jHrnwr CriitsriK Courant W, Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. mei Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5435 Bureau: BreesUiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 26 MAART 1935 15e Jaargang 0fototrtertiEprij?en: Van 1 tot 5 regelsÏ.17'/» Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingen - van 1—5 regels2.30 Elke regel meer045 Handelsad verten tién per regel 0.17 7a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tót i 'April a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te bovenen in prijs er beneden. Qbonné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT fan 'I ui 1 i i fini' ii ii' li i in ui r'i'i ii'i'iu ui i miii11riei i f if DUIDELIJK VOOKBEELD Dezer dagen lazen we ergens, dat Dr Colijn in de regeeringsverklaring, uitge geven bij het optreden van dit Kabinet, ge zegd zou hebben: Wij zullen een „gemengde politiek" voeren. Daarmee zou bedoeld zijn, dat hij en zijn mede-ministers, voorzoover ee tot de rechterzijde behooren, het niet al te nauw zouden nemen met de toepassing derd door hen beleden Christelijk politieke beginselen. Deze voorstelling van zaken kunnen we niet accepteeren. Een principieel staatsman raag niet transigeeren, mai'chandeeren of speculeeren met beginselen. Dat ware beginselloos en de scherpste af keuring ware niet scherp genoeg. Wat echter een praktisch staatsman van tijd tot tijd wel doen moet, dat is genoe gen nemen met minder dan hij wenscht; of, wat hetzelfde is, voorloopig zwijgen, over wat hem lief is. Dr Colijn heeft ter verdediging van zijn herstel-program dan ook met geen woord gesproken over verdoezeling van eigen beginsel. Dat liet hij zich zelf niet' voorschrijven en dat verlangde hij van nie mand. Wat hij wel heeft gezegd is dit: het ka binet zal zich onthouden van het indienen van wetsontwerpen, welke politieke hartstochten kunnen oproepen. An ders-gezegd: een minister zal geen voorstel doen, waarvan men bij voorbaat weet, dat het de politieke partijen tegen elkander in het harnas jaagt. Ten aanzien van de stemplicht heeft minister de Wilde zich daaraan streng ge houden. ,Voor zijn persoon juichte hij het voorstel van de S.D.A.P. om het halfslachtige voor schrift van opkomstplicht af te schaffen, ten zeerste toe. Maar als minister in een gemengd kabinet kon hij het noch in het wetsontwerp inlasschen noch bij de Kamer aanbevelen. Want het was een partij-poli tiek voorsteL Zijn partijgenooten waren natuurlijk vol komen vrij om hun stem aan het voorstel te geven en zij deden dat ook. De anti-rev. fractie gedroeg zich echter o.i. meer èn régie dan de S.D.A.P., want zij was niet tot in diening van het voorstel overgegaan. De schrapping van de opkomstplicht is verworpen; het spijt ons. Maar dat de re geering, in casu de Minister van Binnen- lapdsche Zaken geen voorstel tot afschaf fing had gedaan, was volkomen in overeen stemming met de grondslag van dit Kabi net en een sprekende en juiste toepassing van het beginsel: politiek, welke partij hartstochten kan opwekken, zal dit Kabinet niet voeren. vraagd worden: hoe lang hinkt gij nog op twee gedachten? Hoe kunt gij voor uw kind de Christelijke school en voor u zeil de on-Christelijke vakvereeniging begeeren? Wees toch een man en wees consekwent; precies als uw „moderne" mede-arbeiders! BINNENLAND. Arasterdam en het Werkfonds Eerste werk aanbesteed Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft in het openbaar aanbesteed het ma ken van den onderbouw voor de nieuw te bouwen brug in de Jan van Galenslraat Dit is het eerste werk, Jat in de hoofd stad wordt uitgevoerd als onderdeel van het zestig-millioen-plan, ter bevordering van de werkverruiming. Er waren dertig ingekomen biljetten. De laagste inschrijfster was de N.V. Kraayi velds Aannemings Maatschappij en A. Hof man Pzn. te Haarlem met 119.000,Het hoogst werd ingeschreven door de N.V. Nederlandsche Bouw- en Aannemings Maatschappij te Amsterdam met 149.675 Wacht tot de trein stil staat Of.... U krijgt een proces-verbaal Dor de directie der Ned. Spoorwegen is volgens de „Tel." opdracht gegeven aan de stationchefs om proces-verbaal te doen op maken tegen reizigers, die zich op een in beweging zijnden trein begeven, of wel een nog niet geheel stilstaanden trein willen verlaten. Zelfs mogen reizigers,, die wen- schen uit te stappen de portieren niet ope nen, voor de trein geheel stilstaat De op dracht aan de stationchefs gaat vergezeld van de bijvoeging, dat desnoods politie- hulp moet worden ingeroepen. Op verschillende stations zijn gister reeds processen-verbaal opgemaakt DUIDELIJK ADVIES In het orgaan van de Chr. Kantoor- en Handelsbedienden vinden we een citaat uit een ,',Dordtsche circulaire"; d. w. z. een cir culaire „Van kameraden vóór kameraden" uit de moderne vakbeweging. Zo handelt over het verband, dat er bestaat tusschen het lidmaatschap der socialistische vak beweging ende openbare school en de circulaire zegt daar onder veel meer van: „Door uw lidmaatschap van de moder ne arbeidersbeweging hebt ge u op het standpunt gesteld, dat deze beweging het beste en het meest doeltreffend uw be langen behartigt. Gij koost niet een con- fessioneele organisatie en gaaft daardoor te kennen, deze te beschouwen als uw tegenstanders. Welnu, door de moderne richting te kiezen, aanvaardde gij vrij willig het standpunt van deze beweging ten opzichte van het onderwijs en wel „de richting van het openbaar onder- Voert daarom, evenals ge in uw dage lijksche strijd doet, ook dit onderdeel consekwent door. De moderne arbeiders beweging kent slechts één school als zijn de de school, waar het kind van haar leden thuis hoort, namelijk de openibare school". De vraag kan gesteld of men hier de openbare school niet al te duidelijk in dc moderne hoek duwt, doch dat moeten de heeren zelf maar weten. Het is echter zoo klaar als de dag, lederen, die eenig gevoel heeft voor conse- kwenties en logica naast dit sprekende schilderij onmiddellijk een ander hangt Wanneer de modern georganiseerde ar beiders vermaand worden naast de roode organisatie de openbare school te kiezen, dan mag aan de Christelijke arbeiders, die nog verkeerd georganiseerd zijn, ge De vacature bij de Staatsmijn-directie Nog geen beslissing Naar aanleiding van het bericht, als zou m de vacature in de directie der Staats mijnen, ontstaan door het eervol ontslag van den heer dr. J. C. F. B u n g e, wegens de moeilijke tijdsomstandigheden niet wor den voorzien, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat van een dergelijk voor nemen niets bekend is en dat dus ook geen beslissing in deze richting kan zijn geno men. 'IT DE HAAGSCHE RAADSZAAL Geen beste dag voor de wethouders De vergadering van gisteren biedt vrijwel geen stof voor een overzicht Alle agendapunten waren van oudergeschikte bcteokenis. Toch heeft de Raad kans gezien om tot half vijf zich te vermeien in allerlei ver warde discussies. 't Begon al dadelijk bij de inleiding tot de benoemingen. Het was nl. noodig een onder wijzer aan een openbare school eerst te ont slaan, ten einde hem aan een andere school te kunnen benoemen. Het was een vakonder wijzer in handenarbeid. Ook de kwestie van het kookonderwijs aan L. O. kopscholen kwam weer op de proppen, net als li dagen geleden. B. en W. hadden tegenover soc. dem. op positie een tegemoetkomende houding aan genomen en stelden nu voor kookonderwijs in 8ste klassen \an L. O. kopscholen te hand haven, hoewel het geven van dit onderwijs niet geheel in overeenstemming is met de wet. Ze gaven daarmee een deel van do be oogde bezuiniging prijs en stelden ook het overige in gevaar toen dc wethouder van onderwijs op een vraag van den heer Smits kamp antwoordde, dat ook het bijzonder onderwijs dit onderwijs op dezelfde wijze zal kunnen geven als bij het openbaar on derwijs geschiedt. Ook de bezuiniging door het ontslag van den vakonderwijzer werd niet verkregen. De wethouder bleek weer zoo onvoldoende op de hoogte, dat het gezamenlijk amok der soc. dem. en van den heer v. Beresteyn er toe leidde, dat het stuk werd aangehouden. Zelfs de hulp van den burgemeester kon dit niet voorkomen. Wethouder v. d. Bilt, wiens optreden weer een armzaligen indruk maakte, zal z'n fractiegenoot, die hem in den laatsten tijd bij herhaling den voet dwars zet, wel dankbaar zijn! Ook wethouder Feber bracht het er gis teren niet al te best af. Ook hij kende zijn stukken niet en moest het antwoord op ver schillende vragen schuldig blijven. Zwak was reeds zijn houding bij het punt betreffende het uitbreidingsplan „Laakwijk" Pijnlijk werd de situatie echter bij de be handeling van do erfpachtóuitgifte aan de „N.V. De Weert". Ook hier was de heer v. Beresteyn de opponent, die naar aanleiding van z.i. op een dwaalspoor leidende reclame van deze N.V. verschillende vragen stelde, die op zichzelf niet onredelijk waren. De wethouder zat met den mond vol tanden; hij had geen stukken bij zich, luidde z'n veront schuldiging. De/.e was weinig houdbaar. Dat voelde hij blijkbaar zelf, zoodat hij zich bereid verklaarde de zaak nog eens in de commtsne voor Openbare Werken te behan delen. Toch is het er niet toe gekomen, dat deze suggestie doorging. De burgemeester redde den wethouder door er op te wijzen, dat de erfpachtsuitgifte gevoeglijk kon door gaan en B. en W. voor de optimistische aan biedingen van den exploitant niet verant woordelijk zijn. De kwestie van de bouw vergunning komt bovendien nog afzonder lijk aan de orde en Bouw- en Woningtoezicht zal die zeker niet geven in dien mocht blij ken, dat de maten der vertrekken zoo mi niem zijn, dat ze niet voldoen aan de Bouw en Woonverordening. De Raad nam daar genoegen mee. Tenslotte nog een kort duel tusschen4 den heer Schaddelee en wethouder De Vries, waarbij de communist glansrijk het ondër-' spit delfde, doordat hij bleek te spreken zonder voldoende kennis van zaken. Met genoegen trekken we uit deze discus sie de conclusie, dat voor het Haagsch Cri siscomité dit jaar belangrijk meer van het Nationaal Crisiscomité zal worden ontvan gen voor extra-hulp aan in ondersteuning opgenomen werkloozen. Meer dan een ton zelfs. Er zal dus wat ruimer armslag moge lijk zijn. Veluwsche Landstormdag te Barneveld Op een desbetreffend verzoek van het. co mité ter voorbereiding van de op Vrijdag voor Pinksteren te Barneveld te houden landdag, zijn de volgende autoriteiten uit land en gewest toegetreden tot het Eere- Comité voor deze dag: de Ministers van Binnenlindsche Zaken en Defensie, Gene raal Jhr. Röell, commandant Veldleger, Ge neraal Reynders, Chef van de Gen. Staf, de Commissarissen der Koningin in de provin cies Gelderland, Overijssel en Utrecht, Gen. Duymaer van Twist, Gen. de Jongh, Inspec teur B.V.L., Gen. Borel, Oud-Inspect. B.V.L., Baron van Nagell, Tweede Kamerlid Mr. Ridder van Rappard, Generaal Baron van Voorat tot Voorat, Ct. 4c Divisie, Generaal Nauta Pieter, CL 2e Divisie, Dr. C. J. K. van Aalst, Huize Hoevelaken, de Brigade-Com mandanten uit Ede, Amersfoort en Harder wijk, Graaf du Monceau, opperceremonie- mecster van H. M. de Koningin, Jhr. Boreel van Oldenaller, Opperhofmaarschalk van H. M. dc Koningin, Ct van het Korps Rijdende Artillerie, Chef van het Korps Mariniers, Jhr. Dr Haersma de With, de burgemees ter van Barneveld, Baron van Heeckeren van Keil, Ct van het L. S. K. Motordienst te Arnhem. Waar een zeer groot aantal afdeelingen reeds in het bezit is van een afdeclings vaandel, wordt aan deze landdag o. m. ook een vaandelwedstrijd verbonden. HET NED. PADVINDSTERSGILDE De Jaarvergadering van het Nederland sche Padvindstersgihle zal gehouden wor den te Haarlem op Zaterdag 30 Maart a.s Aan de vergadering is een excursie naar de Bloemententoonstelling Flora te Heemstede verbonden: Waarom niet origineel? De Burgemeester van den Bosch lijkt zoo ongeveer de meest origineele magistraat ons land. Telkens weer steelt hij 't hart der journalisten. v. op doze wijze. Eens kwamen we na zware excursie 's avonds in den Bosch aan. We hadden, heuschl meer trek in een bord soeo dan in een toespraak, al zeggen kwaadsprekers (van soep, wel te verstaan) wel eens, dat deze twee soms veel op elkaar lijken. Nu is een toespraak van burgemeester van Lanschot altijd even pikant als een croquant croquetje; maar hij begreep subiet dat wij zelfs zijn geestige redevoering niet voldoen de zouden waardeeren en zei hij slechts dit: Overtuigd, dat gij bereid zijt uw lezers mee te deelen, dat de Burgemeester van den Bosch weer een van zijn vloeiende en vlotte speeches gehouden heeft in vier talen wensch ik u smakelijk eten. Het applaus was overweldigend. De speech was origineel. Maar nu zag ik burgemec^r Van Lan schot op een foto. Er stond onder: „Oud 's-TIertogenbosch in wording. Door bur gemeester van Lanschot werd de eerste om heining geplaatst op het groote feestterrein voor de a s. feestelijkheden ter gelegenb van het 750-jarig bestaan van 's-Hcrtogen- bosch". Neen, die foto viel me tegen. De Burge meester hield de schop tamelijk onhandig vast Doch dat niet alleen. Hij had een flinke winterjas aan, een bolhoed op en een groote lef doek in de linker-bovenbuitcn jas- Orijrincel ware geweest en volkomen ii de stijl van de tegenwoordige regeerings- politiek als de heer Van Lanschot jas er. hoed aan de schutting had gehangen en in hemdsmouwen de schop had gehanteerd. Dit was niets voor hem. Ik hoop het nog eens anders te zien. Plantenimport uit België Alleen met certificaat van uitvoer Met ingang van 6 April a.s. zal, krach tens de tusschen ons land en België getrof fen regeling, de invoer van azalea's en niet houtvormende siergewassen alleen kunnen geschieden onder overlegging van een aan het Belgische ministerie van Landbouw af te geven certificaat. In verband daar mede zullen de thans uitgegeven toewijzin gen slechts tot en met 5 April a.s. hun gel digheid behouden. Na dien d.vum zal de invoer slechts kunnen geschieden indien bedoeld certificaat wordt overgelegd. In principe zal alleen worden geleverd aan Nederlandsche importeurs, die gedu rende de jaren 1930 en 1931 hier te lande planten uit België hebben geïmporteerd, door Belgische exporteurs, die door de Bel gische regeering zijn erkend. Eén en ander waarborgt een verloop van den handel, dat aansluit aan den normalen gang van zaken. Gedurende het tijdvak van 5 April a.s. tot 1 Juni a.s. zullen hier te lande geen bloeiende of kleur toonen.de azalea's en hor tensia's uit België kunnen worden inge voerd. De aandacht van belanghebbenden wordt er met nadruk op gevestigd, dat het aanbeveling verdient, in verband met de belangen van den Nederlandschen handel gedurende hetzelfde tijdvak de laatstge noemde artikelen eveneens niet naar Belgic te exporteeren. A.R. Statensectie Delft De vergadering van 30 Maart te Delft gaat niet door. Op Vrijdagavond 5 April, om 8 uur wordt een groote propaganda-vergadering gehouden in de groote Doelenzaal te Delft, toegankelijk oor alle anti-revolutionairen in het Westland -en Omstreken. In deze ver gadering hoopt als spreker op te treden. Mr. H. Bijleveld met het onderwerp: „Verwar ring en Vastigheden" Er wordt op een groote opkomst gerekend. Niemand onze a.r. mannen en vrouwen ont- breke op het appèl! Alweer een Open Brief In een Open Brief aan Ir. Mussert ver heugt Prof. C. W. de Vries er zich over dat de eerste zich zelf heeft herzien en thans het staats-absolutisme verwerpt. Ook constateert Prof. de Vries dat de N. S.B. blijkbaar aan de Staatsmacht wel gren zen stelt en dat Ir. Mussert zich dus In coed gezelschap van Gneisj en Lorenz von Stein, maar ook in dat van Stahl en dc Savomin Lohman gaat begeven. Ten slotte stelt Prof. de Vries de vraag: nh gij die Staatssouvereiniteit verlaat zoude ik gaarne willen weten of gij ook, juist als wij, tegenwichten u denkt Deze tegenwich ten moffen nooit als machten worden ge dacht die ten slotte den Staat overheer- schen. Daarover zijn wij het toch ook eens' Wij, liberalen, vinden die tegenwichten in het geestelijk leven van ons volk zelf. En Gij? Bang voor humor De kwaal schijnt algemeen. Ook de redac tie van het Dagblad van Noord-Rrahant schijnt niet tegen eenige humor te kunnen. Wij maakten melding van een brief van eer lezer uit Axel, die beweerde, dat Colijn d' dank van Zeeuwsch-Vlaanderen verdient voor zijn weigering inzake een betere ver binding met Brabant; dat enkel Noord-Bra bant die verbinding begeert en dat „Zeeland voor de Zeeuwen" moet blijven. Ironisch voegde hij daaraan toe, dat er misschien landhonger in 't spel is. doelend op deinvoer van kranten". De redactie van het Dagblad schrijft „Een dergelijke opmerking verdient waar lijk niet verder een woord eraan te verspil len; alleen vestigen wij de aandacht erop, dat daaruit wel voldoende blijkt, met wat voor soort tegenactie men hier te maken heeft". Ze heeft schoon gelijk. Zij had er zelfs niet op moeten reageeren. Want het was niets dan een aardigheid. Nu wisten dat onze geachte collega „nog al zwaar op de hand is"; maar het spijt ons, dat hij zich aan deze onschuldige humor stootte. Nat. Chr. Geh. Onthoudersvereen De algemeene vergadering Naar we vernemen zal de algemeene ver- gadering van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. Woensdag 28 en Donderdag 29 Aug. a.s. te Leeuwarden worden gehouden. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur wegens periodieke af treding van den voorzitter. Min. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar en den penningmeester, Ds J. Henri Ledeboer te Amsterdam, waarvan de laatste zich niet meer herkiesbaar stelt. Ook komt aan de orde de verkiezing van 3 leden van de com missie van redactie wegens periodieke af treding van Ds A. J. Montijn te Utrecht en het bedanken van de heeren Ds D. Kuilman te Leiden en Ds P. Veen te Utrecht. BOOTTREIN M.S. „DEMPO" De trein in aansluiting op het heden le Marseille verwacht wordend m.s. „Dempo", za.l morgenochtend om 7.14 te Roosendaal, 8.11 te Rotterdam D.P. en 8.44 te Den Haag H.S. aankomen. Aankomst Amsterdam 9.44. BEGRAFENIS GRAAF VAN RECHTEREN LIMPURG Gistermiddag heeft de bijzetting plaats ge had van het stoffelijk overschot van den oud- Commissaris der Koningin in Overijssel Mr. A. F. L. Graaf van Rechteren Limpurg. Na dat in het kasteel door Ds. van Zwet een rouwdienst was gehouden, werd de kist met het stoffelijk overschot geplaatst in den graf kelder in dc grafelijke bosschen bij Almelo. Bij den grafkelder werd op verzoek van den overledene niet gesproken. Alleen sprak de predikant het Onze Vader uit, waarna een schoonzoon van den ont slapene, kapitein ter zee C. baron dc Vos van Steenwijk, dankte. GEMENGD NIEUWS TREINONTSPORING BIJ BERKEL Achterste wagen verwoestte in 8o K.M. vaart een der perrons Reizigers wonder boven wonder geen letsel Van den electrischen sneltrein, dio van morgen te 7.40 van Rotterdam-Hofplein naar Den Haag vertrok, is op het station Berkel, waar de trein met een snelheid van SO K.M per uur passeerde, de achter ste wagen ontspoord. Deze werd over een afstand van 120 M. meegetrokken, ver hoestte een geleidemast en een seinpaal en ploegde als het ware een der perrons om, zoodat de steenen tot op verren afstand in het rond vlogen. De bestuurder bemerkte het ongeval en remde uit alle macht. Hierdoor is een groot ongeluk voorkomen. De reizigers in het achterste rijtuig zijn ten gevolge van don schok door elkaar ge slingerd, doch juist op het oogenblik dat de wagen tegen een der hoofdmasten zou botsen en gevaar liep om te slaan kwam de trein tot stilstand, waardoor persoonlijke ongelukken zijn voorkomen. Met eenige builen en schrammen en zeer ontdaan kon men den wagen verlaten. Deze helde sterk over, maar was intact gebleven. Do baan as voor wat betreft het spoor Rotterdam Den Haag geheel gestremd. Den geheelen morgen heeft men van Rodenrijs tot Pijn- acker op enkel spoor moeten rijden. De voltmeter schommelde... Bij het station Berkel heeft men behal ve de twee hoofdsporen, waarover heel den dag treinen passeeren, ook een range spoor. Ter plaatse waar de hoofdlijn e aftakking heeft naar het rangeerspoor de ontsporing geschied. De trein, bestaande uit drie wagens was het wissel reeds bijna gepasseerd toen het achterste trucstel van den achtersten wagen het rangeerspoor opreed. Dc trein zelf bleef echter liet hoofd spoor rijden, zoodat een déraillement onver mij del ijk was Nog even reed het achter ste truckstel op. het verkeerde spoor ver der, maar werd er toen met een 80 K.M. vaart uitgerukt. Het achterste rijtuig botste tegen een mast van de bovenleiding, waar door deze werd gekraakt en even later te gen een arm van een seinpaal, waardoor deze den verkeerden kant ging uitwijzen. Van den trein zelf werd de aöhterste beu gel vernield. De solide constructe van dit soort rij tuigen had tot gevolg, dat de voorste truck van het achterste rijtuig nog op J~ rails bleef terwijl het achterste deel den wagen met groote snelheid schu over de baan werd meegetrokken, e diepe voor trekkend over de spoorbaan. De wegvliegende kiezelsteenen van den spoorbaan vlogen tot in het stationsge bouwtje. De trein had nog steeds groote snelheid eD het gevaar voor de reizigers ging nu eerst recht dreigen, want het slin gerende achterste rijtuig kwam in botsin; met het iets verder liggende, ongeveer 1 M. hooge perron. Nadat de treeplanken waren afgerukt heeft de zware ijzerconstructie van den gederailleerden trein als een ploeg dit perron uiteengereten. De zware dwars- liggers van de beschoeiing werden ver splinterd, het bestrate perrondek uit elkaar gerukt en het perron zelf opge schoven. Eenerzijds werd de trein door deze ploegbeweging op een natuurlijke wijze geremd, anderzijds dreigde het groote gevaar dat het achterste rijtuig zou omslaan. Door de nauwkeurige plichtsbetrachting van den bestuurder, W. Gelijns, is dit laatste gevaar be zworen. De bestuurder heeft van de schokken die het achterste rijtuig maakte, evenals alle reizigers voor in den trein ongeveer niets gemerkt. Volgens dienstvoorschrift lette hij echter op zijn instrumenten en zag, dat plotseling de voltmeter ging schommele Dit was een teeken. dat er iets niet in orde moest zijn en dus zette de bestuurder aan stonds de remmen aan. Hierdoor kon de trein goed 100 M. na de ontsporing tot stil- Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bis. 1 Aanbesteding Tc Berkel is or het Werkfonds tc Amsterdam i elcctrische trein ontspoord. Blz. 2 Dc besprekingen te Berlijn schijnen vlot tc ver- loopcn Gisteren is gebleken, dat Duitschland voor een Oost-locarnopact niet gevoelt doch dat het genegen is tot internationale samenwerking onder voorwaarde van volledige gelijkgerechtigdheid. In Zwitserland en Frankrijk wordt de kwestie in de ontvoering van Bertbold Jacob door de ïzi's ernstig onderzocht. De Zwitsersche regce- ring heeft stappen te Berlijn gedaan. De stand der clearing met Duitschland. Verschenen is bet jaarverslag van dc Overijsel- sche Hypotheekbank. Blz. 5 Cumulatie en Werkloosheid. Brief uit Tropisch moordaanslag gepleegd op e stand worden gebracht Indien men nog enkele meters had doorgereden zou de ach terste wagen, die door het perron in schui nen stand werd geduwd, onverbiddelijk in botsing, zijn gekomen met een zware hoofd- mast van het bovennet en welke gevolgen dit zou hebben gehad laat zich in de gege ven omstandigheden denken. Nu bleef dc trein als het ware op het gvootendeels ver nielde perron hangen en de reizigers kon den zonder veel moeite, daar bij geholpen door het treinpersoneel, uitstappen. In het achterste rijtuig zaten ODgeveer 50 passagiers, meest forensen, die allen gelet op de omstandigheden, merkwaardig rustig zijn gebleven. Slechts enkele dames waren wat overstuur, doch kwamen met een glts water weer aardig op streek. Het feit, dat er van het gederailleerde rij tuig zelfs geen ruitje gebroken was, heeft er wel toe bijgedragen een paniek te voor komen. De verwoesting, die aan do baan werd aangericht was groot: de rails warén op verschillende plaatsen krom getrokken, hot bovennet vernield, het perron voor een groot deel verwoest cn enkele geleide- en sein masten beschadigd. F.en bordje „Let op da treinen", geplaatst bij een der overgangen had zelf ondervonden hoe nuttig deze waarschuwing was, want het had zulk een klap van het slingerende rijtuig gekregen, dat de stukken hout in het rond vlogen. Kort na het ongeval werd reeds een mon tagewagen uit Leidschendam gezonden. De reizigers van de gederailleerde trein zijn naar Rotterdam terug gebracht door een uit Den Haag komende trein. Er moest het verdere van den morgen op enkel spoor worden gereden en men verwachtte dat het avond zou worden voor de baan weer in orde zou zijn. Gelet op den aard van 't déraillement mo gen de reizigers echter dankbaar zijn, dat zij er zonder gebroken ledematen of erger zijn afgekomen. Een spoorwegcommissie zal een officieel onderzoek instellen naar de oorzaak van het ongeval. Naar wij ter plaatse vernamen zou dit waarschijnlijk te wijten zijn aan het te vroeg overhalen van een wissel. Een foto van de situatie ter plaatse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1