I Melasse Paardenvoet U O LOONDORSCHEN WIERINGERMEER M VERHEHI's krachtvoeder- tcnnlulb handel n.v. WIJ HENGSTEN en STIEREN HANSA Rasterwerken. Blerick L land- en tuinbouw Woensdag 27 maart 1935 yreterij op gescheurd grasland Waar vorig najaar en dit voorjaar veel grasland is gescheurd, bestaat er grootc kans, dat vreterij zal optreden aan de op de ze perceelen verbouwde gewassen, speciaal door emelten en ritnaalden- In dit bericht zullen daarover eenige wenken gegeven worden betreffende de bestrijding van deze insecten. Deze geschiedt, voor wat aangaat de cm ellen, door op een hiervoor geschikten dag een mengsel uit te strooien bestaande uit 1 kilogram Parijsch groen en 25 kilogr. zemelen. Deze stoffen worden eerst, droog gemengd. Dit. mengen kan uitstekend ge schieden in dc voor granen in gebruik zijn de droog-ontsinettingstrommels. Na de men ging wordt aan dc massa al knedend zoo veel water toegevoegd, dat ze juist zóó voch tig wordt, dat ze nog fijn kruimelig blijft. Het mengsel kan dan gemakkelijk worden uitgestrooid, zonder dat het op kleine hoop jes komt te liggen. Per kilogram zemelen is 'ongeveer 000 kubieke centimeter water 1100- dig om dit te bereiken. Het uitstrooien moet met zeer veel zorg geschieden. Het middel zal alleen dan goede resultaten opleveren, indien hel wordt uitgestrooid op een dag, dat in den daaropvolgenden nacht de emeltcn boven den grond komen. Dit heeft plaats, zoodra de temperatuur niet te laag en de grond niet te droog is. De maand April is over 't algemeen voor de bestrij ding van de emelten het best. Men wacht dan met liet uitstrooien op eon middag met zoel lenteweer. Wil men onderzoeken, of er al of geen emelten aanwezig zijn, dan giet men op verschillende plaatsen van den akker een kleine hoeveelheid benzine. De emelten komen, indien aanwezig, binnen korten tijd boven. Parijsch groen is een zwaar maaggif. Men neme dus de noodigo voorzorgen 0111 inade ming of opname in de maag tc voorkomen, door voor den mond een doek tc binden, kleine wattenpropjes in den neus te doen en door 11a afloop van het werk de handen goed te reinigen. Ook houdc men bij het mengen rekening met de windrichting. Men zorge er verder voor, dat niet gemorst wordt. Den voorraad houde men aclitcr slot. De bestrijding van dc ritnaalden (ko- p er wormen) is in het groot zeer moeilijk. Een middel, dat. meermalen succes geeft en op niet te grooto perceelen nog wel kan worden toegepast, is het uitleggen van aard appels ol stukken daarvan, die dan dienst doen als lokaas voor de ritnaalden. aange zien aardappelen door hen gaarne worden genuttigd. Het beste is de aardappelen van tijd tot tijd op te nemen, waarna de zich daarin bevindende ritnaalden gedood kun nen worden. Ook is wel waargenomen, dat, wanneer dc aardappelen over het veld wor den uitgelegd en iets worden ingerold, de vogels de ritnaalden uit de knollen weg haalden. Petroleum schijnt een afweermiddel tc zijn voor ritnaalden, waarom men er wel gebruik van maakt om ze van kiemende za den, vooral boonen, af te houden. Er mag echter slechts zeer weinig gebruikt worden (ongeveer een, hoogstens twee vingerhoeden per liter boonen). Bij andere zaden moet dit middel slechts toegepast worden, als door een voorafgaande kiemproef van met petro leum behandeld zaad is gebleken, dat dit er tegen kan. Bietenzaad b.v. verdraagt, de be handeling in 't geheel niet. Een van de beste middelen en ook het een voudigste en het best uitvoerbaar, is er voor zorg te dragen, dat het gewas op het ge scheurde perceel wordt gezaaid, zoo snel mogelijk opkomt en ook snel door de eerste groeiperiode heenkomt. Zorg dragen voor een goed zaaibed, ondiep zaaien en bemesten niet é'en snelwerkende stikstofmeststof zijn o.a. de hiertoe aangewezen middelen. Aard appelen pote men liefst met flinke spruiten cn niet te vroeg, zoodat ze in zeer korten tijd boven den grond staan. Nadere inlichtingen zijn gratis te beko men bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de daarbij werkzaam zijnde ambtenaren, alsmede bij de Rijks- landbouwconsulenten. prwten- en schokkerproeven Door de Regelingscommissie voor het land- bouwproefveldwezen worden mededeelingen gedaan over de resultaten van de proeven met erwtenrassen. Hieruit blijkt o.m.: Gemiddeld over de vier jaar zijn de ver schillen in zaadopbrengst tusschen Mans- holts gekruiste extra korte, Mansholts Pluk- erwt en Hylkema's Unica-erwt gering ge weest. Alle drie zijn tot de zeer productieve erwtenrassen te rekenen. Wat de stroo-opbrengst betreft, staan Pluk- erwt en Unica ongeveer gelijk. Zij geven beide weinig stroo. Mansholts gekruiste ex tra korte groene erwt geeft gemiddeld iets meer stroo, dat wat langer en iets minder stevig is. Corona geeft het meeste en het minst stevige stroo. Het gemiddelde 1000-korrelgewicht van den oogst van vijf proefvelden fin 1934 be droeg: voor Mansholts gekruiste extra korte 254 gram; voor Plukerwt 243 gram; voor Unica 240 gram; voor Corona 293 gram. Deze rangorde in korrelgroottc kwam bij na op alle proefvelden voor. De Corona geeft dus een beduidend grooterc erwt dan de overige rassen. De vorm is mooi rond. Ook in dit opzicht komt dus dit ras meer overeen met de Kroonerwten. Plukerwt en vooral de Unica geven een kleine erwt. In meerdere proefveldverslagen werd er op gewezen, dat in 1934 in deze beide rassen te veel kleine erwten voorkwamen. Boven dien was op sommige proefvelden dc kleur wat licht. De verschillen ïn rijpingstijd tusschen de vergeleken rassen zijn gering. Unica en Plukerwt zijn het vroegst, hierop volgt met een zeer klein verschil Mansholts extra ge kruiste, terwijl Corona eenige dagen later rijpt Wat de schokker rassen betreft valt op te merken, dat Zelka het langste stroo had. Het gewas van Zelka had een donkere kleur. In zaad-opbrengst overtrof zoowel in 1932 als in 1934 Zelka de andere beproefde rassen. Men mag aannemen, dat dit ras pro ductiever is. Maar in beide jaren werd opge merkt, dat Zelka schokker iets kleiner van stuk is en wat meer ronde zaden geeft. Daar de „stukkigheid" van het zaad bij schokkers een groote rol in den handel speelt is het moeilijk uit te maken of de grootere produc tiviteit van de elka tegen het nadeel van de iets geringere korrelgrootte opweegt De verschillen tusschen de drie overige vergeleken schokkerrassen zijn zeer gering. De cijfers geven den indruk dat de Mans holts kortstroo schokker de Koopmans Glo ry gemiddeld iets, zij het dan ook zeer wei nig zaadopbrengst overtreft. £)e leek van wratziekte- vrije aardappelen Herhaaldelijk is erop gewezen, hoe in on derscheidene landen liet stroven bestaat orn te komen tot uitbreiding van de teelt van voor wratziekte onvatbare aardappelrassen. Zoo is beikend, dat in Duitschland 11a 193»5 nog verbouwd mogen worden de vatbare rassen'Eersteling, ludustrie, Centifolia cu Woltmanu, doch na 1910 uitsluitend wrat- ziektevrije soorten mogen worden gepoot, In Zwitserland bestaat, het streven om do teelt van vatbare soorten terug te dringen en worden alleen onvatbare russen in be proeving genomen. In enkele gemeenten in Frankrijk bestaat reeds een bouwverbod voor vatbare rassen en wil men ook de teelt van de vatbare inkrimpen. Dit blijkt duidelijk uit een mede deeling van het Hoofd van de Franse.be Plantenziektenkundige Dienst op een dezer dagen gehouden bijeenkomst, waar deze zeide: „Met het oog op het voorteomen van aardappel wratziekte in enkele departemen ten en de bedreiging voor he+ overige deel van het land, is het gewenscht, om na te gaan, welk nut we kunnen hebben van de resistente soorten. Men zal die resistente soorten moeten vermeerderen, welke zioh eigenen voor de plaatselijke omstandigheden en uit een landbouwkundig en handels oogpunt geschikt zijn. Een en ander zal krachtig bevorderd moeten worden, teneinde gew.aarborgd te zijn, wanneer die aardappelwratziekte zich mocht uilbreiden, dut Frankrijk voldoende materiaal bezit van deze resistente rassen. Aan de andere kant is het noodig om progressief de invoer van vatbare rassen terug te dringen. Wij zullen zoover moeten komen, dat wij deze binnen een klein aan tal jaren kunnen verbieden." Met dergelijke uitingen zullen onze aard appelverbouwers en exporteurs waar Frankrijk de grootste afnemer is van enkele der Nederlandsche rassen rekening die nen te houden. Ook voor hen is het van belang om meer dere aandacht te schenken aan de voor wratziekte onvatbare rassen en zij dienen mede te werken, dat deze in bet buitenland bekend worden, door bijvoorbeeld bij dc jaarlijksche zendingen aan hun afnemers ook proefzendingen aan te bieden van dc Nederlandse lie onvatbare soorten, opdat deze in liet buitenland bekend worden. Overigens leert ons een dergelijke mede- deeling, hoe gewenscht het is, dat onze aanl appelkweekers bij voortduring aangemoe digd worden om te trachten voor onze vat bare aardappelrassen, waardevolle plaats vervangers te verkrijgen. Zoete lupinen Een waardevol eiwitrijk voeder. Op de vergadering van de NaCoVo (Na tionaal Comité voor Voederbouw) die de vorige week te Arnhem is gehouden is door den heer A. Robertus te Winschoten het een en ander medegedeeld over dc ver bouw van zoete lupinen. In den laatsten tijd geniet de zoete lu pine bij de venbouwers van veevoeder meeF dan gewone belangstelling, vooi'al nu de gele soort in ons land mag inge voerd worden uit Duitschland, krachtens besluit van de Saatgut. Erze-ugnis Gesell- echaft te Berlijn. De heer Robertus deelde op genoemde vergadering iets mede over de w ijze, waar op deze zoete lupine gevonden is, en hoe ze geteeld imoet worden. Tevens werd ge zegd, hoe het. zaad vermeerderd moet wor den en wat men daarbij in acht moet na- Er ïs al nog maar weinig zaad, zoodat die. aanvragers slechts een beperkte hoe veelheid za d kunnen krijgen tegen 80 c. per k.g., welke prijs het volgend jaar aan merkelijk lager kan zijn als liet. in vol doende mate vermeerderd wordt, wat hier goedikooper kan geschieden dan in het buitenland. Wat do afkomst betreft werd er op ge wezen, dat Prof. Ervvin Raur indertijd uitging van da veronderstelling, dat, even als vroeger niet onze boonen het geval was, in de bittere lupine door mutatie enkele, bitterstofvrije planten aangetroffen moesten worden, die echter tusschen de planten grootendeels verloren gaan, omdat hun de natuurlijke afweermiddelen ontbre ken. 1-Iet gelukte dr. von Scngbusoh een methode te vindien, waarmede in korten tijd vele planten onderzocht konden worden; uit circa V/> millioen planten kwamen te voor schijn 8 bitterstofvrije, die het stamzaad gaven voor de zoete lupine. Dezo heeft verder alle eigenschappen van dc gewone bittere: groeit het best op zand grond met niet al te hoog kalkgehalte en verdraagt een te hoogen waterstand slecht. Het land moet zooveel mogelijk vrij van on kruid zijn. Per H.A. wordt 100 k.g. ge zaaid, wat voldoende is, blijkens Nederlaaid- sohe ervaring, ofschoon de Duitsohe onder zoekers 120180 k.g./H.A. voorschrijven. Maar waar de groei van de zoete lupine geheel gelijk is aan dien van de bittere, is er geen reden, meer zaad te nemen, rijen-afstand bedraagt 20/30 c.M. Men zaait voor zaadwinning tusschen 1 en 20 April, Te vroege uitzaai is, met het oog op de nacht vorsten, niet aan to bevelen. Voor het nen van groen- en peirsvoer kan uitzaai plaats hebben van balf April tot half Juli. De zoete lupine leent zich uitstekend voor uitzaai na een vroeg gewas. Daar het gewas niet. houtig wordt, behoeft het maaien niet overhaast te geschieden, doch kan, naar gelang van de belofte, van land gehaald worden. De grootste groene massa en het hoogste eiwitgehalte oogst men, wanneer korredvorming heeft plaats geheid, de korrels week en nog niet ver kleurd zijn. De zoete lupine wordt in groe nen toestand graag genuttigd door paarden, koeien, schapen, varkens en geiten, terwijl het persvoer een uitstekend voeder geeft voor het vee. Het is niet aan te bevelen, te zaaien op gronden, waarin de laatste jaren bittere lu pinen zijn gegroeid. De hardschalige zaden van deze laatste kunnen jaren lang in den bodem blijven liggen en zich vermengen met de zoete, wat het voeder minderwaar dig maakt. De lupine is zeer dankbaar voor schoffe len. Het origin eel c v-id wordt geënt gele verd en mag dus niet ontsmet worden; zoo dat ook op gronden, waarin weinig of geen bacteriën voorkomen, een goede aanslag en groei verzekerd worden. De zaadwinning heeft plaats, wanneer het meerendeel der bovenste peulen bruinachtig is. Men maaie vooral niet bij sterke zon, doch zoo mogelijk 's morgens of 's avonds, met het oog op het openspringen der peulen, waardoor zaad- verlies ontstaat. Het zaad heeft een eiwitgehalte gelijk aan dat van sojaboonen, die, gemalen, een waarderijk eiwitrijk voer leveren. Bij inkui len wordt aanbevolen te hakselen of zóó sterk in te stampen, dot geen lucht tus schen de planten blijft. Ook zonder zuur laat de zoete lupine zich zeer goed. conser- veeren, naar dezen winter gebleken is. Er zijn nog verschillende stammen van zoete lupinen in onderzoek. Merkwaardig is, dal bij kruising van verschillende stam men weer bittere lupinen optreden. Dit ge vaar moet niet onderschat worden en zoo kan uitzaaiing van zaad van onbekenden oorsprong tot. teleurstellingen ledden. Nederland zal de N.A.K. alleen origineel zaad keuren. De vermeerdering van het ori gineel e zaad zal in ons land plaats hebben; uit Duitschland zal telken ja re elite-zaad geïmporteerd worden. De verbouwers mo gen hiervan zaad winnen om het op eigen bedrijf uit te zaaien, doch dit zaad niet aan anderen afstaan. Naar aanleiding van verschillende gen werd nog medegedeeld door den heer Robertus, dat de zoete lupinen even sterk is als de bittere, terwijl niet alleen konij nen, maar alle wild de zoete lupine gaarne eten. Op de vraag of er in Nederland kans bestaat, dat de zoete lupine de bittere ge heel zal verdringen, luidde het antwoord, dat daarop voorloopig nog geen kans is, door het prijsverschil en doordat het groot ste deel der lupine-verbouwers, dus vooral de ontginningen, weinig vee houden men uitsluitend voor groenbemesting ev goed bittere als zoete gebruiken kan. Kans op kruisbestuiving met de bitters lupine is natuurlijk groot. Daarom moet voor zaadteelt het betrokken veld op min stens 300 M. liggen van ieder ander per cent dot met lupine bebouwd is. Ook is de kans niet uitgesloten dat een zoete lupine- stam door mutatie en splitsing op den duur weer bitter wordt, welke kans grooter wordt als meerdere stammen naast eflkaar bouwd worden. Het vee lust dit andeife heed gaarne en de opbrengst is groot, varieerend 60 tot 100.000 k.g. per H.A. Door de directeur van het proefstation te Groningen werd me degedeeld, dat. de gemiddelde oogst in bloei- stadium gemaaid 70.000 kg. bedraagt Na de bloei daalt de opbrengst tot 50.000 k.g. maar het gehalte aan droge stof stijgt SUPPLETI A-MINERALEN van dr. van der sleen bevorderen Gezondheid, Kracht en Productie Fabrikanten: Fa. G. DAAMS - HAARLEM ver een groot artikel dat men melk noemt De eerste stem, di^ de huisvrouwen 's lorgens aan de deur hooren, is die van den melkboer. Maar, laten we eens eerlijk zijn, weten vele huisvrouwen eigenlijk van het onontbeerlijke artikel, dat hij haar eiken dag opnieuw brengt? Wij achten het daarom nuttig hier eens enkele kleinigheden over melk, maar die voor ieder onzer van groot belang zijn, naar voren tc brengen. Eén liter melk bevat evenveel voedsel als 7 eieren of als 4 ons biefstuk of als 5% pond appelen of als 7 groote bananen of als 4% ons visch of als 2% kilo bloemkool. Melk is dan ook een zeer krachtig voedsel; één liter als drank of in spijzen verschaft een volwassen mensch reeds één vijfde van de dagelijks benoodigde hoeveelheid voed sel. Wanneer een erkende autoriteit op het gebied der voedingsleer als prof. Van Leer- sum, tot. voor eenige jaren directeur van het Nedorlandsch Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam verklaart: Dat er geen voedingsmiddel is, dat haar in voedende samenstelling overtreft; dat melk in de eerste plaats eiwitstoffen bevat en wel zulke, die in voedingswaar de door geen andere overtroffen worden; dat verder wat 't vet der melk betreft, de room, wat verteerbaarheid en voed zaamheid aangaat, bovenaan op de lijst der vetten staat; dat melk ons ook minerale stoffen le vert en bovendien den zuigeling voorziet van de noodige vitaminen, die, hoewel geen voedingsstoffen in den gewonen zin van het woord zijnde, niettemin onmis baar zijn. en vervolgt: Men zal dus moeten toegeven, dat er geen enkel voedingsmiddel, onder de tal rijke die de natuur ons schenkt, is, waar van zooveel goeds gezegd kan worden als van de melk en hare nevenproducten, dc boter en de kaas, dan is de conclusie ten volle gerechtvaar digd, dat aan melk uit een oogpunt van ge zonde voeding veel meer aandacht dan tot dusverre moet worden besteed cn hiervan ook meer dient te worden gebruikt Maar ook uit het. oogpunt van een goede besteding van het huishoudgeld. Bij een wetenschappelijk juiste vergelij king met de voedende bestanddeelen en den prijs van vele andere voedingsmiddelen blijkt: le. dat melk een goedkoop voedingsmid- 2e. dat de voedingswaarde van melk in verhouding tot den prijs hoog is. Het zijn misschien maar kleinigheden maar het zijn niettemin kleinigheden, die in de huishouding thans een zeer grooten rol spelen. Denkt hierover de volgende dagen, en daarna van tijd tot tijd eens goed 11a; laat Uw verstand beslissen! Het gebruik van Kalksalpeter in verband met de structuur van den grond. Men verzoekt ons opname van 't volgende: Dc structuur van den grond oofent een grooteroninvloed uit op het gedijen onzex cultuurgewassen dan algemeen wordt aan genomen. Er zijn vele gronden in ons land, welke van nature een slechte structuur be zitten, gronden welke gemakkelijk dicht slibben cn verkorsten. Men spreekt dan van een korreistructuu'r, in tegenstelling met gronden, welke de goede structuur, de kruimelstructuur, bezitten. Op verschillende wijzen kunnen wij de 6tructuur van den bodem verbeteren: door grondbewerking, stalmestbemesting, groene bemesting enz. Zoo hebben wij zelfs koste- looze medewerkers: mollen, wonnen, enz. Maar de grootste structuurverbeteraar is wel de vorst. Jammer, dat er zooveel win ters voorbijgaan, die weinig vorst, daaren tegen veel neerslag geven, waardoor de goede structuur weer voor een groot deel verloren gaat. Enkele flinke regenbuien kunnen na de vorst de eenigszins verbeterde structuur weer in korten tijd bederven. Van grooten invloed op de structuur den bouwgrond is ook de bemesting met kunstmeststoffen. Zoo weet iedere landbou wer bij ondervinding, dat er meststoffen zijn, welke de structuur ongunstig be ïnvloeden. Meststoffen, die balkverbindingen bevat ten, gedragen zich geheel anders, zij bevor deren een goede structuur. Wanneer wij dus 'n kalkihoudende meststof in den bouw grond brengen, verbeteren wij de structuur, vooral wanneer de kalk direct oplosbaar is Zoo verbetert dus ook dc Kalksalpeter, welke naast de snel cn krachtig werkend, salpeter, een zeker percentage aan direci oplosbare kalk bevat, den bouwgrond. Dat dit werkelijk zoo is, heeft de praktijk in de laatste jaren op ruime schaal geleerd. Kalk salpeter maakt den grond losser en heter van structuur, hetgeen'door een gemakk< Iijker bewerking merkbaar is. Voor gronden, die gemakkelijk dichtslibben of verkorsten. is om deze reden Kalksalpeter van groote beteekenis. Hoe frappant deze gunstige werking in sommige gevallen kan zijn, zij hier medegedeeld, dat meermalen kan wor den vastgesteld, dat suikerbieten, welke met Kalksalpeter bemest waren, gemakkelijk met de machine gewied konden worden, terwijl dit anders niet mogelijk was. 'Ook bij het rooien enz. is het dikwijls zeer goed te bespeuren, zoomede bij schoffelen, eggen, ploegen enz. Kalksalpeter Is dus bij uitstek geschikt voor overbemesting en tevens voor bemes ting van gewassen zooals tarwe, rogge en gerst die door schadelijke invloeden, bijv. door koude, gebrek aan opneembare stikstof enz., In hun ontwikkeling zijn gengehouden of benadeeld. Druiven verwerkïn g tot wijn en sap De accijns een beletsel T Zoete most meer kans In het jaarverslag van den Bond West- land, de organisatie, waarin de twaalf vei lingen in het West land zijn vereenigd, wordt inzake de bereiding van wijn en sap uit druiven medegedeeld, dat de proeven, dii tot heden genomen zijn door verschil lend» ondernemers, wat betreft de wijn-bereiding nog niet veel verder hebben gebracht. Is het al een enkele maal gelukt een product te vervaardigen, dat wat kwaliteit betreft in concurrentie met de wijn-produceerende lan den misschien eenige kans van slagen hebben gemaakt, dan nog blijkt de kostprijs verhoogd met verschillende accijns een be letsel om tot den afzet van eenige beteekenis te komen. Vrijstelling van accijns voor in eigen land geproduceerdcn wijn, is niet te verkrijgen. Anders is het met de zoete most bereiding Het laboratorium van Tuinbouwplanten- teelt te Wageningen, heeft ook dit jaar onder j leiding van Prof. Sprenger de bereidings- #N.V. v.h. KON. ZAADHANDEL en KWEEKERIJEN A. WÜLFSE ZWIJNDRECHT TELEFOON 5581 DORDT Onderstaande planten uit eigen kweekerijen, van beproefd zaaizaad, soortecht, goed gezond en flink beworteld. BLOEMKOOLPLANTEN per 1000 per 100 Wulfse's Victoria, Remme, Veentjes, Lecerf, Record, Alpha 3.50 0.45 ROODE-, GROENE-, GELE-, WITTE- en SPITSKOOLPLANTEN f 3.— f 0.40 KROPSLAPLANTEN Meikoningin en Bonte Chili 2.— f 0.30 ZWIJNDRECHTSCHE POOTUIEN BOLRONDE 0.50 0.10 per 10000 4.50; per 100.000 40.— Levering af Zwljndrecht, zendingen onder rembours. i Offerte gevraagd voor het dorschen van tarwe, Havefi en zomergerst in de Wieringermeer. oogst 1935. Voorwaarden op aanvrage bij de Directie van den Wieringermeer» polder te Alkmaar. Inschrijvingen worden ingew-acht vóór 15 April a.s. proeven van dat artikel voortgezet, en heeft resultaten verkregen, die wat de kwaliteit betreft, met de allerbeste kunnen concur- reeren. Dat voor dezen alcoholvrijen drank de volle accijns voor gedistilleerd verschuldigd is, blijft een bezwaar 0111 tot verkoop van een eenagszins belangrijke hoeveelheid te komen De vooruitzichten echter om tot vrijstelling van accijns voor zoete most te komen, zijn aanmerkelijk gunstiger dan voor wijn, om dat zoete most in ons land niet noemens waard wordt ingevoerd en vrijstelling dus geen moeilijkheden met andere landen kan eroorzaken. Prof. Sprenger is van meening, dat vrij stelling op den duur verkregen zal worden, en dat daarna het gebruik van dezen drank, die als volksdrank beschouwd kan worden, zoo zal toenemen, dat een belangrijk kwan tum van den druivenoogst tot dit product verwerkt zal kunnen worden. 10 verteerbaar eiwit, 25 suiker, f 6.per 100 K.G. vrij aan boord/spoor te R'dam bezorgd, event, onder rembours TELEFOON 56892 ROTTERDAM Ontvangen Geschriften Verslag der Rijkslandbouwproetvelden Zw Z-Holiand Dit verslag, dat gratis le verkrijgen is bij de Rijlcslandibouwconsulcnt, Ir. J A. van Riel te Dordrecht, bevat de resultaten van een zeer groot aantal proeven, genomen met onderscheiden meststoffen. Ook varieteits- proeven van meerdere gewassen Verder een overzicht van het grondonderzoek. Voor de landbouwers bevat het veel leerzame ge gevens. Jaarverslag van de Bond van Coöp. Zuivel- verkoopvereenigingen. Deze bond bestaat nog slechts kort, nog niaar ruim een jaar en kwam tot stand, omdat men gevoelde, dat het noodig was gemeenschappelijke belangen ook gemeen schappelijk te behartigen. Aangesloten zijn zeven vereenigingen, ver spreid over geheel Nederland en met een in 1934 totaal verwerkte hoeveelheid melk van 137S.710.058 liter, verdeeld over 265 fabrieken en nog 338 boerenbedrijven. Het secretariaat is gevestigd te Den Haag, Korte Voorhout 6. Het verslag bevat een lijst, waarin de wekelijksche boternoteeringen te Leeuwar den. Kopenhagen en Londen (van N.-Zeel. boter) vermeld zijn, die een zuiver beeld geven van de boterpositie gedurende het geheele jaar. Zeer leerzaam zijn ook de beschouwingen over rie afzet van boter naar de belangrijk ste gebieden, zoowel wat boter, wat kfias als wat melkpoeder en caseïne betreft Dit belangrijke verslag zullen we nog wel eens raadplegen, omdat het zooveel waarde volle gegevens bevat. Marktoverzicht Medegedeeld door het Centraal Bureau. VOERARTIKELEN De voedei'granen bleven gedurende de af- geloopen week prijshoudend. Veel aanbod van aiais is er niet, zoodat de binnenko mende partijen vlot geplaatst kunnen wor den. De kwaliteit van de Laplata laat tel kens nog eer te wenschen over. Op de ver dere afladingsterraijnen is de nieuwe oogst lager aangeboden dan thans de disponibele oude oogst kost. Zuidafrikiaansche goede mais blijft enkele guldens per last hooger. Gerst blijft iets onder de Laplatamais, doch de prijzen op verdere afladingen zijn iets hooger, zoodat verder op de mais weer onder dc gerst zal komen. Er ging een en ander in buitenlandsche rogge om, die zeer goedkoop aan de markt was. Voertarw evenals haver onveranderd en weinig g vraagd. Voor disponibelo lijnkoeken bleef in de afgeloopen week veel vraag bestaan. Het aanbod in voorslag lijnkoeken voor directe- en zomer levering is niet meer zoo dringend, terwijl de prijzen vrijwel onveranderd blij ven. Disponibele cocaskoeken blijven schaarsch aangeboden. Ook in grondnoten- koek is het aanbod niet meer zoo ruim, terwijl de prijzen iels verhoogd zijn. Soya- sehroot en palmpitkoek onveranderd in prijs. MESTSTOFFEN Stikstof meststoffen. Het lente weer van de afgeloopen week sdhijnt van een gunstige invloed geweest te zijn op de stikstofvraag, We kregen tenminste van meerdere zijden de vraag, of de Maart-or dei's toch spoedig kwamen, ja zelfs of men reeds kon krijgen wat voor April besteld was. Dat alles bewijst, dat de verbruikers beginnen te vragen en dat is natuurlijk een goed teeken. We hebben er lang genoeg op gewacht en zijn goed voorbereid om aan al le aanvragen te voldoen. De voorraden zijn nog groot en het moet een buitengewone vraag zijn. die ons cr door helpt- Als het zoo gaat met de ande re soorten als het met kalkstikstof gegaan is, nu, dan «hebben we niet te klagen. Daar hebben we al weken lang met stuk jes en beetjes moeten bijbestellen. Zwavelzure ammoniak is nogal meegeval len, doch tot afbraakprijzen. Ammonsulfaatsalpeter gaat. blijkbaar fi naal de laan uit, te meer, daar dat goedje zoo onmogelijk samenbakt, dat het practiscli niet verhandelbaar is. De nitraatstikstofhoüdende soorten moe ten nu de groote beurt krijgen. We zullen spoedig zien of daar wat schot in komt Th omasmet el. Blijkbaar is het niooio weer ooi-zaak dat het seizoen zoo lang blijft doorloopen. Regelmatig zijn er in de afgeloopen week nog orders binnengekomen en de voorraden zijn reeds op verschillende plaatsen ge ruimd. De exporten onzer Zuiderburen over Ja nuari zijn thans bekend: Uitvoeroverschotten België Luxemburg Januari 1935: 90.900 ton. April '34'Tan.'35 706.900 ton: Jan. 1934: 58.500 ten; April '33/ Jan. "34: 651.600 ton. H.H. TUINDERS Verwarming - Waterleiding Luchtwerk, enz. is oen VAKKUNDIG oa VERTROUWD ADRES i M. WILSCHUT Bzn, Tel. 149 RIJSOORD administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken voor den landbouw bemiddelen bij Aan- en Verkoop geven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor Noordcinde I28a Tel, 111132 DEN HAAS DORDRECHT HET adres voor Tuinders, Landbouwers en Particulieren Betreffende Prijscourant zenden we gaarne op aanvraag. Neemt het zekere voor bet onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 54 ruiten 51.5.x 33 cmè/ 5.15 p kist |36 ruiten 59.5x48.5 cm a 5.15 p kist 59.5x38 cmè/ 5.15 pkist 94 ruiten 38 x 29.5 cm 5 15 p kist 120rui:eo32.5 x 27 erna/ 5.15 p kist 21 ruiten 141 x 73 cm a 14.50 p kist Dubbeldik glas Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (z.-h.) H.H. VEEFOKKERS Vraagt voor Uwe Transacties bemiddeling by: K. F. KUIPER gaastmeer cn A. L. DE WITTE - huizum COMMISSIONAIRS IN FOKVEE Telefoon 5430 LEEUWARDEN kunnen los loopen bij Staaldraad Vlechtwerk H A N S a (Nederlandsch Fabrikaat) ONVERWOESTBAAR en TOCH GOEDKOOP! Draad lengt niet! Mazen verschuiven niet! Zells veulens scheuren zich niet! Prikkel- draad beslist onnoodig! Voor ALLE dieren een veilige afrastering! TELEFOON VENLO 840 Terwijl sommige werken nog niet aan do IS" i n,n er door een paar andere verschillende zaken afgesloten op oen vriï geschikte basis. S u perfosfaat De vraag naar dit artikel voor de lichtere gronden blijft zeer goed; het seizoen ontwikkelt zich dus on bevredigende wijze. Regelmatig wordt voor aanvoer naar da groote overslagplaatsen gezorgd. zoodat iedereen spoedig bediend kan worden. Kalizouten. De vraag naar kali zouten blijft nog yoortdurend vrij groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9