ZATERDAG 30 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 11 es BUITENLAND Van Zeeland krijgt een groote Kamermeerderheid Ondanks felle crïtiek van oud-minister Jaspar De devaluatie thans een feit In het tweede deel van zijn regeeringsver- klaring (het eerste betrof, zooals Bekend, de aankondiging der waardevermindering van de Belgishce frank. zette minister-president Paul van Zee land een program uiteen, dat, naai' hij verklaarde, de volkomen economi sche vernieuwing van België ten doel hoeft. Men kan daarover bijzonderheden lezen in onze fiuancieele rubriek op blz. 3. Om deze fracties gelegenheid te geven zich te beraden vóór het begin der debat ten. werd de Kamerzitting tot 4 uur in den namiddag verdaagd, doch zo begon eerst te gen half zes. In den aanvang dor debatten nam de mi nister-président nogmaals het woord, ten einde de voorgenomen waarde-vermio- dering van den belga nader te moti- veeren. Hij noemde, de devaluatie een kwaad; zij vormt noch een oplossing, noch eon middel tot oplossing van de economi sche moeilijkheden. Toen spr. echter op dracht kreeg een regeering te vormen heeft hij de waardöverminderitig als een voldon gen feit slechts kunnen constateeren. Voortgaande deelde Van Zeeland bijzon derheden mode over de achteruitgang van den valutarpolitieken toestand.. Van 21 Jan. tot 22 Febr. is de metaaldekking van de nationale bank met 500 millioen achteruit- geloopen. Onmiddellijk voor de Parijsche reis v^n de vorige regeoring heeft de ont wikkeling catastropbale vormen ge kregen. Óp 16 Maart zijn binnen een tijds verloop van 2 uur 280 millioen weggevloeid. De bedragen, waarmede de nationale bank te hulp moest komen, zijn van 21 Januari tot eind Maart gestegen tot 2 milliard. Voor de ten slotte onvermijdelijk gewor den deviezen-controle heeft de regeering- Theunis nogmaals een poging gedaan de a fzetmai'kten van België uit te breiden. Theunis heeft na de terugkeer uit Parijs ge zien, dat er geen mogelijkheid meer bestond den franc nog langer gelijk tot dusver te verdedigen. Ondanks deviezen-controle zijn nog 455 millioen goud afgevloeid. Sedert het bogin van 1934 heeft de nationale bank bij na 5 milliard uitgegeven. De regeering moet thans met de grootste vastberadenheid han delen en trachten te redden wat nog te redden valt. België heeft alles gedaan wat in zijn vermogen was om den gouden stan daard te behouden. Met verheffing van stem vervolgde van. Zeeland: „Wij zijn geslagén. Maar wij herinneren ons trotsch de onver moeibare .inspanning, die wij ons ge troost hebben". Ten slotte betoogde de eerste minister, dat er principieel onderscheid bestond tus- schen zijn program en de politiek van do voorgaande regeéringen. In plaats van een baissepolitiek gaat men thans een hausse- poliliek en een politiek van economische expansie voeren, gelijk groote landen dit hebben gedaan. De regeering heeft de ver antwoordelijkheid op zich genomen, het parlement moet thans hetzelfde doen. De i cgeéring staat en valt met het in de re- gecringsverklaring ontwikkelde programma, dat een ondeelbaar geheel vonnt. Wijzende op de verschillende pogin gen, die België in den laatsten tijd ondernomen heeft om economische hulp te krijgen in 't buitenland, voor al in Frankrijk, verklaarde van Zee land ,,Wij nemen ons lot vastbesloten in onze eigen handen. Wij weigeren nog langer als arme verwanten van de familie der volkeren behandeld te De uiteenzettingen van den minister-pre sident wei-den herhaaldelijk door bijvalsbe tuigingen onderbroken. Het viel algemeen op, dat de bijval bij do socialisten belang rijk krachtiger was dan op de banken der conservatieven, katholieken en liberalen. Het verloop der debatten was in overeen stemming met het feit, dat do socialistische fractie reeds bij voorbaat zich vastgelegd heeft op het uitspreken van vertrouwen in de regeering, terwijl de katholieken en libe ralen beide verdeeld zijn gebleven in hun sympathieën vóór en tegen de regeering. Verschillende leden voerden het woord, vóór- zoowel als tegenstanders van deva- iuatie. Na'de pauze, die van kwart over 7 tot kwart over 0 duurde, werd het woord genomen door Jaspar, de katholieke oud-mlnister-presï- deu-t, keurde devaluatie absoluut af op me reele en economische gronden en zoide, dat zij naar den afgrond leidt. Veel prijzen zijn vandaag reeds met 25 pet. gestegen. Spreker beweerde dat de devaluatie alleon werd af gekondigd, om de banken te redden. Voortgaande zeide Jaspar onder steeds groeiende instemming op de liberale en ka tholieke zetels, dat niet lang geleden tegen den gulden dezelfde manoeuvre werd ge- Srobeerd, als tegen den franc, maar door de ederlandsche autoriteiten werd deze ma noeuvre onmiddellijk de kop ingedrukt, In 1933 werd een internationale overeen komst besloten, waarbij de emissiebanken elkaar steun beloofden. Waarom heeft Bel gië daar geen beroep op gedaan en waarom hebben onlangs de Belgische ministers te Parijs niet de hulp van drie milliard francs aanvaard, welke hun tegen 3% pet, door de Banque de France werd aangeboden? Nu nog kan België die hulp bekomen. Ik smeek de regeering in het belang van Bel gië niet tot devaluatie over te gaan. Van Zeeland antwoord Ongeveer kwart over 11 antwoordde Van Zeeland op de rede van Jaspar. Hij betoog de: Wij moeten geen beroep doen op het goud. We hebben daar genoeg van. Indien wij de goudleening hadden aanvaard van het buitenland, zou de financieele toestand van België nog hachelijker zijn geworden Doch wij stonden voor de kous, oj den guvifl uit tocht stopzetten! of de banken laten springen. Men mag niet uit het oog verliezen, dat in Bglgië maar 70 milliard op diverse wij zen financieel belegd zijn, terwijl alleen reeds in gebouwen 140 milliard belegd zijn. Het is niet erg, dat de prijzen wat stijgen. Zij waren de laatste jaren te abnormaal laag. Daarom zal de prijstijging, die op do devaluatie zal volgen, per saldo geheel de Belgische gemeenschap ten goede komen. Gemeld wordt, dat" na deze rede van Van Zeeland al de socialisten, drie liberalen en enkele katholieken hem toejuichten en dat na de rede van Jaspar en het antwoord van Van Zeeland de kans op een succes van de regeering aanzienlijk ocheen afgenomen.. De Kamer zou verder in nachtzitting bij een blijven en men verwachtte, dat niet vóór vijf of zes uur in den ochtend zou wor den gestemd. De Kamer schenkt het ministerie- Van Zeeland haar vertrouwen BRUSSEL, 30 Maart. Aan bet slot van de nachtzitting der Belgische Kamer heeft de Kamer de door de Regeering gevraagde volmachten voor den duur van een jaar met 107 tegen 54 stemmen en 12 onthoudingen goed gekeurd en daardoor met groote meer derheid haar vertrouwen in het kabi net-Van Zeeland alt gesproken. Meer dan de helft der liberale afge vaardigden stemde tegen de Regee ring. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU Engeland beoogt slechts een politiek van den Volkenbond Litwinof toast op den Engelschen Koning De besprekingen tussc.hen de Engelschen onder leiding van Lord Eden on de Russi sche machthebbers: Stalin, Litwinof, Molo- tof en anderen duren voort, naar gemeld wordt in de beste harmonie. Naar uit Moskou wordt gemeld, zouden gisteren de problemen in verband met het Verre Oosten een groote rol gespeeld heb ben. Alle problemen worden onder de oogen gezien en daaronder ook do Rngelsch-Russi sche handelsbetrekkingen en een eventueel aan Rusland toe te kennen crediet.. Verder zou het verdrag van Ottawa be sproken zijn, hetwelk aanzienlijken invloed heeft gehad op den sovjet-Ruèsischen hout handel. De aangekondigde besprekingen van Eden mot Stalin zouden zich waarschijnlijk op een nog breederen grondslag afwikkelen. Volgens mededeelingen uit de best inge lichte bron heeft Eden bijna volkomen de vrees, welke in sovjeikringen heerschte, dat Engeland zich zou laten verleiden om Duitschland vrijheid van actie te laten in het Oosten, weggenomen. Wat de kwestie van het Verre Oosten betreft, zeide Eden, dat Engeland in Azië zoowel als in Europa slechts één politiek beoogde, die van den Volkenbond en dat het op elk gebied even vast gehecht bleef als tevoren aan de zaak der collectieve vei ligheid. De Parijsche bladen volgen met aandacht de besprekingen te Moskou, welke volgens de meening der bladen reden geven 'ot een zeker optimisme en vooral tot de hoop, dat Engeland meer dan ooit overtuigd zal wor den van de noodzakelijkheid Sovjet-Rusland op te nemen in- een Europeesch veiligheids systeem. Daarnaast constateeren de bladen echter ook de groote wijziging die Rusland in den laatsten tijd heeft ondergaan. Zoo merkt de Liberté op, dat de Sovjetpers tot dusverre Engeland beschuldigde van anti- bolsjewistische kuiperijen. Thans is deze op winding voorbij en niemand is verraat ge weest, tóen Litwinof op het diner ter eëre van Eden een toast uitbracht op den Ei schon koning. HET LINKSCHE CRISIS INITIATIEF IN ZWITSERLAND Door den Nationalen raad verworpen Door den Zwitserschen Nationalen Raad is na breede beraadslaging met 108 tegen 54 stemmen het linksche crisis-initiatief-voor stel verworpen, dat van den Bondsraad langt, dat deze de consumptiekracht van het volk in stand zal houden door bestrij ding van loons- en salarisverlaging en prijs verlaging en door de bruger een voldoende inkomen uit arbeid tc verschaffen. De Bondsraad had bij het parlement ver werping van dit voorstel voorgesteld, aange zien een dergelijk program niet te verwerke lijken is. Bondsraad Schulthess heeft vast gehouden aan zijn in October bekendgemaak te politiek van prijs- en loonsverlaging, zij het dan ook in verzachten vorm. Het voorstel komt nu nog in den Stan denraad. De ontvoering van Jacob Een Duitsche mededeeling. De verrader Wesemann Terwijl men zich in Frankrijk en Zwitser land in allerlei gissingen verdiept aangaan de de ontvoering van den anti-Hitleriaan- s^hen en Joodschen journalist Berthold Jacob via Zwitserland naar Duitschland. deelt het D. N. B. mede: De wegens landverraad, heling, enz. reeds gestrafte en derhalve in 1932 reeds naar 't buitenland gevluchte Berthold Salomon, ge naamd Jacob, werd in 1933 gedenationali seerd en is sindsdien zonder nationaliteit Hij woonde in Straatsburg en gaf daar een opruiende correspondentie uit. In de krin gen der emigranten speelde hij een zekeren, maar zelfs daar sterk betwijfelden rol. Sa lomon, genaamd Jacob, had volgens de tot dusverre vastgestlede feiten de Fransch- Zwitscxsche grens reeds illegaal overschre den en was voornemens zich eveneens langs illegalen weg naar het Duitsche Rijksgebied ie begeven, teneinde daar vertrouwenslie den te ontmoeten. Het gelukte den Duit- sohoo grensambtenaren hem bij het over schrijden van de grens aan te houden, waar bij hij zich alleen door een ree-ds lang af- gcloopen en derhalve ongeldige Duitsche pas kon legitimeoren. Wegens het ontbreken van geldige papieren werd hij voorloopig vastgehouden. Toen nu bleek, om wien het ging, werd hij gearresteerd. Tegen Berthold Salomon, genaamd Jacob, is thans een pro ces hangende wegens verschillende ernstige vergrijpen. In het belang van het onderzoek en het opsporen van de achter hom staande lieden in Duitschland kon tot dusverre over deze aangelegenheid niets worden bekend gemaakt. Tot zoover het Duitsche bericht. Over den van de ontvoering verdachten Duitseher Wesemann, die te Bazel gevan gen zit. worden infusschen allerlei minder mooie bijzonderheden bekend. Vele Duitsche uitgewekenen te Parijs, op wier hoofd een prijs gezet zou zijn, deelen nu mee, dat Wesemann getracht heeft hen van de Zwitsersche grens naar Duitschland te sloppen. Wesemann moet er zijn beroep van heb ben gemaakt journalisten die de geheime Duitsche newapening uitbrachten, naar Duitschland »e lokken. Zoo zou hij ook in Denemarken, België en Nederland daartoe pogintren l p'" en aangewend. Uit SiorVtv lm wordt nog gemeld: Volgens Iemand, die Dr. Wesemann vroe ger te Berlijn eekend heeft, zou hij daar los medewerker aan verschillende sociaal democratische Maden geweest zijn, al was hij dan geen bijzondere capaciteit. Men ver moedt. dat, hij in 1933 inderdaad om poli tieke redenen uitgeweken is. maar door geldgebrek en ontberingen er toe gekomen is zijn lotgenooten te verraden. Uit Berlijn: Voor den aanvang van de gisteren gehouden Kabinetsziting heeft Adolf Hitler in een bespreking met de ministers breedvoerig rapport uitgebracht over de met de Engelsche ministers gevoerde poli tieke onderhandelingen. Het Rijkskabinet behandelde vervolgens de Rijksbegrooting voor 1935, welke na am pele bespreking werd aangenomen overeen komstig de voorstellen van den Rijksminis ter van Financiën. Met het oog op de nog niet geraamde uit gaven, o.m. ter zake van de op het Rijk overgegane rechtspleging der landen en het Saargebied, kon het eindcijfer der Rijksbe grooting nog niet worden vastgesteld. Door oen bijzondere wet wordt nog gere geld op weike wijze de weormacht over gronden zal kunnen beschikken. Voorts wer den nog eenige wetsvoorstellen van minder belang afgehandeld. TITOELESCOE BIJ LAVAL Titoelesco.e is te Parijs aangekomen en door Laval ontvangen, ter bespreking van de resultaten van zijn gedachten wisselingen met Ben esj en Jeftitsj. Titoelescoe wees er de pers op, dat zijn bezoek van zeer groote beteekenis is. Laval en hij zijn het hl. op alle punten eepis. Kort Nieuws De Transpacific-luchtdienst van de „Pan American Airways" zal vermoedelijk reeds 9 of 10 April a.s. geopend worden. In een fabriek van ontplofbare stoffen in de Abruzzen heeft een hevige explosie plaats gehad, tengevolge waarvan dertig ar beiders werden gewond en twee gedood. „De Gftrtner" deelde mee, dat de Duit sche regeering het zenden van geld aan Rus sische stamverwanten verboden heeft, daar het geld de geadresseerden niet bereikl. Ont vangst van paketten brengt de ontvangers bovendien zóó in moeilijkheden, dat afgave aan <ie „Roode Hulp" dé mildste skat is i Italië en Abessynië Uit Rome: Abessynië heeft do direote on derhandelingen met Italië over het grens geschil opgegeven, terwijl het ministerie van Oorlog tegelijkertijd bekend maakt, dat da families der officieren voor Oost-Afrika gevraagd zal worden in geval van noodzaak net land te verlaten. De toenadering JapanChina Generaal Doihara voldaan over zijn Chineesche reis. Uit Tokio: De chef der Japansche militai re missie te Moekden, generaal Doihara, die onlangs een bezoek heeft gebracht aan Nanking, Peking, Tientsin en Kanton, is te Moekden teruggekeerd en heeft verklaard, dat hij er in geslaagd is met de Chineesche regeering op bepaalde punten tot overeen stemming te komen. Zelfs de Kantonrëgee- ring had besloten tegemoet te komen aan de Japansche wenschen, en dit was een bewijs dat do weg die Japan volgt de juiste is. De Japansche regeering wil thans de po litieke en economische betrekkingen met de landen van het Verre Oosten uitbreiden. Zij moesten een blok vormen, dat een ge meenschappelijke economische politiek voer de en Japan zou China alle mogelijke poli tieke en economische hulp verleenen. DE GROOTE ARMENISCHE ROMAN F. WERFEL: DE VEERTIG DAGEN VAN DEN MUSA DAGH Verschijnt in de PAUW-BIBLIOTHEEK Vraagt inlicEtingen aan Uw Boekhandelaar of aan het Uitg.bedriJI DE PAUW Culemborg voor den gevel uitstaande linnen verkie zingsbord mot spiritus bevochtigd. De waker waarschuwde de bewoners en het vuurtje werd gedoofd. De waker en een agent hebben twee verdachte jongelieden op fietsen in de omgeving van het bureau gezien; een droeg een bolhoedje. Het Spaansche Kabinet afgetreden Uit Madrid: Do tijdens den opstand in Asturië bekend geworden en ter dood ver oordeelde Pena, is begenadigd. Tegelijk met hem werden nog 20 ter dood veroordeelde opstandelingen gegratieerd. Dit besluit heeft de kabinetsloden, die lid zijn van de Action Popular, en van de liberale democraten, aanlei ding gegeven onmiddollijk af te tre den. Kort daarna heeft Lerroux den staatspresident het aftreden van het geheele kabinet ter kennis gebracht. BINNENLAND. Tweede Volkseenheids- conferentie Van 15 tot 18 April a^. zal op „Woudscho- ten" te Zeist ook dit Jaar weer een volks- eenholdsconferentie gehouden worden, waaraan eon groot aanial studentonvereeni- gingen haar medewerking zullen verleenen, n.l. de Calv. Stud. Bew., de Ned. Christen- Stud. Ver., de Unie van R.-K. Stud. Ver., de Vrijz. Chr Stud. Bond, de Soc.-Dem. Stud. Corp, de Fed. Fry6k. Stud. Ver., het Dietsch Stud. Verbond, de Nat Soc. Stud. Fed., enz. Behalve de leden van deze vereenigingen kunnen ook studenten-nlet-leden zich geven, en wel aan het adres: „Woudscho- ten", Zeist Het programma voor deze conferentie is als volgt: Maandagmiddag na de thee: algemecne in leiding door den conferentie-voorzitter; Maandagavond: Volk en Staat, prof. dr. C Gerretson; Dinsdagmorgen: Hot Noord-Ne- derlandsche Nationaliteitsbesef, prof. dr. A. A. van Schelven; Dinsdagmiddag: Het Zuid-Nederlandsche Nationaliteitsbesef, spre ker nog niet bekend; Dinsdagavond: Het Friesche Nationaliteitsbesef, prof. dr. G. Gosses; Woensdagmorgen: Sociale tegenstel lingen en democratisch socialisme, dr. J. P Kruyt; Woensdagmiddag: Sociale tegenstel lingen en corporatieve Staat, Emile Ver- viers; Woensdagavond: De taak van Neder land en de Overzeesche Gewesten, prof. mr. dr. J. J. Schrieke; Donderdag: De taak van Nederland in de Volkerengemeenschap, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga. Een politiek brandluchtje 's Nachts hebben onbekende daders ge tracht brand te stichten aan het bureau van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond in de Frans van Mierisstraat te Amsterdam. Omstreeks half een bemerkte een waker van den particulieren nachtveillgheids- dienst op zijn ronde, dat in de portiek van het benedenhuis, een hoopje in spiritus ge drenkte vodden brandde, in de onmiddel lijke nabijheid van een flesch spiritus, met daarnaast een doosje lucifers. Ook was het 30 maart lol Boekenweek 1935 ,£chenk Uw aandacht aan degelijke boeken Uitgevers en boekverkoopers beijveren zich en zij zoeken daarbij de welkome steun der moderne propagandamiddelen vao dagblad en radio, bet publiek tot het koopen van boeken aan te moedi gen. Ofschoon het verkeerd gesien is, boekenweken te organiseeren aan het e i o d van het winter seizoen In plaats van bij het begin (in voorjaai en zomer lokt de natuur ons naar bulten en zoeken wij immers ontspanning na de maanden var dwongen huisarrest en komt er bij de meeste fidben van lezen veel minder dan 'swinters), de gedachte, door eendrachtige samenwerking het boek. dat kostbare cultuurproduct en cultuur bezet. eens opzettelijke propaganda te maken, la zeer zeker voortreffelijk en beeft naast con: deele ongetwijfeld ook ideëeie beteekeois. Ieder moest bet zich tot gewoonte maken, re gelmatig te lezen. Lectuur in overeenstemming met smaak en aanleg! Het spreekt echter vanzelf, dat niet alle lezen vrucht afwerpt voor den mensch Er is lezen, bloot mechanische arbeid, doorrenoen, dat geen de minste blijvende waarde heeft. Men kent het ver haal van dien man. die telkens de bladzijde, die hij gelezen had. uit zijn boek scheurde en weg gooide, Daardoor dwong hij zich het gelezene goed in zich op te nemen, de mogelijkheid van herlezen was uitgesloten Voor den gewonen lezer geldt echter het parool, dat herlezen en nog eens her lezen noodzakelijk Is, om de lectuur ten volle op te nemen. Er zijn geschriften, er zijn gedichten ik deal' bijv. aan dó® van Vendel en Revius en Gezelle die bfj herlezing al rijker klank, al dieper beteekenls voor ons krijgen Lezen is van groote vormende waarde, herlezen nog ocdodig Hooft las Tacitus vijftig maal, om eigen geest en stijl door die van den Latljn&chen schrijver te laten vormen. Een boek. dat niet waard is twee of driemaal gelezen te worden, is ook niet waard éénmaal gelezen te worden. Welke boeken moet men dan koopen? Negatief luidt bet antwoord: nooit of te mer een slecht boek, een boek, dat bet geloof ondermijnt, de zedelijkheid ondergraaft, tevredenheid en opstand predikt, de zin en smaak voor schoonheid bederft. Men leze ook niet t< romans, ze maken den lezer zoo licht afkeerig voor ernstiger lectuur. Romans leze men zéér matig en niet voor het vaderland weg, maar bij strenge keuze. Positief zouden wij dit willen zeggen: Iaat lectuur niet te eenzijdig zijn. Een mensch van te genwoordig moet van meer dingen iets af weten dan ztjn overgrootvader in zijn tijd. De boekenweek ts weer aangebroken. Ze zegt „Neemt en leest! Koopt een boek". Deze leus der boekenverkoopers is niet vandaag of gisteren. Ze is zoo oud bijkans als de boekdn ikkunst Het was de 8e December 1610. dat de bisschop van Genève. Franz von Sales, deze opwekking to: gcegelde lectuur de wereld inzond: ..Schenk Uw aandacht aan degelijke boeken, In het bizonder met Christelljken. geestelijken cn nuttigen Inhoud, om u van tijd tot tijd daaraan te verkwikken." Dit bisschoppelijk vermaan is een getrouw woord en alle aanneming waardig. S.G.P. en verzekering Niet geheel duidelijk Onze correspondent te Ameide schrijft ons: Dezer dagen trad alhier voor de S.G.P. op de heer 'an Leeuwen uit Alfen. Deze spre ker keurde alle crisis-maatregelen af: We moeten terug naar de oude paden en alle afgoden dienen we te laten varen; o.m, ook het verzekeringswezen. Echter antwoordde spr. aan 't eind der 'ergader'ng op een vraag, dat men heel goed lid der S.G.P. kan zijn, al heeft men een verzekering gesloten. Dit is ons niet geheel duidelijk. Hypothecaire Schulden En bescherming der hypotheokboeren Wij ontvingen van mr. W. Hugon- holtz te Leiden een zeer uitvoerig artikel ter plaatsing over het K.B. van 12 Maart 1.1. tot bescherming van hypotheekboeren, dat ver uitgaat boven de beschikbare plaatsruimte. De schrijver herinnert eerst aan de Uit- stelwet van 1914, welke tot 1926 zegenrijk werkte en vervolgens aan het wetsontwerp van mr. G. v. d. Bergh ca, dato 25 Febr. 1932, strekkende om den rechter de gelegen heid te geven dadelijke uitwinning to voor komen naar aanleiding van geldelijke moei lijkheden ten gevolge van de heerschende economische crisis, en in welk wetsvoor stel voor een zeer groot deal de bepalingen van de oude UitsteIwet-1914 waren overge nomen. Het kwam echter niet in behan deling. Vervolgens bespreekt mr. Hugenholtz de K. B. van 12 en 13 Maart 1.1. Hier, zegt hij, geen wettelijke regeling en beslissing door den rechter, zooals van den Bergh c.s. willen, doch regeling van dit bij uitstek privaatrechtelijk onderwerp krachtens Koninklijke Besluiten en Minlste- rieole Beschikkingen. Voorbijgang dus van de beginselen van de rechtsstaat, zooals prof. Van Oven zeer terecht constateert in het N. J. B. van 23 Maart 1935. De Minister kan de executie niet opschorten of verbie den, dat niet, doch wel indirect, langs een omweg, een executie van landelijk eigen dom illusoir maken. Vervolgens wordt het verloop der proce dure geteekend, welke gevaar wegens vaag heid oplevert, al biedt de degelijke Hypo theek-commissie daartegen voldoende waar borg. De schrijver concludeert, dat do macht van den Minister om het land feitelijk on verkoopbaar te maken, elke executie bij dreigend faillissement wel zal voorkomen; al dient vermeld, dat de Minister een toe wijzende beschikking kan intrekken, als schuldenaar de gestelde voorwaarden of beslissingen niet opvolgt, of als de schuld- eischer aantoont, dat er zulke omstandig heden zijn ingetreden, dat de beslissing een andere zou zijn geweest, als die omstan digheden hadden bestaan op het moment van de eerste behandeling. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Uit het financieel verslag betreffende den Ned. Bond van Chr. fabrieks- en transport arbeiders blijkt, dat de Bond het jaar 1934, eindigde met een winstsaldo van f 40.949.99% waardoor het Bonds vermogen, teruggeloo- pen tot f 179.834.46, weer opliep tot f220.78-4.26 een gevolg van weinig stakingsuitkeeringen. De Bondscontributie bedroeg f 276.924.63, van 19.110 leden. In 1933 bedroeg het gemiddeld bedrag der hondscontributie f 15.85 per jaar; in 1934 was dit f 14.50. Aan contributie voor het tuberculosefonds werd f 14 727.90 ontvangen, terwijl de Bond f 14.920.36 van dit fonds betaalde. Wat de werkloozenkas betreft, in 1933 werd f 1.015 728.12 uitgekeerd en in 1934 een bedrag van f751.798.79. Het aantal leden dat in 1933 uitkeering ontving was 14.022. In 1934 was dit 11.293. Uitgekeerd werden In totaal over 1933 ruim 507.000 dagen. Over 1934 was dit 375.899 dagen. Er waren weken, waarin 50 pet der leden werkloos was, aldus merkt het verslag nog op. Om bezwaren te ondervangen Door do Crlsls-Zuivol-Centrala werd ons zocht het volgende to willen opnemen: Hot le one gebleken, dat nog ateoda van 'J 'ordt aangedrongen. orden bemonsterd. Het motief hiervoor ls, dat aJleen dan zeker, heid zou bestaan omtrent de identiteit van t melkmonater, De Crisis-Zulvel-CentraJe veistlgt er de ae dacht op. dat togon het al8 regel aan do bo< derlj bemonsteren zeer ernstige bezwaren t ataan omdat de veehoudere dan bekend z..__ met den dag der bemonstering en het In do praktijk is gebleken, dat hier bruik wordt gemaakt, zoodat d molk op volgende dagen meer dan eens aiwijkt van dlo op den dag der bemonstering. Teneinde J"Jkwaliteitabepallng zoo goed éénmaal, doch monsterd moeten worden. Echter kan de veehouder zloh de door verlangde zokorheld verschaffen door do melk of door d< i per week be te voorzien van labela. verzegelen. Ingeval er it do rijder lend» gelijks, kan de veehouder het M« station verzoeken, bij wijze v: de melk aan de boerderij te t rt houdt of Iets der- dozer week minder zorg b'-etodun aan de winning, hebben de Melkcontroleetatlom dracht ontvangen wekelijks de melk vau. aantal boeren voor de 3e maaJ te bemonsteren de uitelag van d't 2e onderzoek, zoo noodtg ie-lndeellng der molk enkelen dag, doch door- de kl. week aan te houden. De Crlele-Zulvel-Oentralé mede te bereiken, dat niet, gelijk th: komt. slechte op een enkel loopond de melkbehandelinu voor conaumptiemelk mag worden vcrwax IMPORT UIT DUITSCHLAND Vergrooting zeer gewenscht In verband met don slechten toeetamd, waar- In het betalingsverkeer mot Dultschlahd ver- keert en de steeds verder gaande Inkrimping van onzen export naar dat land, welke daar van het noodzakelijke gevolg is, meent de F.N.Z er opmerkzaam op te mogen mnken. d->» een vergroottng van den Impor» uit Duttsch- land In de eerste plaats noodzakelijk Is om een betere verhouding In de clearlngrokening met dit land tot stand te brengen. Onze cloni-lngrekenl.-ig met Duitschland ver- op 23 Maart J,1 het volgende boeld: --orderingen in 1 63.984.H60 betalingen ln e£f- v - (voor onzen import) 31.610.300. pit beteekent dus. dat er op dien datum aam geëxporteerd® artikelen voor oud 3 23JS salll. onde^ de clearing vallende onder de clearl Weerbericht Hst dunne ptJltJ* geeft den vortgen eiena e«tt Hoogste stand te Parijs 7735. Laagste stand te Isafjord 752.2. Stand vanmorgen half twaalf 771-4. WEERBERICHT Zwakke tot matige W. tot Z., later weer ruimende wind, half tot swaar bewolkt of betrokken, kans op cenige regen, aanvan kelijk zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het daalgebied van de luchtdruk, dat gis teren over Duitschland was gelegen, is O.- waarts afgetrokken. De koudc-inval bracht in Scandinavië en Duitschland eenige neer slag. terwijl over vrijwel het geheele vaste land de temperatuur daalde. Het hoogedrukgebled breidde zich weef naar Frankrijk uit, doch werd aan de N.- zijde aangetast door de IJslandsche depres sie welke nog in diepte toenam. Over IJs land en Schotland steeg de temperatuur, terwijl de bovengenoemde depressie over het N. van de Britsche eilanden regenachtig weer brengt Hoogstwaarschijnlijk zal deze depressie ook over onze omgeving haar invloed doen gelden en eerst krimpende, later weer rui mende wind brengen, waarbij de regenkans wat toeneemt en vooral 's nachts stijging ln temperatuur te wachten is. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 6.6 C. 31 MAART. Zonsopgang 5.41 uur. zonsondergang 6.S0 uu* Maan op v.m. 4.14 uur, onder nam. 2.40 uur 1 APRIL. Zonsopgang 5.38 uur, zonsondergang 6.31 uur Maan op v.m. 4.31 uur, onder nam. 4.08 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 81 MAART. Van 's avonds 7.00 uur tot 's morgens 5.08 uur» 1 APRIL. Van 's avonds 7.01 uur tot 's morgens 5.06 uui? WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden (VO 9.6 Brelaach 1.60 1.73 K-hl Dtedeshetm Mannheim Malnz Btncen 9.76 2A1 4,39 4-33 T.19 193 3.48 -3.K8 U9 1.65 118 1.99 2.18 2/26 Cohlens Trier Kenlen Dnaeeldorf Ptjhrort Wesel Emmerik Heden Vorig 9 40 "-f# 1.90 j.91 2.57 2-70 0-97 1.08 3.56 9 71 1.98 2AS J.31 1.36 12? 1.21 2.53 2.38 Lobltb Nijmegen St Andriea Arnhem 8.86 8.71 Vreeswdk Iw 0.81 0,63 Westervoort 9.48 9,34 Deventer 3.08 2.94 11.49 11.34 Kampen -0.0s -O.5^ Q.Oö 8^8 Ej eden 00.00 46-89 3,46 3.23 Maastricht 41.55 41 50 Grevenbtcht 28.61 28.64 Venlo OOjOO <><'.00 Grave etuis; b.97 6-99 St Andries L09 1 20 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzül Terschelling Harllngen Den Helder IJmulden H. v. Hol!. Schevoninsen Hellevoetal. Willemstad Brouwereh. Z.erlkzee Womeldlnge Vllelngen 10.56 23.16 11.28 23.51 12.08 6.18 10.06 7.40 10-05 5.10 17.15 1.17 13.07 0.27 12.10 0.37 13.50 1.07 13-30 1.56 11.25 0.17 12.11 0.10 13.16 1.07 13.27 11.49 13.21 0.37 13.08 •schillende wijzen hersteld worden. De Minister van Economische Zaken heeft bij de behandeling der Landbouw-Crlsls-begroo- tlng in de Tweede Kamer verklaard dat hij er niet a*.n denkt .een betere toestand van. don export der Nederlandache producten naar Dultachland te scheppen. Het denkbeeld vam vermindering der rente-vordorlngen heeft de Minister niet hoolemaal verworpen, doch waar dit 6lechta een klein deel der clearlng-bedraa betreft, kan hiervan geen al te groot re- Verkleinlng van de export zou buitenge woon bedenkelijke gevolgen voor onzen land en tuinbouw hebben. In vergrooting van den import ligt daarom ln de eerste plaats het middel, om onzen ex port naar Dultachland zooveel mogelijk op gang to houden. Het dit land dan n er, ook al la dit misschien ook even i elders kan betrek - helang- Duitschland blijft nog altijd rijkste afnemer, vooral van zuivel- en tuin bouwproducten. Het ts dus van belang, dat men zich hiervan In land- on tuinbouwlcrln- gon goed rekenschap geeft en er zelf zooveel mogelijk too medewerkt. dezen handeil zoo goed mogelijk ln stand te houden. Do F.VZ doet daarom oon beroep op al dogenen ln den land bouw. die bij den aankoop van artikelen be trokken zijn. om zich hierbij goed reken« echap to geven van het bovenanngegeven be lang, dat de land- en tuinbouw heeft bij vor- grootimg van don import uit Duitschland. Uit Oost-lndie RIJSTINVOER UIT NED.-INDIE BATAVIA, 29 Maart. (Aneta) Evenals ln dc ifgeloopen periode het geval is geweest kunnen •ok van 1 April 1935 tot 31 Maart 1936 20.000 ton rijst uit Ned.-Indlë in Nederland worden inge voerd, welke hoeveelheid ontheven Is van de be taling der monopolieheffing, vastgesteld door de Nederlandsche Meelcentrale. VERDUISTERING BIJ PANDHUISDIENST DJOKJAKARTA, 29 Maart, (Aneta). De be heerder van het pan:!huis Gyndonianan bij Djokja heeft zich bij de politie aangemeld, waar hij kennis gaf verduistering te hebben gepleegd tot een bedrag V32 circa 8000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2