Verlenging Fransche diensttijd Marie C. van Zeggelen BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS ZATERDAG 16 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND MEER DAN 400 ARRESTATIES De grootste razzia ooit in de Vereen. Staten gehouden Er komen 2000 smokkelaars achter slot Lit Washington: Gisteren zijn meer dan iixi mannen en Mouwen gearresteerd. De «vgeering heeft 12.000 ambtenaren opdracht gegeven tot de grootste razzia, welke ooit in de Yereenigde Staten heeft plaats gehad. De ambtenaren hebben in de gehcele onder- r reld oen nauwkeurig onderzoek inge steld. Er zijn reeds honderden arrestaties verricht en men vei-wacht, dat, wanneer •Ie actie algeloopen zal zijn, 2000 verdachte personen achter slot en grendel zullen zit- tcu. Den gehoelen dag worden to Wash ington belichten ontvangen van hét verloop der actie. In alle steden zijn leden van smokkelaarsbenden inge- De staatssecretaris van Financiën, Mor gen thau, heeft stapels telegrammen ontvan- g<vn, daar alle rapporten bij hom, als ledder d".r actie binnenkomen. Later: Dc door de federale ambtenaren in beslag genomen smokkelwaar heeft een vaarde van eenige millioenen dollar. Bchalvó narcotica werden in beslag genomen zijden stoffen, tapijten, mo torbooten en loterijbriefjes. Alleen to BaLiuiore zijn goederen ter waarde van meer dan een millioen in beslag genomen. Deze razzia verliep niet zonder ern stige incidenten. In vele gevallen moesten de amb tenaren van de vuurwapenen gebruik maken. Tal van Chineezen zijn in opiumholen gearresteerd. Koningin-Weduwe Elizabeth van België BRUSSEL, 16 Maart Officieel wordt me- d gedeeld, dat de gezondheidstoestand van de koningin-weduwe F.lisabetlh zorg baart en dat de koningin reeds verscheidene dar gen het bed houdt Zij slaapt echter rustig oiï neemt regelmatig voedsel tot zich. Mislukte aanslag op Koning Ibn Saoed Twee daders neergelegd. Uit Mekka: Een dramatische poging om koning Ibn Saoed van Saoedi te vermoorden is ondernomen, toen de koning zich bij de groote moskee be vond. Drie met dolken bewapende mannen probeerden den vorst ie doo- den. Een hunner werd door de koning van zich afgeworpen, terwijl de beide den neergelegd. De derde is neerge schoten toen hij zich weer oprichtte. Het feit, dat de aanslag plaats vond tijdens een bedevaartstocht, zal waar schijnlijk zijn terugslag hebben op de Arabische stammen en het effect is niet te overzien. Dc daders zouden Zeidis uit Yemen zijn, welk land traditioneel in vij andschap verkeert met Saoedi Arabia. Roosevelts Werkverschaffings program WASHINGTON, 16 Maart. Na een strijd uu ruim twee maanden heeft president Boosevelt met het wetsontwerp tot steun- verlcening cn uitvoering van een werkver- sdiaffjngsprogram tot bedrag van -1.8S0 millioen dollar, gisteren in den Senaat een overwinning behaald, doordat het amende ment vun Ma cc a ra 11, betreffende betaliug vuil normale loon en bij do uitvoering van werk ouder bedoelde wet, met 50 tegen 38 stemmen werd" verworpen. Deze overwinning van Boosevelt wordt uls een ernstige nederlaag voor de Ameri- kannschc vakbeweging beschouwd. Onmiddellijk na deze stemming, nam de Senaat met 83 tegen 2 stemmen een amen dement van S.enator Russell aan, waarin werd uitgesproken, dat wordt verwacht, dat de Begeering redelijke loonen zal betalen en dat dc uitvoering van openbare werken de in het normale bedrijf bestaande Icon- schaal niet zal aantasten. VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT Twee dooden en drie gewonden Uit Cairo: Een verkeersvliegtuig, dat den dienst op Palestina onderhoudt, is op onge veer 10 mijlen ten Oosten van El Arisch verongelukt. Twee passagiers werden ge dood, ren zwaar en twee licht gewond. Twee passagiers bleven ongedeerd, terwijl do pi loot beenbreuken opliep. ROBOTVLIEGTUIGEN IN AMERIKA. Een draadloos bestuurd vliegtuig heeft eergisteren een tocht van 15 uur boven den S illen Oceaan gemaakt. Zoodra het weer gunstig is, zal dit vliegtuig voor een reis naar Honoloeloe opstijgen. Indien ook deze vlucht slaagt, zullen dc Ver. Staten zich waarschijnlijk een groot aantal van deze vliegtuigen aanschaffen, voor militair ge bruik, Flandins verklaringen en de verwijten van Léon Blum Dc Kamer schaart zich achter dc regceringsmaatregelcn tot diensttijdverlenging, vergrooting van het beroepsleger en verla ging van den dienstplichtigen leeftijd Nadat in de gisteren gehouden ochtend zitting minister Laval, in antwoord op een mterjiellatie-HeïTiot had medegedeeld, dat do regeering met het nemen van bescher mingsmaatregelen bij het bezoek van bonds kanselier Schuschnigg in volledige overeen stemming met de Oostenrijksche autoriteit had gehandeld, kwam in do middagverga dering, onder zeer groote belangstelling, de kwestie van de verlenging van den dienst tijd aan de orde. Minister-president Flandin las de regce- ringsverklaring dienoangaandé voor. Het getal dienstplichtigen, dat gewoonlijk 230.000 man bedraagt, zal van 1936 tot 19*40 op ge middeld 118.000 man komen. Het is Frank rijk niet te doen, om een verhooging van het aantal onder de wapenen zijnde troepen te bereiken, maar de vermindering van het contingent door een tijdelijke verlenging van ri diensttijd te vereffenen. De dat in do komende recruten anno jaren de internationale veiligheids organisatie vei-mindering van de bewape ning zou mogelijk maken is niet in vervul ling gegaan, hetgeen te erger voor Frank rijk is nu Duitschland uit den Volkenbond is getreden en zich, tegen het Verdrag van Versailles in, opnieuw bewapent. Naast de 480.000 man, die Duitschland in kazernes enz. direct onder de wapenen kan roepen, staan nerc tal van prae-militaire of op militaire leest geschoeide afdeelingen elke rloor het uitvoerend comité to Genève Is onvereenigbaar met een werkelijke be perking der bewapening zijn verklaard waartegenover wij in het begin van 1935 slechts 278.000 man kunnen stellen, die elk oogenblik in het moederland beschikbaar Volgens de algemeen bekende plannen zal Duitschland in 1936 over minstens 600 000 man beschikken, terwijl de effectie ve troepenmacht van Frankrijk dan tot 208.000 man zou dalen. Een dergelijk verschil is ontoelaatbaar, zelfs wanneer men bij deze 208.000 man nog de 72.000 in het moederland verblijvende, doch als reserve voor onze overzeesche strijdkrachten bestemde manschappen rekent. Frankrijk blijft bij zijn politiek tot ver sterking van den vrede maar vóór men den langen weg daarheen heeft afgelegd zijn nog verdedigingsmiddelen noodig om den wereldvrede in stand te houden. Vandaar het besluit der regeering om tot 1939 den diensttijd te vei len gen cn wel voor de recruten die in April a.s. in dienst komen met 6 maanden, zoodat zij totaal 18 maan den moeten dienen en voor de latero lichtingen met 12 maanden, zoodat zij twee jaar moeten dienen. Overeenkomstig de wet stelt de re geering de Kamer van dit besluit in kennis. Bovendien heeft de minister van oorlog bij het bureau der Kamer een wetsvoorstel ingediend, waardoor de dienstplichtige leeftijd langzamerhand tot 20 jaren wordt verlaagd en de af zonderlijke oproeping van recruten in April en October vervalt. Hetzelfde wetsvoorstel bepaalt, dat het aantal beroepssoldaten zal wor den verhoogd. Deze maatregelen heb ben tot resultaat een doelmatige, zij het ook kostibare verhooging van het effectief. Het wettelijk maximum van 117.000 beroejissoldateii is bijna be reikt, want ook bet aantal soldaten, dan langer dan 1 jaar onder de wape nen blijft, bedraagt momenteel 103.000. Flandin besloot zijn rede met een beroep op de vaderlandsliefde van het parlemenr. dat nog nooit heeft geweigerd Frankrijk middelen voor zijn veiligheid te verschaffen Zijn verklaringen werden door rechts met bijval begroet, terwijl aan de linker zijde een ijzig stilzwijgen bewaard werd. Interpellatie-Blum De socialistische partijleider Léon Blum interpelleerde toen de regeering, o.a. door te zeggen, dot de vergelijking tusschen de Fransche en Duitsche troepensterkten lacu nes vertoont, daar ook in Duitschland thans jaren komen, die arm aan recruten zijn. In 1910 zou Duitschland echter beschikken over het dubbele jaarlijkscho contingent. Dan zal men beweren, dat een diensttijd van twee jaar in het geheel niet moer ia vermijden is. Juister zou het geweest zijn, wanneer de regeering onmiddellijk haar voornemens duidelijk te kennen had gegeven. Het jaar lijkscho contingent van 1935 is volkomen normaal. Frankrijk beschikt niet over 238.000 man, maar over een veel groot er aantal, dat de 500.000 nadert. (De voorzitter van de leger commissie noemt interrumpec- rend het getal 250.000). Blum gaf voorts uiting aan de overtui ging dat de bestaande troepensterkte vol doende was voor de bezetting der vesting werken en het organisecren der verdediging. In zekere legerkringen toont men echter groote neiging naar een beroepsleger. Frank rijk kan ge«n veiligheid vinden in een be wapeningswedloop. Do ware veiligheid is slechts die, die den oorlog verhindert Men moot Duitschland dwingen een onlwape ningsovereenkomst 1e onderteekenen Tenslotte stelde Léon Blum de vraag, of men heden voor dezelfde vragen stond als In 1913 en of er in deze 22 jaren dan niets veranderd was. De voorzitter van de legercommissie, af gevaardigde kolonel Fabry, die vervolgens het woord voerde, zette uiteen, dat alleen de bewapeningen van Duitschland de aan leiding hadden gegeven tot de militaire maatregelen van Duitschland. Bovendien gaat hel in hoofdzaak om de stemming, die in Duitschland heerschL Hij zette voorts uiteen, dat Frankrijk de beschikking heeft in hot moederland over 350.000 van, inclusief 11.000 man garde mo bile. De rest van de 5-13.000 manschappen, die de totale sterkte van het Fransche leger vormen, bevindt zich buiten het moederland. Daladier tegen de regeering Na een onderbreking van de zitting om 20.35 uur werd ze te 22 uur hervat, waarna een nachtzitting volgde, waarin o.a. Dala dier dc door do regeering getroffen maat regelen bestreed en zcide, dat men geduld moet hebben tot na de internationale on derhandelingen. Een besluit tot verlenging van den diensttijd zou eventueel later kun nen worden genomen. De Kamer heeft na de debatten over de verhooging van den diensttijd met 354 tegen 210 stemmen haar vertrou wen uitgesproken in de regeering door de aanneming van een van radicaal socialistische zijde ingediende resolu tie, welke de verklaring der regeering goedkeurt, het vertrouwen in haar uitspreekt en vervolgens overgaat tot de orde van den dag. KUNST EN LETTEREN Drie harer romans in Het laatste werk van onze Schrijfster „Al les Paraat" is slechts ten deelé hair werk. In de zomer van het onheilvolle jaar 1914 begon een jongedame op verzoek van haar vader, een bekend auotheker te Den Haag, aanteekeningen bij te houden van de ge beurtenissen. die er gedurende dc oorlog voorvielen. In dat dagboek treffen wij aan reflex van de wereldbrand, de gevolgen van de oorlog op ons volk als neutrale staat en daar tusschendoor eenige notities van familiale en persoonlijke aard. De Vereeniging „Die Haghe" heeft de ge lukkige gedachte gehad, dit dagboek in han den te stellen van Mevr. Van Zeggelen, om daaruit een roman te distilleeren, die een indruk zou geven van Den Haag in oorlogs tijd. Dc vereeniging had moeilijk beter keus kunnen maken; immers, wie zou een roman kunnen schrijven n. a. v. losse notities over het leven van een bepaalde periode beter dan een autrice, die bij voorkeur (en met hoeveel talent!) werkt naai- authentieke ge gevens als proces- en archiefstukken. Nu heeft de Sohrijfster echter een ge deelte van het dagboek in haar roman inge vlochten (een procédé dat Van Eeden ook met succes toepaste in een van zijn romans), omdat hot „hier en daar getuigt van echten jeugdhumor". Wie geeft Mevr. Van Zeggelen geen gelijk, als hij bijv. op bl. 170 leest: „3 April. Weer een boot getorpedeerd. De „Elzina Helena". En de schandelijke rnanier, waarop dat gegaan is! Onze zee lui werden gedwongen hun eigen schip met petroleum en springmiddelen te ver nietigen. Als ik ooit dien duikboot-com mandant tegenkom, danja, wat zou ik doen? Zoo'n ellendeling is niet eens het aankijken waard." „Alles Paraat" is een best boek, dat onze herinnering weer eens opfrischt. En dat is vooral in deze tijd erg goed: de tijd is slecht, ieder verkeert in druk en de gedachte vat zoo licht post: zoo erg hebben foj het nog nooit beleefd: het is hopeloos, wij zijn ver loren lieden! Maar dan vergeten we toch de ellende der mobilisatie jaren; was het toen niet nog veel vreeselijker? Zijn wij de ont beringen vergeten, toen doorstaan? Geen gas meer bijna, gebrek aan brood meel, vruchtep, ja waaraan niet? Een wit kooltje voor 60 cent, een citroen voor 75 ceht en een mootje kabeljauw voor f 1. Mevr Van Zeggelen doet ons die vteesp lijke tijd opnieuw beleven in de lotgevallen an Mevr. Leo en haar zoon Felix, den heer en freule Douglas, de Ploegers, dön reserve- officier Roelof Brandsma. Tusschen die Haagsehe menschen voltrekken zich romans: menschen die elkaar eens liefhadden, later elk eigen weg gingen, vinden elkaar op nieuw; jongelui, die een gelukkig engage ment zouden zijn tegemoetgegaan, verliezen elkaar door de dood. En dat alles is voortref felijk en aannemelijk geschilderd. Deze Haagsche roman is minder verfijnd en psy chologisch diep dan die van den exotischen praler Couperus, maar niet minder aan vaardbaar en levenswaar, want kernge zond Hollandsch. Hoi prachtig van herinne ring en echt doorleefd is de beschrijving van die tocht over de met mijnen bezaaide Noordzee en dc gefingeerde duikbootaanval. Als in een film trekken al die fragmenten, als even zoovele droomverschrikkingen der mobilisatie ons voorbij: het opvorderen der paarden, het opkomen der troepen, de ver warring der vacantiereizen, de voedsel- echaarschte, 't bestormen der banken, de bui tengewone zitting der Kamers, waarin Troel- slra de nationale gedachte de nationale ge schillen liet overheerschon, de bulletins, het maken der Kerstpakketten, de N. O. T., de griep Zéér belangrijk ook Is het iets te gevoelen van de geestelijke achtergrond 'we zeggen niet de religieuse achtergrond, want daar over geeft „Alles Paraat" weinig of niets te lezen de mentaliteit van de menschen, met name de verhouding tot de dingen van oorlog en vrede. Hoe geheel anders leerde men door de oorlog „de oorlog" zien. Felix, de zoon van Mevrouw Leo, voelde Fransch en hij zou bij het begin van de strijd liefst direct naar het front zijn gegaan. Niet- waar le jour de gloire est arrivé,? En de Duitsche Lottchen wilde, dat zij maar een man was, om voor haar land te kunnen strijden! Ach, welk een vreeselijke ontnuch tering heeft de goddelooze menschenslach- ting van vier bloedroode jammerjaren ge bracht! De krijgswaanzin bij soldaten en burgers was er in 1918 wel zoo ongeveer uit! „Alles Paraat" is wat compositie en wat stilecring betreft een geslaagd boek: pak kende intrigues maken deze roman tot vlotte lectuur, scherpe tcekening van milieus, om standigheden en gevoelens, berustend op volle realiteit, geven er bizondere beteekenis aan voor elk bewust levend mensch. „Alles Paraat" is een spiegel historiaal van slepen glas in gouden omlijsting. De Koningin naar de Flora H. M. de Koningin is voornemens Maan dag, 25 Maait a.s. een bezoek te brengen aan dc groote bloemententoonstelling te Heemstede. H. M. zal zich in den voormiddag per auto daarheen begeven. Wijziging der Kieswet Amendement-De Geer Het Tweede Kamerlid dc lieer De Geer heeft een amendement ingediend op het wets ontwerp tot wijziging van dc Kieswet, be- oogende, dat bij de vordeeling van do zetels niet medegerekend worden de lijsten, wel ker stemcijfer lager is dan de kiesdeeler. Een essentieel element van do evenredige vertegenwoordiging is, aldus de toelichting, dat zooveel malen als een lijst den kiesdco- ler haalt, zij een zetel verkrijgt. Echter ver dient het aanbeveling te bepalen, dat aan een lijst, welker stemcijfer beneden den kies deeler blijft, niet een zetel in do Tweede Kamer zal worden toegekend. Ditzelfde was trouwens reeds voorgesteld in het ontwerp, dat geleid heeft tot de wet van 4 Mei 1933. Ten gevolge van de wijziging, die dit ont werp tijdens de behandeling ondorging, en waarvoor het stelsel d'Hondt word inge voerd, kwam destijds die bepaling te ver vallen. Er bestaat reden, haar thans alsnog aan het stelsel d'Hondt toe te voegen. Het amendement-Vliegct! gaat van dezelf de gedachte uit, doch de bedoeling is daar, naar den heer De Geer voorkomt, technisch niet juist uitgewerkt Jubileum burgemeester Monnik Stralende lentezon en wapperend dundoek gaven een feestelijke sfeer ln Aalten, bij de viering van het zilveren ambtsjubileum van burgemeester A. J. W. Monnik. Des mor gens maakte de jubilaris een rondrit door de gemeente, en werden door de schoolkin deren feestliederen gezongen, 's Middags om half drie werd in de grootste zaal van het dorp een openbare raadsvergadering gehou den, waar de burgemeester achtereenvol gens werd toegesproken door wethouder F. H. Somsen, door den gemeente-secretaris, den heer S. B ij 1 s m a, on door den heer J. W. J. Driessen. Laatstgenoemde voerde het woord namens de burgerij. Alle toespraken gingen van geschenken vergezeld. Tenslotte heeft de jubilaris, getroffen door de hem gebrachte hulde, daarvoor dank ge- gebracht Een receptie en een feestelijke fichtstoet besloten het welgeslaagde feest! Staking in het bouwbedrijf Te Apeldoorn is in een conferentie van den Rijksbemiddelaar, Mr. C. A. Josephus Jitta, met de partijen, betrokken by het loon- conflict in het bouwbedrijf aldaar, geen ot eensteiiuning oereikt, zoouat het zoo goed zeker is, dat Maandag a.s. te Apeldoorn onder de bouwvakarbeiders een staking zal uitbre ken, zich uitstrekkende over 150 h 200 arbei- De Zakenwereld Jaarbeursnummer Van dit weekblad verscheen een extra nummer, geheel gewijd aan de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht Van verschillende vooraanstaande personen werden bijdragen opgenomen, o.a. van Minister Steenberg] te, de heeren F. H. Fentener van Vlissingen. W. Graadt van Roggen, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk, Burgemeester van Utrecht, enz. Vele portretten en mooie illustraties luis teren dit nummer op. Idenburg herdacht Als geloovig Christen In het weekblad „Timotheus", waarvan hij een getrouw medewerker was, wordt Z.Exc. Idenbur - herdacht door zijn trouwen vriend, Dr. H. Co lijn, die hem schetst als „een man, die een lichtend spoor nalaat, die een der beste exponenten van het Christen dom in onze dagen genoemd mag worden". Wij zien Idenburg aldus Dr. Colijn ele jaren terug, ra den tijd van 1880—1890, n Indië, als steun en sterkte van een kleine greep geloovige Christenen. Een belijdend Christen was daar ginds toen een zeldzaam beid. Eenige 'l.einige mannen en vrouwen, geringen naar de wereld en meest bchooren- de tot een categorie, die het midden hield tusschen de inheemsche bevolking en de uit Nederland overgekomen Westerlingen, do zoogenaamde half-Europeanen. Zij verkeerden, maatschappelijk gespro ken, in het half-donker, en in hun geeste lijk leven vertoonden ze wel vroomheid, maar vaak gebckkrig inzicht in den Weg des Heils. Het was bij dezen kring, dat Idenburg zich geestelijk aansloot en in de zen kring, dat hij optrad als geestelijk voor- En hiermede is nu het typecrende van zijn persoonlijkheid onmiddellijk belijnd. Een man van diep geestelijk leven, die dit tevens in dienst stelde van zijn medereizi gers op den weg naar de eeuwigheid. Of ze clan groot waren naar de wereld, of klein, dat deed er niet toe. Ons land heeft veel aan hem te danken. Hij is in het harnas gestorven, d.w.z. op een noogen post arbeidend in het bezit van zijn volle geestelijke en intellectueele gaven. Den eigenlijken ouden dag met zijn aftakeling heeft hij niet gekend. Ook bespaarde de Heere hem ©en smartelijk ziek- en sterfbed God nam hem weg, zooals hij voor jaren ook mijn vader deed: een duizeling, een zuchten de Heere had een Zijner kin deren hier op aarde tot Zich genomen. Ik schrijf hier niet over het persoonlijk verlies van een trouwen vriend, die mij de laatste 15 jaren tot een krac-htigen steun was. Ik getuig alleen, dat een man van groo- ten eenvoud, van warm geloof, van groote zachtmoedigheid, van onwrikbaar Godsvei tnoi'wen, van helder oordeel en scherp vor stand aan ons volk ontvallen is. Ned. Geleidehondenfonds Een oefenterrein te Amsterdam De stichting Nederlandsch Geleidehonden fonds heeft onder presidium van W. C. J. J Baron van Voorst tot Voorst te Amsterdam een conferentie belegd, waarin het doel en de vorderingen van dit fonds nader zijn uit eengezet Men heeft thans te Amsterdam een uitstekend terrein verkregen, ter africh ting van deze geleidehonden voor blinden. Bovendien slaagde men er in de mede werking te verkrijgen van de heeren Ph. van der Most, inspecteur van politie te Am sterdam, chef van de politiehonden-brigade en voor het veterinair toezicht dr C J. Fol- mer, dierenarts te Amsterdam. Inspecteur van der Most heeft een reis gemaakt naar de instelling te Vevey. ten einde de daar gevolgde methoden nauwkeu rig te bestudeeron en vooi I ook de moge lijkheden na te gaan, die deze methode voor ons land kan hebben. Onder leiding van inspecteur van der Most brachten wij een bezoek aan het oefen terrein aan den Middenweg. Op het terrein bevinden zich twee kennels, een kleine voor vijf honden en een groote voor tien honden. Het terrein zal een zoo goed mogelijke na bootsing geven van alle moeilijkheden van hiet verkeer op den weg. De opzet van de exploitatie is, dat de kosten gedekt zullen worden door de op brengst van de geplaatste honden. Gerekend wordt op een aflevering van veertig honden per jaar, die tegen f?00 per stuk, f 8000 zullen opleveren. De uitgaven zijn op een gelijk bedrag begroot Of men er in zal slagen veertig honden per jaar op te leiden en of er veertig blinden gevonden zullen worden geschikt en bereid orh zich een. hond aan te schaffen, zal moeten wor den afgewacht. Binnenkort hoopt men even oens een school voor opleiding te openen. DE TERREUR IN HET VERZEKERINGSBEDRIJF Nog eenige arrestaties te 's Gravenhage Er komt hoe langer hoe meer licht in de zaak Men zal zioh herinneren dat onlangs te Rotterdam een 4-tal personen is gearresteerd, dat zioh had bezig gehouden met het uit oefenen van terreur op concurrenten in het verzekeringsbedrijf. De assuradeur M. B. had daarbij de leiding en de slachtoffers had den het soms zwaar te verantwoorden door benadeeling of mishandeling. Uit afgelegde verklaringen bleek, dat niet M. B. maar een hoofdinspecteur van „Olvoh" te Den Haag, zekere v. d. M., de man was die in direct veel haat en nijd onder de verzeke ringsagenten had gezaaid, hetgeen ertoe leidde, dat de politie in de residentie een derzoek instelde. Dit is niet zonder sue gebleven. Zekere S., die destijds voor „Olveh" werkte, doch door v. d. M. was ontsla werd gearresteerd. Het is deze S. die als aanvoerder der bende moet worden be schouwd, terwijl vermoed wordt, dat S. ook de hand heeft gehad in een uitgebreide op- liohtingszaak. Hierbij zouden eveneens een groot aantal verzekeringsagenten uit Z. Holland betrok ken zijn. Voorts kunnen we nog mededoelen dat zijn gearresteerd S. W. uit Den Haag, J. M. uit Hoek van Holland en M. v. d. IL uit ZwartewaaL Donderdagavond om ongeveer negen uur heeft op den Lek by Krimpen een aanvaring plaats gehad tusschen de „Elise Marie-' uit Geertruidenberg, de „Martha Johanna" uit Oosterhout en de „Hoop op Welvaart" uit Lek kerkerk. De „Hoop op Welvaart" zonk onmid dellijk na de aanvaring. De schipper en zijn zoon konden zich redden door op een andere boot te springen. De schade aan de twee aii- ^ere scheepjes is gering. Verlaging van de melkprijs In verband met de verlaging van den in koopprijs van de melk met y2 cent heeft de georganiseerde Amsterdamsche melkhandel besloten met ingang van Maandag den ver koopprijs met 1 cent per Liter te verlagen. Ook te Rotterdam is de prijs vanaf Maan dag een cent lager. Auto* en motor-ongelukken Te Tilburg werd het 4-jarig meisje van C. uit de Stevesandschestraat door een zwa re vrachtauto aangereden. Het kind is zwaar gewond naar het ziekenhuis aldaar ge- racht. Te N ie zijl (Gr.) werd het. dochtertje van Hoogstraten, dat op den Rijksstraatweg speelde, door een auto aan gereden. De chauffeur, die aanvankelijk ge stopt had, reed, nadat hij gezien had, dat do toestand van het meisje ernstig was, on middellijk door. Het slachtoffertje dat ern stig aan het hoofd gewond was en een anu had gebroken, is naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen vervoerd. Haar toe stand was den volgenden morgen nog niet. zonder zorg. Het no. van de auto, die uit Friesland afkomstig was, is bekend. Te So est dijk is bij plotseling overste ken van den rijksweg, zonder hiertoe eenig waarschuwingsteeken te hebben gegeven, een 72-jarige man, die daar fietste, aangere den door een motorrijwiel, komende uit de richting Amersfoort. "Hij werd daarbij door het motorrijwiel op het stuur genomen, waarna beiden tegen een boom reden. Door ijlings toegeschoten omwonenden werd de wielrijder, die zeer ernstige verwondingen had bekomen, per ziekenauto naar hot St Elisabeths-ziekenhuis te Amersfoort ver voerd. Zijn toestand is zorgelijk. De motor- lijder liep lichte verwondingen op. Branden Te Den Helder brak brand uit in een woning aan de Vijzelstraat, waar eten jong echtpaar woonde. Hoewel het ongeval over dag gebeurde en de bewoner, die 's nachts aan het haringtrekken was geweest, sliep, greep het vuur zoo snel ora zich heen, dat niets gered kon worden. De slangenwagen van de politie kon tee- gen het vuur mets uitrichten, zoodat alles verbrandde. De meubelen waren nog niet verzekerd. Weerbericht Het dunne pöltj# geeft «Jen vorigen etend aan BAROMETERSTAND Hoogste stand te Warschau 767.1. Laagste stand te Vardö 743.8. Stond vanmorgen hal ft waalt' 752.8. WEERVERW ACHTING Meest matige Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen, vooral in het W. aanvankelijk zoete* ter, later iets kouder. BUITENLANDSCH WEER VER WACHTING Tusschen de depressie in het N. en in bet W. trekt de rug van hooge drukking zich teeds verder naai- het Z.O. terug en de druk- stijging op de Azoren en ten VV. van Spanje veroorzaakten toevoer van vochtige lucht, zoodat lichte rogenbuien reeds tot Midden- Frankrijk doordrong. In N. Scandinavië is vrij zware regen ge vallen; in Ierland matige. In Duitschland duurt het fraaJe weer met lichte vorst voort. Frankrijk heeft echter reeds geheel betrok ken lucht, evenals de Britsche eilanden. In Scandinavië vroor het nog 6treng in het midden, maar steeg de temperatuur in het N. Het verder doordringen van de W. de pressie za look in onze omgeving betrokken lucht en regen brengen, waarna tijdelijke opklaring met vrij zacht weer te wachten is. TEMPERA TUURSTAND Stand vanmorgen htalfliwaalf 11.0 C 17 MAART. Zonsopgang 6.14 uur, zonsondergang 6.05 uuf Maan op nam. 3.30 uur, onder v.m. 5.04 uur 18 MAART. Zonsopgang 6.11 uur, zonsondergang 6.07 uur Maan op nam. 4.39 uur, onder v.m. 5.17 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 MAART. Van 's avonds 6.35 uur tot 's morgens 5.41 uur 18 MAART. Van 's avonds 6.37 uur tot 's morgens 5.39 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 9.1& 9.16 Caub 200 fcffi Rreisach 1.31 1.99 Fms 1.21 i °t K-hl 2.49 2.90 Coblens 2.26 928 Ma san 3.80 3.84 Trier 1 1.0- 1.17 Diodeshelnt 1.30 13.3 Keulen 2.'8 214 vlftnnheim 2.87 ".90 Dnsseldorf l.*l 1A6 Lohr 1.60 1.63 Kkhrort 0.78 3.85 Malnz 0 76 0.77 WeBel 0-6' 0-75 Hingen 1.86 1,89 Emmerik 2.02 2.14 Lobtth 10.99 1123 Kampen -0.01 -0 03 Nijmegen 8.66 8.90 Ejsden 47.16 47.21 St Andriea 3,20 3.4i Maastricht 41.90 4197 Arnhem 84« 8.79 Grevenbicht 2 .95 29.07 Vreesw(jk Iw Ut>6 0,00 Venlo 00.U0 11.67 Westervoort 9.11 9,-2 Urjive (sluis; 6.61 l.g Deventer 2.93 3.20 St Andries Lbo 1.62 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Dolfzöl Terschelling Harlineen Den Helder IJraulden Hoek v. H«|landN Schcvenlngen Rotterdam Hellevoetsluis Willemstad 17 Maart 10.06 22.13 7.19 19.31 8.05 20.20 5.5» 17.50 1.57 14.10 1.13 13.23 1.23 13.33 2.56 15.30 oS 13.13 1.16 18.44 1.43 4.07 0.03 12.29 0.36 13.01 1.06 13.36 18 Maart 10.50 22.50 8.03 2(1.08 S.50 30.55 6.40 18.30 2.31 14.43 1.S8 13.48 2.00 14.24 2.27 14 44 0.41 13.02 1.14 13.33 U47 14.12 margarine-smokkelaars gesnapt. 't Was de kommiezen te Chaam (N.-Br.) bekend, dat eenige personen uit Eindhoven reeds eenigen tyd er hun werk van maakten om via Chaam Belgische margarine naar Eindhoven te smokkelen. Blijkbaar was hun de grond rondom Eindhoven te warm gewor den, waarom zy den veel langeren weg via Chaam prefereerden. Toen zij Donderdag morgen weer probeerden hun practijken uit te oefenen, waren de kommiezen present. Blijkbaar waren zy op hun komst voorbereid. Zy lieten de voorrijder ongehinderd passeeren, maar toen na eenigen tijd nummer tweo kwam, grepen zy toe. De gebruikelijke dc>u- anevlag werd vertoond en toen hierop niet gestopt werd, kwamen de eggen voor den dag. De chauffeur wist Heel handig deze te ont wijken, maar kommies nummer drie nam de wagen met zijn karabijn onder vuur. Door een en ander had de auto veel vaart moeten minderen en één der kommiezen zag hierdoor zijn kans schoon. Hij sprong op de treeplank, rukte het stuur om en de auto reed tegen een boom. De beide inzittenden konden gegrepen worden en het bleek, dat in den wagen 600 k.g. Belgische margarine geladen was. De chauffeur, een zekere Brouwers uit Eindhoven, kreeg proces verbaal, terwijl boter eu auto werden in beslag genomen. Het volgende bedrijf zal zich wel afspelen te Breda voor de rechtbank. aan den grond geloopen Het Deensche motorschip Afrika, dat op weg was van Yokohama naar Rotterdam, is bij de Zuiderpier te Hoek van Holland aan den grond geloopen. De sleepbooten Oostzee, Noordzee, Rozenburg, Blankenburg, Atlas Charlois en Hoek van Holland van l. Smit en Co.'s Intern. Sleepdienst hebben vastnemaakt en zullen trachten het schip vlot te sleepen. Het water is rijzende. Nader wordt gemeld, dat de „Afrika" heden morgen 10 vóór 11 door vijf sleepbooten van de pier te Hoek van Holland is vlot gebracht en vermoedlijk onbeschadigd naar Rotterdam is opgetoomd. DIENST DER IN- EN UITVOERRECHTEN BUITENZORG. 'c N! ar. (Aneta). Benoemd is tot hoofdinspec cur hcofd van den Dienst der hl- en uitvoerreoh'en en accijnzen S M. van der Zee en tot onderhoofd A. R. Hazenberg. Beidea uauca thaos dese functie waar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2