, geen doel is. maar slechts middel. Wil de regeering een ander middel, eer rechtstreeksche beperking, wij zullen liet met vreugde begroeten. De Commissie tegen Beperking echter ziet in het streven van bovengc noemd comité niets dan een reactionaire houding, waarbij men alleen rekening houdt met grootendcels vermeende belangen van begrensde groepen. Bovenal wordt verwor pen het haars inziens weinig faire voorstel om door middel van een verhooging van accijns, speciaal voor machinaal gemaakte sigaren, den vooruitgang in dit vak tegen te houden. Het comité wil hier den fiscus een onver vulbare en slecht loonende taak opleggen; onvervulbaar wijl ©en goede controle in de fabrieken niet mogelijk zou zijn, en niet loo tten d omdat de achteruitgang van het siga- rendebiet een meerdere accijns-opbrengst volkomen illusoir zou maken. De groep staat op het standpunt, dat het door het comité gevraagde ingrijpen van overheidswege niet tot vermindering van de werkloosheid zou leiden: a. Aangezien verschillende groote bedrij ven geheel zouden worden ontwricht, wel licht stilgelegd, daar zij nimmer door over gangsmaatregelen zouden zijn gebaat b. Aangezien de markt In de goedkoopere prijsklassen voor de aan wettelijke eischen voldoende industrie verloren gaat indien deze niet met behulp van machines kunnen worden gemaakt Aangezien vele der in de betrokken be drijven werkzame jeugdige arbeidskrachten in het gezins-onderhoud voorzien en bij werkloosheid het gezinshoofd ten laste van den steun komt. Het is absoluut onjuist, aldus het adres, dat er hij de tegenstanders van mechanisa tie fabrieken zijn die in de perfectie mot moderne machines zijn ingericht Het is wel juist, dat er onder zijn die wel eenige ma chines hebben, maar verhoudingsgewijs is dit van geen beteekenis. Bovendien zijn er nog vele, die de machines hebben opge ruimd omdat ze er niet mee overweg kon den. Deze'nu zouden niets liever willen dan dat ook anderen die meer succes hadden, de machines werden ontnomen, terwijl zij dan zelf vergoeding zouden ontvangen voor ma chines die voor hen minder bruikbaar zijn gebleken, VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG den Rijksweg KerkdrielZalt- bommel. Een personenauto, bestuurd door A. S., naderde uit de richting Kerkdriel en passeerde een met een paard beispannen kar, waarbij de chauffeur door de tegen de voor ruit gewaaide sneeuw te laat bemerkte, dat van de andere zijde eveneens een personenauto kwam aanrijden. Toen hij deze wagen zag nr deren, was het reeds te laat. A. v. S. zwenK' naar links om een aanrijding te voorko- i, doch tevergeefs. De andere auto, die be stuurd werd door Dr van Pelt, werd aange reden en zwaar gehavend. Dr van Pelt werd vrij ernstig aan bet hoofd "ewond en was bui ten bewustzijn. Hij is vervoerd naar de woning van een in de nabijheid wonend arts. INCIDENT MET AUTOMOBILIST Tusschen een troepje meeting-gangers en de bestuurder van een particuliere auto avonds in de Kerkstraat te Amsterdam by het Amstelveli, een twist ontstaan. De be stuurder van den wagen liep daarbij een paar flinke klappen op, terwijl zyn auto werd be- schadi; d. De politie maakte aan de schermut seling een einde. BRANDSTICHTING. In verband met den brand, die Maandag j.l. heeft gewoed in het huis van den melk boer De H. te Zuidhorn. zijn de bewoner en zijn vrouw, als verdacht van brandstich ting, gearresteerd. Beiden hebben een be kentenis afgelegd. VERDUISTERING BIJ DEN RAAD VAN ARBEID. Verdacht van verduistering van f 2800 ten nadeele van den Raad van Arbeid te Winschoten is aangehouuen de ambtenaar J. W. D., die een volledige bekentenis heeft GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W.Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Binnenland Slacontingenteering Belangrijke schade voor de veilingen Door do Coöperatieve Grocntenveiling .Derkei en Rodenrijs" is in een adres aan den Minister van Economische Zaken een verzoek gericht, waarin met de meeste na druk wordt aangedrongen op een ruimere beschikbaarstelling van een hoo- ger procent voor de uitvoer van sla naar Duitschland, door de minimumwicht van 10 kilogram te brengen op 15 kilogram per 100 krop. Als reden voor dit verzoek wordt medege deeld, dat de regeling voor het contingen teeren van de sla naar Duitschland voor hun veiling belangrijke schade aan de op brengst van genoemd product teweeg brengt. Gezien het feit, dat reeds in de maand Maart een belangrijke hoeveelheid sla ge oogst is, groote. kwantums meer dan over dezelfde periode in het vorig Jaar, zijn zij er van overtuigd, dat straks het procent te contingenteeren sla naar Duitschland hoogd zal worden in een tijd, dat de gl reeds geoogst is. Wat aangaat de vastgestelde eischen voor het product sla omtrent de wicht por 100 krop, hetwelk gesteld is op 10 tot 30 kilo gram, hebben ze de Minister er op attent gemaakt, dat naar hun bescheiden mcenlng ook door opvoering van de minimum-wicht de te contingenteeren sla zou verhoogd kun nen worden. Sla met een zoo lage wicht werd ook andere jaren niet pcvraagd door, noch geëxporteerd naar Duitschland. Aan hun veiling bereikt alle 2e soort en zelfs veel 3e soort sla de wicht van 10 kilogram Daarom zou, als de wicht opgevoerd werd tot een minimum van b.v. 15 kilogram, een grooter procent beschikbaar gesteld worden voor de betere en ook door den Duitschen importeur gewenschte sla. NATRIUMVERLICHTING TE EINDHOVEN Gisteravond heeft de officieele ingebruik neming plaats gehad van de natriumver- lichting op den Boschdijk te Eindhoven. Dr A. Philips voerde allereerst het woord en wees er on. dat dit de eerste groote-afstanrisverlichting in ons land nl. een verlichting over een traject 4 K.M. Met een druk orp den knop stelde bur gemeester Verdijk vervolgens de lichting in werking. Ir De Bruyn gaf daarna een techni sche uiteenzetting ven de Phllora-natrium- verliohting. Zijn lezing werd door licht beelden toegelicht AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed het verbroeden van de Terkopsrhc- brug en het uitvoeren van grond- en bij komende werken, tot verbetering van den Rijksweg Bodegraven--Harmeien tusschen de K.M. punten 54.978 en 55.600 onder de gemeente Woerden. Langste inschrijver H. C. van Barendrecht te Zeist, voor Weerbericht PtJItJ* geeft den vorigen ettna i Hoogste stand te Isafjord 775.2. Laagste stand te Lerwiok 744.3. Stand te Rotterdam 751.6. WEERBERICHT Matige tot krachtige tijdelijk afnemende Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- en sneeuw buien, weinig verandering in temperatuur. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie kreeg vooral op de Noordzee ersterking en breidde zich nog verder over de Britsche eilanden uit, terwijl in Midden- Europa de barometer tijdelijk steeg. Waar de zeer hooge drukking op Groen land en IJsland slechts weinig afnam, bleef de toestand even ongunstig en nam de neer slag zelfs toe, terwijl uit de bovenlucht op ruim 5 K.M. hoogte temperaturen tusschen ■35 en —39 gr. C. worden gemeld. In Scandinavië is door toevoer uit het Z.O. de vorst tot licht afgenomen, maar in Duitschland breidde de vorst zich uit en be halve in N.-Scandinavië is overal de tem peratuur belangrijk onder normaal. Stormachtige N.W. winden met sneeuw buien waaien over Schotland; krachtige N.O. winden met sneeuw in N. Scandinavië. Ook in Duitschland valt in het O. sneeuw bij matige Z.O. wind. Om het Kanaal en op de Noordzee waait hot krachtig tot stormachtig uit W. richting. De algemeene toestand duidt op aanhou den van het zeer ongunstige weer. TT 1PERATUURSTAND Temperatuur halftwaalf 4.8 t 6 APRIL. Zonsopgang 5.27 lur, zonsondergang 6.40 oor Maan op v.m. 6.10 uur, onder n-m. aur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERREN 6 APRIL. Van 's avonds 7.10 uur tot 's morgens 4.55 uur Waterstanden Rivieren Raden Vnrtir Heden ^ortg Rheinfelden OOrt 2 27 Wexal 075 078 Rrelnach 143 148 Emmerik 206 2 03 K-hl 2 50 2 55 Lobith 1109 Jl 03 Maxsn 3 05 4 00 Ntjmesren 8 69 .8 64 niedeshefm 130 1 34 St An drie» 343 *34 M Ann helm 3 08 312 Arhhflm- 8 49''«61 Lohr 161 1.55 Vreeswijk Iw Main* 0 90 0 88 Weatervoort 911,913 Itlncen 1 96 1 94 Deventer 3.03 8 06 t'anb 2 20 2 15 Kampen -039 0 21 Km» 126 1 25 Ejeden 4691 46 79 C'oblens 2.16 2 28 Maastricht 41 63 41 67 Trier 090 0 86 Grevenblcht 28 65 28 64 Keulen 212 217 Venlo 0000 0000 DUHseldor' 155 1 56 Grave (sluis 604 '6 08 i.ührori 0 88 0 86 St Andrlee 195 178 De w geven w Hoogwater Ned. Zeehaveüs 6 April De-fztjt 057 13 26 Hellevoetst. 4 44 17 06 Terschelling 1035 22 52 Willemstad 5 27 17 62 Harnngen 1135 2350 Brou«ersh. 3 56 16 18 Den helder 9 20 2' 30 Zierikzee 4 29 16-56 Umuiden 4 44 17 06 Weineldinge 4.51 1719 Hoek v. HoIL 3 5.1612 Vitaal" gen 246 15 U Schevi-ningen 401 16 25 Terneuzen 3 22 1551 Kotieidain 5 53 18 29 Hans weert 4 20 16 49 Ned. Spoorwegen Bezuiniging op personeel en materiaal De Zjq. groepswagendlenst, welke ongeveer een half jaar geleden bij het 5 tukgoederen vervoer der Ned. Sjjcorwegen wend ingevoerd, heeft heel wat treinpersoneel overbodig gemaakt, dat echter voor andere diensten zal worden gebezigd, ter dekking van afgevloeid personeel. Onlangs zijn bij de Nederlandsche Spoorwegen een veertig rijtuigen wegens ouderdom afgekeurd en buiten gebrink gesteld Zuinigheidshalve komen voor deze rijtuigen geen andere in de plaats, wat wel door het verminderde vervoer mogelijk zal gemaakt worden. Daarentegen zijn acht nieuwe rijtuigen, z.g. ABCD-rljtuigen, d.w.z. doorgangsrij tuigen le, 2e en 3e klaangeschaft, die van den zomer zullen dienst doen in verkeer met het bu> tenland. Dit is voor het eerst, dat dergelijke doorgaande rijtuigen in dat verkeer dienst zullen doen. ECONOMIE EN FINANCIEN 3V2 LEENING ARNHEM De Ned. Handel-MiJ. de Geldersche Credlet- vereen., de Incasso-Dank en de Ned. Ind. Hah. ckplsbank berlohten, dat de tegen hednn aange kondigde Inschrijving op 4.892.000. 31 obli gation gemeente Arnhem, niet zal plaats vinden. MIJ. TOT EXPL. VAN ONR. GOEDEREN „DE NIJVERHEID" Wederom geen dividend Gedurende 1934 zon geen aandcelen geplaatst en hebben geen aankoopen noch verkoopen van panden plaats gevonden. Door afschrijving van de winst over het boekjaar 1933 geeft de balans thans aan voor het pnndenhezit 122 panden met een bekwaarde groot 1.451.051. De hypotheken rustende op het pandenbezlt bedroegen op 31 Dec. van het boekjaar 1934 totaal 851.580. Het ls ln 1934 steeds moeilijker geworden de huren te handhaven en het bestuur was genood zaakt in vole gevallen vermindering van huur vallei i de huilrdaUn, van dien aard dat van behoorlijke exploitatie resultaten geen sprake meer kar. zijn. Tevens is door den ongebreldelden nieuwbouw zulk een °rfcraCh?« aan wonJnfen ontstaan, dat het huur- sehadeeljfer een bedrag heeft bereikt grooter dan ooit tevoren Het netto winstcijfer bleef dan ook belangrijk beneden dat van het vorig rin1" ksn 16.400. Tot divldend'.Ultlrte- komsten zijn noodig voor° beta l ing* van^explo? 1m uit. nn<kS8lnP" °P hypotheken. Het Is noodzakelijk zooveel mogelijk met aflossen voort te gaan, teneinde do fluaucieele poaltia steviger te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2