ÏSSfCfi) MAANDAG 25 MAART 1935 T O G A'S - HEERENKLEEDING Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Aangeoorneo: Naar Glclhoorn (toez.),J. J. Kct C.Wzil. cand. te Amsterdam GEREF. KERKEN Tweetal: Te Winterswijk, M. Boukema te Leidschendam en Th. Delleman te Aalten. Beroepen. Te Kollumcrpomp, cand. H. R- Groeneveld te Groningen (verb. be-.). Aangenomen: Naar Veenendaal, D. van Enk te Smilde. Bedankt: Voor Drieoergcn, W. de Graaf tc Ommen. GEREF. KERK TE ZWIJNDRECHT De gemeentevergadering der Gercf. Kerk van Zwijndrecht heeft oog niet een tweetal gesteld, gelijk wij op gezag van een voorbarig berichtgever hebben gemeld. Men is strevende naar de beroeping van een tweeden predikant. Ds. J. C B. EYKMAN J.Cr. Zondag 17 Maart heeft Ds. J. Homan van Brussel in de Belg. Zendingskerk te Aotwer- pen een afscheidswoord gesproken namens Ds. J^ C. B. Eykman J.Czn.. wiens voortdurende ongesteld heid hein genoopt heeft, het ambt neer te leggen. Wij hebben destijds gemeld, dat Ds. Eykman zich reeds te Rotterdam gevestigd had. Io dit afscheidsuur heeft een zoon van Ds Eykman gedankt voor de liefde, zijn vader door de gemeente betoond en voor de waardeerende woorden, door verschillende sprekers geuit Ds. Homan sprak over Joh. 12 27. GEDENKTEEKEN Ds. J. B. NETELENBOS Door vrienden en vereerders van wijlen Ds. J. B. Netelenbos is op het kerkhof te Groeolo een g.rafteeken geplaatst. De overdracht aan de familie geschiedde door den heer Broere uit Win terswijk. Een zoon van den overledene dankte voor dit bewijs van liefde, aan zijn betreurden vader betoond HET EUROPEESCH CENTRAAL HULP-BUREAU Het Europeesch Centraal bureau voor ker kelijke hulpacties te Genève (prof. dr. Adolf Keller) 'ontving in 1934 in totaal 6s9.799.ti3 Zwitsersche francs en gaf 604.323.S7 Zwit sersche francs voor kerkelijke hulpacties uit. De vergadering van het bestuur van dit bureau vindt dit jaar te Weenen plaats, en wel van 31 Augustus tot 3 September. De keuze van Weenen is met opzet geschied om bij de moeilijke situatie, waarin het Pro testantisme in Oostenrijk thans verkeert, het geheele hulpcomité in de gelegenheid te stellen met de Oosten rijk sche toestanden van nabij nader kennis te maken. CALVIJN'S INSTITUTIE In ons artikel van 7 Maart over de Insti tutie van Calvijn wordt de bewerking van Dr. B. Wielenga genoemd als Nederland- sche uitgave. Een paar lezers hebben hier uit afgeleid, dat ons geen andere Nederl. edities bekend waren. Ten onrechte; de editie van Dr. W. is alleen genoemd als jongste; er zijn voorts vertalingen van Dr. Sizoo (bij Meinema te Delft), van Ds. I.andwehr (bij Bolle te Rotterdam), van Ds Wijenberg (bij Zalsman te Kampen), en ook Hendr. de Cock heeft Calvijn's boek be werkt, UIT DE TIJDSCHRIFTEN In de Maart-aflev. van „H o r i z o n° wordt medegedeeld dat de uitgave van dit nieuwe Geref. apologetische maandschrift thans verzekerd is en men regelmatig met 32 bladz. zal uitkomen. Het streven is nu. vooral ook buiten den Geref. levens kring te worden gelezen, opdat het doel- thetisch de Geref. denkwereld te doen ken nen, benaderd worde. Deze aflev. bevat ver volgartikelen en een beschouwing van Dr. S. O. Los over het Geweten. De Correspon dentie (van Ds. Hagen) en de Sprokke lingen (van Ds. de B o n d t) worden al lengs tot. de bewogen actualiteit, welke een tijdschrift als dit naast de groote artikelen Tioodlg heeft, om geen studiegeschrift voor weinigen te worden. In „Kerkopbouw" van deze maand treffen wij o.m. aan een artikel over Arthur Drews, de stichter van de z.g.n. „Duitsche religie", dat een merkwaardig licht werpt op de theorieën van bepaalde Hollandsche theologen, die zich nauw verwant toonen met dezen A. Drews. Actueel is de beschouwing over de Kerkmuziek naar aanleiding van de Bach-herdenking van Prof. Dr. C. G. Wa ge n a a r. Prof. Dr. A. M. Brouwer polemiseert met zijn collega Dr. H. V i s s c h e r. KERKBOUW TE ZEIST Op 2en Paaschdag zal de Geref. Kerk te Zeist haar oude kerkgebouw aan de Slotlaac verlaten. Aao den Woudenbergsdien weg wordt «en nieuw gezet onder architectuur van den heer B. W. Plooij. FEUILLETON EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een gelukkige oplossing vond A'aar het Engelscli (20 Even later gingen zij naar een van de tenten, die zoo fantastisch verlicht was, en niet lang duurde het, of Violet zag haar vader naderbij komen met St. Maur, wiens gelaatsuitdrukking niet veel goeds beduid de. Bij zichzelven mompelde de jonge man: „Zoo, dus dit is dan de bewuste! Nu, hii staat mij niet beter aan, nu hij een levend caricatuur van de St. Maurs lijkt! Maar ik zal wel een spaak in het wiel steken!' Zoodra de hertog zijn dochter gewaar werd, zei hij tot St. Maur: „Wacht hier even op mij, wil je?" Zelve trad hij nu regelrecht op Violet en Trevanion toe, terwijl hij, toen hij diens ge laat duidelijker kon onderscheiden, in zich zelven zei: „Ze zal zeker zoo gTaag met dien jongen man samen zijn. omdat hij het levend eveu- beeld is van Lord St. Maur, dien zij in Egvpte heeft verpleegd." Tot Violet zei hij toen: „Zoo, dus daar zie ik je dan toch eens eindelijk! Ik geloof niet, dat ik het genoe gen heb, dezen heer te kennen." Ds F. C. MEYSTER 1910 3 April 1935 Zwartgekleede, witte das, hooge hoed, dat waren de attributen van lang ven-logen dagen. Nu hebben wc: colbert, telefoon, schrijfmachine. De groote stadspredikant van dezen tijd is... wat zijn stad van hem maakt en Ds. Meyster, die van zijn 25 ambtsjaren ruim 22 in de Maasstad heeft doorgebracht, is er nog jong bij gebleven ook. Niemand zou hem zijn 53 jaren aanzeggen en als je zoo'n paar uurtjes met hem gepraat hebt, is de rekening wel op te maken: een man die een berg werk verzet met een glimlach, die tot geen prijs gewichtig kan doen, die gemakke lijk denkt en praat en handelt, die vooral niet méér zegt dan hij kwijt wil wezen en toch niet karig is in woorden. Z'n tijd en z'u stad en z'n kerk kent hij door en door en onder een schijn van luchtig verglijden door het labyrinth van honderd vragen des tijds, bergt deze naar alle kanten open staande natuur een ernstig, warmvoelend innerlijk. Predikant allereerst, natuurlijk: „Dat was in m'n Jëugd al het verlangen, maar ik verloor vroeg m'n ouders en werd te Haarlem bij venvan ten opgevoed. Zoo scheen het onderwijs mijn toekomst. Ik heb er de Rijkskweekschool voor bezocht, de acte behaald, ook nog een voor vrije- en ordeoe feningen en een diploma voor kerkorgel- spel. Maar tot de school is het niet geko men; ik gaf privaat ondenvijs en werkte onderwijl voor het Staatsexamen-Universi teit. Zoo kwam de weg open naar de V. U. en toen ik afgestudeerd en door de classis geëxamineerd was, stonden er buiten de deur al broeders te wachten met een beroeps brief in de hand! Anders dan nu" „U is echter maar heel kort op 't platte land gebleven?" „Och, eigenlijk heb ik in Zoetermeer-Zeg- waard maar een jaar rust gehad; toen oe- gon het al met beroepen: Leiden, Dieren, Bodegraven enRotterdam. Die stad trok mij aan enenfin, u weet het, hier is mijn levenswerk gebleven, ofschoon er, 0jil. uit Amsterdam, herhaaldelijk aan ge trokken is. In de W'esterkerk ben ik op 3 Sept. door Ds. van den Brink bevestigd en de kerk was zóó vol, dat burgemeester Zim merman, die met de wethouders De Jong en v. d. Molen den dienst bijwoonde, na afloop zei, dat hij maar liever niet als hoofd der politie had willen optreden Het viel mij op, dat tijdens het gesprok slechts één maal de telefoon ging. Geen wonder: ,,'s Middags ben ik nooit thuis, altijd de wijk in. Nu ja, déze middagOf het een groote wijk is? Wel. 600 gezinnen. En ik weet precies, hoe het er is. Kijk, hier hebt u de rappörtenboekjes, alles staat genoteerd. Bovendien zorgt ons kerkelijk bureau, dat tip top in orde is, regelmatig voor het bij houden der nieuwe adressen, verhuizingen, enz. Elk binnenkomend gezin bezoek ik een keer. Verder is het huisbezoek gericht op zieken, huiselijk lief en leed, en natuurlijk zijn er de vele begrafenissen". „En 's avonds is u vermoedelijk ook. Kerk en Staat in Duitschland Een rustige Zondag In tegenstelling met de Zondagen 10 en 17 Maart is het gister io en om de Duitsche kerken der Belij denisbeweging kalm toegegaan. In alle kerken is het manifest tegen de heidensche leerstellingen van Rosenberg van den kansel voorgelezen vóór den aanvang der Godsdienstoefening, terwijl bovendien aan de voorlezing voorafging de volgende verkla ring (wij riteeren uit het Berlijnsche telegram van het Maandagochtendblad): „De president van de Pruisische synode heeft naar aanleiding van het manifest tijdens een onder houd met den minister van Binnenlandsche Zaken verklaard, dat zijo bewoordingen zich alleen rich ten tegen de nieuwe heidensche leerstellingen en tegen het dreigende gevaar, dat hieruit voor volk en staat voortvloeit". De Gestapo heeft zich van ingrijpen onthouden, zoodat het manifest van alle kansels is gehoord. Deze voldoening wekkende berichten zijn «en begrijpelijk gevolg van het standhouden der betrok ken prediikaoten, hiertoe vereenigd in den presidenl der Pruisische Synode Dr. Koch, van wiens be sprekingen met den Minister van Binnenïandsche Zaken, Dr. Frick, wij de vorige week hebben mel ding gemaakt. Door de voorafgaande verklariog Ls blijkbaar tegemoet gekomen aan den eisch van Dr Frick. dat het manifest in geen geval „staatsfeind- Iich" mocht klinken, doch tevens is daarbij de vol ledige inhoud van het manifest gehandhaafd. In feite waren de onderhandelingen oog niet beëindigd, doch het is aannemelijk dat Dr. Koch het parool tot voorlezing niet beeft uitgegeven dan verzekerd van de instemmjng van de overheid met de nu ge volgde gedragslijn. De geheime staatspolitie was volgens het ge noemde telegram wel in de kerken aanwezig, doch heeft het daarbij gelaten. Zal Dr, Muller abdiceeren? Dat deze loop van zaken en inzonderheid de onwrikbare houding der Belijdenis-Synode op de Rijksregeering eindelijk den indruk gemaakt heb ben. dat de Kerk een organisme is, dat zich niet door mensohelijke wetten regeeren laat. zou men kunnen afleiden uit een telegram aan bet Maandag- ochtendblcd, waarin gezegd wordt, dat de Regee- „Neen. Het is Sir Hugh Trea-anion. Ik heb in Cornwallis met hem kennis gemaakt Met een heftig onweer bood zijn huis ons een schuilplaats." „Aangenaam kennis maken, Sir Hugh", zei de hertog en bood Trevanion de hand. „Trevanion, een goede oude naam in Corn wallis." Hugh boog en Violet stelde hem den her tog voor. „Tot mijn spijt", ging deze voort, „ken ik uw mooie streek maar heel weinig, ofschoon ik er als jongmensch wel eens een wandel tocht heb gemaakt. St. Maur is immers ook een oude naam daar uit het graafschap? Neem mij niet kwalijk, maar wat lijkt u sprekend op de St. Maurs! Er zijn er hier vanavond twee onder de gasten: Lord De- vereux en zijn tweede zoon. De gelijke nis van Sir Hugh mot Lord St. Maur, is opvallend, vind je niet, Violet?" „Ik zie het niet," zei deze, uiterlijk kalm, maar innerlijk de wanhoop nabij. „Als 11 bijzonderheden wonscht te weten van enkele oude namen en families uit Cornwallis, dan moet u dit eens aan Sir Richard Pentreath vragen, den vriend van Sir Hugh. Ze logeeren samen bij Lord en Lady Eaton op Moat Hall. Sir Hugh, wilt 11 mij naar de soupertent geleiden? ik moet vroeg thuis zijn." Trevanion bood Violet den arm en de jongelui begaven zich in de richting naar de tent, terwijl de hertog verbaasd stond over de koele wijze, waarop de jonge man zijn dochter monopoliseerde, zonder een enkele uiting van eerbied jegens haar va der. Maar de mannen uit Cornwallis ston den eenmaal bekend om hun groote onaf r Ds. Meyster „Zoo goed als nooit thuis. Elke week ker- keraad, catechisaties, (zelfs Zaterdagsavonds nog een, hier aan huis), vergaderingen, com missies en zoo maar voort". „Met de jeugd op de catechisaties „Kan ik best overweg. In al die 22 jaren heb ik er nog geen zes weggestuurd". „Dus, 's midags weg, 's avonds weg dan hebt u zeker de ochtenden voor u zelf?" „Jadat wil zeggen, als ik er niet uit moet voor mijn lessen aan 't Marnix-Gym- nasium, waar ik Hebreeuwsch geef, of aan de Kweekschool, waar ik Kerkgeschiedenis geef een van m'n lievelingsvakken of voor de classis, of voor de examens van den Schoolraad, of voor vergaderingen, zooals ik er als curator van de Theol. School, lid van den Schoolraad, voorzitter van de Geref. jeugdraad, van de Evangelisatie „Gideou", van het bestuur der Keuchenius- en der Van Aech van Wiji.kschool, moet bijwonen". ..Maar dominee, dan moet u toch ook nog preeken!" „Ja, ook dat. En dat doe ik héél graag. En dat moet in dozen tijd menschelijk gebeuren. Dat is te zeggen niet „naar den mensch", maar zóó, dat de menschen ge voelen: de prediker kent ons leven, onze zorgen, onze nooden". „Ton slotte hebt u ook nog slaap noodig". „Dat gaat best. Niet te laat naar bed en zoodra in bed: slapen. Ik heb het voorrecht van een goede gezondheid". „Van schrijven zal vermoedelijk wel nïél veel komen?" „Van boeken heel weinig. Maar mèt Dr Ruyper heb ik de redactie van onze Kerk bode en do eindredactie. Overigens heb ik destijds nog een paar boeken kunnen schrij ven, maar dat is nu niet meer te doen". Overziende, wat ik al zoo gehoord had. leek het mij vanzelfsprekend, dat een zil veren jubileum als 3 April zal aangebroken zijn, niet onopgemerkt kan voorbijgaan. Een opmerking dienaangaande werd aldus be antwoord: „Dat wil ik ook niet doen. Alleen: niet 'met een gedachtenisrede of zooiets. Er koint bij zoon jubileum zoo licht te veel „tarra". ring in den loop der onderhandelingen tot de over- tui ging is gekomen, dat de oppositie onder alle om standigheden voet bij stuk zal houden Daarom wordt de mogelijkheid overwogen, het Mülier- régime te liquideeeren en het aan de Belijdeniskerk zelf over te laten, zich te reorgani- seeren in den zin zooals de natiooaal-socialistische regeering dit wenschelijk acht. Afgezien van de merkwaardigheid, dat aan de Belijdeniskerk wordt overgelaten, wat de Regeering wenschelijk acht, zouden we ons, als het telegram de volle waarheid bevat, kunnen verheugen, zij het met beving. Want dan zou nu duidelijk zijn geworden, dat de Belijdeniskerk een erfgoed ver dedigt. dat zij slechts tot den prijs van haar wezen kan loslateo. In elk geval schijnen de kansen nu gestegen, dat Dr Mahrarens c.s. en de Gerefor meerde groepen zich kunnen gereed maken tot het leggen van een gezonde grondslag voor de verhou ding tusschen Kerk en Staat. Protest van R.-K. zijde Intusschen heeft zich ook Rome laten hooren. en dat op een wijze, die. geen twijfel laat aan de daar heerschende opvattingen. De kardinaal-staats secretaris Pacelli toch heeft een open brief gericht tot de R.K. van Duitschland, waariö tegen de Ro- senbergsche levensbeschouwing wordt te velde* ge trokken in allesbehalve zachte termen: „Wanneer in duiveJschen trots", aldus Pacelli. „valsche profeten opstaan onder het voorwendsel dragers van een nieuw geloof te zijn, dat niet het Evangelie van Christus is: wanneer hun handeD oneerbiedig en gewelddadig grijpen naar hetgeen God ons in de religie van Christus als een levens schat heeft geschonken: wanneer de zegelbëwaar- ster van het ware geloof: de heilige kerk en haar hoofd, de paus. tot mikpunt van schandelijke aan vallen worden gemaakt; wanneer men de leugen achtige pogiog onderneemt, een wig te drijven tus schen de trouw aan de kerk en de trouw aan het aardsche vaderland, dan heeft het uur geslagen, waarop de bisschop, die een herder en geen huur ling is, zijn stem verheft en zonder vrees en onver biddelijk het apostelwoord voor den hoogen raad móet herhalen: .Oordeelt zelf, of het juist is, ulië- den meer te gehoorzamen dao God". Zulke woorden vergete men niet: uit Rome tot het Duitsche R.K. volk gericht zijn in staat, de positie van de Prot. Belijdeniskerk als strijdend tegen hetzelfde gevaar, te versterken in het oog dergenen, die straks te ldezen zullen hebben tus schen den vrede of een eindeloozen strijd. hankelijkheid en dit was er wel een tref fend bewijs van. Wat den hertog nog meer verwonderde, was, de haast uitdagende houding van Violet, „Maar het kan niet anders: zij moet ook wel getroffen zijn door de gelijkenis van dien jongen man op St. Maur en dit wilde zij zeker niet toonen. Ik zal toch dien Pen treath eens ondervragen naar het een en ander." HOOFDSTUK XVII. De hertog keek eens rond, of hij Sir Richard Pentreath ook ontdekte, maar wel werd hij Madge Rossiter -gewaar, die hij „Heb je Sir Richard ook gezien?" „Hij was zoo even nog hier. O, daar it hij! Zal ik hem vragen, of hij bij u komt?" „Ja, doe dat, lieve kind!" „De hertog wil u spreken," zei ze. „Neen, hij wist nog niets. Hij is zeer opgewekt Zeg hem niet vanavond, dat Mr. Trevanion geen „Sir" is, maar houdt u strikt aan het geen wij afgesproken hebben. Vraag hem morgen om een onderhoud en vertel hem dan de heele toedracht, van het begin to» het eind. Houdt u vooral in bedwang!" „Ja, dat beduidt dus zooveel als: „lieg maar voort"!", dacht Sir Richard, die, waarheidslievend als hij was, zeer opzag tegen deze ontmoeting. „U wilde mij spreken?" vroeg hij dus „Een eigenaardig samentreffen dan, want ik had u juist willen verzoeken om een on- derhoud, zoo mogelijk morgenochtend al vroeg. Ik moet hier bij voegen, dat ik u iéts 1 van zeer particulieren aard heb mee te dee- In den Dienst des Woords behoort trouwens de persoon van den dienaar op den achter grond te blijven. Maar ik ben thuis op den vierdag, mèt mijn gezin. Want het groote voorrecht van 25 jaren het Evangelie te hebben mogen verkondigen en ook buiteD de kerkmuren te hebben mogen medewerkeu in den dienst van Gods Koninkrijk, mdg niet onopgemerkt voorbijgaan. Dankbaar gedenken mogen wij niet nalaten bij zóó veel zegeningen". „In de 22 jaren te Rotterdam hebt u do gemeente wel enorm zien toenemen?" „In zekeren zin. Maar doordat de rand gemeenten zelfstandig zijn geworden, is Rot terdam-Centrum op zich zelf niet zoovéél grooter dan toen ik hier kwam. Wel is het aantal kerken vermeerderd: met de Berg- singelkerk eu de Nieuwe Zuider; de Oos- ter- en de Noorderkerk zijn gerestaureerd en we hebben een Rusthuis en een Weeshus gekregen. En zooals u weet is nu de Staten- singelkerk in afbouw, die we in September in gebruik hopen te nemen. Ik heb er den eersten steeen voor gelegd". „Wat is uw indruk van het geestelijk peil der gemeente, vergeleken bij toen u hier kwam?" „Dat verschil is niet zoo heel groot. Stel lig treedt er bij de jongeren, vooral in ver band met de crisis-omstandigheden, meer onverschilligheid of verbittering aan den dag, doch daar staat tegenover, dat juist door diezelfde omstandigheden velen aan hun geloof getoetst worden en dan zie ik menigmaal een verheugend resultaat, in elk geval leert deze tijd de afhankelijkheid van den mensch inzien, en dat kan niet anders dan ten goede komen aan het geestelijk peil. Voor zoover dit zich openbaart in liefde tot de kerk, staat Rotterdam zeker niet achteraan. Voor de nieuwe kerk aan de Slatensingel is, terwijl toch de toestand al donker werd, in zeer korten tijd 60.000 aan giften op tafel gelegd". Bij het vriendelijk aangeboden kopje thee verschenen bruidsuikers „Ja, het begint al!" zei m'n gastheer en waarom zou ik in zijn oog niet de verholen blijdschap mogen gezien hebben, die er is in eiken werker, die trouw gediend heeft en om des gebrachten zegens wille geacht en geëerd wordt? Dan, 25 jaren omvatten den afstand tus schen twee geslachten; de kinderen van hen. die Ds Meyster gecatechiseerd heeft, ko men thans zijn catechisatie bezoeken. Dit vooral is de kracht der permanentie in de verzorging der geestelijke belangen van de grootestadsgemeente. Is al de afstand tus schen dominee en gemeente kleiner gewor den omdat de eerste niet meer zoo hoog cn de laatste niet meer op zóó eerbiedigen at stand staat, in de groote stad is het contact zoo moeilijk tot een levende band te maken. Welnu, als dan een predikant zoon kwart eeuw bij dezelfde kudde gebleven is, wordt de band langs den natuurlijken weg van groei, door 't kennen van elkanders leven en werken en zorgen, tot een werkelijk levend bezit. En dan kan noch de gemeente noch de herder zich ontveinzen, dat ze elkaar iets tc zeggen heben, iets dat het hart raakt omdat het den dienst des Heeren raakt, den liefde dienst, waarvan Ds. Meyster thans getuigen mag en nog vele jaren getuigen moge dat hij hem nog nooit verdroten heeft. VERMINDERING DER KERKELIJKE BELASTING (Van onzen Duitschen correspondent) Dr. Fric.k„ die zoowel voor het rijk als voor Pruisen fungeert als minister van we tenschap, opvoeding en vo'ksontwikkeling. heeft in overleg met zijn partijgenoot en collega Rust, die de financieele leiding van Pruisen in handen heeft, vrij onverwacht verordend, dat de kerkelijke belasting ongo- voor 20 pet. lager moet worden aangeslagen dan in het vorige jaar. In zijn verordening kan men ervaren, dat de bevolking van het Derde Rijk haar fi nancieele verplichtingen, speciaal wat in komstenbelasting betreft,, nauwgezet is na gekomen. .zoodat sedert 1933 de rijksinkom sten voortdurend zijn gestegen. Tevens kan men een vooruitgang op economisch gebied vaststellen, waaruit dan merkwaardig genoeg wordt afgeleid, dat ook de kerke lijke financieele inkomsten wel beter ge worden zullen zijn, temeer, waar de ker kelijke belasting slechts als een toelage bij andere belasting; wordtverordend. De regeeringspresidenten en „Oberprasi- denten" der verschillende landen zijn be voegd, bij hét vaststellen der belastingen ervoor te zorgen, dat de kerkelijke belas ting, vergeleken bij het afgeloopen belas tingjaar 20 lager wordt bepaald. Uitzon deringen kunnen slechts in geval van bij zonderen nood worden toegestaan en ook, wanneer het bouwen of verbouwen van een kerkelijke instelling onvermijdelijk blijkt, waardoor dan de werkverschaffing weer wordt bevorderd. De regeling der belastingen. De kerkelijke belasting is sedert den oor log geïncasseerd in samenhang met de rijks- inkomstenbelasting en werd van land tot land, soms ook van stad tot stad geregeld. In Berlijn bedroeg, bij voorbeeld de kerke lijke belasting voor het kathojieke deel der bevolking 11 terwijl voor de Protestan ten een verhooging van 10 bij de inkom stenbelasting wérd uitgeschreven. len en dat Lady Violet toch vooral niets te hooren krijgt van dit verzoek." „Zeker, Sir Richard," antwoordde de her tog, die meende, dat de jonge man ook al tot Violets pretendenten behoorde. „Mis schien kunt u morgen vroeg, zegge negen uur, met mij op het kasteel ontbijten? De dames zullen dan zeker nog niet bij de hand zijn. Of wacht eens, daar valt mij nog iets beters in: op drukke dagen in den zomer gebruik ik wel eens het ontbijt in het groote prieel. Waarschijnlijk komt u hier heen gereden. Vraag dan maar aan een van de grooms, om u den weg te wijzen." „Dank u zeer." „A propos, wie is toch die Sir Hugh Tre vanion? Het is een vriend van u, niet waar? Violet heeft hem zoo juist aan mij voorge steld." „I-ady Violet... heeft hem u voorgesteld? „Ja, zeker. Hij is toch een achtenswaardig mensch?" „O, ja, hij is zeer achtenswaardig. Maar dat zijn alle menschen in hun soort, die Sir Gervase hier vandaag genoodigd heeft." „Hij is jaloersch," dacht de hertog. En hardop zei hij: „Uw vriend gaf mij geheel den indruk, dat hij tot een van de oude fa milies in Cornwallis zou behooren. Is dat zoo. Pentreath?" „Och, wij hebben allen Adam tot stam vader," luidde het antwoord. „Zeker, dat is zoo," lachte de hertog. „Ik kan u alleen nog zeggen, dat Treva nion zeer arm is." „O, daar is hij niet minder om!" meende de hertog en praatte toen verder over het- verloop van den avond. Intusschen trad Violet met Trevanion, op Beide kerken hadden hiernaast nog een zoogenaamd „kerkgeld" verordend volgens een tarief, dat eveneens uitging van de in komstenbelasting. In deze officieele verordening kan men dan verder lezen: daar door de economische tactiek der rijksregeering het aantal belas tingplichtige burgers met een vast inkomen is toegenomen, namen de inkomsten der verschillende landen, welke volgens de rijksbasis waren bepaald, in de jaren 1934 en '35 opmerkelijk toe. Daar echter de fi nancieele lasten dezer werkverschaffing uit sluitend door het rijk worden gedragen, was het begrijpelijk, dat het rijk van deze vermeerderde inkomsten een grooter ge deelte voor zichzelf opeischte. Bij de kerke lijke belasting was zulks anders, daar het bedrag der kerkelijke belasting niet aan het rijk toevalt. Haar verlaging beteekent dus geen voordeel van het rijk of andere openbare lichamen. Het voordeel dezer ver laging valt ten gunste van de bevolking, die het geld voor andere doeleinden kan benutten. Van kerkelijke zijde bezien. Van kerkelijke zijde werd mij bij deze verrassende bepaling het volgende ver klaard: Wanneer het juist is. dat de staats inkomsten door de vermeerdering der be lastinginkomsten zijn toegenomen, dan zou het logisch zijn, ïlat ook deze worden ver laagd. Wanneer men er den nadruk op legt dat deze kerkelijke belasting slechts een toelage beteekent van de inkomstenbelas ting dan is een vergelijking met andere toeslagbelastingen stellig ter plaatse. Wij nemen hier als voorbeeld de zooge naamde burgerbelasting (waartegen vroeger door de parlementaire vertegenwoordigers der N.S.D.A.P. scherp is geageerd, maar die ondanks plechtige verzekeringen nog altijd niet is opgeheven!) Vijf jaar geleden kwam deze nieuwe belasting tot stand en in natio- naal-socialistierhe kringen schold men ze uit als „negerbelasting" en noemde ze „een onwaardige manier van belasten". Deze „negerbelasting" is echter sedert 1933 niet verdwenen, maar zelfs in bepaalde steden, bij voorbeeld te Berlijn, nog verhoogd, want in het laatste belastingjaar is zij hier van 500 tot 700 omhoog geschroefd! De belasting en de Kerkstrijd. Merkwaardig is het ook. dat deze veror dening wordt uitgevaardigd twee dagen, na dat de belijdende synode vanaf den kansel een protest liet voorlezen tegen de wereld beschouwing, welke in bepaalde nationaal- socialistischo kringen wordt gehuldigd en verdedigd Men denkt hierbij onwillekeurig aan een redevoering, door „Oberprasident" Kube twee jaar geleden op een bijeenkomst der tot de Duitsche Christenen behoorende geestelijkheid gehouden, waarbij door hem onder daverend applaus werd verzekerd, dat bij verzet van geestelijke zijde „alle strafrechterlijke middelen benut zouden worden" om tot gehoorzaamheid te dwin gen. Dus toen reeds werden de kerken der verschillende landen met verlaging of zelfs opheffing der kerkelijke belasting bedreigd! Voorts is het ook geen geheim, dat de kerkelijke belasting sedert vele jaren in de meeste gevallen niet eens do ambtelijk voorgeschreven hoogte bereikte, daar de kerkelijke overheid vaak met den economi- schen nood der gemeenteleden rekening had te houden, zoodat de totale inkomsten meestal ver beneden de officieele taxatie van staatswege bleven. Hoe dit zij het doet hoogst zonderling aan, dat deze bepa ling samenvalt met een nieuwe actie van officieele zijde inzake den kerkelijken strijd. Men zal nu moeten afwachten, of zulke en soortgelijke verordeningen vruchtdragend zijn voor de verhouding tusschen kerk en OUDERLINGENCONFERENTIE De 15e ouderllngenconferentie van de Ger. kerken van Noord-Brabant en Limburg zal 15 Mei a.s. te 's-Hertogenbosch worden ge houden. Als referent zal optreden Ds. W. v. "t S a o t, Ger. predikant te den Haag-West. met het onderwerp: „De prediking in onze Geref. kerken welk onderwerp verleden jaar door wijlen Ds. W. H. Gispen te Sckeveringen zou worden behandeld, maar door diens plotseling overlijden moest ver- Wetenschap. DE COMENIUSKAPEL TE NAARDEN Donderdag 28 Maart a.s. zal de Comenius- kapel te Naarden plechtig worden geopend Het is dien datum de geboortedag van Co- menius. In verband met de g.oote belangstel ling voor dit feit zal er een bijeenkomst plaats hebben in de Groote Kerk. KOPER VLOEIBAAR TE MAKEN Bericht wordt, dat twèe Amerikaansché geleerden, L. D, Pangborn en Harry Sweny er in geslaagd zijn koper vloeibaar te ma ken. Tévens is het hierdoor mogelijk deze stof nu te gebruiken voor het vervaardigen van roestwerende Verf, wat van zeer groote'be- teekénis geacht moet Worden. De uitvinders hebben het koper-uit de ele- mentairen toestand doen overgaan in den amorphen toestand en zoo hun resultaat bereikt. het huis toe en ging hem vóór naar een ge zellig vertrekje in het oudere gedeelte, waar drie kleine tafeltjes stonden gedekt. „Als je even wacht, Hugh, dan zal ik hen waarschuwen, dat ze hier het souper bren gen." Gelukkig had zij er nog nét bijtijds aan gedacht, dat al de bedienden op Moat Hall haar kenden, dus dat hun: „Lady Violet" en: „Uw Ladyschap" haar zouden verraden tegenover Trevanion. Maar in de hall kwam ze een van de hedienden van den banket bakker uit Londen tegen, die feitelijk alleen buiten bedienen mocht. „Hoor eens hier," begon ze en haalde een halven souvereign te voorschijn. „Ik zou graag hebben, dat u een souper bracht voor twee personen in dit kamertje en dat u er geheel alleen voor zorgde. Begrijpt u wel? ïk weet, dat u eigenlijk niet binnen bedie- uen mag, maar ik zal 't wel goed maken tegenover Lady Damian of tegenover uw chef, als er soms eenige moeilijkheid voor u uit mocht voorkomen." „Dank u, Madam," zei de man. Toen zij nu weer bij Trevanion terug was. vroeg ze: „Vind je het niet een alleraardigst oud vertrek?" „Ja, zeker. Maar toch hoop ik, dat Je er niet al te zeer op gesteld bent, kindje, want een dergelijk interieur zou ik mijn vrouwtje nooit kunnen geven." „O, daar zou ik ook in het geheel niet naar verlangen. Weet je, wat ik prettig zou vinden, Hugh?Om in Australië te wo nen. Al zou ik daar ook niets geen gerief hebben, als ik jou maar altijd bij mij had!" Hij had geen gelegenheid, iets te arit- DINSDAG 26 MAART HUIZEN 301 M. - KRO-uitrending. 8.00-9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Gcxlsd. halfuur. 12.15 Schlagermuzlek co gram.pl. 2.00 Vrou wenuur, 3 00—4.00 Modecursus. 4.15 Zacg, 4.30 Orkestconcert. 5.15 Zangrerital. 530 Or- kestcoocert en gram pl 6.40 Esparanto. 7.15 Lijdensmeditatie. 8 15 Var Dias. 8.2Ö Sympho- nie-concert. 8.50 Lezing. 9.05 Vervolg concert en gram.pl. 10.30 Vaz Dias 10.35 Orkestcon cert. 11.00-12 00 Gram.pl. HILVERSUM 1S75 M. AVRO-uitrending. 5.30 VPRO. ó.bO RVU. 8.00 Gram.pl. 9.00 Voordracht M. Holtrop 9.15 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.20 Het Cantabile-orkest olv. E. Beeckman 11.00 Causerie mevr. R. Lotgering— Hillebrand. 11 30 Vervolg concert. 12.30 Het Ensemble Francis Keth. 2.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. Hilde Jager (zang). 3.00—4.00 Knipcursus 4.15 Grara.pl. 4.30 Radiokinderkoorzaog. olv. J, Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5 30 Jeugd- halfuur v. d VPRO. olv. Ds. B. J. Aris. 6-00 Gram pl. 6.3Ö RVU. Dr Th v Schelven: Moei lijkheden met menschen. 7.00 Disco-nieuws. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz D 1 8 05 Omroeporkest olv. N. Gerharz en gram pl. 9 20 Guitaar-recital A Segovia. 9.40 Gedc eiie!i|ko uitzending v h. Zaogtournoolin het Gebouw voor K. en W. te Rotterdam. 10 00 Omroep orkest olv. N. Gerharz mmv. J. <Je Sl'jérs (mezzo-sopraan), en Ida Rosenheimer (piano) 11.00 Vaz Dias. 11.10-12.00 Kovacs 1 ajos cn zijn orkest uit rest. „Haeck", Den Ha. DROITWICH 1500 M. - 1035-10 50 Morgen wijding. 11.20 Orgelspel S. Torch. It 50 Voor de scholen. 12.10 Gram.pl. 12.35 E Pu.i Tan go-orkest. 1.20 J Muscant en zijn orkcsl 2.25 Voor de scholen. 4.20 Lezing. 4.40 Tr.c.oli eert. 5.35 Radio-Militair-orkest olv,. B. W. O'Donncll. 6.20 Berichten. 6.50 Trioconccrt 7 10 Fransche les. 7.40 Gram.pl. 7.50 Lezing. 8.20 Charlemagne", comedie met muziek. 9 35 „The Six of Us", gevar. programma. 9.50 Be richten. 10.10 en 10.20 Lezing. 10.35 Ccr.rcrt door M. Sandra (sopraan) cn Fr. Laffi'ie (piano). 11.35—12.20 Lew Stone en zijn BanJ. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 cn 8.20 Gram.pl. 1235 Orkcstccncert olv. Krettly. 9.05 Omrocp- kwiotet, L. Dewinsky (zang) en Y. Gal!! (de clamatie). 10 50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20 1 20 Strijk orkest olv. Andersen. 2.20—4.20 Omroeporkest olv. Reesen. 7.20 Hoorspel 7.20 Ooceilccncert olv. Henriques en Ghr. Jensen. 8.50 Marmba- soli. 9.05 Hoorspel. 9.35 Kamermuziek. 10.25— 11.50 Dansmuziek. TP.ULEN 456 M. - 5 20 Gram.pl. 6.35 Qui- roepkwintet. 11.20 Orkest- eo koorconcert 1235 Gram.pl. 1.35 Viool en piaoo. 3 20 Wcrag- kamerorkest olv. Hagestedt. 5.05 Madrigaa'- vereenlging Düsseldorf olv. Artz. 6 50 Gram. pl. 7.35 Münchener Omroepkleinorkcst olv, Kloss. 8.20 Radiotooneel. ROME 421 M. 8.05 Viool- en piano-reatal. Hierna concert door het Politie-muzickcorp olv. Marchesini. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.i 12.20 Gram.pl. en piano-recital. 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Gram.p! S 20 Omroeporkest. 10.30—11 20 Gram.pl. - 4S4 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50 2.20 en 6.35 Gram.pl. 6.50 Viool-recital. 7.35 Gram.pl 8.20 Symphonieconcert. 10.30—11.15 Gram. muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7.35 Zie Keuleo. 8 20 „Patriotlsche Fantaslen", hoor spel met muziek. 9.20 eo 10.05 Berichten. 10.2Q 11.50 Dansmuziek olv. Hans Bund. EEN PIONIER DER CHEMIE Een dar eerste en beste scheikundigen; van 't vroegere Duitschland geheimraad Dt' Carl Duisburg, leider der ook bij ons be kende en vertegenwoordigde I. G. Farbcn- industrie, is op 74-jarigen leeftijd overleden. Op zijn bezitting te Leverkusen, in de 011- onmididellijke omgeving van het door hem ontworpen complex, is hij na een werkzaam en vruchtdragend leven ontslapen. Haast alle Duitsche universiteiten hebben hem wegens zijn groote verdiensten en zijn be hulpzaamheid op maatschappelijk en wetert schappelijk gebied tot doctor honoris causa benoemd en wij mochten hem persoonlijk, leeren kennen als een der vrijgevige oprich ters van het Keizer-Wilhelm-Instituut le Dahlem, waar hij in latere jaren een trouw bezoeker was. Jaren achtereen was hij pre sident van het Rijksverband der Duitsche industrie. Reeds als jeugdig leerling van den ouden Bayer slaagde hij er met zijn medewerkers in, uit de overblijfselen van verfstoffen pharmaceutische producten te fabriceercn en aan de ontwikkeling der chemisohe industrie nam hij levendig aan deel. Uit zijn huwelijk met Johanna Seebohm zijn drie zoons en een dochter voortgeko men, waarvan de oudste, Karl Ludwig, be kend geworden is als tooneelspeler. onder den naam Ludwig Aohaz. woorden op die vurige betuiging, want juist kwam de bediende binnen, zette het een en ander op tafel, trok de kurk van de flescii en vulde de glazen, waarna hij wegging. „Wil je wel gelooven, Violet, dat ik mii op het oogenblik overstelpend gelukkig ge voel?... Wat ben ik den laatsten tijd andere geslingerd! Toen je bij mij op de hoe\© wegging en ik wist, dat ja mij lief hadt, was ik in het eerst verrukt, later steeds meer onder den indruk van je afwezigheid, waardoor ik zelfs melancholiek werd. Toni kreeg ik het bericht van mijn erfenis, waar door de hoop bij mij herleefde, dat ik ja toch althans ééns tot de mijne zou kunnen maken, wie je vader dan ook wezen mocht! Want nu hoef ik tenminste niet met leega handen tot hem te gaan. Die uitnoodiging door bemiddeling van Sir Richard droeg nog bij tot mijn geluk. En toen ik je zag...! Maar nu morgen, als ik voor maanden, mis schien wel ^or een jaar of meer, van wegga, want ik weet niet, hoe lang de afwikkeling van zaken zal duren, 0, daar durf ik haast niet aan denken!" „Je vertrekt toch morgen al niet?" „Overmorgen, met de „Victoria"." „Nu, ik hoop, dat die naam een god1 voorteeken zal wezen... O. Hugh, hoe zou je het vinden, als ik op de hoeve was, om jo te begroeten, wanneer je terugkomt? Denk je. dat je moeder mij daar zou willen heb ben?" „O, Moeder zal heel blij zijn, als ik haar alles van ons vertel! Het is een door en door goede vrouw; ze zal in staat zijn, je Io waardeeren; dit doet zij al." '{Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8