DINSDAG 2 APRIL 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND N.S.B. EN VRIJ DEBAT Wat men in verkiezingsdagen ondervindt De volgende berichten illustreeren zeer duidelijk, wat de leiders der N.S.B. onder het vrije woord verstaan. De heer C. B. v. d W a 1 te Den Bosch schrijft ons nL het vol gende: Ir. Mussert was in 's Hertogenbosch ge weest en had in zijn lange rede verzuimd doel en beginselen der N.S.B. aan te roeren Gevolg: ontevredenheid bij zijn gehoor. Wel licht daarom werd opnieuw een vergade ring belegd binnen een tijdsbestek van een paar weken, waar zou optreden Ds. van Duyl In openbare vergadering. Ik schreef een brief aan het Hoofdkwar tier der N.S.B. van de volgende inhoud: „Blijkens publicatie wordt volgende week Donderdag door U alhier opnieuw een openbare vergadering belegd. Aangezien in de vorige openbare ver gadering de heer Mussert zich niet bp paald heeft tot een positieve uiteenzet ting van plannen en principes der N.S.B.. doch aanvallen heeft gericht op de re geering, was het plicht geweest zijn te genstanders in. de gelegenheid te stellen de beschuldigingen te weerleggen. Nu te verwachten is, dat ook ditmaal pijlen gericht zullen worden op de tegen standers, verzoek ik U wel mij te doeD weten of ik zou mogen rekenen op debat gelegenheid en mij een behoorlijke tijd daartoe zal worden verleend. Het is slechts een bescheiden verzoek, doch ik deel U mede, dat indien ik hier voor geen toezegging van U mocht ont vangen, ik me de vrijheid zal veroorloven wellicht reeds de volgende avond een openbare vergadering te beleggen, waar in ik alsdan mijn debat tegen de bewe ringen der N.S.B. hoop te houden en waartoe ik de N.S.B. uitnoodig tot re pliek, waarbij ik nu reeds de toezegging doe haar in eerste instantie een spreek tijd te verleenen van een vol uur." Hierop ontving het volgende antwoord: „In antwoord op Uw schrijven van 21 dezer, deel ik U. mede, dat wij principieel voor debat vergaderingen vrijwel niets gevoelen. Het riaat U natuurlijk volkomen vrij zelf een vergadering te beleggen, doch onzerzijds mag er op deze vergadering niet gedebatteerd worden." Hoogachtend, ALGEM. PROPAGANDALEIDER Ik ging due naar de vergadering van Ds- van Duyl in de wetenschap, dat er geen de bat werd toegestaan en nam vanzelfspre kend geen debatmateriaal mede. Daar komt echter de voorzitter op het podium (van de bijna leege groote zaal van het Concertgebouw) met de mededeeling, dat mijn brief was ingekomen en men mij wel debatgelegenheid zou verleenen. De spreker, Ds. van Duyl, heeft in een rede van anderhalf uur meer dan de helft van zijn tijd besteed aan de Antirev. partij, en in zijn verward betoog totaal verzuimd iets mede te deelen omtrent de beginselen der N.S.B., doch heeft mij wel vijftien keer uitgedaagd „om straks op het podium te komen en het bewijs te leveren" enz. Toen ik mij aan het podium meldde kreeg Ikvijf minuten. En om alle misverstand te voorkomen, werd er door den onrzitter uifdrukelijk bijgezegd „cn geen gronde langer" en-herhaalde de spreker: „geen se> COndel'' j Driehonderd seconden waren mij toege meten om vijftien aanvallen af te slaan en op vijftien uitdagingen te antwoorden. Twin tig seconden voor elke aanval. Het zal wel niemand bevreemd hebben, dat ik met klaar" gekomen ben. En het mooiste was nog, dat na vier minuten de spreker den voorzitter het horloge onder de neus hield met de opmerking „de tijd is om" Een stem uit de vergadering, wellicht van een N.SR.-er: „hij heeft nog één minuut". Hiermede scheen de voorzitter het eens te zijn en hij stond ook nog inderdaad één mi nuut toe. Spreker en voorzitter, elk met het horloge in de hand, controleerden of er mis schien een seconde meer gebruikt zou kun nen worden, wat voor de N.S.B. «ampspoed zou beteekenen. Ik heb deze minuut gebruikt om te wijzen op het groote doek, hetwelk door de zaal gespannen was en waarop met groote letters geschreven stond: „één jaar Colijn 100.000 werkloozen" en heb toen gezegd: Als Musso lini of Hitier hier binnenkwamen, dan zou hun eerste vraag zijn: zijn jullie fascisten; menschen, die zeggen op te komen voor het gezag en het volk te willen opvoeden het gezag te eerbiedigen?je gelijkt meer op communisten! Onder 't uitspreken van deze woorden ge lastte de spreker den voorzitter (ja de kijk op het gezag is in de N.S.B. al heel wonder lijk, gezien dat de spreker den voorzitter last) mij 't woord te ontnemen omdat de se condewijzer het streepje overschreden had Wij hebben wel eens beweerd, dat de N.S.B een beweging is van een dag. doch Ds. van Duyl en de voorzitter demonstreerden als hun meening, dat het een beweging is van een seconde. En toch had Ds. van Duyl nog ruim een half uur noodig om mijn vijf minuten te beantwoorden. De heer v. d. Wal Is natuurlijk niet voor nemens het hierbij te laten. Deze week ver moedelijk Donderdagavond hoop ik, zoo schrijft hij verder, in een openbare vergade ring de rede van Ds. van Duyl te weerleg gen en tevens bij die gelegenheid de voos heid van de N.S.B. aan te toonen. De N.S.B. is door mij tot debat uitgenoo- digd en haar spreker ontvangt in eerste in stantie een spreektijd van een vol uur TE IJMUIDEN DEBAT GEVRAAGD De anti-rev. iKesvereeniging te IJmuiden heeft zich met een schrijven tot de Kring IJmuiden der Nationaal Socialistische Be weging gewend waaraan wij het volgende ontleenen: „Namens de A R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" heb ik de eer U uit te noodigen tot het gezamenlijk organi- seeren van een debatvergadering tus- schen een spreker te kiezen door Uw Kring en een spreker te kiezen door onze Kiesvereeniging. De beweegreden tot deze uitnoodiging is de volgende. Naar onze overtuiging is het noodzakelijk en mogelijk om in een openbaar en principieel debat aan te toonen dat het ten eene male onjuist is, wanneer van Uw zijde wordt beweerd dat personen met een Calvinistische levens overtuiging lid kannen zijn van de N.S.B." In het verdere van deze uitnoodiging worden r i c h 11 ij n e n aangegeven voor een eventueele bespreking. Wij vermoeden zoo, dat de Kiesvereeni ging het antwoord op haar schrijven hier boven kan lezen. Officieele Berichten toegekend de Oranje-Nassau Orde i Draai een knopje om en.... De heer J. S. Dunn, een bekende Zuid- Afrikaansche journalist en bestuurslid van de Reuter Nieuwsdienst, verhaalde onlangs van zijn ondervindingen op de Internatio nale Arbeidsconferentie te Genève. Toen hij voor de eerste maal de raadszaal binnen trad, keek hij zeer verwonderd naar het kleine telefoontoestel, dat in niet minder dan vijf moderne talen de woorden weergaf, welke aan het andere einde van het gebouw werden gesproken. De vertaling geschiedde even vlot als sprak de spreker, wiens rede voering werd uitgezonden, geen andere taal. De journalisten over de gansche wereld, die tijdens de zittingen te Genève bijeen zitten, hebben niets anders te doen dan een knopje om te draaien aan het toestel hetwelk vóór hen staat en de redevoering van een be paalden spreker hooren zij in het Engelsch, Fransch, Duitsch, Ifaliaansch of Japansch Ter overweging Verlaging vaste lasten noodzakelijk In de kringen der moderne arbeidersbe weging bestaat geen eenstemmigheid over het vraagstuk der devaluatie, evenmin als zulks in de S.D.A.P. het geval is. Daarom verdient overweging, wat de redactie van de C.B.P.T.T., het orgaan van 't moderne post- personeel schrijft aan 't slot van een arti kel, dat tegen devaluatie gericht is: .Zonder devaluatie heeft men zich in de goudlanden reeds op de veranderde omstan digheden moeten instellen. Loonen en sala rissen zijn echter te aanzienlijk gedaald, beduidend meer dan de vaste lasten als huur, pacht en hypotheekrente! Heeft Neder land door zijn conversiepolitiek ook niet de réhte der Staatsschuld doen dalen? Er is tenslotte slechts één groep, die bij devaluatie wel vaart, dat zijn de menschen met groote schulden. Altijd blijft nog dreigen, dat né de enorme loonsverlagingen de devaluatie daarna toch plaats vindt. Dan zouden velen dubbel wor den getroffen! De Regeering hoede zich voor het hinken op twee gedachten, wil zij niet last krijgen van de nadeelen van beide stel sels, het handhaven van de gouden stan daard en devaluatie. Zou de Regeering haar stelsel niet conse- kwent voltooien, dan zonden de werknemers twee klappen krijgen. Daérom is verlaging der vaste lasten dringend geboden." Een rijdende luchtvaart tentoonstelling Met auto-treinen Er bestaan plannen om met de L.U.T.0 de luchtvaarttentoonstelling, het vorig jaar te Den Haag en Amsterdam gehouden, een tournee door het land te maken, met auto treinen, welke de verschillende centra van ons land zullen aandoen. De vliegtuigen welke op de expositie In Amsterdam en in Den Haag te zien waren zullen naturlijk niet alle op ware grootte meegevoerd kunnen worden. Echter hoopt men zooveel mogelijk hierin tegemoet te komen, door, wanneer men een plaats ba zoekt, welke dicht bij een vliegveld ligt speciale attracties daaraan te verbinden Chr. Nat. Werkmansbond Prov. Comité Noord-Brabant en Limburg De algemeene vergadering van het Prov. Comité voor Noord-Brabant en Limburg van de Chr. Nat. Werkmansbond zal Zaterdag 6 April a.s. te Ginneken worden gehouden Na afhandeling van het agendum zal Dr. H. v. Oyen, Ned. Herv. predikant te Breda, een rede houden. Kunst cn Letteren. OMER WATTEZ f Te Schaarbeek overleed op 78-jarige leef tijd de bekerde Vlaamsche letterkundige Omer Wattez. Wattez was aanvankelijk onderwijzer, maar wist zich door zelfstudie op te werken tot leeraar aan het atheneum (Doornik en Antwerpen). Ook op letterkundig gebied deed de overiedene van zich spreken: hij werd lid van de Kon VI. Academie, van de Maatschappij voor Ned. Letterk. te Leiden, van de Vereen, van Vlaamsche Letterkun digen, van de Hoogere Raad der Openb. Bi bliotheken. Wattez, die een vurig flamingant was, deed tal van studies verschijnen op taal kundig en cultureel gebied en schreef ook verscheidene verhalen en novellen met ro mantische sfeer. Zeer bekend zijn zijn bun dels: In den strijd voor Taal en Kuituur. FELIX TIMMERMANS. Binnenkort zal van F. Timmermans bij v. Kampen te Amsterdam versohijoen een nieu we roman n.l. „Boerenpsalm". Thans werkt de auteur aan een bunded kindervertellin- gon «Tien en, eenen avond" PROF. Dr. W. MENGELBERG. Van 2 tot 9 Mei as. wordt te Amsterdam een Nederlandsch Muziekfeest gegeven ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Prof. Dr. Willem Mengelberg. Gegeven wor den drie orkestconcerten, twee kamermuziek avonden en Sophocles' „Electra" met muziek van Alphons Diepenbrock, DICHTERLIJK IN MEMORIAM. In „Elseviers Maandblad" herdenkt Johan de Molenaar Aart van der Leeuw aldus: „Eenzelvig zat hij, diep gebogen Óver de troost van zijn oude boeken. Visioenen rezen voor zijn oogen Uit schemerige kamerhoeken. Zijn doofheid maakte heel de wereld zoo stil, en zijn gedachten wijs. Dan zong hij, zuiver als een merel de vreugd van 't aardsche paradijs. Hij waakte als een plichtsgetrouwe schildwacht op een vergeten post en zag het eerste hemelblauwen Toen heeft de dood hem afgelost". STEMMEN DES TIJDS. Maart 1935. Wouters van Riesen publiceert een roman fragment „De vruchteiooze strijd". Een buitengewoon instructief opstel levert Dr. Paulina W. Havelaar over „Gezag en Vrijheid in de geschiedenis der Nederlanden" In ons land werd gehuldigd de Germaansche Staatsleer, die een Recht huldigen boven ko ning en volk beide. In onze volksgemeen schap .stonden landsheer en onderdanen te genover elkaar als twee van elkaar vrijwel onafhankelijke zelfstandige dragers der staatsmacht". De vorst bezwoer eerst de privilegiën en werd daarna ingehuldigd. Schending der rechten maakte den vorst tot tyran. die men mocht afzetten. Dat hebben onze vaderen dan ook in 1581 met Filips gedaan. Echter nu viel uit onze dualistische staat één element weg. De Staten promoveerden zichzelf tot landsheer. Het ontbreken van een landsheer had tot de ergste gevolgen voor ons Individualistisch volk kunnen lei den. Oranje Heeft meestal deze Heillooze ge- ROFFELRIJMEN. NOG NIET GOED? In één wijk van Rotterdam. waar goedkoope groente ln 7 soorten 3 ct. per kg. aan werkloozen werd verstrekt, daalde de omze. in 3 weken van 20.000 tot 7.000 kg. Lusten onze werkeloozen Geen goedkoope groente meer Lang niet zonder vrees en beven Schrijf ik deze regels neer, Want ik weet het bij ervaring: Wie dat aan 't papier vertrouiot Wordt bij voorbaat als een vijand Van de armen uitgejouwd. Toch, ik poog een keer te durven: Het is zonder meer een feit Dat men de goedkoope groente, Steeds van prima kwaliteit, Niet belieft, of niet wil halen Dat de omzet ernstig daalt, Schoon men voor de zeven kilo Eén en twintig cent betaalt. Werd er in de eerste week een Massa groente omgezet, ln drie weken slonk de verkoop Tot één-derde altemet. Moet de groente nog goedkooper? En soms thuisbezorgd erbij? Is de honger dan zoo groot niet Als men schreeuwt van zeekre zij? Dat er nood, en gróóte nood is Weet ik, weet de Overheid, Maar óók: dat de grootste schreeuwer Niet de grootste honger lijdt. Zij er nevens het gejammer Om het leed van onze tijd Eens een enkle maal een plaatsje Voor een toon van dankbaarheid. (Nadruk verboden.) LEO LENS volgen vermogen te voorkomen of te tempe ren. Mr. J. C. Baak schrijft over de .Academie Européenne Méditerranee", n.a.v. de benoe ming van H. Th. Wijdeveld tot directeur daarvan. Zeer interessant is de groote studie van Dr. Ir. H. G. van >eusekom, die de helft dor aflevering vult over het „Nationalisme in Japan", dat „in den geest van znn voor geslacht en in zijn historie de kracht zoekt vooi de worsteling om een nieuw volksbe staan". DE HOLLANDSCHE REVUE. Maart 1935. Dit te Delft (Verversdijk 6) uitgegeven tijd schrift bedoelt te zijn een maandelijksch overzicht op alle gebied der cultuur. De ru brieken zijn: Hoofdartikel; waarover ieder spreekt; onze nat. en internat, wetenschap; spiegel der kunsten; filmpoëzie van de maand; hoe te leven; wetenswaardigheden; toerisme; sport; natuurleven; boekenplank. Een massa wetenswaardigs en foto's en carricaturen uit de wereldpers biedt dit maandblad in elk nummer. EEN LUGUBERE TENTOONSTELLING. Naar het Hbl. bericht, heeft men in de „Newman Galleries" te New-York een ten toonstelling ingericht, bestaande uit vijfüg hilderijen, teekeningen, houtsnijwerk, alle betrekking hebbende op het lynchen. De af beeldingen betreffen uits'uitend negers, niet minder dan acht negers behooren tot de in zenders. Hat ligt in de bedoeling deze ex positie irnée door heel Amerika te la ten maken. Het werk aan nieuwe boww-complexen in den Bergpolder te Rotterdam ligt stil. Slechts enkele posters zijn in de verlaten straten te zien. De concierge van 't museum Boymans te Rotterdam sluit onder toezicht van den heer Hannema, het crude museum Een auto reed door de leuning van de Driftbrug te Utrecht maar bleef nog hangen. Het vervoer van de slachtoffers v<m het auto-ongeluk te St. Michiels-Gestél, waar 'n wagen met vijf jonge mannen uit Vught na het slippen over den kop sloeg en in de Dommel terecht kwam., waar hij onmiddel lijk in de diepte verdween. En zoo vonden vijf jonge menschen op vreeselijke wijze den dood. De start vajn het eerste vliegtuig dat van Tempelhof gaat opstijgen ter opening van een versnelden post dienst Duitschland-Zuid-Amerika, dat in drie dagen wordt bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5