WOENSDAG 20 MAART 1935 Kerknieuws. GEREF. KERK Tweetal: Te Zwijndrecht (2e pred. plaats), C. P. Boodt te Molenaarsgraaf-Brandwijk en cand. B. A. vao Lummel, buJpprod. te Zwljndrecht. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bodegraven, P. A A. KJilse- ner te Vinkeveen. Te Vianen, L. Knier te Blrdaard. Bedankt- Voor Dinteloord. H. H. van Amcldc te Groot-Ammers. Drietal: Te Rotterdam (vac Posthumus MelJJes). A. T. W de Kluis te Vlisslngen, E. H. Blauwendraad te Baarn en J. Koopmans te 's Heer 'Hendrikskinderen, BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Amersfoort der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en met alge meen® stemmen beroepbaar verklaard den heer A. A. van den Hoorn, Lavendeletraat 5, Amersfoort, die gaarne de Kerken des Zondags zal dienen en een boroep terstond in overweging nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. W. J. Kooiman, Evang. Luth. pred. te Deventer, is voornemens, 28 April a.s. afscheid te^nemen en 5 Mei zijn in trede te doen te Amsterdam. Zondag j.l. heeft Ds. G. Mostert af scheid genomen van de Ev. Luth. Gem. te Harlingen, wegens vertrek naar Ned. Indië Hij sprak daarbij over Matth. 17 8, waar na hem werd toegezongen Ps. 134 3. De scheidende leeraar hield vervolgens toespra ken tot de Gemeente, den kerkeraad, den koster, de orgeliste, Ds. Bergman (Ev. Luth. pred. van Leeuwarden), afgevaardigden van kerkeraad en Gemeente (Ev. Luth.) Leeu warden en Ds. Oskamp, Ned. Herv. pred.. van Harlingen. Ds. Bergman en Ds. Oskamp antwoordden in hartelijke woorden, ook de heer v. d. Wal, pres.-ouderling der Gemeente. Alle drie spraken ook woorden van dank en afscheid tot Mevr. Mostert, Dr. H. J. OLTHUIS Naar wjj vernemen, heeft Dr. H. J. Olthuis, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die 12 Juni a.s. zijn 25-jarig jubileum als Rotter- damsch predikant hoopt te herdenken, het voor nemen opgevat, een reis naar Ned.-Indië te maken en daar o.m. zyn zoon, die by de Deli- Maatschappij te Medan werkzaam is, te be zoeken. Voor deze reis, die in Juli zal aanvan gen, heeft Dr. Olthuis verlenging van zyn verlof ontvangen. Ds. H. SCHOLING De. H. Scholing, Geref. predikant te Arne- m u 1 d e n, is, naar de Stand, meldt, Maandag voor een dubbele spoedoperatie in het zieken huis te Middelburg opgenomen. Zyn toestand is vrij ernstig, doch niet zorgwekkend. Ds. A. DE VISSER A.«. Zondag viert Ds. A de Visser, Ned. Herv. predikant te Groningen, zijn 40-)arig ambts jubileum. 1 Oct. 1905 verbond hij zich aan zijn tegenwoor dige gemeente. Hier mocht Ds. de Visser, vooral de eerste jaren een rijk pastoraal leven ontvangen. Van de toenmalige collega's ls alleen de bekende Ds. J. J..Knap Czn. nog In functie. Aan de vriend schap van de prof. v. Rhljn en Jonker heeft Ds. de 'Visser in Groningen veel te danken gehad. In zijn ambtelijke loopbaan zijn den jubilaris bovenal lief geworden de pastorale werkzaamheden als preeken, catechlseeren, huis- en ziekenbezoek. Daarom ont trekt hij zloh echter niet aan het volle leven. In Groningen zette hij zijn schouders ceder de oprichting van de Chr. Nat. School te Kostver- Joren Ook het Willem Lodewljkgymnaslum werd mede door hem In Groningen opoericht De bouw van de Oosterkerk in het Z.O. oer stad was van zijn idealen. Bij dit alles heeft Ds. de Visser nog tijd weten te vinden om meer dan één wetenschappelijk stuk van zijn hand te doen verschijnen. Met meerdere geschriften heeft hij onze theol. litteratuur verrijkt. WIJ noemen slechts zijn boek: „Israëls ambten en bedrijven in Jezus' dagen": een boek van archeolo- glschen aard: Met Gras gaf hij een handboek voor Bijb Archeologie en een paar catcchisatieboekjes uit; „Oud-Israël en de Bijbel". Ook schreef Ds. de Visser een bundel meditaties: „In de lljdens- en op- staadingsweek". In „Stemmen des Tljds" verscheen van zijn hand een bijdrage getiteld: Phil ostratos van Lemosos' polemiek tegen het Christendom, in sija Leven van Apollonius van Tyrana Ook schreef Ds. de Visser in de periodiek „Onze Tijd" Wat hij schreef over Luvianus Peregrinus e Alexandres PreudomantuS, betrekking hebbende op de Cynische wijsbegeerte en de Oostersche thcurgie, bleef nog steeds in portefeuille. Ds. de Visser is voornemens om met emeritaa! te gaan en zich metterwoon te Driebergen t« Dr. A. H. VON1K De Directeur van het Zendingshoepitaaï te Ke boe men, Dr. A. H. Vonk, is mat verlof in ons land en woont tydelyk J. W. Frisostraat 4 te Utrecht. Kerk en Staat in Duitschland Het huisarrest beëindigd Het vermoeden, dat do waarheid omtrent het huisarrest van h on der der en het gevan gen zetten van vier predikanten „ergens" zou liggen tussdhea de 5000 van het Zon- da^telegram en do ontkenning aan het N.C.P., is nu bevestdgd door tweeërlei. Eer stens door een bericht uit Berlijn au dc Times, dat MaandagvoanJ neg plm. 700 pre dikanten huisarrest hadden en dat tal van predikanten te Potsdam naar het huis van bewaring overgebracht waren. En tweeden» <£oot- eon Tel .-bericht uit Berlijn, dat gister eenigo ontspanning is ingetreden, doordat het huisarrest voor rle belijdenispredikanten, die het manifest nog willen voorlezen, werd opgeheven en de vier Mders der belijdenis- kerk, die te Bo.iijn waren gevangen gezet, (dus ook van dezen was het bericht juist) weer in vrijheid zijn gesteld. Deze wending is geheel onverwacht ge- kernen 's moigens om 7 uur werd het huis arrest opgeheven, 's midd'ags om 4 uur zijn de predikanten Niehiöller, Jacobi, Hilda- bran dt en Petersen in vrijheid gesteld. Een ander kaai gezien worden als een gevolg de onderhaal delingen, dt>or Ds Koch, president van de Pruisische Synod;met de overheid gevoerd. Hij heeft, na verkregen belofte van opheffing der insluitingen, toe gezegd', dat het manifest niet meer van den kans?l zou worden voorgelezen, zoo long de onderhandelingen, die hij thans met d'e bevoegde instanties van het ministe rie van Binnonlandsahe Zaken voert, voort 'uren Deze toezegging heeft, gelijk te begrijpen cfie vlet- predikanten teleurgesteld; zij was immers in strijd te achten met de principiën der Belijdende Kerken. Volgens het Tel.-be richt heeft Ds Koch hen echter gerustgesteld en verklaard dat zijn onderhandelingen met hiet ministerie van Blnneniamdsche Zaken zeker niet beoogden, het manifest in te trekken. De onderhandelingen, die met minister Frick worden horvat, zullen ten doel heb ben, dat enkele passages uit het manifest na dier geinterpreteeerd worden. Zoo is de overheid on. zeer gekrenkt over die passage in jfet, manifest, waarin tegen de „Blut. tuid Boden"- en rastlheorieön der nationaaJ-flocialisten wordt te keer gegaan. Ds Koch heeft er minister Frick op gewezen, dat de bedoeling van hist manifest niet was, deze ne/tionaal-si oialistische leerstelling aan de kaak te stellen, doch veeleer om er tegen op te komen, dat de „Blut- und Boden"- en rastheorieön vóór dan Godsdienst op de eer ste plaats worden gesteld. De belofte van opheffing der insluitingon heet een resultaat van in Westfalen gehou den protestmeetings, maar er is reden, om aan zulk een vreesmentaliteit te twijfelen. Overigens wordt verwooht, dat de onder handelingen tussohen minister Frick en Ds Koch nog wel eon paar dagen zullen duren. Dat het manifest geheel uit de openbare godsdienstoefeningen zou verdwijnen, is i ver van zeker, gelet op hiet karakter van Kodh en zijn kerkbeschouwing. De landskerk van Hannover Men zendt ons een door Bissohop Dr Mahrarens opgestelde afkondiging voor da kansels dër Ev. Luth. landskerken van Hannover, voorgelezen op 17 Maart j.l. Daar in is naast een herinnering aan de lijdens weken en de hekienherdenking van dien Zondag, ook sprake van den kerkstrijd- Dr. Mahrarens zegt hierover: „Door de uit spraak van het hoogste gerecht is nu ein delijk de weg vrij voor den wederopbouw van het organisme der landskerk, voor den uitbouw van ons Godsdienstig en gemeen telijk leven, voor het doordringen in de problemen der wereldbeschouwing van dezen tijd, voor de vorming der ambtsdra gers en gemeenteleden tot alle werkzaamhe den, waartoe een Luthersche Kerk geroe- MöTTLINOEN IN NEDERLAND Begin April hopen de broeders Jacob Gehring en Ernst Geiger uit Möftlingen een bezoek aan Nederland te brengen. Na af loop van hun reis langs verschillende plaat sen wordt er gedurende vier dagen, van 11— 15 April, een samenkomst te Woudschoton, Zeist, gehouden. Tusschen 26 Maart en 10 April zullen de broeders optreden te Bredevoort, Apeldoorn, Arnhem, Zeist, Amersfoort, Hilversum, Am sterdam, Haarlem, Rotterdam, Den Haag Utrecht. ACCOUNTANTSKANTOOR ■WIELENGA ROTTERDAM REORGANISATIES Tel.j R'don 15606, t*cn Hang 716474 eu 30-1258 Schoolnieuws. Hollandsche en Hongnarsche Calvinisten In de 17e en 18e eeuw In de gisteren kort vermelde openings rede van Dr. Vidos als privaat-docent in de Ilongaarsche taal en letterkunde aan de Amstetrdamsche Universiteit komen belang- ■ekkende gegevens voor, die ons aanleiding geven, haar breedvoeriger te vermelden. Alvorens over te gaan tot de behandeling ra de betrekkingen tusschen' de Holland sche en Hongaarsche Calvinisten in de 17e en 18e eeuw belichtte dr. Vidos den histo- rischen achtergrond die voor deze betrek kingen de basis vormt. In den aanvang van de 17e eeuw begint reeds de bloedige strijd tusschen de Katholieke Hahsburgers, heer- schens over het Westelijke gedeelte van Hon garije en de Hongaarsche Protestanten, die beschouwd worden als voor het Oostenrijk sche gezag gevaarlijke onderdanen. Door middel van revoluties slaagden de Hongaar scho Calvinisten er in bij dc vredes var. Weenen (1606) en Nikolsburg (1621) hun rechten te verdedigen tegen de Oostenrijlc- sche keizers. De vorst van Zevenburgen, Gabriel Bethlen verkreeg het eerst de hulp van de Republiek der Vereenigdo Nederlan den. In 1676 werden 61 protestantsche pre dikanten, die door Keizer Leopold I als ga lei-slaven verkocht waren aan den onder koning van Napels, in vrijheid gesteld door tusschenkomst van den Hollandschen admi raal de Ruyter. In 1681 heeft de Calvinist Gerard Hamel Bruynincx, de Hollandsche gezant te Weenen op den Rijksdag te So- pron in het belang der venolgde Hon gaarsche Calvinisten gehandeld. De tus schenkomst van Holland ton bate der Hon gaarsche Calvinisten heeft t.ot de helft van de 18e oeuw geduurd. Hoivgaarsche studenten in Holland. De Hollandsche Calvinisten meenden het best hun geloofsgenooten te kunnen bevei ligen tegen het Katholicisme door hun goe de predikanten en leeraren ten dienste te stellen en daarom hebben zij al het moge lijke gedaan om de studie aan de Holland sche universiteiten voor dc Hongaarsche calvinistische jeugd te vergemakkelijken. Het aantal Hongaarsche studenten dat tus schen 1623 en 1789 vooral theologie en Oos tersche letteren studeerde aan de Universi teiten van Franeker, Utrecht, Leiden, Gro ningen, Harderwijk en Amsterdam, bedroeg 3600. De Leidsche universiteit stelde van 1703 af 4 plaatsen voor hen ter beschikking in het „Staten College"; aan de Universi teit te Utrecht stonden twee beurten voor Hongaarsche calvinistische theologen: een /an Anna Everwijn tot Sandbrick (1734) en en van Daniel Bernard Guiljamsz (1761). 'Jit deze laatst bedoelde beurs „Stipendium öernardium" geheeten, werden tot 1911 on- feveer 200 Hongaarsche theologen aan dc 'trechtsche universiteit gesubsidieerd. Van Hongarije uit in Holland te gaan studeeren, gegeven de verkeersmiddelen van dien tijd, loen b.v. in 1714 de reis van Debrecen (Oost Hongarije) tot Utrecht alleen al vijf weken duurde en 157 Hollandsche guldens kostte, was een daad van waren moed. De hulp aan de Hongaarsche calvinisten "oor hun Hollandsche geloofsgenooten ver leend in de 17e en 18e eeuw, was van pri mair belang, daar zonder deze hulp het ver volgde Hongaarsche Calvinisme bijna ge heel uitgeroeid zou zijn. Dc invloed van de Hollandsche cultuur op de Hongaarsche en op het Calvinisme was in dien tijd enorm. In do 17de en 18de eeuw was er bijna geen Hongaarsche calvi nist van ecnlgen naam die niet had gestu deerd aan Hollandsche Universiteiten. De cultuur van den grootcn Hongaarschen pae- dagoog en philosoof Johannes Apaozai Csere, gepromoveerd in de philosofie en de theologie aan de universiteiten van Utrecht en Harderwijk, den grootsten Hongaarschi geleerde uit het midden van de 17e eeuw was door en door Hollandsch georiënteerd. De beroemde theoloog George Tsipkes de Komarom, de vertaler van den in 1718 in Leiden verschenen bijbel in het Hongaarsch studeerde in de Oostersche talen te Utrecht onder leiding van Leusden. De groote Hon gaarsche Orientalist uit dien tijd, Johannes Uri de Koeroes, leerling van Schultcns, stu deerde gedurende 14 jaren in Leiden, waar na hij in 1770 tot bibliothecaris van de Uni- versiteits-bibliotheok van Oxford benoemd werd. De grootste Hongaarsche boekdrukker uit de 17de eeuw, do Calvinist Nicolaas Kis de Misztotfalu, do Hongaarsche Else vier, een man van een wereldreputatie, die bestellingen uit geheel Europa ontving, en onder aanbeveling van Nicolaas Witsen, burgemeester van Amsterdam, zelfs Georgi- aansche letters maakte voor Koning Artsil van Georgia, heeft het drukken geleerd van den grooten Amsterdamschen boekdrukker Willem Blaeu. Eerstgenoemde gaf in 16S5 Poets met wat goeds, met I VOROL, de ivoor tandpasta IVÖROL Per tube 40 en 60 ct., doos 20 ct. Tij de lijk ten tube Amilda met cream tee kennismaking. Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent te Amsterdam een nieuwe herziene editie van den Hongaarschen bijbel uit die even eens aldaar gedrukt was in 1615, 1646 en 1650. Een groot deel der Europeesche boeken, zag destijds in de fameuze Hollandsche drukkerijen het licht De Hongaarsche stu denten namen uit Holland massa's hoeken mee, die later aan Hongaarsche Calvinist" scho biblotheken geschonken, aldaar de geestesproducten van de beroemde Holland sche theologen en geleerden tot op den hui- digen dag in stand gehouden hebben. Prof. Dr. J. J. Th. VOS Do tot gewoon hoogleeraar in de anato mie te Groningen benoemde Dr. J. J. Th. Vos is te Maastricht géboren en 48 jflAr oud. Hij is thans directeur van het Ned. Indisch Kankerinstituut te Bandoeng. Dr. Vos i? prosector van het R.K. ziekenhuis te 's-Gra- venhage en patholoog-anatoom te Rotter dam geweest. VOLKSZANG OP DE INDISCHE SCHOLEN De directeur van het departement, van Onderwijs en Eeredienst in Ned.-Indië heeft doen weten, dat het de wensch van den gouverneur-generaal is, dat het volkslied „Setia Negara" (Trouw aan het land) ge componeerd door den gouverneur van Su matra's Oostkust, den heer van Such telen, op alle scholen voor Westersch lager onder wijs en voor Inlandsch onderwijs wordt, aangeleerd. EXAMEN RIJKSKLERK De Minister van Justitie heeft bepaald, dat op 24 April en volgende dagen het exa men zal worden gehouden voor de betrek king van Rijksklerk ter griffie van en ten parkette bij de burgerlijke gerechten, bij de Krijgsraden, bij den centralen raad van be roep en bij de raden van beroep, bedoeld In artikel 1 der Beroepswet. PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in do letteren on wijs- begeerte op proefschrift: „Doe lch bel Rllik< und Caroeea" me'J. E. W. Tb ei a sen, geb. x' Grorritnjfen (met lol). ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geel. Geneeskunde: doet. ex., de heeren W. N. Lagen dijk, L J. Vreeflitae en P. J. van Wageningh. DONDERDAG 21 MAART HUIZEN 301 M. - 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00-11.30 NCRV. 8.00- —9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst olv. Ds. C. Riemer. 10.45 Gram.pl. 11.30— 12.00 Godsd halfuur. 12.15 Gram.p!. en orkest concert. 2.00 Handwerkles. 3.00 Vrouwen- halfuur. 3 30—3.45 Gram.pl 4.00 Bijbellezing door Ds. C. ML Luteyn, m.m.v. bariton orgel. 5.00 Handenarbeid v d. jeugd. 5.30 Badv-redtal door J. Keessen (viool). 5.55 Gram.pl. 6.15 Bach-redtal door R. Lentz (cello). 6.43 Causerie H. Amebnk 7.00 Ned Chr. Persbureau. 7.15 Jouro. Weekoverzicht, door C. A. Crayé. 7 45 Matthaus-Passico van Bach, door de Chr. Oratorium-Vereen te Haar lem. oJ.v. G. Robert, mmv. soHsten ei Uj. Sted. Orkest Om 9.10 Vaz Dias ei platen. 10.4511.30 Gram.platen. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitxemflng. - 800 Gram pl. 9.00 Omroeporkest olv. N. Treep. 10.00 Morgenwijding .10.15 Gewijde muziek. 10.20 Gram.pl. 11.00 Knlples klnderkJeedicg. 11.30 Pianorecital A. Bollweg. 1150 Kovacs Lajos 'en zijn orkest, en Gram.pl. 1.45 Gram. platen. 2.00 Omroeporkest olv. N. Treep. 3.00 —3.45 Naailes. 4.00 Voor zieken en ouden- vangdagen. 4,30 Gram.pl. 5 00 Voor groote kinderen. 5.30 Omroeporkest olv. N. Treep. 630 Sportpraatjc H. Hollander 7.00 Concert door Pierre Palla (piano), Boris Lensky (viool) en Bob Scholte (zang). 730 Engel- sche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gram.pl 8.15 Bach-hendenking i.h Concert gebouw te Adam: Het Orkest olv. Dr. W. Mengelberg, het Toonkunstkoor en sohsten. In de pauze: Causerie ovfer Bach door Johan Perey. 10 30 Disco-nieuws. 11.00 Vaz Das 11 10—12.00 Uit „La Gaité, Amsterdam: Jack de Vries en zijn Internationals. nr— rwiCH 1500 M. 10.35-10.50 Morgen- wijding. 11.25 Gram.pl. 11.50 Voor de scho len 12.10 Het Rutland Square en New Victo ria Orkest olv. N. Austin. 1.20 Gram.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gram.pl 4.20 Relais uit Kaapstad. 4.50 Orgelconcert Ph Taylor. 5.35 Yascha Krein en zijn orkest. 6.20 Berichten 6.50 Concert (sopraan, 2 violen cembalo). 7.10 Duitsche les. 7.40 Gram.pl. 7.50 Lezing. 8.20 „The story of the waltz", potp. van G. Walter. 9.20 Causerie. 9.40 Piano recital S. Stein 9.50 Berichten. 10.20 Korte Dienst. 10.35 Bach-ooncert, mmv solisten en koor olv. L. Wood ga te. 11.35—12.20 BBC- orkest olv. Hall. RADIO PARIS 1648 M. 7 20 en 8 20 Gratn.pl. 12.35 Kamermuziek olv. Doyen. 4.20 Rad; tooneel 9.05 Nat. Orkest olv. Rhené-Batcc. 110.50 Muziek. 2 20—4.05 Concert uit Rest. Ritz. 7.30 Sym- phoaieconcert mmv solisten en orkest olv. Prof. N. Malko. 10.20—11.50 Muziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gram pl. 6.35 Concert 11.20 Keulsch Symphoeiie-orkest olv. Gillssen. 135 Cellorecital. 3.20 V. d. Deutschlandsen- der: Oskar Joost en zijn orkest, 5.20 Viool en plano. 6.20 Gram.pl. 7.20 Militair concert. 8.35 Omroepkoor en -orkest, en solisten 9.55—11.20 Orkestconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.« 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest 2.00—2.20 Gram.pl. 6.50 Vocaalconcert. 7.35 Gram.pl, 8 20 Omroeporkest 9 20 Reportage mmv. orkest. 10.30—11 20 Cram.pl. 484 M.: 12.20 Graxn.pl 12.50 Salcootkest. 1.50—2.20 Gram. platen. 5.20 Omroeporkest 6.35 Gram.pl. 630 Zang. 7.05 Gram.pl. 735 dito. S.20 S3;on- orkest. 1030—11.20 Grampl. DEUTSCHLA ND SENDER 1571 M. - 730 Rijkszending. 8 20 Es weht ein frischer Früh- lingswind, politiek cabaret. 9.20 Berichten. 930 Intermezzo. 10.05 Weerbericht. 10.20 Repor tage. 10.40—11.50 Muziek olv Hans Bund. Geen radio-distributie door P.T.T. Bestaande exploitaties voldoen goed! Toen in den loop van hef. vorige jiaar bleek, dat bij het Staatsbedrijf der P.T.T. de mogelijkheid werd overwogen om zelf de radiodistributie ter hand to nemen, heeft Vereeniging van Ned. Gemeenten een schrijven tot den minister van Binnenland- sche Zaken gericht met het verzoek om te bevorderen, dat deze voornemens geen voortgang zouden hebben, zulks in ver band met de bedreiging van de gemeente lijke radio-distributie-bedrijven. De minister heeft blijkens een mededee- deeling in het Weekblad voor gemeente belangen geantwoord, dat hij ten aanzien van deze materie 't standpunt inneemt, dat het niet wenschelijk is de radio-distributie, welke thans door gemeenten of particulie ren wordt verzorgd, door het Staatsbedrijf der P.T.T. zelf ter hand te laten nemen. Immers zoowel de gemeentelijke als dn moeste der particuliere radio-distribuanten beijveren zich om de machtigingsvoorwaar den zoo stipt mogelijk na te komen. Blijft dit streven bij do distribuanten bestaan, dan zal er geen aanleiding zijn om na af loop van de voor den tijd van vijf jaar verleende machtigingen, die voor het groot ste gedeelte in April 1037 eindigen, een an deren exploitatievorm voor de verzorging van dc radio-distributie in het leven te roe pen.. In de behoefte aan radiodistributie zal dus, als de machtiging-houders zich stipt aan de hun gestelde voorwaarden houden, ook na dit tijdstip door hen op voldoende wijze kunnen worden voorzien. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Geneeskunde: doet. 2e sred-, da heeren O. Po- lonen en W. G. Kootetra, GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Romaa.n.«che taal en letterk. (Fnansch) doet ex.. nrej. U. J. Veer Germaaneche taai en letterkunde (Dultsch): doet. ex.. de heer A. P. Kieft TECH NI SCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Gesl.: Werktuigk. ing.propaed. ex.. de heer B. MV Lindner. APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Ge&l. mej. N. v. d. Brugge, Den Helder en de heer M. J. Koopman.», Samt- UTRECHT. Geel. de dame® J. Ch. H. Th. Schuurmama Stekhoven, Utrecht; M. L. T. Th. v. d. Anker, Rotterdam: L. A. Petri, Utrecht, MACHINISTEN DEN HAAG. Gesl. voor dApl. B: H. Braaksma, totterdamM. Vermeulen. Amsterdam; theor. ;ed, van dipl- B: A. Schager, LImuiden. STUURLIEDEN DEN HAAG. Ge®l. voor de 8e i atoomv.F. P. A. Jaroin, AL J. O. Janwene en W. du Coux. MONTESSORILEIDSTER ROTTERDAM. Dipl. uitgereikt aan d« data-os! W. J. L. Brozet, L G.-uixfenler, J. AL KdoSling", A W. de Large. H. W. M. Ruy® S. A XVeet- MACHINISTEN Bij voldoende deelneming zal gedurende 19ïf> gelegenheid worden gegeven het schriftelijk gedeelte van het examen voor landmaclrln.lat af te leggen: te Amsterdam 13 April, Gronin gen of Leeuwarden 18 April, Lelden 4 Mei. Zwolle 6 eu 7 Juni, Roosendaal of Breda 22 Juni, Nijmegen 21 Aug., Amsterdam G Sept, Apeldoorn 1314 September. Voot het mondeling gedeelte van het examen wordt de gelegenheid opengesteld te Amster dam op 9, 10 en 11 Mei, 4 en 5 Juni en 15 Sept. Inlichtingen en in schrijf formulieren worden gxotte toegezonden door het secretariaat der examencommissie, Tollensatr. 62, Amsterdam. Gistermiddaq zijn de NederUmdsehe mijnen leqgres Douwe Auket en Medusa en het politievaartuig Nautilus te Rotterdam aan gekomen, waar aan de Parkkade gemeerd werd. Vanavond zullen de schepen weer vertrekken. FEUILLETON EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een gelukkige oplossing vond Naai het Engelsch Violet, die nu In een dood-eenvoudig wit toiletje was, vond het een groote verlich ting, toen zij zag, dat de dames alleen zou den lunchen, want, zoodra de hertog en de heeren Devereux hadden gezien, dat zij al leen waren, hadden zij zich ook naar het Park begeven en Violot wilde liefst een ontr moeting met Sir Richard vermijden, zoo lang ^dgo hem nog niet „onder handen genomen had", zooals zij hot in zichzelve uitdrukte. De dames haden een heel gezellig „onder onsje". Violet had zich In lange niet zoo opgewekt gevoeld, ze kon weer eens van harto lachen, nu zo Madge weer bij zich had. Zoodra die den oproep van haar vriendin had ontvangen, had zij den brief aan haar vader laten zien. De dominee had haar onmiddellijk permissie gegeven, om te doen. zooals zij dit het beste achtte en nadat zij toen de noodlge toebereidselen' had gemaakt was ze dien avond te voren op het Kasteel aangekomen. Terwijl de meisjes on Violets kamer het haar borstelden, en nadat de kamenier was weggezonden, had Madge alles te hooren gekregen van de „dwaasheid", zooals zij het noemde. „Ik zag wel, dat je maakte, hoe hij liefde voor je opvatte, Violet, maar het is geen oogenblik bij mij opgekomen, dat je hot meende. Dat je waarlijk voor hem voelen zoudt, dat kan immers niet! Dat verbeeld ie je maar!" „Ik verzeker je, dat ik het mij niet ver beeld, maar dat het de volle waarheid is! Ik heb hem meer lief dan mijn eigen geluk. Het kan mij niet schelen, hoe lang ik wach ten moet, hot kan mij ook niet schelen, wat ik nog moet doormaken! Maar Madge, ik zou alles willen geven, zelfs mijn vader en mijn moeder, voor Hugh Trevanioni" Er hoorde echter nog heel wat overreding» kracht toe, om Madge te overtuigen en ora haar ovor te halen, om te helpen, bij wat zij noemde „die ellendige vergissing" van haar vriendin. „Als ik had geweten, dat het zóó zou loopen, dan had ik je toen dadelijk meege nomen. Maar het is mijn schuld, dat jij en die jonge man de kennismaking op zoo innige wijze voortzetten, en dus voel ik mij ook verplicht, je door deze moeilijkheid heen te helpen." Terwijl Madge hierin toestemde, - wat Violet den indruk gaf, dat zij haar zaak aJ half gewonnen had, dacht Miss Rossiter. evenals Sir Richard, dat Trevanion, zoodra hij hooren zou, wie Violet was, alle aan spraak op haar zou opgeven En toen zij zich tor ruste legde, dacht zij nog: „Arm, lief, dwaas kind! Ik had haar heler moeten kennen! Ik had nooit moeten luiste ren naar dien drang van haar naar „avontu ren"; ik had nooit alleen met haar een fietstocht moeten maken!" Toen troostte zij zich weer met het geval dat Violet haar beloofd had, hoe zij Treva nion alles zou meedeelen, eer er nog zes weken verloopen waren. Hardnekkig had zij geweigerd, dit schriftelijk te doen, maar ze had er op gestaan, dat Madge een per soonlijk onderhoud tusschen hen beiden zou bewerken. Dit had zij dan ook eindelijk op zich genomen. Ze zou Violet weer op de pastorie te logee- ren vragen, en, óf daar, óf op de hoeve, waar ze Mrs. Trevanion natuurlijk zouden opzoeken, zou de officieele voorstelling plaats hebben. Terwijl Madge dus steeds haar gedachten liet gaan over Violets toekomst, verzon die een plannetje, om een onderhoud onder vier oogen tot stand te brengen tusschen Sir Richard en haar vriendin. Ze was gekomen met een briefje voor Sir Richard bij zich, dat ze dan door een van de bedienden aan hem wilde laten overhan digen: „Mag ik u even spreken? Degene, die u dit briefje overhandigt, zal u bij mij bren gen. Violet." En terwijl zij Madge's bewondering gade sloeg voor eeu prachtige schaal met bloemen en vructhen van Sèvros-porcoledn op do lunchtafel, stelde zij voor, dat ze daarna eens een wandelingetje door de tuinen zou den maken. Uaarna ging Violet even een doekje om slaan in de kamer, waarin de mantels van de dames zoo lang bewaard werden, cn schreef nog bij het briefje: „In den rozen tuin bij het eerste priëeltje". waarna zij het toevertrouwde aan een van de bedienden, die Sir Richard wel zou weten te vinden onder de aanwezigen in het Park. „Iedereen kan hem wei vertellen, waar dat ls", dacht zij en ondernam de wandeling arm in arm met haar vriendin. Beiden ken den ze de tuinen op Kihvorth Towers heel goed eu de rozentuin was voor haar alle twee oen geliefkoosd plekje. Het was er nog zelden zoo mooi en zoo uitnoodigond geweest, als op dien zomer middag. Ze zaten daar op een bank, vlak bij het pad, dat naar het Park leidde, en ze luisterde aandachtig, of ze voetstappen hoor de naderbij komen. Terwijl ze met Madge praatte, dacht zij, hoe mooi haar vriendin toch was met haar kalm gezichtje, haar zielvolle grijze oogeu en haar denkersvoorhoofd, omlijst door het zware, golvende haar. Zij droeg een wit japonnetje en Violet stond er op, dat zij een paar van de roze rozen voor haar zou pluk ken, die ze dan tusschen haar ceintuur moest steken. „Nu ga ik er voor mijzelve ook nog een paar halen", zei Violet. „Ik zal eens rond kijken, of ik er nog enkele ontdek van mijn lieveliugstint." En weg was zij, zoodat ze al geheel uit het gezicht verdwenen was, toon even later Sir Richard het hek doork vam, dat naar den rozentuin leidde. „Violet!" riep Madge wanhopig. Zij had Sir Richard wel weten te bewegen tot enkele beloften, maar ze was er toch niet op voorbereid, óm zoo ineens van aan gezicht tot aangezicht met hem te staan. HOOFDSTUK XIII Sir Richard Pentreath had, heel eigen aardig, Juist van een man te paard een brief gekregen, dien hij verwachtte op Moat Hall, waar hij logeerde, toen een van de bedien den van de Towers hem, vrij geheimzinnig, het briefje van Violet overhandigde, dat hem naar den rozentuin riep. „Kan ze van mijn plan gehoord hebben?" overlegde hij. „Onmogelijk! Ze kan niet hot flauwste vermoeden hebben van wat alleen aan mij en aan Wilkinson (dit was zijn bediende) bekend is; en hèm nog maar gedeeltelijk! Intusschen stak Sir Richard beide mede- doelLngen zorgvuldig weg in zijn binnenzak en vroeg den bode: „Waar ls de rozentuin?" „Als u mij volgen wilt, sir, dan zal ik er u heenbrengen", luidde het antwoord. Zoo stond de jonge man een oogenblik later tegenover het meisje, dat hij het eerst met haar vader op Plymouth Station had gezien en toen in de keuken, op de hoeve van Pentreath. „Miss Rossiter! Wat een verrassing!... Lady Violet heeft mij gezegd, dat de mo gelijkheid bestond, dat ik u zou zien, maar toch leek mij dit haast te mooi, ora waar te kunnen zijn! Neen, dit is geen vleierij: ik meen het oprecht. Ik heb niet mijn be lofte jegens u verbroken, Miss Rossiter; ik heb niemand een voord verteld van onze eigenaardige ontmoeting op de hoeve, die ik niet noemen zal, maar ik heb Lady Violet's identiteit ontdekt. En meer nog: ik word als gast ontvangen in het huis van haar vader." „Was u bijzonder verrast?" „Ik was meer dan verrast, Miss Rossiter! Lady Violet heeft een wrocdo daad begaan. Ze heeft Hugh Trevanion, in de gedachte, aat zij een doodeenvoudig meisje was, liefde voor zich laten opvatten. Als hij nu de waarheid veraeemt, ik geloof werkelijk, aat dit de ondergang voor Item ralibeduiden geestelijk en lichamelijk!" .Waar zjj verklaart, dat rij hem trouwen „Kijk nu eens hier. Miss Rossiter. U en ik varen in hetzelfde schuitje, wat dit betreft: u is bijzonder gesteld op Lady Violet en ik op dien armen Trevanion. Wat kunnen wij nu voor hen doen?We moeten trachten ze er doorheen te helpen, maar hoe?" .„„I .iuist: ,H4e'" Schaalde zij met een troosteloos schouderophalen. alle Sewone Persoonlijkheden waren, dan zouden ze eenvoudig van weers kanten hun best moeten doen, om elkaar te \ergeten eu verder ieder hun eigen weg te gaan. Maar als ze beiden niet heel origineel waren, van Lady Violet zou misschien beter gezegd kunnen worden: excentriek, dan zouden ze niet zoo onmiddellijk liefde !^,.elïa5 hebben opgevat en tot een hu welijk willen overgaan. Dit zou niet anders tot stand kunnen komen, dan doordat ze er vandoor gingen; en dit Is iets. dat Hugh Trevanion nooit zou doen!" „Neen, dat denk ik ook niet. Ik heb een week in zijn huis vertoefd en ik heb den grootsten eerbied voor hem gekregen. Maar ik heb zoo u idéé, dat Violet haar ouders. althans haar moeder, wel weet. ovor te halen. De hertogin bezit geen vooroordeelcn. De hertog lijkt wel een hard, streng mensch. maar zijn dochter kan hij niets weigeren. En meent u, dat Mr. Trevanion er dan nog niet aan denken zou, om de dochter van een hertog te willen trouwen?" (Wordt vervolgdX

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3