Jlieuine ^rihsrijf (tTnuraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Het ontwerp tot wijziging der Kieswet W Sbonntmtntsprijtf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbars No. 5430 Bureau: Breesb-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 20 MAART 1935 15e Jaargang 9bbertentitprij?en: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer f 022'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE WAPENEN DER BARBAREN Naar men zegt wordt in menig ziekenhuis een politiek propagandist verpleegd, die Dij de colportage voor zijn partij harde klap pen kreeg en verwondingen opliep. In de politiek wordt nog al eens overdre ven: doch al was het maar een geval, dan was het één te veel. In de politieke actie behooren de wapenen der barbaren niet thuis. Het stelt wel zeer te leur, dat echter op dit terrein een ernstige verruwing der ze den dreigt. Met name van communistische zijde schijnt men de colporteurs der N.S.B. als vogelvrijverklaarden te beschouwen, op wie de scherpste pijlen gericht mogen wor- Zelfs ontzag men zich dezer dagen niei om in een vergaderzaal met gifgas, echt oorlogstuig te werken en in Amsterdam werden jonge menschen zoo erg mishan deld, dat zij in een ziekenhuis opgenomen moesten worden. Het is wel zeer teleurstellend. Jaax en dag heeft men ontwapening g& predikt; men verfoeit de oorlog en de wa penen der barbaren en in eigen kleine kring grijpt men naar het grofste oorlogs tuig. Do overheid wete, wat zij in deze te doen heeft. Op haar rust de taak de vrijheid van het woord en van de eerlijke politieke ge dachte te beschermen. Natuurlijk rust daartegenover ook op de politieke partijen en niet het minst op de N.S.B., die immers beweging wil zijn en partijschappen wil tegen gaan, de dure plicht om elke provocatie te vermijden. Zij neme een voorbeeld aan de partijen met ervaring, die niemand uit de weg gaan, doch ook niemand in de weg loopen: doch haar beginselen uitdragen met ernst en wijs beleid. Binnenland De zomertijd komt Van 15 Mei lot 6 October Bij Kon- besluit van 12 Maart is be paald, dat de zomertijd dit jaar zal aan vangen den 15den Mei en zal eindigen den 6den October, De bestelling der 14 Douglassen In verband met het feit, dat thans ook 'de directie van de KN.I.LM. in principe besloten zou hebben zich twee Douglas DC 2-vliegtuigen aan te schaffen, welke naar wij vernemen ook in Amerika zul len worden gebouwd, hebben wij een be zoek gebracht aan de directie van Aviolan- da, de heeren Hugo Burgerhout en P. A. van de Velde. Op onze vraag of Avlolanda in staat zou zijn geweest de 14 in Ame rika bestelde Douglas-toestellen voor de K.L.M. te bouwen, verklaarde do directie, dat Aviolanda hiertoe vol komen in staat zou zijn geweest. Zon der daartoe critiek op de Regeering of K.L.M. te willen uitoefenen, zeide zij het zeer te betreuren, dat deze op dracht voor Holland en speciaal voor Aviolanda verloren was gegaan. Drie jaar had de fabriek op opdrachten gewacht en hier was een prachtop- dracht, geheel metaalbouw. De invoer van kunstzijden garens Commissie van Advies ingesteld Bij beschikking van 18 Maart heeft de minister van Econ. Zaken een commissie in gesteld, welke hem telkens op zijn verzoek advies zal uitbrengen inzake vraagstukken samenhangende met de uitvoering van de invoerbeperking van kunstzijden garens. Tot leden dezer commissie zijn bpnoemd de heeren prof. H- A. Kaag, voorzitter; M. IL T. Burij J. Daniels, C. H. Hin, W. Jan sen en A. H. Menko N.J.zn, als secretaris is aangewezen drs A. B- Speekenbrink. STAATSTOEZICHT OP DE MIJNEN Met 1 Juli zullen de bureaux van het Staatstoezicht op de mijnen, thans te Maas tricht, gevestigd worden te Heerlen. OVERZICHT TWEEDE KAMER Hoe de stukken bij het debat staan opgesteld Het grondwettig beswaar tegen de wijziging doet opgeld Eindelijk is het in den loop van den zo mer van verleden jaar door de Regeeering ingediende wetsontwerp tot wijziging der Kieswet door de Tweede Kamer in behande ling genomen. Twee belangrijke zaken worden in het ontwerp aan de orde gesteld: a. de bestrij ding van het voorkomen van vele kleine partijen en b. uitsluiting van het lidmaat schap der lagere vertegenwoordigende lichamen (Prov. Staten en Gemeenteraden) van personen, die te zeer aan de verleiding blootstaan om de belangen der groep, waar toe zij behooren, te stellen boven het alge meen belang. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter bestrijding van het eerstgenoemde euvel ten slotte als het z.i. meest afdoende middel voorgesteld, dat om voor toelating in de Tweede Kamer in aanmerking te kun nen komen, een partij een voldoend aantal stemmen moet hebben verkregen om reeds bij eerste toedeeling drie zetels te venverven. Op deze wijze zal bet parlement uit levens vatbare deelen worden samengesteld, waar- In voor momenteele belangenpolitiek niet aanstonds plaats is. In onze Tweede Kamer zijn thans veertien partijen vertegenwoordigd: zeven hebben er 4 of meer leden, één fractie telt er drie en voorts zijn er niet minder dan zes één-mans fracties, die in het parlementaire raderwerk in menig opzicht een rem zijn. Zij houden, omdat ze bij alle gelegenheden haar bestaan moeten rechtvaardigen, het werk op door redevoeringen, die politiek als van geen waarde worden beschouwd en belemmeren mede daardoor het normaal en vlot functio neert van het parlementaire stelsel. Een toestand als wij hebben, bestaat nergens ter wereld, zelfs niet in het politiek zoo verwor den Frankrijk. Het euvel, vrucht van ons verstokt individualisme, wordt algemeen als zoodanig erkend en daarom meende de mi nister een poging te moeten doen om het weg te nemen, athans tot den kleinst moge- lijken omvang terug te brengen. Daarnaast heeft hij het gedrang bij de stembus iets willen verminderen in 1933 waren er 54 „partijen" in het strijdperk door eenwaarborgsom te eischen, die ver beurd wordt, indien de kiesdeeler niet wordt gehaald. Het tweede onderdeel van 's ministers voor stel geldt het uitsluiten van z.g. „vrijge stelden" van verkiesbaarheid voor vertegen woordigende lichamen. Dit denkbeeld is nog dezer dagen door een vrijz.-dem. vrijgestelde warm aanbevolen, omdat op deze wijze de politieke zeden zuiver kunnen worden ge houden. Van meet af zijn tegen deze voorstellen van allerlei zijden bezwaren ingebracht Voornamelijk golden deze de beweerde aan tasting van ons evenredigheids-kiesstelsel met zijn mathematische uitwerking, waarbij misschien aan do vlotte werking van het parlement te weinig aandacht is geschonken. In een voortreffelijke memorie van Ant woord heeft de minister toogd, dat wie deze aangelegenheid als een wiskundige vraag stelt, waarbij de consekwente logica een woord meespreekt verkeerd uitkomt Nopdig is een doelmatig functioneerende volksvertegenwoordiging, die „op den grond slag van evenredige vertegenwoordiging" moet worden gekozen. Wanneer de abstracte consekwentie daarbij het doel doet missen, dan behoort de wetgever voor redres te zor- gne en de op verkeerd spoor voerende conse- kwenties te breidelen naar den maatstaf van de strekking van dat beginsel zelf, opdat de dwergpartijon het parlement niet doen ontaarden. Men moet dan een cijfer noemen, dat echter op zich zelf geen wille keur is, doch wel in appreciatie eenige spe ling toelaat Een doelmatig functioneerende volksverte genwoordiging is een volksbelang van hooge orde. Daaraan dient te denken ieder, die het parlement in waarde wenscht te houden thans tot 6chado van het gezag is prijs ge geven; waarmee echter niet gezegd wordt, dat elk middel acceptabel is. Onze redactie kon dit deel van het ont werp niet toejuichen. Natuurlijk zijn de noodige amendemen ten ingediend om het bestreden punt anders te regelen. Tusschen de heeren Vliegen, De Geer en Bongaerts is een wedstrijd ontstaan. De heer Vliegen wil zich houden aan één zetel voor den vollen kiesdeeler, idem de heer De Geer. De heer Bongaerts wil het land in vier districten verdeelen en grond van de bevolkingscijfers in elk er van resp. 26, 26, 24 en 24 leden doen verkiezen. De heer Vliegen, die op dit punt een min derheid in zijn fractie is wil voor ieder ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i I'April a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te boven, en in prijs er beneden. 'Abonné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT district 25 zetels bepalen. Ook wenscht de heer Bongaerts het aantal partijen, dat bij een zetel verdeeling in aanmerking kan ko men, tot 14 beperken. De heer Vliegen zou voorts het verbeu- •.n der waarborgsom slechts bepaald willen zien voor lijsten die geen 75 pCt. van den kiesdeeler halen. Dat de „vrijgestelden" niet van verkiesbaarheid zullen worden uitge sloten behoort mede tot zijn wenschen. Hiermede meenen we te hebben duidelijk ïmaakt hoe de stukken opgesteld staan bij dit Kieswetdebat Het debat, dat tot heden toe gevoerd is." heeft volkomen beantwoord aan het beeld, dat reeds uit de stukken tot ons gekomen De vrijgestelden kwestie werd nog even in de schaduw gelaten, al spraken de heeren Westerman en Boon zich er reeds in gun- stigen zin over uit De behandeling van dit punt wacht op het ter zake ingediende af wijzende amendement. Hoofdzaak was dus de kiesdeeler-kwestie I We zouden terecht van onjuiste berichtge ving beschuldigd worden indieu we zeiden, dat 3r ook maar één woord ten gunste van 's ministers denkbeeld is gesproken. Alle sprekers stelden er zich afwijzend tegenover,; die van de kleine partijen met de uitdrukkc-; lijke verzekering, dat ze er niet tegen waren' omdat ze zelf van de wet het slachtoffer zouden worden. Opgeld deed in sterke mate het Grondwet tig bezwaar, hoewel er daarbij toch ook weer nuance was.. Niet allen spraken daarover even absoluut Want over eenig systeem van uitwerking der evenredigheid laat de Grond- w.et zich niet uit en als men, gelijk de heer Vliegen opmerkte, nu voor de tiende maal aan die uitwerking gaat dokteren, moet men met bezwaren aan do Grondwet ontleend, wel iets voorzichtig zijn. Het groote bezwaar was echter, dat het drievoud van den kiesdeeler moest worden erkregen om zich den weg tot de Tweede Kamer ontsloten te zien. Dat ging te ver. Wie den vollen kiesdeeler had bereikt, zoo was de algemeen uitgesprokeen stelling, be hoorde voor één van de 100 zetels in aan merking te komen. Wie er beneden bleef, kon worden uitgesloten en werd geen 75 pet van den kiesdeeler bereikt, dan werd het verbeuren der waarborgsom van f 250 aan nemelijk geacht, mede ook als middel om niet-serieuze groepjes of personen uit den verkiezingsstrijd verwijderd te houden. Ieder der sprekers werkte dit schema naar eigen trant uit Zien we goed, dan zal nog heel wat moeten gebeuren, eer de i nister een resultaat van verdere strekking wet te veroveren dan het uitsluiten van ver kiesbaarheid van hen, die den kiesdeeler niet behalen. De meerderheid der Kamer schijnt verder gaan onrechtvaardig en in strijd met het respect, dat men aan den volksinvloed verschuldigd is. Met de kleine partijen heeft men wel niet veel op, maar ze worden op den koop toegenomen. Practische beteeken is hecht de Kamer aan haar aanwezigheid toch niet. Sommige er van nemen wel wat veel tijd in beslag, er zijn er ook, waar men niet heel veel van merkt. Zij zijn trouwens de eenigen niet ,wien men een verstroeving van de werking van het parlementaire stelsel ten laste kan leggen. Ook de grooten heb ben schuld, betoogde Prof. Visscher in een breed opgezette rede. De heer Joekes maak te later een opmerking in dezelfde richtiug. We zijn geneigd daarmee in te stemmen. Meermalen klaagden we over gebrek aan discipline en zelfbeperking bij groote frac ties in de Kamer, die er niet in voldoende mate toe meewerken om te voorkomen, dat op bepaalde onderwerpen tientallen sprekers losstormen, zonder dat ze wezenlijk iets te zeggen hebben, dat niet te voren reeds voor treffelijk is gezegd. Er wordt Wel eens te veel voor louter gebruik naar buiten, ge sproken. Ook dat is een parlementair kwaad, dat voorts uitkomt in redevoeringen en han delingen, die wat al to veel berekend zijn op het propagandistisch effect op bepaalde deelen dér bevolking en daardoor veelal ver- loopen in nagatief optreden. Het kan geen kwaad, dat daarop weer eens even de aandacht is gevestigd. Minder juist is het evenwel om te zeggen, dat eenlingen in de Kamer nog al eens ver- loopen in oppervlakkige critiek, maar recht op aanwezigheid hebben, omdat zij de dra gers zijn van even oppervlakkige critiek, die in het volk leeft Niet minder onjuist is het om de voorstelling te wekken als zouden grootere partijen zoo'n beetje verloopen in het verdoelen van zekeren politieken buit. Het auteursrecht voor soortgelijke bewerin gen late men aan hen, die als hoogste poli tieke werkzaamheid kennen het bekladden de reputatie en het karakter hunner tegenstanders. Men neme aan tenzij het tegendeel te be>vijzen is, dat behoorlijke politieke par tijen het belang van ons volk zoeken te die nen. Daarbij kunnen fouten worden maakt op een weg, die steeds moeilijker wordt door de groote divirgentie var zichten en het afnemen van het vermogen om met anderen gelijkmatig voor den po litiekeh wagen te trekken. Voorts speelt ook het zooveeei ingewikkelder geworden sociale en economische leven bij dit alles een rol. Prof. Visscher tipte nog even in de rich ting van een organische vertegenwoordiging. Het bleef echter bij een herinnering. Een meer concrete uitwerking van het denkbeeld bleef achterwege. Vermoedelijk heeft de hooggeleerde en hooggeachte spreker die voor onzen tijd nog niet zoo dadelijk bij de hand; althans niet een zoodanige uitwer king, die ook practische mogelijkheden biedt. Ten slotte nog één opmerking. De soc.-dem. schijnen een jx>ging te willen doen om den stemdwang uit de Kieswet te verwijderen. Daar hebben de anti-rev. reeds 18 jaar voor gepleit De minister heeft ech ter deze kwestie buiten zijn wetsontwerp ge houden ter wille van de tegenstellingen op dit punt in de Kamer, die tot nu toe steeds aan elke poging van Dr. Beumer hardnek kig tegenstand heeft geboden. In de toelich ting van het wetsontwerp staat dit alles te lezen. Het is daarom o.i. politiek geen fraai figuur gegeven de heele constellatie rond om den stemplicht om nu reeds bij voor baat een amendement-tot-afschaff:ng aan te kondigen, gelijk de heer Vliegen deed. kan maar de beste zijn Verkoop „TWtNTOL" voor Ho'land: DEVENTtR DE BELGA IN REACTIE Onder invloed van het aftreden van het Belgische Kabinet Met aftreden van de Belgische regeering kwam gistermiddag op de West-Europeesche wisselmarkten als een donderslag bij helde ren hemel. Het verloop van de 'wisselkoer sen kon dan ook worden verdeeld in twee phases, L w. vóór en na het bekend worden van het aftne<den van het Belgische Kabinet. Tot ongeveer kwart voor drie waren Belga's scherp in herstel. Stelde zich de koers Maan dagmiddag bij het sluiten van de beui's op 34.45—34.50, gister trok het Belgisohe devies aan tot 34.5034.60 bij dia opening en tot 34.6034.70 in den middag. Om ongeveer kwart voor drie kwam toen plotseling het bericht; dat de Belgische regeering was afgetreden. De stemming sloeg geheel om en het bericht lokte een scherp* reactie uit. De Belga reageerde eerst tot 34.60, en daarna tot 34.55, zonder dat practisch transacties werden gedaan. Engelsche ponden waran in den ochtend en in den middag flauwer gestemd ondvr invloed van de vaste tendenz voor de Belga. Later trokken, op het bekend worden van het aftreden van het Belgische Kabinet, ponden plotseling aan van 7.05 tot 7.07. Jgische fondsen waren gister weer aan zienlijk lager aangeboden dan jl. Maandag. Belgische Staatsfondsen waren iets gunsti ger gedisponeerd. Voor bijzonderheden omtrent de Belgische Kabinetscrisis en de verdere vooruitzichten, die thans voor den Belga weer zeer onzeker zijn, verwijzen we naar de rubriek Buiten land. De koersen hedenmorgen Op de wisselmarkt te Amsterdam trok vanmorgen het pond sterling aan tot 7.1 Belga's openden op een koetrs van 34.50 konden zich op dit niveau handhaven. De Gollar noteerde 1.47%. Fransche francs herstelden zich tot 9.75%. Om 12 uur was de koers 34.40. Verder stelt het bestuur voor om finan- cieele redenen en om het hoofddoel der vereeniging niet in gevaar te brengen, niet over te gaan tot het geven van vergoeding voor poliklinische hulp. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN. De burgemeester van Naaldwijk schrijft ons: Nu H. M. de Koningin door het spontane bezoek van Vrijdagmorgen opnieuw een bewijs hoeft willen geven van Haar medeleven met het wel en wee van den tuinbouw, en in let bijzonder den Westlandschen tuinbouw, is het mij een voorrecht, mijn groote voldoening uit te spreken voor de wijze, waarop, zoowel de kooplieden in de banken der veilingen als het bij dit onverwachte bezoek toegestroomde bezoek, van hun aanhankelijkheid aan onze Vorstin hebben doen blijken. De Koningin was door een en ander zichtbaar getroffen, en ik voldoe met vreugde aan Hare opdracht, om de Burgerij Harer Majesteits dank over te brengen voor deze hartelijke ontvangst. GEREF. JEUGDRAAD VOOR HET W ESTLAND. De Geref. Jeugdraad voor het Westland zal morgen 21 Maart in „Maranatha" te 's-Gra- ▼enzande de jaarvergadering houden. Door den heer A. Bos Jr. zal een openingswoord wor den gesproken .waarna de heer S. Sybrandy uit Naaldwijk de jaarverslagen zal uitbren gen. Vervolgens houdt Ds. J. Smelik uit Loos duinen een referaat over: „De geestelijke achtergrond van het nationaal socialisme'. Bovendien zal gelegenheid worden gegeven het Westlandsche jeugdwerk te bespreken. De Uhr. zangvereeniging van 's-Gravenzande verleent medewerking. DE REORGANISATIE DER SPOORWEGEN Naar wij vernemen, zullen met ingang van den a.s. zomerdienst, behalve de loco motiefdepöts te Enschedé, Hoek van Hol land en Oldenzaal, waarvan dit reeds der werd gemeld, worden opgeheven de loco- motievendepóts te Rotterdam D.P. en te Den Helder. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen 15 Mei tot 6 Douglas-machines voor de KJM.I.L.M. Vragen van het Kamerlid Westerman Het Tweede Kamerlid Westerman heeft aan den minister van Koloniën ge vraagd. waarom de K.N.I.L.M. wederom met voorbijgaan der Nederlandsche vliegtuig industrie. Douglas-machines in Amerika koopt. De heer Westerman wenscht verder te vernemen, welke maatregelen de Regee ring denkt te nemen om de verdere ont- trekk'ng van orders aan de Nederlandsche vliegtuigindustrie, die onvermijdelijk tot een verzwakking van deze industrie moet lei den en bezwaarlijk in het belang der mili taire luchtvaart kan. zijn, in de toekomst te voorkomen. Ziekenhuisverpleging op Zuid en Noord-Beveland De komende jaarvergadering Deze vereeniging houdt op Zaterdag 13 April a.s. haar algemecne vergadering te Goes. (Jit de rekening blijkt, dat 1934 het eerste verlies sedert het bestaan der vereeniging opleverde. Het,is echter niet groot 567,13} en kan bestreden worden uit een deel ile rente der reserve. Een der oorzaken is het belangrijke aantal roodvonk-patiënten in het afgeloopen jaar. Ook is gebleken, dat het aantal ziekenhuis-opnamen onder de nieuwe leden aanmerkelijk grooter is dan onder de groep oudere leden. In verband hiermede doet het bestuur enkele voorstel- Het aantal leden is in 193-4 gestegen van 21481 tot 28052, Het aantal ziekenhuisopna men waarvoor vergoeding werd toegekend nedroeg 636 (vorig iaar 430), het aanta! ligdagen die werden vergoed 12793 (vorig jaar 8248). Per opname werd aan ligkosten uitgekeerd 49,58 (vorig jaar 51.73), aan bijkomende ziekenhuiskosten 23,2S 23.12). Het bestuur stelt voor in 1935 weer de zelfde vergoeding toe te kennen als in 1931. maar heeft daarnaast ook nog enkele voor stellen ingediend in het belang van scherpere controle, enz. Het stelt voor te bepalen, dat vanaf 1 Juni a.s. geen personen ouder dan 55 jaar "meer als lid worden aangenomen, uitge zonderd zij die zich op Z.- en N.-Bevelann komen vestigen en binnen een half jaar lid worden. Verder wordt voorgesteld, den wachttijd van drie op zes maanden te brengen en al leen hiervan uit te zonderen personen, di»= zich op Z. en N.-Beveland vestigen en bin nen een half jaar lid worden. Voor de laat ste groep blijft de wachttijd drie maanden Ook is op de begrooting een pro memorie post uitgetrokken voor medische controle op de ziekenhuisopnamen. Blz. 1 De zomertijd duurt dk jaar October. Aan alle sigarenfabrieken in het land aan het personeel ontslag aangezegd. De Belga in herstel en in reactie. Blz. 2 Het Belgische kabinet-Theunis is, tot groote sterna tie van de Kamer, afgetreden. Men ver wacht een drie-partijenkabinct ter verdediging van den franc. Abessynië's nieuwe nota aan den Volkenbond. Italië wil voortgaan met rechts treek sche onder- Te Londen, Parijs en Rome beerscht groote di plomatieke bedrijvigheid in verband met Simons De Fransche gouverneur van Equatoriaal Afrika met rijn vrouw en vijf andere personen op een inspectiereis in B< lgisch Kongo met een vliegtuig er on gelukt. Onder de negers van Harlem bij New York is gisteren een oproer uitgebroken, dat door de po litie met moeite bedwongen is. UIT HET SOCIALE LEVEN Massa-ontslag in alle sigaren fabrieken? Met ingang van 1 April Naar „Het Volk" uit Eindhoven meldt is Dinsdagmiddag op alle sigarenfabrieken van Nederland be kend gemaakt, dat al het personeel met ingang van het einde dezer maand is ontslagen. Bij informatie aan een der grootste bedrijven deelde de directie mede, dat zoowel' de katholieke als de Noord- Nederlandsche patroons-organisaties hadden besloten, dit ontslag vandaag over de heele linie bekend te maken.. Allo ongeorganiseerde arbeiders, die bereid zijn te gaan werken op basis van de door de patroons voorgestelde loonsverlaging, kunnen onmiddellijk na 1 April weer aan den slag gaan. Dit geldt echter niet voor de georga niseerde arbeiders, want de patroons staan op het standpunt, dat die zich alleen kunnen houden aan de richt lijnen der vakbonden. Zooals bekend is. staan de perso neelsorganisaties afwijzend tegenover de voorstellen van de patroons. DE LOONEN IN DE MIJNINDUSTRIE. Bij den R.-K. Mijnwerkersbond is ee schrijven binnengekomen van den Minister van Waterstaat, inhoudende, dat het bestuur van den bond wordt uitgenoodigd, naar Den Haag te komen om de voorstellen van particuliere mijnen te bespreken. De datum voor deze besprekingen is nog niet vastgesteld. Een comité uit de sigaren-industrie, sa mengesteld uit de bonden van werkgevers, werknemers, .grossiers en wederverkoopers in deze branche, heeft een adres gericht aan de Ministers van Koloniën, Financiën en Economische Zaken, waarin wordt gedrongen op beperking van de mechani satie der sigaren-indusrtie, een maatregel, welke aan duizenden werkloozen redding zou kunnen brengen. CONFLICT BIJ DE FIRMA JANSEN EN TILANUS GEëINDIGD Dinsdagmiddag had ten stadhuize te Almelo opnieuw een conferentie plaats de partijen, betrokken bij het dreigende conflict bij de firma Jansen en Tilanus te Vriezenveen, met den Rijksbemiddeianr, prof. Josephus Jitta. Door beide partijen werden toenaderingspogingen gedaan, w bij tenslotte slechts een gering verschil bleef bestaan tusschen de toezeggingen der directie en do wenschen der drie organisa ties. Vervolgens vergaderden de hoofdbestu ren der organisaties met de spoelsters der firma Jansen en Tilanus, waarbij tenslotte aangezien het verschil zoo gering bleek, de hoofdbesturen adviseerden^het accoord te aanvaarden. Met algemeene instemming werd daartoe besloten, zoodat het conflict geëindigd is en niet gestaakt zal worden. CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN Do patroon*? on de werklieden in de bouv bedrijven In ZO. Drente hebben bindende arb CONFLICT IN DE VLASINDUSTRIE 'o Koewacht in Zeeuwch Vlaanderen dreigt conflict in Ao vlnsInrtimtH» r>« o,-h - die th: ƒ10 k f 11 per pons verhooging en h Kerknieuws Ds. L. J. VAN RHIJN f Na een langdurig lijden is te Breu kelen in den ouderdom van 81 Jaar overleden Ds. L. J. v. Rhljn, em. predikant van de Ned. Herv. Gem. van Elburg. Ds. Leonard Johannes van Rhijn werd in 1853 geboren en in 1878 candidaat in Gelderland 8 Dec. van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt te Brede- voort vanwaar hij in 1881 naar Gendnngen ver trok om in 18S5 te Vlaardingen zijn intrede te doen. In 1887 vertrok Ds. v. Rhijn naar Muider- berg. Daar werd hij in 1SS9 benoemd tot predikant bi) de Indische staatskerk. Hij was werkzaam te Kota-Radja en repatrieerde in 1891 en ontving in 1892-eervol ontslag. 13 Maart van dit jaar werd Ds. v. Rhijn predikant te St. Maartensdijk, welke standplaats hij in 1894 met Soesterberg verwissel de. In 1898 deed hij zijn intrede te Doesburg. Hier legde hij in 1904 zijn bediening neer. 17 JuU 1904 verbond hij zich aan de gemeente van Elburg waar hij 15 jaar werkzaam is geweest 1 Juli 1919 ont ving hij eervol emeritaat en vestigde zich metter- wooo te Breukelen. Aldaar zal zijn stoffelijk over schot Vrijdagmiddag worden ter ruste gelegd. Uit Oost-lndie DE FRAUDES IN OOST-JAVA SOERABAJA 19 Maart (Aneta) Het onder zoek naar de fraudes van landsgelden in dc irrigatie-af deeling Kentjong is beëindigd. In totaal blijkt een bedrag van ruim f51.875 ver dwenen te zyn, welke verduisteringen plaat* hadden tusschen Juni 1927 en Maart 1929. AFSCHEID VOLKSRAADVOORZITTER. BATAVIA '9 Maart (Aneta) In verband met het afscheid van den voorzitter van den Volksraad, Mr Spit, droeg de vergadering van het college van gedelegeerden van hedenmor gen een bijzonder karakter. Er waren schijn werpers opgesteld om het opnemen van een film mogelijk te maken. De regeeringsgemach tigden voor justitie, financiën en B.B., als mede de secretarissen van den raad van Ned. Indie, het bestuur van den ondernemersbond, leden van den Volksraad en Volksraadsperso- neel woonden de afscheidsplecktigheid bij. Er werden hartelijke toespraken gewisseld. PROTESTANTSCHE KERK VERBOUWD MALANG 19 Maart (Aneta) Onder grooto belangstelling is het protestantsche kerkge bouw, dat vergroot en verfraaid is, opnieuw in gebruik genomen. Alle autoriteiten van Malang waren aanwezig. HET VEEARTSENUKÜNDIG INSTITUUT BUITENZORG 19 Maart (Aneta) Ontheven is van de waarneming van het directeurschap van het Veeartsenij kundig Instituut Dr L. W. M. Lobel. Tot directeur van dit instituut is benoemd de bacterioloog Prof. Dr F. L. Huber. staking, doch de fabrlka.i WADDINXVEEN EEN OOG UITGESCHOTEN I Een knaapje van 6 jaar heeft al spelende een meisje van 4 jaar, een dochtertje van den arbeider v. O., een oog uitgeschoten. Het kind werd op medisch advies direct per gemeentelijke ziekenauto naar htt acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waap direct operatief werd ingegrepen. Naar wij vernamen zal de kleine echter het gezicht uit het getroffen oog blijvend moeten missen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1