Het Lagerhuis en de Duitsche diens' plicht Economie en Financien VT'n\G 22 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 De Fransche en Italiaansche protestnota's Ernstige woorden van Lansbury In het Engelsche Lagerhuis zijn gister middag buitenlandsche politieke beschou wingen gehouden. De leider der Labouroppositie Lansbury sprak van een „psychische ontsteltenis" in Engeland tengevolge van de gebeurtenissen in Duitschland, welke slechts vergeleken kan worden met de situatie in 1914. Ook in het buitenland heerscht de mentaliteit van oorlog, hoewel iedere regeering zegt voor den vrede te bewapenen en ieder schuift 1c schuld op anderen. Dit moet op bewape ningswedloop en ten slotte op oorlog uit- loopen. Het is derhalve de urgente plicht van Engeland een beslissenden stap te doen tot redding van de beschaving. Engelen.I moet in de ontwapeningskwestie de leiding nemen en zich bereid verklaren, den lucht oorlog op het altaar van de ontwapenings conferentie te offeren. Voortgaande eischte Lansbury de interna- tionaliseering van alle verkeersluchtJijnen der wereld. Daarmede, zeide hij, wordt hot gevaar van een luchtoorlog verdreven. Met gespannen aandacht luisterde het huis naar dit gedeelte van de uiteenzettin gen van Lansbury en toen een conservatie! afgevaardigde interrumpeerde met dewoor- den: „dat hehhen wij reeds gedaan'werd niet alleen van de banken der arheideis- partii. maar ook door de leden der andere partijen verontwaardigd geprotesteerd en geroepen: twijgen!" Lansbury, die zeide dat Engeland niet -Ie bewapening van Duitschland moet erken- ne, maar moet vasthouden aan de ontwape ning, zeide te hopen, dat de Engelscho re geering zal streven naar een wereldconfe rentie, welke zich moet bezig houden met den stand van het contingenten-systeem, de douanetarieven en de overige handels beperkingen, „want", verklaarde hij, ..in de wereld is ruimte genoeg voor allen, zijn ge noeg grondstoften "oor allen en markten in overvloed. Vereischt is slechts een doelma tige organisatie. Het is .aldus heslöot Lansbury, naar ik geloof het bankroet van het staatkundig denken, dat overal in den weg staat Wij klampen ons vast aan de oude gedochte dat op de een of andere wijze het ongeluk der anderen ons ten voordeel zou kunnen strekken. Do Labourpartij gelooft daar niet Nadat Samuel voor de liberale oppositie gesproken had, waarbij hij zeide. dat Simon als gezant van de Engelsche natie naar Berlijn onvoorwaardelijk op de meening des lands kan steunen. beantwoordde Simon de sprekers Simon zeide openhartige besprekingen te Berlijn te willen voeren, doch daaraan kan niet een s°ort generale repetitie voorafgaan. De reeks bezoeken zou van informatief ka rakter zijn. Hij herinnerde, dat de voorge nomen besprekingen zouden gaan over vier punten: de veiligheid, de bewapeningen, 13 terugkeer van Duitschland naar den Vol kenbond en het voorgestelde luchtpact en het doel was uiteindelijk te komen tot een oplossing door overeenstemming. Toen kwa men de gebeurtenissen aan het einde der vorige week. Protesten waren onvermijdelijk en de zeer ernstige kwestie deed zich voor, welke actie moest worden ondernomen. Het ligt toch voor de hand, dat deze eenzijdige daad onvermijdelijk de vraag deed rijzen, welke waarde overeenstemming nog had en dat was een slechte voorbereiding vooreen toekomstig accoord. Spreker was echter van meening, dat de actie die de regeering getracht had in te stellen met betrekking tot deze hoogst ern stige gebeurtenis, verstandig was. Weigeren te gaan, de afspraak afzeggen, zou zeker geen resultaat scheppen. Derhalve vroeg de Engelsche regeering de verzekering, dat de omvang der besprekingen *>p geenerlei wijze iou worden beperkt. De tegenwoordige toestand van argwaan en onrust in Europa kon niet worden ver zacht zonder veiligheid door onderhande ling en overeenstemming op alle vier go- noemde punten en onder die omstandighe den had de regeering, nadat voorbehoud en protest was ingediend, besloten, dat 't nood zakelijk en juist was deze zaak voort te zetten. Simon merkte verder om. nog op, dat het cijfer, dat genoemd is door de Duitsche mededeeling over de Duit sche troepensterkte zóó groot is en zóó ver uitgaat boven de getallen, die nog geen jaar geleden waren voorge steld en feitelijk zóó veel hooger dan datgene, waaraan ©enige mogendheid in West-Europa od dit oogenblik het hoofd kan bieden, dat er ernstig, twijfel door ontstaat over de vraag, of, wanneer die cijfers gehandhaafd zou den worden, een overeenstemmming met de naburen van Duitschland mo gelijk zou zijn. Simon besloot met te zeggen, dat het doel van de Britsche politiek altijd is geweest te helpen, om den grooten Duitschen staat terug te brengen binnen het kader van al gemeen overleg in Europa op voorwaarden, die rechtvaardig waren voor dat land en eerlijk en veilig voor allen, zoodat het met zijn groote talent en hulpbronnen zou kun nen bijdragen met een volledig gevoel van rechtsgelijkheid en waardigheid tot de taak, die iadere goede Europeaan, die den vrede wenscht, moet helpen uitvoeren. BE DRIE MOGENDHEDEN-CONFERENTIE LONDEN, 22 Maart. De grootzegelbewaar der Lord Eden zal Vrijdagavond naar Parijs vertrekken. Men verwacht, dat de drie mo- gendheden-besprekingen den geheelen Za terdag zullen duren. Lord Eden is thans voornemens Zondagmorgen van Parijs naar Amsterdam te vliegen, waar hij Simon zal ontmoeten en met dezen in het speciaal Engelsche vliegtuig naar Berlijn zal ver trekken. FRANSCHE EN ITALIAANSCHE NOTA AAN BERLIJN De Fransche regeering wijst beroep op eenzijdig ge nomen besluiten af dienstplichtbesluit en de schepping vaneen Duitsche militaire luchtvaart in strijd met de verplichtingen welke Duitschland in de verdragen op zich heeft genomen en met de verklaring van 11 December 1932, waar in de rijksregeering heeft' erkend, dat een algemeen 6tatuut der bewapeningen, bet- welk voor Duitschland de rechtsgelijkheid zou scheppen, niet verwezenlijkt kon wor den zonder de instelling van een stelsel van veiligheid voor allen. De nota zegt vervolgens, dat hot bruuske besluit van 16 Maart een uieuw bewijs vormt van de gezindheid, waarvan de rijks regeering blijk geeft, en van de methoden, welke de rijksregeering toepast tegenover de aanbiedingen tot verzoening, welke haar ga daan worden. De nota protesteert dan tegen het eenzij dig zich vrijmaken van aanvaarde ver dragsverplichtingen en tegen het voldongen feit dat aan de basis van het communique van 3 Februari een der essentieele steun punten heeft ontnomen. Zij protesteert te gen de door de Duitsche regeering genomen maatregelen en maakt daaromtrent reeds nu alle reserves en laat de Duitsche regee ring de schuld over voor den toestanu van onbehaaglijkheid, welke aldus in de we reld wordt geschapen en voor de gevolgen, welke hieruit kunnen voortvloeien, d.w.z. voor de verplichtingen, die hierdoor op do regeeringen van de verschillende betrokken landen kunnen komen te rusten. Besloten om zelf to zoeken naar alle mid delen, welke kunnen leiden tot internatio nale verzoening, die de onbehaaglijkhe.d kan doen verdwijnen, en den vrede in Euro pa kan waarborgen, wenscht de Fransche regeering uit eerbied voor de verdragen, haar vaste besluit kenbaar te maken, om bij geen enkele onderhandeling toe -e staan, dat een beroep wordt gedaan op eenigerlei besluit, dat, met eenzijdige verkrachting der internationale verplichtingen, 16 genomen. HET ITALIAANSCHE PROTEST. In de Italiaansche protestnota wordt eveneens het eenzijdige besluit afgekeurl en het grootste voorbehoud gemaakt. De Italiaansche regeering wijst er op, dat zij steeds op het standpunt heeft gestaan, Jai het vijfde hoofdstuk van het Verdrag van Versailles herzien zou worden en steed® ge tracht heeft het rijk geheel en al te winnen voor een systeem van samenwerking tus- schen de voornaamste belanghebbende mo gendheden, hetwelk het rijk volkomen de rechten van een souvoreinen staat zou heb ben toegekend. Juist daarom krijgt het be sluit van het rijk een bijzondere draagwijd te, met name met het oog op den toestand van onzekerheid, welke het in alle landen doet ontstaan. De Italiaansche regeering heeft nog kor telings vole bewijzen van naar wil tot in ternationale samenwerking geleverd, en Is voornemens ook verder een dergelijk stand punt te blijven innemen, wijl het in over eenstemming is met de nooden der volken en de eischen van de Europeesche samen- Maar desondanks voelt zij zich verplicht tot het afleggen van de verklaring, dat zij, bij eventueele toekomstige beraadslagingen, feiten en situaties, ontstaan door eenzijdige besluiten, waardoor mternationale verplich tingen worden opgeheven, niet zondermeer zal kunnen aanvaarden. DE KOMENDE BESPREKINGEN Wat Hitier zal eischen De Dally Telegraph meldt, dat Hitler tijdens de bespreking met Sim co voor Duitschland zal eischen een leger van 500.000 man. luchtstrijdkrachten ter sterkte van de Fransche en een oorlogsvloot van niet minder dan een derde der Engelsche marine Italië wil paraat zijn. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaansche regeering heeft besloten 200 000 man, die begir. April met groot verlof zouden gaan, In verband met den politieken toestand in Europa, nog onder de wapenen te houden. Eden ook naar Praag Anthcoy Eden heeft de ultnoodiging va Tsjecho-Slowaaksche regeering aanvaard om morgen van den vijfden April te Praag door te brengen. Hij zal. naar verwacht wordt, dienzelfden dag des middags per vliegtuig naar Locden ver trekken. Vlieg-ongeluk bij Brest Zes menschen omgekomen PARIJS, 22 Maart. Donderdagmiddag Is in de onmiddellijke nabijheid van Brest een zeer ernstig vliegtuig-ongeluk gebeurd, waarbij zes menschen om het leven zijn gekomen. Sedert eeqlge dagen werden in de haven van Brest Iuch(manoeuvres gehouden, waaraan werd deelgenomen door de daar gestatiooneerde militaire watervliegtuigen. Donderdagmiddag waren weer vijf groote water vliegtuigen. elk met een bemann'ng van zes kop pen, opgestegen voor een oefenvlucht. Reeds eenige oogenblikken na den start zag men één der toestellen brandend neerstorten. Ofschoon onmiddellijk hulp ter plaatse was, was het njet mogelijk de bemanning van uit het geheel oielde brandende toestel te redden, zoodat oe mannen in de vlammen omkwamen. DE ONTVOERING VAN JACOB Arrestatie van een nationaal-socialist te Bazel De politie te Bazel heeft zekeren Hedemac ge arresteerd. die door de justitie van ontvoering en moord wordt beschuldigd. DE BELGISCHE CRISIS Tschoffen weigert de opdracht Koning Leopold heeft den katholieken oud-mi nister Tschoffen gisteravond verzocht een nieuwe regeeriog samen te stellen. Tschoffen heeft echter geantwoord, dat hij die taak niet kan aanvaarden. Kort Nieuws Den uitgever van de „Anklametr Zei- tung" is zijn bevoegdheid als uitgever ont nomen omdat hij tijdens het zingen van het Horst-Wessellied in een vergadering zijn handen op den rug heeft gehouden. Rusland onderhandelt met Italië over ruil van Ital. fiat-motoren tegen Russische anthraciet. „Swissair" gaat met ingang van Het Japansche kabinet heeft besloten op voorbeeld van Amerika een „brainstrust" te vormen, bestaande uit een raad voor staatspolitiek en een departement van on derzoek. Een zandstorm van honderden kilo meters breedte heeft Kansas en Nebraska geteisterd. Men moest de lantarens overdag ontsteken. Het verkeer werd belemmerd door de zandophoopingen. Hoewel de bezittingen van Venizelos in Griekenland verbeurd zijn verklaard, beeft mevrouw Venizelos in Engeland nog een bedrag van meer dan een half millioen pond sterling belegd. In Rusland zullen 60 zeevaartscholen opgericht worden. De bedoeling is een ster ke Russische marine te scheppen. Gemengd Nieuws Te Enschedé bestond reeds Jaren lang een wijnhandel, welke ook gedistilleerd e.d. verkocht, hoewel de eigenaar in het geheel niet in het bezit was van een sllj- tersvergunning. Niemand scheen hierop ge let te hebben en de betrokkene etaleerde zelfs met Tlesschen gedistilleerd. In Drankwet is echter uitdrukkelijk voorge schreven, dat in winkels, pakhuizen e.d waar zwakke alcoholische dranken ter ver koop aanwezig zijn, geen sterke drank mag zijn opgeslagen. Plotseling is deze week door de politie een inval gedaan in den be trokken wijnhandel, daar men blijkbaar op de merkwaardige situatie attent was ge maakt. Bijna de geheels winkel werd leeg gehaald; voor een waarde van pl.m. 1500 werd in beslag genomen en naar het politie bureau overgebracht. HET VERGTFTIGINGSOEVAL TE NEDERWEERT Te Weert heeft dr. Hulst uit Leiden in het St. Jans Ziekenhuis de gerechtelijke sectie verricht op de lijken van de beide jongens van den heer Laenen uit Neder- weert, bij welke knaapjes zich, zooals ge meld, Maandagavond plotseling ernstige vergiftigingsverschijnselen hebben voorge daan, waaraan deze overleden zijn. Bij de 6ectie werd het reeds door de plaatselijke doktoren uitgesproken vermoe den bevestigd, dat de beide kinderen ten gevolge van het innemen van vergift om het leven zijn gekomen. Over den aard van het vergift tast men nog In het luister. Omtrent de herkomst er van is eveneens nog niets bekend. Vermoed wordt dat de knaapjes het bij het spelen hebben inge nomen. WONDERLIJK BEWAARD De heer Wilberink uit Schalkhaar pas seerde 's avonds een onbewaakten overweg te Colmschade bij Deventer met een bestel auto de spoorlijn ZutphenDeventer op hetzelfde moment dat ook een personen trein naderde. De auto werd door de loco motief gegrepen en meegesleurd. Tot over maat van ramp naderde van den anderen kant vrijwel tegelijkertijd ook een trein. Deze reed tegen het uitstekend deel van de auto aan en nam den motor daonan mee, Intusschen zat de heer W. nog steeds in. doodsangst in de resten van zijn wagen en eerst tweehonderd tneter verder werd hij eruit geslingerd. Niet het minst tot 's mans eigen verbazing kwam hij met zijn hoed nog op, vrijwel ongedeerd op de spoorbaan terecht. HEIDEBRAND Te Zevenbergen in de gemeente Berchem bij Oss brak door achteloosheid met vuur brand uit in de heide langs den straatweg Den Bosch—Grave. De wind wakkerde het vuur aan, doch omwonenden hehben met vereende krachten het vuur kunnen be dwingen. Een groot perceel heide is ver brand. Auto- en motorongelukken Te Amsterdam ls op de Prins Hen drikkade bij het Prins Hendrikplantsoen de stuurinrichting van een taxi gebroken, waardoor de bestuurder het beheer over zijn wagen kwijt raakte. De wagen botste tegen een bank, waarop een man rustig zat De man werd omver gevorpen en bekwam kele verwondingen, die in het Binnen-Gast- huis werden verbonden. Daarna is hij naar huis vervoerd. Op den hoek van de Noorder Amstellaan en Scheldestraait heeft een ernstige auto botsing plaats gehad. De schok was zou hevig, dat een van de twee wagens twee maal over den kop sloeg en daarna weer op zijn wielen terecht kwam. Men vreesde dan ook het ergste voor den chauffeur. De man kwam er echter wonder boven won der goed af. Hy liep slechts eenige schram men op. De beide wagens waren er echter erger aan toe. De materieele schade was zeer groot In de Bellamystraat is een kind door auto overreden. Met inwendige kneuzingen is het naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Op het Nassauplein is een man aangere den door een auto. Met een hersenschud ding en een gebroken sleutelbeen is hij naar het Tesselschade-Ziekenhuis vervoerd. Felle branden Vee in vlammen; schoolgebouw in de asch gelegd. Te Harkema-Opeinde (Fr.) is arbeidershuizinge van J. W. te H. totaal af gebrand. Twee koeien en een geit kwamen in de vlammen om. Van den inboedel is niets gered. Huis en inventaris zijn verzekerd. De oorzaak van den brand is spelen met lucifers door de kinderen. Te 's-H eer en broek in- de gemeente Zwollerkerspel (Ov.) ontstond door tot nu toe onbekend gebleven oorzaak brand in de voormalige openbare schooL In een der loka len, waarin thans de Chr. bewaarschool gehuisvest en waar een kachel brandde, il brand begonnen. De brand werd ontdekt door den heer B. Verstraete, die Ln de woning woont van het vroegere schooll oofd. Hoewel de motorbrandspuit zeer spoedig ter plaatse was, ging het schoolgebouw, waarin het boek binders- en uitgeversbedrijf van den heer Verstraete is gevestigd geheel in vlammen I-y—- v - i op, terwijl eveneens de machines enz. var April met vier Douglas-\liegtuigen een da- b£d-.f verloren pingen. De inboedel van gelijksche luchtlijn tuS6Chen Zijrich enbegr j.0Q grotendeels worden gered. Een Londen openen. gedeelte van de woning kon behouden blijven. - Hot OostenrijUsch© geboortecijfer f. d*ï gedaald, Mlf» Tu| M 6n „der op de lloogte van At tot ou pet. etellen. In de voormalige schooi werden Op verzoek van de Japansche regee- halve de bewaarschool ook catechisatie ring zal een groep Chineesche journalisten I wege de Geref. Kerk van Zalk en repetities Japan bezoeken. Jvan een zangvereenxging gehouden. INDIGESTIE VERDWEEN toen Krnschcn verscheen. Hier is een eenvoudig, maar waar getui genis, dat velen zal overhalen ook eens Kruschen Salts te probeeren. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie ge leden. Tallooze middeltjes heb ik gebrobeerd, maar zonder resultaat. Ik nam een kleine flacon Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen, dus ging ik er mee door. Nu heb ik 4 groote flacons Kruschen gehad en ik voel me weer uitstekend. Ik heb ook geen last meer van opgeblazenheid, wanneer ik iets gegeten heb, dus nu gebruik ik iederen morgen Kruschen Salts." Mevr. E. C. D. te L. Indigestie wordt veroorzaakt door een storing in het inwendige organisme. Uw voedsel, in plaats van in Uw lichaam te worden opgenomen, hoopt zich op en gaat gisten, waardoor schadelijke gassen en zu ren ontstaan, wat pijnen en opgeblazenheid kan veroorzaken. De werking van de 6 zou ten in Kruschen Salts is zoodanig, dat de spijsverteringsorganen tot regelmatig wer ken worden aangezet. En dat beteekent een gezegend einde aan indigestie en een ver nieuwde eetlust, zonder de minste vrees voor pijnen of opgeblazenheid naderhand. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket o~ de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Smokkeldrama onder Goirle In den nacht van Dinsdag op Woensdag stiet een groep smokkelaars uit Tilburg on der Goirle op kommiezen. De smokkelaars werden verdreven. Bij dit treffen hebben de kommiezen een paar waarschuwings schoten gelost. De 30-jarige gehuwde F. Schwagten, wonende in de Oude Kerkstraat te Tiburg, kwam echter niet thuis. Donder- morgen is men gaan zoeken en om elf uur heeft men het lijk van Schwagten in Rechte Leide te Goirle gevonden. Hij had een schotwond door het oog. Het parket uit Breda was spoedig ter plaatse voor het instellen van een onder zoek. Met zekerheid valt over de toedracht van het drama nog niets te zeggen, doch ver moed wordt, dat Sch., die dien nacht zoo genaamde voorloopersdiensten had ver- richt, bij het naderen dej kommiezen gevlucht is in de tegenovergestelde rich ting, als die zijn collega's namen, waardoor hij door een der kogels van de ambtenaren die dikwijls schieten in die tegenoverge stelde richting, is getroffen. Maar zekerheid heeft men daaromtrent niet. Het onderzoek der politie duurt voort VERDRONKEN Te Alblasserdam is het 2-jarige zoontje van den heer F. van Heugten, uit de Oranjestraat, achter de ouderlijke woning spelenderwijs sloot geraakt en verdronken. Het lijkje is opgehaald. SCHOOL GESLOTEN Wegens vele ziektegevallen van perso neel en leerlingen is op advies van den schoolarts de Sint Petrus-school te Waal wijk tot nader order gesloten. HEIDEBRAND Te Apeldoorn woedde op de Loenermaikt een heidebrand, waardoor eenige H.A. hei degrond, toebehoorende aan de gemeente Apeldoorn, werden verwoest. De vrijwillige Apeldoornsche brandweer en de bosrh- hrandweer uit Beekbergen verrichtten het blusschingswerk. De oorzaak van den brand is onbekend. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W.Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Kunst en Letteren. RESTAURATIE NOORDERKERK HOORN De gemeenteraad te Hoorn voteerde een bedrag van f14.000 voor de restauratie van de Noorderkerk. N.V. Algemeene Hypotheekbank Zéér gering belang bi] landposten. Netto-winst ƒ186.419.83 (vorig jaar 219.346.70). Geringe achterstand van rente en aflossing. Stijging der reserves. Dividend li (vorig jaar ƒ16). 1984 Uit het hodeu veraohenen vermelden wij het vol*«ndé: De reaultoten van het bedrijf ov«r 1984 hoe wel ten aobteretaamde bij die van 1988. zijn noohtana bevredigend geweest. Met voldoening oonatateeren wij, dat rente en aflossing over het algemeen regelmatig werden betaald. Ter atavlng hiervan willen wij er op wijzen, dat van het totaal ln 1984 verschenen rente bedrag ad 1.503.244.34, behalve kleine verlie zen bij eenige executies on verkoopen geleden, slechts 4539.80 op 31 Dec. 1934 aohteratolltg was. waarvan Intusschen nog Ie binnengekomen een bedrag van 2242.44. terwijl van het totaal der verschuldigde periodieke aflossingen circa 96 werd voldaan. In de gevallen, dat gehcele of gedeeeltelljke vrijstelling van aflossing werd verleend, geschiedde dit alleen nadat ge bleken was. dat de post zulks toeliet of wel nA overlegging van een exploitatierekening bleek, dat zulks tijdelijk vereischt was. Het winstcijfer bedroeg 196.419.88 (v. J. 219.846.73). Er waa minder bedrijvig heid. mede ten gevolge van belangrljko uitlotingen, waarvoor groote bedragen l blijven. Ondanks die ultlotingen. tezamen ad 1.640.400 verminderde het bedrag der uitstaande pand brieven met edechts 258.900 en bedroeg op 81 Dec. 1934 29.441.300. Het beding der uitstaande hypotheken be droeg op 31 Dec. 1934 29.467.176 (vorig Jaar 29.849.506). drag^van^VfoOO, 41 'pandbrieven tot een be- tSUTMü°Jaïï%Z0°3T0Sd!nV4aiar«b0ril.00n0 ^B&haJve^de verlengingen ad 920.905 werd gosloten 1.948.085. De door ons bedongen rente bedroeg aanvankelijk nog S daarna voornamelijk 41 en ten «lotte 4J Onze instelling heeft een zéér gering belang bij landposten. nL «leent» 119.485, verdeeld over 18 leeningen. WIJ moesten ln het verslagjaar 18 maal tot executie overgaan <v. j. 10 maal). Voorta hebben wij la één geval mede gewerkt tot den onderhaadsehen verkoop van een perceel to Rotterdam en tot den vrljwllllgen publleken verkoop van een perceel te Hilversum, in welk laatst gemeld geval wij het perceel inkochten. In totaal ta op de executie* en bij do laatstbedoelde verkcopen met inbe grip van renten en koeten een verlies geleden van 15.909.80, welk verlies con form de statuten op do Rerewvekas werd afgeboekt Bij negen poeten tot een totaal leenlngsbe- drag van 862.025. lieten wij de huren aan ons Vooi 2000 40.000 te boek komt te staan. Behalve het ka.utoongebouw heeft de Bank thans vijf perceelen ln eigendom, waarvan de boekwaarde per 81 Dec. 1934 bedraagt 77.105.31 zijnd1* da kostprijs. Deze vijf perceelen tezamen geven oen voldoend netto-rendement Nochtans Wordt voorgesteld een afschrijving van 15.900 De onderpanden van alle ln den loop van het Jaar opetschbare leeningen werden her- schat. Alle de desbetreffende poaten konden zonder bezwaar worden verlengd, oi> enkele na bij welke een extra aflossing plaats vond. Overigens Week ook nu weder, dat de over waarde ln het algemeen belangrijk boogc-r ls dan bij de statuten Is voorgeschreven, zulks vooral ten gevolge van de verplichte half- "ie afloesons Jaarlijl ingen. versterkte af dam. In twee gevallen losging noodlg. De rentemarge bedroeg 0.619 ▼- J- 0 637 Dc directie voegt hieraan thans nog toe. dat de rent-Varge per 1 Maart lweder bedroeg 0.662 Het totaal van de re*e\ ves bedraagt né de uit de winst HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Netto-winst 210.401 (v. j. 130.973) Aan het vèralag der N.V. Hollandsche Hypor theekbank te A'dam over 1934 wordt het vol- gende ontleend: De afzet vg.n pandbrieven was zeer bevredi gend. Voor ruim 3 millioen werd geplaatst Hét afsluiten van hypothecaire leeningen ging oveneens naar wensch. Slechts 7 (v. j. 3) lee- nlngen gaven aanleiding tot executoriale maat regelen. De nettowinst bedraagt 210.401 (v. j. 190.973). De rente kwam bevredigend bin- Inschrijving schatkistbiljetten Ingeschreven voor 49.475.000. Toegewezen j 28.956.000, Bij de gister gehouden inschrijving van schatkistbiljetten werd ais volgt ingeschre ven: 3-maands promessen ƒ21.600.000, 6- maande promessen 11.270.000, 1-jaars bil jetten 16.515.000, in totaal 49.475.000. Toegewezen werd als volgt: 3-maands pro messen 10 590.000 k 999.25. 6-maands pro messen ƒ9.520.000 k 996.22, 1-jaars biljetten ƒ8.846.000 k ƒ1016.75, totaal 28.956.000. nen. Da gezamenlijke neming van do voonetellen «tijgen tot 1.434.098 <v. j. 1.875.094). geacht de «tille reserve, gelegen in het bezit van het kapitaal der N.V. MIJ. Eendracht, op de balans voor 1 vermeld, waaraan nog een waarde van 600.000 mag worden toegekend. Als dividend op de aandeelen wordt voorge steld ƒ12 (v. J 14) per aandeel zijnde 12 (v. J 14) pet. va.n het verplichte gestorte bedrag. ar> 10 (v. j. ƒ8) per opriohterebewite. OSRAM MOET IN GOUD BETALEN Het proces tegen het Amsterd. Effectenblad verloren De Amsterdamsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan ln de vordering, die het Amsterdamsch Effectenblad aanhangig heeft gemaakt tegen de Osram G.M-b.H. T. a. v. de rentebetaling op de cou pons stelde de rechtbank eischer ont vankelijk in zijn vordering en besliste, dat de botaling der coupons zal moeten geschieden in goud ot ln een daarmee equivalente waarde. Dit zijn de coupons der 7 .hypothecaire do Her leening waarvan Osram in 1925 een tranche groot 3 millioen dollar in ons laaid heeft ondergebracht DUITSCHE HANDELSBALANS Da Dulteche Invoer ln Februari J.L bedroeg R.M. 359 millioen (v. m. R.M 404 millioen). De uitvoer bedroeg R.M 302 millioen (v.m. R.M. 299 millioen). Het passief saldo bedroeg R.M 57 millioen tegen R.M 105 millioen ln Januari JL en RM 35 millioen ln Februari 1934. De da ling van den invoer t.o.v. de voorafgaande maand was het eterlut voor levenamiddelon 14 pet). De grondstoffeninvoer daalde 10 pet tot R.M 24 millioen. Van Nabij en Ver Langzamerhand© keert het vertrouwen ln den Belgischen franc terug, candet thans vrijwel vast staat, dat elke regeering, die zal worden gevormd, zal vasthouden aan ongewijzigde pariteit van het Belgische devies. Geen enkele partij durft blijkbaar de consekwenties ven een muntverzwakking aanvaarden. Onder invloed hiervan was de stemming voor den Belga gister belangrijk beter. De koers steeg van 34.40 tot 34." 34.75. Belgische obligaties verkeerden krach tig in herstel. Het pond sterling is de laat ste dagen de tegenpool ven de Beige. Nu het Belgische devies kon verbeteren, daalde het pond weer tot ƒ7.00 A 7.02. Op de wisselmarkt te Amsterdam kwam hedenmorgen, wegens gebrek aan handels transacties, geen noteering voor de Belgi sch? franc tot stand. Het pond opende op 7.03^, Berlijn op 9.74% en Parijs op 9.74%. De dollar lag \ast in de markt en monteerde van 1.47% tot 1.47 U/16. Om 12 uur was de koers 35.25. Slot gister was 35.50. Volgens de „Ag. Ec. et Fin." bestaat de mogelijkheid, dat de New-Yorksche koper conferentie spoedigier beëindigd zal worden dan verwacht wordt Do Afrikaansche en Zuid-Amerikaansche producenten hebben vrijwel toegestemd in een verlaging hunner productie met 20 met ingang van 1 Meö 1935 en verder met in totaal 30 van 1 Juli e.s. af, waarbij de productie van 1934 als basis zou worden genomen. Het probleem der Ctnadeesche productie is echter meer gecompliceerd, daar het koper daar een bijproduct is .van goud, zilver nikkell. Van de zijde der Amerika arische producenten behoeft ta.v. de beperking den uitvoer geen moeilijkheid te worden verwacht. Indöen de conferentie tot overeensteonming zou komen, zou men niet trachten de prijzen voor een lange periode vast te stellwn, doch een commissie in Londen zou iaderen dag den prijs vaststellen. Centrale agentschappen zouden voorts worden opgericht te New- York en Brussel, doch alleen om op te tre den als compensatie-bui'eaux en voor het op stellen van statistieken. Volgens bepaalde geruchten zal nog deze week een communiqué worden gepubliceerd. De Nivas verkocht, naar uit Soerabayi door An-eta gemeld wordt. 6000 tens bruin, suiker naar Japen en 2500 tons bruine sui ker met onbekende bestemming en onbeken de prijzen. A.s. Dinsdag komt het, Internationale Rubber-Comité bijrien; te Londen bespreekt men de mogelijkheid v..n eêi van het restrictieperoentage. Weerbericht Het dunne ptJitjp geeft den Hoogste stand te La Coruna 763.3. Laagste 6tand te Vestmanör 746.4. Stand vanmorgen halftwaalf 760.4. WEER VERWACHTING Meest matige Z. tot Z.W. wind, half tot BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING De oceaan depressie komt steeds dichter naar onze omgeving. Uit de lage tempera- ratuur der schepen op de 50e breedtegraad ten W. van Ierland blijkt, dat de achterzijde in zicht komt Een secundaire schijnt dezelfde weg van die van eergisteren ie zullen volgen, d.w^. dwars over Scandinavië naar Finland. De hooge druk in het Z. nam in beteekenis toe, waardoor het luchtdruk'verval grooter geworden is en de wind is toegenomen. In het hooge N. is windverandering te oonstateeren. Over IJsland waaien nog steeds arctische O. winden mrit vorst in het N. en in het binnenland. Finland en het N. deel van Scandinavië hebben matige tot strenge vorst met temperaturen tot 20 gr. Celsius. De atmosfeertemperatuur wordt geleide lijk minder hoog. Het is te voorzien, dat vanuit het W. een'ge afkoeling zal komen met zwaardere bewolking en wellicht reeds lichte regen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 15.0 C. 23 MAART. Zonsopgang 5.59 uur, zonsondergang 6.16 uur Maan op nam, 10.42 uur, onder v.m. 6.24 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 23 MAART. Van 's avonds 6.46 uur tot 's morgens 5.27 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden ^orfg Reden Vorig Rhelnfelden Ü.30 9.27 Rrelsach 1.44 1.49 K"hl 2.50 9.52 Mftxau S.*8 8.-8 Die<1eshe!m 1.50 j 20 Mannheim 2^9 ".98 Malnz Bineen 1.50 1A0 074 0.41 1.80 1,80 Caub Fma Cohlens Trier Keulen Pnsseldorf Rhhroit We»el Emmerik 1.84 187 1.25 1.58 cu* 0.52 0.30 0-35 1.63 1.41 Loblth 10.59 10.66 Nijmegen 8.1-9 8.33 St Andries 2,91 3.05 Arnhem 8.18 8.22 Vreeswijk Iw 0.55 0,»1 Wester voort 8.78 8,83 Deventer 2.66 2.71 Rampen -0.00 -0.02 Eysden 4«.p8 Oo.OO Maastricht 41.60 4)66 Grevenblcht i8.H» 28.74 Venlo 00.00 UOJJO Grave 'sluis; 6.14 6.22 St Andriea 1.3? 1,57 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Dei fzijl 0.58 13.-' Terschelling 10.32 22.45 Han ingen 11.15 23.3") Den helder 8.55 21.' 5 iJinulden 4.61 17.05 Hoek v. HolL 4.03 16.12 Scbevt-nlngen 4.13 16.22 itoiieuiain 5.62 18.24 HellevoetsL 4/0 17.03 Willemstad 6.3* 17.55 Bronwrsh. 4.02 16.14 Zierlkzee 4. 2 16.54 Weineldinge 4.57 l'.ló Vliseingen 2.58 l5 19 Terueuzen 3,29 i5x0 Hansweert 4.19 ItUO DE DOODSKLOK OVER HET EXPRESSIONISME De kunstkritikus Luc Haesaerts heeft te Brussel in 't Museum voor Moderne Kunst in een voordracht bekend, dat het expres sionisme verdwijnen gaat .Volgens dezen verdediger der modernste kunstrichting zou het expressionisme, ontsproten uit symbolis me en impressionisme, een nieuw expres sionisme te voorschijn brengen, doch zonder de vrijheid, de durf, het extremisme ervan. ,X)E LOFSTEM" IN EEN NIEUW KLEED „De Lofstem", het orgaan vao den Bood van Chr. Zangvereenigiogen in Nederland, is met ingang van deze maand ln een nieuw kleed ver schenen, waarmee het veel in aantrekkelijkheid gewonnen heeft. De „krantvorm" ls „brochure vorm", in blauwen omslag geworden. De nieuwe letter vergemakkelijkt het lezen. De inhoud is grooter geworden. Actueele artikelen zullen nu niet zoo 6poedig meer behoeven „over te staan". Het vereemging>nieuws zal beter tot zijn recht kunnen komen Alles met alles heeft het orgaan dus aan belangrijkheid en leesbaarheid gewonnen, een feit waarmee „de Bond" dus te feliciteeren is en hem ongetwijfeld ten goede zal komen. Dit eerste nummer in het nieuwe kleed bevat oa_ artikelen over Bach, door Leo Mens, over Handels ..Samson" door R. Beintema en „Nog iets over ademen" door P. C B. Wij ontieenen er voorts nog de mededeeling aan, dat de Bondsdag 1935 in het concertgebouw „De Vereenig.og" te Nijmegen gehouden zal worden en dat de ring Gelderland (C) daaraan een autotocht door het mooisie gedeelte van de omstreken ver bindt. terwijl er voor den avond een orgelconcert in de St Stephenskerk wordt voorbereid. PETRARCA EN LIMBURG In „de Nedenmaas" heeft dr. A. Kessen meegedeeld, dat er relatie heeft bestaan tus- schen den grooten Italiaanschen dichter der Renaissance Petrarca en eene Ludovicus de Beeringhen, geestelijke in het bisdom Luik. Volgens dr. Kessen valt uit deze verhouding af te leiden, dat Petrarca er in de Nederlan den meer bekendheid door heeft verworven 011 omgekeerd de Italiaansche meester er gunstig oordeel over Zuid-Nederland uit heeft ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2