Kruschen Salts ZATERDAG 30 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een historisch moment in de geschiedenis van het nieuwe Polen: Switalski, de voorzitter van de Sejm, mmkt de resultaten hekend van de stemmingen betreffende de nieuwe grondwet waardoor deze rechtsgeldig iverd. Het Huis met de Luifel" aan de ,Gèfir te Delft, dat ioerd gerestaureerd Italië's. grootste 'passagiers-vliegtuig, het Savoia-Marchett S 7U-toestel, dat den afstand van Milaan naar Rome in 20 minuten'heeft afgelegd. and- en Tuinbouw. Pluimveeteelt Heffing op buitenlandsche invoer Door den Minister van Econ. Zaken is lepaald, dat met ingang van 1 April het verschil tusschen den prijs, waarvoor de tichting Ned. Centrale voor Eieren en 'luimvee voor gedroogde garnalen, bij Dvoer koopt en de prijs, waarvoor zij die iroducten wederom verkoopt, 2 per 100 C.G. netto bedraagt. Voor levend pluimvee dat ingevoerd wordt bedraagt het verschil 25 ct. per tuk; voor levende kuikens 10 ct. per stuk tn voor geslacht pluimvee 25 ct. per K.G letto. REORGANISATIE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST Zooals we reeds meedeelden zal Ir. A. W. va der Pla'ssche, Rijkstuiribouwconsulent te Gces benoemd worden tot Inspecteur van de Tuinbouw Voorlichtingsdienst. In aansluiting daarmee kan thans worden bericht. da/ tot inspecteur van het Veeteel- en Zuivel- wezen benoemd za Iworden Ir. H. L e i g n e s Bakhoven, thans Rijksveeteeltconsulent te Leeuwarden. Zware varkens uitgesmolten De Nederlandsche Veehouderijcentrale fal, naar we vernemen, de volgende week ivergaan tot het doen uitsmelten in vet- Smelterijen, van een deel van den grooten voorraad zware varkens, die het vorig aar door haar zijn overgenomen en in de loelhuizen in ons land (en ook in Duitsch land) zijn bewaard. De toenemende xportmoeilijkheden met Duitschland in verband met de clearing zijn van deze Irastische maatregel de oorzaken. Verplichte afname ondermelk Naar verluidt zal dezer dagen een Ministerieele «schikking worden gepubliceerd, waarbij aan zui- Velproducenten de verplichting wordt opgelegd om a 31 Maart 1935 aan de meJkleveranciers een Kker percentage van de door dezen geleverde melk terug te leveren in den vorm van ondermelk. De vaststelling van dit percentage en de andere Uitwerking van de desbetreffende regeling zal wor den opgedragen aan de Zudvelcentrale, welke laatste o.a. bevoegd zal zijn voor bedoelde onder- eik een maximumprijs vast te stellen. Aan de zuivelproducenten zal verder de nadere Verpachting opgelegd zijo geen melk te ontvangen tan leveranciers, die mochten weigeren ondermelk •erug te ontvangen. Het is zonder meer duidelijk dat maatregelen els de vorenbedoelde principieel van vrij ingrijpen den aard zijo. Zij het dan ook. dat de naleving daarvan voor de meeste zuivelbedrijven geen be- fengrijke moeilijkheden zal opleveren, zoo ligt niet temin de gevolgtrekking voor de hand .dat bijzon dere omstandigheden tot eerderbedoeld besluit toeten hebben geleid Ioderdaad zijo zoodanige bijzondere omstandig heden aanwezig Met name vraagt hier te lande tet z.g. ondermelkvraagstuk dringende voorziening. De oorzaak hiervan is gelegen in ongekende moei- jifkheden. welke zdch voordoen in den afzet van melkpoeder en gecondenseerde melk. terwij! ?vens d* te bedingen prijzen op de buite- landcchc a rkten zijn gedaald tot een zoo laa^. aivcau als nimmer voorzien is kunnen worden. UIT HET SOCIALE LEVEN Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" De 51ste algemeeue vergadering Maandag en Dinsdag 29 en 30 April a.s. hoopt het Ned Werkliedenverbond „Patri monium" in 't gebouw „Patrimonium" aan de Roggestraat tc Apeldoorn, zijn 51ste jaar- lijksche algemecne vergadering te houden. Den Maandagmiddag van 1 tot 4 uur hoopt men te besteden aan huishoudelijke werk zaamheden, behandeling van verslagen, in gekomen voorstellen en bestuursverkiezing. Aftredende bestuursleden zijn de heeren C. Goote, R. Hagoort en M. H. Luttel'. De af- deeling Steenwijk stelt voor een fonds te stichten voor hulp bij ziekte en ongeval, om aan patiënten de 20 pet, die hun minder wordt uitbetaald, uit te keeren en de abon nementsprijs van het orgaan voor de leden lager te stellen. Het prae-advies van. het Verbondsbestuur luidt voor beide voorstel len afwijzend. De Maandagavond van 7 tot 10 uur is ge wijd aan de Behandeling herziening statu ten en huishoudelijk reglement en van het rapport inzake de Cnr. Besturenbond en „Patrimonium". Des Dinsdagmorgens van 10 tot 12 uur wordt gerefereerd en besproken een nader aan te kondigen onderwerp en 's middags van 2 tot 4 uur volgt bespreking van ver schillende crisismaatregelen, in te leiden door den Verbondsvoorzitter. Het jaarverslag geeft een beeld van de 'erkzaamheden in 1934. Het aantal afdee- lingen toont een geringe teruggang. Het aantal leden bedraagt 12793. Er wer den 27289 brochures en jeugdbladen ver kocht Het orgaan Voor Waarheid en RefChtj verscheen in 100.000 exemplaren en de op lage van het tweede nummer is 110.000 exem plaren. In 1935 hoopt men hiermee voort te gaan. Het jaarverslag memoreert de Ver bondsvergadering in 1934, den arbeid van de redactie van het orgaan en den jeugdarbeid in de verschillende afdeelingen. Uit 't over zicht van het werk, dat door de afdeelingen op het gebied van de Volkshuisvesting ver richt wordt, blijkt, dat over geheel ons land meer dan 7000 woningen door Patrimonium alleen of in samenwerking met anderen, tot stand zijn gekomen, met een bouwkapitaal van ruim f 38^ millioen over acht provin ciën. Gewezen wordt op de moeilijkheden ten opi'chte van het hu ren vraagstuk en van de financieele verhouding met tal van ge meentebesturen. Bijzonderheden over de ge- vestelijke organisaties sluiten het jaarver- dag af. Het financieel overzicht geeft in ontvang sten en uitgaven f 41.019.04 aan. Aan contri- butiën van de afdeelingen werd ruim f 17.000 ontvangen. De balans wijst in ontvangsten en uitgaven aan f39.041.64. Het voordeelig saldo bedraagt f 6041.44, bij het vorig jaar een teruggang van f 293.90, waaronder be grepen is f232.50 aan koersverlies op effec ten, welke een waarde vertegenwoordigen van f 16.342.50. De begrooting 1935 is geraamd op f28.856 in ontvangsten en uitgaven. EEN NIEUWE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST IN DE MEUBELINDUSTRIE Deigend conflict geweken De hoofdbesturen van de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de meubelindustrie en in de behangerij hebben hun ledenvergaderingen geadvi seerd een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan op de volgende voorwaarden: 1 Hand having van het tot dusver nog vigeerende collectief contract, behoudens het loocartikel; 2. Verlaging van alle in genoemd contract genoteerde loonen met 6 procent. 3. Deze nieuwe collectieve arbeids overeenkomst aan te gaan voor den duur van 11 maanden, eindigende 1 Maart 1936. De ledenver gaderingen van de werkgevers- en werknemers organisaties zijn met dit advies accoord gegaan. Het gevaar voor een conflict dat de vorige week wegens het vastloopen van de onderhandelingen dreigde is thans, nu overeenstemming is verkregen, van de baan. WAARSCHUWING. Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door ópkoopeS met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom* bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handel Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd.. MANCHESTER. Opgericht 17S6 LOONSVERLAGING BIJ DE HOOGOVENS Door de directie van de Kon. Ned Hoogovens. Mekog en Cemy te IJmuiden is in overleg met de hoofdbesturen der vakorganisaties besloten, met in gang van 4 April a.s. de volgende maatregelen -> nemen. De uurioonen tot en met 54 cent zuilen met 1 cent, die van 55 cent en hooger met 2 cent worden verlaagd, terwijl de z.g. crisistoeslag voor gehuwde arbeiders komt te vervallen; de tijdelijk schaftvergoeding aaa de havenarbeiders, de kraan machinisten en weegwagendrijvers zal in twee etappes van 50 procent, namelijk per 1 April en per 1 Juli a.s. worden ingetrokken, terwijl de toe slag van 5 cent per uur. die aan een arbeider wordt uitgekeerd, indien hij dienst doet als baas, tot 4 cent wordt verlaagd. DE LOONSVERLAGING BIJ DE MIJNEN In een voordracht welke prof. Aalberse heeft gehouden voor de Haagsche K. J. M. V. over de arbeidsgeschil'lenwet, behandelde hij ook art 45 dier wet, dat bepaalt, dat wanneer in een bedrijf, waar van de richtige functie een vitaal belang is voor het Nederlandsche volk, de minister van Sociale Zaken de bevoegdheid heeft naar den toestand van dat bedrijf een onderzoek in te stellen. Prof. Aalberse wees op het dreigend conflict in de mijnindustrie en vroeg zich af, of indien dat conflict uitbreekt, er geen reden zou zijn voor de regeering om art. 45 toe te passen en na onder zoek maatregelen te nemen. Naar aanleiding van een mededeeling van den minister van sociale zaken, in verband met het door de regeering ingestelde onderzoek naa Patrimonium Zuid-Holland jubileert xT O >1 r® H :/lM p^pt In verband met het 25-jarig bestaan van het Gewest Zuid-Holland van Patrimonium hield men vandaag in „De Eendrachtte Rotterdam een f eestvergadering. Hierbij het bestuur. V.ln.r.: j, A. Conjongh, D, A. P. Snel, H, Willig enfourg, secr.i J. Hollander, voorz.i C, (V' Dam, penningm.i LL Lrmnje en, A, Vogelaar, mogelijkheid van een tijdelijke regeerings-bijdrage aan het Algemeen Mijnwerkersfonds, heeft een conferentie plaats gehad van den rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, met de partijen die betrokken zijn bij het dreigend conflict bij de particuliere mijnen In genoemde mededeeling heeft de minister verklaard, dat het desbetreffende onderzoek oog niet geëindigd is. In verband daarmede heeft de rijksbemiddelaar voorgesteld, de aangekondigde loonsverlaging ten tweeden male gedurende een maand op te schorten. Beide partijen hadden aan vankelijk tegen dit voorstel groote bezwaren, doch ten slotte besloot men het nader in de verschil lende instanties te bespreken, zoodat binnen zeei korten tijd hierover een beslissing zal worden ge- Zoodra de beslissing van de regeering zal zlju gevallen, hetgeen in den loop van April verwacht wordt, zal de rijksbemiddelaar de onderhandelingen met partijen voortzetten. De minister van sociale zaken heeft de vertegen woordigers der vier mijnwerkersbonden onttogen tier bespreking van den toestand van de werkioo- zenkassen. De moeilijkheden van het oogenblik werden uit voerig besproken en er werd besloten, dat de be sturen van de betrokken organisaties zich. zooveel ooodig, zoo spoedig mogelijk over de mid delen. om tot een betere positie van de kassen te geraken, zouden beraden, met verzoek, van h-. sultaat daarvan onverwijld mededeeling te doen aan deo minister, zoodat deze daarop een beslis sing kan nemen. DREIGEND CONFLICT IN HET CHEMI- GRAFISCHE BEDRIJF Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. S de Vries, had een bespreking plaats tusschen par tijen, betrokken bij het dreigend conflict in hel chemigrafisch bedrijf in Nederiand. De geschil punten waren: De werkgevers wenschten de leer- kngverhouckng vast te stellen van 1 op 5. De werknemers waren bereid de verhouding vast stellen van 1 op 10 De werkgevers wenschten getalsverhouding tusschen gezellen en halfwas: te verruimen; de werknemers wenschten daaren tegen de vastgestelde verhouding te handhavei wrkgevers wenschten de mogelijkheid om overwerk door verzuim te doen inhalen, te behouden; werknemers wenschten overwerk uitsluitend door betaling te vergoeden. De werkgevers wenschten een loonsverlaging van bet minimum weekloon f 3 voor de eerste loongroep; f 4 voor de tweede looogroep: f 5 voor de derde loongroep. op de loonen voor de volwassen gezellen. Voorts wenschten zij volledige vrijheid van ooosbepahng boven de contractueele minima, overigens met toe zegging dat niet alle loonen tot de minima sullen teruggebracht worden. De werknemers wenschten ROFFELRIJMEN, HEUVELLAND Soest, 29 Maart ^85. Tusschen de heuvels daar liggen de huizen Speelsch langs de wegen en paden gestrooid. Torentjes pronken met glinstrende kruisen, Glimmende vanen en hanen getooid. Tegen de heuvels daar ploegen de paarden. Voren na voren valt open en bloot. Jong ligt het groen, waar de winter het Over der aarde belovende schoot. Over de heuvels daar fluiten de winden Door het geboomte vol glanzende knap. Hoor hoe de vinken het kostelijk vinden Twinkelend zingen een liedje er op. Boven de heuvels daar jagen de ivolkcn Wild langs het glundere 't Zonnetje splijt ze met flitsende dolken. Stil ligt de morgen in feestelijk licht. (Nadruk verboden.) LEO toe te stemmen in een loonsverlaging van 5 pet, op de bestaande loonen. De Rijksbemiddelaar adviseerde partijen, zoo spoedig mogelijk pogingen aan te wenden om tot de instelling van een bedrijfsraad te geraken en dan de punten inzake de verhouding tusschen "eer bogen, gezellen en halfwassen en hc overwerk aan het oordee' van dien bedrijfsraad te onder werpen. Besde partijen verklaarden zica ;o dien gedachtengacg tc kunDen vinden. Wat de loonsverlaging betreft, heeft de Rijks bemiddelaar voorgesteld, dat er voor de volwassen werklieden een directe loonsverlaging zou intreden van f 2 per week. en voor de halfwassen een evenredige locosverlaging. De vertegenwoordigers van de werknemers hebben beloofd dit voorstel in hun organisaties te verdedigen; het bestuur der werkgeversorganisatie wenschte iets verder te gaan. hetzij door oog een loonsverlaging vao f 1 na 3 of 6 maanden, hetzij door een eenmalige stopzetting der periodieke verhooging voor de half- Aangezien de vertegenwoordigers der werklieden daarin niet konden treden, heeft de Rijksbemidde laar het bestuur der werkgevers verzocht ook h» J hun organisatie rijn voorstel te verdedigen, liet pantserschip „Hertog Hendrik", dat een oefenreis naar de Middellandsche Zee heeft gemaakt onder com mando van kap. ter zee C. Helfrich, keert in de haven van Niemvediep terug. De jongste zoon van den Engelschen koning is na zijn Australische reis geestdriftig te Londen ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5