M ANN BORG ORGELS W. A. HOUTMAN Co.'s PIANO- en ORGELHANDEL PRIJZEN LAGER DAN OOIT! TEGEN HOEST Vicks Hoestbonbo® MAANDAG 18 MAART 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Gemengd Nieuws. Felle brand in Stoomspinnerij te Veenendaal Heel liet gebouw in dc asch gelegd Zondagmorgen heeft in de vier-verdiepin- gen hooge fabriek van do Veenendaalsche Stoomspinnerij en weverij te Veenendaal een felle brand gewoed, waardoor het pand bijna geheel is uitgebrand. -Omstreeks half tien Zondagmorgen is de 'brand ontdekt, waarna onmiddellijk alarm werd gegeven. De brandweer was spoedig ter plaatse' en bepaalde zich tot het nathou den van dc perceelen in de omgeving. Tegen de vuurzee viel weinig uit te richten. De band- en, lintweverij zijn geheel uitge- De brand is uitgebroken in de bandwe- ve.rij. De rubbcrafdeeling welke hieraan grenst, is gespaard gebleven. Overigens is de fabriek vrijwel geheel uit gebrand. De,oorzaak van den brand is on bekend. Dc fabriek,waar 40 menschen ar beid vonden, is op beurspolis verzekerd. Eigenaren dezer fabriek zijn de heeren Bonn ikon en Bottenheim. De belangstelling voor den brand, was, ondanks het feit, dat tic kerkdienst in vollen gang was, groot. Dc vuurzee was in een uur tijds bedwongen. De Vuurbron in vlammen Zieke vrouw met moeite gered Te 1-1 o o g e Z w a 1 u w e is bij het. aan maken van een bakoven brand uitgebroken in de hofstede „Vuurbron" te I-Iooge Zwalu- wc, bewoond door den landbouwer A. van Schcndcl. De hofstede is geheel vernield. Hot göheele meubilair werd een prooi der vlammen; alleen een radiotoestel kon be houden worden. De vrouw van den land bouwer, die ziek te bed lag, kon met moeite in veiligheid gebracht worden. Met groote moeite is het gelukt de groote landbouw- schuur, waarin zich veel vee bevond, te behouden. De schade, die op 5000 gulden geschat <wordt, wordt door verzekering gedekt. MALVERSATIES BIJ EEN ZIEKENHUIS Bij dc Vereeniging „Ziekenzorg" te Enschi <lc, die het Neutrale Ziekenhuis exploiteert, zijn knoeierijen io de boekhouding ontdekt. Het waJ den laatsten tijd opgevallen, dat de administrate^ der vcreeniging buitensporige uitgaven deed. Ei werd in verband daarmede een onderzoek inge steld, dat leidde tot de ontdekking van de verduis teringen. Het totaal tekort bedraagt minstens 8000 gulden. De politie heeft de zaak thans in han den en stelt een verder onderzoek in. DOODELIJKE VAL Te Grave (N.-Br) is de 62-j. ongehuwde arbei ilcr P. Eksteijn, toen hij op de Gasthuishoeve bezig was hooi van den hooizolder af te gooien, door het luik naar beneden gevallen. Hij kwam op het hoofd terecht en was. onmiddellijk dood. HELING IN MASSA De Hilversumsche recherche heeft den laatsten tijd cenigc te Hilversum en in andere plaatsen ■wonende personen gearresteerd, inzake rijwieldief stal of heling. Wat dit laatste betreft werd o.m.' een 23-jarige Hilversummer aangehouden, die de fietsen o.a. verkocht heeft te Hollandsche Rading, Maartensdijk. Utrecht. Bilthoven, IJsselstein. Viancn, Baarn en Soest, terwijl hij zelfs omstreeks 28 October van het vorige jaar een tweetal heeren- fictsen per auto naar Den Helder deed vervoeren. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Te Zwolle is de landbouwer B. Kallenkoot uit Dalfscn in de Rhijnvis Feithlaan bij het uitwij ken voor een uit een zijweg komenden auto, opge botst tegen een hem tegemoetrijd'enden vrachtauto. Met een zware hersenschudding en verscheidene verwendingen is hij naar het Sofiaziekenhuls EEN INVAL DER POLITIE Dc politie heeft 's nachts te Amsten een inval gedaan in perceel Bakkerstraat 5 op het vermoeden dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Er werden in een lokaal een 12-tal personen aangetroffen, die overgebracht werden naar het posthuis op het Rembrandtsplein. Onder deze personen was een vreemdeling, die ter be schikking werd gesteld; de anderen werden n. gave van naam en adres weer vrijgelaten. Gecon stateerd werd niet dat er gespeeld werd. VIT TROPISCH NEDERLAND De Volksraad bijeen Na een rustige zitting kwam er leven in de brouwerij De toekomst van de rubber en suiker-cultures De Volksraad is dan voor het laatst in zijn huidige samenstelling bijeen geweest. Liet hét begin van deze tweede zitting van het zittingsjaar 1934/5 zich zeer rustig aan zien, enkele weken voor het bij de staatsre geling vastgestelde eind 20 Februari kwam er leven in dc brouwerij. En dat wel voornamelijk door de regeeringsverklaringen omtrent dc positie van rubber en suiker oorts door den vragendag, een instituut onder het presidium van Meyer Ranneft in gesteld, bestaande uit het mondeling ant- ■oorden van de Regeering op verschillende schriftelijk ingediende vragen. Verder kwam z.g. dienstentoezicht-ordonnantie re- geeringscontrole op de openbare verkeers diensten en een ordonnantie op het recht van vorceniging en vergadering 'in bespre king, welke laatste nog al critièk uitlokte, omdat men daarin een aanwijzing zag, dat dit goede land zich in de richting van een politiestaat beweegt en tenslotte behalve verschillende kleinere aanvullingsbegrootin- gen zulk een waarbij het departement van Economische Zaken niet onbelangrijk werd uitgebreid, hetgeen noodig werd door de groote uitbreiding van werkzaamheden we gens dc toenemende regeeringsbemoeienis op het gebied van cultures, handel en indu- Het liep zelfs tegen 20 Februari zóó druk, dat de zitting met een dag verlengd moest worden, hetgeen geschiedde door het bijeen roepen van een buitengewone zitting, een loutere formaliteit, want practisch was het de gewone voortzetting. Niet velen vermoedden, dat het slotwoord van voorzitter Spit tevens zijn laatste rede in den raad zou zijn: twee dagen later kwam het verrassende bericht van zijn benoeming in den Raad van Indië voor den juridischen zetel, in de plaats van prof. Van Kan, die over enkele weken via Japan en Amerika naar Nederland vertrekt.. Pas om half twee ving de heer Spit zijn sluitingsrede aan, waarin hij de vierjarige periode van den Volksraad in deze samen stelling overzag. Daarna loofde hij in het bijzonder liet aanpassingsvermogen der In dische gemeenschap in die jaren, hij con stateerde orde en rust en vertrouwen in de Regeering. Ook meende hij te kunnen op merken een omschakeling van mentaliteit, vergeleken bij 1931. Thans spreekt de meer derheid niet meer over crisis en malaise, maar van de nieuwe toekomst, die sanee ring zal brengen op allerlei gebied, ook op dat der volksvertegenwoordiging. Hij schonk de positie van den Volks raad natuurlijk vooral aandacht. Do verhouding Regeering-Volksraad is niet zoo goed als wenschelijlc is, er zijn con flicten, doch deze zag spr. niet als con flicten van de Regeering met een zelf standig hinderlijk orgaan, den Volks raad, maar met de maatschappij en groote groepen daarin. Afschaffing van den Volksraad zou dan ook geen oplos sing brengen, doch slechts verplaatsing der moeilijkheid. Er hapert iets zoowel in onS staatsrecht als in onze staat kunde. De positie van dcu Volksraad is halfslachtig. Op zijn terrein, nl. de wet geving, dus staatsrechtelijk, is hij prac tisch staatkundig de zwakkere. Immers dc bepaling, dat in geval van conflict tusschen Regeering en Volksraad de Kroon beslist, heeft, in aanmerking ge nomen de verhouding Opperbestuur- Regeering, tengevolge, dat niet dan in de meest uitzonderlijke gevallen zulk een conflict ten gunste van den Volks raad zal worden heslist. Deze halfslachtigheid wreekt zich in de staatkundige praktijk. Zij leidt tot een ge voel van machteloosheid, met alle gevolgen van dien. Die halfslachtige positie zal al lereerst onder oogen moeten worden gezien; aldus de slotsom van den voorzitter. Colijn heeft onlangs gezegd, dat de instel ling van den Volksraad een politieke fout is geweest. Hoe het zij. het instituut bestaat thans al een reeks van jaren en al is zijn positie dan misschien halfslachtig en be reikt hij volgens de bedoeling waartoe hij is ingesteld misschien minder dan men heeft verwachter is toch ook een andere kant oau dc zaak: de psychologische, de impon- derabele. Gelijk de voorzitter reeds aan duidde, is de Volksraadszaal de plaats waar de Regeering de maatschappij ontmoet, met haar samenspreekt en onderhandelt. En bo vendien ontmoeten de leden, vertegenwoor digers der verschillende bevolkingsgroepen elkaar. Zoo is deze raad een uitermate ge schikt centraal punt, waar Regeering en volk, groep en groep, elkanders houding en moeilijkheden leeren kennen, waar het klei ne belang wijkt voor dat van het algemeen, waai' een Regeering, die anders snel zou verambtelijken en verbureaucraliseeren, contact met de levende maatschappij houdt, waarvoor zij toch haar verschillende depar tementen en diensten en organen drijft. Alleen reeds het bestaan van den Volksraad is een prachtig repressief voor al te eigen machtig of eigenwijs optreden van regee- ringsorganen, een instantie, die onbewust vaak, controle uitoefent welke in het ambte lijke zoo heel moeilijk valt te ontbeeren. De Volksraad bleek een zeer geschikte en ook vrijwel de eenig geschikte plaats waar de Regeering zich tot de maatschappij kon richten met uiteenzettingen inzake de twee voorname eertijds dan! cultures van Oost-Indië: rubber en suiker. Zooals men weet, is verleden jaar met ingang van I Juni dc restrictie op dc rubberproductie toegepast. Nu de Regeering de werking daar van over de eerste zeven maanden kon overzien, bleek haar deze maatregel goede resultaten te hebben opgeleverd, in dien zin, dat de rubber na de prijzen van S en lO'/g cents standardsheet Batavia per halve kg. achtereenvolgens in de jaren 1932 en 1933, tn 1934 tenminste weer een gemiddelde van 21 cents kon behalen, zoodat de cultuur voor een algeheele ineenstorting werd be hoed. Voor de ondernemingen werd de restrictie uitgevoerd door de oplegging van een be paald percentage, waarmede dc productio verminderd moest worden, voor de bevol kingsrubber nam men het middel van een uitvoerrecht tebaut. Daartegen rees oor spronkelijk ernstig verzet, doch de praclijk heeft bewezen, dat dc Regecring hiermee goed heeft gehandeld. Waar het mogelijk was, ging zij ook ten aanzien van de be volkingsrubber over tot individueele restric tie. De opbrengst van het uitvoerrecht in dc zeven restrictiemaanden van 1934 bijna 12 niillioen, over 1935 naar schatting 15 mil- lioon wordt in de rubberstreken, waar dit uitvoerrecht wordt opgebracht, besteed voor werken die nuttig, redelijk en wensche- Iijk zijn. Daarbij stelt, de Regeering zich op het standpunt, dat desnoods al de baten, welke uil de heffing van het uitvoerrecht voortvloeien, voor een dergelijk doel mogen worden besteed, grootere plannen zijn dan ook in voorbereiding. Intusschen lean de begroot ingswetgever over de gereserveerde bedragen ook andere beslissingen nemen, b.v. dc bedragen meer ten bate van geheel Indië aanwenden, indien er in dc bedoelde rubberstreken niet zoozeer nuttige werken noodig zijn. Ziet dc toekomst er voor de rubbercultuur dus niet zoo somber meer uit, anders staat het met dc suiker. Ik behoef wel geen cij fers te geven van de catastrofale daling der suikerprijzen in de jaren 1930—1934. Slechts enkele: terwijl de wereldproductie van 16 millioen ton in 1S20 steeg tot 31 millioen in 1931, daalde dc prijs in Amsterdam van 22cent per kg. witte suiker in 1927 tot 3% cent in 1934. Gevolg natuurlijk: bescher ming van de nationale suikerindustrieën, terwijl de onbeschermde daardoor nog vi der van de wijs raakten. In 1931 kwam het Chadbourneplan, waar bij de suikerlanden, die op een vrije markt waren aangewezen, zich aaneensloten tot een onderlinge restrictie-afspraak. Maar dit had slechts gedeeltelijk succes, zooals ver klaarbaar is. De Javasuiker industrie die zich de laatste tien jaren geweldig had uit gebreid, bleek vrij plotseling een productie apparaat, dat ongeveer 50 te groot is, ge zien dc huidige afzetmogelijkheid. Er moet dus. waar er geen opleving tot don ouden bloei is te wachten, een rationa lisatie plaats vinden. De Indische Regeering acht het noodzakelijk, dat dit geschiedt „naar den eisch des tijds" door de over heid. Weliswaar zou ook vrije concurrentie inperking der productie brengen, maar dit zou verkregen worden ten koste van veel meer kapitaalsvernietiging en veel meer maatschappelijke ellende. Snel zal de ratio nalisatie in haar werk moeten gaan, waar bij het systeem echter voldoende soepel moet zijn, om zich aan te passen aan onverwachte wijzigingen in de suikerpositie. Met ingang van 1 April zal de Regeering de productie rcgëlen, waarhij de maximumproductie zal gesteld worden op V/2 a 1millioen ton per jaar, gedurende drie jaar voorloopig, en de verkoop weer centraal zal geregeld wor den zoo ongeveer als tot nu toe door de Nivas geschiedde. De minst levenskrachtige fabrieken zullen het loodje moeten leggen: the survival of the fittest! Natuurlijk zou hiervan nog veel meer te vertellen zijn; ik bepaal mij slechts tot de hoofdzaak. Maar ik mag met eindigen, zonder te vermelden, hoe schrijnend men hier het verschil voelt tusschen de regeeringsbe- scherming van de bietsuiker in Neder land en de van hieruit gezien vrij groo te onverschilligheid der moederlandsche regeering ten opzichte van de Javasche suikercultuur; waarom zulk een verschil i in behandeling ten opzichte van twee loten van denzelfden stam? Dit gaf den heer Feuflletau dë Bruyn (V.C.) in den Volksraad aanleiding tot een cri de coeur, die ook in Nederland gehoord ca tor harte genomen moge worden. BOERDERIJEN IN I® ASCH GELEGD Varkens in vlammen Te Bergen (L.) zijn de landbouwschuur en stalling van de boerderij, bewoond door N. van Oostrum, afgebrand. Tien vette varkens, negen biggen en een zeug kwamen in de vlammen ora. Ongeveer 400 Kg. stroo en evenveel hooi werden door het vuur vernield. De brandweer wist het woonhuis te behouden. Verzekering dekt de schade. Te St. Oedenrode (N.-Br.) is de boerderij, be woond door den landbouwer W. Berkvens, afge brand Een landbouwschuur geraakte tengevolge van de vonken eveneens in brand en weldra was ook de naastgelegen boerderij van den landbouwer G. van Vroonhoven in brand geraakt. Deze boer derij wist men te behouden. Verzekering dekt de Te St. Maartensdijk (Zbrak brand uit in de schuur van den heer Van Damme. De brand weer kon niet voorkomen, dat in totaal acht groo tere en kleine schuren, toebehocrende aan verschil lende personen, afbrandden. Voorkomen kon wor den, dat het vuur zich aan de huizen mededeelde. De brand is vermoedelijk ontstaan in een schuurtje, waarin kunstmest was opgeslagen. Een auto, een paard, een varken en een hoeveelheid kunstmest INBRAKEN OPGEHELDERD Door de politie van het bureau Overtoom te Amsterdam zijn twee mannen aangehouden, waardoor eenige inbraken van den laatsten tijd tot klaarheid zijn gebracht. Bij de huiszoeking die op de arrestatie volgde werd bij de een een aantal voorwerpen gevonden en bij de ander een kleiner aantal, die van diefstal afkomstig zijn. Zoo werden gevonden electrische lampen en andere tot dit vak behoorende voorwer pen. die afkomstig waren van de A.E.G. aan de Sloterkade, waar eenigeo tijd geleden werd inge broken. Zoo werden ook gevonden schoenen, werk kleeren enz., die afkomstig waren van de fabriek voor bedrijfskleeding aan de Amstelveenscheweg. Ook werden nog aangetroffen autobanden en auto- onderdeelen. eveneens een groot aantal andere voorwerpen, waarvan de herkomst nog niet vast staat maar waarvan men toch wel kan aann dat het gestolen goed is. Een onderzoek naj herkomst van deze voorwerpen is thans in volle gang. Een van de gearresteerden is een oude bekende van de politie. ZEER GROOTE KEUZE bij: SINGEL 114—116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 De bestanddeelen van Vicks VapoRub thans verkrijgbaar in den vorm van Wel Ide eersten, maar... Tt valt niet mee, om nu jal aan Schcvcningsche strand pootje te baden. Hoewel de lucht warm wordt is het zeewater norj houd, f DINSDAG 19 MAART HUIZEN 301 M. - KRO-uitzending. 4.00-5.10 HIRO. S.00-9.15 cn 10.00 Gram.pl. 11.30- 124X3 Godsd halfuur. 12.15 Gram.pl en orkest concert. 2.00 Vrouwenuur. 3.004 00 Mode cursus. 4.00 HIRO. 5.10 Gram.pl. 5.30 Orkest concert. 6.00 Lezing. 6.15 Orkestconcert. 6 40 Esperanto. 7.15 Lijdensmeditatie. S.15 Vaz Dias. 8.20 Orkestconcert. 9.00 Causerie. 9.20 Vervolg concert 10.10 Gram.pl. 10.15 Schla- germuziek. 1030 Vaz Dias. 10.35 Vervolg Schlagèrmueiek. 11.15—12.00 Gram.pl. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 11.00 RVU. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8.0C Gram.pl. 9.00 Ensemble Lismcnde. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.20 En semble Lismondc 11.00 RVU. Causerie O. v. Tussenbroek. 11.30 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. mmv. A. Stijger (sopraan). 1230 AVRO- Octet ölv. L. Schmidt. 1 30 Mandoline-kwartet „Voorwaarts". 230 Kovacs Lajos en zijn or kest. 3.00—4.00 Knipcursus. 4.15, Gram.pl. 130 Radio-Kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5 30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO olv. Ds. B. J. Aris. 6.00 Gram.pl. 630 RVU. Dr. Th v. Schelven: Moeilijkheden met menschen. 7 00 Kinderkoor oW. W. Hespe 7.25 Gram.pl. 730 Enjelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias 8.05 Verkorte opera „Die verkauftc Braut". Smetana olv. Dr. F. Weissmann Mmv solisten, koor olv. H. v\ Wielick en het Om roeporkest. 9.30 A. Cohen: De Prov. Staten verkiezingen. 9.50 Claveambel-recital Wanda Landowska. 10.10 Gram.pl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit de „Tanzklause" te Amster dam: Majo Marco en zijn orkest. DROITWICH 1500 M. - 10.35-10.50 Morgen- wijding. 11.20 Orgelspel S. Törclv 11.50 Voor de scholen. 12.10 Gram.pl. 12.35 Isa Santarelli en haar orkest 1-20 Het Troxy Grand-orkest' olv. Muscant. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Cau- HEISTELLING OMGEVALLEN Bij K o r t e n h o e f waren vier arbeiders aan de Zuwebrug bezig met inslaan vai heipaal. Ter wille van deze werkzaamheden tot herstel van de brug was er verlof gege ven, op Zondag te arbeiden. De werklieden stonden op een schuit, toen plotseling de heistelling in beweging geraak te. De arbeiders maakten zich uit de voeten, doch een hunner, de 44-jarige A. Boisman, wonende te Uithoorn, werd op het hoofd ge troffen door een der neerstortende stutpalen. Hij bleef bloedend en bewusteloos liggen is in hopelooze toestand naar een der zieken huizen te Hilversum vervoerd. TERRORISTEN GEARRESTEERD Door de politie te Almelo zijn Zaterdag niet minderd dan acht personen gearresteerd in verband met de geweldpleging op een tal colporteerende N.S.B.ers aldaar. De acht aangehoudenen, in den leeftijd van 18 tot 56 jaar, zullen waarschijnlijk allen ter beschikking van de Justitie worden gesteld. serie. 4.40 Kwartebconcert mmv, A. Vaughait (alt). 5.35 Alfredo Campoli cr> zijo orkest. 630 Berichten. 6.50 Concert (tenor en cembalo),. 7.10 Fransche les. 7.40 Gram.pl. 7.50 Leziog. 8.20 Het Radio-Militair orkest olv. B. W. O'Donnehmmv. M. McEachcrn (bas). 9.10 Piano-recital door H. Sztompka. 9.50 Berichten. 10.10 Lezing. 10 20 Amerikaansch relais. 1035 De .March Revue" mmv. solisten en orkest. 11.35—12.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 cn 8.20 Gram-pL 12 35 Orkestconcert olv. Krettly. 9 05 „La jui- ve", opera, van Halévy. Mmv. solisten, koor eo orkest olv. Bigot. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20-1.20 Concert uit rest. „Ritz".235—4 35 Omroeporkest olv. Reesen. 8.20 2de ^cte van Rossini's „De bar bier van Sevilla" olv. E. Tango 9.10 Hoorspel 9.45 Omroeporkest olv. GrondaHl. 10-2011.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5 20 Grampl. 6.35 Silez. Gouw-Symphonie-orkest. 11.20 Hans Busch en zijn orkest. 12.35 Grain.pl. 1.35 Zang. viool eo piano. 3 20 Omroeporkest olv.Kiihn mmv. zangsolistcn. 5.20 Cello- en piano-recital. 6.50 Gram.pl.- 7.35 Leipziger Symphonie-orkest olv. Weisbach. 8.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt mmv. vioolsolist. 9.10—12.20 „Berlin im Dun- kei" en dansmuziek door orkest olv. W Steiner, ROME 421 M. 8.05 Zang door P. Prokopienï (bas): 835 Concert mmv. vrouwenkoor, viool en piano-solisten. BRUSSEL 322 cn 484 M. - 322 M 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50—2.20, 5 20, 6.50 eo 7.35 Gram.pl. 8.20 „Peerke in dc Hel", spel met muziek van A. Suis. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Grara.pl. 12 50 Om roeporkest. 1.50— 2.20 Grara.pl. 5.20 Zang. 635 Gram.pl. 6.50 Gewijd concert. 7.35 Gram. pl. 8.20 Salon-orkest. 835 Symphonieconcert, 1030-11-15 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 157! M. 735 Zie Keulen. 8,15 Muzikale Eungpa-vluchb (gr. .pi.i- 9-00 Berichten. 9.1012.20 „Berlio im DuMkël". -In de pauzes: Dansmuziek door eea Orkestolv- W. "Steiner; (Om 10.40 Schleps- weerbericht). HET VERHAAL VAN MIENT1E EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th. ROTMAN. 63. Maar nu moesten we nog naar huis, en dat was zeiker bijna twee uur loopent En 't was intussóhen al heelemaal donker geworden! Maar de brave burgemeester wist raad! „Ik breng jullie met m'n auto tlhuis!" zei hij. En oven later snorden we heel deftig, in een prachtige groote auto, huiswaarts. 1 jonge jonge, zooiets fijns was ons nog nooit overkomen! 61. Twintig minuten later waren we al thuis. Nu, daar keken ze op! Ze hadden niet zuinig in ongerustheid gezeten, en nu werden me daar hun dochters nog wel heel deftig thuisgebracht in een auto, en nog wel door een burgemeester! Nu, je begrijpt, dat Vader en Moeder Irolsch waren, en dat ze den pot. allebei prachtig vonden! En nu, adieu, hoor! Heb jc ons verhaal mooi gevonden? EINDE FEUILLETON EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een gelukkige oplossing vond Naar het Engelsch HOOFDSTUK XI. 't Sir Gervase Damian had twee slokpaard- i jes: het een was een volledige reorganisa- lie van de maatschappij, een voortdurend i- met elkaar in aanraking brengen van alle I' rangen en standen; en dan zijn broei kassen. Dc hoofd-tuinman was bijzonder bekwaam in zijn vak en de kassen op Kilworth To- wons waren dan ook beroemd, het heele land door. Hierheen begaven de jongelui zich. Zoo als te begrijpen valt, waren ze geen van I beiden in een stemming, om van het schoonc om zich heen te genieten. Violets eenig streven was, om dit onderhoud zoo gauw mogelijk achter den rug te hebben en St. Maur verging van jalouzie voor dien vreem de, die Violet zeker geen vreemde was! „Laten wij hier gaan zitten', zei hij, toen ze twee stoelen zagen, die heel uitnoodigend beschut stonden achter een groepje palmen. Hier zal niemand ons storen." „1-Ioe kunt u mij to oh zoo kwellen!" ant woordde zij met een zucht. „Heb ik u gevraagd, om te maken, dat ik liefde voor u opvatte, om alles te doen, wat in uw vermogen is „Ja, zeg nu maar alles, wat u te zeggen hebt en bedenk wel, aat u door al die heftigheid, door al die beschuldigingen, niets bereikt!" „Wat is u eigenlijk? Dat zou ik wel eens willen weten! Nadat u mij zoo aangemoedigd heeft, dat is nog de zachtste term. dien ik daarvoor gebruiken kan, kom ik tot de ontdekking, dat u met een ander precies hetzelfde spelletje speelt! Wamt dat u dien vreemde, die op Moat Hall gelogeerd is, niet kennen zoudt, maakt u dat een an dei- wijs! Ik zie u daar aan het diner naast hem zitten cn met liem kibbelen, ja, dat is het juiste woord!" „Kijkt u eens: ik ontken niets en ik be vestig niets, zoomin tegenover u als tegen over iemand andere. Niemand, die het recht heeft, mij te ondervragen, behalve dan mijn eigen familie; en ik duld het ook niet langer!" Haar oogen schoten vuur en zij vloog op, maar hij versperde haar den weg. „O. liefste!Zóó mag ik je juist! Nu weet ik, dat jc geen ijsberg bent. Laat ik jo bet hof mogen maken! O, Violet, ik smeek Je: gun mij een kans! Bedenk wel, dat je mij nog geen twee uur geleden „Zult u dau kalm zijn, als ik zeg, dat vi onzin tegen mij spreken moogt? Want weet wel, dat er geen kans is, dat ik ooit meer voor u zal gaan voelen. Me dunkt, als ik u dit verzeker, zult u toch niet langer uw tijd zoek brengen met nuttelooze hofmakerij; te meer daar u mij immers zoo verachtelijk vindt" „Het kan mij niet schelen, wat u is...? Maar ik yind uonweerstaanbaar.,..,O, Violet, liefste, als je toch eens wist, hoe zeer ik je liefhebDan zou je mij niet zoo pijn doen! Die Sir Richard Pentreath, wat heeft die met je uitstaan?' ,,Ik heb hem toevallig ontmoet in Cont- wallis, toen mijn vriendin, Madge Rossiter, en ik daar fietsten; hij sprak tegen mij en ik hield mij, of ik een buitenmeisje was. Nu wil ik liever niet, dat mijn ouders er van weten, hoe Madge en ik zulke tochten maaktenZie zoo, nu weet. u alles. Maar Sir Richard nam het mij kwalijk, dat ik niet wilde uitkomen voor die ontmoeting en daarom hebben wij aan het diner „gekibbeld" zooals u dat noemde. Nu moet u er mij eens niet bij hinderen, dat ik no£ even met hem tot een verstaan lcom, want ik ben zoo bang. dat hij ons andere op dc een of andere manier, verraadt." „U verlangt van mij, dat ik alles over mijn kant laat gaan. Maar waarlijk, dat kan ik nietKijk. als ik je nu eens kussen mocht, Violet, dan zou ik alles doen, zooals je het wildeWant dan zou ik in je ge- looven. Ik zou weten, dat je niet alleen vriendelijk tegen mij was, zooals sommige vrouwen dat zijn tegen een man, enkel en alleen uit verlangen, om haar onder baai- macht te krijgen, maar omdat jc waarlijk wel wat voor mij voelde." Hij sprak nu veel kalmer en hield stelsel matig den blik van haar afgewend. ,1-Iet lijkt mij een eigenaardige overeen komst. Maar als ik u nu toestond, mij op voorhoofd of wang te kussen, och, dat zou ik van een neef of een zwager ook goed vinden. Maar zoudt u van uw kant zich dan ook trouw aan de overeenkomst houden en mij beleefd behandelen, waar anderen er bij waren en wat minder opgewonden zijn bij een onderhoud onder vier oogen? En zult u dan niet meer zulke wreedaardige beschul digingen tegen mij uitspreken? Ik geloof, dat u zelve niet eens meer weet al die leelijke dingen, die u gezegd heeft?" „Ik heb eenmaal beloofd, dat ik dan alles zal doen, wat u verlangt en daar zal ik mij dan ook aan houden. U moet niet twijfelen aan mijn woord: dat is erger dan iets, wat ik ooit tegen u gezegd kan hebben!" „Nu, maai- ééns; bedenk dat wel en dan gaat, u kalm terug naar den salon, niet Met een blos stak ze hem de wang toe, maar hij sloot haar in de armen en drukte haar een kus op de lippen, zóó vurig, dat zij dien nooit vergeten zou, tot aan het eind van haar dagen! Zij worstelde zich los en was op het punt te zeggen, dat zij hem haatte en verachtte, toen ze merkte, dat haar nog grootcr gevaar bedreigde, want, daar tusschen de palmen, kwam langzaam aangewandeld Sir Richard! „Kijk, wat u voor mij heeft gedaan!" zei zo tegen SL Maur op zachten toon en de ver wijtende blik in haar violet-blauwc oogen achtervolgde hem nog langen tijd. „Niet alleen, dat u mij persoonlijk beleedigd hebt, maar u doet mij ook beschaamd staan tegenover den man, die reeds mijn vijand te". St. Maur had geen gelegenheid, meer iets te zoggen, ofschoon hij haai' nu toch graag zijn verontschuldigingen had geboden. Sir Richard Pentreath trad reeds op hen toe met een glimlach. „Ik heb al overal naar u rondgekeken, Lady Violet. Maar van dit beschutte hoekje wist ik niet af. Een alleraardigst plekje; dat moet ik zeggen!" „Dan zal ik u dus nu liever ouder de hoede van dezen heer laten, Lacly Violet",] zei St. Maur op sarcastischen toon. „Mag ik hier naast u plaats nemen?" vroeg Sir Richard. „Zeker", antwoordde zij en voelde zich zoo hopeloos ongelukkig, dat ze er haast niet meer om gaf, wat zij nu weer te hooren zou krijgen. „U is toch meerderjarig, niet waar, Lady Violet?" begon hij. „Ja, verwondert u dat?" „Kijk, eerlijk gezegd, moet u één van beiden zijn: óf u is een gevaarlijke, ge- wetenlooze vrouw van dc wereld, óf u is al een zeer onwetend jong meisje!" „Zóó, meent u dat, Sir Richard? Toch ben ik geen van beiden. Ik kan u met een paar woorden zeggen, wat ik in waarheid ben: de vrouw, die uw vriend lief heeft, zooals geen andere vrouw hem ooit zal of kan lief krijgen!" ..Ln hoe moet ik dan uw houding opvatten tegenover dien anderen heer? U begrijpt nu natuurlijk, dat ik, buiten mijn wil, getuige ben geweest van uw afscheid van mijn ar men vriend Trevanion lii zijn stal. Nu trol ik u vandaag aan, terwijl u een dergelijke scène afspeelt met een anderen jongen man. Heeft u dien ook lief, „zooals geen andere vrouw hem ooit zal of kan lief krijgen"?" „Hoe kan ik ooit maken, dat u mijn ge looft?" „Door de waarheid te spreken en niets dan de waarheid, en niet tegen mij, maar tegen Trevanion!" riep hij meedoogenloos. „Al laten wij nu ook zelfs de scène, waarvan ik zooeven getuige was, geheel buiten be schouwing, dan kunt u alleen het onrecht, dat u mijn vriend aandeedt, goed maken, door een open bekentenis van uw mislei ding. Laat weten, wie u wérkelijk is!" „Maar hoe kun ik hem nu te spreken 1 krijgen? Want ik wil het niet schrijven. Hij moet het mondeling van mij hooren, anders verlies ik hemO, geef mij toch wat tijd, Sir Richard! Tijd, om hem voor te bereiden, want ik kan, ik wil niet het leven doorgaan zonder hém!" Toen de jonge man de lioogst-emstige en tegelijk zoo wanhopige uitdrukking waar nam op haar lief, mooi gezidhtje, begreep hij toch wel, dat zij geen volleerde coquette of een dwaas, onbezonnen kind was, maar - dat hij met een diep-voolendo vrouw te doen had, die, hoezeer zij dan ook, volgens hém dwaalde in haar opvatting, geen wreed of ondoorda'cht spel had gespeeld. Hoé zij nu in zulk een verwikkeling kwam met twee mannen, die zoo veel op elkaar leken en elkaar toch zoo geheel vreemd wareii, dit was hem onverklaarbaar. ,iU houdt het toch niet voor mogelijk, dat u en Hugh Trevanion kimt trouwen? De dochter van een hertog. en iemand, dia uog al zeer streng en op de étiquette ge- steld is. zou in liet huwelijk treden met een doodeenvoudigen pachter uit Cormval- lis, wiens voorvaderen al eeuwen lang nieia andere hebben gedaan dan den grond be bouwen? Ongerijmd is het, Lady Violet! Ongerijmd!" „Als ik niet met Mr. Trevanion kan trou wen. Sir Richard, dan trouw ik in het ge heel niet! In 't eerst hield ik het ook voor een onmogelijkheid, maar nu niet meer. Ik heb alle hoop, Moeder óp mijn zijde te krijgen en door haar Vader. Ik ben zijn „oogappel", wordt er altijd gezegd; zijn eenige dochter; tien jaar lang ben ik zijn eenig kind geweest. Dus begrijpt u, dat hii nuj toch wel allereerst gelukkig zal willen zien!" 'CWflrdt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7