DE IN DE PUP. BINNENLAND. Economie en Financien MAANDAG 18 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 HELDENHERDENKING TE BERLIJN Generaal Von Blomberg spreekt in de Staatsopera Hitier groet het leger in den Lustgarten en bij het oorlogsmonument. Zondag heeft te Berlijn de j aarlij Jsscho Hieldeniierdenking" voor de gevallenen in den wereldoorlog plaats gehad op groot- schere wijze dan sedert, langen tijd het ge val is geweest en zichtbaar beïnvloed door het belangrijke besluit, da*, de Rijksregee- ïüng Zaterdag heeft genomen door het in stellen van een weermacht Het gebouw van de Staatsopera was ge heel gevuld met burgerlijke en militaire autoriteiten en leden der partij leiding, ter wijl in de eere-logo o.a. als vertegenwoor- 'Generaal von Blomberg cflger van de oude weermacht de generaal- vêïdmaarsohalk Von Mackeusen had plaats genomen. Te 12 uur werd het licht in de zaal gedoofd en ging het gordijn open. Op het tooneel straalde, zwart-omlijst en tegen een bruinen achtergrond een reusachtig ijzeren kruis en daaromheen stonden tach tig officieren met stalen helm en getrokken Öegen met de 80 in de Lustgarten gedeco reerde vaandels. Terwijl de schijnwerpers opvlamden verscheen Adolf Hitler in de eaal, vergezeld o.a. door den Rijksweermi- iïistc.r generaal Von Blomberg en minister president, Goering. Rijksweerminister Von Blomberg hield de herdenkingsrede, waarin hij de dooden her dacht, die waren gevallen voor de eer en 'de 'vrijheid van Duiischland. Veertien jaar lang heeft men bij de rouw om het verlies van het beste Duitsche bloed de smart ge voeld, dat hun heldhaftig sterven te ver geefs ch is geweest Aan den vooravond van den dag, waarop men voor de zeventiende maal bijeenkomt, is echter de zin van hun sterven vervuld. Dc bijeenkomst werd met het zingen van het Duitschland- en het Horst Wessellied besloten. Inmiddels had zich in de Lustgarten een groot aantal troepen opgesteld, die door Hitier geïnspecteerd zouden worden. Vier maal schreed de Rijkskanselier langs het front der troepen, elke foimatie met opge heven arm groetend. Vervolgens werden dc oude oorlogsvaandels gedecoreerd. Hitier zelf, de oude generaal-velclmaarschalk Von Mackensen, generaal Goering, rijksweermi- mster Blomberg, de chef van de legerlei ding generaal Von Fritsch en admiraal Rader hechtten de zwart-wit-roode linten met eere-kruis op 81 vaandels van het oude Te voet begaf Hitler en zijn gevolg zich Van do Lustgarten naar het gedenkteeken voor de in den oorlog gevallenen. Eenige minuten werden hier in stilte en het ont bloot hoofd doorgebracht, waarna Hitler plaats nam op een met dennegroen ver sierd podium en de troepen, die hij in de Lus'earten had geïnspecteerd, voorbij defi leerden. Na het défilé dankte Hitier den Rijks weerminister en hechtte persoonlijk den generaal-veldmaarschalk Von Mackensen 't. eere-kruis op de borst. Onder stormachtige ovaties van het publiek keerde Hitier naai de Rijkskanselarij terug. Hitier te München toegejuicht Korten tijd na verloop van het défilé ver- Irok Hitler per vliegtuig naar München, waar hij tegen 5 uur arriveerde. Zoodra was vernomen, dat de Rijkskanselier zou aankomeu, trokken duizenden naar hei vliegveld, of stelden zich op langs den weg «dien de stoet zou volgen. Een ware triomf tocht door de straten van München volgde. Nadat de Rijkskanselier in zijn hotel was aangekomen, verzamelde zich een dichte menigte voor het gebouw, die tot halfzeven wachtte, toen Hitler weer naar buiten kwam, om het garnizoen van München langs zich to laten defileeren. Na het leger volgden de luchtmacht, politie, S.A. en S.Shet motor corps en de arbeidsdienst Het voorbijtrek ken van den stoet duurde meer dan 'n uur. Nieuwe nota van Abessynië aan den Volkenbond De onderhandelingen afgebroken. Uit Genève: Zondagavond verluid de in Volkenbondskringen, dat Abes synië zich opnieuw per nota tot den secretaris-generaal van den Volken bond heeft gewend. Daarin zou het mededeelingen hebben gedaan van 't afbreken der onderhandelingen met Italië. Ahessynië zou aan deze mede- deeling het verzoek hebben vastge knoopt, dat de Volkenbond zich thans opnieuw met de kwestie zal bezig houden. Uit Genève: Het Volkenbondssecretariaat publiceert een mededeeling van den Keizer van Abessynië, volgens welke Abessynië toetreedt tot de generale acte voor de vreed zame bij legging van internationale geschil len van 1928, en wel zonder voorbehoud. Deze acte is thans door 22 staten aange nomen. Daarbij is ook Italië, hetgeen van belang is. in verhand met het Abessynisch- Italiaansche conflict. GENèVE. IS Maart. Het secretariaat van 'de Volkenbond heeft gister de Abessynische rxota ontvangen, waarin den Volkenbond?- raad wordt verzocht zijn bemiddeling io verleenen in liet Italiaansch-Abessynische grensconfli'-t. Naar verluidt wordt in de nota medege "deold, dat de directe onderhandelingen zijn mislukt. Laval naar Moskou Uitnoodiging van Russische zijde. Uit Parijs: Havas bevestigt, dat de minister van buiteulandscbe zaken, Laval, van Sovjet Russische zijde een uitnoodiging heeft ontvangen naar Moskou tc komen. De ambassadeur der Sovjet-Unie, Potem- kin, heeft Donderdag j.l. namens zijn re geering deze uitnoodiging overhandigd. Laval zal dezer dagen in den minister raad over deze uitnoodiging nadere mede deelingen doen. In ieder geval zal Laval pas na Eden naar Moskou gaan. Na de Griegsche opstand ATHENE, 18 Maart. De leider van den Griekscbeu opstand, Venizelos, is gister met zijn familie van Rhodos naar Napels vertrok. Voor zijn vertrek verklaarde Veni zelos, dat het mislukken van den opstand voornamelijk was te wijten aan dc aarze ling van leger en vloot. De vloot had meer dan 84 man verloren, alvorens in actie te komen en daardoor was het voordeel van de „verrassing", dip de overwinning zou hebben kunnen bren gen, verloren gegaan. Morgen begint het werk der krijgsraden met de berechting der gevangen genomen opstandelingen. Naar verluidt zal minister president Tsaldaris bij de vonnissen der krijgsraden op clementie aandringen,, ten einde een verzoenende stemming te bevor deren tusschen de verschillende groepen der bevolking. Groote overstroomingen in Amerika Duizenden dakloos! Uit St. Louis: Vrijdag zijn langs de Mis- sissipi en de Ohio meer dan 50.000 acres rijke bouwgronden overstroomd, door dc ontzaggelijke watermassa's, welke de rivie ren aanvoerden en die met groot geweld kaden en dijken vernielden. Vijfduizend ge zinnen werden uit hun woningen verdre ven. In een zestal staten van het midden der V. S. is schade aangericht. Het breedst verspreidden de watermassa's, zich in liet Zuid-Oosten van Missouri en liet Noord oosten van Arkansas. Het Roode Kruis heeft een hulpbeweging op touw gezet, teneinde de gevluchte ge zinnen bij te staan, die op het oogenblik in tenten en bij particulieren in de geteis terde streken zijn ondergebracht, terwijl de nationale garde de dijken bewaakt en alles in het werk stelt om de nog stand houden de waterwerken te versterken. Het gevaar voor een uitbreiding van de overstroomingen wordt nog verhoogd door de verwachting van regenval. De overstroomingen strekken zich Ooste lijk tot Cincinnati uit. De Herclassificatie Advies door de Regeering aanvaard Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de Regeering het advies aanvaard van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren-zaken betreffende de herclassifioatie der gemeenten. Dit beteekent, dat de herclassificatie wordt beperkt tot een splitsing voor de maand- en weeklooners behoorende tot de 3e gemeenten klasse in een 3e en een 4e klasse. Voor degenen, die behooren tot de 4e klas se, ontstaat hierdoor een loonregeling, die pl. m. 6 pet lager is dan de voor de 3e klasse bestaande regeling. Terwijl aanvankelijk 700 gemeenten in de 4e klasse zouden worden gerangschikt, zal dit aantal thans ongeveer 600 bedragen zulks alleen te rekenen voor de maand- en week looners. Voorts zal deze herclassaficatie nu geen betrekking hebben op ambtenaren op jaarloon, op de onderwijzers en op de maand- en weekloonen in de eerste en twee de klasse-gemeenten, in de circa 300 ge meenten, die ten aanzien van de laatste groep in de derde-klasse gemeenten blijven gerangschikt. De aanvankeliik voorgeno men versohu;» ing van eerste-klasse gemeen ten naai- de tweede-klasse en van de twee- de-klasse gemeenten naar de derde-klasse gaat thans evenmin door. Met 1 Juli a.s. zal de nieuwe regeling voor de maand- en weekloonen ingaan. OPENSTELLING JUUANAKANAAL De openstelling van het Julianakanaal kan eerst na de voltooiing van de inrichtingen van de Nederlandsehe Spoorwegen voor overlading van kolen in de haven te Born in overweging worden genomen. Maar zooals bekend bestaat reeds thans de gelegenheid om rechtstreeks van Maastricht naar Born te varen. HET JULIANA-OORD Nieuw paviljoen voor gewrichts-tuberculose Heden door Prinses Juliana geopend Heden heeft Prinses Juliana tc Laren het nieuwe paviljoen geopend -van het Sana torium van de Ver. tot behartiging van de belangen van Nederlandsehe lijders aan been- en gewrichts-tuberculose. Tegen drie uur was heel de dorpsbovol-1 king uitgeioopen om Prinses Juliana te be groeten. In hotel ,#IIamdorf had zich een groot aantal gcnöo'digden verzameld, o.m. Minister Slotemaker de Bruine, de Commis saris der Koningin in Noord-Holland. Jhr. Mr. Dr. A. Roll, dc directeur-genéraal der volksgezondheid, Mr. L. Lietacrt Peerbolte, bestuur van liet sanatorium met den genees heer-directeur Dr. C. Thomassen. Voorts waren er de burgemeester van Laren Jhr. van Nispen van Sevenaer en een aantal burgemeesters van omliggende plaatsen. Een luid gejuich van de bevolking kondigde reeds de aankomst van do Prinses aan. Aan den ingang van het hotel Hamdorf werd H. K. Hoogheid ontvangen door den Commissaris der Koningin, die den voorzitter van het sanatorium Dn A. Th. Planten en eenige andere bestuursleden voorstel, de. Door het dochtertje van den ge neesheer-directeur Liesje Thomassen werden bloemen aangeboden. Deze bloemen, samen gebonden door linten van verschillende kleuren, waren het symbool, dat bij verpleging niet naar politieke kleur gevraagd wordt. Dr. Planten wees er in zijn toespraak o.m. op, dar de Vereeniging zoo gelukkig is geweest zonder eenige financieele overheids steun haar eerste sanatorium te kunnen bouwen en inrichten. Het was haar wel een buitengewoon groote eer, zegt spr„ dat U, Koninklijke Hoogheid, hebt willen goedvin den dat daaraan Uw naam gegeven werd. Na enkele jaren was door vele gif ten uit alle deelcn van 't land f 100.000 bijeen en kon in 1929 een begin ge maakt worden met het stichten van het eerste sanatorium, Julianaoord, dat 14 Juui 1930 voorloopig in gebruik genomen kon worden. Bij den moeilijken strijd tegen de tuberculose worden wij, zegt spr., ge sterkt door het voorbeeld van velen dan denken wij daarbij in de aller- eerste plaats aan het groote werk door - onze onvergeten Koningin-Moeder op dit gebied verricht. Door Uwe daad, Koninklijke Hoogheid heden het Julianaoord, in verhand met de voltooiing van het nieuwe paviljoen, offi cieel te openen, zet U de riaditie van Uw huis voort. U bewijst ons daardoor niet al leen een eer, waarvoor wij U niet genoeg dankbaar kunnen zijn, maar U draagt daar door in hooge mate bij tot het menscblie- vend werk dat onze vereeniging zich ten doelheeft gesteld,, tot heil van alle beea- èn gewrichts-tuberqulose (applaus). - Het was vervolgens Dr. B. H. Vos, voor zitter van de Vereen, van Ned. tuberculose- artsen, die hierna enkele woorden van ge- lukwenschen tot het bestuur eh den ge neesheer-directeur richtte. Na deze redevoeringen werden door de Prinses eenige ververschingen gebruikt eu begaven zich de overige gasten naar het sanatorium, dat een kwartiertje van de kom van het dorp is gele.yen. Toen H.K.H- eerugen tijd later met het bestuur daar ook per auto arriveerde, werd zij aan den in gang ontvangen door de beide geneeshee- ren, Dr. C. Thomassen en Dr. C. P. H. Feenstra. Het hooge gezelschap begaf zich dadelijk naar het nieuwe paviljoen, dat echter nog afgesloten was door een lint Door Robbie Thomassen werd een schaar aangeboden aan de Prinses, met de uitnoodiging daar mee het touw door te knippen, waardoor de officieele opening was geschied. Hierop betrad de Prinses, begeleid door Dr. Tho massen, het nieuwe gebouw, waar 25 vrou welijke patiënten worden verpleegd Bij dit bezoek had Dr. Thomassen gele genheid een verklaring te geven vair de verpleging van de lijders, die dikwijls meer dan drie jaar in het gips stil op hun, rug moeten liggen. Zoo legde hij b.v. uit dat in deze zalen geeu vlakke plafonds zijn ge maakt, omdat liet staren daarnaar tenslot te een kwelling zou worden. Ook vertelde hij. dat de bedden zoo hoog zijn, opdat, zij de verplegenden op gelijke hoogte zullen zien en dat alle bedden een verschillende constructie hebben, al naarmate van dc be hoefte van den patiënt. De bedden staan op wielen, waardoor zij heel gemakkelijk uit de zaal naar buiten kunnen worden gereden Ook werd erop gewezen, dat achter ieder bed radio kan worden ingeschakeld en de pari enten door een koptelefoon kunnen luis- Groote belangstelling werd door de Prin ses getoond, die met eenige patiënten eeni ge woorden wisselde. Gouden jubileum 'der A. R. Kiesvereeniging te Ede J. Tulp C. De Anti-Rev. Kiesvereeniging te Edé hoopt 21 Maart a.s. een herdenkingsbijeen komst te-houden ter gelegenheid van haar vijftig-jarig bestaan. Deze samenkomst wordt gehouden in do, Geref. Kerk, vangt 's avonds te zeven uur aan en is voor ieder toegankelijk. Na het openingswoord van den voorzit ter, den heer D. Pereboom,, zal de secre taris, de heer Fr. J. Koffrie, een histon risch overzicht geven- Als feestredenaar zal optreden prof. dr. J. Severijn met het onderwer» „Ploegen op hope". Verder zal 't woord worden gevoerd door mr. dr. E. J. Beumer,, namens het Con- traal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen: door den Keer C. Smeenk, namens het Prov. Toll D. Pcreboom Comité van A.-R. Kiesvereenigingen; door mr. A. v. d. Deure, namens de Centrale Kiesvereeniging in de Kamerkieskring Arn hem. Ds. J. Kremer van Ede zal een slotwoord spreken. Voorts wordt medewerking verleend door de liecren W. Weyland Jr. (organist) en J. Bakker (trompettist) en door het kwar tet: mevr. Van Barneveld—Zomer, mevr. Zomer—van Schappen, :de héeren W. Laf meris en R. Zomer. Wij "geven hierboven de nortretten van de heeren J. Tulp en C. Moll,' mede-oprich ters en van den heer D. Pereboom,, de te genwoordige voorzitter der jubileerende ver eeniging. Nadat de verschillende zalen waren be zocht, werd nog een kort bezoek gebracht aan het eerste paviljoen, waar mannen jongens en meisjes worden verpleegd. Tenslotte werd afscheid van het bestuur genomen. Een luid spontaan hoerah klonk uit de patiënten op, toeu II. IC H. in Haar auto plaats nam. Ook van de zijde der be volking werd de Prinses nog luide toege juicht toen zij het sanatorium verliet. De spelling-Marchant De ambtenaar, die een volkstuintje bewerkt: .Zeg, buurman, ik heb vaiuniddag bij het eerst gezaaide bed de aanwijzing geplaatst: Grote bonen. Zou dit de groei niet be lemmeren De buurman, landbouwleeraar: Vermoedelijk niet, want boonen zyu niet zoo gevoelig als leden der Eerste Kamer; doch schrijf ande.» voor alle sekuriteit: Grhoote iboohnen! Geen verlaging van binnen- vaart-rechten Vraagstuk nog in onderzoek In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Duymaer van Twist, doelen do ministers Colijn en de Wilde mede, dat ver laging van soheepvaartrechten voor de bin-' nenscheepvaart niet mogelijk is, zonder dat' op andere wijze wordt voorzien in de ver mindering van inkomsten, welke ontstaan zou door verlaging van de rechten. Het vraagstuk betreffende de stiheep- vaartredh-ten is nog in onderzoek bij do Staatscommissie voor het Vervoer. Het rap port der commissie moet worden afgewacht, aldius de minister. BEDRIJFSRADEN IN DEN LANDBOUW? De op grond van artikel S van den bedrijfs- radenwet ingestelde kerncommissie landbouw heeft besloten zich allereerst door deskundigen uit werkgevers- en werknemersorganisaties te laten voorlichten over de mogelijkheid en wenschelijkheid van instelling van bedryfsra- den in den landbouw, zoowel in het algemeen als voor bepaalde onderdeelen. DE K.L.M. EN DE „FLORA** Flora-bezoekers kunnen, dank zij een rege ling met de K.L.M. getroffen, van Heemstede uit een rondvlucht maken boven de tentoon stelling en de bloeiende bollenveldden. RAAD VAN ARBEID TE AMERSFOORT BU beshclkking van den Min. van Soc. Zake is benoemd tot plaatsverv. werkgeverlid ,va den Raad van Arbeid te Amersfoort H. C. G. Sc-huppen te Veenendaal, zulks in verband me het tusschenttjds uittreden als zoodanig van V Roesslagh, aldaar. de Nod. Regeering bil de 14e bUet van de Journées médtcales de Brus kiy van 29 Juni 'tot Juli 1935 zal - houden", prof. dr U. G. Bljlsma. hoog do Rijksuniversiteit to Utrecht. 10 VOXELS IN VB LUCAT MAAQ.... Douwe Egberts Echte Triesche Heeren-Baai en Varinaa Nederlands geurigste pijptabak. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Jamuayen 768.5. Laagste stand te Hapararwia 750.8. Stand, vanmorgen half twaalf 764.4. WEERVERW ACHTING Aanvankelijk zrwakke wind uit W. rich tingen, later toenemende eii krimpende wind, half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. BUITENLANDSCH WEERVERW ACHTING Sedert Zaterdag heeft de luchbdruikverdee- lang zich belangrijk gewijzigd. Vanuit het Z.W. naderde een slijggobied van den lucht druk, waardoor en depressie in het Z.W. plaats maakte voor een gebied van hooga luchtdruk. Het maximum in het Z. voignde een verbinding met het stationaire gebied van hooge luchtdruk in het N„ welke thans een stijging vormt tusschen een aftrekkende depressie in het N.O. en een vrij diepe sta tionaire depressie in het W. op de oceaan. De laatsten schijnen zeer uitgebreid tc zijn en zich ver naar bet Z. uit te strekkon. In ons land cn Frankrijk viel een onbe duidende hoeveelheid regen. Alleen in Mar seille regende het zwaar. De toevoer van lucht uit de Poolstreken bracht Vorst in bijna geheel Scandinavië en strenge vorst in het binnenland van Zwedep Ook op IJsland vriest het nog steeds. Het is te verwachten dat in onze omgeving het weer zacht en bewolkt zal blijven met weinig of geen regen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.$ C. 19 MAART. Zonsopgang 6.09 uur, zonsondergang 6.09 uur Maan op nam. 5.48 uur, onder v.m. 5.28 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 MAART. Van Ts avonds 6.39 uur tot 's morgens 5.37 uufl WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Voritr Rheinfelden 2.14 2.15 Rreisach 1.32 Ui K**hl Diedesheim Manuheim Mainz Blneen .40 2.42 3.81 3.80 1.27 130 2.85 2.87 1.58 1.60 0 74 0.76 1.82 1,86 Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Rührort Emmerik 0.66 0.78 0.50 0.67 1.88 2.02 Lobith 10.33 10-99 Nijmegen 8.49 8.65 St Andries 3,11 3.20 Arnhem 8-H6 8.49 Vreeswijk lw 0.68 0,65 Wester voort 8.97 9,11 Doventer 2.s6 2.98 Kampen -0.02 -O.01 Eysden 47.03 47-15 Maastricht 41 8 4] 90 Grevenblcht 28-S7 28.95 Venlo 00.00 00.00 Grave (sluis) 6.51 6.61 St Andries L69 L60 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 Maart Delfzijl 11.23 23.22 Hellevoetsl. 2,55 15.05 Terschelling 8.35 20.40 Willemstad 3.46 16.03 Haningen 9.20 21.30 Brouwersh, 9.07 14.17 Düd Helder 7.15 19.00 Zierikzee 2.33 14.58 IJmniden 2.59 15.08 Wemeldinge 2.58 15-16 Hoek v. HoII. 2.16 14.21 Vllseingen 1.07 13.30 Scbevoningen 2.26 14.31 Terneuzen 1,41 14X0 Rotterdam 3.59 16.31 Hansweert 2.l6 T4.«3 DE BELGISCHE FRANC IN GEVAAR? Aantal voorstanders van devaluatie groeit De Regeering houdt stand Sedert de jongste heftige koersfluctuaties van het pond sterling, heeft de Belgische franc van dag tot dag zwak in de maakt gelegen. Telkens opnieuw trachtte de inter nationale speculatie zioh op het dervies te werpen en de devaluaticgeruchten waren niet vain de lucht De Belgisohe regeering houdt echter moedig star*d en wijst iedere vorm van devaluatie krachtig ven da hand. Zij verklaarde, dat de waardevermindering van den Belgischen franc het land on melijke schade zou berokkenen. Intusschcn is in België zelf het aantal devaluisten groeiend.* Verleden week nog heeft de bekende devaluïst Prof. Baudhuin van de Universiteit te Leuven, die sedert het begin van de volmachtsperiode een der voornaamste adviseurs van het departement van financiën is, een opzienbarende redo gehouden, waaruit blijkt, dat hij naar do devaluisten is overgeloopen. In deze rede schetste spr. o.a. de voor waarden waarop de waarde van den franc met succes zou kunnen worden verminderd. „De franc, aldus Prof. Baudhuin zou niet in goud gestabiliseerd moeten worden, maar op een basis van fr. 135 tot fi'. 140 per wat overeen zou komen met een deva luatie van circa 25 Deze maatregel zou onverhoopt in ééu slag, zoo mogelijk op dag, waarop de banken gesloten zijn, door gevoerd moeten worden. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Theunis verleden week in zijn groote rede in de Kamer heeft verklaard, dat zijn kabinet aan den franc wenscht vast to houden, maar dat hij ingeval de omstandig heden een wijziging mochten noodzakelijk maken, de beslissing aan het parleanenit zou laten. Welnu, zegt de heer Baudhuin, het oogenblik is gekomen; het kabinet- Theunis bestaat uit eminente mannen, die den lande groote diensten hebben bewezen, Mogen zij nu een zwenking in de valuta- politiek onvermijdelijk is geworden, ander maal als trouwe dienaars van den staat handelen, door de beslissing van het parle ment, hoe zij ook moge uitvallen, uit te voeren". Een nerveuse stemming De laatste dagen is de stemming voor Belga's op de wisselmarkten uitgesproken nerveus- geweest. Wel is waar bleef die koers voor contante Belga's rond' het gouduitvoer- punt op 34.43 a 34.46, doch te Rotterdam b.v. deed de termijnnotee'ring voor Belga's Zaterdag jl. 2 disagio. Met belangstelling wordt daarom thans het verdere koersver loop voor Belga's afgewacht Zaterdag jl. werd te Brussel een v-ergadering gehouden van den Bel gischen Ministerraad. Na afloop wend officieel medegedeeld, dat da ministers Theunis, Francqui, ,Hy- raans en Gutt naar Parijs zouden ver trekken om er met den Fransohen minister-president over internationale en financieele problemen te confe- reeren. Geruchten gaan, dat de Belgisohe onder handelaars te Parijs zullen trachten oen ■nieuwe leening voor België op de Fran- sche markt te bekomen. Men neemt da.n, om te voorkomen dat een bres in het goudr blok zal worden geschoten.-in wielk geval de consequenties voor Frankrijk en ook voor do andere landen van het goudblok niet zouden zijn te overzien. Inmiddels wondt nader uit Brussel gemeld, dat de delegatie van Belgi seine minister, die te Parijs mot ver- tegenwooqrdigers dar Fmnsche re geering een conferentie hebben gehad over de door beide laaiden te volgen valutapolitiek, te Brussel zijn terug- Do Belgische miinister-iftfesidienjt Theunis verklaarde, dat ten aanzien van de stabiliteit der valuta volledige overeenstemming tusschen de Fmn sche ministers, die te Parijs met ver tegenwoordigers der Franscho ro- ters was de Fransche minister-presi dent Flandin van oordeel, dat do de valuatie met alle middelen moest worden bestreden. Hij verklaarde o.e., dat de aanhangers van devaluatie een misdadig werk verichtten en zich als dofaitisten gedroegen. Alle geruchten volgens wslke men in België naar devaluatie zou stre- vcp, zijn volgens Theunis praatjes, die geen steek houden. Nederlandsch Clearinginstituut Stand der clearlngen per 15 Maart 1933 i. Stortingwi in Nederland 2.837.900 38.598.000 achter-stal!, vorderingen 7.719.200 6.970.0 i. renteddenst Dawes- ea ïoungleenlng en Stlil- onder de clea ring vaU. vorderingen 27.233.100 24.913.700 2. Stortingen in Duitsch land (nieuwe onder de clearing vallende vorde ringen) (incl. saldo 1931 Oid 11.507.466) 49.829.000 ,46.779.000 3 Uitbetalingen in Neder land op nieuwe vorde ringen (in mindering komend van het bedrag onder ld) 25.382.100 22.434.700 Laatst uitbetaald nummer van storting: 36981 Met lingatng vam heden aal voor de venschil- londo cleairimgen het deizerzljd.- laatst uitbe- torbing bij het vereffening.' Tm eau in het andere land in de publicatie ■den opgenomen. nogmaals op geweaen, dat, mkomstilg nader-met deDl rechnungakasse gepleegd overleg, stortingen te Berlijn, nadat zij door het Clearinginstituut aan begunstigden zijn geadviseerd, niet zullen kunnen worden teruggenomen, dan met toe stemming dier begunstigden. Voorts zal. indrion, om welke reden ook, de uitbetaling in Neder land wordt vertraagd steeds het bij de storting te Berlijn li} Nederlandiscih Courant vastgestelde bedrag tot uitbetaling worden gebracht. N.V. R0TT. HYPOTHEEKBANK Nettewinst 1934 229.193 (v-j. f 319-068) Voorgesteld Div. f 15. (v.j. f 20.) Aan het jaarverslag over 1934 van de N.V. Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland "ïtleenen wij het volgende: Sedert do oprichting der bank tot 31 Dec. 1938 erden 18.322 (18 259) leeningen gesloten tot n bedrag van 286.082.400 (285.663.700). Hier- werd tot ultimo 1933 afgelost 202.439.099 (197.99G.093), zoodat liet saldo der leeningen op 31 Dec. 1933 bedroog 83.G43.300 (87.667.fiófi). Ln 1934 werd ter leon verstrekt 961.950 (418.700). Afgelost is 4.735.295 (4.443.096). zoo dat het hypotheek-saido op 31 Dec. 1934 bc- droég 79.859.955 (83.643.300). Do op 31 Dec. 1933 verbonden perceelen aren gesehat op een waarde van 149 847.252 (151.263.845). De perceelen, verbonden voor de den geschat op De gemiddelde rente der uitstaande hypothec ken op 31 Dec. 1914 bedraagt 5.153 (5.172) De gemiddelde rente der in omloop zijnde pand* brieven op 31 Dec. 1934 bedraagt 4:528_,4.554) °/on- Rente-marge ten gus 3 der Bank 0.625 (0.618) C/J Wij wanen 39 (49) maal genoodzaakt tot verkoop kraahtens onherroepelijke volmacht. Daarbij werd verlies geleden tot een totaal-bedrag van 35.775 (17.650) op do hoofdsom. Ook kwamen wij eenige maten op de rente te kort of namen wij .de veilingsik os-ten geheel of gedeeltelijk voor' onze rekening, een en ander tot éeq. tobaal-bedrag van 28.600 (20.719)» Bolde bediragen boelcben wij in het debet dor bedffijfsreserve. In 18 (12) geiyafllen hebben wij het raadzaam geoordeeld onderpanden in te koopen tot ©en gezamenlijk bedrag van 369.433 (557.779> Incl. veilingkosten. Deze onroerende goederen, bestaande uit 10 (7) gebouwde eigendommen t 279.577 (440.835). en 8 (5) ongebouwde 89.855 (116.943). alle welke een voldoende rondomen!) gen-en, zijn gelegen in de provincies Friesland. Noord-Brabant, Noord-Hollamd en Zuid-Holland In 1934 werd door ons ontvangen eeu bedrag! van 54.000 wegens den verkoop zonder verlied van twee der in 1933 ingekookte omgebouwde onroerende goederen. Wij hebben op de rekenamg Onroerende Goe deren afgeschreven een bedrag van 115.133.68 (103.779), zoodat deze thans op de balans voor komt met 765.000 (565.000), welke boekwaar de zelfs voor de tegenwoordige tijdsomstandig heden zeer laag te noemen is. In 1934 werden na aftrek van den inkoop ge plaatst 1.754.000 (1.195.900) pandbrieven. Hier bij komt het bedrag der in omloop zijnde niet uitgelote pandbrieven op 31 December 1933 82.108.250 (84.784.-100), totaal 83.862.750 (85.980.300). zoodat van de in omloop zijindo pandbrieven werd uitgeloot een bedrag van 5.274.659 (3.87'2.050). Het totaal der iu om loop zijnde niet uitgelote pandbrieven bedroeg mitsdien op 31 December 1934 78.5S8.10Q (82.108.250). Ter wille van een duidelijker overzicht heb ben wij de Effecten-Rekening laten vervallen en de daartoe behoorende effecten Ingebracht In het Belegd Reservefonds, dat wij voortaan Belegde Re-servc zullen noemen. Deze inbreng: geschiedde volgens de koersen van den laat sten beursdag in 1934, mot uitzondering van do boven pari moteerc-nde fondisen, welke it pard zijn opgenomen. Het hierdoor ontstane voordeeli's verschil ad 19.457 werd in h©t credit der Be- drijfs-Reserve geboekt, evenals het voordeel ad (16.614, ontstaan door uitloting en aflos sing van stukken der vroegere Effecten-Roke- cLlen verstande, dat fondsen, boven pari rende, a pari zijn opg< ..koers'- e-luit th (v. j. ƒ23.143). Op de rekening Di' 1934 verkoóhte panid- gt 21.628 (11.002). De rekening 'lo van 29.300 De reserve wen-d verminderd met 59.004 (27.706). zoodat zij thans sluit niet een Baldo van L391.122 Jv^ j. 1.332.118). eerderd met aflossing lion 1 vuui onci-bcu irii voiiliu'u 1401 u met 35.775 (17.650), wegens geleden verlies op de hoofd som bij een viertal executies, alsmede met ƒ28.600 (29.719), wegens het te kort op rente en de voo onze ekenlng genomen veiling- zij thans 250.000 (200.000) bedraagt. De notto-wlnst bedraagt 144.956' (194.387). Voorgesteld wo^dt dè uitdoe-1 ling te bepalen op 15 (v. j. 20) por aandeel en het saldo van 20.799 (26.548)" te reserveoren voor de dividend- en tantième-belasting. N.V. ALG. FRIESCHE HYPOTHEEKBANK LEEUWARDEN AMSTERDAM bank gevestigd is met ingang van 1 Apr" 1935 benoemd to dilrccteur dier instelling d-e heer Mr J. B. Tei Bruggen Gate te Amsterdam. Naar wij voorts veri.emen, aa.i aan de op 2! Maart as. te houden a.lgemeene vorgnderlnx bepalen op 20 per aandeel, (v. j. gezamenlijke reserves zullen dan ipgevoerd tot 1.567.373 (vorig jaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2