BINNENLAND. Gemengd Nieuws. WOENSDAG 27 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND HET EERSTE STATION Wanneer in liet dagelijksche leven bomid 'deling noodzakelijk is en do bemiddelende persoon heeft met één der partijen een eer ste onderhoud gehad, teneinde diens stand punt in bijzonderheden te weten te komen, dan zal niemand op het denkbeeld komen om van dat eerste onderhoud dadelijk al tastbare resulat'en te verwachten. En men zal dit nog ie minder doen als de bemidde laar van te voren heeft gezegd, dat zijn arbeid nog in niets andere bestond dan in liet winnen van informaties. Er zijn menschen, die deze eenvoudige beschouwing op zichzelf erkennen doch haar niet toepassen op wat de Britsche staatslieden Simon en Eden te Berlijn heb ben verricht, hoewel hun actie toch op één lijn daarmee staat. Nu er in het slotcommu niqué niets andere staat dan dat men tot volle klaarheid over elkanders opvattingen gekomen is, meenen zulke critici te moeten zeggen: zie je welalweer niets! Deze van een ongepast ongeduld getui gende opmerking is onredelijk. Ook al is er niets bereikt, dat onmiddellijk tastbaar is, het feit, dat de leiders van twee der betrok ken groote volken vele uren lang vertrou welijk hebben kunnen spreken, hun ge moed hebben kunnen ontlasten, hun stand punt met cijfers en feiten hebben kunnen toelichten, hun vredelievende bedoelingen oog in oog hebben kunnen verzekeren is op zichzelf al een zaak die van zeer groot gewicht moet worden geacht. Men kent nu te Londen het standpunt .Van Berlijn in de finesses. Men kent liet standpunt van Londen ook te Berlijn. Eu .wanneer straks de informaties uit Moskou, .Warschau en Praag ook in de Britsche hoofdstad binnengekomen zijn, zal men van daar uit met volkomen kennis van za hen op compromissen kunnen aansturen als zijnde zulks de eenige methode om Europa den vrede te verzekeren, dien het in de eerste plaats behoeft om weer tot wei- Vaart te kunnen komen. Het zou wel uiterst belangwekkend zijn om eens een betrouwbaar relaas te kunnen lezen van het tusschen Simon en Hitier en hun helpers binnenskamers besprokene, doch we moeten ons behelpen met korte en uitteraard nog geheel onbetrouwbare mede- deelingen daarover, die wellicht nog wel voor een deel op combinaties berustne. Het ligt namelijk in den aard van liet ïnformatorisch karakter der Berlijnsche ontmoeting, dat men zich in hoofdzaak be perkt heeft tot uiteenzetting van hetgeen men wenscht en hetgeen men afwijst. En daar het in groote lijnen wel bekend was wat de Hitler-regeering nastreeft en men ook het karakter van Hitier en het natio- naal-socialisme voldoende kent, is er niet veel fantasie voor noodig om b.v. te schrij ven, dat Hitier fezegd heeft niets te willen weten van eem Ototpact, dat Duitschland' zou verplichten het bolsjewistische Rusland in zijn eventiueele toekomstige oorlogen te helpen; dat hij voorts niets voelt voor een garantiepact voor Oostenrijk als niet nauw keurig gestipuleerd is wat onder „inmen ging" in Oostenrijks binnenlandsche aange legenheden wordt verstaan; dat hij het iuchtpact voor West-Europa aanvaardt; dat hij voor een ontwapeningsconventie is, mits ih dezelfde mate en omvang voor allen geldend en dat hij in principe tot den Vol kenbond wil terugkceren, mits op voet van volkomeii gelijkheid. Met de precies omscheven uiteenzettingen tover deze punten van onderhandeling kan de Britsche minister van buitenlandsche zaken thans „werken". De conferentie te Stresa zal hem vermoedelijk de eerste ge legenheid bieden om dit in persoonlijk con tact met Laval en Suvich te doen. Hij heeft dus nog al den tijd om zich over do ont vangst te Berlijn en de daar opgedane in drukken te bezinnen. Dit zijn trouwens geen kwesties om „even" uit den weg te luimen. Men mag intusschen wel wenschen dat er zich geen onverwachte gebeurtenissen voor doen, die ze nog ingewikkelder maken dan ze reeds zijn. Dat er krachten werken, die een eventueel compromis in West-Europa niet gaarne zouden zien, moet helaas wor den aangenomen. Moskou vreest een overeenstemming in het „kapitalistische" Westen, omdat dit dan meer kracht zou kunnen ontplooien tegen over de roode revolutie, welke het gaarne over heel de wereld zou verbreiden. De kwestie van het door Lithauen met voeten getreden Memelstatuut, die den Duitschers zoo hoog zit, is merkwaardiger wijze plotseling acuut geworden door de ter dood veroordeeling van vier Duitschers te Kowno. Het vermoeden wordt uitgespro ken, dat daar zoowel bolsjewistische als Fransche invloeden achter zitten. }Ve we ten het niet, maai- de gelijktijdigheid met de besprokingen te Berlijn is wel opvallend. En voorts nadert Titoelescoe, al conferee- rende, Parijs, om zijn gewicht in dc schaal te leggen tegenover de rechtsgelijkheid en de verdragsherzieningen, die Europa zoo broodnoodig heeft om tot werkelijken vrede ite komen. Reeds deze drie verschijnselen zijn vol doende om ervan te overtuigen, dat dc weg tot het zoozeer gewenschte compromis nog lang niet geëffend is en dat elk oogenblik nieuwe barricades kunnen opgeworpen wor den. Maar dit wil toch niet zeggen, dat de Britsche staatslieden niet op den meest aangewezen weg zijn met hun informatori- sche reizen in Europa, waarop Berlijn het eerste station was. NIEUWE DOODVONNISSEN IN RUSLAND. Uit Moskou: De museumdirecteur Kowalew en zijn handlanger Tomarkin zijn wegens diefstal en verduistering van kostbaarheden uit openbare musea veroordeeld tot den dood door den kogel. Het vonnis is reeds voltrokken. DE ENGELSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN GE-EINDIGD „Volkomen opheldering verkregen" Beide regeeringen vredelievend De besprekingen. De besprekingen te Berlijn van gister- morgen en gisternamiddag hebben in totaal ruim zes uur geduurd. Het déjeuner werd gebruikt in de Brit sche ambassade, waarop Hitier en verschil lende Rijksministers, w.o. Goeriug en Goeb- bels aanwezig waren. 's Middags heeft Rijkskanselier Hitler ter eere van de Engelsche ministère een diner gegeven, waartoe ongeveer 50 pereonen wa ren uitgenoodigd. Behalve de leden der En gelsche delegatie en der Engelsche ambas sade, waren o.m. aanwezig de leden \an het Rijkskabinet en leidend^ persoonlijkheden van liet leger en do nationaal-socialistische partij. Het communiqué De Duitsch-Engolsche besprekingen, tusschen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. Sir John Simon, den Lordgrootzegelbewaarder, Antho ny Eden, den Rijkskanselier en den rijksminister van buitenlandsche za ken, von Neurath, die in tegenwoor digheid van den Britschen ambassa deur, Sir Eric Phipps en den zaakge lastigde voor ontwapeningskwesties, von Ribbcntrop, in de laatste twee da gen hebben plaats gevonden, zijn he denavond beëindigd. Dc behandelde problemen waren die, welke in het Londensche communiqué van 3 Februari uiteengezet waren. De besprekingen vonden plaats in den meest openhartigen en vriendschappe- lijken vorm en hebben geleid tot een volkomen opheldering van de weder- zijdsclie opvattingen. Er werd geconstateerd, dat beide regeoringen met haar politiek het doel nastreven den vrede van Europa door bevordering van de internationale' samenwerking te beveiligen en te ver sterken. De Engelsche en Duitsche ministers zijn doordrongen van het nut der di recte gedachtenwisselingen, die zoo juist hebben plaats gevonden. Sir John Simon zal morgen per vliegtuig van Berlijn naar Londen terugkeeren. Eden zal volgens program doorrei zen naar Moskou, Warschau en Praag. Eden naar Moskou vertrokken Lord Privy Sea Eden is Dinsdagavond om 11 uur 35 van Berlijn naar Moskou ertrokken, Simon vertrokken. Sir John Simon is met zijn staf vanmor gen even na 10 uur per vliegtuig „Delia" van de Imperal Airways uit Berlijn ver trokken. Hij word uitgeleid door Von Neu rath, Mei&sner, A on Biilow en andere hoog- waardigheidsbekleeders. Een afdeeling van Hitiers lijfgarde bracht do militare eerbe wijzen. Uit Londen: Bij de besprekingen te Berlijn zijn nauwkeurige antwoorden gegeven op alle punten, welke aan de orde zijn geko men door de Duitsche herbewapening. Hit ler staat op zijn stuk op bijna alle kwesties betreffende veiligheid en bewapening. Daily Telegraph meldt, dat de Duit sche eischcn belangrijke concessies in houden. De minimum eischen van Duitschland zouden zijn strijdkrach ten, welke 50 pet. sterker zijn dan de Fransche. Men verneemt, dat Hitier tijdens de besprekingen op kaarten de leger- sterkten zou hebben aangegeven van de Duitsche nabuuretaten, waarbij hij bizonderen nadruk zou hebben gelegd op de Sovjet-Russische wapening. Reuter meldt uit Berlijn: Na aan deBritr sehe staatslieden een zeer volledig exposé gegeven te hebben over de beweerde mili taire toebereidselen van Rusland, zou Hitier verklaard hebben, dat Duitschland geen 6ubstantieele concessies inzake de bewape ningen zou kunnen doen, tenzij Rusland erin toestemt: 1. Het voornaamste deel van zijn effectie- ;n van de Westgrens over te brengen naar het uiterste Oosten. 2. De totale sterkte zijner effectieven te beperken. Oostpact en Donaupact LONDEN, 27 Maart. De „Times" meldt uit Berlijn, dat ten aanzien van de kwestie het Oostpact en van het Donaupact, welke gisteren nogmaals aan de orde is geweest, zich de indruk heeft gevestigd, dat de Duitsche bezwaren tegen het laatste zeer groot zijn en dat een compromis ten aan zien van het eerste buitengewoon moeilijk zoo niet onmogelijk zal zijn. Wat de kwestie van den terugkeer naar den Volkenbond betreft, schijnt het thans duidelijk te zijn geworden, wat Duitschland onder gelijkheid verstaat: de kwestie van de militaire gelijkheid te land, ter zoe en in de lucht. Dit schijnt evenals de andere kwesties slechts in het algemeen behandeld te zijn geworden. Bij zijn terugkeer naar Londen zei Sir John Simon waarschijnlijk de Britsche re- geering mededeelen, dat soortgelijke directe besprekingen de beste kans op succes bieden. Bij de conferentie te Stresa, waarop waar schijnlijk een grootere bijeenkomst zal vol gen, zal men trachten de verschillende mee ningen met elkaar in overeenstemming te brengen. Het Duitsche standpunt is, dat Duitsch land bereid is aan het Iuchtpact deel te nemen en eveneens aan een bewapenings- entie, die gebaseerd is op volledige ge lijkheid, met andere woorden, dat Duitsch land zal afzien van elke bewapening, waar an ook de anderen afzien, doch aanspraak zal maken op elke bewapening, die de an deren handhaven. FRANKRIJKS LANDS VERDEDIGING Uitvoerverbod van zekere grondstoffen Uit Parijs: De minister van buitenland sche zaken, Laval, heeft don ministerraad een overzicht gegeven van den buitenland- schen politieken toestand. In de korte offi- cieele mededeeling over de beraadslagingen van den ministerraad wordt hierover ver der niets medegedeeld. Er verluidt, dat Dinsdagavond een defini tieve beslissing zal worden genomeai ovei het tijdstip van de reis van Laval naar Moskou. In ieder geval vindt de reis plaats in de tweede helft van April, dus na d zitting van den Volkenbond. Op voorstel van den minister van han del heeft de ministerraad goedkeuring gehecht aan een verordening, waarbij tijdelijk de uitvoer van zekere, voor de landsverdediging belangrijke grondstof fen wordt verboden. Tot dusverre is nog niet bekend welke deze grondstoffen rijn. De passieve luchtverdediging. De Kamer heeft met 451 tegen 11 stem men het wetsontwerp aangenomen inzake de organiscering van de passieve luchtver dediging, waarbij de staat 99 pCt. zal dra gen van de kasten van den bouw van bc» en gasvrije onderkomens, terwijl de ge meenten 1 pCt. zullen bijdragen. Een mllliarden crediet. PARIJS, 26 Maart De socialistische „Po pulaire" meent te weten, dat de boden bij: oen komende ministerraad vermoedelijk een besluit zal nemen over het opnemen van een groot staatscrediet bij de Bank van Frankrijk. Teneinde een deel van de verhoogde mili taire uitgaven t.e dekken zou Flandin over wegen een oorschot voor den staat bij de, Bank van Frankrijk op te nemen, tot een bedrag van naar schatting in wei-ingelichte kringen, drie milliard franc. Deze maatregel zou noodzakelijk zijn geworden door de weinige vraag naar de uitgegeven schat- kistobligatios. PARIJS, 27 Maart. Tot de grondstoffen, welker uitvoer gisteren door den Minister raad is verboden op voorstel van den mi nister van handel, met het oog op de lands verdediging, .behoorén o.a. magnesium, ka- toenal'val, en lw>ut voor geweerkolven. Vele arrestaties in Ierland Groote slag aan 't reptiblikeinsche leger toegebracht Het wilde stakers steunen Uit Dublin: De regeering van den Ierschen, vrijstaat heeft een groot'en slag toegebracht aan het republikeinsche leger, waarvan 40 leiders gearresteerd werden. Aan de arrestaties gingen razzia's vooraf nog vele leiders van het republikeinsche leger worden vervolgd. Tegen de gearresteerden is officieel geen aanklacht ingediend, maar de actie is onder-j nomen in verband met de staking van het! tram- en omnibuspersoneel. Het republikeinsche leger verklaarde met de wapens de stakers te zullen ondersteunen en viel heftig de regeering aan, die met de hulp van het reguliere leger de staking wil breken. Algemeen wordt aangenomen, dat de actie tegen het republikeinsche leger ernstige gevolgen zal hebben. Zeker zal de regeering het optreden van dit republikeinsche leger niet langer dulden en is j besloten scherp tegen hetzelve in te gaan. Onder de gearresteerden bevindt zich de bekende schrijver O'Donnell, alsmede twee bekende juristen. Japan uit den Volkenbond Het is heden twee jaar geleden, dat Japan z\jn lidmaatschap van den Volkenbond opzegde Gisteren was de opzeggingstermijn afgeloopen zoodat het land nu definitief uit den bond ii getreden. Denver geteisterd door zandstorm DENVER, 27 Maart. Voor de eerste maal is gisteren ook Denver, de hoofdstad van Colorado, geteisterd door een zandstofstorm, die het zonlicht verduisterde en het verkeer ernstig belemmerde. Ook het Noorden en Zuidoosten van Colorado, hebben van een stofstorm te lijden gehad. (ZooaUs men zal weten, is Denver, Col., een gezondheidsoord voor longlijders. Voor deze zieken zou de stofstorm wel eens ernstige ge volgen kunnen hebben. Red.). GASONTPLOFFING IN EEN MIJN TOKIO, 27 Maart. In een kolenmijn bij Nagasaki werden tengevolge van een mijn- gasontploffing 48 mijnwerkers bedolven. Tot nog toe konden 33 mijnwerkers worden ge borgen, waarvan elf zwaar gewond, en 22 met lichtere kwetsuren. Er bevinden zich nog veertien mijnwerkers de mijn, en er bestaat weinig hoop dat zij gered zullen worden. LAVALS REIS NAAR MOSKOU Uit Moskou: De bladen melden, dat de Fransche minister Aan Buitenlandsche Za ken, Laval, op 20 April te Moskou zal aan komen. Laval zal vergezeld worden door de ambassadeur der Sovjet-Unie te Parijs, Potomkia, TITOELESCOE TE BELGRADO. Uit Belgrado: De beraadslagingen tus schen den Zuid-SIavischen minister-presi dent en den minister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj en den Roeraeenschen minis ter van buitenlandsche zaken, Titoelescoe, hebben Maandag tot laat in don avond voortgeduurd. De besprekingen zijn gister middag voortgezet. Van bevoegde zijde wordt het bericht, dat Maandag dooi- de Prawda gepubliceerd was cn volgens hetwelk Titoelescoe Zondag in Presburg gewcesff zou zijn en daar een be spreking zou hebben gehad met don Tsje- clio-Slowaaksehcn minister van buitonland- sche zaken, Benesj, onjuist genoemd. Ti toelescoe zal eerst vanuit Belgrado naar Presburg gaan om daar contact te zoeken met Benesj. DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING Poullet toch nog in het Kabinet Uit Brussel: De voorzitter van de Katho lieke Unie, Poullet, beeft zich bereid ver klaart! als minister zonder portefeuille in de nieuwe regcering zitting te nemen, zoodat thans de gepubliceerde ministerhjsl defini tief is geworden. Vandervelde, die eveneens als minis ter zonder portefeuille in het nieuwe kabinet zitting beeft, zal in de regce ring de functie bekleeden van plaats vervangend minister-president. Eerst Vrijdag regeeringsverklaring Van Zeeland heeft gisteravond geen mede deeling over den pas gehouden minister raad willen verstrekken. Eerst Vrijdagnamiddag zal de regeerings- verklaring in het parlement worden voor gelezen. liet gerucht gaat, dat het parlement zoo noodig Zuterdag en Zondag zou bijeenko men voor de bespreking der regeeringsver* klaring, de kwestie van de voorloopige twaalfden en eventueel nog andere kwesties van dringenden aard. Het zou de bedoeling zijn het parlement hierna mei tenminste een jaar op reces te doen gaan. Het is tot dusver zoo meldt dc Msb.- corr. nog 9teeds totaal onmogelijk ge bleken, iets te vernemen omtrent dc inzich ten van den heer Van Zee.land bolreffende de politiek welke bij zich heeft voorgenomen ten opzichte van den franc te zullen voeren. Ilct spreekt vanzelf dat dit allesbehalve ge schikt is om de gemoederen gerust te stel len. In don loop van den namiddag hebben do Katholieke en liberale parlementsgroepen haar houding ten opzichte van de nieuwe regeering in een officieuse vergadering be sproken. Daaruit is niet alleen gebleken, dat men van degenen, die ervoor stemden, ïnaar een zeer matig enthousiasme kan ver wachten, maar is er ook duidelijk tot uiting gekomen, dat er zich in de Katholieke en in Üc liberale parlementaire fracties heel wat tegenstanders van de nieuwe ritccring be- Zoo werd in de Katholieke fractie het be sluit om de regeering vertrouwen te schen ken goedgekeurd met 27 stemmen tegen 13 en S onthoudingen. De liberalen namen een gelijk besluit met. slechts 17 tegen 14 stem men en 1 onthouding. In de Katholieke scnaatsgroep werd een vertrouwensmotie goedgekeurd met 13 tegen' 7 stemmen cn 20 onthoudingen. Hieruit blijkt per saldo, dat dc regecring haar sterksten steun zal moeten krijgen vande socialisten, die door hun jaren lange anti-regecringscumpagiie het vertrou wen der bevolking hebben geschokt en den franc aan den rand van den afgropd heb ben gebracht. Het kan verkeeren, zcide Brcderode. Ook de 'I'el.-correspondent weet van het ge rucht over speciale volmachten voor jaar en yoegt daar aan toe, diit dit, gefluisterd wordt, verband houdt met een plan van mm of meer gedirigeerde econo mische politiek, met ordening van dg. in dustrieën, verandering van. het credietwezen (Ml zelfs-een zacht toezicht op het bankwe zen. De corr. spreekt van een „verzachte" New Deal-periode en van het overgaan van het bewind in de handen van „jonge Roose- velts", terwijl de „oude trekpaarden" Van den elde, Ilymans en Poullet er zonder kracht, zonder portefeuille bij staan. De „jonge veulens" noomt hij vooral den pre mier Van Zeeland en professor Hendrik de Man. Kort Nieuws Oklahoma, Colorado, Kansas, Arkansas cn Texas worden onophoudelijk door zand stormen geteisterd. In Z.O. Colorado zijn 50.000 stuks vee per trein en auto naar weide grond vervoerd, daar zij te zwak waren ge worden tengevolge van ondervoeding. President Roosevelt gaat een dag of tien in de wateren van Florida op een tor pedoboot doorbrengen met visschen. Te Madrid zijn vijf politie-agenten aan gevallen door bandieten, die twee hunner doodden en één zwaar verwondden. Wat hier mag! Door hen, die over vervolging klagen Een der medewerkers van het Chr. H1 s t. Weekblad knipte uit V o 1 k e n V a d e r- 1 a n d het volgende demagogische en scham pere oordeel over Dr. Colijn, den liberaal, die voor 500 liberale „Captains of industrie" sprak: Dat de volksgemeenschap hem beu is, hem hadt, zooals sinds nicnschenheugenis geen Nederlandsch staatsman gehaat is, is tot dezen zelfvoldanen liberalist nog niet eens doorgedrongen. Vandaar zijn pathe tisch beroep op de eensklaps ontdekte volksgemeenschap, vandaar zijn hulpe- looze verontschuldiging, dat zelfs tien sterke mannen het niet zouden kunnen redden laat staan tien liberalistische grijsaards. Nu moeten zij achter hem staan, de acht milliocn zoo juist ontdekte „volksgenooten". Maar wanneer stond hij achter hen? Dat de man, die het lot van Nederland in deze dagen leidt, een dergelijke ziel- looze rede kon houden voor een gehoor van mannen, die op hun beurt het lot van ons economisch leven in hande.n hebben en daarmede nog een applaus kon oog sten, teekent den toestand. Zielloos mate rialisme, wan-begrip, onmacht cn onver stand beheersohen de generatie, die Ne derland te gronde richt Dc 18e eeuw schijnt wecrge'.ecrd, toen een machteloos en verbijsterd geslacht ons volk ten ver- derve voerde. Ziet U lezers, zoo voegt de schrijver er aan toe, dat mag tegenwoordig nog in Neder land. Dan zijn er no? vooraanstaande Christelijk- Historischc mannen, die het een schandaal vinden, dat de N.S.B. voor de Ambtenaren verboden is. Wanneer een fatsoenlijk man in Duitsch land durft te zeggen: „lk ben het met den heer Hitier niet eens", dan gaat hij op zijn minst naar een concentratiekamp. En hier, hier mag men een minister president bolecdigen en beschimpen op een wijze waar ieder fatsoenlijk mensch schando van spreekt." Geen ruchtbaarheid Maar nederige vroomheidszin In dc roode pers schreef A. B. K. een zeer sympathiek stukje over Idenburg. De vice-voorzitter van de Rand vhn Stato had in zijn herdenkingsrede aan Idenburg gewijd o.a. gezegd „zijn heengaan wordt als een nationaal verlies doorvoeld." A. B. K. meent dat dit niet juist is gezegd, Mi'. Jhr. Beclacrts had z.i. moeten zeggen, dat Idenburg dood een nationaal verlies w a s, maar dat het als zoodanig niet door- voold. werd. Waarom dan niet? Omdat, kort gezegd, Idenburg te weinig „ruchtbaarheid" aan zijn leven ep arbeid had gegeven. En daarom klaagt hij: „Het gezicht van dezen man is inderdaad de spiegel van zijn ziel. Dat van Idenburg was een verkwikking om naar te kijken. Iedereen op de wereld kent hot signalement van Goebbels. Hoeveel Neder Mn ders hebben het gelaat van Idenburg gekend?" Dat laatste is juist, schrijft de Maas bode in het „Woekpraatje". ,,'t Gebeurde zelfs bij zijn onverwachten dood dat op sommige redacties zijn portret moest geverifieerd worden of dit. werkelijk wel de ware beeltenis van Idenburg wa En toch, aldus de schrijver, had A. B. K. wezen ongelijk: „Want Idenburg was, en deze getuigenis is hem bij zijn dood algemeen medegegeven, een voorbeeldig Christen in woord en daad, en alleen een Christen kan oprecht nederig zijn, omdat hij zich klein weet tegenover zijn God, wien hij al zijn gaven en talenten dankt. Ook al kan een ander de bescheidenheid beoefenen, een Christen alleen kan waarlijk nederig zijn, wat helaas niet zeggen wil, da» alle Christenen even naarstig deze schoone deugd beoefenen. Idenburg was een man, die naar de vol heid van zijn Christendom leefde, die de hoogste posten kon bekleeden, een leidei voor zijn volk kon zijn, en toch de voorkeur er aan gaf incognito door het leven te gaan. Hij kon geëerd worden om de groote ta lenten en kwaliteiten van zijn persoon, maar gedacht steods het woord \an den Apostel „wat hebt gij, dat gij niet ontvangen hebt?" En dat andere woord van don Christu» zelf: „leer van Mij ootmoed i- en nederig van harte te zijn". Hij verkoos te sterven zonder gerucht, om dat hij zich tegenover God rekende tot de onnutte knechten, die slechts doen wat schuldig zijn." Hoe zit dat? „Ik teeken hierbij aan, aldus schreef een hoofdambtenaar van dienst op een verkla ring, welke een ambtenaar moest teekenen, dat, blijkens vorcnao.ngehaaldc missive van 15 dctzeT' (ministerieelc missive no. 47, Ka binet, van 15 Februari 1935), „onder het ver- lecnen van steun aan een verboden vereeni- ging ook is te verstaan het geabonneerd zijn .op bladen en tijdschriften, welke door dergelijke vereemgrngon worden uitgegeven". Reeds is gemeld, dat men te bevocgdcr plaatse van deze missive nlofs weet. Ook Onze Banier heeft een onderzoek inge steld, en schrijft: „Noch van den minister-prejsident, nocli van den ministerraad, is eenigerlci op dc ambtenaren betrekking hebbende beschik king als waarop in liet hier vennel de st.uk wordt gezinspeeld, uitgegaan, en de missive van 15 Februari, no. 47, Kabinet, is, naar wij hooren, voor hen, die met het archief van den ministerraad cn van den premier te maken hebben, dan ook een groote onbe kende. Voor alle zokeriieid hebben wij ons onderzoek nog elders uitgestrekt, ofschoon het nauwelijks denkbaar was, dot een der andere minister^ op eigen gelegenheid tot het gen-en eener interpretatie zou zijn over gegaan, waartoe bij immers niet bevoogd ware. Ook dit onderzoek leidde sl col its tot negatief resultaat.. Van een brief als boven bedoeld weten degenen die zooiets hadden moeten weten, niets af, en evenmin van een dergelijke nadere uitbreiding van wat den ambtenaren verboden Is. De vraag rijst nu, hoe het st.uk dat aan „Het Vaderland" werd overgelegd, werkelijk in de wereld is gekomen. Is hier een of an dere functionaris zijn boekje te buiten ge gaan. door kalmweg iets in een K. B. te gaan ,,hineinintetrpretieren" en dat dan nog, in strijd met de waarhoid, op rekening stel len van een minister, op wiens missive hij zich immers beroept, ofschoon hoel die mis sive in het rijk der fantasie zou thuis be hooren?" Ja, hoe zit dat nu eigenlijk? Branden Te Noordbroek (Gr.) is door onbekende oorzaak de winkel annex woonhuis van Mun tendam tot den grond toe afgebrand. Niets kon wonden gered. Omtrent de verzekering is mets bekend. Te Amsterdam brak brand uit in de wei kiplaate van een fabriek van ijskasten aan het Zeeburgerpad. Met drie stralen be dwong de brandweer het vuur. De brand en waterschade is niet groot. Verzekering dekt de schade. Te Delf7i.il (Or.) is de bockhandel cn sigarenzaak van B. Vos afgebrand. De oor zaak Is vermoedelijk, dat vonken uit een brandende kachel zijn gevallen. Verzeke ring dokt de schade. Te Roermond brak door onbekende oorzaak brand uit in de eeto-aal van het St Jasephs-gesticlit Door spoedig ingrijpen is grootUU1 Sp0edig sedoofd. De schade is niet Te N ij v e r d a I werd 's nacht brand ontr dekt in het huis, gelegen aan den Parallel- weg aldaar, bewoond door en eigendom van W. Lammere. De vlammen grepen zoo snel om zich hoen, dat de bewoners zich slechts met groote moeite in veiligheid konden -dellen. De brandweer, die spoedig ter plaat je was, kon niet verhinderen, dat het huis geheel uitbrandde. Een klein gedeelte van den inboedel kon worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door een gat in den schoorsteen. Vcizclicring dekt de schade. EEN HARDVOCHTIG VADER Door de politie te Bruinisse is proces-ver baal opgemaakt tegen een vader, die zijn twee kinderen beneden de 10 jaar, ceu dezer dagen in den laten avond buiten de deur zette, de woning afsloot en de kinderen hulpeloos achterliet, Weerbericht Hoogste stand te Lc Havre 771.6. Laagste stand te Vardö 748.2. Stand vanmorgen halftwaalf 769.5. WEERVERWACHTING Matige tot. zwakke W. tot N.W. wjntl, zwaar ibewqlkt met opklaringen, kans ,op eenige regenbuitjes, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING De depressiekern trok naar het O. af. Flinke drukstijgingen volgden over IJs land, en dc Noorschc zee, zoodat thans po laire luchtniassa's worden aangevoerd over het N.W. gedeelte van het waarnemingsge bied en do temperaturen over IJsland en de Britsche eilanden dalen. liet hooge drukgebied strekt zich uit van Ierland en Z. Engeland naar Frankrijk, Zwitseralnd en Z.-Duitschland. Tengevolge van dc nachtelijke uitstraling werd het in dit gebied wat kouder, terwijl er vrij uitge strekte mist.gebieden worden aangetroffen. In Midden-Zweden nam de vorst weer toe; over Lapland steeg de temperatuur een weinig. Er viel slechts weinig neerslag. Slechts uit Noorwegen en Schotland voorden hoeveelheden van beteeken is gemeld. Ten onzent mag op iets kouder weer worden ge rekend. De kans op regenbuitjes blijft bestaan, ter wijl de bewolking iets af zal nemen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. 2S MAART. Zonsopgang 5.47 uur, zonsondergang 6.24 urn' Maan op v.m. 2.54 uur, onder v.m. 10.17 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vort? Rhoinfelden Rretsach K« hl Dledeshetm Mnnnlieim Mainz bin een Caub 1.32 ?.'0 Ems 2.26 2,08 Coblens Trier Keulen Dusseldorf J.'ührort Wesel Emmerik 5.6* 2.30 5.62 1.56 2.20 2 01 Lobith 10.83 !0.f,6 Nijmegen 8.43 8.58 St Andries 2,90 2.76 Arnhem 8.31 8.20 Vreeswijk Iw 0.67 0,00 Westervoort 8.94 8,*i Deventer 2.76 2.7i 1.88 1.71 Kampen -0.17 -CX10 Eysden 46.91 46.07 Maastricht 41 Ja 41 85 G reven blcht 28.80 28.89 Venlo 00.00 00.00 Grave Oluls) 6.39 6.29 St Andries 1.50 1,19 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Peifzijl Terschelling Haningen Den Helder IJmulden Hoek v. Holl. Scheveningen 7.45 20.30 Kutteidain 9.oU 22.14 4.11 16.31 Hellevoetsl. 8,13 20.54 1.25 13.46 Willemstad 9.13 21.55 2.05 11.25 Brouwersh. 7.25 20.06 2.05 Zierikzee 7.17 20.24 8.27 21.10 Weineldinge S.13 20.53 7.35 20.-.0 Missi' gen 6.41 19.19 'Xerueuzeu 6,10 19.53 Hansweert 7.39 20.18 DE GROOTSTE EENDENKOOI IN NEDERLAND Te Giethoorn (Ov.) wordt de grootste eendenkooi in ons land, waarvan do eige naar is overleden, verkocht. De eendenkooi beslaat een oppervlakte van 60 H.A. NA EEN FAMILIEBEZOEK Zekere H., uit N ij m e g e n, die zyn moe- der te Oss had bezocht, werd zwaar beschon ken langs den weg gevonden. Toen de politie hem wilde arrejsteeren pleegde hij heftig ver zet. Een familielid bemoeide zich met het ge val, waarop beide mannen de politie aanvie len. De agenten zagen zich genoodzaakt van sabel en gummistok gebruik te maken, waar na de vechtersbazen konden worden over mand. H. werd in het politiebureau opgeslo ten. Tegen zijn helper werd proces-verbaal DE VAL UIT EEN KERKKOEPEL Te Dongen heeft een ernstig ongeval plaats gehad bij het schoonmaken van den koepel der St. Laurentiuskerk aldaar. De 25- jarige De Bruyn, uit Tilburg, stond op een 40 meter hooge ladder, die bestond uit twee aan elkaar gekoppelde deelen, toen de ladder op de koppeling doorbrak. Dc Bruyn kwam op de banken der kerk terecht en werd opge nomen met zeer emstigo inwendige kneuzin- en een gapende hoofdwonde. Nadat hy ter plaatse was verbonden, is h(j per zieken auto vervoerd naar het St. Ignatius-zieken- huis te Breda. De gemeentepolitie etelde ter stond een onderzoek in. STROOl'ER ONTSNAPT Te Haarlem is opnieuw een arrestant ontsnapt. De man, de 23-jarige strooper P. V., was door een Rijksveldwachter van zijn woning gehaald en zou naar het Huis van Bewaring overgebracht worden, omdat hjj nog een hechtenisstraf had te ondergaan. Daar V. zeide, dat hy ziek was, ging de Rijksveld wachter eerst met hem naar het Kantonge recht in de Jansstvaat, waar V. aan dén amb tenaar van het O.M. uitstel vroeg, hetgeen echter niet werd toegestaan. Bij het verlaten "an het gebouw rukte V. zich plotseling los n zette het op een loopen. De Rykeveldwach- ter zette hem achterna, doch moest de achter volging opgeven, toen V. op de Oude Groen markt een onbeheerd staande fiets greep en daarop wegreed. De thans gevluchte V. was een vriend van den strooper uit IJmuiden, die op 5 Maart j.l. op het station te Haarlem ont snapte,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2