lliruuir Crtïtsrtir &*ur«nt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken W„ BINNENLAND. 10 pCt. KORTING P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5431 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 21 MAART 1935 15e Jaargana 9trt)ertcntieprijjen: Van I tot 5 regels Elke regel meer f 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertenliên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt ie tot I 'April as. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te boven, en in prijs er beneden. 'Abonné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LE1DSCHE COURANT NOOD BREEKT WET Wanneer deze regel in crisistijd niet moest gelden, dan zouden ook wij ern stig bezwaar maken tegen het middel, dat de Minister van Economische Zaken wil aanwenden om de in nood verkeerende hy- potheekboeren te hulp te komen. Immers, de minister kan beslissen dat de toekomstige gebruikers van het landelijk eigendom (waarop de hypotheekschuld rust), als georganiseerden tot crisisorgani saties niet zullen worden toegelaten. Hij maakt met behulp van het crisisorganisa- tiebesluit het bezwaarde land eenvoudig on verkoopbaar en het doel wordt bereikt Dc minister zal dus een bevoegdheid, die hij heeft ter bevordering van een heel ander doel, bezigen om schuldeischer en schulde naar tot elkaar te brengen. En onwillekeurig denkt men aan een cir culaire van 's ministers voorganger, die ge meentebesturen uitdrukkelijk voorhield om hij de verkoop of het. in erfpacht g,even, van bouwgrond geen privaatrechtelijke voor waarden te stellen, welke niet steunen op publiekrechtelijke wetten en verordeningen Men zou dan ook van willekeur kunnen spreken, indien het geen... crisis maatregel gold. Want dan kan, wat wille keur schijnt en onder normale verhoudin gen ook zijn zou, een rechtvaardige 'beslis sing zijn om onrecht (niet wettelijk, maai zakelijk en zedelijk) te voorkomen. Want valt het gedrag van hypotheek gevers, die van de nood der boeren op on barmhartige wijze misbruik maken en uit louter^ eigenbelang boerenbedrijven laten executeeren niet onder het vefoordeelend vonnis der Schrift: „Wee degenen, die huis aan huis, akker aan akker brengen, totdat er. geen plaats meer zij en dat gij alleen inwoners gemaakt wordt in het midden des lands", (Jes. 5 8). Het gevaar voor willekeur ontkennen wc geenszins. Het is trouwens aanwezig bij de uitvoering van alle crisismaatregelen en het is mee de taak der pers om op misbruik van macht en onbillijke bejegening te wij zen. Maar alleen de hardvochtige en onver schillige kan de stelling huldigen: laat al les maar waaien en zwaaien. Wij moeten aanpassen. Goed, hoewel niet aangenaam. Doch geldt dit in casu alleen vóór de boeren en landarbeiders en niet voor de hypotheekgevers? Dat zou toch schreeuwend onrecht zijn. Zelfs is begrijpelijk, dat men het Schrift 'voorbeeld volgt en niet alleen van „akker aan akker", maar ook van „huis aan hun." spreekt. - Volgens mededeeling van deskundigen hadden er in Januari en Februari van dit jaar alleen in den Haag 161 executies plaats, gevolg van het feit, dat de huis eigenaar geen of bijna geen huur ontving en wel rente en aflossing moest betalen. (Er staan ongeveer 10.000 huizen leeg.) Een groote hypotheekbank, welke nog pas flink dividend uitkeerde, maakt zich volgens ingewijden in 't bizonder schul dig aan deze hardvochtige methode. Va» andere banken is bekend, dat zij tot in hel uiterste conciliant zijn. Geen wonder, dat het bestuur van de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren eu Bouwondernemers zich een en andermaal tot de Regeering wendde met een gedocu menteerd adres. Ook hier zijn noodgeval len, waarop de aandacht gevestigd moet worden. Al is het misschien hier nog moei lijker een oplossing te vinden dan voor de noodlijdende boerenbedrijven. Een merkwaardig radio-toestel Van 8 meter lengte! Voor de a.s. Wereldtentoonstelling te Brus sel heeft men bij Philips te Eindhoven iets voorbereid, dat alle vorige prestaties op dit gebied verre overtreft. Het is een radiotoestel, waarvan de hoogte 2.5 M., de diepte 1.5 M. en de lengte 8 NL bedraagt. Verder bevinden zich hierin niet minder dan 73 lampen. Dit reuzen-apparaat geeft een volledig op tisch beeld van wat er in een „Octode" lamp gebeurt. We zien eerst de trillingen, die van uit de antenne in het apparaat komen, daar na de golven, die door de octode zelf wor den opgewekt. Vervolgens wordt de menging van deze twee trillingen in beeld gebracht. Om dit echter mogelijk te maken, moeten de oorspronkelijke trillingen 5000 maal ver traagd worden, daar hun snelheid anie-s zóó groot is.dat zij door het menschelijk oog niet kunnen gevolgd worden* Vervroegde pensionneering voor onderwijzers Zal ingaan op 60-jarigen leeftijd Naar Minister Marchant gister in de Eerste Kamer heeft medegedeeld, zal een voorstel tot vervroegde pensionneering wor den opgenomen in een eerstvolgend wets ontwerp. Naar wij nader vernemen ligt het in de bedoeling om de vervroegde pensionneering voorloopig alleen te doen gelden voor ite onderwijzers. Zij zal ingaan op 60-jarigen leeftijd. Of de desbetreffende voorstellen zullen worden gedaan bij afzonderlijke wet dan wel zullen zijn opgenomen in het te verwachten groote bezuinigings-ontwerp. heeft de Minister in zijn mededeeling in het midden gelaten. Men meende ons daar over ook geen nader uitsluitsel te kunnen geven. Vestigingseischen Middenstandsbedrijven Naar wettelijke regeling Naar wij vernemen is thans gereed geko men h~t voorontwerp een er wettelijke rege ling betreffende het stellen van vestigings- eischen voor den detailhandel, het ambacht dc kleine nijvernJd. De Minister van Eco nomische Zaken heeft hierover het advies verzocht van den Economisch en Raad en d»n Middens tandaraad. Post voor Europeesche bestemming Gaat voortaan per vliegmachine Met ingang van den a.s. zomerdienst op het Europeesche luchtnet, zal de verzen ding van brieven en briefkaarten met Europeesche bestemming steeds per luchtpost geschieden, indien hierdoor be spoediging in de overeenkomst kan worden verkregen. Het luchtrecht daarvoor vervalt Men moet op het adres ook het land van bestemming vermelden en de naam van provincie, canton of departement. Bescherming van natuur- en kunstschoon Mededeelingen van Minister Marchant Minister Marchant heeft gister ln de Eerste Kamer medegedeeld, dat een ontwerp- Monumentenwet en een ontwerp-Architecten wet zijo departement hebben verlaten; dat eec ontwerp-NatuurbeschermiDgswet gereed is en dat het landgoed De Hooge Veluwe ongeschonden behouden blijft, doordat het wordt ondergebracht in een stichting, waar bij mevrouw Kröller het Rijk een aantal schilderijen en andere kunstvoorwerpen ten geschenke geeft. De Nat. Reclasseeringsdag Landelijk Comité van Aanbeveling Zooals wij eerder in ons blad melding maakten, hebben de Reclasseeringsinstellin- gen het voornemen een Nationale Reclas seeringsdag te houden, teneinde de geld middelen van de Vereenigingen te verster ken. Alle reclasseeringsmstcllingen doen aan deze actie mede. Geruimen tijd geleden is men reeds geko men tot het samenstellen van een landelijk Comité van aanbeveling, waarin tal van vooraanstaande Nederlanders van allerlei richting zitting hebben, o. a. de ministers Slotemaker de Bruïne, van Schaik, Deckers en de Wilde. Voorts de oud-ministers Don- ner en de Geer; de Kamerleden Wendelaar. Albarda, mej. Mr. Frida Catz, mevr. Mr. B. Bakker-Nort; Dr. G. J. Weyland, president van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk; Dr. K. Dijk, oud-voorzitter der Synode van de Geref. Kerken; Dr. R. E. Sluiter, voorz. der Synode der Chr. Geref. Kerk; Ds. L. Schutte, voorz. der Evang. Luthersche Kerk; Ds. C. F. Westerman, voorz. Alg. Kerkverg. van het Herst. Evang. Kerkgenootschap; A H. Drooge, voorz. Alg. Doopsgezinde Socië teit; Commandant Bouwe Vlas van het Le ger des Heils, alsmede nog vele anderen, w.o. R.K. en Israëlietische personen. GOUDA DISTRIBUEERT GROENTE De gemeente Gouda is gister begonnen met de distributie van goedkoopc groenten aaD werkloo- zen. Aan 500 personen werd in totaal 3400 Kg groenten uitgereikt Volgende week zullen 1000 werkloozen worden voorzien. Het maximum be draagt 1 Y\ Kfl. PW gezinslid per week. Het conflict in de sigarenindustrie Ongeveer 13.000 arbeiders erbij betrokken. Naar aanleiding van het. conflict in de sigarenindustrie (10 a 15 pCL loonsverla ging) hebben de patroonsbonden beslo ten, dat, wanneer één der tabaksbewer kersbonden ergens in het land als te genmaatregel een staking zou procla- meeren alle leden van -dien bond- over het heele land zullen worden uitge sloten. - Bij het conflict kunnen van deU R.K. Ned. Tabaksbewerkersbond 6000 der 8000 aange sloten leden betrokken worden en van den socialistisch en bond ongeveer 2500 van de 4500. Het getal „modernen", dat bij het conflict zou betrokken worden, is verhoudingsgewij ze kleiner dan dat der roomsch-kaih-, .wijl in het Noorden van het land, waar de Ne- derlandsche Bond de meeste leden telt, veel meer ongeorganiseerde patroons wonen 'dan in het Zuiden en de ongeorganiseerde pa troons de oude loónen nog handhaven. Van den Chr. Rond en van-de Federatie; zullen vermoedelijk 2000 van de 240G leden bij een eventueel conflict worden betrokken. Voorts komen bij deze cijfert der georgani seerden wellicht nog ongev.eer 2000, a 3000 ongeorganiseerden, van wie dc arbeidersbon den verwachten dat zij zich grootendeels bij de houding dér organisaties zullen aan sluiten. In totaal zouden er dan ongeveer 13.000 van de 17.000 sigarenmakers op straat komen. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse' heeft de partijen tegen vandaag telegrafisch op nieuw bijeengeroepen voor een conferentie in Den Haag. Niet onmogelijk is net, dat tot nieuwe on derhandelingen wordt besloten. Begrooting van Suriname Ben tekort van 12.6 millloen Bezuiniging is het parooll De ontwerp-begrooting voor 1936 van Suri name sluit met een eindcijfer van rond f 6.682-000 voor de uitgaven en f 4.019.000 voor de inkomsten, gevende alzoo een na- deelig verschil van f 2.G63.000, tegenover 1935 met onderscheidenlijk f6,744.000, f4056.000 en f2,6SS.OOO en de uitkomsten van 1934 ad f 6.699,000, f 3,782,000 en f 2,917.000 Het normale accres der uitga»en, meer in het bijzonder dat van deonderwijsuitgaven, van de pensioenen en van de rente dér kas gelden, kon binnen de boven aangeduide grens van inkomsten en Rijksbijdrage ge houden worden, echter uitsluitend door eeni- ge nieuwe maatregelen tot besnoeiing van de uitgaven van het onderwijs, bestaande in dé afschaffing van de geldende regeling om 't onderwijt, in handwerken op de scholen door afzonderlijk daarvóór beloonde krach ten te doen geven, de vermindering van de bedragen voor de versterking van schoolbe- hoeften en voorts een korting van 10 pet op de uitgaven voor het fröbel (voorbereidend) onderwijs. Tevens is in de ontworpen begrooting ge rekend op het behoud van de vigeerende korting op de salarissen, wachtgelden en pensioenen ook voor 1936 en op <ie bestendi ging van de geldende heffing van opcenten op de invoerrechten. In de memorie van toelichting wordt ge constateerd, dat den gouverneur geen an dere wég openstond waarlangs naar be houd van het begrootingsevenwichl kon ge streefd worden, dan die der verdere bezuini ging- Daaronder moest wel worden begre pen een streven naar vermindering van het bedrag der Rijksbijdrage, ter ontlasting van de moederlandse!)e schatkist, wier nood eveneens zeer gestegen zijn- Gelet op hét voorgaande-zal het gefen erwondering wekken, dat de ontworpen begrooting het karakter draagt van een ter voorziening in de bestaande behoeften en dat daarin mitsdien voorstellen gemist worden voor maatregelen, waaruit nieuwe geldelijke verplichtingen zouden voort vloeien. Geestelijke Volksgezondheid Vergadering der Vereen, op G. G. Te Utrecht heeft gister de Vereen, voor Volks gezondheid op Geref. Grondslag een vergadering gehouden onder leiding van Mr, Dr. J. D - oud-Min. van justitie. Als sprekers traden op Dr. A Hutter van Loos duinen en Prof. Dr. J Severijn van Utrecht. Referaat Dr. Hutter De eerste sprak over ..Degeneratie en cultuur Hij wees erop. dat er in den tegenwoordigen teekenen zdjo van gevaar voor degeneratie. Zoo is er toeneming van het bio-negatieve ten koste van het bio-posiiievc. Daartegen is als verweer gesteld: de vrijwillige sterilisatie, de indirectie dwang en de directe dwang. Spr. meende, dat men slechts door de eugenetiek radicaal te beoefenen, het ra hygiënische doel-bereiken kan. Hij zette uiteen, dat het protestantisme den strijd tegen de degeneratie zal moe ten voeren door het sterker maken van .hei verantwoordelijkheidsbesef, vooral door de verste viging van de gezinsbonden. Referaat Prof. Severijn Prof. Severijn hield vervolgens een lezing over ..De eugenetica in het licht eener Chr redekunde". Spr. zetic uiteen, dat het recht van geboortebeper king den mensch ontbreekt, doch de vraag zich voordoet, of wij zondige menschen niet den plicht hebben, verbeteringen aan te brengen Neen. zeide spr., want God zelf heeft het temperen van het kwaad ter hand genomen in Christus, en ook hier toont God zijn souvereiniteit De door God inge stelde overheid mag door toepassing van de dood straf bet leven aanranden, doch in het zooeven be doelde proces mag zij niet treden. Spr. meende, dat er toch een principieel onderscheid is tusschen dc toepassing van de doodstraf op een individueelen misdadiger en de stelselmatige vernietiging, van de procrcatieve functie van zgn. minderwaardigen Ook op verzoek mag. meende spr.. de overheid de behandeling niet toestaan, aangezien de mensch geen recht heeft om zich zulk een letsel aan doen. De toepassing van de biologische gegev< en theorieëo in den dienst eener negatieve euge- aetica wordt, zeide spr.. door de normen eener eener Christelijke levensbeschouw ng veroordeeld. Bij den elsch eener positieve beoefening van de eugenetiek roept de Christelijke etb:ek tot den plicht van de dienende liefde in alle lijden en zorg. en tot bcstrljd'og van het kwaad naar de der-van God geopenbaarde zedeweL De spoorlijn Rotterdam SchiedamHoek van Holland De electrificatie gereeil Eenige weken geleden hebben wij ge meld, dat vermoedelijk eind Maart de eerste proefritten/zouden worden gereden op het geèlectrificeerde baanvak Rotterdam Maassluis, terwijl het geheele traject Rotterdam—Hoek van Holland per 15 Mei u8. in gebruik zou worden genomen. Thans is de bovenleiding van de electrificeerde spoorlijn Schiedam—Hoek van Holland gereed gekomen, en het staat vast, dat eind volgende week, met het proefrijden tot aan Maassluis zal kunnen worden aangevangen. Het voornemen be staat a.s. Maandag de lijn tot Maassluis onder stroom te zetten. Alleen het empla cement te Hoek van Holland moet nog in gereedheid gebracht worden. Na de fathering van de electrische trac tie zal het depót van de Ned. Spoorwegen te Hoek van Holland worden opgeheven. Te „Rotterdam aan Zee" zal dan alleei personeel gevestigd blijven voor de bedie ning van het station. Het rijdend personee: wordt overgeplaatst De internationale stoomtreinen, die te Hoek van Holland hun rit aanvangen of beëindigen zullen voort aan in Rotterdam worden nagezien, zoodat in het vervolg uitsluitend stationsperso neel noodig zal zijn. Ongeveer tachtig man spoorwegpersoneel zullen dus uit Hoek van Holland vertrek ken. Voor despoorwegen beteekent' déze reorganisatie, die gepaard gaat met het uil sparen van ettelijke beambten, een flinke bezuiniging. Te Hoek vah Holland ziet men echter' zoovele gezinnen met vaste inko mens met leede oogen vertrekken. ■.IS. Ook in de daaropvolgende huurklasse, die tot f 350 loopt dat is de klasse met het grootste aantal woningen, is een sterke vermeerdering van het aantal leegstaande woningen te zien (van 3.66 in Oct. '33 tot 6.44 in Oct '34). Wat de gemeente- en vereenigingswonin- gen betreft liepen de cijfers ook op: tus- chen f 275 en f 300 van 59 tot 173 en tus schen f 300 en f 350 van 180 tot 438 wonin gen. De huurgrocpen boven f 350 vertoonen cijfers, die eveneens aannemelijk maken, dat de huurdaling zich daar voorloopig zal voortzetten. Doorgaande tramdienst Den HaagHaarlem? De directie der Noord-Zuid-Hollandsche Ti'amweg Mij. te Haai overweegt de mo gelijkheid van een doorgaande tram dienst Den HaagHaarlem. Gedurende de „Flora"- tentoonstelling to Heemstede wordt zulk ëen dienst gedeeltelijk reeds gereden. Op grond van de daarbij opgedane ervarin gen hoopt nien eon beslissing te kunnen neöien. Leegstaande woningen te Den Haag Hnurverlaging over de heele linie in gang Den Haag heeft zoo ongeveer 9000 leeg staande woningen. D.w.z. een aantal, ruim .oldoende om een bevolkingsaanwas van 3 jaar of ongeveer 25 a 30.000 menschen op tc nemen. Dat deze zaak de aandacht van het gemeentebestuur heeft is te begrijpen. Want dit proces heeft zich sinds een jaar op on rustbarende wijze ontwikkeld. De woning voorraad bleek bij de laatstgehouden tel ling in Octoger 1934 sedert October 1933 vermeerderd te zijn van 126.263 tot 131.524. Het aantal leegstaande woningen steeg van 7.069 tot 8.970 of van 5.60 tot 6.84. Sedert October 1930 zijn de cijfers van liet leegstaan meer dan verdubbeld. De gemid delde woningbezetting is teruggeloopen van 4 over de jaren 1929/1931 tot 3.88 in Octo ber 1934 Per 3.88 Hagenaars is er dus een woning. Dat mag een ruime woningmarkt heet en. De woningvoorraad steeg ln .de periode October '33Oct '34 met 5.261; een abnor maal hoog cijfer. Over het jaar tevoren was het 3.292. Er waren 1 Oct 1934 nog 3.119 woningen in uitvoering. Het leegstaan heeft dus op de productie geen remmenden in vloed gehad. Van de leegstaande woningen vormden de nieuwgebouwde (1096) 12.19 In 1930 was dit percentage nog 36.19 en 1933 21.22. Het totaal der leegstaande ge meente- en vereenigingswoningen vertoonde sinds Oct 1933' een zeer sterke stijging; het liep op van 363 tot 763 in Oct 1934. Dat is meer dan een verdubbeling. In de huurklassen boven f 300 stonden 7392 woningen, waarvan 4285 tusschen f 300 en f 450. Met uitzondering van de groep f 600— f 700 vertoonden alle categorieën nieuwe woningen daaronder een daling, die soms zeer aanzienlijk is- ln de huurklassen boven f 400 te z is de toeneming van den woningvoorraad Delangrijk geringer dan de nieuwbouw in die klassen. Er is een verschil van 2416 ningen. Dat wijst op huurverschuiving. meer duidelijk gezegd op huurverlaging Te verwachten is dat deze verschuiving zich. zal voortzetten. Vermeerdering van den woningvoorraad door huurverschuiving kwam in het bijzon der voor-in de huurklassen tusschen f 250 en f 400 per jaar, waarbij de huurklasse van f 300 tot f 350 de grootste verschuiving (1486 woningen) te zien gaf. Ten vorigen jare, vertoonde de naastliggende huurklasse (f 350—f 400) de grootste verschuiving. In die klasse is de verschuiving ditmaal nog ongeveer net zoo groot als verleden jaar. Uit een en ander mag men conclu- deeren, dat de huurverschuiving naar lagere huurklassen zich regelmatig voortzet. Wie de cijfers van de leegstaande wonin gen onderzoekt, kan daaruit afleiden, dat de hofjeswoningen weinig gewild zijn. K.r staat buiten de talrijke onbewoonde hofjes- woningen slechts 1.71 percent leeg van de woningen in de laagste huurklasse (bene den f 4 per week). In de hoogere huurgroe pen tot f 500 nam het aantal leegstaande woningen belangrijk toe als gevolg van de toeneming van den voorraad door huurver- schim ing. Het aantal leegstaande woningen nam het sterkst toe in de groep van f 275— f 300. Het percentage verdubbelde van 2.50 tot op de prijzen van Chemisch reinigen van alle Schoonmaak-goederen als: GORDIJNEN, TAPIJTEN, TAFEL- en DIVANKLEEDEN r Motecht maken. Gegarandeerd glljvrij maken van Tapijten - ALMELO Nederlandsche industrie Met het gietwerk voor de tankschepen Een modelmaker uit onzen lezerskring heeft vernomen, dat het staalgietwerk voor de zeven tankschepen welke aan Neder landsche firma's werden toegewezen, in het buitenland vervaardigd zal worden. Hij spreekt daarover zijn teleurstelling uit. In dezen tijd, waarin de modellenma- kers niet veel werk hebben, is het zeer troosteloos om te ervaren, dat waar er kans was op meer wérk door de opdracht voor den bouw der tankschepen, dit werk toch de Ned. modellenmakerij voorbij zal gaan. De modellenmakers moeten het heb ben van de staalgSeterijen en als zij nu geen opdrachten krijgen, dan kunnen ze ook de modellenmakerij niet aan het werk zetten. Wat voor de modellenmakers geldt, geldt natuurlijk evenzeer voor de staalgieterijen. Onze lezer zegt, dat de kwaliteit van het werk der Ned. Staalgieterijen steeds prima was, zoodat daarin niet de oorzaak kan ge legen zijn, dat het gietwerk in het buiten land vervaardigd zal worden. j Wij kunnen hem meedeelen, dat nog niet 'beslist is over de vraag of de order voor hel gietwerk naar het buitenland gaat Laat ons hopen, dat de Ned. Scheepsbouw zal in zien. dat zooveel mogelijk van het werk in ons land behouden moet blijven. De staal- gietrijen zullen stellig, wat de prijs betreft, willen concurreeren en de kwaliteit van den arbeid is uitmuntend. Misschien, dat dé wolk, die nu dreigend boven dit deel der vaderlandsche industrie hangt, nog zal wegtrekken en zoowel modellenmakers als staalgieterijen straks van dit werk zullen kunnen profiteeren. Gemengd Nieuws. Treinbotsing te Dordrecht Geen persoonlijke ongelukken De personentrein, die 5.20 's voormiddags te Dordrecht aankomt uit Rotterdam, is ranmorgen door onveilig signaal -gereden sn daardoor op zij tegen een uitrijdende goederentrein gebotst Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Er zijn vier goederenwagens kapot gere den. Het treinverkeer ondervindt stag natie. De intern, treinen kunnen passeeren De meeste electrische loopen tot Zwijn- drecht De passagiers worden dan verder per autobus naar Dordrecht vervoerd. Nader wordt ons gemeld: Tengevolge van de botsing werden de hoofdsporen naar Rotterdam versperd en ontstond belangrijke stagnatie in het trein verkeer. De machinist van den trein uit Rotterdam zag te laat, dat het signaal op onveilig stond. Hij bemerkte het echter nog tijdig genoeg om een groot onheil te voorkomen. De personentrein reed do goederentrein ongeveer op de helft van de linkerzijde aan. Tengevolge van de botsing werden vier ko lenwagens van de goederentrein gedeeltelijk uit elkaar geslagen. De wagons, die waren geladen, ontspoorden. De aanrijdende locomotief en de daar achter gekoppelde bagagewagens en perso nenwagens bleven in de rails en geen der reizigers noch iemand vanhet treinperso neel kreeg eenig letsel. Tengevolge van de ontsporing waren ech ter de beide hoofdlijnen tusschen Dordrecht en Rotterdam geheel versperd. De chef van het station Dordrecht heeft onmiddellijk maatregelen genomen om het treinverkeer zoo goed mogelijk te doen func- tioneeren» De reizigers van de gestrande trein ten hun reis tot het station Dordrecht ver der te voet afleggen, vanwaar zij later per trein naar hun verdere bestemming werden overgebracht De volgende treinen werden geleid tot Zwijndrecht, vanwaar de passagiers later over de brug over de Maas moésten wande len. Daar konden zij overstappen in gereed staande au(o's, die de reizigers naar het station Dordrechi vervoerden, waar nieuwe treinen voor het Zuiden werden klaarge maakt Zoo spoedig mogelijk na de botsing werd een aanvang gemaakt met het oprulmin; werk. De eerste trein voor Vlissingen en Ant werpen, die om 6.50 uur 's morgens uit Am sterdam vertrekt, moest over Utrecht wor den geleid. Met inspanning van alle krach ten gelukte het echter het uitgaande spoor van Dordrecht naar Rotterdam te negen uu vrij te maken, zoodat, zij het met eenig' vertraging, de „Edelweiss" weer kon pas seeren. Het zal echter wel ongeveer twaalf worden, voordat beide sporen weer vrij zul len zijn. Tot zoolang zullen de doorgaande treinen heen en weer over enkel spoor wor den geleid. De electrische treinen echter zul len totdat de lijnen weer gebruikt kunnen worden, slechts tot Zwijndrecht rijden. De stationschef van het station Dordrecht had ruim een uur na de botsing de beschik king over een Treinstel gekregen, waarmee de passagiers van Zwijndrecht over de brug werden gebracht, waarna de verder Voornaamste Nieuws. Jit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. t De electrificatie van de spoorlijn Rotterdam— Hoek van Holland. Dc begrooting voor Suriname voor 1936 Is bi? Koloniale Staten ingediend. Ondanks het achter - wege blijven van alle nict-noodzakelijke uitgaven ok voor 1936 een bijdrage van f 2,6 millioea. Nederland noodig. Blz. 2 Dc Fransche regeering besluit de in voering van den Duitsdien dienstplicht voor den Volkenbondsraad te brengen. Tevens zendt zij een protestnota naar Berlijn, terwijl Flandin in den Senaat een tamelijk fel commentaar op den Duitschen; stap en de motiveering daarvan gaf. Vóór en na de reis van Simon naar Berlijn zullen de Fransche, Britsche «n Italiaansche ministers consulten houden* respectievelijk te Parijs en te Rome. Koning Leopold laat zich in verband met dca regecringscrisis veelzijdig inlichten. De socialisten zijn bereid aan de regiering deel te nemen. Een nieuw grens-incident is Italiaansch Somali- Blz. 5 Bij de voortgezette behandeling van de begroo- ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de. Eerste Kantor heeft minister Marchant een uitvoerige rede over zijn spcQingbeleid gehouden. Blz. 9 Rott. Ond. Mij v. Levensverz. Diergaardelaan 39 Rotterdam i Lijfrenten tegen koopsom AGENTES GEVRAAGD binding met Dordrecht per auto wordt on- derhouden. De materieele schade tengevolge van heï ongeval is vrij aanzienlijk. De verzekeringszwendel De hoofddader S. opgesloten Naar wij vernemen zijn de drie verzeke ringsagenten, W. uit Den Haag„ M. uit Hoek van Holland en v. d. H. uit Zwarte- waal. na door den Officier van Justitie ta zijn gehoord, op vrije voeten gesteld. De hoofddader S. uit Den Haag, did eveneens is gehoord, is in het Huis van Be- waring te Den Haag ingesloten. Overval bij bejaarde menschen Indringers ontkomen zonder buit Te Lutterade zijn 's nachts twee tot nu toe onbekende mannen binnengedron gen in een perceel aan de Tunnelstraat, be woond door den heer C M. en zijn zuster, beiden bejaarde lieden. Nadat de indringers zich door een raam aan de voorzijde toegang tot dc woning hadden verschaft, doorzochten zij het ge heele huis. Doordat een tafellade wat stroef openging werd de zuster van M. wakker. Op hetzelfde moment trad een der mannou haar slaapkamer binnen, die haar met een zaklantaarn belichtte en geld opeischte. Da vrouw riep om hulp, doch haar hardhoo- rende broer werd niet wakker. Even daar na echter ontwaakte hij toen de andere indringer zijn kamer binnenkwam. Toea M. naar diens zaklantaarn wilde grijpen, kreeg hij een tik met een hard voorwerp, zoodat hij weer op het bed viel. De onver laten gingen er toen vandoor langs den zelfden weg als zij gekomen waren. Zij werden een eind achtervolgd door de beidn ontstelde bewoners. Een van de mannen loste daarbij een schot, dat echter geea doel trof. Het bleek, dat do mannen, die spoorloos zijn verdwenen, niets hebben ontvreemd. Gouden sieraden, die voor het grijpen lagen, bleven onaangeroerd. Blijkhaar was het hun alleen om geld te doen en dit hebben zij niet kunnen vinden. De politie stelt een onderzoek in. FRAUDULEUS MARGARINE VERVOERD Door de marechaussee tc Moerdijk is een inwoner van Dordrecht aangehouden. De man had een koffer hij zich, waarin zich een flinke hoeveelheid Belgische margarine bevond, welke frauduleus vauuit België ons land was ingevoerd. De man is ter beschikking gesteld van dén brigade-commandant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1