De Britsche ministers te Berlijn DE IN D€ PIJP. BINNENLAND. ingezonden Stukken MAANDAG 25 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Groote belangstelling bij de ontvangst j De besprekingen begonnen Uit Berlijn: De Engelsche minister Van Buitenlandsche Zaken, Sir John Si mon, en de Lord-grootzegelbewaarder, Eden, zijn Zondagmiddag om half zes por extra-vliegtuig der Imperial Air ways geland op het vliegveld van Ber lijn, Tempelhof. Duizenden hadden zich in de buurt van t Vliegveld opgesteld, terwijl het ook op de Voor toeschouwers bestemde ruimte van hét vliegveld zeer druk was. Ter begroeting waren o.m. aanwezig: de Britsche ambassadeur, Sir Eric Phipps met het personeel der ambassade; de Rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, baron [von Neurath met Dr. Meissner, als persoon lijk vertegenwoordiger van Adolf Hitler, en de staatssecretaris van Buitenlandscho Za ken, prins von Bulow. Ook do pers was bizonder druk vertegen- Jtvoordigd. De eerste die het vliegtuig verliet, was Sir John Simon. Hij sprak allereerst eeinge woorden met von Neurath en onderhield zich vervolgens met Sir Eric Phipps, de staatssecretarissen en de overige autori- 'de lord-grootzegelbewaarder sprak met ver schillende heeren. Nadat nog verschillende foto's waren genomen, begaven de ministers zich met de gereedstaande auto's naar Ho tel Adlon. In den eersten wagen namen de beide ministers van Buitenlandsche Zaken PlMen begaf zich gezamenlijk naar de En gelsche ambassade, waar de heeren de thee gebruikten. In de Wilhelmstrasse zoowel als voor Ho lfel Adlon, waar men na achten aankwam, iwarein tal van leden der Engelsche kolonie ter ontvangst aanwezig. In een gcmeensobappelijke bespreking op 'de Engelsche ambassade na aankomst van de Engelsche regeeringsveirtegenwoordigers werd tusschen hen en baron von Neurath het voor Maandag vastgestelde program be sproken. Des avonds werd op de Engelsche ambas sade een maaltijd aangeboden. Londen: Voor zijn vertrek van Crovdon Verklaarde Simon: Ik verwacht geen plotse linge resultaten. De problemen zijn daarvoor ite omvangrijk en te moeilijk. Wij zullen lövenwel met inspanning van al onze krach ten vechten om het doel, d.i. vrede op aar- jde en goede wil onder de menschen." De besperkingen zijn hedenmorgen tegen half 11 begonnen. HITLER TE BERLIJN. Hitler is gisternamiddag even na 12 uur bp het vliegveld Tempelhof aangekomen Hij begaf zich onmiddellijk naar de rijks kanselarij. Zooals men weet had hij enkele dagen doorgebracht te Wiesbaden. DE POOLSCHE AMBASSADEUR BIJ VON NEURATH. Uit. Warschau: Een officieel communiqué geelt mede, dat de Poolsche ambasadeur te Berlijn, Lipski, Zaterdag den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, op de hoogte heeft gesteld van de opvatting der Poolsche regeering inzake den internationalen toestand, gelijk die m het leven geroepen is door het Duitsche be sluit tot invoering van den algemeenen dienstplicht. REDE VAN BALDWIN OVER DE REIS VAN SIMON EN EDEN Baldwin sprak Zaterdag in Albert Hall över de „vredesmissie" van Simon en Eden. Ik weet zoo zeide hij dat allen zonder aanzien van Partij in Engeland van gan- scher harte wenschen, dat Simon en Edeu uit de landen die zij bezoeken, berichten meebrengen, die ons een nieuwe hoop en een nieuwe vooruitgang toonen in de ge weldige taak, die voor ons ligt Voorts stel de Baldwin vast, dat een ontwapening, zoo als velen deze na den oorlog gedroomd had den, niet in de naaste toekomst tot stand zal komen en richtte hij een oproep aan alle vrienden van den Volkenbond, achter den Volkenbond te staan, zooals zij nooit tevoren hadden gedaan. Verder noemde hij het het voorrecht van Engeland, de toorts drager der geordende vrijheid in Europa to zijn. Tenslotte verklaarde Baldwin: Ik zou om ernstige redenen wenschen, dat de vlieg kunst nooit uitgevonden was. Maar zij is uitgevonden en op een of andere wijze moe ten wij haar een Christelijken vorm geven. Het zou zeer gemakkelijk zijn alle militaire luchtstrijdkrachten ter wereld af te schaf fen. Dan zou slechts de geheele verkeers- aviatiek blijven bestaan. Helaas twijfel ik eraan of eenig land zich bereid zou verkla ren de militaire aviatiek af te schaffen, tot zij volledig zou weten, wat gebeuren zou wanneer een of ander land de verkeers* aviatiek zou misbruiken. Zijn rede beëindigende, merkte Bald win op, dat hij in Augustus van dit jaar 68 jaar zal worden en dat hij „onder normale omstandigheden" het einde van zijn actieve loopbaan in de politiek moest naderen. EEN REDE VAN LAVAL PARIJS, 25 Maart De Fransche minister ivan buitenlandsche zaken Laval heeft gister bij de inwijding van een school te Rijssel in Noord-Frankrijk in kleinen kring een rede ge houden, waarin hij. volgens de „Oeuvre", bepaalde critische uitlatingen der Fransche pers aan het adres van Engeland, veroor deelde. Hij verklaarde o.a.: Wij willen ons liever discreet en gereserveerd toonen. Men heeft [beweerd, dat Engeland ons in den steek beeft gelaten, omdat zijn houding eenige da gen geleden niet met die van ons overeen kwam. Op dit oogenblik arriveeren Simon en Eden te Berlijn. Zij zullen constateeren of Duitschland vastbesloten en definitief de vrede de rug wil toekeeren of dat er hoop bestaat, dat het weer tot de Europeesche na- jties wil terugkeeren. Zeker is het, dat wij het met Engeland eens zijn over de vredespolitiek. Dat, wat Mussolini zegt, bewijst, hoezeer ik gelijk had 'toon ik naar Rome reisde. Frankrijk zou onder moeilijke omstan digheden alleen kunnen blijven staan. Thans is het echter omgeven door geestdriftige, toegewijde en sterke vrien den. Er bestaat in Frankrijk geen oorlogs partij. Er zijn slecht^ lieden, die naar vrede voor hun gezin streven; doch al willen wij ook den oorlog niet; wij aan vaarden evenmin een vernedering. De te Parijs gehouden besprekingen Op ii A pril conferentie te Stresa Uit Parijs: Aan het einde der Fransch- Engelsch-Italiaansche besprekingen is het olgende communique gepubliceerd: De minister van buitenlandsche zaken Laval, Lord-Grootzegel bewaarder Eden ?n onderstaatssecretaris Suvich zijn Zaterdag op den Quai dOrsay bijeengekomen, waar zij een gedachtenwisseling hebben gehad over den algemeenen toestand. In den loop der besprekingen is er aan herinnerd, dat het bezoek der Engelsche ministers aan Berlijn een informatief karakter heeft en dat het kader en het onderwerp hunner be sprekingen in overeenstemming is met datgene, wat vastgelegd is in het Londensche communigue van 3 Febr., waarop de eenheid van opvattingen der regeeringen in Londen, Parijs en Rome gebaseerd is. Er is besloten, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, Frankrijk en Italië na het Berlijn- sche bezoek en de andere Engelsche bezoeken te Moskou, Warschau en Praag (waarbij de Fransche en Ita- liaansche regeering de Engelschen haajr beste wenschen meegeven) op 11 April in Stresa zullen bijeenkomen. Laval, Eden en Suvich hebben met voldoening de volledige solidariteit hunner regeeringen geconstateerd. Sir John Simon Zijn persoon Scherp en exact denker en voortreffelijk schaakspeler. Aan de „Völkische Beobachter" wordt uil Londen een zeer waardeerend artikel over Sir John Simon geschreven, ter gelegenheid van diens bezoek aan Berlijn. Daaraan is ontleend, dat de Engelsche staatsman op 28 Februari 62 jaar geworden is. Zijn vader was predikant in Manchester, zijn moeder pen gravendochter uit het ge slacht Salisbury. Na volbrachte studio aan de universiteit van Oxford, werd hij aan de „Manchester Guardian" als liberaal politiek hoofdredac teur verbonden, doch werd al spoedig ont slagen, waarna hij zich te Londen niet zon der moeite een plaats als advocaat verwierf, hoedanig hij een grooten naam kreeg verdediger in strafzaken en toen langza merhand ook weer in de politiek getrokken werd. In 1903 kwam hij in het Lagerhuis en kenmerkte zich daar hoofdzakelijk als verdediger der anbeidersrechten om zich in vakvereenigingen te organiseeren. Toen svenwel de algemeene staking van politiek karakter in 1926 uitbrak, trok Simon zich uit die sfeer terug. In 1910 was hij tot staats- advocaat benoemd en kreeg diensvolgens den titel „Sir". Hij, die zich altijd tegen de privilegiën van den adel heeft verzet, moest eerst door den Koning overreed wor den dien titel aan te nemen. In 1914 heeft Sir John Simon zich tot het uiterste teg< het deelnemen van Engeland aan den oor log verzet. Slechts zijn gevoel voor recht vaardigheid, dat geprikkeld was door de schending der Belgische neutraliteit, heeft hem gedrongen toen in het kabinet te blij ven. Eerst toen hij den algemeenen dienst plicht in 1916 als een slag in het gezicht voelde, is hij uit de regeering getreden. Even wel toonde hij dat het hem niet aan vader landsliefde ontbrak, door zich aan het front aan te melden. Als majoor bij de vliegt.roep maakte hij bij Iperen zware bombarde menten mee. Bekend is. dat Simon na den oorlog een groote rol heeft vervuld bij de staatsher vorming in Britsch-Indiö. Wat zijn bijzondere talenten betreft, merkt het artikel op, dat hij een uiterst scherp, als een machine werkend, verstand heeft. Elk debat, het zij politiek of juridisch, bewijst de exactheid van zijn denken. Sir John Simon is een schitterend schaakspeler, zoowel aan de speeltafel als in de redenaars- katheder. Hij heeft de gewoonte zich in den onderhandelenden persoon tegenover zich in te denken, diens antwoorden van tevoren te overleggen en zoo tegelijkertijd voor te bereiden hoe hij de mogelijke tegenwerpin gen van zijn tegenstander op de beste wij ze zal tegemoet treden. EDENS BEZOEK AAN MOSKOU. De Sovjet-pers meldt, dat lordgrootzegel- bewaarder, Eden, te Moskou een langdurige bespreking zal hebben mot Stalin. Voorts zijn politieke besprekingen gear rangeerd met Molotow, Litwinof en Kalinin. DE REIS VAN LAVAL NAAB MOSKOU De datum voor de reis van Laval naar Moskou zal in de Dinsdag te houden minis terraad worden v DE AFGEDREVEN VISSCHERS. Uit Moskou: Van de 100 visschers, dia door den storm op de Zee van Asoff waren afgedreven, zijn 40 op een ijsschots ontdekt. Zij werden gered. Van de overigen ont breekt elk spoor. Volgens Sunday Express zijn meer dan 50.000 buitenlanders werkzaam op Engelsche schepen. Het blad verklaart, dat de minister van Handel, Runciman, een onderzoek in deze aangelegenheid heeft. Uit Londen: Sunday Express meldt, dat Frankrijk bereid zou zijn hot eiland Mada gaskar voor 75 millioen pond aan Italië te verkoop en. PAUL VAN ZEELAND KABINETS FORMATEUR Een kabinet van nationale eenheid Paul van Zeeland, voormalig parlements lid en vice-gouverneur van de Nationale Bank, is door den Koning belast met de vorming van het nieuwe kabinet. Van Zeeland verklaarde, dat. hij een ka binet wilde samenstelle.n van nationale een heid, onder de leuze: „Economische vernieu wing van het land". De heer van Zeeland is vroeger reeds minister zonder portefeuille geweest in het derde kabinet de Brocqueville in 1934. Hij is in Zinnik geboren op 11 November 1893, promoveerde tot doctor in de rechten en in de politieke en diplomatieke, wetenschappen en is professor in de faculteit der rechten aan de hoogeschool te Leuven. Men verwacht thans een spoedige oplos sing van de regeeringscrisis. Nader wordt uit Brussel gemeld: De heer Van Zeeland is zoo ver gevorderd, dat voor het oogenblik sprake; is van de mogelijke samenstelling van zijn kabinet, dat als volgt zou zijn gegroepeerd: Minister-president en minister van Finan ciën Van Zeeland (R.K.); Minister van: Binnenlandsche Zaken Pierlot (R.K.); Land bouw De Schrijver (R.K.); Economische Zaken Van Isacker (R.K.); Koloniën Koel man (R.K.); Buitenlandsche Zaken Forthom- me (Liberaal); Landsverdediging Devèze (Lib.); Justitie Bovesse (Lib.); Openbare Werken Merlot (Lib.); Openbaar Onderwijs Boucherv (Soc.-Dem.); Arbeid en Soc. Voor zorg Wauters (SB.); P. T. T. (waarschijn lijk) Spaak (S.D.), hoewel mogelijk Du Bus de Wamaffe in aanmerking komt voor deze portefeuille. Een toespraak van Mussolini In een toespraak tot de fascistische jeugd bonden heeft Mussolini o.m. gezegd: In het ondoorzichtige en onzekere poli tieke heden biedt Italië de wereld het schouwspel van wonderlijke rust. Thans is Italië sterk. Geen gebeurtenis zal ons on voorbereid vinden. Dit feit maakt hot ons mogelijk krachtig de eerstvolgende taak van een nu niet juist veraf zijnde toekomst onder oogen te zien. De toekomst zal ons zijn. Gij kunt in uw hart deze volledige ze kerheid dragen en deze tot een wapen smeden van onbuigzamen wil. Wij zijn be reid tot iedere taak, die het lot ons zal stel len, ook wanneer het noodig mocht zijn dwars over alle hinderpalen heen, die ons in den weg zouden komen. Onze wil tot den vrede en tot de samenwerking in Euro pa beschikt ook over ettelijke millioenen stalen bajoneten. Morgen reeds zijn wij be reid te tonen, welke geest en welke moed het heerlijke Italië van het fascisme bezielt onder het teeken van den lictorenbundel. MUSSOLINI ROEPT DE LICHTING 1911 OP De Italiaansche regeeringschef heeft, in rijn hoedanigheid van minister van Defen sie, de oproeping ven de geheele lichting 1911 gelast. In de desbetreffende officieele mededeeling wordt de oproeping als een voorzichtigheidsmaatregel gekenschetst. Het onder de wapenen roepen van de lichting 1911, waarvan reeds een klein ge deelte opgeroepen was ter gelegenheid van de mobiliseering der beide naar Oost-Afrika gezonden divisies, wordt in de avondbladen in verband gebracht met de onzekerheid van den tegenwoordigen internationalen toestand, die, gelijk de Giornale d' Italia schrijft, door de Italiaansche regeering met volkomen rust en gelijkmoedigheid be schouwd wordt, doch waarin zij gereed moet zijn voor ieder geval ter verdediging van de Italiaansche belangen. Naar het blad verder meldt, zijn op het oogenblik rond 160 000 man onder de wapenen. Begin April komen de nieuwe recruten van lichting 1914 met 2-40.000 man in dienst. Het oproepen van de lichting 1911 zal in totaal nog 'n troepensterkte van 160 000 man op leveren. In de eerste helft van April zal het Italiaansche leger dus over een leger van meer dan 560.000 man be schikken. Hoover op het oorlogspad Oproep tot de jonge republikeinen. Uit Washington: Herbert Hoover heeft in een schrijven, gericht aan een vergadering van republikeinen in Californië, een beroep gedaan op de jonge republikeinen om hun partij te vernieuwen en een einde te maken aan een „on-Amerikaansche" regeering. In sommige kringen wordt deze oproep be schouwd als een begin van Hoovers actie om zich het volgende jaar candidaat te stellen voor het presidentschap. Hoover zegt in zijn oproep, dat de Ameri- kaansche beginselen dagelijks worden ver kracht door de reglementeering en bureau cratische overheersching. Hij valt de poli tiek der „New Deal" heftig aan en eischt opnieuw herstel van den gouden standaard. De Oost-Chineesche spoorweg De onderteekening van de verdragen Uit Tokio: Alle Japansche bladen hebben naar aanleiding van de onderteekening van de verdragen inzake den Oost-Chineeschen spoorweg extra-edities uitgegeven. In hun commentaar komt algemeen tot uiting, dat de onderteekening der verdragen een mijlpaal in de geschiedenis van Mand- sjoekwo vormt. Men verklaart, dat thans het buitenland sche imperialisme gebroken is, nu de Cza renadelaar en de Sovjetster definitief ver dwenen zijn. Een nieuwe ontwikkeling van het Verre Oosten staat voor de deur. Mandsjoekwo is met zijn 30 millioen menschen en zijn 8000 K.M. lange spoorwegen een economische factor, die de wereld niet over het hoofd kan zien. Wanneer nog een economi sche samenwerking met China bereikt kan worden is de vrede in Oost-Azië verzekerd. De verdragen over den Oost-Chinceschen spoorweg hebben thans geleid tot een de facto erkenning van Mandsjoekwo door Sovjet Rusland. Sovjet Rusland heeft doen weten, dat. het tot verdere onderhandelingen bereid is. Dit geeft recht tot de hoop, dat een ve.r- gaande stabiliseering in het Verre Oosten te verwachten is. Uit Hsingking: Van de 7000 Russische beambten, die in dienst van den Oost-Chi neeschen spoorweg zijn geweest, zouden zich slechts 1450 bereid hebben verklaard naar Sovjet-Rusland terug te keereo. Raadszitting van den Volkenbond op 15 April Uit Ankara: Volgens een mededeeling van het Anatolische Telegraaf-agentschap heeft Tewfik Rusjtu Aras, die op het oogenblik voorzitter van den Volkenbondsraad is, het secretariaat van den Volkenbond te Gonève an in kennis gesteld, dat hij den Vol kenbondsraad tegen 15 April bijeenroept, derhalve na de conferentie van Stresa en de andere besprekingen, waarvoor plannen bestaan. Poolsche grondwetswijziging aangenomen Uit Warschau: Na besprekingen, die twaalf uren duurden, heeft de Poolsche Landdag definitief den tekst der nieuwe Grondwet aangenomen met 260 stemmen (die van het regeeringsblok) tegen 139 stemmen en 42 onthoudingen. In de nieuwe Grondwet wordt aan het staatshoofd grooter macht dan te voren toegekend, terwijl het parlement zijn wetgevende en controleerende functies behoudt. Te Warschau, zoowel als in het binnen land, heerscht groot enthousiasme nu de Sejrn de Grondwetwijziging heeft aangeno men. Spontaan worden optochten gevormd; 50.000 personen zijn voorbij het slot van den president der Republiek gelrokken. Giften voor de Duitsche landsverdediging De Duitsche Rijksminister maakt bekend, dat zijn ministerie uit alle kringen van het volk giften en aankondigingen daarvan ont vangt voor den opbouw van de weermacht. WIJSWE/D IN D£ KAN... MAAR Douwe Egbert» Echte friesche Heeren-Baai en Varinas Nederlands geurigstc pijptabak. Weerbericht GEEN EENJARIGE DIENSTTIJD MEER Rijksweerminister Von Blomberg uitte zich over de toekomstige weermacht in het Deirde Rijk als volgt: „De weermacht dient onzen tijd en voelt zich baanbrekend bij het werk dor naaste toekomst. De dlienstplicht, welke weer alle Duitschers moet omvallen, wordt volgens de opvattingen van den no tion aa 1-sociaJistisohen staat geregeld. Zij zal voortaan geen privilegiën meer kennen. Hoogere ontwikkeling geldt niet, meer, zoo als dat vroeger 't gevel was als een reoht tot verkorting van den diensttijd. Uit sluitend karakter en prestatie zullen den weg en de waarde van iedereen bepalen". GENERAAL VON SEECKT Uit Hongkong: Bevestigd wordt, dat gene raal Von Seeckt, die, zooals bekend, vele jaren lang de functie van instructeur van het Chineesche leger bekleedde en die deze functie onlangs ten gevolge van den druk, die in dezen door Japan op de Chincesohe regeering is uitgeoefend, heeft moeten neer leggen, is besloten onmiddellijk naar Europa terug te keeren. Om gezondheidsredenen zal hij de reis echter in verschillende etappes maken. De generaal is van plan, zijn "reis o.a. geruimen tijd te Singapore te onderbreken. Hij deelde mede, deit hij niet voor goed naar" Europa ging, hij wilde later weer naar China terug keeren. DREIGEMENT DER KLEINE ENTENTE Uit Boekarest: Titulescu is naar Belgrado vertrokken, waar hij vertegenwoordigers der kleine entente en van de Balkanpaot- mogendhoden zal ontmoeten. Naar in diplomatieke kringen verluidt, zullen bedoelde mogendheden een verkla ring publiceeren, waarin zij met mobilisatie zullen dreigen, voor het geval de landen der vroegere vijanden Duitschland navolgen wat het invoeren van den dienstplicht be treft FRANKRIJKS OPPERSTE DEFENSIE RAAD BIJEEN Uit Parijs: De opperste raad van (ie na tionale verdediging hoeft Zaterdag, onder voorzitterschap van president Lebrun, op het Elysée een zitting gehouden om liet vraagstuk der organisatie van het land in oorlogstijd opnieuw te bestudieeren. Do minister ven oorlog heeft Vrijdag een weit5ontwerp ingediend, dat reserve-officie ren in staat zal stellen, weder actierf dienst te nemen, voor minstens zes maanden en hoogstens acht jaar. Bovendien zal het aantal beroepssol dn ten en zgn. specialisten, dat tot nu toe 117.000 man bedroeg, worden verhoogd. Uit Moekden: Chineesche vrijscharen hebben den prefect van politie van Toent- sjoea en zijn beide Japansche adviseurs in 'n auto ontvoerd. De opstandelingen eischen vrijlating van hun kameraden uit de ge vangenis, daar zij anders de ontvoerde gij zelaars zullen doodschieten. Kort Nieuws Palestina gaat de invoerrechten op ongeslepen diajmant afschaffen ter tegemoet koming voor een te sciheppen diamant industrie. Eind Mei zullen in Griekenland nieu we verkiezingen worden gehouden. De Se naat zal vervangen worden door een corpo ratieve Kamer. Het TurksChe ministerie van openbare gezondheid heeft een bedirag van 9000 p. st verdeeld over de gezinnen, die uit meer dan zeven leden bestaan; volgend jaar zal hij 25.000 p. st. verdeelen onder ouders met zes of meer kinderen, zulks tot opvoering van het geboortecijfer. Heit Japansoha marine-ministerie vraagt 20 millioen yen voor versterking '■an de kustverdediging. Een groote reeks botsingen en incidcn- len vond bij den verkiezingsstrijd te Dant- rig plaats. Zoo hebben de nazi's een socia listische vergadering in donker gezet en toen deze -toch werd voortgezet, met mega foons op een vrachtauto, het spreken on verstaanbaar gemaakt, totdat de politie in greep. De Aust.raïiscfhe premier Lyons is te Londen aangekomen in verband met han delsbesprekingen en het iregee rings jubileum van Koning George. Prov. Statenverkiezingen De Zuid-Hollandsche lijsten De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat van 25 tot en met 28 Maart gelegenheid bestaat tot het verbin den van lijsten en candidaten tot een groep, door inlevering van de voorgeschreven ver klaring bij het Centraal Stembureau, adres Stadhuis Den Haag, en dat de bij artikel 50 4e lid, van de Kieswet, bedoelde loting zal plaats vinden op 29 Maart. 1935 om negen uur, ten stadhuize to Den Haag. Schaken LASKER BLIJFT IN SOVJET UNIE De vroegere wereldkampioen schaken, dr Emanuel Las,kor, heeft, besloten in de Sovjet Unie te blijven. Hij is benoemd tot redac teur .van de sckaakrubrie-k der Iswestia, De toestand der Limburgsche mijnen Do Februari-productie De directies der staats- en particuliere mijnen en de voorzitters der verschillende mijnwerkersbonden, hebben hedenmiddag op liet Departement van Waterstaat een on derhoud gehad met minister van Lidth de Jeude. De totale netto-productie van de gezamen lijke Limburgsche steenkolenmijnen bedroeg ovpr de maand Februari 938.413 ton steen kolen. Het totaal aantal arbeiders bedroeg op 1 Maart j.l. ondergronds 19.479, bovengronds I0.1S8, totaal 29.667. Het aantal dagen, waarop het bedrijf regelmatig werd uitgeoefend bedroeg op de staatsmijnen 22, domaniale mijn 19, Laura en Julia 18, de mijnen Oranje Nassau I, II en IV 18, Oranje Nassau III 19 en mijnen Willem Sofia 18. DE RIVIEROVERBRUGGINGEN EN DE TOLLEN De Chr. Handelsreizigers en -Ageirten heb ben een adres gericht aan de Tweede Kamer waarin verzocht wordt te overwegen, of dë versnelde bruggenbouw niet zonder de voor genomen tolheffing kan worden uitgevoerd. Mocht zulks niet mogelijk zijn; dan wordt verzocht hot wetsontwerp- zoodanig aan te wallen, dat aan personen, die uit hoofde van hun beroep genoodzaakt zijn om met hun auto een of meer bruggen regelmatig te passeeren, bv. door invoering van een abonnementenstelsel, een belangrijke reduc tie op het te heffen tolgeld wordt toegestaan NED. WERKLIEDENVERBOND PATRIMONIUM Gewest Gelderland De jaarlijksche algemeene vergadering van het Gewest Gelderland van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium zal Zater dag 13 April a.s in het gebouw voor Chr. Belangen te Arnhem worden gehouden. Gewest Zeeland De jaarlijksch'e algemeene vergadering van het Gewest, Zeeland van het Ned. Wérk Liedenverbond Patrimonium, zal Dinsdag 26 Maart aa. in het Mil. Tehuis te Middel burg worden gehouden. Na afdoening van verschillende huishoudelijke zeken zal als referent optreden de heer R. Hagoort van Utrecht, Ijd van het Verbondsbestuur, met het onderwerp: „Hoe staan wij tegenover het orden ingsvraagstuk?" RUSLAND EN ONZE VLAS-INDUSTRIE Dcor den heer M o 11 e r waren eenige vragen gesteld in verband met het niet- leveren van vlas door Rusland aan sommi ge landen, waaronder ook ons land. In hun antwoord verklaren de ministers Steenbei'ghe en de Graeff, dat van een be handeling in het verband, als in deze vraag wordt gelegd, hun niets bekend is. De minsters hebben vernomen van een verbodsbepaling, waaraan de handelaren in Russisch vlas in het buitenland rich zou den hebben moeten onderwerpen om naar sommige met name genoemde landen, waar onder Nederland, geen Russisch vlas te mogen leveren. Er bestaat geen verband tus schen de namen dezer landen en die, welke tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond hebben gestemd. Van bot wer kelijk bestaan der bepaling, waaraan de handelaren in kwestie rich zouden hebben onderworpen, hebben de ministers evenwel nog geen voldoende bewijzen in handen. Los van de in de vragen aangeroerde kwestie 'is cp het oogenblik een onderzoek gaande naar de wijze, waarop in den on- gunstigen toestand van de vlasspinnerij verbetering zou kunnen worden gebracht. Dr. F. Delhez Morgen viert dr. F. Delhez, hekend rus tend arts te Dordrecht, zijn tachtigsten ver jaardag. Dr. Delhez is in zijn lange leven met name als drankbestrijder op den voor grond getreden. Ilij maakte oorspronkelijk deel uit van den Volksbond legen drankmis bruik en richtte in Dordrecht een nog be staande neutrale geheelonthoudersvereeni- ging op. In 1897 kwam hij in het hoofdbe stuur van de Ned. Ver. tot Afschaffing van AIc. Dranken, de grootste der Ned. Drank best,rijdersvereen Igingen. In 1903 trad hij in verband met zijn drukke practijk af. Dr. Delhez is voorzitter van het Advies Bureau Centrale Drankweer en richtte in 1S9S mede de Artsen-Geheel-Onth.-Ver. op, waarvan hij voorzitter as, Het ducne pöltj® geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Nancy 774.3. Laagste stand te Vcst.manör 736.5. Stand vanmorgen haiftwaalf 769.6. WEERVERWACHTÏNG Krachtige tot matige Z.W. tot W. of N.W» wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk regenbuien, zach ter 's nachts, later weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTÏNG De depressie, welke Zaterdag hier te lande vrij 2ware neerslag bracht, trok O.-waarts af. Zij werd gevolgd door ferme drukstijgin- gen, waardoor het hoogdruk gebied in het Z. zich N. en O.-waarts uitbreidde. Een nieuw lage drukgebied, waarvan de kern over IJsland ligt, brengt thans reeds over Schotland en Z. Scandinavië flinke barometerdaiingen. Tengevolge daarvan zal bij ons de wind weer wat aanwakkeren. Aan houden van het sombere, regenachtige weer is waarschijnlijk. In het hoogc drukgelbied is het meest rus tig weer met vrij veel nevel. Krachtige wanden waaien over N. Ierland, Schotland, de Shetlands en Faroër en Z.- Noorwegen. Over N. Finland en N. Scandinavië blijft de. vorst nog streng. Over IJsland en de Britsche eilanden is de temperatuur sedert gisteren flink ge- stagen. Hier en daar over Scandinavië en Z* Frankrijk steeg de temperatuur weinig, ter wijl liet in het overige gebied kouder werd, STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt. 24 Maart 8 uur njn.ï Attentiesein Neerhalen. 25 Maart 9.30 uur v.m.: Attentiesein 0, d.L Weest op uw hoede! 26 MAART. Zonsopgang 5.52 uur, zonsondergang 6.21 uur Maan óp v.m. 1.08 uur, onder v.m. 8.03 uur VOüHiUiUGrt MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 MAART. Van 's avonds 6.51 uur tot 's morgens 5.20 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorle Heden Vorig 1 Rheinfelden 2.60 2.44 Caub 2 05 1.94 Rreisach 1.70 1.50 Fms 1.23 1.18 Krtil 2.88 2.59 Coblens 2.15 2.11 Mnxan 4.46 3.04 Trier 3-01 0.81 Diedeshelm 1.34 1.21 Keulen 3.90 183 Mannheim 3.28 2.04 Dusseldorf 1-26 1.24 Lohr 1.5-2 1.51 Kiibrort 0.50 0.48 Mainz 87 0.73 Wesel 0-30 0.27 Bineen 1.69 1,80 Emmerik 1.61 1.60 Lobith 10.57 1053 Kampen -0.02 -O09 j Nijmegen 8.23 8.21 Eyeden 47.03 00.C0 St Andnes 2,76 2.92 Maastricht 41.65 41 55 Arnhem 8.15 8.14 Grevenblcht 28.77 28.58 Vreeswijk Iw 0.59 O.F4 Venlo 00.00 00.00 Westervoort 8.75 8,74 Grave (sluis; 6.13 5.90 Deventer 2.tW 2.62 St Andries 1.23 1,40 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 26 Maart Delfzijl 2.40 14.59 Hellevoetsl 6,81 1855 Terschelling 12.12 Willemstad 7.27 19.11 Hariingen 0.35 12.45 Brouvvcrsh. 6.43 13.07 Den Helder 10.30 22.50 Zlerlkzee 6.07 18.33 IJmuldeu 6.33 19.03 Wemeldinge 6.H4 19.01 Hoek v. iloll. 5.51 18.13 Vlissingieu 4 47 17.15 Schevonincren 6.11 16.23 Terneuzen R.ii» 171S (Bulten verantwoordelijkheid der redactie) DE REIS VAN DE K 18 Thans op weg naar Kaapstad Vrijdagmorgen om half twaalf is de K 18 van Tristan da Cunha naar Kaapstad ver trokken. Men had prachtig weer en een kalme zee. SAAMSMELTING A.R. EN C.H. Woerden, 21 Maart 1935. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u het onderstaande in uw blad op te nemen. Met groote belangstelling heb ik kennis genomen van het ingezonden stuk, voorkomende in uw cou rant van 18 Maart j.i. en ooderteekend door „Abonné". De samensmelting van A.R. en C.H. door dezen a'boooé bepleit, is de wensch van ve len. die den invloed der Christelijke beginselen op het staatkundig terrein willen behouden en verster ken. Dat aan deze samensmelting practische moei lijkheden in den weg staan, behoeft geeo batoog. Maar waar de hereeniglng dezer partijen, vooral in onzen tijd, een levensbelang is geworden, is het daar niet onverantwoordelijk om, met het oog op die moeilijkheden, de zaak maar te laten zooals ze is? Mag ilc daarom dezen abonné in overweging ge ven, contact te zoeken met hen, die zijn standpunt deelen, ojxiat op die wijze een actie worde voor bereid? U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, W. FABER. Woerden, Zandwijksingel 2. L. S. De ingezonden stukken in uw dagblad van IS dezer „Van Abonné", alsmede dat in uw blad van 2.1 Maart van de 'Utrechtenaren, hebben mijn volkomen instemming. God geve dat de dag van samensmelting niet zoo ver meer af is. Een Chr. Historisch Abonné van uw dagblad. B. 21-3-'35,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2