HOLTAP Theunis' Kabinet onverwacht afgetreden WOENSDAG 20 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 De regeering miste den steun van de natie Naar een drie-partijen-regeering, die ten doel heeft tegengaan van devaluatie? Onverwacht ontslag Volkomen onverwacht heeft gistemamid- dag het Belgische Kabinet-Theunis bij de opening van de Kamervergadering ontslag genomen. Verwacht wae, dat do minister-presi dent een korte ver klaring zou afleggen over de reis der mi nisters naar Parijs en de maatregelen die In verhand daar mede zouden wor den getroffen om de huidige goudwaarde yan de franc te handhaven en verdere ka- plta&lvlucht te voorkomen. Toen de mededeeling van het aftreden der iregeering in de plaats daarvan kwam. was op allo banken de consternatie zóó groot, dat er eerst een pijnlijk stilzwijgen volgde en men daarna van allen kant zich te bui ten ging aan veel te krasse uitingen. Zoo begon de socialistische oppositie-partij te juichen en schold men van de liberale en (katholieke banken van „desertie" en „ver raad", verontwaardigd als men was omdat Theunis niet eens de leiders der regecrings- partijen van zijn .voornemen op de hoogte had gesteld. De verklaring van den minister-president De Kamervergadering waarin het ontslag werd meegedeeld, duurde niet langer dan een kwartier. Theunis zeide, dat het doel van zijn ro geering was geweest het werk van het eco nomisch herstel en de stabiliteit van de franc voort te zetten, doch dat zUn regee ring niet de uit een geest van vertrouwen en offervaardigheid voortkomende medewer king van het parlement had ondervondon. Bovendien voerde de oppositie een politiek (van verdachtmaking tegen de regecrings- personen, alles met het gevolg, dat de be dreiging van den franc nog scherper vor men ging aannemen. Theunis sprak den wensch uit, dat de opvolgers van dit kabi net in den eensgezinden steun van de natie de noodige krocht zullen mogen vinden om de overwinning te behalen. De regeering verliet daarop de vergader- paal en de Kamer ging sine die uiteen. Vergadering van de fracties De verschillende fracties zijn daarna on- fcniddellijk bijeengekomen. In de katholieke fractie drong de oud- premier Poullet aan op eenheid en tucht. Prof. Brusselmans zelde den val van het kabinet te verklaren uit de mislukking van de besprekingen te Parijs. De Belgische mi nisters zouden ontgoocheld zijn terugge keerd. Oud-min. Sap beschouwde Francqui, oud-president van de Socióté Générale de Belgique als den grooten schuldige, daar hi] op het psychologisch oogenblik de rogeering zou hebben losgelaten en haai' deflatie-poli- itlek zou hebben afgekeurd. Zoowel in de katholieke als in de liberale fracties werd vrij eenstemmig voor het vast houden aan de waarde van den franc ge- etemd. De socialistische fractie kwam niet verder dan een negatieve uitspraak, vol van afkeuring voor het afgetreden kabinet pn waarin zij zich over don franc niet uitliet. De vermoedelijke aanleiding In liet algemeen zal het wel juist zijn, Öat Theunis' kabinet de vlucht heeft geno men omdat zij het volk niet. mee bleek te hebben. Dat schijnt echter niet alleen aan de tegenwerking van de socialistische op positie te moeten worden toegeschreven. Algemeen is men van oordeel, dat vooral 'de van Fransche zijde verhoopte steun voor 'den franc is achterwege gebleven. Daar komen echter nog andere zaken bij Zoo zijn er plaatselijke verkiezingen op til te Brussel en de regeering zal het wel niet hebben aangedurfd zichzelf en daardoor ook den franc bloot te stellen aan een langduri ge verkiezingscampagne vay de socialisten. Zulks temeer omdat de regeering zichzelf de laatste weken heel impopulair gemaakt heeft bij de neringdoenden van Bnissel, ten eerste omdat zij zelf een socialistische ma nifestatie heeft verboden en ten tweede, omdat zij burgemeester Max bij diens ver bod van een Vlaamscho manifestatie de hand boven het hoofd gehouden heeft. Dit beleekent voor den Brusselschen handel een verlies van ettelijke mlllioenen, te meer om dat het Vlaamscho land in een en ander aanleiding genomen heeft om de 'hoofdstad, dio „niets van de Vlamingen wil weten" bij het doen van aankoopen uit te sluiten on zelfs de wereldtentoonstelling te boycotten. De Vlaamsche touristenbond, die moer dan honderdduizend leden telt, heeft bovendien zijn voor Brussel bestemd congres naar hot Vlaamsche land verplaatst en al de extra- treinen afgezegd, die hij voor bezoeken aan de wereldtentoonstelling had gereserveerd. Het spreekt van zelf, dat zulke dingen d«> malaise nog ernstig hebben doen toenemen en daarmede ook de verbittering tegen regeering, die niet den tact heeft gehad de verscherping van de tegenstellingen tus schen land en hoofdstad te voorkomen. De Koning raadpleegt Reeds in den loop van dein middag heeft Koning Leopold de leiders der drie groote politieke partijen, Poullet, Vondervelde en Max eu nog andere kopstukken geraad pleegd. Een drie-partijen-kabinet? Naar verluidt, zou er tamelijk veel kans zijn op een drie-partijen-kabinet. De socialis ten zouden namelijk bang zijn geworden voor de gevolgen van hun onvruchtbare op- positioneele houding ten nadeele van den franc en zouden in principe bereid zijn in een regeering te treden die in hoofdzaak, het handhaven van de huidige goudpariteit van den franc ten doel zou hebben. Vandervelde heeft in een interview reeds gezegd, -dat hij sceptisch staat, tegenover een devaluatie-regeering. Theunis en Van Isacker voor de radio Minister-president Theunis en do minis ter van sociale zaken, van Isacker, hebben Dinsdagavond voor de Fransche en do Vlaamsche radio de rede herhaald waar mede Theunis in de Kamer ontslag geno me n heeft en daaraan eenig commentaar verbonden. Zij verklaarden o.a., dat de op positie een misleidende campagne heeft gevoerd tegen de actie der regeering, welke gericht was op hot handhaven van den franc op de huidige goudbasis. Een klein zielige parlemenitspolitiek heeft de rest ge daan. Bij de moeilijkheden van buiten, veroor zaakt door de wereldcrisis, voegden zicb nog moeilijkheden van binnen. De oppositie heeft haar doel bereikt met het vertrouwen van de massa in de regeering te dood en. En ook de franc zou zwaar getroffen zijn, indien de regeeruig door het afkondigen van de wissel controle niet het vloeien van het bloed had gestelpt. De regeering wilde o.m. door het zooveel mogelijk doen dalen van de kostprijzen de nijverheid en parallel daarmede ook den franc redden. Overal, ook in de rangen der regeeringspartijen heeft men de politieke moeilijkheden oj. den weg der regeering opgestapeld. De cam pagne der devalutionisten is niet minder ondermijnend geweest. De mnisters eindigden met den wensch, dat hun opvolgers meer eucces zouden heb ben bij hun streven tot financieel behoud van het land en dat de natie hen zonder kleinzielige politiek, die eigenbelang boven algemeen belang stelt, zou steunen. Ook Oostenrijk wil rechtsgelijkheid ^Consequente versterking van de weermacht Uit VVeenen wordt gemeld, dat de „Poü- lische Korrespondenz" een haar van welin gelichte zijde toegezonden verklaring publi ceert, waarin o.m. staat: Oostenrijk behoort tot die staten, die door (de vredesverdragen gedwongen zijn gewor den tot volkomen onIwapening. Dj Oosten- rijksche bondsrepeeringon hebben bij her haling verklaard, dat zij volkomen rechts gelijkheid voor Oostenrijk opeischen en zij (hebben uitdrukking gegeven aan do ver wachting, dat dit doel zou kunnen worden bereikt langs den weg van onderljande- lingen. Zij zal haar op de versterking van de weerbaarheid van Oostenrijk gerichte acti viteit consequent voortzetten om op deze wijze hot door haar steeds nagestreefde principe der rechtsgelijkheid spoedig in practijk te kunnen brengen. iioo personen naar Siberië verbannen Uit Leningrad: Officieel wordt me degedeeld, dat 1100 personen, leden van de aristocratie van Leningrad, gearresteerd zijn en naai' Siberië ver bannen wegens deelneming aan een anti-Sov j ct-beweging. Uit Augsburg: Onverwacht is gistermid dag tegen 1 uur ITitler met zijn intiemen 6 af in Augsburg aangekomen. Zijn bezoek bracht de geheele stad op de been. De Britsche Iuchtvaartbegrooting De onderstaatssecretaris voor luchtvaart, Sir Philip Sassoon, heeft heden in het La gerhuis de Iuchtvaartbegrooting voor 1933 ingediend, welke loopt over een totaal van 23.851.100 benevens een kleine supplemen taire begrooting over 200.000 voor het Joo- pende jaar. De onderstaatssecretaris ver klaarde, dat ten behoeve van de zaak van den vrede de Britsche regeering gedurende de laatste tien jaar had uitgesteld, wat naar gelijk verklaard was, een minimumpro- gramma vormde voor de luchtverdediging van het Vereenigd Koninkrijk. De Britsche zwakheid in de lucht is een gevaar voor den wereldvrede, zoowel als voor Engeland zelf en het kan niet worden toegestaan, dat de Engelsche luchtmacht de vijfde blijft on der de luchtmachten van de eerste sterkte. Het spoorwegongeluk te Mechelen Omtrent het spoorwegongeluk bij Meche len wordt nader gemeld, dat de machinist van de kloktrein, van de ramp niets be merkt had. Toen hij vaart wilde minderen bemerkte hij dat de remmen niet goed functionneerden. Het bleek dat er bloed en flarden van kleeren tusschen de wielen van dp locomo tief vastzaten. Een parket uit Brussel is op weg naar de plaats des onheils. De slachtoffers zijn allen personeel uit Mechelen. Onder hen bevinden zich de twee ploegbazen. Een hunner was vader van 7 kinderen. Een in den troin gezeten persoon heeft verklaard, dat hij vm hot ongeluk niet hot geringste hoeft gehoord. OVERLEG VOOR SIMONS REIS? Diplomatieke drukte te Londen heerscht te Londen een drukke diplomatie ke activiteit. Gistermorgen hóeft Sir John Simon in het departement van buitenland- scho zaken een bespreldng gehouden met den Fransche-n ambassadeur. Do sedert eenige dagen te Londen vertoevende Britsche ambassadeur te Parijs heeft gister eveneens een onderhoud gehad mot den minister van buitenlandsche zaken. De gedachten wisse ling tusschen de Britsche en Italiaansche regeeringen duurt voort, via de wederzijd- sclie ambassadeurs. In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Parijs verluidde Dinsdagavond laat, dat de Fransche regeoring Zaterdag haar ambas sadeurs te Londen en Rome opdracht had gegeven oen protest van Frankrijk, Enge land eu Italië te Berlijn voor te stellen en onderling overleg te plegen. Oorspronkelijk had men aan een bijeen komst der ministers van Bui.lenlandsche Zaken der drie landen in Noord Italië ge dacht om Mussolini gelegenheid te geven zelf aan de bespreking deel te nemen. Waar schijnlijk is de tijd hiervoor te kort in ver band met do reis van Simon naar Berlijn. Mogelijk zal AloisI Italië op een der gelijke bespreking vertegenwoordigen. Bij ontstentenis van Simon zal Eden dan voor Engeland aanwezig zijn. Er is evenwel nog geen enkel besluit ge- De tuchtoefeningen boven Berlijn Gisteravond om 10 uur werd geheel Ber lijn in donker gehuld in verband met een groote oefening van de luchtverdedigings organisatie. Interpellatie ln de Fransche Kamer? Franklin Bouillon heeft gistermiddag in de Fransche Kamer geëlscht, dat direct de datum zou worden vastgesteld voor de de batten over zijn interpellatie inzake „de ge varen, waarin de vrede geraakt door de permanente negatieve politiek der Fransche rogeering t..a.v. de Duitsche provocatie." Do Kamerpresident ontnam Franklin Bouillon het woord, doch gemeld wordt dat laatstgenoemde bij Flandin persoonlijk, op een interpellatie heeft aangedrongen. LONDEN, 20 Maart De „Times" schrijft, dat het bezoek van de Fransche en de Ita liaansche ambassadeurs te houden bij SLr John Simon, ten doel had, uiting te geven aan den wensch der beide regeeringen in het bijzonder van de Fransche regeering, dat Simon ervoor zorg zal dragen, dat een be zoek aan Berlijn niet zal worden geïnterpre teerd als een scheiding tusschen de politiek De ambasadeurs zouden een schappelijken stap der drie mogendhe den tot bekendmaking van hun sa- monwerldng en van hun gemeenschap^ pelijke veroordeeling van eenzijdige opzegging van een veelzijdig verdrag ihebben voorgesteld. Neger-oproer in Harlem NEW-YORK, 22 Maart. In de negerwijk Ilarlem in het Noorden van New-York ont stonden gister, tengevolge van naar men zegt onbeduidende aanleiding, ernstige in cidenten, waaraan duizenden negers deel namen. Duizenden negers schoolden samen en de politie, die wilde ingrijpen, werd met steenen bekogeld. Ook communistische plakkaten waren te zien waarop verschillende personen en in stanties werden beschuldigd van lynch- moorden. Volksredenaars vuurdon de razen de menigte aan, die tot steeds ernstiger verzet overging. Do politie kon zich er aanvankelijk slechts toe beperken de menigte negers, die uit Harlem ook naar andere stadswijken wilde doordringen, in haar eigen wijk te houden. Pas tegen middernacht slaagde zij erin do orde eenigszins t.e herstellen. Verscheidene winkels zijn door de menig te geplunderd. Gouverneur Renard omgekomen Vermist vliegtuig als wrak gevonden Sinds enkele dagen had men geen bericht van den gouverneur van Fransch Equato riaal Afrika, Renard, die in gezelschap van zijn vrouw en vijf andere personen per vliegtuig een inspectiereis in Belgisch Kon go maakte. Een bericht, dat het toestel te Mimongo zou zijn geland, blijkt op een mis verstand te hebben berust. Alle nasporin gen bleven vruchteloos, totdat gisteren een Belgisch Sabena-vliegtuig het wrak vond. Allo inzittenden bleken om het leven te zijn gekomen. Het bericht van het ongeluk werd op het Belgisch ministerie van koloniën ontvangen on is vandaar via den gezant doorgegaan naar het Fransche ministerie van huiten- landsche zaken. Het vernielde vliegtuig blijkt te zijn gevonden op 16 graden, 30min. Oosterlengte en 2 graden 30 min. Zuider breedte. De inzittonden zijn om het leven geko men. Aan boord bovendon zich, behalve de eouverneur-generaal en zijn vrouw, majoor Bonninque, vlieger-kapitein Baulard, onder officier-vlieger Ditte en twee leden voor de bemanning. Gouverneur-generaal Renard was vóór zijn benoeming profeet van het departe ment van de Seine. Hij is in 1S83 ln Oran geboren en hoeft den grootsten tijd van zijn carrière doorgebracht bij de prefectuur, doch heeft ook veel in het ministerie van binnenlandsche zaken gewerkt. I-Iij was na de gebeurtenissen van 6 Februari 1934 uit solidariteit met den afgezetton profeet van politie van Parijs, Chiappe, als prefect van do Seine afgetreden. Officieel wordt te Weenen medegedeeld, dat Dr. Rintelen door de dokters is goei- gekeurd. Hij is Dinsdag naar een gevange nis in de provincie overgebracht, waar hij evenslang in een kerker zal worden opge sloten. DE NOTA VAN DEN NEGUS TE GENEVE Toepassing van art. 15 gewaagd Italië blijit bi] directe onderhandelingen Het Volkenbondssccretariaat publiceert de reeds aangekondigdo nota van de Abessy- nischo regeering aan den secretaris-generaal van den Volkenbond. In dezo nota vraagt Abessyniö, zich beroepende op art. 15 van liet Volkenbondssrtatuut-, dat do Volken bondsraad zich zal bezig houden met het Abosaynisch-Il-uJiaunschG conflict, met het doel een volledig onderzoek en bestudee ring van de aangelegenheid in te stellen, daar Italië nooit op worltelijke onderhande lingen is ingegaan, vóór het onderzoek van het conflict herstal heeft verlangd en bo rn i drieling heeft afgewezen, terwijl de mi litaire maa>:regelen van Italië in de scherp ste tegenstelling tot de gesloten verdragen en onder deze omstandigheden oen breuk dreigt. Op het oogenblik kan een plaatselijk incident reeds dienen tot voorwendsel voor een militaire actie. Do onafhankelijkheid van Abe-ssynië, een lid van den Volkenbond, is in gevaar. De Volkenbondsleden hobben echter op grond van art. 10 van hot Volkenbondssta tuut de verplichting op zich genomen do integriteit van het gebied en de politieke onafhankelijkheid van zijn leden te respeo tooron en te beschermen tegen iederon aan val. Do Aliessynische regeering reforeert uit drukkelijk op deze verplichting. Italië hoeft intusschen do klachten van Abessynië met beslistheid afgewezen en zegt in een gepubliceerde verklaring, dat hot zonden van troepen uitsluitend van de fensieven aard is, daar Abessynië reeds lang togen Italiaansch Soinallland mobili seert, ook in Noord-Abossynië. Italië lioudt in oon naai' Addis Abeba ge zonden antwoord vast aan directe onder handelingen, wijst de arbitrage-commissie niet af, maar gelooft, dat dit procédé veel te langzaam en to bezwaarlijk is. Het doet derhalve het tegenvoorstel, dat de Abessy- nische ministor van buitonlandscho zaken en de Italiaansche gezant in Addis Abeba de geheele documentatie over de incidenten hun voorgeschiedenis eu hun gevolgen uit wisselen en gemeenschappelijk aan een grondig onderzoek onderwerpen, teneinde aldus de waarheid te kunnen vaststellen. Italië is van mcening, dat deze weg van directe besprekingen, die overigens ook door den Volkenbond is voorgesteld, de beste kansen biedt op een snelle-, practische en effectieve oplossing. GOEBBELS HOUDT GROOTE SCHOONMAAK Op voorstel van het rijksminis terie van volksvoorlichting en propaganda zijn door de gehei me staatspolitie vijl weekbladen voor onbeperkten tijd verboden. (Van onzen Duitschen correspondent) Rijksminister dr. Goebbels, die in de moeilijko jaren van voorbereiding als hoofd redacteur van don toon nog zeer agressie- ven „Angriff" bewezen heeft, een voortreffe lijk journalist te zijn schijnt zich in zijn tegenwoordige functie onder meer tot taak gesteld to hebben, de' Duitsche pers tot een exempel van gehoorzaamheid en soliditeit te stempelen. Onder 't motto: „Wie niet vóór ons is, die is tegen ons!" zagen «Ij tijdens zijn tweejarig bewind reeds menige krant voorgoed van de vlakte verdwijnen $n niet zonder een gevoel van ontzetting zien we don dag tegemoet, waarop wij onze in forma ties alleen nog maar aan Rosenberg's „Völ- kischen Beobachter" mogen ontleenen. Thans is zijn minlsterieolen toorn een vijf tal organen ten offer gevallen"waarvan wij het heengaan bij hooge uitzondering niet kunnen betreuren. Het gaat hierbij namelijk om weekblaad jes van uiterst verdacht allooi, belust op sensatie jju voor een belangrijk deel in 't leven gehouden door middel van chantage. Voor Berlijn zijn voor onbeperkton tijd ver boden „De Berlijnsche lierold"; „De Waar heid"; „Het Kleine Journaal" en de „Bunte Woohenschau", voorts voor Erfurt en om geving het „Echo Germania". Met de zelfvoldaanheid van den rechtge- aarden pharizeeër slaat de toonaangevende pers te Berlijn haar hand op 't hart, ver rukt over het feit, dat zij met in eenen adem genoemd kan worden met deze tolle naars. Zoo schrijft de „Völkische Beobachler" van 16 dezer: „De journalistiek dezer sohan- daalblaadjes bad natuurlijk niets n^et 't be grip van persvrijheid uitstaande. Zulke re- volverorganon zijn de walgelijkste miskraam uit den liberalistisch-joodschen glanstijd ge weest", De „Berliner Börsen-Zoilung" schrijft don bloeitijd dezer weekblaadjes toe aan do „verwaarloozing van het November- systeem. De fatsoenlijke pers heeft teil al len tijde iedere relatie tot deze organen van de hand gewezen en hun voortbestaan steeds als een uitdaging beschouwd. Het zuiver houden van het openbare en maatschappe lijke leven maakte het uitroeien van dit onkruid noodzakelijk en vanzelfsprekend". Nog een stapje verder gaat het „12 Uhr- Blaltdat zelf door het tegenwoordig be wind meer dan eens wegens onjuiste be richtgeving is verboden: „Het verbod van zulke sensatie-krantjes wordt door de ge heele bevolking met voldoening opgenomen. Verantwoordelijkheidsgevoel tegenover den staat schenen ze niet te bezitten. Het verbod der geheime staatspolitie beteekent een de finitief einde van een onhoudbare scan daleuze vrijheid, waar dezo. organen van geleefd hebben. „Wanneer deze weekbladen nog twee jaar lang na de nationale revolutie mochten verschijnen, dan hadden zij 2ulks uitsluitend aan de grenzenlooze lankmoe digheid der nationaal-socialistische regeering te danken, die hun nog een kansje tot beter schap wilde laten." Wij plegen in zulke gevallen te zoggen: als de vos de passie preekt, boer pas op je VEEMMOORD? De 38-jarige Joodsch-Duitsche journalist Berthold Jacob, bekend door onthullingen, die hij heeft gedaan over onwettige forma tie van de Rijksweer en die in October j.l. nog voorspelde, dart. Hitler 1 April a.s. de dienstplicht zou invoeren, is een poos ge leden per brief uit Straatsburg, waar hij nu woonde, naar Bazel geroepen. Op 9 Maan is hij vertrokken, doch sindsdien heefl men hem niet meer gezie n Wel heeft zijn vrouw uit Zürich een telegrafischen postwissel van 200 frank ontvangen, liet bedrag, dat haar man bij zich had. Men g dooft, dat hij het slachtoffer van oen Duitsche „veemmoord" is geworden. Het gerucht ging reeds, dat een prijs op zijn hoofd gesteld was nadat de Duitsche regeering hem enkele maanden geleden bij decreert zijn nationaliteit had ontnomen. Het terugzenden van het geld, dat hij bij zich had, komt, geheel overeen met. de ge woonten, die bij de Duitsche „heilige Feh- rae" bestaan, zoo meldt de Ilbl.-corr. te Parijs. BINNENLAND DE SPELLINGWIJZIGING Adressen aan de Raad van Ministers Prof. Dr R. H. Woltjer en Prof. Dr F. W. Grosheide hebben in bun kwaliteit van cura toren van het Geref. gymnasium te Amster dam, over de spelling wijziging een adres ge zonden aan de Raad van Ministers. „Welinwaar zijn", aldus het adres, „de aan gewezen gymnasia niet gebonden aan het voor de openbare geldende leerplan als zoodanig, doch waar art. 157 der hoogeronderwijswet spreekt van „een gelijk examen" als in art. 11 vermeld wordt, ligt het voor de hand, dat door hen, die ten deze de beslissing hebben, deze gelijkheid zal worden uitgestrekt tot de schrijfwijze der Nederlandsehe taal. Dit nu zouden curatoren onder de gegeven omstandigheden moeilijk in overeenstemming kunnen achten met de houding, die de overheid ten aanzien van het bijzonder onderwijs be hoort in te nemen. Zij erkennen natuurlijk ten volle, dat ook van de leerlingen der aangewe zen bijzondere gymnasia een goed gebruik der moedertaal mag worden verlangd. Maar hun inziens kan daartoe bezwaarlijk worden gere kend het volgen van een schrijfwijze, die door de regeering zelve niet is aanvaard. Aan het bijzonder onderwijs wordt aldus een d' opgelegd, die niet ophoudt dwang te zijn door dat om wat voor oorzaak dan ook echillende bijzondere scholen de nii schr>'i fwü ze hebben ingevoerd. Het zal Uw Raad niet zijn ontgaan, dat naar het oordeel van geleerden uit hun kring, die zeker recht van meesnreken hebben, de hier bedoelde aangelegenheid, ook in verband met de voorgeschieden.s der zaak, geenszins ge heel buiten de richting van het onderwijs om gaat. Het kan niet Uwe bedoeling zijn, dat tengevolge van met Uwe medewerking tot stand gekomen maatregelen in dezen kring de indruk zou postvatten, dat door de regeering met de duidelijke strekking van art. 195 der Grondwet, waardoor deze vriihe'd ran richting gelijk ook de vrijheid in de keuze der leer middelen wordt gewaarborgd, ten deze niet voldoende rekening wordt gehouden. Maar ook al zou men van meening zijn, dat de richting van het onderwijs buiten deze kwestie staat, dan valt toch moeilijk te ontkennen, dat indirecte dwang op het bijzonder onderwijs, zooals die door liet bedoelde besluit wordt uit geoefend, met de vrijheid van dat onderwijs moeilijk valt te rijmen. Uit den aard der zaak zou, wanneer op de daarvoor wettelijk aangewezen wijze de offi- cieele schrijfwijze der Nederlandsehe taal zou worden veranderd, die verandering ook voor de aangewezen bijzondere gymnrr.ia moeten gelden. Nu dit echter niet geschied is, mee- nen Curatoren Uwen Raad met aandrang te mogen verzoeken, om hetzii een uitlegcing te geven aan 't besluit betreffende het eindexa men, hetzij een wijziging van dit besluit te be- vorderen, waardoor het recht van de aange wezen bijzondere gymnasia wordt gewaar borgd, om, wanneer zij dat wenschen, aan „d« in van Regeermgswege uitgaande stukken ge volgde spelling" vast te blijven houden. Nog een adres. Het Dagelyksch bestuur van de Nationale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal, heeft in verband met de behande ling van het spelling-vraagstuk in de Eerste Kamer, aan de leden dezer Kamer nog een adres gezonden, waarin zij zeggen: „met in stemming en waardeering hebben duizenden Nederlanders kennis genomen van do critiek, waaraan in de Eemte Kamer het beleid vi den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ten aanzien van bet spelling-vraag stuk is onderworpen". Op de leden dei Eerste Kamer wordt een beroep gedaan het daarheen te leiden, dat aan de Regeering wordt ver zocht terug te komen op de „eenzijdig voor bereide en ontijdig by het onderwys doorge zette spellingvereenvoudiging". Let op het merkï) Weerbericht Koop 2 vloerkleeden voor één geld, ...koop een Holtap, het Hollandsche „dubbel-karpet". Twee bruikbare kanten, allebei even mooi! Als de eene kant versleten is, dan draait U Uw Holtap eenvoudig om en U heeft een nieuw karpet. Holtap is Hollands goedkoopste vloerkleedLet op het verzegeld etiketl nederlandsch kakpet Gemengd Nieuws. Relletjes te De Lemmer De De Lemmer verspreidden eenige fascisten lectuur. Reeds spoedig werden ze door enkele communisten gevolgd en ten slotte ontstond een formeele vechtpartij, waarbij van het mes gebruik is gemaakt. Hierbij kreeg een der mannen, dio een aan valler wilde tegenhouden, een snee over het gezicht, zoodat geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. De politie heeft de ruziemakers uiteen geslagen en de orde hersteld. DE „VORST VAN GELEEN" Dr. F. J. Leufkens, de bekende „vorst van Gelecn", is, naar „De Tijd" meldt, door den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten te Maastricht, geschrapt van de lijst der advocaten en procureurs. BAROMETERSTAND Hoogste stand te Warschau 769.8. Laagste etand te Thorshavn 744.3. Stand vanmorgen half twaalf 761.9. WEERVERW ACHTING Zwakiko tot matige, Z. tot Z.W. wind, toe nemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING Het Z. gebied van hoogen luchtdruk, ver toont een beweging naar het O., dat ln do Poolzee en Groenland blijft stationair. Een gedeelte van de stationaire oceaandepressie trekt naar het N.O. tusschen IJsland en Schotland door en verbreekt de verbinding van de beide gebieden van hooge luchtdruk. De depressie breidt zich nog steeds ver naar het Z. uit cn heeft nog een uitlooper voor de kust van Portugal. Alleen langs de weg van de secundaire over de Noorsche zee viel neerslag. Op het vasteland is het overal mooi lente weer, in Duitschland echter nog met morgen mist. Blijkens de vliegtulgwaarnemingen is de atmosfeer echter zomersch warm en droog en wordt de temporatuur om het vriespunt eerst boven 3000 M. hoogte gevon den. De vorst nam in Scandinavië af, doch bleef in het binnenland van Zweden nog streng. Het is te verwachten dat de depres sie-invloed in het N. zich in het eerste etmaal nog niet tot in de kustlanden der Noord en Oostzee zal doen en dat het weer nog aangenaam lente-achtig zal blijven. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 12.8 C. 21 MAART. Zonsopgang 6.04 uur, zonsondergang 6.12 uur IMaan op nam. 8.10 uur, onder v.m. 5,53 uue VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 MAART. Van 's avonds 6.42 uur tot 's morgens 5.32 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vórig Rhelnfelden 2.?0 9.24 Caub J 91 -1.99 Rrefsach 1.49 1ri9 Fms 1.90 .1.20 K-hl 2.51 2.41 Coblem 2.14 2.15 Mflxau 3.R5 3.79 Trier 0.91 0.93 Dledeslielm 1.95 1 25 Keulen Ï.91 195 Mannheim 2.88 9.K4 nnsseldorf 1.32 t.lfi Lohr 1.52 1.54 Rhhrort 0.57 0/1 Mainz 0 71 0.72 Wesel 0-40 0.44 Bineien 1.80 1,82 Emmerik 1.76 1.79 St Andrles 9,98 8.02 Maastricht 41.78 4178 Arnhem 8.27 8.29 Grevenbtcht 28.7 6 08.84 Vreeswijk !w 0.55 0,6:1 Venlo C0.C0 00.00 Westervoort 8/8 8,90 Grave (slulw 6.2s 6.38 Deventer 2.74 -4.78 St Andrles 1,68 1,67 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 12.20 Terschelling 9.32 21.43 Hariingen 10. -'0 -.-2.1.5 Den Helder 8.05 20.00 IJ muiden 8.67 16.07 Hoek v. Holl. 3.11 1.5.14 Schevvnlngen 3.20 15.24 Kottoidam 4.63 17.27 HellevoetsL. I Willemstad - Bronwereh. Zierikzee Wemeldlnge Vlissingen 16.04 16.67 l 1M6 1 16.00 r in.17 14.23 I 14.52 16 48 Ernstig vergiftigingsgeval te Nederweert Twee kinderen het slachtoffer Te Nederweert (L.) heeft zioh naar eerst thans bekend wordt in den namiddag van Maandag een ernstig ge val van vergiftiging voorgedaan in het gezin van den landbouwer Fr. Leenen, tengevolge waarvan twee jongens, resp. 11 en 9 jaar, overleden zijn. De jongens waren uit school, gekomen en hadden een boterham met koffie ge bruikt, waarna zij in de buurt melk had den gehaald en vervolgens nabij de wo ning gingen spelen. Plotseling werden de beide knapen onwel; zij liepen toen naar huis. Op weg viel reeds de jongiste van do twee op den grond en overleed voor de oogen van zijn ouders, die kwamen toesnellen. Het elf jarige jongetje kon het huis nog berei ken, maar bleek aanstonds zeer ernstig ziek te zijn. Een geneesheer en een gees telijke werden onmiddellijk ontboden, waarna höt oudste jongetje naar het zie kenhuis te Weert werd overgebracht Hier is evenwel ook hij Maandagavond overleden- Zoowel de geneeshoeren, ais de burge meester van Nederweert, die oogeriblikkelijk in de woning verscheheai, staan voor een raadsel. De justitie is gewaarschuwd en heeft de woning afgesloten, terwijl de ouders en de overige kinderen, vier ln totaal, lijdelijk bij buren ondergebracht zijn, totdat een gerechtelijk onderzoek zal zijn ingesteld. Het gezin heeft Maandagmiddag ge zamenlijk het middagmaal gebruikt en heeft daarbij blikvledsch gegeten. Aange zien evenwel geen der andere loden van hst gezin vergiftigingsverschijnselen ver- toond hoeft, kan niet worden aangenomen, dat de vergiftiging het gevolg is geweest van het nuttigen van bedorven vleesch. Aïen vermoedt, dat de jongens bij het spelen hun boterhammen op den grond heli- ben gelegd en dat deze in aanraking ge komen zijn met kunstmest, maar hierom trent is nog niets met zekerheid te zeggen. Op de lijken der kinderen zal sectie ver richt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2