BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Die pijn overd... AKKERTJES VRIJDAG 15 MAART 1935 Wat er overbleef van de auto die op de Parit weg te Voorburg tegen de Blauwe Tram botste, bij weh ongeval een per soon werd gedood J. L. FEYTEN JUBILEERT Jeugdige intellectueele werkloozen Limburg vat dc zaak aan Er had zicili in de Limburgsclie Mijnstreek en te Maastricht in de maurid Ootooer van het vorrg jaar een comité gevormd, aan welks hoofd de nieuwe hoofdingenieur der mijnen, Mr. Dr. Ir. W. Waterschoot van der Gracht staat, en dat een enquête wilde in-, «tellen naar den omvang tier werkloosheid onder jeugdige intellectueelen, om daarna middelen te. üeramen, in den nood tie hel pende hand te'bieden. Men is 'uitgegaan van de gedachte, dat 't fnümeetueel gevormde deel uer jonge gene ratie, tlus do groep uit welk het meereu- doel der toekomstige leiders op. allerlei ge bied zal moeten voortkomen, in groot ge vaar verkeert, door ledigheid en moedeloos heid hun evenwicht, werklust en energie te .verliezen en dat het hoog tijd wordt ieta te ondernemen om hun te toonen, dat de maatschappij zelfs in dezen crisistijd hou stoodig heeft. Er bestaat thans evenveel, ja haast nog meer behoefte dan werklustige jonge intellectueelen als voorheen,al is men hiciaas met in staat hun arbeid naar waarde te betalen. Het comité wil naar middelen zoeken hen in te schakelen, de nachtmerrie der over tolligheid van hen weg te nemen, hun ge voel van eigenwaarde te ondersteunen. Tiet heeft zich allereerst gewend tot hen, die ten minste bij liet middelbaar onderwijs, in al Kijn groepeeringen, in binnen- en buitenland hun opleiding met goed gevolg hebben vol tooid. Het resultaat is aanvankelijk meege vallen. In het geheel waaien er 305 aanmeldingen, waarvan 135 kunnen worden gerekend tot hen die ten minste middelbaar onderwijs met goed gevolg voltooid hebben. Daar naast zijn er 52 afgestudeerde onderwijzers en 41 personen, die in het gymnasiaal on derwijs zekere vorderingen hebben gemaakt maar om een of andere reden hun studies oiet voltooiden; er zijn 19 academici of daar mee gelijkgestelden. Het ligt voor de hand, dat nog vele an deren zich door valsche schaamte of wat dan ook er van hebben laten terug houden aan de comité-leden hun moeilijkheden be kend te maken. Nu de getallen niet zoo ontstellend groot Eijn, denkt het comité allen ook wekelij'k te kunnen helpen. Zulks te eerder, daar de ingekomen aan meldingen sléchts in betrekkelijk weinig ge- .vallen blijk geven van bestaanden geldelij- ken nood, dus van de noodzakelijkheid van materieolcn steun, al onderstrepen begrijpe lijkerwijze velen moeilijkheden. Voor enkele urgente noodgevallen is reeds een oplossing gevonden. De geestelijke nood is, zooals de com missie is gebleken, heel groot. Er is be hoefte aan moreelen steun, aa:i het terug geven van moed en zelfvertrouwen. Inzake de onderwijzers werd samenwer king gevonden met don onderwijzersbond, rvan welke de ongeveer 3000 leden ieder per maand een gulden bijdragen in een fonds itot steun van geldelijk noodlijdende werk- üooze onderwijzers en kweekelingen en ove rigens wordt voor de laatsten door het ver schaffen van werk als „kweekeling met be voegdheid", steun en vooral werkgelegen heid gevonden, waardoor deze jouge men- schen hun vakkennis behouden, hun erva ring vergrooten en zich voelen nuttig te ma ken. Het is de bedoeling van het. comité met de Overige jeugdige intellectueelen, die zich aanmeldden, zooveel mogelijk persoonlijk contact te zoeken en dan, in samenwerking met andere organisaties in den lande, die zich tot bestrijding van werkloosheid onder de intellectueelen gevormd hebben, midde len te beramen ter bereiking van het doel, dat het comité zich voor oogen stelt: aan de jeugdige intellectueelen, die persoonlijke geschiktheid, bekwaamheid en energie blij ken te bezitten, zoo spoedg mogelijk een. allereerst nuttige, hen bevredigende, tevens, zoo mogelijk, liefst bezoldigde werkgelegen heid te verschaffen. Het comité ontplooit zelf een werkdadig? actie bij alle werkgevers in officieels, sérni- pfficieele en particuliere bedrijven. Al kan deze tijd weinig betalen, de pro blemen, die schreeuwend, om oplossing roe pen zijn zoo talrijk, dat werkelijk niemand onder de bekwame en werklustige inte.lec- fcueele werklooze jongeren zijn tijd in ont moedigende ledigheid behoeft te verkwisten. Bond van Ned. Herv. Jongel. Ver. op Gerei, grondslag Wij ontvingen het nieuwe jaarboekje van bovengenoemde Bond, dat, keurig gedrukt,, een duidelijk beeld geeft van deze organi satie. Thans zijn aangesloten 149 vereeni- gingen met 3207 leden. Vorig jaar waren deze cijfers 144 vereenigingen met 3058 leden Ook werden opgenomen een tweetal arti kelen: „Calvijn", door Ds. FL Bartlema, en „Met hoofd en hart, met hand en voet", door Jan van Sticht. Voorts bevat het boekje gegevens van ver schillende aanverwante organisaties. Ned. Spoorwegen Secretariaat der scheidsgerechten Bij de Nederlandsche Spoorwegen zai bij het heengaan van den heer G. de Nes, als proef met de waarneming van het secreta riaat der scheidsgerechten worden belast de eerste chef de bureau J. H. P. Hendriks te Utrecht. Veertig jaar lang de macht van het woord Er kwamen oude papieren voor den dag en vergeelde brieven. Kranten, die door ouderdom op <lc vouw waren stuk gegaan en reclamebiljetten. Dat was in een gemoedelijk gesprek, zoo bij de koffie in perceel Willem Amtzkadê M, in Utrecht, dat uitziet op een groote vlakte, een speelweide. Als wc den bewoner van dit huis aanzien, dan combineeren we dat aangezicht met het begrip „speelweide". Dartele jeugd, en vroolijke, frissche, sterke jongens en meis jes. Opgewekte knapen, een blos op het ge zicht, leuke meisjes met lange vlechten. Want je wordt er jong van als je naar den bewoner van dit huis kijkt. Wie het is? Feyten J. L. Nu ik d ennaam zoo zet vind ik een an dere vergel ij Icing. Ten Kate, de beroemde Ten Kate, zou jubileeren. En een criti caster mftakte op hem toen een vers, waar van het einde was: „Looft ten Kate J. J. L. Met bazuin- en cimbelspel". Feyten heet J. L. Ik zou de rijm aldus willen maken: „Ieder looft Feyten J .L. Voor zijn schoon en nobel spel". Hij Is declamator veertig Jaar lang! Op 18 Maart hoopt onze Christen decla mator zestig jaar te worden en dien dag viert hij ook het feit, dat hij veertig jaar lang op de planken was. Natuurlijkals schooljongen heeft hij al gedeclameerd, en meesters toegesproken. Maar echt, en in het openbaar trad hij toch op, veertig jaar geleden voor Patrimonium in Utrecht. Het Vaderlijk Erfdeel heeft nu nog zijn liefde en genegenheid. Wat.te be grijpen is. Het is zijn peetvader geweest, wat het declamator-zijn betreft. En nu bekijken we oude papieren en por tretten. En we maken een babbeltje. Over dit en over dat., straks zal ik wel uitvis- schen wat in de krant mag en wat niet. Want je kan niet a 11 e 6 in de krant zetten. Feyten veertig jaar declamator. Is het waar Het lijkt me onbegrijpelijk, maar waar is het! Na Patrimonium vólgde een lange reeks van avonden. Onze jubilaris werkte mee aan de anti-kermisavonden van de Midder nachtzending, tegen drankzonde en zede loosheid. Het is gebeurd, dat hij voor een zaal stond met opgewonden lieden, die bij dit en bij datZe zouden dien fijnen dominee wel krijgen, dien femelaar, dien dat was op den voorzitter gemunt. Maar Feyten sprong op en bootste met zijn tong het klakkend geluid na van den koetsier die de paarden aanzet en met zijn beweeg lijke handenmaakte hij het gebaar van de teugels, die strak getrokken werden. De zaal weid stil, stiller werd de zaal, en toen ging onze declamator declameeren, en de stemming was omgeslagen, de avond ver liep rustig. Dat is de macht van het woord, -zegt de Jubilaris, als ik er hem toe gebracht heb om dat te vertellen, en iedere keer in den loop van het gesprek blijkt hij te zijn door drongen van de macht, welke het woord heeft. Het gesproken woord is levend, daarvan is het volgende een bewijs. In een gevan genis zat een man. Ér was een dominee gekomen, die met den gevangene wilde spre ken, maar een keer, twee malen moest hij afdeinzen, omdat de man hem met vloe ken en verwenscliingen overlaadde. Hij komt terug, en aarzelt voor de celdeur. Zal hij binnengaan, zich wagen in het hol van dien ongodist? Hij waagt het met vreeze, in het geloof. En dan zegt de gevangene: „dag dominee". Hoe dat, zoo vraagt de pre dikant, eerst was je zoo vijandig, en nu begroet je me. Er is wat me me gebeurd, dominee, meneer Feyten heeft hier verzen opgezegd, en hij heeft me laten zien hoe diep ik gevallen ben. Dat heeft die do minee later verteld aan onzen jubilaris om hem er van te overtuigen, dat hij zegen heeft op zijn arbeid. Wat de lieer Feyten brengt kan de keur doorstaan. Want hij is eens voor een ge wichtig examen gezet zonder dat hij het wist. In Kampen zou een anti-kermisavond gehouden worden, de Geref. Kerk was er voor afgestaan. Na de declamatie zei de voor zitter van dien avond of een der professo ren van de Theol. School eens wat zeggen wilde. En de hoogeleerde antwoordde, dat hij niet geweten had, dat God zulke schoone gaven aan broeder Feyten gegeven had. Do aap kwam toen uit de mouw. Professoren hadden er bezwaar tegen gehad, dat een declamator in de kerk zou optreden en er alleen in bewilligd, als ze zelf konden ko men om te luisteren en direct verder op treden konden verbieden, als er Jets was, dat niet in den haak kon worden genoemd. Er was een bekende tooneelspe.ler die Feyten vroeg om aan het tooneel te gaan. Er' zal een pracht tooneelspeler van je ko men, heeft hij gezegd, maar Feyten ant woordde, dat hij dat niet begeerde, dat hij zijn kunst, zijn talent, dat een Gods-ge schenk is, wilde stellen in dienst van zijn Koning. Blader nu eens in de recensies. Van Pen- niug in het. Amhemsch Dagblad. Hoe wist de man. die altijd schreef over de kopjes van Afrika, zonder er zelf geweest te zijn, die dus zelf een beeldende kunstenaar was, met de pen hoe wist hij Feyten te waar- deeren als een beeldende kunstenaar met het gesproken woord, met' het onderstree- pende gebaar. Elke zin van een verslag over het optreden van Feyten spreekt daarvan. En de. liberale recensent in Arnhem deed er niet voor on,der, maar noemde Feyten iemand die beschikt over het geheugen en de mimiek van den grooten tooneelspeler Rooyaards. En hoe is de jubilaris nu die veertig jaar door, onder dien lof gebleven? Natuurlijk is hij er erkentelijk voor. Maar ij del Neen, dan kent ge Feyten niet Zijn gezicht hoon in een Hollandsc.h binnenhuisje, zoo genoeg lijk en zonnig en bescheiden. Vier- a vijfduizend malen is hij in den loop van deze veertig jaar op getreden. Reken nu eens uit hoeveel duizenden' menschen hij onder zijn gehoor gehad heeft. Ministers en generaals, dominees en ouder wijzere werkgevers en soldaten, soms tot vijf duizend tegelijk, zooals op Mariendal. Hij heeft een toegangsbewijs gehad voor de intemeeringskampen in Zeist en Harder wijk, iets wat niemand andera kreeg. Hij had toegang op de forten en in de kampe menten. In den mobilisatietijd trok hij er op uit om Jan de soldaat bezig te houden, en toen hij eens in een groote soldatensa- menkomst reciteerde een vers, dat zoo ein digde; U, vrienden, zij 't een les Eén daad, één uur geneugt Vergalt, vernietigt soms Geheel uw levensvreugd, was het zoo stil in de zaal, dat een speld gehoord kon worden. Maar een soldaat was zoo gegrepen, dat hij met een ruwe uit drukking oi* bij uitstootte: „wat was dat mooi". Zoo werd hij gegrepen door het woord. Moet ik nog vertellen van die vrouw, die kwam, nadat haar man overleden was, in een samenkomst in de wijk van Ds. Wes- terrnan in Amsterdam. Ds. Westerman zeide haar, dat hij het zoo op prijs stelde, dat zij gekomen was, omdat ze was weggebleven na den dood van haar man. „Ik ben geko men, zei ze, omdat ik gehoord had, dat meneer Feyten kwam, want mijn man hoor de meneer Feyten altijd zoo graag". Zoo werd zo nog getroost in haar verlies. In Hagen, in Duitsohland, is onze jubila ris geweest om te declameeren. Hij decla meerde op Rotterdammer-avonden. Hij trad op voor het C. N. V. in de Novemher- acties, voor de menschen op de Heldring gestichten, op Steenheek en Talitha Kumi, waar eens een vrouw moest worden weg gedragen, zoo ontroerd was ze geworden door het voorgedragen lied, omdat ze haar eigen leven als in een spiegel gezien had- Feyten is opgetreden op den eereten uit.- zendavond van de Ned. Chr. Radio vereen i- 'ging in 1924. De heer Idenburg sprak diep avond voor de microfoon, en de-heer Fey ten declameerdedraadloos. Dat was toen een sensatie. Nu is ook 'dat al wéér gewoon geworden. Wie heeft Feyten niet gehoord in ons land! Wie weet niet van den zegen, welke door dit werk verspreid is. Nu gaat. deze decla mator jubileeren. In bescheidenheid, zoo als hij altijd eenvoudig en hartelijk en jo viaal gebleven is. Vast en zeker komen velen Maandag den heer Feyten complimenteeren met zijn -10- jarig feest, en zal de post vele gelukwen- schen en telegrammen aanbrengen. Want de Post kent Feyten op een prik. Brieven kwamen binnen met Feyten, declamator. Utrecht, of met Jan Feyten, voordracht kunstenaar, Utrecht. En de post. bracht de brieven keurig waar ze moesten zijn. Onze hartelijke gelukwenschen. We hopen, dat de heer Feyten nog vele jaren ops Christenvolk met zijn schoon talent zal mo gen dienen. En dat hij een mooie feestdag mag hebben in zijn huis aan de W, Arntz- kade 81, Utrecht. DOOR INSTORTENDEN MUUR GEDOOD Bij aanleg van een waterleiding Donderdagmiddag te ongeveer halt' drie is een ernstig ongeluk gebeurd bij het aan leggen van een waterleiding in de Kapelle laan bij de Kapel in 't Zand bij Roermond. Vooir dezen aanieg wordt een geul gegraven onmiddellijk langs den muur van het kloos ter der Redemptoristen. Deze muur, die ter plaatse 1.80 M. hoog en bijna een halven Meter dik is. is inge stort, met het gevolg, dat de 25-jarige onge huwde arbeider Van Borren uit Roermond werd bedolven en op slag gedood. Hij had gewerkt aan het graven van de geul. Twee andere arbeiders, die zich bij den muur be vonden, doken onmiddellijk diep in de geul weg. Zij zijn niet door het instortend ge steente geraakt. De caféhouder, die in een café aan dc Warmoesstraat te Amsterdam is aangehou den naar aanleiding van een tusschen hem en een 25-jarigen bezoeker plaats gehad heb bende veohtpartlj, waarbij laatstgenoemde ernstig in de borst is gewond door een steek met een mes of ander scherp voorwerp, is weer op vrije voeten gesteld. De gewonde, die in het' Binnen Gasthuis wordt verpleegd, is het slachtoffer geworden mn zijn eigen brute optreden. Ofschoon hom door den caféhouder te kennen was ge geven, dat hem niet meer zou worden ge tapt, is het eenige malen voorgekomen, dat hij zich brutaalweg achter de toonbank drong en zich daar oen glas bier inschonk. De caféhouder is niet in staat gevrecst een verklaring te govpn van de wijze, waar op zijn tegenstander gewond is geraakt; hij was, toen hij plotseling werd aangevallen, te veaj overstuur. HET VERHAAL VAN MIENTIE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th. ROTMAN. dat zware gevoel in armen en beenen Is het verschijnsel, waarmede een aanval van Griep oi Influenza gepaard gaat. Daarvoor helpen nu die "AKKERTJES" zoo uitstekend en evenzeer voor rheumatische pijn, Spierpijn, Lendenpijn, Zenuwpijn, enz. AKKER-CACHETS zullen Uw koorts ver drijven en werken pijnstillend, afleidend en bedarend. Ze verdrijven Uw Hoofd pijnen, ze maken dat U weer rustig kunt sla pen en zich spoedig weer prettig gevoelt. "AKKERTJES" werken snel en zeker bijt Hoofdpijn, Kiespijn. Spierpijn, Rheuma tische pijn, Zenuwpijn, Lendenpijn, Vrou- wenpi|n. Migraine en Slapeloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. (AKKER-CACHETS) Het drama in de Bonairestraat Ret Gerechtshof 'te Amsterdam veroordeel de den 23-jarigen tuinder H. V. uit Huizen, wegens doodslag op zijn meisje, tot een ge- - vangenisstrai van zes jaar. De jongen had op 24 Januari van het vorig jaar zijn 17-jarige verloofde in haar woofing in de Bonairestraat neergeschoten, terwijl hij zichzelf ernstig verwondde. De rechtbank had den jongen tot 5 jaar veroordeeld.. In hooger beroep eischte de procureursgeneraal een gevangenisstraf van 10 jaar. Ernstige Autobotsing Vier gewonden Op den Rijksstraatweg in de gemeente Errnelo heeft Donderdagamiddag tegen vier uur een vrij ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Ter hoogte van het Blindeninstituut „Zoniieheerdt." 6prong een achterband van een expeditie-auto, die op weg wasnaar Zwolle. De bestuurder verlooi daardoor de macht over het stuur, de wagen begon te slingeren en kwam in botsing met een per sonenauto, die onderweg was naar Apel doorn. De botsing was zoo hevig, dat beide wa gens zwaar beschadigd werden. Toen hulp toe kwam schieten, bleek, dat alle vier 'in zittenden der beide auto'6 gewond waren. De heer J. Kres, uit Apeldoorn, die in de personenauto zat, kon echter, na ter plaat se verbonden 4e zijn, zich naar huis bege ven. De heer Van den Esschart, eveneens uit. Apeldoorn, die m derelfde auto had plaats genomen, was er het ernstigste aan toe. Zijn borstkas was ingedrukt,, doordat hij bekneld was geraak tusschen het stuur en het tusscbenschot van de auto. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis Salem, waar nader bleek, dat zijn toestand toch niet levensgevaaflijk was. Naar hetzelfde ziekenhuis zijn ook vervoerd de beide in zittenden van de andere auto, de gebroe ders Havens, dde snij wonden hadden opge- loopen, terwijl een hunner een arm had gebroken. SCHILDERS IN STAKING Wegens een Ioonconfliot, gerezen bij den bouw van een complex woningen aan de Uitenvaardenstraat jtoek Grift straat te Am sterdam, zijn 42 schilders in ^taking ge gaan. VECHTPARTIJ TUSSCHEN N.S.B.-EB EN ANTI-FASCIST Donderdagavond te ongeveer half tien ie bij de Wiegbrug te Amsterdam een oolpor- teereride N.S.B.-er slaags geraakt met een anti-faseist. De laatste werd daarbij ge wond en is ter onderzoek naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. Later op den avond kon hij zich naar huis begeven. HET MIJNGEVAAR Te Heerierbaan (L.) is een ernstig geval van mijiiverzakking geconstateerd in de roomsche kerk. De muren zijn sterk ge scheurd. De toren zal van de kerk worden losgemaakt om erger te voorkomen. Na op neming van de mljnschadc door deskundi gen worden de scheuren door metselaars diGht gemaakt. Doodelijk motor-ongeluk In den afgeloopen nacht heeft op den Haar lemmerweg tusschen Haarlem en Halfweg een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De 23-jarige J., uit Bloemen daal, reed op zijn motor in de richting Haarlem, terwijl achter hem aan in dezelfde richting een groote personenauto naderde, bestuurd door den heer D. uit Den Haag. De motorrijder werd van achteren aangereden door de auto en, na een 40-tal meters te zijn meegesleurd, tegen een paal gedrukt, die ter plaatse naast de trambaan staat Toen hulp toeschoot, bleek de jongeman te zijn overleden. De politie heeft zoowel het stoffelijk over schot, als den motor, en de Haarlemmer auto in beslag genomen. Volgens ooggetuigenverklaringen brandde het achterlicht van de motor niet ZATERDAG 16 MAART HUIZEN 301 M. - KRO-ultzending. 8.00—9.1? «m 10.00 Gram.pl. 11.30-12.00 Godsd. halfuur 12 15 Gram.pl. 12.30 Orkestcoiicert co gram.ni, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sportpraatje. 3.00— 4.00 Kinderuur. 4.15 SchJagerruuziek. 5.15 Or gelconcert eo grarn.pl. 6 20 Causerie. 6.45 Gram, pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gram.pl. 8.00 Vaz Dia 8.05 Orkestconcert. S 50 Gram.pl. S.55 Maonerr- zang. 9.15 Schlagermuzick. 9.45 Voordracht 10.05 Sch 1 agermuziek, (Om 10.30 Vaz Dias)» 11.00—12 00 Grain .muziek. ROME 421 M. 8.20 Opera-uitzecdlng. BRUSSEL 322 en 4S4 M. 322 RLt 12 20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest 1-5023 L 4.20, 430. 6-20 Gram.muziek. 6.50 Jazzmuzi»' 735 eo 8.20 Gram.pl. 8.35 Cabaret-programm i, 9.35 Salon-orkest. 103012.20 Jolin Rutte ej orkest 484 M-i 12.20 Gram pl. 12.50. Om roeporkest 1.50—2.20 en 4.35 Gram.pJ. 53.0 Louis Delante-herdenking. 6.05 Pianorecital, 6.50 Salon-orkest. 7.35 Gram.p. 8.20 Galacou* eert. Hierna tot 12.20 Gram.muziek DFUTSCHLANDSENDER 1571 M. 739 Heldenherdenkiug door de Gouw Groot-Berl iJ van de NS.D.A.P 8.20 Wagnerconcert mm solisten en orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Report u» ge. 10.05 Weerbericht. 10.20—11,20 Zie Keulen. HET VREEMDELINGENLEGIOEN ONTVLUCHT Bij Roosendaal (N.Br.) is zekere Van D, uit Schiedam aangetroffen, die voor eenige u tijd de Teas naar Frankrijk te voet had aanvaard, waar hij te Parijs aankwam. Hi« nam dienst in heit vreemdelingenlegioen, doch tijdens zijn verblijf te Duinkerken was de behandeling zoo sleoht, dat hij b» sloot te vluchten. Eerstdaags zou het traais- port naar de Fransche koloniën via Mar seille vertrekken. Samen met een Engelsch- raan vluchtte hij en ging naar Belgiö, waar hij op vailigen bodem was en vandaar keer de hij naar Schiedam terug. DE EX-CONSUL VAN COSTA HICA Het Hof te Amsterdam veroordeelde den ex-consul \nr 'ri sta Rica, L. W. S. P. Sr, wonende in Naarden, wegens afgifte van een valsche pas, opliohting en verdoilsto ring, tot een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek van voorarrest. De rechtbank had P. eveneens tot twee jaar veroordeeM, dooh zonder aftrek van voorarrest. De vliegers Spar- go (links) en Roul-and. die van Hanworth (Eng.) 7iaar Australië vertrekken om er te trachten met behulp van hun vliegtuig in on toegankelijke land streken goudaders te ontdekken. Een dievegge gesnapt Drie mille ontvreemd Dank zij het actieve optreden van de po litie is men eT in geslaagd een reeks dief stallen op te helderen, die den laatsten tijd gepleegd zijn ten nacteele van den hoer V. te Beek (L.)., beheerder van den Limtouhg- soheu Land- en Tuinbouwbond. Bij hem bleken herhaaldelijk tekorten in kas aan wezig, waarvan cle directie den beheerder, die te goeder naam en faam bekend stend, niet kon verdenken, temoor niet. daar hij reeds geruimen tijd ongesteld is en ten huize van zijn schoonouders te Elsloo ver pleegd werd. De diefstallen bleven elkander opvolgen on betroffen in totaal thans reeds ongeveer 3000. In verband niet eenige aan wijzingen, die de politie kreeg, vatte zij ver denking op tegen de 47-jarige huisvrouw' van C. te Elsloo, moeder van twee kinderen, die bijna dagelijks melk, boter en eieren kwam halen ten huize von V., en torens, zoo vaak dat noodig was, daar behulpzaam was in huishouding en bedrijf. In de huis kamer van V. nu stond een lessenaar, waar in, in een niet gesloten stalen geldkistje het geld van den bond werd opgeborgen. De politie deed nu hot geld op de gewcine wijze, doch gemerkt, opbergen en stelde zich oenigen tijd verdekt op in een nevenver- trek. Vrouw C. verrichtte haai- gewone werk zaamheden, kreeg ter betaling daarvan een dertigtal eieren en vertrok. De politie kwam onmiddellijk te voorschijn en constateerde, dat 22.50 verdwenen was. Op enkele hon derden schreden van het huis werd toen vrouw C. gearresteerd. Op haar werd nog slechts één gemerkte rijksdaalder gevonden, daar zij kans had gezien twee biljetten van tien gulden weg te werpen. Een te heren huize ingesteld onderzoek, bracht nog 300 aan den dag, die zij bekende eveneens te hebben gestolen. Ten opzkhte van de ove rige verdwenen gelden, heeft zij echter geen bekentenis willen afleggen, doch daar haar grondbezit den laatsten tijd opmerkelijk toegenomen was, verdenkt men haar er sterk van ook aan den diefstal van dde gel den schuldig te zijn. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 VT.R.O. 8.00 Gr.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor adj i. d con'.inubedr.: Dc Flierefluiters olv, E. Wi lis, De Notenkrakers olv. D. Wins, Schaknei olv. P. Renes eo L. Gontran. 12.00 Granuv* 12.15 De Flierefluiters olv. E. Walis. 12.4 De Zonnekloppers olv. G Steyn. 1.00 Orvi- tropia olv. J. v. d. Horst. 130 XX-Ensembis olv. C. Steyn mmv. G. Ehrhardt (zang). 2-00 Hoe de toonkunst groeide 2.20 Filmpraatje M'. Sïuyscr. 2.35 Gram.pl. 3.00 Voor de rood« jeugd. 4-00 J. Lamers interviewt Albert Dalsum. 4.15 Orgelconcert G. Robert. 500 Le sing A. H-. v. Deth. 5.15 A. de Booy (zang) er» C. Sieyn (orgel). 5 40 Literaire causerie. 6.0(1 Zang door Hovyd Krauss—Adema. 6.30 Espc- ranto-uitzending. 7.00 Stemmen uit het prole tariaat. 7.15 Viool-recital Ycllj d'Arany!. 7.15 Voor de Ceutr. Raad van Transportarbeidei 8 00 Herh. SOS-ber 8,03 Gram.pl. 830 De clamatie, J. Lemaire. 9.00 O. Couperus (ba:i- tco) en Jong (orgel), 9.30 Fragmenten „Ds Fak r", van De Vries—Lamers. (Op gr.pl. 9.50 Vaz Dias Varg-varia. 10.00 Vara-orkcst olv. H. d? Groot. 10.40 Accordeonrecital C. Steyn. 11.00 Vervolg orkestconcert. 1130 Fragm. uit „Othello" van. Shakespeare. 11.45—1 12.00 Gram.muziek, Dr-'TWICH 1500 M. 1035-10 50 Morgen.» wijding. 11.20 Gram.pl. 12X15 BBC-Northeiu- orkest olv. Morrison, mmv. Fr. Smith (bari ton). 1.20 Commodore Grand-orkest olv. -IT. Davidson. 2-20 Het Reifaster Omroeporkf olv. Montgomery. 3.25 Verslag Rugbywedstrijd, SchotlandEngeland. 4.50 Gram.pl. 5 05 Aonv rikaansch relais, 5.35 Ambrose en zijn Bar.d. 6.20 Rerichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welf rd intermezzo 7.20 Interview. 7.50 Grani.pl 830 „Gale Warn'ng", luisterspel. 8.50 Varic'C- progranima. Mmv. Jack Payne en zijn Bard, 9.50 Berichten. 10.20 BBC-orkest olv. A. Woed. 11.20-12 20 Henry Hall's BBC-Dansorkest. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.nT, 12.35 Orkestccncert olv. M. Doyec. 8 20 „Gzn* dolfo". operette van Lecocq. Mmv. solisten cr» orkest olv Labis. Hierna „Le mariage aux la ternes", operette van Offenbach. 10.50 Dans muziek. KALUNDBORG 1261 M. 11 2C-1.20 Ccnee^ uit rest. Wives". 2.50—4.50 Omroepork' A olv. Gröndahl, Mmv. piaoosolist 7.50 L_ Pro-" g orkest. 9.10 Moderne muziek (viool en viola). 9.45 L. Preils orkest. 10.05 Zang en piar.ix 10.25—M.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 635 Orkestccncert. 11.20 Blaasconcert. 12.35 Om* roepkw-intet. 1.35 Gram.pl. 2.20 Lezing met gram.pl. 3.20 Vroolijk programma mmv. solui- ten en orkest. 6 10 Kwartet en piano. 7.30 Hoe - spel. 8.20 Militair concert mmv. orkest en man nenkoor. 9.35 Hoorspel. 10.20—11.20 Concert uit Berlijn olv. H. Steiner. Dc rijksinspecteur der rijkswerkverschaf- fing in Friesland, heeft, de laatste dagen ye; schillende arbeiders, werkzaam aan het ver beteren van den weg WolvegaLemmer, wegens eigenmachtig optreden geschorst. Er wordt een onderzoek ingesteld naar bedrei ging van voormannen. Eén arbeider is ge verbaliseerd. Ongeveer 40 arbeiders zijn ge schorst. Een gedeelte daarvan weigerde in vereeniging te voldoen aan een taak die aan de arbeiders werd opgelegd door een dor yoQiwerkers, 61. Jongejonge, wat duurde dat lang, eer de veldwachter terug was! Maar eindelijk kwam hij toch! En wat een verrassing! In een krant gepakt, had hij... onze bloempot bij zich, met een prachtige nieuwe plani er in! Hij moest ons de groeten doen van de oude juffrouw, zei hij, en alles was in orde. Nu, dat was een opluchting! 6?. Al hadden we 'm niet gevonden, da pot was tóch bij de dochter van de oude juffrouw 'geweest, en deze laatste had er voor ons, uit haar eigen tuin, een andere plant in gezet! Omdat ze ons zulke flinka meiden vond, had ze gezegd. Nu, dat zijn we ook, dat hebben jullie toch zeker ools al bemerkt. .(Slot volgt Maandag.},'

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10