^lirttwr itórljt Ötmirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. PALTHE De beteekenis der Statenverkiezingen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5443 DONDERDAG 4 APRIL 1935 15e Jaargang abbmentieprfétn: Van I tot 5 regels f 1.17*/* Elke regel meer 0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het beviagen aan 't bureau wordt berekend 0.10 CONJUNCTUUR EN WERKVERRUIMING Oppervlakkige en kwaadaardige critici beide typen zijn ook meermalen identiek hebben de gewoonte om „de Regeering" ds schold te geven van de ook in ous land steeds .moeilijker geworden verhoudingen op economisch gebied. Het feit is niet onjuist, maar de verkla ring raakt kant noch wal en zoodoende komt men tot het aanwijzen van een Schuldige als de oorzaak van die betreu menswaardige omstandigheden. Dat ons vaderlandsch economisch leven het steeds moeilijker krijgt, kan nimmer gevolg zijn van regeeringsmaatregelen, wel ke juist beoogen de sterk toegenomen druk te verlichten. Wat wij ondergaan vloeit ech ter rechtstreeks voort uit de bijna alge- meene en nog steeds toenemende wereld verdwazing, die het kenmerk is van dege nen, die het beleid bepalen in de landen, wier politiek van beslissenden invloed is op het economisch wereldverkeer. We noemen in dit verband Engeland, Amerika, Frank rijk, Rusland en Japan- Dat economisch wereldverkeer is inge- schrompeld tot minder dan één derde van wat het in 192S het jaar voor het intre den der ontwrichtende economische crisis was. Liep het toen nog over 171 milliard gulden, thans kunnen we er voor 1934 slechts 15 millioen tegenover plaatsen. Men realiseere zich dit feit en ook een ander 71.1. dat mede ten gevolge van de voort durend scherper geworden economische afsluiting van het buitenland en' monetaire maatregelen onze eigen invoer in 1934 het niet verder bracht dan 55 van wat hij in 1931 geweest was, een cijfer, dat ook betee kenis heeft voor den uitvoer. Verslechtering van do economische toe stand was dan ook onvermijdelijk. Daar kon geen enkel beleid iets tegen doen. Bij ons niet en evenmin b.v. in België en Duitsch- land, die toch beide veel meer grondstoffen land zijn dan wij. In Duitschland en ook in Italië is de toestand do laatste twee jaar zelfs veel en veel slechter geworden. Wie in staat is tot het maken van vergelijkingen zal zulks onmogelijk kunnen ontkennen. Dictatuur is tegen zulk een inzinking geen remedie en parasiteerde Duitschland niet voor een zeer groot deel op zijn crediteuren, de armoede zou er nog sclirikbarender zijn, indien zelfs de ineenstorting niet zou zijn gekomen. Die toestand wil Mussert ons ook brengen. Helaas is veler oog daarvoor ge- 'slóten. Het verschrikkelijke bij dit alles is, dat de machthebbers en de volken wel erken nen, dat stabilisatie van economische en monetaire verhoudingen, de eenige uitweg is om tot gezonder toestanden te geraken, maar niet bij machte schijnen om den weg van den ondergang te verlaten en af te zieii van het hanteeren van allerlei inferieure middelen om elkaar te bemoeilijken. Nog pas is België welbewust dat verkeerde pad opgegaan ter wille van zijn door en door zieke bankwezen, dat een afschrikwekkend voorbeeld mag heeten voor z.g. industrie- banken. Dat wie fatsoenlijk willen blijven en "wars zich toonen van bedriegelijke mani pulaties en gevaarlijke experimenten, het onder die omstandigheden moeilijk krijgen, behoeft weinig betoog. Hun positie wordt nog te pijnlijker naar mate het cultuur- en levenspeil hooger is en dientengevolge de noodzakelijk geworden aanpassing te groo- ter offers vraagt. Arme, dun bevolkte ge bieden passen gemakkelijker aan dan een land ais Nederland, dat in allerlei opzich ten aan de spits der ontwikkeling ging en ondanks alles nog staat. Onze val zou daarom moesten we b.v. het lot van Hit ler-Duitschland deelen naar verhouding veel erger zijn dan de neergang in menig ander land. Denk u, om daarvan een indruk te krijgen, eens even allen huidigen steun aan het bedrijfsleven weg en vraag u dan •af wat er van het Nederlandsche platteland zou terecht komen. Eén groote chaos en onbeschrijfelijke armoede! Toch zal, ondanks alles, ook in de z.g. goudlanden het aanpassingsproces moeten doorgaan, wil het ooit kunnen komen toi het tot heden toe door Engeland met zijn onvast pond in sterke mate belemmerde herstel van normale internationale handels betrekkingen. Als nabij zien we dat herstel voorshands niet, zoodat voorloopig onze positie nog wel moeilijk zal blijven en we er alles op heb ben te zetten om kosten te verlagen en den arbeid, ook door werkverruiming en werk verschaffing te doen toenemen. Dat vraagt ongetwijfeld offers, die de voor onze volks huishouding zullen hebben te brengen zoo lang we daartoe in staat zijn. We willen, om volkomen eerlijk te zijn, in dit verband niet de mogelijkheid uitschakelen, dat ons land in een dwangpositie wordt geplaatst. Maar zelfs al mocht die toestand onver hoopt intreden, dan nog eischt het heden, dat we aan de werkgelegenheid alle aan dacht schenken en in versneld tempo maat regelen nemen. We bedoelen deze opmerking niet als ver wijt aan de Regeering, maar denken veel meer aan de gemeentebesturen. We zouden deze colleges willen prikkelen om te zorgen, dat ze met hun uitgewerkte plannen gereed zijn, zoodra b.v. het Werkfonds hun aan vragen goedkeurt. Ook moeten zij niet met alle werk bij dit fonds aankloppen. Bij werk van meer normaal karakter kon dat noode- loos vertraging geven. Hoe krachtiger we thans optreden, hoe sterker we staan bij het verscherpen der moeilijkheden, dat in de naaste toekomst mag worden verwacht. Wijziging Reglement van Orde der Tweede Kamer Rapporteurs benoemd De heeren Aalberse, AJbarda, Bierema, De Geer, Joekes cn Schouten hebben ingediend een voorstel tot wijziging van het Regle ment van Orde. Ter toelichting wordt o.m. opgemerkt: De bepaling van art 24 van het Reglement van Orde, welke de benoeming van de rap porteurs overlaat, aan de afdeelingen leidt ertoe, dat de commisies voor belangrijke wetsontwerpen niet die samenstelling ver krijgen, welke op zichzelf voor ieder wen- schelijk zou worden geacht en welke dan ook zou zijn verkregen indien niet de afdee lingen, zonder overleg met elkaar, tot de benoeming moesten overgaan. De voorstellers achten het in verband hiermede gewenscht, dat de mogelijkheid worde geopend, dat in bepaalde gevallen de rapporteurs in stede van door de afdeelin gen, worden benoemd door de Kamer met dien verstande, dat deze de keuze aan voorzitter kan overlaten. In de laatste jaren is het meermalen als een bezwaar, verbonden aan de werkwijze van de Commissie van Voorbereiding, ge voeld, dat de resultaten van den arbeid van zulk een commissie eerst ter kennis van de Kamer en daarmede ook ter openbare kennis kunnen worden gebracht, wanneer die arbeid geheel is voltooid en de openbare behandeling van het voorstel binnen korten tijd kan volgen. De voorstellers meenen daarom een wijzi ging te moeten voorstellen, welke de bestaan de procedure, voor den arbeid der Commis sie van Voorbereiding als geheel onaange tast laat, doch de mogelijkheid opent, dat een zoodanige commissie aanvankelijk een voorloopig verslag publiceert en de memo rie van antwoord daarop of afzonderlijk of in het eindrapport openbaar maakt. Vereeniging „Het Hoogeland" Ons Drie Cents-Fonds Men schrijft ons: In het Gebouw van den Chr. Werkmans bond te Amsterdam werd Dinsdag een ge combineerde vergadering gehouden van de Prov. Besturen van Noord- en Zuid-Holland der Drie Cents Fonds-Organisatie, tot steun aan de Vereen. „Het Hoogeland". De hoofd vertegenwoordiger, de heer A. Hofstede, opende op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom. In Noord-Holland werd tot bestuurslid gekozen mej. N. Riek- wel (Den Helder), terwijl voor Zuid-Holland werden benoemd de dames: St. v d Heide (Rotterdam) en E. Hoogendijk (Den Haag) Niettegenstaande den crisistijd kon worden geconstateerd, dat, dank zij een krachtige propaganda, de resultaten nog zeer bevredi gend zijn. In den afgeloopen winter werden 117 propagandafilmavonden gehouden, waarvan 20 in Zuid-Holland en 14 in Noord- HollancL Dank rij de- goede organisatie van de afdeelingen slaagden deze avonden als nimmer te voren en werd een groot aantal leden gewonnen. Totaal werden in 1934 zestig nieuwe afdee lingen opgericht, waarvan 16 in Zuid-Hol land en 7 in Noord-Holland. Over het afgs loopen jaar werden 5438 leden gewonnen voor het fonds. Jammer, dat door ledenver lies de aanwinst zeer gedruikt werd. Ook de gehouden Kerstcollecte slaagde zeer goed. Vervolgens werden mededeelingen gedaan over de bloempjesdagen in de komende zo mermaanden en hot vervaardigen van een nieuwe film. In de toekomst zullen ook z.g.n. praat avonden met de afdeelingen worden gehou den. De a.s. bezoekdagen aan de kolonies rijn vastgesteld voor „Het Hoogeland" op 19 Juni en voor „Filadelfia" op 26 Juni. De Prov. Besturen van Noord- en Zuid- Holland zullen op „Het Hoogeland" een propagandastuk opvoeren, hetwelk de be sturen van Groningen cn Friesland op gaderingen, waarvoor getracht zal worden de belangstelling te verlevendigen. Enkele kringen bleken te groot te zijn zoodat zoo noodig tot kleinere kringvonning zal wor den overgegaan. Voor een goeden innerlijken groei der organisatie werden deze kringen van groot ifut geacht. Na rondvraag werd de geanimeerde ver gadering beëindigd door den voorzitter met een woord van dank aan allen voor den be- langeloozen liefde-arbeid. Vele gedeclasseerden konden het afgeloo pen jaar worden geholpen. Tiet groote aan tal afgewezenen wegens plaats- én geldge brek, moet echter allen bezielen om vol hardend voort te 'gaan. Mej. M. de Jong van Noordwijk, sloot met dankgebed. De dames-propagandisten M. v. Eist van Utrecht en Cl. Scheps van Den Haag, waren eveneens op deze vergadering aanwezig. De Int Fascisten-Conferentie te Amsterdam Voorafgaande aan den N. S. B..-landdag heeft te Amsterdam een internationale fas cisten-conferentie plaats gehad, waaraan door een klein aantal fascistenleiders is deelgenomen. Naar aanleiding daarvan heb ben de Kamerleden M endels en Schal ier aan den Minister van Justitie o.m. ge vraagd of hier niet sprake is geweest van verboden politieke actie door vreemde lingen. AANBESTEDING Vanwege don Rijkswaterstaat werd gister aanbesteed hielt uitvoeren van baiggerwerk de Oude Maas, de Krabbegeul en het Mallegat en bijkomende werken. Laagste inschrijver was Adr. Bos Pzn te Dordrecht ViOOi" ƒ27.900. FRANKRIJK VERLAAT HET „GOUDKERNSTELSEL" Er zal weer gouden munt circuleeren Goudzendingen naar Parijs en de Vereen. Staten De Frans che Minister-President Flandin heeft in de Kamer verklaard, dat de Regeering er niet aan denkt den gooiden standaard in Frankrijk te verlaten. Als bewijs daarvoor deelde hij mede, dat de Regeering voorne mens is zoo spoedig mogelijk den gou den standaard in zijn meest volledigen vorm in eere te herstellen, d.w.z. dat het zgn. „goudkerastelsel" zal worden verlaten en dat weer gouden munt in omloop zal worden gebracht. Deze verklaring heeft niet nagelaten een psychologisch gunstig effect uit te oefenen. Het Fransche ruilmiddel trok gister op de internationale valutamarkten sterk aan en steeg te Amsterdam van 9.77tot 9.79 a 9.30, waarmede het gouduitvoerpunt werd over schreden. Dientengevolge werden maatrege len getroffen voor verzending van goud naar Parijs. Berichten maken meldiing van een pajrtij van ongeveer 900 Kg., of ongeveer 1% millioen, hetgeen onder de huidige omstan digheden een zeer bescheiden bedrag mag worden genoemd. Het Amerikaansohe devies was eveneens flank gevraagd en verbeterde van 1.47% tot 1.481.48%. Vermoedelijk zal deze week ook een hoeveelheid goud bij de Ne derlandsche Bank worden opgevraagd voor verzending naar de V. S. Het is overigens wel overbodig nog eens nadrukkelijk te constateeren, dat onze Centrale Bank over een dusda nige goudvoorraad beschikt, dat er geen enkele reden tot ongerustheid voor den gulden behoeft te bestaan. De Ned. Bank kan bogen op een krachtige positie, welke het haar mo gelijk maakt iederen aanval op den gulden af te slaan, mits men in Ne derland zelve zijn kalmte bewaart. De goudversohepingen zijn een nor maal gevolg van de werking van den gouden stand-aard en dienen juist om een eventueel wantrouwen in den gulden onmiddellijk den kop in to drukken. Het repatri eerend e kapitaal naar België was oorzaak, dat de Belga de nieuwe pari teit nog belangrijk overschreed en ƒ25.15 25.25 noteerde. De speculatieve druk op de Zwitsersche franc was ook gister nog merkbaar, doch niet meer zoo hevig ils j'. Dinsdag. Het pond sterling was gevraagd en trrok in den loop van den dab aan van ƒ7.09 ƒ7.10 tot ƒ7.14 k ƒ7.15. De koersen hedenmorgen Op de wisselmarkt te Amsterdam was de stemming hedenmorgen yoor het pond stel ling zeer vast. De koers liep op van 7.16%— 7.17%. Fransche francs noteerden /9.79~%. De dollar verbeterde tot j 1.48 5/16 De Betlga trok aan tot 25.18%. Het „Uiver"-rapport bijna gereed Wordt het ook gepubliceerd? Naar de „Tel." ter oore bomt, is de com missie, door den Minister van Waterstaat belast met het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Uiver, thans zoover met haar arbeid gevor derd, dat de indiening van het rapport aan den Minister van Waterstaat aan het einde van de volgende week kan worden tegemoet gezien. Of het rapport hierna ge publiceerd zal worden, staat echter nog geenszins vast. DE HEER O VERWIJN UIT DE N. S. B. Naar de „Voorwaarts" uit goed ingelichte bron verneemt, heeft nu ook de heer J. F. O v e r w ij n de N. S. B. verlaten. De heer Ovenvijn behoorde met Tusenius tot de oudste medestrijders van ir. Mussert Was Tusenius de oprichter van den kring IJmuiden, Ovenvijn was stichter en eerste leider van den kring Rotterdam. Aan den gemeenteraad van Amsterdam is door B. en W. voorgesteld om het tarief an de telefoongesprekken te wijzigen. B. n W. wenschen met ingang van 1 Novem ber a.s. het gesprekken tarief te bepalen op 2 cent. per gesprek en met 1 Mei 1935 af te schaffen de bepaling om 500 gesprekken vooruit te betalen. VIERDE FOLKLORE-DAG Op Zaterdag 6 April zal in een der zalen afdeeling Volkenkunde, in het Koloniaal Instituut te Amsterdam, de vierde jaar- lijksche folklore-dag, georganiseerd door het Ned. Nationaal-Bureau voor Anthro- pologie, worden gehouden. Het hoofddoel van dozen Folklore-dag is niet gericht op het geven van natuurlijke lezingen, maar op het doen van korte mededeelingen over onderwerpen, die in onderzoek zijn. Onder de werkers op folklorisch gebied wordt algemeen de be hoefte gevoeld meer onderling contact Ie krijgen, gelijk voor de ethnologen bereikt wordt door de ethnologen-dagen te A'daai. DE SPELLINGWIJZIGING Het antwoord van Prof. Taverne op de Open Brief van Mr. Catz Prof. Mr. B. M. Taverne heeft geantwoord op de open brief van Mr. Dr. E. W. Catz. waarin deze hem heeft uitgenoodigd na de verwerping van de motie-de Savornin Loh- man de strijd over de spelling te staken. Met de opvatting dat de strijd over de nieu we spelling nu beslist is, is Prof. T. het niet eens. Er is niets veranderd en de regeering zal, aldus vervolgt het antwoord, naar men mag verwachten, rekening houden met het feit, dat de meerderheid van de Eerste Ka mer gekant is tegen de doorgodreven „spel lingsvereenvoudiging". Is het nu zoo vreemd in dit feit, en mede x'n de omstandigheid, dat b.v. niet minder dan 14 oud-Ministers zich bij onze vereeniging hebben aangeslo ten, een zeer krachtige aanwijzing te zien voor de juistheid van onze stelling, dat het „gros van de taalgebruikers" maatstaf van den Minister zelf de nieuwe spelling niet wenscht en dat de Minister, indien bij bij zijn houding blijft volharden, niet vol doende in aanmerking neemt den wil van het Nederlandsche Volk? Trouwens, hoe grooter het verzet is, des te grooter is de strijdlust des Ministers. „Wij moeten", zoo vervolgt het adres, „in de toekomst zien. De vereenvoudigers zetten den strijd voort, zoowel zij, die thans als wolven in schapenvacht de uieuwe spelling aanbevelen zonder haar zelf toe te passen, als zij, die nu zwijgen en haar voorloopig aanvaarden bij wijze van afbetaling op de groote vordering. Met geen woord heeft Z.Exc. op dit bezwaar geantwoord, nadat het in de Eerste Kamer was geoppr/d, hoe wel de Minister in zijn radio-redé van 7 Mei 1934 de beëindiging van den strijd door de vereenvoudigers in het vooruitzicht had gesteld. Over hen spreekt de Minister niet „Deze volgens Prof. Kranenburg van alle kanten onverdiend verguisde Minister heelt bij de verdediging van zijn beleid ten aau- zien van de spelling zich niet onthouden van herhaalde verguizing van andersden kenden. Ons noemt hij verzetslieden, oude tantes, hij stelt ons gelijk met revolutionai ren, ja hij vergelijkt ons zelfs met valsche spelers (blz. 598). Deren doet ons dit na tuurlijk niet meer, maar het komt mij toch minder juist voor, dat een Minister, die zich erover beklaagt, wanneer hij los wordt ge maakt van het Kabinet en die telkens zegt- de Regeering, dat ben ik, dergelijk fraais ten beste geeft" Het antwoord besluit aldus: „Gij. geachte opponent., verklaart U tot 'ovex-leg bereid. Ik wil met genoegen dit aan bod in overweging nemen cn gaarne met U van gedachten wisselen, wanneer Gij door het Kabinet of door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge machtigd zijt om over het wederzijds doen an concessies te onderhandelen." Doodelijk auto-ongeluk Te Krabbend ij ke had in de Wilhel- minastraat de vrachtauto van den heer Blommaard, van Goes, even stil gestaan, om een pakje af te leveren. Dit geschiedde door den knecht, zekere L. van de Vreede. Wonende te Goes. Vervolgens reed de auto bestuurd door Blommaard, zeer langzaam verder om eenige huizen verder weer te stoppen. Intusschen sprong v. d. Vreede vanaf de treeplank naar de ruimte, gelegen tusschen cabine en aanhangwagen. Hij heeft daarbij misgestapt en kwam terecht tus schen cabine en aanhangwagen, met het gevolg, dat hij onder een wiel van de hangwagen kwam en werd overreden. Van de V. was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinjjeren achter. Bezuinigingsplan Vervroegde pensionneering Rondom bet groote bezuinigingsplan, dat haast gepubliceerd zal worden, weven zich allexlei geruchten. Ter aanvulling mogen we de volgende geven, welke veel grond van zekerheid hebben. Met ingang van 1 Jan. 1936 zullen heel wat ambtenaren in ovex-heidsdienst, wegens bet bereiken van de zestig-jarige leeftijd ge pensionneei'd worden. Dit geldt ook onderwijzex-s, burgemeestex-s etc. Hierdoor kan opschuiving plaats hebben en komt er voor de werklooze jongei-en meer kans. Op de salarissen van het ï-ijkspex-soneel zou nogmaals tien a twaalf millioen bezui nigd moeten worden. Voorts zouden de grootte der klassen bij het lager onderwijs op universeel 48 leer lingen worden gebracht; ook om op deze wijze het bijzonder onderwijs tot concentra tie te dwingen. Woubrugge's nieuwe Burgemeester Vandaag had de installatie plaats van den heer M u m s e n tot Burgemeester van Woubrugge. In een aantal auto's werd de nieuwe Burgemeester van het station te Leiden afgehaald. Nadat hij door de leerlingen der verschil lende scholen was toegezongen, had op het raadhuis de installatie plaats bij monde van den loco-bui-gemeester, den heer C. YV Lieverse. In een hartelijke rede heeft do heer Mumsen hierna zijn nieuwe taak aanvaard, daarbij een beroep doende op de medewer king van wethouders en raadsleden. Vervolgens heeft het woox-d gevoerd de gemeente-secretaris de heer Schaminee, die sprak namens alle ambtenax-en. Begrijpelijkerwijze bestond te Woubrugge voor deze plechtigheid gx-oote belangstel ling. De Erpmabliem-colecte, gister te Amster- am gehouden, heeft 21.000.— opgebracht. Hierbij was één gift van 5000,—. HET PEIL VAN HET IJSSELMEER Het dagelijksch bestuur der Zuiderzee- vcreeniging heeft bij monde van de heeren ir. Wouter Cool, ir. A. Plate, prof. dr H. N. ter Veen en mr. G. Vissering den Ministers van Waterstaat en Defensie een rapport aangeboden betreffende het wenscheiijk peil op het IJsselmeer. BOND VAN CHR. POLITIE AMBTENAREN IN NEDERLAND Bovengenoemde Bond hoopt 2 cn 3 Juli zijn algemeene veigadering te houden in 't gebouw voor K. en W. te Utrecht. TERAARDEBESTELLING K. VAN URK Men meldt ons van Terschelling: Woensdagmiddag te 2 uur heeft de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gewezen schipper van de reddingboot „Brandaris" K. van Urk. Er was groote belangstelling; ongeveer 200 per sonen volgden de lijkstoet op weg naar de begraafplaats, voorafgegaan door de beman ning van de reddingboot „Brandax-is". Zij droegen vier kransen met zich mee. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door den heer Tegelberg, voorzitter van de Noord-Hollandsche Redding Maat schappij te Amsterdam, ds. Van Swichum, Hervormd predikant, ds. Van Hoek, Geref. pi-edikant, terwijl de heer Ivruizinga namens de kapiteins dei' in de haven van Terschel ling liggende schepen het woord voerde. Een broer van den overledene, ds. Van Jrk uit Sexbierum, dankte de spi'ekcrs. HET AUTO-ONGELUK TE ST. MICHIELS GESTEL Onder overweldigende belangstelling, zoo wel uit Vught als ver uit den omtrek, heeft Woensdagmorgen te Vught de teraardebe stelling plaats gehad van de vijf jongeman nen, die Zondag j.l. op zoo tragische wijze bij een auto-ongeluk te SL Michielsgestel om het leven zijn gekomen. Om half tien formeerde zich voor het zie kenhuis, waarheen het stoffelijk overschot der slachtoffers was vervoerd, een groote stoet van autoriteiten, vereenigingen en ver kenners, die de overledene ten grave wilden dragen. De baren werden gedx-agen door verkenners en gildebroedei-s en oud-leden van het Brabantsche Studentengilde. N'a de plechtigheid in de kerk, vertrok de stoet naar het kerkhof, waar de vijf slachtoffers in een gemeenschappelijk graf werden neer gelaten.- Aan het graf werd;gesproken door burgemeester TI. Loeff, burgemeester A. P. Scheltus van St Michielsgestel, luitenant Beaumont en door den hoofdkwartier-com mandant der katholieke verkenners. Namens de familie dankte de heer A. v. d. Griendt. BERUCHT SMOKKELAAR GESNAPT De marechaussee en de rijksveldwacht te Valkenburg zijn er in geslaagd, den be- ruchten Limburgschen smokkelaar Andx-eas Eggen te arresteeren. Men was er van op de hoogte gesteld, dat hij verbleef in een café, en door twee wachtmeesters der ma rechaussee, geassisteerd door een rijksveld wachter, is de man in het café verrast, waar na hij werd overgebracht naar de mare chaussee-kazerne hier ter plaatse. Eggen is voor den Officier van Justitie te Maastricht geleid. Hij heeft nog verscheidene jaren ge vangenisstraf tegoed. INVAL IN EEN SMOKKELHUIS Men meldt ons uit Den Helder; Het is den dienst der belastingen gelukt op een groote partij gesmokkeld sigaretten papier alhier beslag te leggen. Het was be kend, dat er hier veel gesmokkeld papier in omloop was. Een doosje was voor 10 cent te koop, waarvan door de Mai-ine, door wie heel veel zelfgedraaide sigaretten gerookt worden, zeer veel gebruik gemaakt werd. Gister uiv werd een inval gedaan in een perceel van den heer K. in de Sluisdijk- straat. Een aantal van 12400 boekjes werd aangetroffen en in beslag genomen. De heer K. werd naar het politiebureau overge bracht, waar proces-verbaal werd opge maakt. Het ontdoken bedrag zal pl.m. 1000 bedragen. 10 pCt. KORTING op de prijzen van Chemisch reinigen van alle Schoonmaak-goederen als: GORDIJNEN, TAPIJTEN, TAFEL- en DIVANKLEEPEN Motecht maken. Gegarandeerd glijvrij* maken van Tapijten ALMELO Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. I Door enkele leden der Tweede Kamer is een wijziging voorgesteld van het Reglement Gister heeft de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers van het auto-ongeluk bij St. Michielsgestel. Polens houding inzake het Oostpact blijft ongewijzigd. Eden is gister naar Praag ver* trokken. Oostenrijk vraagt den grooten mogend* heden toestemming voor invoering van den dienstplicht. Sir John Simon beeft in het Lagerhuis meegedeeld, van Hitier te hebben verno* men, dat er op het oogenblik pariteit is tus schen de Duitsche en de Britsche luchtvloot. Litauen zon voornemens zijn te Genèva opheffing van het Memel-statuut te eischen. President Zamora heeft de cortes voor een maand verdaagd om het minderheids-kabi* net-Lcrroux tijd van leven te waarborgen. Gil Robles doet een tegenzet door de leden van raden en staten der Volksactie ontslag te doen nemen. Blz. 3 De door de regeering getroffen maatrege len met betrekking tot de landbouw- hypotheken. Gisteravond heeft te Jutfaas de officieele opening plaats gehad van een vereenigde Christelijke School. Minister Marchant heeft hel woord gevoerd. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam i 3-Jaarlijkse winstverdeling; AGESTES GEVRAAGD Uit Oost-lndie EEN TEXTIELFABRIEK OP JAVA? BATAVIA, 3 April (Aneta). De „Java* Bode" verklaart dat er teekenen bestaan, welke er op wijzen dat de vestiging van een Nederlandsöhe textielfabriek op Java nog niet van de baan is. De beslissingstermijn hieromtrent is wederom een maand opgé- BEZOEK VAN THEE-EXPERTS BATAVIA, 3 April (Aneta). Omsti'eeks medio April zullen de heeren James Fox-bes. voorzitter van den Bestuursraad van het Ceylon Tea Research Institute, en Carpen- tier, directeur van het Tocklay Tea Proef station in Assam, een bezoek aan Indië brengen. RRIK^FI Hotel ..Chien-Vert" Bonrce (bij DI1UOOLL dg Bf?urs) August Qrtsstraat Nos. 38<0. Kamers vanaf 20 fr., str. water warm en koud. Ook gel. v. familiën. Het lid van Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht. Mr. G. A. DIEPENHORST, schreef voor onze serie vlugschriften er een onder bovenstaanden titel. Op een wijze, welke veel klaarheid kan brengen. De aanstaande verkiezing heeft, aldus Mr. Diepenhorst, een provinciale en een nationale beteekenis. Beide worden duidelijk uiteengezet. Met talrijke voorbeelden uit de praktijk van het Statenleven, hetwelk de schrijver zoo goed kent. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld. Bij 250 Ex. 2.25 Bij ft 500 Ex. 4.50 1000 Ex 2000 Ex. 17.— n 3000 Ex24.— 6000 Ex. 40.— 7000 Ex. 45.— 8000 Ex. 50.— 9000 Ex.55, 10.000 Ex.60.— 20.000 Ex. 100.— 4000 Ex. 5000 Ex35.— Elke 1000 Ex. meer. 5.— Alles zonder Verzendingskosten worden bij elke omzetbelasting levering afzonderlijk berekend Bestel spoedig. Van allen kant wordt getrokken aan onze kiezers. Het Christelijk volk moet dicht naast elkaar staan. Opgave aan Het Comité voor Christelijke Volkslectuur Bureau: Talmastraat 13, Tel. 90115, Amslerdam-Zuid

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1