Jliruiur £riïisdjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Onjuiste stelling Geheimzinnigheid rond de Belga BINNENLAND. lAANDELSB flAGGEN S E0VEHHAAC1 W, abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 236 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5436 WOENSDAG 27 MAART 1935 15e Jaargang üliibertentieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17 Va Elke regel meer0.22'h - Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Bang voor de Coalitie? Bij de behandeling der Kieswet is door den heer Drees, namens de meer derheid der S.D.A.P. een redevoering gehouden, waarmee we het op verschil lende punten eens zijn. Die laten we thans rusten. Maar we willen de aan dacht vestigen op een stelling in dit betoog, welke we niet kunnen onder schrijven en die telkens weer terug gewezen moet worden. Tot tweemaal toe maakte de spreker een algemeen politieke opmerking. Eerst in het begin van zijn rede, toen hij de parlementaire moeilijkheden toe schreef aan de moeilijkheden, welke zich voordoen bjj de grootste politieke partij in ons land: de Roomsch-Katho- lieke. Deze partij, aldus de heer Drees, begrijpt niet dat de vraagstukken op economisch en sociaal gebied een an dere indeeling vorderen dan die op de grondslag der godsdienstige richting. Kort en goed wil dit zeggen: als de R.K. Staatspartij met ons wilde samen werken, was de oplossing gevonden. Maar de godsdienst moet er bui ten bljjven. Later werd dit uitvoeriger herhaald. „De versplintering wordt zeker bevorderd door het kiesstelsel en zjj ligt ook in ons volkskarakter, maar zij wordt bovendien vergroot, door dat sterker dan in bijna alle andere landen hier twee verschillende schei dingslijnen zich kruisen: de indeeling naar godsdienst en de indeeling naar sociale opvatting. Dat leidt al van zelf tot een veel grootere verdeeld heid dan wanneer, zooals in bijna alle andere landen, de scheiding zich overwegend naar sociale scheidings lijnen voltrekt en men niet tevens in zoo sterke mate godsdienstige opvat tingen aanvaardt als grondslag voor politieke partij formatie. Juist dege nen, die de indeeling naar godsdien stige opvatting hebben aanvaard en als principieel juist verdedigd, een indeeling, die vooral in moeilijke tijden op de strijd over sociale en economische problemen niet klopt, dienen de gevolgen van die indeeling te aanvaarden." Men moet ter linkerzijde wel sterk de hoop voeden, dat nog eenmaal de godsdienstige overtuiging bjj politieke beslissingen ter zijde geschoven zal worden en als niet ter zake doende genegeerd. Slechts één scheidingslijn is betamelijk; een indeeling naar sociale opvattingen. Het verdient opmerking, dat van soc.- dem. zijde het woord klassenstrijd ge meden wordt en dat men spreekt van „een indeeling naar sociale opvatting". Maar de poging verdient dezelfde be strijding als voorheen, toen men ons volk trachtte te verdeelen in twee tot in de uiterste consekwenties vijandige klassen. We laten onbesproken of de uit drukkingswijze juist is, dat de rech terzijde een indeeling naar godsdienst nastreeft; maar we wijzen met alle nadruk af de tegenstelling, welke hier gemaakt wordt tusschen een indeeling naar godsdienst en naar sociale op vatting. Immers, die tegenstelling stelt godsdienst en sociaal inzicht als gelijk waardig naast elkaar. Het randt de universaliteit van de ware godsdienst aan. Deze mag en kan niet tevreden zijn met een plaats naast de overtui ging van eenig mensch over vragen van stoffelijke aard, doch moet heer- schen en invloed oefenen. - D&arom en daarom alleen blijft de antithese. Want er is in de grond slechts tweëerlei levensbeschouwing men houdt in al zijn denken en doen rekening met de geopenbaarde waar heid Gods of men doet het niet. Dit moest natuurlijk leiden tot samengaan, althans samenwerking tusschen lien, die in 't persoonlijk en publieke leven willen buigen voor dat Woord; doch de zonde, welke in aller hart woont, brengt versplintering en oneenigheid te weeg. Maar aan de eisch van Gods Woord en Wet ver andert dit niets. Deze samenwerking van hen, die in groote lijnen het met elkaar eens zijn, vervulde de heer Drees met vrees. Hij voerde als argument tegen het distric tenstelsel aan, dat het aan de „vroe gere coalitie" een meerderheid zou kunnen bezorgen, welke niet gebaseerd is op de werkelijke meerderheid onder de kiezers. Dit is juist. En terwille van de mo gelijkheid om door het districten stelsel een meerderheid voor de coalitie te krijgen, zullen wjj er ons niet vóói verklaren. We wijzen het af, ongeacht of het voordeel dan wel politiek nadeel brengt: En ook de heer Drees had het Onzekerheid zal tot Vrijdag voortduren De nieuwe Premier weigert een verklaring af te leggen Naar devaluatie Het is aan den vice-president van de Bolgische Nationale Bank, Mr Paul van Zeeland, gelukt een nieuw kabi net te vormen, doch niettemin heeft de vlucht uit de Belga nog geen einde genomen. Weliswaar zijn er officieuse geruchten, dat de kabinetsformateur zich op het standpunt stelt, dat de franc op de huidige basis moet wor den gehandhaafd, maar hieraan wordt in het buitenland, blijkens dia houdiing van de Belga, niet veel waar de gehecht. Naast een belangrijk disagio voor termijn-Belga's, vertoond de koers van contante beJga's een aan zienlijke teruggang, welke des te ern stiger is, nu verleden week de devie- zenliandel onder controle werd ge steld. Men heeft er blijkbaar de voor genomen maatregelen nog niet streng genoeg kunnen doorvoeren met ge volg, dat de kapitaal vlucht uit België steeds grooter wordt en men er wel wat op weet te vinden om door de mazen van het net heen te glippen. Uit de laatste weekstaat van do Belgische Nationale Bank blijkt, dat de goudvoorraad een vermindering heeft ondergaan van ca 157 millioen belga's, tegen slechts ca. 50 millioen im de voorafgaande week. Tevens is de biljettencirculatie toegenomen, zoodat het gouddekkingspercentege terugliep van 64.50 tot 60.02 Gister is in den loop van den dag de belga verder gedaald en zelf einde- beurs op 30 aangekomen, hetgeen zeer belangrijk beneden het gouduitvoer- punt is. Dit wijst er op dat de Natio nale Bank van België geen voldoende steun meer biedt om de belga op goudparitoit te handhaven. Het ver trouwen in de Belga is dus wel zeer ernstig geschokt. Ook het bericht, dat Mr. van Zee land er in geslaagd Ls een nieuw kabi net te vormen, kon het wantrouwen niet wegnemen. Men herinnert zich thans op eens, dat de kabinetsforma teur een warm bewonderaar is van de politiek van Roosevelt en dat hij de Duitsche economische politiek sympatliiek gezind is. Uit den aard der zaak heeift diit het ver trouwen in het nieuwe kabinet niet ver sterkt, vooral nu ook elke verklaring over de toekomst van de Belga en de te verwachten monetaire en economische politiek achter- ege blijft. De nieuwe premier heeft gister de eed op de grondwet afgelegd en daarna aan de journalisten meegedeeld, dat hij geen ver klaring heeft af te leggen en dat geen com muniqué over den gister gehouden Minis terraad zou worden verstrekt. Eerst Vrijdag zal officieed de ministerverklaring worden •ooi-gelezen, zoodot de onzekerheid tenmin ste nog 2 dagen zal voortduren. Al deze geheimzinnigheid verontrust de gemoederen sterk, niet alleen in België zelf, maar ook in het buitenland. Een Engelsche persstem Het Engelsche blad „Fin. Times" schrijft b.v. naar aanleiding van de benoeming van Mr Van Zeeland: ,Deze benoeming beteekent, dat, terwijl de gouden standaard verdedigd zal worden, er geen duidelijk-oanlijnde politiek in mone taire zaken zal bestaan. Hij is bekend als een aanhanger van de aanaged economy'-principes, en hij staat niet vijandig tegenover „managed currency" waarin hij verschilt van zijn chef, Louis Franck, den gouviarneur van de Nationale Bank van België. Ondanks deze gezichtspunten ontkent Van Zeeland een aanhanger te zijn van devalu atie, doch hij verklaart, dat harde en vaste regels in deze omstandigheden niet opge volgd moeten worden. In zijn geschriften stelt Van Zeeland zeer sterk belang in Roosovelts proefnemingen, en in de New Deal. In zijn boeken blijkt hij nergens vijandig te staan tegenover een sterkere controle van het bankwezen door de regeering, doch hij staat reoht tegenover eenige nationalisa tie van het banksysteem. Hij was staatssecretaris zonder porte- 1 feuille in het De Broquovillc-kabinet, welt' kabinet voorafging aan dat ven Theunis, en het was de verdediging van deze meeningen, die leidden tot zijn ontslag". Mogelijkheid eener devaluatie? Het stilzwijgen, dat Van Zeeland=be- waart, heeft dan ook in Belgische kringen de meening doen postvatten, dat de mogelijkheid eener devaluatie niet is uitgesloten. Volgens de B.B.Z. zou België zich dan niet aansluiten bij het sterlingblok, doch een soort gelijke politiek gaan voeren als Tsje- cho-Slowakije. Weliswaar heeft Van Zeeland, aldus het blad, tot nu too geweigerd, ver klaringen af te leggen over zijn te volgen valutapol itiek, maar een koers verandering der Belgische valutapoli- tiek is waarschijnlijk. Ook zou de Bel gische koning zijn tegenstand tegen devaluatie opgegeven hebben. Vrees voor den gulden Het algemeene wantrouwen in de Bedga heeft gistermiddag ter beurze van Amster dam opnieuw vrees voor den gulden doen ontstaan. Op onze beleggingsmarkt werden vrij sterke verliezen geleden. Juist circu leerden dezer dagen geruchten, dat a.s. Za terdag een nieuwe 3conversie!eening Ned. Indië zou worden aangekondigd tot een bedrag van ƒ50 millioen tegen een koers van 99%. Wanneer het wantrouwen op de valutamarkt niet spoedig zou worden weggenomen, lijkt het zeer waarschijnlijk, dat deze emissie zal moeten worden uit gesteld. De vrees voor den gulden kwam ook tot uitdrukking in een groote vraag op de aan- deelenmarkt. In sommige gevallen kwamen belangrijke koersstijgingen tot stand. Weekstaat Ned. Bank Rustig temidden van de woedende golven op de valutazee staat intusschen de Neder- lundsche Bank als een rots in de branding. Blijkens de gister gepubliceerde weekstaat is de positie van onze Centrale Bank in de afgcloopen week nagenoeg niet veranderd. De metaal voorraad bedraagt thans ƒ834.2 millioen, of 3 ton meer dan verleden weck. E-eze kleino vermeerdering is een gevolg van de toeneming van den zilvorvoorraad tot een gelijk bedrag. De goudvoorraad is on veranderd gebleven op ƒ812.6 millioen. Ook in dg goudvoorraad in het buitenland is geen wijziging gekomen, nl. ƒ51.7 millioen. De binnenlandsche wisselportefeuille is met ƒ1.5 millioen verminderd tot ƒ21.1 mil lioen. De buitenlandsche portefeuille bleef onveranderd op ƒ376.500. De beleeningen namen met ƒ1.1 millioen toe tot 132.6 millioen. Tegenover een stij ging der rekening courantsaldo's stond tlians een bijna even groote inkrimping van de biljettencirculatie. Deze bedraagt thans ƒ847 millioen (v. j. ƒ910 millioen). Het totaal dei- direct opeischbare verplich tingen bedraagt thans 1010.4 millioen (v. w. 1009.5). De dekking beloopt 80.4 (80.5) door goud en 82.6 (onv.) door goud en zilver. De weekstaat is de laatste van het boek jaar 1934/35 van de Bank. In dit verband trekt het dc aandacht, dat de post diverse rekeningen aan de passiefzijde van de ba lans is opgeloopen tot een bedrag van bijna 6 millioen, tegen 4.76 millioen een jaar geleden en ƒ5.21 millioen eind bo?tkjaar 1932/33. De cijfers geven ecnigen indruk van de in den loop van het efgeloopen boek jaar geaccumuleerde winsten, die op deee rekening zijn geboekt, al valt thans natuur lijk nog niets te zeggen over de netto winst en het dividend, dat over 1934/35 zal worden uitgekeerd, aangezien het wel Juni zal worden, voor het jaarverslag verschijnt. In verband met de koersdaling van dc Belga, maakt de „Oeuvre" melding van het gerucht, dat de Fransshe- minister-president Flandin misschien voornemens zou zijn in Tuni a,s. van het parlement bijzondere mach tjgjngen te vragen tot verdediging van de Fransche valuta. De koersen hedenmorgen Op do wisselmarkt te Amsterdam kon het Belgische devies zich hedenmorgen belang rijk herstellen. I)e openingskoers stelde zich op 31.75 (slot gister 30. Parijs kwam af op 9.7511/16, Berlijn op 59.38%. De dollar lag vast in de markt en noteerde ƒ1.48. Om 12 uu belga 31.20. was de koers van de op die grond alleen moeten afwijzen. Zijn politieke berekening had hij achterwege moeten laten. Overigens ligt het niet in de lyn der Christelijke levensovertuiging om zich langzamerhand terug te trekken, doch veel meer om steeds breeder terrein op te eischen om er de banier van Koning Jezus te plaatsen. „GOODYEAR" IN INDIë BATAVIA, 20 Maart (Aneta). Aneta ver neemt, dat de heer Litchfield, leider van do Goodvear-fabriekcn, die in midden Mei de officieels opening van de Goodvearbanden- fabriek te Buitenzorg zal bijwonen, hoofd zakelijk Ned.-Indië bezoekt in verband met de bestaande luchtvaartplannen. Hieromtrent heeft hij reeds te Berlijn en in Nederland besprekingen gehad Hierdoor zal waarschijnlijk een groote stoot aan de lucht-scheepvaait worden gegeven. ONVERKOCHTE GROENTEN Een sombere lijst Het is een sombere lijst van de producten die in het afgeloopen jaar in het Westland onverkocht zijn gebleven. Groote hoeveelheden greenten zijn vernie tigd, producten door ds tuinders met zorg gekweekt en geoogst, om daarna op de vuil nisbelt te worden gedeponeerd. In totaal bleef iu 1934 aan de twaalf West- landshe veilingen onverkocht: 2.048.111 kg. tomaten: 1.3&S.027 kroppen sla; 232.483 stuks bloemkool; 193.417 kg. tuinboonen; 309.437 kg. spinazie; 32.6S6 kg. andijvie; -44.5GG kg. dubbele boonen; 36.433 bos peen; 176.407 kg. Nero; 16.306 bos raapstelen; 15.295 kg. poste lein; 35.139 bos selderj; 21.940 stuks kom kommers. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER SOCIALE DAG STUDENTCORPS V.U. Ordening en Corporativisme Referaat van Mr. G. E. van Walsum Vandaag werd te Amsterdam gehouden een „Sociale dag", georganiseerd door het Studentencorps van de Vrije Universiteit. In de middagvergadering refereerde mr. G. E. van Wal sum van Rotterdam over het onderwerp „Ordening en Corporate Spr wees er o.m. op dat evenals ie liberale gedachte de ordenings-gedachte de aanduiding is van een bepaalde denkwijze, een richting en niet een uitgewerkt stelsel Evenals bij de liberale gedachte is er bij de ordeningsgedachte ruimte voor verschil van inzicht met betrekking tot de uitwerking Wanneer men aangegeven wil zien hoe de geordende maatschappij eruit moet zien, verwart men de ordeningsgedachte met een ordeningsplan. Spr. staat huiverig tegenover ordeningsplannen, omdat deze zeer licht een rationalistische constructie worden. Het rationalisme is geen noodzakelijk en onaf scheidbaar bestanddeel van de ordeningsge dachte, doch deze dient in tegendeel daar van te worden los gemaakt. Natuurlijk is een uitwerking van de orde ningsgedachte noodig en daarom kan men het ook niet stellen zonder ordeningsplan nen. Men mag deze echter nooit tot een stelsel maken. De ordeningsgedachte is naar voren ge komen als een gevolg van de crisis, die de oogen heeft geopend voor de economische structuur-veranderingen; maar tevens is ze het product van geestelijke structuur-veran deringen, die wel in en door de crisis geac centueerd zijn, maar reeds eerder werkzaam Krachtens onze christelijke levensovertui ging zegt Spr., die een open oog geeft de beteekenis van geestelijke waarden, staan wij open voor de andere maatschappij opvatting, waarvan de ordeningsgedachte de aanduiding is. In onze afwijzing van de eenzijdigheid van het individualisme knoo- pen wij aan bij onze groote voorgangers. Dat fascisten en nationaal-socialisten naar den anderen kant in eenzijdigheid vervallen, kan voor ons nooit een reden zijn aan het individualisme vast te houden, evenmin als de eenzijdigheid van het socialisme een beletsel was voor het aanvaarden van de sociale wetgeving. Wanneer uien niet een algemeen orde ningsplan wenscht, zegt Spr., moet men er wel genoegen mede nemen, dat de wet op de verbindend en onverbindend-verklaring van ondernemersovereenkomsten den vorm van een machtigingswet heeft. Intusschen demonstreert deze wet de staatsrechtelijke verlegenheid, waarin wij zijn komen te ver- keeren: de nieuwe wijn van de ordening wordt gegoten in de oude zakken van het bestaande wetgevings- en bestuursapparaat. Het corporativisme van dc N.S.B. is een bepaalde opvatting over de uitwerking van de ordeningsgedachte, die staat naast an dere en beheerscht wordt door het beginsel van clen totalen staat. Deze exclusivistiscne staatsopvatting brengt de N.S.B. ertoe voor zich op te eischen het monopolie van de or deningsgedachte. Het is een geluk dat de N.S.B. te laat kwam om de ordeningsge dachte voor zich te monopol iseeren: deze kon hier te lande gestalte krijgen, onafhan kelijk van het nationaal-sqcialisme. Onze roeping is: de verwezenlijking van dc orde ningsgedachte in nationalen zin. Het grond beginsel daarbij behoort te zijn, dat de corporatieve belangen-vertegenwoordiging ondergeschikt is aan de politieke beginsel- v er tegenwoor diging. De plaatsing bij de crisisbureaux Een kwestie van protectie? De heer Amelink (a.r.) heeft aan do ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken do volgende vragen ge steld. 1. Zijn de minis ters in staat, mede te deelcn, of het juist is, dat door don directeur van de Gemeentelijke Ar beidsbeurs te 's-Gra- venhage aan een bij deze beurs inge schrevene het volgende is medegedeeld: „Uw brief van 1 dezer kwam in mijn be zit. In verband daarmede kan ik u mede- deelen, dat men wel voornemens is de plaat sing bij de crisisbureaux te doen via de openbare bemiddeling. Tot heden is dit echter niet het geval. Volgens mijn ervaring berust dc te werkstelling bij die bureaux, enkele uitgezonderd, uitsluitend op voor- VERDUISTERINGEN bij landbouwcrisisbureau en Haagsch crisiscomité Voor duizenden guldens opgemaakt De Haagsche politie heeft wegens ernstige verduisteringen, gepleegd ten nadeele van een der botercontrölesta- tions, ingeschakeld in het bureau voor crisis-aangelegenheden, afd. van het departement van Econ. Zaken, dat ge vestigd is aan de Wilhelmina van Prui senstraat, te Den Haag, gearresteerd den Haagschcn boekhouder W. F. v. B. De verduisteringen, die over een ter mijn van twee jaar gaan, loopen in de duizenden guldens. Thans is reeds voor tienduizend gulden aan verduistering komen vast te staan, hoewel het eind bedrag nog wel belangrijk hooger zal zijn, daar het onderzoek der boeken door rijksaccountants nog in vollen gang is. De Tel. weet het volgende nog mede te deelen, ook over een andere verduistering- Van R., die inmiddels naar het Huis van Bewaring is overgebracht, leefde op ruimen voet en heeft alle verduisterde gelden opge maakt. Zijn malversaties pleegde hij door hst incasseeren van gelden ten eigen bate en met verantwoorden in de boeken, het dubbei noteeren van uitgaven en het uit geven van valsche kwitanties. De verduiste ringen kwamen aan het licht bij een inspec tie van de boeken. Van B. heeft geen mede plichtigen gehad. De boekhouder heeft deze verduisteringen op een geraffineerde wijze gepleegd, zoodat het hem mogelijk is geweest, zijn bedrog langen tijd vol te houden. ITij was vroeger aan de kassa-afdeeling verbonden geweest en wist dus, hoe men daar te werk ging. \n den koffietijd nu schreef hij daar kwi tanties uit en liet deze innen, doch verant woordde de ontvangen bedragen niet in de boeken. De reclames van de menschen.uiter aard meerendeels kleine zakenlieden, die reeds betaald .hadden, maar zich niettemin later een tweede (echte) kwitantie gepre senteerd zagen, wist hij te onderscheppen. Ten slotte begon er iets te haperen aan de boekhouding. De accountantsdienst kreeg argwaan en ging onderzoeken. De man werd daarop door de politie gearresteerd ei kende. Hij was indertijd werkzaam op het accountantskantoor dat de crisisaccountants dienst overnam, en werd toen óp aanbeve ling mede overgenomen. Verder heeft de Haagsche politie drie personen gearresteerd, van wie twee werk zaam bij het Haagsche Crisis-Comité, die ten nadeele van het Haagsche Crisis-Comité belangrijke bedragen hebben verduisterd. Zekere B. is reeds eenigen tijd geleden het Huis van Bewaring opgesloten wegens het innen van gelden met valsche kwitan ties voor het Haagsche Crisis-Comité, welke hij ten eigen bate aanwendde. De tweede arrestant, W., ontvreemdde geld, dat zijn vrouw als wijkhoofd van het Haagsche Cri sis-Comité eenmaal per week met het col lecteeren ophaalde. De vrouw zou van deze verduistering door den man niet geweten hebben. De derde arrestant S., incasseerde eveneeas gelden met valsche kwitanties en stak het geld in eigen zak. De beide laatstgenoemden zijn, nadat pro- ces-verbaal is opgemaakt, op vrije voeten gesteld. Hoewel de verduisterde bedragen niet onaanzienlijk zijn, is het niet gemak kelijk vast te stellen hoeveel het Haagsche Crisis-C.omité is tekort gekomen, daar de diefstallen over een langen termijn loopen. spraak (protectie). Men schijnt iemand te moeten hebben, die ter plaatse in vloed heeft." 2. Indien dit juist is, zijn de ministers dan bereid te bevorderen, dat voortaan, voorzoo ver geen geschikte wachtgelders beschik baar zijn, het betrekken van personeel bij crisisinstellingen uitsluitend door bemidde ling van de arbeidsbeurzen zal plaats heb ben? Mr. W. BOEKHOUDT t Op 6S-jarigen leeftijd is te Den E leden mr. W. Boekhout, oud-, in het Gerechtshof te Amsterdam. De Regeering erkende zijn vele verdiensten door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, ter wijl hem ook het Officierskruis van de Oranje-Nassau-orde was toegekend. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Vrijdag a.s. te 2 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Voornaamste Nieuws. dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De onzekerheid over de toekomst van het Belgische devies zal tot Vrijdag a.s. voort duren. De Belgische premier bewaart het stilzwijgen. Te Amsterdam is heden de „Sociale Dag" gehouden van het Studentencorps der Vrije Universiteit. Blz. 2 Volgens een communiqué van de thans geëindigde Engelsch-Duitsche besprekingen is volle klaarheid verkregen inzake de weder zijdsche opvattingen. Eden is vannacht reeds naar Moskou doorgereisd, Simon is vanmorgen per vliegtuig naar Londen te ruggekeerd. Vrijdag is de Belgische regéeriogsver- klaring te verwachten. Vermoed wordt, dat het Kabinet langdurige volmachten zal vragen en dat het een „verzachte New Deal- politiek" zal voeren. Dezer dagen heeft het bestuur van de Bond van Prot. Chr. Scholen te Utrecht ver gaderd. De werkloosheidscijfers over de week van 4 tot 9 Maart wijzen een achteruitgang aan van 7904. De loonsverlaging in de mijnen is nog ven der uitgesteld tot 1 Mei. tltOAlUES iL* KCANStN Takken De ontsporing te Berkel Treinenloop weer normaal Gistermiddag om 1 uur was de treinen loop op de lijn Rotterdam—Hofplein—Den Haag, welke gestagneerd was als gevolg van de ontsporing te Berkel, weer normaal. Het hoofdspoor is evenwel nog steeds ver sperd. Men maakt echter gebruik van een zijlijn te Berkel. Aangezien hier géén stroomdraden zijn, worden de treinen door een locomotief over dit gedeelte heen ge- EEN NIEUWE ERFGOOIERSKWESTIE IN HET GOOI Het bestuur van Stad en Lande van Gooi land besloot do familie Hom van de F.rf- gooierslijst af te voeren. Thans is bij den kantonrechter te Hilversum een bezwaar schrift ingediend tegen deze beslissing van! het bestuur, door Mr. Wijkersloot de Weer- desteyn to Utrecht en namens alle 19 leden van het geslacht Hom, die te Hilversum en te Bussum wonen. In dit bezwaarschrift wordt aangevoerd, dat de naam Hom voorkomt op de ledenlijst van 1912 en dat hij daarom niet kan wordert afgevoerd. Verder wordt critiek uitgeoefend op de methode bij het onderzoek inzake do stamboom en der gegadigden voor de Erf- gooicrslijst. Er worden meer afvoeringen venvacht indien wordt uitgemaakt, dat dc ledenlijst 1012 geen bindende kracht heeft. Een der lede» van de familie Hom heeft zelfs zitting gehad iu het bestuur van Stad en Lando. DRIE KINDEREN NAUWELIJKS GERED Te Enschedé brak in een perceel aan den Voortsweg. bewoond door het gezin van G. T.. brand uit, vermoedelijk tengevolge van een fout in den schoorsteen. Drie kleine kinderen, die reeds te bed lagen, konden met groote moeite worden gered. De kleer tjes welke naast de bedjes lagen, hadden reeds vlam gevat Het perceel brandde groo- tendcels uit, terwijl het aangrenzende "per ceel veel waterschade bekwam. ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i April a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te boven, en in prijs er beneden. 'Abonné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LE1DSCHE COURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1