MAANDAG 18 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 3 Kerknieuws. GHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Eindhoven, J. Jongeleenj te Apeldoorn 'en S. v. d. Molen tc Rotterdam-C. GEREF. KERKEN lAaogcnomcn: Naar Doornspijk, H. Velt- iran te Bruchterveld. Bedankt: Voor 2c Exloermond, H. Vcltman tc Bruchterveld. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oldeholtwolde (toer). D. Oosten, cand. te Sneek. Te Gendt (Geld.), W. G v. Vliet te Honteoisse. Bedankt: Voor Harderwijk, W. Vroegicide- wcy te Zegveld. GEREF. PREDIKANTEN-CONFERENTIE Woensdag 22 'Mei a.s. zal te Groningen de Geref. Predikanten Conferentie plaats hebben. Als sprekers hopen alsdan op te treden Dr. S. P. De e te Haren, met het onderwerp ,.Het geloofsbegrip jncde in verband met onze Belijdenisschriften" en Ds D. S te c nh u is. em.-predikant te Haren, met het onderwerp ..De beteekeois van het huwelijk voor genadeverbond en kerk, mede in verband met het formulier". BEGRAFENIS Ds. A. J. A VERMEER Men schrijft ons uit Doorn: Zaterdagmiddag heeft een zeer groote schare het stoffelijk overschot van dezen zoozeer beminden dienaar des Woords ten grave zien dalen. Door jijo eenvoud was deze uitvaart van aangrijpenden ernst. Geen talrijke volgrijiuigen, geen bloemen en kransen, maar een 60-tal geooodigden. die met ge- p3Sten eerbied het stoffelijk overschot volgden. Te voet. Overeenkomstig den wensch van hem, dien zij naar de laaiste rustplaats brachten. En op het kerkhof wachtte een talrijke menigte den stoet af en sloot zich daarbij aan. De eigenlijke rouwdienst werd geleid door Ds. S. I] b e m a, den pastor-loci, die sprak over „La zarus. oryze vriend, slaapt" en daarbij memoreerde de grooie trouw van den heengegane in het bijwo nen der Godsdienstoefeningen. Zelden of nooit was cijn plaats ledig. Een beschamend voorbeeld voor Dr." H. Schokking was als vertegenwoor diger van den Haagschen kerkeraad aanwezig, ter wijl de cmer. predikant Dr. de B1 e op verzoek van dc familie een woord aan de groeve sprak. Onder dc aanwezigen merkten we voorts op Ds. Hofstede van Leusden, de heeren R. Venema, di recteur eener Gercf. kweekschool te Amsterdam. L. C Wegerif vaa Amsterdam, freule de Geer en Ihr. van Loon uit Doorn. De lijkkist was enkel gedekt door een palmtak, als een groet van de kinderen. Toespraak Dr. dc Bic Dr. dc Bic gedacht in zeer waardeerende be woordingen den herderlijken arbeid van Ds. Ver meer gedureode 34 jaren in Den Haag. Met boe- veel toewijding heeft hij zijn gaven en krachten, die niet gering waren, gegeven. Hij was predikant, geheel en volkomen. Voor velen ten eeuwigen ze gen. Hij meent echter, dat we Ds. V. niet moeten prijzen. Hij zelf zou zeker zijn hand op spr.'s mond [eggen. En daarom: God zij voor alles geprezen. Wat zijn herderlijken arbeid betreft, memoreert epr. zijn trouw huisbezoek waarvoor hij zijn vaste dagen en uren had. Hij had zijn gemeente lief, ge lijk bij heel de schepping, zelfs dc dierenwereld, lief had. Hij was de stichter van Vereeniging voor Ziekenverpleging. Hij was een uitnemend leider van vergaderin gen. Een groote zelfbeheersching kenmerkte hem. Hij was objectief. Hij vermeed tweedracht, maar hij kon ook zijn man staan als het op overtuiging aankwam- M^ar'wat in alles trof. was zijn eenvoud. Hij roemde nooit over volle kerken, over de vele cate chisanten, de vele huwelijken, die hij sloot. Geen Wonder, dat zijn collega's hem allen lief hadden. Maar het allermeest zullen zijn gade en zijn gezin fiem missen. Spr. herinnert aan den tekst: Gedenkt ,uwen voorgangeren! om tenslotte de aandacht te 'vestigen op den daarop vglgeodcn tekst: Jezus .Christus is gister en heden dezelfde tot in eeuwig heid. Na deze rede dankte een neef van den overle dene voor de betoonde belangstelling, waarna ge zongen werd Gez. 49 5. het lievelingslied van den overledene. HET VROUWENWERK DER EVANG. KERK Ook gelijkgeschakeld? (Van onzen Duitsóhen correspondent) Rijksbisschop Müiler heeft mevrouw Von Grone, die tot dusverre het Vrouwenwerk der Duitsche Evangelische Kerk als presi dente leidde, ontslag aangezegd en in haar plaats Ds. Hermenau, de referent voor dat ■werk in het kerkelijk ministerie aangesteld. Zij was in 1933 door Müiler persoonlijk be- ttioenuL Al jaren was zij lid van de N.S.D.A.P. en was reeds eerdei' op hetzelfde gebied in -Bronswijk werkzaam. Strekking van het Vrouwenwerk der Duitscli Evangelische Kerk was reeds toen dit nog niet in het te genwoordig verband van totaal 1.8 millioen leden was gebracht, alle vragen van het openbaar leven op christelijke basis te be handelen en de samenwerking van Lutlier- 6che en Gereformeerde vrouwen tot stand (te brengen. Mevrouw Von Grone trad in het najaar van 1931 met haar organisatie in relatie met de „Arbeidsgemeenschap voor diakonische en missionaire arbeid" welke onder leiding staat van von Bodelschwing te Bethel en Mlssionsdirektor Knak. Deze arbeidsgemeen schap, die zich hoofdzakelijk op charitatief gebied beweegt, geeft in zekeren zin het -practische liefdewerk der Duitsch Evange lische Kerk weer. Een gevaarlijke handteekening Tesamen met een groot aantal Duitsche theologen en kerkelijke organisaties onder teekenden ook de leidende persoonlijkheden dezer Arbeidsgemeenschap", dus ook me vrouw von Grone, het vorige jaar den be kend geworden brief aan rijksbisschop Müi ler, waarin hem in opdracht van alle -Duitsch Evangelische Christenen werd ver zocht., als rijkebisschop af te treden. Mevrouw von Grone werd toen weliswaar .telegrafisch uit haai* ambt ontslagen, maar na een telefonische informatie bij den rijks bisschop werd verklaard, dat hem van zulk een ontslag niets bekend was, zoodat zij als leidster der vrouwenbeweging gehand haafd bleef. Wisseling van leiding Thans, ruim een half jaar lateir, volgt plotseling, door den rijksbisschop bevestigd, hot ontslag van mevrouw von Grone, nog wel met beroep op den vroegeren brief, waar van men eerst geen kennis bleek te heb ben! Ds. Hermenau, haar opvolger, was vroeger zakelijk leider der Evangelische Vrouwen hulp. Reeds in 1933 was hij een ijverig voor vechter van een radicale opheffing der evangelische vrouwenorganisaties, zonder toen echter ondersteuning hierbij te vinden. Men veronderstelt, dat hij inmiddels perso na grata bij den rijksbisschop is geworden en leidt zulks af uit zijn benoeming tot zulk eeD verantwoordelijke positie. Wanneer de vodrteekenen niet bedriegen, dan zullen de Evangelische Vrouwenorganisaties thans denzelfden weg inslaan, die indertijd aan de jeugdorganisaties werd voorgeschreven, dat wil zeggen: zij worden ontbonden, om bij de vrouwenorganisaties van het Derde Rijk fco worden ingelijfd. EERSTESTEENLEGGING ORANJEKERK TE DEN HAAG Door Koningin Wilhelmina Onder zeer groote belangstelling we hebben het reeds, in het kort ge meld heeft Zaterdagmiddag aan de Jan Wapstraat, in liet Haagsclie Spoorwijk, de eerstesteenlegging plaats gehad van de Oranjekerk der Ned. Herv. Gemeente, welke plechtig heid door Koningin Wilhelmina in eigpn persoon met zilveren troffel is verricht Tot de aanwezigen behoorden in de eerste plaats Dr. W. J. de Wilde, wijkpre- dikant en voorzitter van de Vereeniging „Oranjekerk", mèt den secretaris, den heer A. J. Kl&renberg en andere bestuursleden. Voorts verschillende predikanten, uit andere wijken der Haagsclie gemeente,1 kerkvoogden en kerkenaadsleden, terwijl het stadsbestuur was vertegenwoordigd door z'n secretaris, Mr. Dr. Boasson. j Te ongeveer half drie arriveerde onze Landsvrouwe, vergezeld van Haar particu lier secretaris, den heer Sixnia baron van Heemstra en van Haar kamerheer, baron van Hardenbroek van Hardenhroek. Na de ontvangst van Hare Majesteit in de enkele jaren geleden al gebouwde Oran je-kapel, werd Zij naar een tribune go- ieid op het open terrein, en hieven alle aanwezigen spontaan het Wilhelmus aan (eerste en zesde couplet). Eenmaal gezeten volgde een toespraak van dr. De Wilde, die aldus luidde: Een zeer bijzonder oogenblik is thans voor de Vereeniging Oranjekerk en voor de [geheele Haagsclie Hervormde gemeente ge komen nu Uwe Majesteit hier in ons mid den heeft willen komen om niet alleen ge tuige te zijn van onze dankbare vreugde, maai' ook om die vreugde en die dank baarheid nog veel grooter en dieper te ma ken. Het is ons dan ook een zeldzaam voor recht dat Uwe Majesteit den eersten steen boven een gemetselde oorkonde wil plaat sen, die het heugelijk feit vermeldt, dat wij door Gods genade een nieuw bedehuis mo gen stichten in dit deel der zich maar steeds uitbreidende gemeente. Hoe noodig dat hier is, moge blijken uit het feit, dat voor dit dichtbevolkte stads gedeelte de dichtstbijzijnde kerk op een half uur afstand is gelogen. Men begon dan ook reeds tien jaren geleden een gele genheid te zoeken om hier predikdiensten te kunnen houden. De eerste plaats van samenkomst was een ongebruikte directie- keet van gemeentewerken, die den histo- rischen naam van „tram zonder wielen" heeft gekregen. Daarna kwam men samen in de gymnastiekzaal der Nicolaas Beets- school. Deze leende zich echter beter voo. lichamelijke dan geestelijke oefening, zoo dat steeds dringender de eisch werd, om een meer passende omgeving te zoeken, zoowel voor den predikdienst als voor aller lei wijkarbeid. De Vereeniging Oranjekerk werd nu on geveer vijf jaar geledon opgericht en mocht zich al dadelijk in groote belangstelling verheugen, waarvan het ledental nu onge veer 900 bedraagt. Velen .hebbei) zich in die jaren met hart en ziel gegeven aan de voorbereidende werkzaamheden tot het stichten van een kerk met bijgebouwen. De henoodigde som is bijeengebracht hoofdzakelijk uit kleine giften. Dankbaar denken wij aan eenige belangrijke schenkingen en de mooie op brengst van een pa/ur bazars. Maar het leeuwendeel van ons kapitaal werd toch bij eengebracht door onze schare collectanten, die er wekelijks op uittrokken om de dub beltjes en stuivers bij elkaar te halen. En zoo konden wij eerst, nu haast twee jaar geleden, de meest noodzakelijke voor ziening treffen, door de bijgebouwen van het complex in gebruik te nemen, waar voorloopig ook nu predikdienst kon worden gehouden. En nu wij daar ook al weer uit- gegroeid zijn, mogen wij den eersten steen leggen van de kerk zelf. Een prachtig ge slaagde leening stelde ons in staat den bouw aan architect Kuyper, die het geheele plan ontwierp, op te dragen en het werk na aanbesteding te gunnen aan den aan nemer, den heer De Vries, die in het laatst van 1934 een aanvang met de fundcering maaJcte. Zoo zijn dan nu de palen geheid en de beton-fundamenten gelegd in dezen dras- sigen polderbodem. Dit fundament is vast, maar vaster nog het eenige fundament., dat gelegd is door apostelen en profeten, waar van Jezus Christus de uiterste hoeksteen is. Op dat fundament mogen wij houwen en onszelven als levende steenen laten invoe gen in dat gebouw, „dat naar Gods gemaakt bestek in eeuwigheid zal rijzen". We mogen dan dezen dag zien als den dag, dien de Heer gemaakt heeft, waarop wii blijde zijn en danken. Nu zal dan de Oranjekerk verrijzen, waarvoor Oranje den eersten steen legt. Dat is een historisch feit, in meer dan één zin. Immers Oranje heeft het mede mogelijk gemaakt, dat de eerste steen gelegd werd van de Kerk der Hervorming in Nederland. En de band tusschen Oranie cn Kerk we ten wij hecht en sterk. Wij danken God voor dit grooto voorrecht, dat ons hier in dit stadsgedeelte te beurt valt Ja, onze ge- voelefis zijn sterker dan wij wel zouden kunnen uitsproken. Eu nu: God van den Hemel zal het doen gelukken on wij Zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen Daarna las dr. De Wilde de stichtings oorkonde voor verzocht liij H. M. deze oorkonde van Haar handteekening te voor zien,, om vervolgens den steen in to met selen. Ter zijde gestaan door den architect en dr. De Wilde, kweet de Koningin zich op rappe wijze van Haar taak, waarop het Oranjekoor instemde met het mooie li,cd: „Des Heeren Huis". De eigenlijke plechtigheid was hiermee oorkonde voor en verzocht hij H. hL deze woord van h artelij ken dank tot Hare Majesteit had gericht, verliet Zij het ter rein. VIJFENTWINTIG JAAR ONDER DE GEVANGENEN Op 16 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. B. Visser door den Mi nister van Justitie als godsdienstleeraar in de strafgevangenis te Scheveningen werd benoemd. DANKBAARHEID SKERK Te Rohrbach In het Saarland zal door de Duit sche Evangelische gemeente (Rohrbach telt 500 Protestanten onder 4000 Roomsch-Katholleken) een „Dankbaarheldskerk" worden gebouwd, ter herin nering aan de bevrijding van het Saarland en be doeld als een Protestantsch monument der herinne ring. Er worden in Duitschland giften tot dit doel verzameld. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Dc Kerkstrijd weer verscherpt Hoewel eenigszkis op den achtergrond gescho ven door de politieke gebeutrenissen, verdient dc verscherping van den Kerkstrijd, gister gedemon- steerd door het overmatig optreden der geheime staatspolitie tegen duizenden predikanten, toch volle aandacht. Dit optreden is feitelijk een conse quentie van de op Zondag 10 Maart ingeoom'en houding der overheid: politiek op den kansel ten strengste verboden. De wijze echter, waarop men gister 5000 predikanten belet heeft, hun ambt uit te oefenen en daardoor tienduizenden kerkgan gers in hun hoogste belangen heeft geraakt, kao geen bewondering wekken. Zaterdag reeds had, naar de Tel.-corresp. te Berlijn vernam, de Geheime Staatspolizei telefo nisch alle oppositloneelc predikanten van wie zij vermoedde, dat zaj het manifest, alsnog van den kansel zouden voorlezen, gewaarschuwd, dat zij in dat geval gearresteerd zouden worden. Daar het laat in den avood bekend werd, dat de predikan ten zich hieraan niet zouden storen, werden gister ochtend in alle vroegte voor het aanvangen van den dienst 5000 geestelijken In Pruisen alleen in Berljn 200 in „Schutzhaft" genomen ofwel ver boden hun woning te verlaten. Gearresteerd of huisarrest Al is de gevangenzetting van een deel der predikanten onder hen bevinden- zich ook Dr. Niemöiler, Dr. Petersen, Dr. Jacobl en Ds Hildebrandt uiteraard niet van langen duur, en het huisarrest van duizenden hunner tot één dag beperkt geweest, de reactie op het kerkgaand publiek was er niet minder osn en opnieuw zijn spanningen ontstaan, die den onlangs dichterbij schijnenden vrede weer doen terugwijken. In Berlijn heeft het optreden der staats politie begrijpelijkerwijze de meeste aan dacht gehad. Vooral in het centrum, waar dr. Jacobi in de groote Gedachtniskirche aan den Kurfürstendamm zou optreden. De Gestapo hield zijn weeing evenwel onder strenge bewaking, zoodat het er een oogen blik naar uitzag, alsof de dienst ook in het centrum van Berlijn niet plaats zou kunnen vinden. De gemeenteleden kwamen er echt achter, wat er met hun voorganger was ge schied en verzochten een anderen predikant den dienst te -leiden. Om aan te toonero, dat het manifest der Synode niet in het minst als tegen den staat gericht bedoeld is, liet, zoo vervolgt de Tel.-corresp., deze hulp prediker de gemeente in de Gedachtniskirche eerst de belofte van trouw aan den staat afleggen, waaraan door allen gevolg werd gegeven. Toen bij met de voorlezing van het manifest begon, verlieten een aantal geuni- formden ostentatief de kerk, de overige aan wezigen luisterden echter aandachtig naar de voorlezing van het manifest. Op hit platteland In verband met de opdracht <Jer Gestapo, om in geheel Pruisen het voorlezen van het manifest der Belijdenis-Synode van den kansel, te beletten, werd in tal van derpen groote ontsteltenis en veront waardiging gëwefct.Hiér bleek "echter "de banri tussch'en leeraar en gemeente sterk genoeg, om de' orde om te keeren: men verliet de kerk en ging naar de pastorie, waar de predikant „in Schutz-' haft" was. En dan werd daar de dienst zoo goed en zoo kwaad als het ging door den predikant uit het venster geleid, terwijl de gemeente buitenshuis psalmen zong. Voorzoover niet in arrest gesteld, hebben de leiders der Belijdenisbeweging oog gisteren tc Berlijn vergaderd, om hun houding voor de naaste toekomst en t.o.v. hun gevangén gezette collega's te bepalen. (Het voorlezen van het manifest was hun door de Belijdenis-Synode voorgeschreven). De meest.» aandacht moge op 't oogenblik ge richt zijn op de invoering van den algemeenen dienstplicht, men zal spoedig komen tot de teleur stellende ontdekking, dat de verhouding tussdien Kerk en Staat In Duitstbland nog altijd behoort tot de vraagstukken, die niet zijn op te lossen met Regeeringsbevelen of politioneel optreden. De Reform. Kirch e n zei t u n g van 16 Maart hebben wij niet ontvangen; zij is weer in beslag genomen. Tegenspraak uit Berlijn Naar het N C. P. telefonisch uit Berlijn ver- oam, moet (het getal 5000 der in huisarrest gestelde predikanten voor V/2 dag gereduceerd wor den tot: enkele honderden. Voorts werd medege deeld. dat de predikanten Niemöiler, Jacobi, Pe tersen en Hilkbrandt niet gevangen genomen zijn. OUDERLINGEN-CONFERENTIE Zaterdagmiddag werd te Almelo de halfjaar- lijksche Ouderlingenconferentie voor de classis Deventer der Geref. Kerken gehouden onder pre sidium van den heer G J. Koerselman van Enschede. Ln zijn openingswoord heette dc voor zitter de talrijke aanwezigen w.o. verschillende pre dikanten, hartelijk welkom. Na afhandeling van eenige zaken van huishoudelijken aard verkreeg Ds. J. J. Bouwman van Almelo het woord om zijn referaat te houden over „De twijfel". De referent behandelde achtereenvolgens: 1. het wezen van den twijfel, 2. de onderscheiding tus schen obj. en sub), twijfel, 3. de waardeering van den twijfel, 4. het onstaan van den twijfel, 5. de overwinning van den twijfel. Op dit zeer leerzame referaat volgde een brecde bespreking waaraan door een achttal predikanten en ouderlingen werd deelgenomen. Na rondvraag werd de goedgeslaagde Conferentie met dankzeg ging gesloten. UIT DEN GOEDEN OUDEN TIJD Reglement voor den hondenslager in de kerk te GrooLSchermer, Ao. 1775. (Resolu- tiën van Schepenen en Vroedschappen van Zuid-Schermer, 16491754): „le. sal hij gehouden zijn de kerk drie malen 's jaers te ragen. 2e. sal hij de toegang van 't kerkepad en rondom de kerk tot den ingang der deuren moeten vegen en opruimen, opdat een ieder bekwaem uijt de kerk kan komen. 3e. sal hij gehouden zijn de voorz. plaet- sen op preek- of bedestonden wanneer die beijselt, bevroren of glad zijn met zand te slrooijen. •4c. Eijntelijk sal hij gehouden zijn op preek- of bedestonden als voren door de kerk te gaen om dc monschen uijt de slaap te storen en dat soo menigwerf als hij sal oor dcelen te behooren, immers ten minste ge durende iedere predikatie eens". ZENDING EN PHILANTHROPIE ZENDELING G. MAAN De heer G. Maan. oud-zendeling der Utrec'nt- sche Zendingsverecniging, hoopt 23 April zijn veertigjarig jubileum in dienst der Zending te her denken. VERBAND EVANG. COMM. G. K. De jaarvergadering van het Verband van Evangel. Commissies van Geref. Kerken is gepaald op Woensdag 12 Juni op Woud schoten te Zeist. Van 1214 Juni is er ook een 3-daagsche Conferentie. SALATIGAZENDING De jaarvergadering der Salatigazending zal plaats hebben op Woensdag 1 Mei a.s. des namiddags om 2 uur in het lokaal .Bethel" der Ned. Herv. Stadszending, Hee renstraat 32, Utrecht. Dien dag hoopt Zuster Agnes Püschel af scheid te nemen van de vrienden in Holland, Ook de beide jonge aanstaande Zendelin gen Br. W. Fastenrath en Br. W. Haum, die spoedig naar Java hopen uit te gaan, willen dien dag gaarne de Zendingsvrienden groeten. HUIZE „JOHANNA" Ter vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk vao Dordrecht deed het college van diakenen mededecling van de schenking van het kapitale heerenhuis met tuin aan de Groenmarkt 15, om dit in te richten als tehuis voor ouden van dagen. De kerkeraad besloot, gehoord het rapport van de commissie vao advies, dit waardevolle geschenk onder dankbetuiging aan de gevers, te aanvaarden en het voor bovengenoemd doel te verbouwen pand den naam te geven van Huize „Johanna". TER OVERWEGING In het Ned. Zendingsblad schrijft een 'vriend der Zending: „U hebt de noodkreet der Zending doen hooren. Dat heeft mij tot nadenken ge bracht. Ik heb altijd veel te weinig voor de Zending gedaan, omdat ik meende dat alles te .grootscheeps" ging. Nu kan ik vanwege den maatschappelijken toestand niet veel meer voor de Zending doen. Toch kan ik nog wel iets doen. Ik w> van de 3,— die ik per maand verrook, nu 2,gaan afzon deren voor de Zending. Ik heb me eerst een week beproefd en het geeft groote voldoe ning. Jezus kan het gebruiken, ja de Mees ter höeft het van noode. Dat geeft de blijd schap. Voor mezelf had ik het mooier ge vonden om er niets van te vertellen, maar misschien is het beter om dit door te geven" BAZAR CENTRAALBOND VOOR INW. ZENDING Deze bazar zal gehouden worden op 7, 8 en 9 Mei in het American Hotel te Amsterdam. Goederen enz. worden gaarne ingewacht vóór 15 April aan het adres Stadhouderskade 137, terwijl de peDoingoieesteresse: Mevr. D. I. da Costa-van den Bergh (postgiro 49310) zich voor giften aan bevolen houdt. BLINDENINSTITUUT TE HAREN Te Haren is een nieuwe onderwijsinrichting met internaat voor blinde kinderen uitgaande van het Instituut tot onderwijs voor blinden te Amsterdam, officieel geopend. De leiding der school is toevertrouwd aan den heer N-.ezing. die reeds vele jaren aan de AJexan- derstichting is verbcoden. In deze school worden opgenomen kinderen van 3—14 jaar, die onder wijs ontvangen als voorbereiding voor bet schooi en vakonderwijs op het Blinden-instituut te Huizen. De 'kinderen leeren hiér breien, lezen, rekenen, de verdere vakken van het lager ooderwijs, eenvou dige handwerken voor meisjes en jongens, gym nastiek, binnen en buiten spelen, zij, die muzikaal zijn, de beginselen van muziek, piano en zang In het gebouw zijn thans ondergebracht 34 kin deren uit de Noordelijke provinciën. Er is plaats voor 60 a 70 kinderen. Tuin en omstreken geven den kinderen volop gelegenheid voor buiten spelen en wandelen. Schoolnieuws. AFSCHEID G. RIJSDIJK Na een dienstti.d van bijna 47 jaar hoopt de heer G. Rljsdljk afscheid te nemen van de Cnr. school te Papendrecht. Zijn eerste plaats was Ouderkerk a.d. IJseJ, vanwaar hij vertrok om te beginnen in IJselmondc, waar hij ook verbonden was aan de Oir. Nor maalschool te Ridderkerk. In 1905 werd hij benoemd als hoofd van de school in Papendrecht Met twee leerkrachten werd aangevangen en na 30 jaar arbeiden is er nu een schoolvcreeniging met 3 scholen, waaraan 12 onderwijzers (essen) werkzaam zijn. De 'heer Rijswijk hoopt zich te Apeldoorn tc vestigen. GEREF. SCHOOLVERBAND Het district Sncek en omstreken yan Geref. Schoolverband belegt a.s. Woensdag 20 Maart een vergadering in „Aere Pcrennius" te Soeek waarin als referenten zullen optreden de predikan ten Ds. R. H Kuipers van Oosthem. met het onderwerp: „Rapoort Schoolvisitatie" en Ds. N. J. Ho mm e s van Ijlst met het onderwerp: „Onder wijs en offer". De vergadering vangt om half VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS ENZ. Salarispeil A-onderwijzers Het Hoofdbestuur van de Ver. van Chr. Oo- derw. enz heeft aan dc Tweede Kamer een mis sive gezonden naar aanleiding van het w.o.w. inzake de opleiding van onderwijzers en onderwij zeressen. Het H.B., lettende op het voornemen van den Minister, blijkens de nadere toelichting; om de salarissen van z.g. A onderwijzers aan merkelijk lager te stellen dan die der tegenwoor dige bezitters der onderwijzersakte, en dc volledig bevoegden Ln salaris op één lijn te stellen met die der bezitters van deze akte, is van oordcel, dat deze achteruitzetting niet in 't belang kan zija van het onderwijs, en dat de onderwijzersstand een desappreciatie zal ondergaan, die niet anders dan tot groot nadeel kan zijn voor de geheele zaak der volksopvoeding. Het Hoofdbestuur verzoekt de Kamer daarom dringend te willen bevorderen, dat het voornemen van den Minister niet tot uitvoering komt. Reiskosten voor wachtgelders Hetzelfde hoofdbestuur heeft den Min van Onderwijs een adres gezonden "waarin het den Minister verzoekt aan wachtgelders als zij een benoeming ontvangen tot onderwijzer buiten hun woonplaats, de reiskosten hen te vergoeden, waar omtrent tot op heden afwijzend werd beschikt. Examens ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Indisch Recht: ca.nd.ex., do hcweu H. Kocsomo Oetoyo en B. Wolvekanuv LA NPBOU W'HOOGESC.HOOL TE IV A GEN IN- OEN. Gesl.Kol. hose.hbouw: Ing.cx., de heer J. Freove, geb. te Zwolle. STUURLIEDEN DEN HAAG. Gesl. voor 3o stuurman gT. istoomv.: do hoorea Kt KJiJa ea A. J, Snol, RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL VEENDAM. Het dlpl. is uitgereikt aan: M. Ben-turn, H. de Boer en G. G. Grasmeljer, Wil- dervank; P. Braam. Veendam: R. Germs en H. P. Mulder, Muntendam: H. Breemhaar. Oude Pekela; F. Goosen. P. H. Krult en A. H. Prins. Stadskanaal J. Speelman. Eexterveen: K. te Velde. Nie-uw-Buinen; H. Zomen-man, Winscho ten. Aan de leertilngen F. Goosen en P. H. ICrult te StacLskamaal werd boven-dien de medaille van het Jan Kok-fonds toegekend. UIT HET SOCIALE LEVEN STAKING TE JUTPHAAS Men meldt ons uit Jutphaas: Bij Gebrs. Rijksen op Hoog-Raven is een staking uitgebroken onder een gedeelte van het personeel. Een ander gedeelte ging niet in staking, trots het advies van den bond, reden waarom zij werden geroyeerd. De stakenden zijn int«5schen door werkwilligen vervangen. Ijverige pogingen worden nu aangewend, om de werkwilligen alsnog tot staking te bewe gen. Ze worden door stakers en werkloozen by het komen en gaan begeleid. Tot onregel matigheden kwam het nog niet. LOONGESCHIL IN DEN LANDBOUW De rijkabemiddclaar in het 4de district prof. mr. P. J. M. Aalberse heeft in het loongeschil in het landbouwbedrijf voor de districten SteenbergenDinteloord tot scheidsrechter aangewezen mr. van Haastert in Den Haag, secr. van de Alg. R.-K. Landibouwbedrijfsraad. PERM. COMITÉ CHR. OVERHEIDS PERSONEEL Te Utrecht werd de jaarlijksche algemeenc ver gadering gehouden van het Permanent Comité van Organisaties van Christ. Overheidspersoneel. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heereo L. Vermeulen te Den Haag en J. Kooijman te Delft, werden goedgekeurd en laatstgenoemde gedechargeerd van zijn beheer. De aftredeode be stuursleden, de heeren D. de Ridder te Amsterdam. L. Vermeulen en J. Kooijman werden herkozen. Gekozen werden de heeren J. Mennes te Groningen en Mr. A. H v. d. Veen te Arnhem, die zullen op treden als vice-voorzitter en 2e secretaris. De hee ren D. de Ridder en L. Vermeulen werden op nieuw aangewezen als lid en J. Kooijman als pl.v. lid der Centrale Commissie voer Georganiseerd Overleg, terwijl op voorstel van het pl.v. lid de heer J. Mennes in diens plaats werd aangewezen de heer P. A. ten Haaf te 's-Gravenhage. De sec retaris deed mededecling van de herziening der Classificatie van de gemeenten. De voorzitter richt te een woord van afscheid tot den heer W. de Jong te Amsterdam, die door zijn benoeming als penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond als lid van bet Perm. Comité moest bedanken. In zijn plaats neemt Mr. A .H v. d. Veen zitting. De ver gadering werd met dankgebed gesloten. NOG GEEN OVEREENSTEMMING BIJ JANSEN EN TILANUS In Aa met het betreffende personeel der fa Jansen en Ttlanus te Vrlezenveen gehouden vergadering: onder leiding van de hoofdbestu ren 13 nog geen beslissing genomen Inzake het bekende conflict, daar in deze vergadering werd medegedeeld, dat spoedshalve en op aandrin gen van burgemeester AJberda door de fa Jan sen en Tilanus via den rijksbemidd-elaar tele grafisch een nieuw tusschenvoonjtel is gedaan aan de bij het conflict betrokken organisaties. Daarover kon echter thans nog geen besluit worden genomen. Do organ/isaties zullen van daag opnieuw met do leden vergaderen. De wensch <jm tot overeenstemming te komen is aanwezig en ln elk geval zal er vandaag nog niet worden gestaakt. BOUWARBEIDERSSTAKING TE APELDOORN VOORKOMEN Naar wij vernemen za,l de «taking, welke ln do bouwvaikken te Apeldoorn dreigde, niet doorgaan. In een vergadering, welke gehou den is en door den burgemeester van' 'Apel doorn belegd was, is men tot overeenstemming gekomen. Heden is het werk op de gewone DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE MEUBELINDUSTRIE Ee» dreigende staking Aangezien de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de meubelindu.itrie en in de bohangerlj niet tot een bevredigend resultaat hebben geleld, heb- moderne R.K. en Cbr.) besloten, een ultimatum te stellen. Aan twee werkgevers te Den Haag en één te WagenUigen is medegedeeld, dat. in dien in den loop van deze week geen overeen stemming wordt verkregen, hun pexsoneelen op Mfiandag 25 Maart ln staking zullen gaan. Mocht het tot staking bij genoemd;-» werkge vers komen, dan zullen er ongeveer 250 gezel len bij worden betrokken. Gemengd Nieuws Branden Te Oude Pekela is de dubEele behuizing van de families Schreuder en Kal dijk door onbekende oorzaak tot den grond toe afge brand. De echade wordt door verzekering ge dekt. DOODELLDK FIETSONGELUK Te Amsterdam reed een 17-jarige jongeman uit Zaandam op den Hemweg op de fiets en remde plotseling op zoo krachtige wijze, dat hij over het stuur van het rijwiel schoot en bewusteloos bleef liggen. Hij werd met een schedelfractuur naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht, waar hij deze nacht, ten gevolge van de bekomen verwondingen, is overleden. HET COLPOETAGE-KWAAD De nieuwe maatregelen der politie te Am sterdam ter beteugeling van de colportage- escessen, hebben bewezen het effect uit te werken, dat men er van verwacht. De in de laatste weken bijna traditioneel geworden colportage-relletjes in Amsterdam- Noord op Zaterdagmiddag, z(jn achterwege gebleven en hoe wol er van de zijde van het publiek weer meer dan normale belangstelling was voor de gebeurtenissen die zouden kun nen komen, is het niet tot incidenten gekomen. De beruchtste buurt, hot Blauwe Zand, was verboden terrein voor colporteurs van welke partij ook. Op de overige drukke punten, voor namelijk op den Adelaarsweg en het Kraaien- plein, mocht slechts worden gecolporteerd in groepen van hoogstens drie personen. Ook de ze maatregel bleek zeer nuttig. De politie behoefde ditmaal niet met de in de laatste weken gebruikelijke versterking op straat te komen. Wel was zij op haar hoede en was de normale straatdienst aangevuld met eenige extra krachten, terwijl eenige motor rijders beschikbaar waren, doch zij hoefden niet krachtdadig op te treden. ERNSTIG TRAMONGELUK Te Arnhe m heeft onder de Velperpoort een ernstig ongeluk plaats gehad. Een tram wagen van lijn 1 raakte met den beugel ver ward in de stroomdraden, zoodat de tram moest stoppen. Een trambestuurder, die geen dienst had. doch die zich toevallig in de tram bevond, klom op den wagen om het euvol te herstellen. H\j kwam hierbij echtei- in aanra king met een stroomdraad, zoodat hij van den wagen werd geslag en op den grond terecht kwam. Ernstig gewond is de man naar het Ziekenhuis vervoerd. Zeventig jaar getrouwd Gisteren herdacht te Vlaardingen het echt paar P. v. d. Knoop-Dc Heer het zeldzame feit. dat het vóór 70 jaar in het huwelijk trad. De echtelieden zijn resp. 92 en 95 jaar oud en genieten nog een goede gezondheid. Zaterdagavond heeft dc Ghr. Hanmonie- verecn. „Sursum Corda" het hoogbejaarde echtpaar een serenade gebracht voor hun woning aan dc Groene weg. De bewoners van de Groeneweg hadden door het uitsteken van vlaggen en het aan brengen van groen aan de straat een feeste lijk aanzien gegeven. In de koffiekamer van het Handelsge bouw is vorige week reeds een druk bezochte receptie gehouden, waar het bruidspaar tal van bloemstukken cn geschenken is aan geboden. Doodelijke auto-ongelukken Te Apeldoorn is op den Eersten Wormcn- schen Weg het 2J^-jarig dochtertje van de familie Peencman voor de ouderlijke woning door een vrachtauto van de firma Salomons overreden en op slag gedocd. Het lijkje is naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd. Den chauffeur treft geen Zaterdagavond omstreeks zeven uur heeft op den Tillurgschenweg even buiten de ge meente Moergestel (N.Br.) een ernstig onge val plaats gehad. De 71-jarige heer H. van Dijk uit Moergestel, keerde per rijwiel huis waarts. Vermoedelijk door de verblindende lichten van een tegemoet komende auto heeft de heer S., die den ouden man per auto ach terop reed, den wielrijder niet gezien. De heer van Dijk werd door de auto gegrepen, eeni ge meters medegesleurd en in een naa^t den weg liggende sloot geslingerd. De inzittenden van de auto brachten den ouden man op het droge en vervoerden hem naar het R.K. Ziekenhuis te Tilburg. Daar is hij 's nachts aan de bekomen verwondingen overleden. Op den weg van Beilen naar Assen is, door? dat de bestuurder van een auto uit Groningen door een tegenligger verblind werd, een onge veer 50-jarige wiel rijdster aangereden en op slag gedood. Door de politie werd een onder zoek ingesteld. Den bestuurder van de auto treft waarschijnlijk geen schuld. Uit Oost-lndie De tijden beteren! Salariskorting wordt goed gemaakt BANDOENG, 16 Maart. (Aneta). Aan de geëmployeerden van de thee- en rubber ondernemingen in beheer bij de firma D. M. en C. Watering, is aanzegging gedaan dat de salariskorting van 15 over het jaar 1934 zal worden gerestitueerd. AARDSCHOKKEN OP AMBON AMBON, 18 Maart. (Aneta). Sedert 15 Maart j.l. werden hier vele lichte aardschok ken waargenomen. In den middag van 16 Maart werd een he vige schok gevoeld. In de negorij Larike zijn veel gebouwen be schadigd. De verder aangerichte schade is niet onbe duidend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De frequentie en de sterkte van de schok ken is thans aan het afnemen. DE FRAUDE MET HANDELSZEGELS BATAVIA, 16 Maart. (Aneta). Na een langdurig onderzoek is thans uitgekomen, dat het Gouvernement voor een bedrag van rond /75.0i)0 is benudeeld. De oppassers von de meeste makelaarskantoren te Batavia nl., kochten, in plaats van geldige handelszegeJs reeds gebruikte schoon-geradreerde zegels en plakten deze in de contracten-boeken in. I)e Fiscus za.l de geleden schade op de ge dupeerde makelaars navorderen. ZWAVEL-UITBARSTINGEN KOEPANG, 16 Maart (Aneta). Te Ama- caisi (op Timor, onderafdceling Babaoe) zijn plotseling zwaveluitbarslingen opgetreden, met veel rookvorming. De temperatuur van den omlLggendcn grond steeg tot boven do 100 graden. Zoo noodig zaj de nabijgelegen kampong worden ontruimd. DOUGLAS-VLIEGTUIGEN VOOR DE KN.LLJH. BATAVIA. 16 Maart (Aneta). De K.N.LL.M. besloot in principe over tc gaan tot aan schaffing van Douglas-machines, zoodra zij worden geleverd mot oen bewijs van gelijk stelling van het luchtwaardigheidscertificaat van de Ver. Staten met dat van Nederland. EEN LUCHTDIENST JAVA-PHILIPPIJNEN BATAVIA, 11 Maart. (Aneta). Dc K.N.I.L.M. heeft bij de regeering toestemming gevraagd oni te zijner tijd een vliegdicnst to openen van Java op de Philippijnen, via Oost-Bor- nco. Hiertoe zouden eventueel vliegvelden moeten worden aangelegd te Band jermasin, Balikpapan en Tarakan, welke aanleg veel tijd in beslag zou nomen. Er bestaat echter roden om te verondo;-- fitollen, dat de B.P.M. eventueel bereid zou worden gevonden om voor den aanleg ven' do vliegvelden tc Balikpapan en Tarakan zorg te dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3