Veilingvereenigingen in Nederland KEELPIJN VPiJDAG 22 MAART 1935 LAND- EN TUINBOUW Jaarvergadering te Utrecht Belangrijke voorstellen en prae-adviexen hierover Heden komen te Utrecht in het Jaarbeurs gebouw bijeen de Veilingvereenigingen in Nederland, vereenigd in de Ned. Tuinbouw- raad. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter de heer F. V. Val star, te vens Regeeringscommissaris voor den Tuin bouw. Deze merkte in zijn openingswoord op dat de toestand voor den Tuinbouw nog slechter is dan ooit. De draden van handel en verkeer tusschen de volkeren zijn opzettelijk verscheurd, zoodat de bronnen van welvaart opdrogen. Telkens weer komt de vraag op of Neder land wel voldoende zijn handelspolitiek heeft aangepast bij de verandorde tijdsom standigheden. Men meent, dat wat meer met de vuist op tafel geslagen moet worden. Dat is wel eens gedaan doch de resultaten zijn niet zoo men wel dacht. Spr. betwijfelt of dit wel het juiste middel is. Door onderhandelingen is meer te berei ken. En naast de belangen voor anderen, moet de regeering ook voor die der tuinders opkomen, d.w.z. voor de export van tuin bouwproducten moet gewaakt en gestreden. De teeltbeperking, noodzakelijk ge volg der ineenzakkende export, is een nood zakelijke doch harde zaak. Met zorg moet er op gelet worden, dat alleen producten van de allerbeste kwaliteit worden uitgevoerd. Zoo behouden wij onze goede naam. Voor de financieele steun van de regee ring zijn we dankbaar doch niet voldaan. Maar erkend moet ook dat het voor de re geering steeds moeilijker wordt om te hel pen. Gelukkig heeft de een zucht van verluchting doen slaken. In hoeverre hier geholpen kan en zal worden dient afgewacht Maar het zwaard van de execu ties is wel boven het hoofd van jden tuin bouwer weggenomen. De binnenlandsche consument meer laten betalen om zoodoende enkele millioenen op te brengen lijkt heel mooi. maar zal toch mi et veel baten daar we vooral op export zijn aangewezen en met prijsstelling voor den bin nenlandsche consument komt men voor groote moeilijkheden, terwijl een ernstig onderzoek nog niet aan toonde, dat hierdoor iets van beteekenis kan bereikt worden. Spr. wekte tenslotte op tot eenheid, tot samenwerking, die is beslist noo dig om nog te redden wat kan. De toekomst is donker en baart zelfs zorg. Met de wensch dat spoedig betere tijden mogen aanbreken verklaart spr. de vergade ring voor geopend. Verschillende belangrijke voorstellen zijn door onderscheiden aangesloten vereenigin- gen ingediend. Het bestuur zelf stelde voor, dat aan het Groepsbestuur opdracht wordt verleend bij de Ned. regeering stappen te doen, welke noodig zijn om te voorkomen, dat door de beperkingsmaatregelen tengevolge der Duit- sche Clearingovereenkomst, een debacle bij den afzet van groenten en fruit zich zou voordoen. Verder stelt het bestuur voor dat de ver gadering, overwegende dat de uitvoer van groenten en fruit naar nagenoeg alle afzet gebieden nog slechts in beperkte mate kan plaats hebben, in verband met de door het buitenland genomen maatregelen, dat al die stappen worden ondernomen welke er toe kunnen leiden, de beperkte export- mogelijkheid zooveel mogelijk te reserveeren voor producten van goede kwaliteit Wat de voorstellen der afdeelingen be treft hierover is door het bestuur van de Groep Veilingvereen. uit den Ned. Tuin- bouwraad praeadvies uitgebracht. In verband met voorstellen dienaangaan de der veilingvereenigingen te Utrecht, Broek op Langendijk en Loosduinen L.G.V., iverklaart het bestuur ermede accoord te gaan bij de Regeering te blijven aandringen op een verhooging van de steunuitr keering tot 100 van den richtprijs en op tijdige vaststelling der richt prijzen 1935, benevens op de uitkee- ring van het prijsverschil na afloop der campagne van een bepaald pro- duet Indien de Regeering een garan tie tot de richtprijzen niet kan ver- leenen, dan acht het Groepsbestuur althans de verstrekking van een be langrijk voorschot ten aanzien van bepaalde producten direct na afloop der campagne, noodzakelijk. bestuur met klem bij de Regeering op in williging van bovenstaande wenschen aan te dringen. Er wordt door het bestuur op gewezen dat voor landbouwproducten veelal wel de richtprijzen worden gegarandeerd, en de vraag wordt gesteld waarom dit dan voor den tuinbouw niet mogelijk zou zijn. Naar aanleiding van een voorstel der Coöp. Loosduinsche Groentenveiling merkt het Groepsbestuur op, dat naar zijn mee ning de verdeeling der tuinbouwsteungiel- den zoo rechtvaardig mogelijk heeft plaats gehad, hetgeen ook het streven der Regee ring is. Het bestuur verklaart volkomen accoord te gaan met het voorstel der vereen. Loos- duinsche Groentenveiling L.G.V., om bij de Regeering aan te dringen bij het afsluiten van handelsverdragen meer rekening te houden met de tuinbouwbelangen. Ingevolge een voorstel der veiling te Utrecht verklaart het bestuur zich bereid nogmaals de aandacht der Regeering en Kamers te vestigen op de kwestie van Om zetbelasting op het fruit. De veiling te Broek op Langendijk heeft de aandacht gevestigd op de noodzakelijk heid der verlaging van vaste lasten en ver laging der hypotheekrenten. Het bestuur onderschrijft dit en merkt op, dat de toe stand van den tuinbouw inderdaad niet toe laat, dat er nog langer door de Regeering wordt beloofd: de toestand eischt dat er thans daden worden ge steld. Het aantal stille executies neemt steeds toe. In vele gevallen profiteert slechts de hypotheekhouder, inplaats van den tuinder, van de genomen cri sismaatregelen. Hoewel kan worden toegegeven dat aan de oplossing van het vraagstuk vele moeilijkheden zijn verbonden, eischt toch de rechtvaar digheid en het belang van den tuin bouw, dat de noodzakelijk geworden maatregelen thans zoo spoedig moge lijk worden getroffen. Tegen misbruik van het veilinigfust, waarover de veilingvereen. te Zwijndrecht voorstellen indient, verklaart het Groeps bestuur dat moeilijk maatregelen te nemen zijn op grond van wetsbepalingen. Met de Groenten- en Fruitcentrale zal een en ander worden besproken. Het scheppen van de mogelijkheid om de teelt van vroege aardappelen om te wisse len in dien voor groenten, zooals de vei lingvereen. te Grootebroek voorstelt, acht het Groepsbestuur niet in het belang van den tuinbouw, omdat de moeilijkheden voor de groentencultuur dan nog grooter zou den kunnen worden. In bijzondere gevallen zou een speciale teeltvergunning verstrekt kunnen worden. Met een voorstel der veilingvereen. 's-Gra- venzande, om te trachten gunstiger bepa lingen te krijgen voor den export der pro ducten naar Duitschland, kan het Groeps bestuur zich volkomen vereenigen. Ook met het voorstel der veiling Loosduinen Coöp., om er bij de Regeering op aan te dringen zoodanige maatregelen te nemen, dat onder geen omstandigheden uitvoer-fconsent wordt verleend voor producten die zonder keur zijn geveild, gaat 't Groepsbestuur accoord. Uit het Sociale Leven bedrijf hebben mot den Bond van lood'glet» en fltterspa'croons In Nederland tot een bevre digend resultaat geleid. Volgens den Alg. Ned. albewerkersbond heeft de Ned. R. K. Bond loodgieters- en koperslagerspatroons het contract echter afgewezen. Genoemde Bond u een vermindering van het aantal vacantle- gen met twee willen en niet langer gebon- n willen zijn aan het zegelfonds, waaruit :t verzuim op Chr. feestdagen en bij vac an- e betaald wordt. Door de samenwerkende metaalbewerkers bonden is thans machtiging verleend aan de be sturen ter plaatse, den leden van den R. K. Patroonsbond een ultimatum te stellen. Te Koewacht (Z. VI.) is door de arbeiders- ganlsatles aan tweo werkgevers in de vl&s- lndustrle eon ultimatum gezonden. De onder handelingen liepen over loonsverhooging. Den R(jksbemiddelaar. Prof. Mr. Aalberse. gelukte het een gerezen misverstand uit den weg tc ruimen. Partijen zullen de onderhandelingen voortzetten en hebben zich bereid verklaard, Indien onverhoopt geen overeenstomming zou worden bereikt, hot geschil aan arbitrage te onderwerpen. Een aangekondigde staking ia daardoor voorkomen. Do nieuwe minister van waterstaat heeft aan de hoofdbesturen van de mijnwerkersbonden Zuid-Limburg doen weten, dat hö er prijs zou stellen, om kennis to maken met de leiders van de vakbonden der mijnwerkers. HU heeft hen daarom uitgenoodlgd tot een bespre king op zijn departement In den loop van de volgende week, waarbU hl) ook gaarne op de hoogte zou worden gesteld van de lmzdch- van de vakbonden ten aanzien van de ln Kerknieuws. VRIJE EVANGEL. GEMEENTE Aangeoomen: Naar Zeist, J. F. van Strieri te Groningen. DE VACATURE-KROMSIGT TE AMSTERDAM Door ruim dertig kerkeraadsleden van de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam is naast het drietal van de Commissie van Advies in de vacature- Kromsigt, een ander drietal voorgedragen, namelijk: Ds. W M. A. Kalkmao, te Katwijk aan Zee; Ds J. Fokkema, te Amstelveen, en Ds. Y. Alkema, ie Aalsmeer. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondagmorgen nam Ds J. Spelt afscheid van de Herv. Gemeente te Molenaarsgraaf na een ruim tweejarig verblijf. De kerk was stampvol, terwijl tientallen nog teleurgesteld teruggingen. Ds. Spelt bad tot tekst gekozen 1 Petr. 1 24b—25 en be paalde zijn hoorders bij een drietal gedachten, nl le Vergankelijk schoon, 2e Blijvend Woord, 3e Een verkondigend Woord. Na afloop richtte de scheidende leeraar zich tot den kerkeraad en de kerkvoogdij. Ds. Blok van Brandwijk sprak Ds. Spelt toe als consulent en liet zingen Ps. 121 4. Ds Anker van Goudrjaan sprak namens de Ring enkele woorden van afscheid, terwijl laatste spre ker was de heer Verhoeven namens de Chr. school en als vriend. REV. D. W. MACKAY Naar wij vernemen, zal Rev. D. W. Mackay. M. A. F. C S. van Bonkyl in Schotland, die het beroep aannam van de Scots Church te Rotter dam als opvolger van Rev. Dr. J. Irwin Brown, Zondagmorgen 31 Maart bevestigd worden. Aan dien dienst cemen deel Dr. J. Irwin Brown, Dr. W. Thomson van Amsterdam (die de bevestigingsrede zal uitspreken) en Ds W. S. vao Leeuwen van Rotterdam, die gedurende de vacature consulent der Schotsche gemeente geweest is. Ds. A. M. A. REIJNDERS Vandaag is het 50 jaar geleden dat Ds. A. M. A. Reijnders het predikambt aan vaardde in de Ned. Herv. Gem. te Uitgeest Daarna stond hij twee jaren te Aarts woud en zeven jaren te Wognum. Vervolgens diende hij de Rem. gemeenten van Alkmaar en Amsterdam tot zijn emeritaat in 1923. Kerk en Staat in Duitschland Dc wrijvingen van Zondag Wij ontvingen nog tal van berichten over de huisarresten der predikanten van de Belijdenisker- ken, alles neerkomende op een herhaling van wat wij reeds vermeld hebben. Alleen verdient nog de aandacht, dat het rijksministerie van binnenland sche zaken verzekerde aan de Berlijnsche agentuur van het N. C. P„ dat het staatsangrijpen in geenen deele tegen de belijdenisbeweging als zoodanig gericht was en geenszins moest uitgelegd worden als een staatssteun voor rijksbisschop Ludwig Müller, maar uitsluitend zich richtte tegen door de regeering verboden „politiek op den kansel". TEGEN KORAN-ONTHEILIGING In den Volksraad van Ned.-Indië heeft mr. Marcella geantwoord op een vraag be treffende het optreden van een onderwijzer te Boedjel (Kediri), die „een uitgescheurd blad van een Koran in kleine stukjes scheurde, welke stukjes hij onder zijn leer lingen verdeelde, met de opmerking ze door spuwen of anderszins te verontreinigen, al les om aan te toonen, dat de onder omstan digheden onheilaanbrengende kracht van den Koran op bijgeloof berustte, en die daarvoor gestraft werd met f 15 boete we gens baldadigheid en ontslag vanwege hot R.K. Schoolbestuur. In dit verband deelde de regeerings- gemachtigde verder mede, dat, nu de straf wet ontoereikend gebleken is om gevallen van Koran-ontheiliging en daarmede op één lijn te stellen gevallen op doeltreffende wijze tegen te gaan, het denkbeeld in over weging is om het strafwetboek aan te vul len met een bepaling, waardoor bespotting of beschimping van een stichter, grondleg ger of profeet van een hier te lande beleden Godsdienst, of van een geschrift, dat vol gens zoodanigon godsdienst woorden van Goddelijke openbaring inhoudt, wordt straf- baair gesteld. „De Reformatie" Wijziging in do Redactie Het Persbureau Vaz Dias meldt ons het volgende, hetgeen overeenkomt, met wat ons reeds vóór eenigen tijd van andere zijde was medegedeeld, doch waarvan ons de juist heid niet preciess bekend was, evenmin als dit thans het geval is; „Naar wij uit gewoonlijk goed ingelichte bron vernemen, zal er in de redactie van het gereformeerde weekblad ,,De Reforma tie" andermaal een belangrijke wijziging komen. Dit blad, dat om zijn redactiewisse lingen zeker bekend is (vroeger traden ach tereenvolgens reeds prof. dr F. Buytendijk, dr J. C. de Moor ,dr K. Dijk en prof- dr V. de contactcommissie meegedeelde voorstellen van de particuliere mijnen. De door den rjjksbemlddelaar aangewezen arbiter, mr. Oh. v. Oppen te Maastricht heeft Dinsdag de vertegenwoordigers van den r.k. mönwerkersbond en van den protostantsch chrlstolüken münwerkersbond gehoord in ver band met het loongeschil bU de Oranje-Nassau- münen. Hepp uit de redactie), zal met ingang van de niouwe jaargang in' October twee van zijn tegenwoordige drie redacteuren zién heen gaan. Naar verluidt heeft de uitgever het verband met de commissie van uitgave van dit blad, die voor dit blad een soort bestuur; vormde, gebroken. In deze commissie had den om zitting prof. dr T. Hoekstra te Kam pen, ds C. Lindeboom te Amsterdam, dr G. Keizer te Tiel en ds F. C. Meyster te Rotter dam- De bekende prof. dr K. Schilder zal met den uitgever verder samenwerken, de twee andere tegenwoordige redacteurefn, dr C Tazelaar en prof. dr J. Waterink, houden op redacteuren te zijn van dit blad." ZENDING EN PHILANTHROPE Blijkens de opgaven van het ons gezonden Jaarboekje 1935 is dit Verband nog steeds groeiende; er zijn thans 220 Ev. Commissies, uitgaande van Geref. Kerken, aangesloten. Van al deze organisaties zijn de samenstel lingen en adressen opgenomen. Verder ge ven verschillende bestuursleden als Ds. Hagen, Ds. Goris, Ds. Ringnalda, J. Schol ten, bijdragen over den arbeid en de betee kenis der Evangelisatie. Prof. Grosheide schrijft over de Joden-Zending, Ds. H. J. Winter over de Evangelisatie in België, Uitgever van het Jaarboekje is de heer W. D. Meinema te Delft Schoolnieuws. ONDER WIJSBENOEMINGEN De heer J. J. B u IJ ze, hoofd der Chr. School te Drimmelen, Is in gelijke betrekking benoemd te Vijfhuizen (Haarlemmermeer). Aan de Chr. School te Zwartebroek is tot tijdel. onderwijzer benoemd de heer R. J. P. Sybran- dy. te Deventer. Tot tijdel. onderwijzer aan de Geref. School, Lebretweg, Oosterbeek, is aangesteld de heer L Blokhuis Gz. te Spakenburg. G. RIJSDIJK Vandaag heeft de heer G. Rijsdijk, na een dienst tijd van 47 jaar bij het Chr. onderwijs, zijn betrek king ais hoofd van de Chr. school te Papendrecht neergelegd. De heer Rijsdijk aanvaardde zijn loop baan te Ouderkerk a. d. IJssel, vertrok vandaar naar IJssehnonde en kwam in 1905 als hoofd van dc toen geopende Chr. school te Papendrecht. Be gonnen met 2 leerkrachten, is deze school in die 30 jaar uitgegroeid tot een onderwijsinrichting met 12 le*kracbten- De heer Rijsdijk was ook verbon den als leeraar aao de Chr. Normaallessen te Rid derkerk. Thans gaat hij te Apeldoorn een welverdiende rust genieten. Examen» RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevor derd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschlft getiteld: „De moord op kapitein Francois Taok 8 Februari 1686", de heer H. J. de Graaf, geb. te Rotterdam. Bevorderd tot doctor ln de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Dhaima and society, a comparative study of the theory and the Idea! of Varna (natural class) «id the pfoemena of caste and class", de heer G. H. Meee, geb. te Rotterdam. sohrJft; „Experimenteel onderzoek betreffende luanbricoides van menscta en varken", r, geb. te Hattean. dé beer E. de ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Klass. Letteren: oand.ex., de heer G. J. H. von Meyenfeldrt te Heiloo (cum laude). RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Veeartsen Ijk umdlg ex.: de heeren A. H. M. v. d. Boogaard en Th. W. J. Hendrikx RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGS.* Gesl: Geneeskundeartsex. le ged„ de heerer. J. H. Brederode en A. L. C. Sohmtdit; artsSS.. de heer T. J. J. Suren. geb. te Leeuwarden GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. GesL: Rechtsgeleerdheid (vrije studierichting): doet. «x., Mr P. L. J. R&ssera (met lof). Handel'sweton&ahappen: oand.ex., de heer J. W. Verwoerd NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Gesl.: Handelswetenschap: ca.nd.ex., de dam«j J. Rua en E. Hooft en de heer Q. A. F. M. Hueber. APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Gesl. de dames H. C. Bakker, Amsterdam; M. Timmer en T. E. Bos. Gronin gen; D. v. Dragt, We verdooft (N.-H.). MACHINISTEN Ptaisier en L. de Held, Rotterdam Gesü. voor DEN HAAG. Gesl. voor dlj>l. B de heeren A. het theor. ged. van dipl. B de heeren T. Rijke. Rotterdam: K. E. Mouthaan en H. J. Riko, Dei Kaag; P. de Geus. Utrecht. RADIOTELEGRAFIST DEN HAAG. Bij het in Dec., Jan.. Fe:br, ei Maart gehouden examen voor het verkrijger- van certificaten als radiotelegrafist le en 2e kl en van het certificaat a.ls raddotelefonist zijn geslaagd: voor het certificaat le fcL A. G. J. Geurlnk, Dordrecht; A. Hasselaar, Haren (Gr.); P^J. Kokelaar, Vlissingen; D. Slegorist, Haar- Voor het certificaat 2e klasse: M. L. Bergen, Amsterdam: H. Berndsen. Den Helder; J. Borst- lap, Maassluis; W. C. Bosson, 's-Gravenhage; H. E. J. Botje. Haarlem; J. A. van Breemen'. Haarlem: R. Bijlsma, Hilversum; S. Caspèrs. Groningen ;J. W. van Elk. Wassenaar: L. C. van der Graaf. VlaardlugenJ. Groenewold. THfODORUS NIEMEIJE* GRONINGEN C. Kropff 's-Gravenhage: G. H. Kuipers, Den Helder; J. Leer, Rotterdam; J. 1» M. v. Midden, Amsterdam; S. van der Pol, Amsterdam; J. P. J. Roos, Sohevenlngen; TV. M. A. van Rossuin, Ras. Rotterdam; J. J. L. Risseeuw, Middelburg; 's-Gravenhage; J. A. de RulJsscher, Vlissingen; E. J. van Rb. Schiebroek; H. Siellng. 's-Graven hage: A. Smits. Zand voort; N. M. Trflselaar, Zuldland: E. A. E. van Veeendaal. Utrecht; G. Venema, Loosduinen. Voor het certlcaat als radiotelefonist A. van Pel. J. Zwart, F. Amme, C. Dekker, L. Smite A. Wijker, Ph. Stam, F. Wljker, S. Zwart. D. Prins, C. Zwart. K. Zwart Jbzn.. T. Stam. H. Krab, M Wjjker. L. Stam, N. Scholder. C. Zwart Jzn., E. Wöker, K. Stam, L. Gouda, P. Stam, K. Wöker, allen Egmond aan Zee; F. Zwart, Egmond a d. Hoef; L. H. Brouwer en J. C. Roukema, Rotterdam; P. Woord, IJmui- den; W. P. Serrarens en A. van Os, Vlaar- -dlngen; W. Nootenboom, Vlaardinger-Ambacht; A. van der Plas, Umuldea. Lichamelijke Oefening. Gymnastiek PER... VLIEGMACHINE NAAR DE BONDSUIT VOERING Het Ned. Chr. Gymnastiek-Verbond zal op 26 dezer zijn 25-jarig bestaan herdenken. Twee dagen daarna zal voor de N.C.R.V.- microfoon een korte herdenking van een half uur worden gehouden, waarin enkele bondsbestuurders geschiedenis en doel en streven van het Verbond zullen uiteenzetten en het bekende pijperscorps van Fraterni- tas-Utrecht muzikale medewerfring zal ver- leenen. Voorts zal een gedenkboekje uitkomen. De eigenlijke viering van het zilveren feest zal echter geschieden op de groote bondsuitvoering, welke te Groningen staat te worden gehouden. Deze bondsuitvoerin- gen worden om de vijf jaar gehouden en zijn altijd een groot evenement in het leven van het Chr. gymnastiek-verbon<L Hoewel de tij dien tegen zijn en de verre afstand voor de „Hollandsche" vereenigin- gen wel een bezwaar is, valt toch te voor zien, dat er groote deelname zal zijn aan dezen toog dag in G runo's veste. Reeds schreven verschillende vereenigin- gen in, waaronder ook O.K.K. te Goes, de verstverwijderde N.GG.V.-vereeniging, die nog steeds als eenlinge in Zeeland is ge ïsoleerd. Dat sommigen den weg wel weten om op moderne wijze over afstandshezwaren heen te stappen, bewijst de vereeniging D.I.O. te Dordrecht, die voor Tweeden Pinksterdag een... vliegmachine gecharterd heeft om de' deelnemers naar Groningen over te bren gen. 's Morgens vroeg zal men in een der grootste K.L.M.-vogels stappen en naar het vliegveld Eelde koers zetten vanwaar men per autobus naar de stad zal worden ge bracht. Een dergelijke wijze van vervoer zal zeker uniek zijn. HET CHR. TURNBLAD Na 1 April zal het N.CG.V. een veerüen- daagscb blad van 8 pagina's doen verschij nen, waaraan de naam „Het Chr. Turnblad" is gegeven. Eindredacteur zal zijn de heer Joh. de Vries, terwijl het nieuwe blad zal uitkomen bij de fa. De Pagter te Den Haag. Voetbal DE BONDSDAGEN VAN DEN C.N.V.B. Reeds 61 elftallen De Chr. Ned. Voetbal-Bond was door de toename van aangesloten vereenigingen de daarmee gepaardgaande toeloop tot den jaarlijkschen toogdag reeds verplicht den bondsdag te splitsen. Er komen daarom dit jaar op tweeden Pinksterdag twee bondsdagen: een te Al melo en een te Dordrecht. Voor elk der bei de bondsdagen is bereids door 32 elftallen ingeschreven. Uiteraard is de inschrijving over de beide steden verdeeld naar de geo grafische gesteldheid: Almelo heeft de meeste Geldersche, Drentsche en Twentsche vereenigingen, terwijl Dordrecht die Hol landsche en Utrechtsche en nu ook de Zeeuwsche vereenigingen trekt Voor Almelo is do inschrijving thans ge sloten; voor Dordrecht, waarheen ook een extra-trein rijdt, nog niet, zoodat men mag verwachten, dat het totaal der inschrijvin gen nog hooger zal komen. ZATERDAG 23 MAART HUIZEN 301 M. - KRO-uitzuiding. 2-30—3.43 VLRA. 8.00-9.15 en 10-00 Gram.pL 1130-. 12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagennuziek ea gram.pL 2.00 Voor de jeugd. 230-3.45 VLRA 4.00 Causerie. 4-30 Voor de kin deren. 5 30 Es peranto. 5.45 Orkestcoocert en lezing. 7.15 Cau serie. 735 Gram.pl. 8 00 Vaz Diaa. 8.35 Schla- jermuziek mmv vocaal ensemble. 10.15 Gram, >1. 10.20 Populaire muziek. 1030 Vaz Dia». 1035 Orkestconoert. 10.50 Populaire muziek. 11.00 Orkestooncert. 1130—12.00 Gram pL HILVERSUM 1875 M. VARA-iiitzeodmg. 8.00 Orgelspel G Steya. 830 Gram.pL 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d, continubedr.: De Zonnekloppers, olv. C Steyc, De Flierefluiters olv. E. Walls, Vara-toooeel dv. W. v. Cappellen en gram.pl. 12.00 Orvi- Cropia olv. J. v. d. Horst 12.45 Jazzprogramma (op gr.pl.). 1.00 Vara-orkest olv. H. de Groot. 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Hoe de toonkunst groeide". 2.20 Lezing over Jazz, door W. Ver- beucken, met gram pl. 2.40 „Hoe een vreemde ling Holland en de Hollander ziet", dialoog tus schen een Holander en een buitenlander 3.00 Lex van Spall en zijn orkest ea Bobby 't Sas (zang). 3.30 R'damsch Pbilh. Orkest olv. S. Swaap, mmv. Eduard en Marinus Flipse (piano), en W. Ravelli (bas). 430 L. M G« Arntzenius: Bach en de huidige muziekcultuur, 430 Vervolg orkestcoocert 5.40 Literaire cau serie A. M. de Jong. 6.00 Sam Nyveens Synco- pators 6.15 E)e Flierefluiters olv. E. Walis, 630 M. Weersma; De stylistiek in het piano spel. hierna pianorecital do<* M. Weersma. 7.15 To v. d. Sluys (sopraan) en B. Renden (piano). 8.00 Heiiu SOS-her. 803 Gram.pL 830 Vara-maandrevue, mmv. XX-ensemfcle olv. C. Steyn, J. Remy en P. Collins (zaag) en toooeelspelers 9.00 Vaz Dias en Vara- varia. 9.15 Vara-orkest olv. H- de Groot 9.45 Boot programma, mmv. de verschillende Vara- orkesten en solisten. 12.00 Sluiting, DROITWICH 1500 M. - 1035-10 50 Morgen wijding. 1120 Gram.pl. 12.05 BBG-Northerni Orkest olv. T. R Morrison, mmv P Robsoo (cello). 1.20 Commodore Grand Orkest olv, Davidson. 2.20 Bel faster Omroeporkest olv. Brown, mmv. R. George (sopraan) 3 20 Or gelspel D. Tborne. 330 "Walford Hydeos or kest. 4.35 Sportreportage. 5.05 Amerikaansch relais. 535 BBC-dansorkest olv H Hall. 620 Berichten. 630 Sportpraatje, 7.05 "Welsch in termezzo. 7.20 Interview. 730 Callenders Band mmv. A Cox (tenor) 8.50 Variété-program ma. 930 Berichten. 10.20 BBC-theaterorkest olv. Robinson. 11.20—1220 Ambrose en zijn band. RADIO PARIS 1648 M. - 720 en 8.20 Gram.pT. 1235 Orkestconcert olv. Doyen 820 Ge var, programma. 1030 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. - 1120-1.20 Concert uit rest „Wivex". 2.10 Pianorecital. 230—430 Omroeporkest olv. Mahler 7 20 Populair con cert. 8.20 Omroeporkest olv. Gröndhal. 9.20— 1135 Ge var. programma. KEULEN 456 M. - 5.20 Gram.pL 635 Orkest concert. 11.20 Blaasconcert olv J Warwas. 1235 Omroepschrammelensemble. 135 Gram. pl. 3.20 Vroolijk programma mmv. koor. orkest en solisten. 5.40 Concert 730 Vroolijk program ma mmv. het Omroepklelnorkest oh'. Eysoldt, en solisten. 9.45 Gram.pL 10.20—12.20 Uit Ham burg: Omroepdaosorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 Gram.pl. 1.30—2 20 Salonorkest 420 en 4.50 Gram.pl. 6.20 Concert 735 Gram.pL 8 20 .Madame Sans-Gcce". muziek van U. Gior dano. 11.101220 Dansmuziek 484 M.J 12.20 Salooorkest. 1302.20 en 435 Gram.pl, 5.20 Dansmuziek. 6 20 Gram.pl. 6.50 Pianore cital. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 8.25 Hoorspel 835 Gram.pl 8 40 Hoorspel. 830 Grampl. 835 Hoorspel. 9.05 Concert. Hierna dansmuziek tot 12.20. DF.UTSCHLANDSENDER 1571 m. 735 Dansmuziek door Otto Kermbachs en Cari Woitschachs orkesten. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—1215 Dansmuziek olv. Hans Bund. Gemengd Nieuws- DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Buitenpost (Fr.) is op den Rijksstraat weg het 5-jarig zoontje van den arbeider Van Beets door een auto, bestuurd door den heer Barkmeyer, uit Kollum, aangereden en op slag gedood. Den bestuurder treft geen schuld. FEUILLETON EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een gelukkige oplossing vond Naai het Engelsch (18 „Maar dat zult u toch niet doen! Dat zou meer dan wreedaardig zijn!" „Neen, Lady Violet Het zou juist recht vaardig zijn. Als u niet de gevolgen van uw daden dragen kunt, dan kan ik ook geen mededoogen met u voelen. U spreekt van liefde voor Trevanion?Noemt u mis leiding noemt u een leugen, liefde? Kunnen de liefde en de leugen ooit samen gaan? Antwoord mij. Sommigen zouden er, ik weet niet wat voor geven, om met u te ruilen." „O, en ik zou liever een eenvoudig melk meisje willen zijn, of wat dan ook! Want ik weet, dat hij daar niet om geven zou. Hij zou mij tot zich kunnen opheffen, maar als ik vertel, wie ik in waarheid ben, dan zal hij zich voor goed van mij afwenden „Als u onder een valsche vlag blijft va ren, dan verdient u ook niet beter! Er onr verwijld voor uit te komen, dat is de eeal ge manier, om zijn eerbied te behouden. En dien wilt u toch niet verliezen?" „Maar is er dan geen andere uitweg?" „Neen. Ik heb op mij genomen, ter wille V in u beiden, om Hugh Trevanion hier te toepen. Ik heib hem yerteld, dat ik u in deze buurt gezien had en nu heb ik hem een uitnoodiging gezonden voor dit feest. Door de vriendelijkheid van Hal Eaton lo geert hij met mij op Moat Hall." „U heeft hem op dit feest genoodigd? Hij zal dus hier zijn? En mijn vader en moeder ook? Noemt u dat geen verraad je gens mij? Nu hoef ik ook geenerlei belof ten af te leggen, Sir Richard. Ik ga dade lijk het Park rond, tot ik hem vind!" Dit zeggende wendde zij ijzich om, maar hij hield haar terug: „Wilt u Trevanion ontmoeten, dan moet u juist blijven. Ik heb hem beloofd, dat ik op dit uur bij het schuitenhuisje zou zijn. en dat ik, zoo mogelijk, u hierheen zou brengen. Ik kan u maar een half uur gevèn." Zij ijlde weg, want reeds scheen zij Hugh gezien te hebben, die haar nu naar de bank leidde onder het overhangend dak van het schuitenhuis. „Gelukkig, dat is voor elkaar!" dacht Sir Richard. „Nu moet ze het hem wel ver'.el len. Zal ik hier wachten en hen waar schuwen, als het tijd is, om naar het Park te gaan? Ze zdjii nog in staat, om hier te blijven, tot iedereen haar afwezigheid ge merkt heeft. Ja, hoe weinig amusant dit ook is, zal ik het toch moeten doen." HOOFDSTUK XV Toen Vipiet Trevanion gewaar werd, ver gat zij alles om zich heen. „O, Hugh! Hugh!" hijgde zij, met het hoofd op zjjn schouder. „Violet!" riep hij teeder en bezorgd. „Liefste! Wat heb je? Je bent toch niet ziek? Jo hebt je zeker oyerspannen met dat verplegen en dè,t nogal bij degenen, die toch geen genade kennen voor hen, die voor hen zwoegen én slaven Nu, is dat niet zoo, liefste?... Heeft Pentreath je dan verschrikt? Toch kan ik haast niet boos op hem zijn, want. aan hem heb ik deze ont moeting te danken. Hij heeft je gezien, Violet, en toen is hij er ineens op bedacht geweest, om. mij hier te laten uitnoodigen voor deze feestelijkheid. Je bent toch wel blij, dat je mij ziet?" „Natuurlijk!Maar Ik ben eenmaal niet sterk en ik heb zoo 'n slechten tijd gehad. Steeds heb ik uitgezien op eenig schrijven van je, maar er kwam niets. 0, Hugh, waar om heb je toch niet geantwoord op mijn brief?" „Maar, kindje,ik heb onmiddellijk terug-geschreven! Heb je ftsi dan niet ge kregen?»Ik heb je drie, bijna vier blad zijden vol geschreven en ik heb je nog zóó gevraagd, of je mij dadelijk, aJ was het dan maar een enkel woord, van je hooren liet. Ik heb mijn brief geadresseerd aan Miss V. Smith, verpleegster, enz." „Waarschijnlijk is hef in handen geraakt van een andere Miss V. Smith; er kan er nog wei een onder al die zusters zijn; maar dan kan ik je brief nog wel krijgen." „O, liefste, weet je wel, dat niemand be greep, wat mij scheelde, toen je wpg was; zóó stil en in mij zei ven gekeerd was ik. Alleen Moeder vermoedde zoo iets. Ze meende, dat je genegenheid voor mij had opgevat, maar dat je een groote dame was, die zich maar uitgaf voor verpleegster. Het zou mij niets verwonderen, als de menschèn je voor een Prinses hielden!" „Enzou je moeder dit willen?" „Zeg niet „zou", maar „zal"!Maar nu wat meer zakelijk; Pentreath' ultimatum is een half uur en we hebben nog heel wat te bespreken." Hij keek op zijn horloge. „Er zijn al zeven minuten van om! Vertel mij eens: heb je al met je moeder gespro ken?Ik denk van niet, omdat je onmid dellijk hierheen werd gezonden door Miss Heath". „Heeft Sir Richard je verteld, waar Ik was?" vroeg zij, den blik afwendend. Nu kwam het kritieke oogenblik, dacht zij. „Ja, Hij zei, dat je op Kasteel Eglestone was. Dat speet mij." „Waarom?" „Omdat nu, ik dergelijke menschen een maal niet kan uitstaan! Ik geloof vast, dat die aristocraten, met hun trots en hun aan matiging, de oorzaak zijn van alle maat schappelijk kwaad! Vandaar dat ik ze haat en hoe minder ik met hen te doen heb, hos liever het mij is!" „O, maar de hertog schijnt een' uitzonde ring te zijn. Als hij door den dood van eei> van zijn bloedverwanten den titel niet go- erf d had, dan zou hij nu enkel een groot militair zijn. Ik heb hem verpleegd, toen hij in Egypte gewond was. Hij was toen fl hertog, maar hij wilde er den actieven dienst niet voor opgeven." „O, nu begrijp ik, hoe je hebt kennis ge maakt met de familie! Intusschen, liefsle, ik zal blij zijn, als je er weg bent! En nu moet je eens goed luisteren naar het nieuws dat ik je te vertellen heb: Sinds je weg bont is er iets in mijn leven voorgeval left j als dit niet gebeurd was, dan geloof ik niet, dat ik de uitnoodiging van Pentreath zou heb ben aangenomen. Mijn oom in Australië is gestorven en heeft mij dertig duizend pond nagelaten, waardoor ik nu dus in staat ben te trouwen. Wat denk jij er van? Ik dacht dat je veel verheugder zoudt zijn geweest!" „Om geld geef ik niet. veel. Ik bezit zelve wel wat. Maar natuurlijk, als jij blij bent, dan ben ik ook blij!" „Ik geloof niet, dat j*e bijzonder praktisch aangelegd bent, kindje! Maar daar heb ik je haast nog Qiever om!Dat je zelve wat geld bezit, weet wel, dat ik nooit een stuiver zou willen gebruiken van het geld van mijn vrouw, of zij dit nu zelve verdiend, of door erfenis gekregen heeft. Maai' om nu tot mijn onderwerp terug te keeren: mijn oom heeft mij zijn heele bezit nagelaten, maar voor de afwisseling van zaken moet ik naar Australië." „O, kon ik toch maar meegaan!" flitste het haar door het brein. „Kijk toch niet zoo bedrukt, liefste!" riep liij onwillekeurig en kuste haar handen, „wat bet eekenen die ringen?" „Die zijn van de dochter van den hertog", antwoordde zij lachende. „Een dergelijk per sonage moet wel juweelen dragen, zooals je begrijpt!" .►Dan hoeft zij ze jou zeker geleend? Dat moet een aardig meisje zijn. Ik heb hooren zeggen, dat de hertog hier was. Hij schijnt dus nogal populair en zijn dochter moet wel zeer bemind zijn, het arme kind!" „Waarom spreek jo van „het anne kind"? De meesten benijden haar!" Ze merkte heel goed, dat hij in den waan scheen te verkeeren, dat zij Lady Violet verpleegde. „Ik zou ook wel kunnen benijden ieder, die maar door jou verpleegd wordt. 0, liefste kon ik je toch maar vragen, om met mij mee te gaan! Wat zou die reis dan een heer lijkheid worden! Maar, Violet, keer niet je hoofdje zoo af! Je moet mij aankijken. Ik wil je niet tot de mijne maken zonder de volledige instemming van allen, die er bij betrokken zijn. Je ouders kunnen hier nief zoo op tegen hebben, nu ik de middelen bezit, om een eigen hoeve te koopen, als Sir Richard ze tenminste verkoopen wil. Intusschen zie ik nu in het minst geen reden meer voor geheimhouding. Ik haat alle ver borgenheid, op welk gebied dan ook. Daar om, Violet, je moet mij voorstellen aan je vader en liefst zoo gauw mogelijk!" „Dus dat is je verlangen?" zei ze, eenigs- zins sarcastisch. Zij sloeg Sir Pentreath gade, die langzaam naderbij kwam. „O, kijk toch eens naar dien man; hij lijkt wel een roofvogel, die op zijn prooi loert Wat wreed van hem! Kan hij mij dit oogenblik nu nog niet eens gunnen?" „Violet, liefste, je doet mij schikken!" Ineens daar schoot haar iets te binnen; een gedachte, waar zij zich als aan een stroo- halm aan vastgreep. „Denk je nu, dat ik dit kleine half uur met jou nog verkort wensch te zien? Neen, ik kan nu niet zooveel sympathie voelen voor dien Sir Richard, Hugh! Waar om bespioaneert hij ons zoo? Ik denk, dat dit isomdat ik vandaag Ladv Violet voor stel. Het zou toch zoo 'n teleurstelling zijn voor degenen, die van do verafgelegen goederen van den hertog komen, als ze haar niet opmerken onder de gasten. Ik zou je dit niet verteld hebben, want ik vond het zelf heelemaal niet noodig, maar Sir Richard stond er op, dat ik het je zei. Ik denk, dat hij van meening is, hoe wij onder dergelijke omstandigheden niet samen gezien mogen worden. Maar als je het nu niet erg vindt, om voor vanavond Sir Hugh Trevanion ge noemd te worden, niemand kent je hier immers, dan zouden wij samen gezien kunnen worden. Begrijp je wel?" (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3