De Zending in Suriname BINNENLAND. MAANDAG 25 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 51 De stukgevaren schipbrug te Doesburg als onderwerp "van de algemeene belangstelling. Een Duitsche boot ontzette het vaste brugdeel aan de stadszijdedeed de balken afknappen en sloeg de pontons van de ankers los. Ingevallen muren en verkoolde spanten, het overschot van de boerderij te Bemmel waar een félle brand woedde. Het vuur greep zoo snél om zich heen, dat men slechte met groote moeite het vee kon redden. 1735 - Het 200-jarig bestaan van de Zending der Ev. Broedergemeente in Suriname geeft aan leiding tot enkele herinneringen aan een mooi stuk werk, dat steeds in één hand is gebleven en voor Suriname in meer dan één opzicht tot rijken zegen is geweest. De in 3735 met drie pioniers begonnen Zendings arbeid heeft zioh niet beperkt tot de missie, maar heeft ook een grondleggend aandeel gehad in het Chr. onderwijs in Suriname, en indirect mag ook het cultureele leven daar te lande grootendeels vrucht heeten yan de komst der Hernhutters. Evenals in Oost-Indië de Oost-Indische Compagnie, heeft in West-Indië de West- Indische Compagnie haar medewerking ver leend bij de eerste werkzaamheden dei- Zending Reeds tien jaren na de komst van het eerste drietal Zendelingen echter moest men den arbeid opgeven; het moordend kli maat en de felle tegenwerking van de te Paramaribo gevestigde kerk deden den moed zakken en in 1745 gaf men het op. Het was weer tien jaren later, dat twee broe ders uit Herrnhut te Paramaribo aankwa men; zij begonnen echter op andere wijze: openden een kleermakerij en benutten die als aanrakingspunt met de stadsslaven. (Deze zaak is nog een der grootste daar en heet Zendiqgsfirma C. Kersten en Co.). Het heeft nog tot 1776 geduurd eer de eer ste negerslaaf gedoopt werd, maar toen bleek ook spoedig, dat het Evangelie in Su riname zijn loop begonnen was: in 1778 al werd de eerste kerk gebouwd, in 1813 moest zij vergroot worden en in 1828 moest er een grootere voor in de plaats komen. Deze kerk is successievelijk gevolgd door twee nieuwe in Paramaribo en drie in de buitenwijken. De tweede phase der Suriname-Zending was het werk onder de neger-slaven op de plantages. Ook hier werd aanvankelijk te genwerking ondervonden, doch ook deze ar beid heeft stand gehouden en is tot breeder omvang uitgedijd. Had men in 1836 toegang tot vijftig plantages, in 1848 waren het er al 130. En toen in 1S63 de vrij-verklaring der slaven plaats had, konden de Moravi sche broeders zoowel gewagen van tastbare resultaten als hun werk uitbouwen. 1935 De ingrijpende veranderingen in het maatschappelijk leven, gevolg van de in 1873 voltooide vrijverklaring, berokkenden echter aan de Suriname-Zending veel zorg en in spanning, om het jonge Christenleven in goede banen te leiden; opvoeding, huwelijk, onderwijs, samenwerking, de opbouw van een zelfstandige volkskerk, het vroeg alles om krachtige leiding, en niet minder toewij ding vroeg de voortgang van het eigenlijke Zendingswerk." Met de Indianenzending in (toen nog Nederlandsch, nu Brilsch) Guyana werd in 173S een aanvang gemaakt, doch de tegenslagen waren groot en vele; er werden Zendingsposten vernield of ver brand, koorts-epidemieën traden op, neger opstanden verstoorden het werk, kortom, het is geweest een stuk ontroerende Zendingsge schiedenis van geloof en geloofsvvorsteling. van hongerlijden, ziekte en dood, van ver volging en miskenning, maar ook van vol harding en zegen. De in 1765 met drie Zendelingen begon nen missie onder de Boschnegers is, ook na veel tegenspoed, later overgedragen aan Zen delingen van Surinaamschen bloede, kwee- kelingen uit de Creolen-gemeente. Hoezeer deze arbeid vrucht gedragen heeft, blijkt uit het getal Christenen: 3000 uit de (18000) In 1901 is de Zending onder de Britsch- Indiërs, in 1910 die onder de Javanen aan gevangen; beide groepen behooren tot het door immigratie naar Suriname gekomen arbeidspersoneel, dat aangeworven was om het groote tekort aan werkkrachten op dc plantages erf voor de bodemcultuur aan te vullen. De Zending onder de eerste groep heeft haar centrum te Alkmaar aan de Commewyne, waar 2 Europeesche Zende lingen met 3 Br. Indische helpers werkzaam zijn; die onder de Javanen zetelt op Leliën- daal en heeft ook 2 Zendelingen, met 2 Ja- vaansche helpers. In deze eeuw Is de Zending in Suriname In hoofdzaak tweezijdig; men spreekt in dit verband van de oude en de nieuwe Zending. Onder de eerste is te verstaan het gemeente-- lijk werk, anders gezegd de evolutie' in de richting van een zelfstandige, zichzelf be kostigende volkskerk, zoomede de van deze kerk uitgaande arbeid. Hiertoe behoort ook de opleiding van Surinaamsche krachten voor het predikambt Onder de nieuwe Zen ding vallen de Zending onder de Bosch negers en die onder Britsch-Indiër3 en Ja vanen. De „oude" Zending omvat thans 23 ge meenten, met 45 buitenposten, waar werk zaam zijn, althans gesteld kunnen wordeD 22 geordende leeraars-voorgangers (17 Euro peesche en 5 inlandsche) en 10 hulpzende- ïingen en Evangelisten. Er wordt in de ker ken gepreekt in het Hollandsch en in het Neger-Engelseh. Als natuurlijk gevolg van het georgani seerde kerkelijke leven heeft de Broederge meente in Suriname ook de zorg voor wee zen, verwaarloosde kinderen, melaatschen e. d. op zich genomen. Ter tegemoetkoming in de kosten zijn daarvoor middelen uit de openbare kas beschikbaar. De Broederge meente bezit opvoedingsgestichten voor ver waarloosde Britsoh-Indische en Javaartsche kinderen, ook is er een tehuis voor kinderen van Zendingspersoneel in het Boschland en een internaat voor adspirant-ondenvijzers terwijl de Zendingsfirma C. Kersten Co. een z.g.n. leerlingentehuis heeft voor de opleiding tot verschillende beroepen. De Zending in Suriname heeft ook met groote toewijding zich gezet aan werken van inwendige Zending. Zoo is te Paramaribo een uitgebreide stadszending gevestigd, waartoe Evangelisatie, huisbezoek, gevange nis- en ziekenbezoek, Bijbelverspreiding, jongens- en meisjesvereenigingen e.d. be hooren. Een niet gering aandeel heeft de Ev. Broe dergemeente in Suriname genomen in de ontwikkeling van het onderwijs. Van de 94 scholen voor L. O. telt zij er 26 (tegen 2S R.K.) en 10 scholen voor Boscb- negers en Indianen. Terugziende op den veelzijdigen en om vangrijken Zendingsarbeid der Broederge meente en inzonderheid op de bestendigheid ervan immers 200 jaren lang is dit werk van strijd en.zegen in Gods kracht volge houden kan men begrijpen, dat deze kleine, maar dappere groep van Christenen het eeuwfeest niet onopgemerkt wil voorbij gaan. In die twee eeuwen heeft zij toch bijna 600 Evangelieboden uitgezonden en niet minder dan 200 zijn er in dien tijd gestorven Het Kinderhuis te Alkmaar In'crieur Kinderhuis Saron Ln of in verband met den Zendingsarbeid. Even begrijpelijk is, dat de Broederge meente een beroep gedaan heeft op de ker- keradén in ons land, om door een collecte blijk te geven van de saamhoorigheid in den Zendingsarbeid in Suriname. In zekeren zin toch is het haar werk, dat in naam van de Nederlandsche Christenheid verricht is en wordt Vrijwel alleen heeft zij dat werk gegrondvest, uitgebreid en bestendigd En daarom is er alle reden, om ons met de Broedergemeente te Zeist te verheugen over het 200-jarig bestaan van haar met zooveel toewijding, opoffering en volharding gedre ven Zendingsarbeid in het verre Westen. Officieele Berichten AUDIËNTIE De minister van Binnenlandcche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de eerstvolgende gewone audiëntie, welke zou plaats hebben op Maandag 1 April a.s., niet zal worden gehouden op dien datum, maar op Maandag 8 April a.s„ nam. te 2 uur. met ingang van 29 Maart ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Langweer. Bij beschlkkig van den minister van Justitie zijn benoemd in de Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. zijn benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten tn het arrondlssément: a. 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Graven- tricht en Heerlen, ter standplaats Mi *1idplaats Arnhem. Mr J C - - het O. M. bij de b. Arnhem. Marls thans ambten; kantongerechten te Roermond. Venlo, Helmond :n Sittard, ter standplaats Roermond: Is benoemd tot rechter-plaats ver vanger in de rechtbank te 's-Gravenhage Mr G. E A. Feber, waarnemend griffier bij het Gerechtshof te •s-Gravenhage. DEPARTEMENT VAN JUSTITIE Bij K. B. zijn benoemd bij het departement van Justitie: a gerekend van 1 Jan. 1935 tot hoofdcommies B, van Zuiden, thans commies; b. tot commies, gerekend van 1 Febr. 1935. J C* P,,vain £er Voort- gerekend van 1 Aprl.' 1935 mej. A. T. W. Renkema, met ingang van 1 Mei 1935 R. de Weerd, allen thans adjunct- Bij beschikking van den ministeT van Justitie met ingang van 1 Aprr benoemd tot alj - imies bij zijn departement mej. F. M. Scheij- grond, thans tijdelijk ambtenaar bij voormeld departement. RAAD VAN BEROEP TE ARNHEM Bij K. B. Is benoemd tot (tweeden) secretaris bij den Raad van Beroep voor de directe be lastingen te Arnhem Mr H. A. Hoendervanger, wonende to Arnhem. CONSULAIRE DIENST De vice-consul der Nederlanden te Sllgo (Ter- sche Vrijstaat), de heer H. Campbell Perry Is overleden. De waarneming van het vice-con- sulaat is opgedragen aan den heer W. A. Grif fith. aan wien in de Engelsche taal geschre ven moet worden. Dr. Ir. F. BAKKER SCHUT In de te Den Haag gehouden vergadering van het Nederlandsche instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw werd door den voorzitter meege deeld, dat dr. ir. F. Bakker Schut zijn benoem!of had ontvangen tot inspecteur van de Volksgezond h«id v«ar Groningen en Dreote. Gaan de rentekaarten verdwijnen Geen sprake van! Eerngen tijd gel ©dén bracht de „Nwe Ap. Crt.'' het bericht, dat de regeering zou over wegen het betalen van de premie voor het Invaliddteitsfonds, in den vorm van het plakken van rentezegeis op de rentekaarten der arbeiders, té doen staken en zoolang er gelden in het fonds zijn de betalingen voor Invaliditeitsrente, Weduwe en Weezenrente alsmede Ouderdomsrente, te doen geschie den uit dat fonds, tot het uitgeput zal zijn Daarna zouden de betalingen mogelijk ge maakt worden door de opbrengst van een verhooging van de Inkomstenbelasting, waardoor dus geheel belastingplichtig Ne derland zou bijdragen. Naar wij uit de beste bron vernemen, kunnen deze geruohten ten stelligste wor den tegengesproken, daar zij van allen grond ontbloot zijn! Geref. Emigratie-Vereeniging Verklaring van het bestuur Het bestuur der Geref. Emigratie-Vereeni ging publiceert een verklaring naar aan leiding van de in Friesland opgerichte af zonderlijke Geref. Emigratie-Vereeniging, waarin gezegd wordt dat het bestuur der landelijke vereeniging geen enkele verant woordelijkheid aanvaardt voor de koloni satieplannen van de door de heeren D. v. d. Meulen en J. Inia geleide Friesche vereeni ging, aangezien deze plannen wel verwach tingen oproepen, doch geen enkele zeker-, heid bieden, dat die ook vervuld worden en tevens een groot gevaar opleveren voor de genen, die zich hierop zouden inlaten om te vertrekken naar Argentinië. Volgens het bestuur der Geref. Emigratie- Vereeniging kan van een massa-kolonisatie naar Argentinië en Brazilië momenteel reeds geen spreke kan zijn, gezien de wet telijke voorschriften dier landen. In de pu blicaties van de betrokken heeren worden voorstellingen gegeven, die met de feiten ln tegenspraak zijn. Daarom wil het bestuur thans reeds een waarschuwing laten hoo- ren, opdat later het verivijt hem niet zal treffen, niet. tijdig tegen het lichtvaardig handelen van de heeren van der Meulen en Inia te zijn opgetreden. HANDELSBESPREKINGEN MET FRANKRIJK NaaT wi] vernemen, zullen de onderhandelingen met Frankrijk over de regeling van de handelsbe trekkingen tusschen Nederland en dat land a.s. Woensdag te Parijs aanvangen. De samenstelling der Nederlandsche delegatie is nog niet geheel vastgesteld. Wel kan reeds worden meegedeeld, dat de delegatie zal staan onder leiding van den heer Lamping en dat ook vertegenwoordi gers van den handel er in zullen worden opgeno- Haar samenstelling. De centrale commissie van advies en bij stand voor het verkeersfonds zal volgens het Staatsblad bestaan uit ten minste 5 en ten hoogste 12 niet-ambtelijke leden cn uit ten ROFFELR1JMEN EEN HEET HANGIJZER Onze roode democraten Zijn het noorden in gegaan Om in Noorwegen en Zweden Eens een oogen-blik te slaan. Met een paar „partijgenooten" Hebben ze geconfereerd; Bulkende van nieuwe wijsheid Zijn ze tot ons weergekeerd. Skandinavië, je weet het, Dobbert onder rood bewind; Dat wil zeggennationaal-rood, Rood van een verbleekte tint. Vlag en volkslied zijn in eere, 't Vorstenhuis wordt gewaardeerd; Allerminst is daar het leven Dood gesocialiseerd En, wat zagen onze vrienden ln een vloekje en een zucht? In brochures en in meetings Wordt hun dankbaar hart gelucht: Scholen zagen ze er bouwen! Huizen! wel twee kamers groot! Welvaartspolitiek verschaft er Aan het volk bescheiden brood! Daar geen afbraak, nee, maar opbouwt Flus een stijgende export! Is het wonder dat met Zweden Hier ons volk besjoemeld wordt? 't Onderwijs- en 't woningvraagstuk, j 't Algemeene welvaartspeil, Staat bij ons nog stukken hooger, Ook al kapte hier de bijl. Maar de export ging dan toch maar, Dank het rood beleid, vooruit! Zeker! Zweden voert in massa Ijzererts en wapens uit! Dat is wel een schoone reden Om verwaten op te zijn! Dat is dunkt me troebel water ln ontwapenarenwijn. (Nadruk verboden.) LEO LENS minste 3 en ten hoogste 7 ambtelijke leden. De op voordracht van de ministers van Finan ciën en van Binnenlandsche Zaken, door de Kroon te benoemen leden zullen tot de amb telijke leden behooren. De voorzitter en de plaatsvervangend voor zitter worden door de Kroon benoemd uit de leden van de commissie, op voordracht van den minister van Waterstaat. De secretaris wordt op dezelfde wyze benoemd en ontsla gen. Aan hem kan als zoodanig bezoldiging worden verleend. Indien de secretaris geen lid van de commissie is, heeft hjj daarin raad gevende stem. Zoo noodig worden aan hem een of meer adjunct-secretarissen en verdere ambtenaren toegevoegd. De niet-ambtelijke leden van de centrale commissie treden om de drie jaren af en zijn terstond weer benoembaar. Het jaarlijks door de centrale commissie uit te brengen verslac 'oopt van 1 Mei tot en met 30 April van het volgend jaar. De leden der centrale commissie ontvangen vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Bover dien kan aan de niet-ambtelijke leden een vee goeding voor tijdverzuim toegekend worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5